GOED KOOP -T99 Jongeren 'Zierik' geven zich over aan romantiek Strao moet strao blijven Goemanszorg gereed voor nieuw seizoen Ligweide met steigers startpunt kanoroutes Regio-onderzoek over de verkeersproblemen Boom voor het leven thema Boomfeestdag Feestavond ASV Brouwershaven SCHOUDER KARBONADE M 00 Oü Dief bromfiets gepakt AGENDA MAANDAG 9 MAART 1998 NR 26345 3 Opening zaterdag 14 maart DREISCHOR - Het Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor opent zaterdag 14 maart vanaf 10.30 uur haar deuren. Na het aanbrengen van een aantal veranderingen en verbeteringen is het museum weer klaar voor een nieuw seizoen. De opening is een officiële. Voorzitter S. Loschacoff-de Kanter biedt namens de Stichting Vrienden van het museum een 'tastbare' ver rassing aan, ter verfraaiing van de collectie. Aansluitend kunnen belang stellenden zich vergapen aan de vernieuwingen waar de vrijwilligers van het museum zich in de wintermaanden voor in hebben gezet. Zo is de vlashoek anders ingericht en zijn een aantal landbouw werktuigen vervangen door andere. Ook is er een heuse smidse gebouwd - voorzien van vele originele gereed schappen - en is er een authen tieke olieautomaat geplaatst. Aan de achterzijde van het museum wordt momenteel hard gewerkt aan realisering van een nieuwe vlasschuur in BROUWERSHAVEN - De Al gemene Sportvereniging Brouwershaven (ASV) houdt zaterdag 21 maart haar jaar lijkse feestavond in het Ton- ncnmagazijn in Brouwersha ven. Donateurs, sponsors, leden en belangstellenden worden ge trakteerd op het blijspel Poe sekater. Een toneelstuk in drie bedrijven geschreven door Bruno J. Duin. In het genre komische thriller wor den de nodige verwikkelin gen opgevoerd. De uitvoering is in handen van ZSC '62 Scharendijke, omdat een uit voering door de eigen toneel vereniging wegens het uitval len van één van de leden geen doorgang kon hebben. Truus Heijboer is verant woordelijk voor de regie. Ine ke Doodkorte en Jolanda Fokker zijn de souffleurs. De make-up is van Anjo van Burg en Matty de Waal. Tus sen het tweede en derde be drijf staat een verloting ge pland. Na afloop is er bal na. oude stijl. In de centrale hal is dit seizoen een wisseltentoon stelling te zien over stolp boerderijen, met als thema de Schouwse Stolp. Een maquet te van een stolpboerderij vormt hiervan het middel punt. Pronkstuk is ook de bronzen trofee, die vorige week door Prins Claus werd uitgereikt in het kader van de leefbaarheids wedstrijd 'een kern met pit'. Tijdens de ope ning wordt bovendien een vi deoband getoond die ge maakt is ter gelegenheid van deze wedstrijd. Goemanszorg is vanaf de ope ningsdatum dagelijks geo pend voor publiek. Van maandag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur en zondags van 12.00 tot 17.00 uur. Advertentie 500 gram NU ^1,9 HALFVOLLE O MELK f W llterpak van .4-05 f KRENTENBOLLEN OAA zak4*stuks m van ITS'*7 7 Aant*dmgsfi vin mi 9 l/m 14 miirt 1998 A&P S-winm »V te* 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS - Plannen Den Boer Service: DEN OSSE - H. den Boer van Den Boer Service uit Den Osse wil bij het vertrekpunt van de kanoroutes Schouwen-Wèst een strandje met voorzieningen in richten. Het college van B&W is voornemens een ver snelde procedure uit te voeren om de huidige - agrari sche - bestemming te wijzigen. Dit voorstel wordt voorge legd aan de leden van de com missie Grondgebiedzaken, Ruimtelijke Ordening en Eco nomische Zaken op donder dag 12 maart. Volgens Den Boer is strandje overigens een groot woord. „Noem het maar een ligwei. Het is een prima stek voor de water spart, maar als zwemwater is het minder geschikt," licht Den Boer toe. De bedoeling is een gedeelte van zijn grond, wat in totaal 2,2 hectare groot is, uit te graven. „Het gaat om zo'n drieëneenhalfdui- zend kubieke meter grond." Een soort vijverachtige sloot voorzien van steigers moet het vertrekpunt gaan vormen voor de kanovaarders. De af gegraven grond wordt ge bruikt voor de vorming van een - ingeplante - wal, die be schermt tegen de wind. Ook een opslagloods voor de kano's maakt deel uit van het plan. De ligweide maakt het voor Den Boer Service mogelijk specifieke groepen aan te trekken voor zijn groepsac- commodatie. De gemeente is bereid mee te werken omdat de door de ondernemer ge plande voorzieningen de kwaliteit van de routes en van het toeristisch product ten goede komen. Voor de 'verre' toekomst heeft Den Boer nog meer plannen in het achterhoofd. Het liefst zag hij zijn grond ingericht als ge combineerd wandel- en na tuurgebied, aangevuld met onder meer een veldje voor sportieve activiteiten. Een voorziening die volgens hem tot dusverre in Den Osse ont breekt. „Maar dat gaat nog wel een tijdje duren. De za ken veranderen snel op recre atiegebied. Ik wil niet voor barig zijn met de invulling. We zullen eerst de ontwikke lingen maar eens afwachten." Overigens richt hij zich niet uitsluitend op toeristen. „Ik zag best graag dat er bijvoor beeld een kanoclub wordt op gestart, die tochten organise ren. Misschien in combinatie met fietsen of zo." De verga dering van de commissie GGZ/ROEZ vindt plaats in Theater Mondragon in Zierik- zee en begint om 19.30 uur. Initiatief FOS en MKB-Nederland: SCHOUWEN-DUIVELAND - Met een onderzoek onder de ondernemers uit alle kernen van Schou- wen-Duiveland probeert de Federatie Onderne mersverenigingen te Schouwen-Duiveland (FOS) zicht te krijgen op de verkeersproblematiek in de regio. Naast een totaalbeeld van Schouwen-Duiveland moet dit onderzoek een licht wer pen op de verkeersproble matiek die per kern leeft. Aandacht gaat uit zowel naar de knelpunten als naar de wensen van de verschil lende ondernemers. „Uit een onderzoek van Nipo bleek dat tweederde van de ondervraagde ondernemers in de afgelopen drie jaar te maken heeft gehad met één of meerdere parkeer- of ver keersmaatregelen. Het gaat ons erom zowel in positieve als negatieve zin in beeld te brengen wat daarvan de ge volgen zijn," licht FOS- voorzitter D. Meulblok des gevraagd toe. Het onderzoek wordt aange leverd door MKB-Neder land. Plaatselijk kan dit on derzoek worden aangepast aan de specifieke situatie per kern. „Bijvoorbeeld het betaald parkeren dat is in gevoerd. Wat is het effect daarvan op bijvoorbeeld de omzet. En wat is de reactie van de klant," zet Meulblok enkele voorbeelden uiteen. Uit eerder onderzoek van MKB-Nederland in de ste den Amsterdam, Zwolle en Eindhoven blijkt dat met name de bereikbaarheid van en de parkeermogelijk- heden rondom de onderne ming hoog op het prioritei tenlijstje van de ondernemers staat. „Pro blemen doen zich hier met name voor in Zierikzee, Re- nesse, Burgh-Haamstede, Brouwershaven en mis schien Bruinisse. Een kern als Zonnemaire heeft er waarschijnlijk in mindere mate last van." Het onder zoek moet hier helderheid over verschaffen. Aan de hand van de uitkom sten van het onderzoek treedt de FOS in overleg met de gemeente Schouwen- Duiveland. De mogelijkhe den en onmogelijkheden om knelpunten op te lossen of te voorkomen staan hierbij centraal. Bovendien kan ook per kern gekeken wor den wat de mogelijkheden zijn. De verwachting is dat het onderzoek binnen twee maanden is afgerond. Opening in Renesse SCHOUWEN-DUIVELAND - Boom voor het leven. Dat is het thema van de 42e editie van de Boomfeest dag, die plaatsvindt op woensdag 25 maart. Wethouder G. van de Velde- de Wilde opent het feest door de eerste boom te planten. Zij doet dat tussen 9.00 en 10.00 uur in het bijzijn van de leer lingen van groep 6, 7 en 8 van openbare basisschool 't Stae- pel'of in Renesse. De leerlin gen van deze school planten in totaal acht bomen. Als lo catie is gekozen voor de Con- stantijnweg. Kastanjes Ook de leerlingen van alle an dere basisscholen op Schou wen-Duiveland nemen deel aan de Boomfeestdag. In de ochtenduren trekt de boven bouw er op uit om kastanjes, eiken, linden, heesters en sierperen te planten. Maar er staat meer op het program ma. Leerlingen uit Dreischor en Noordgouwe worden ingezet bij het bomen knotten. Bo vendien staat voor leerlingen uit Zierikzee, Burgh-Haam stede en Renesse aansluitend een educatieve wandeling ge pland. Boomfeestdag is voor vele scholen vast onderdeel van het lesprogramma. In het kader van het voor dit jaar gekozen thema wordt on der meer in de lessen aan dacht besteed aan dieren in en om de boom, bomen als voor raadkamers en de dagelijkse betekenis van bomen. Geprobeerd wordt op deze manier de betrokkenheid van de kinderen bij hun eigen om geving te vergroten. OOSTERLAND - In Ooster- land is een 22-jarige inwoner van die plaats zaterdag aan gehouden in verband met de diefstal van bromfiets. Deze bromfiets werd in de nacht van 6 op 7 maart gesto len, eveneens in Oosterland. Eigenaar is een meisje uit Nieuwerkerk. Zij deed aan gifte van diefstal. De brommer werd terugge vonden in Bruinisse. Inmid dels heeft de Nieuwerkerkse haar bezit terug. Ellemeetse editie van het straorieën pakt goed uit zaterdag in de kei-n verzamel den. „Een moeilijke klus. Je werkt onder tijdsdruk. Offi cieel begint de keuring om 12.30 uur, maar dan is nog niet iedereen aanwezig en de nummering is nog niet com pleet," vertellen de drie keur meesters. Aan alle deelnemers wordt punten gegeven, de hoogte is afhankelijk van de verzor ging van het paard, de versie ring en de rijder zelf. Door de rapporten na afloop naast el kaar te leggen wordt de rang orde vastgesteld. „Oorspron kelijkheid weegt voor ons zwaarder dan originaliteit. Want al is er veel werk aan besteed, een paard dat hele maal met wol is opgetuigd is eigenlijk niet zoals het hoort." De negen Belgische trekpaarden en hun in de traditionele outfit gestoken berijders doen denken aan lang vervlogen tijden. Pre cies zoals het straocomité het het liefste ziet. (Foto: Marijke Folkertsma) ELLEMEET - Alsof er van bovenaf even rekening met rijders en paarden werd gehouden. De strao in Ellemeet bleef zaterdag- goeddeels droog. Het tradi tionele wasritueel gaat in Ellemeet al jarenlang vol gens hetzelfde stramien. Strao is strao en dat moet ook zo blijven," vindt straocomitélid K. Horst. Hij weet waarover hij spreekt, want Horst kan te rugkijken op jarenlange strao-ervaring. Sinds zijn hu welijk en verhuizing naar El lemeet maakt hij al deel uit van het comité. „Het is de 51e keer dat ik meedoe," zegt Horst. Bovendien was het straorieën ook voor zijn komst naar Ellemeet al een bekend fenomeen voor de van oorsprong uit Renesse ko mende Horst. „Zelf heb ik voor 1940 nog meegereden in Renesse. Toen reden we op een gegeven moment met zes paarden. Als we langs de no taris kwamen, kregen we al lemaal een sigaar. We waren tenslotte toch maar met z'n zessen," blikt Horst terug. De strao kan zich de laatste jaren weer in een behoorlijke populariteit verheugen, maar dat is wel eens anders ge weest. „We zaten een tijdje zo krap bij kas dat alle leden van het strao-comité zelf vijf entwintig gulden inlegden, wat een behoorlijk bedrag was voor die tijd. Maar we wilden de strao graag in ere houden." Over belangstelling heeft het evenement anno 1998 niet te klagen. In totaal negenen veertig rijders meldden zich aan de start, waarvan circa vijftien van eigen dorp en daarnaast vele oud-inwoners van Ellemeet. De kop van de stoet deed onvervalst denken aan lang vervlogen tijden. Maar liefst negen Belgische trekpaarden namen deel aan de editie van Ellemeet. Dat er ook een ponywagentje in de gelederen aansloot, vindt Horst maar niets. „Er wordt weieens gepraat over veran deringen, maar wij willen dat het hetzelfde blijft. Geen kin derspelletjes of ringsteken, dat hoort er niet bij. En ook geen slingers op het dorp," al dus de woordvoerder van het zevenkoppige strao-comité. Uiteraard maakte de keuring wel vast onderdeel uit van het programma. Aan Jac queline Plaisier, Lineke Horst (dochter van het co mité-lid) en Daan Bezuijen de taak een oordeel te vellen over de deelnemers die zich Uitspattingen Waardering hadden de juryle den wel voor een in straosfe- ren geborduurd kleedje en an dere creatieve uitspattingen. „Er springen er een stuk of tien uit. Daarnaast zijn er een aantal deelnemers die niets bijzonders hebben gedaan, die gaan gewoon alleen voor het rijden zelf. De rest is mid denmoot," oordelen zij eens gezind. Hoewel voor alle deelnemers een prijsje klaar lag, was de meest gelukkige deelneemster de Ellemeetse Ilse van der Slikke. Zij mocht zich na afloop winnaar noe men én verscheen dezelfde avond nog als hoofdrolspeel ster in het televisieprogram ma Villa Achterwerk. Dit programma was overigens twee jaar geleden al opgeno men. Ook toen bleek Ilse goed voor een eerste prijs. Op de tweede plaats eindigde Marjo Giljam. Hoewel ooit inwoonster van het Schou- wen-Duivelandse dorp, woont zij nu alweer enige tijd in Drenthe. Linda de Glopper uit Scharendijke werd derde. Jacky Steenhouwer uit Elle meet vierde en op de vijfde plaats eindigde Annechine Punt uit Scharendijke. ZIERIKZEE - De inzet van de jongeren van Theater groep Zierik voor de voorstelling van 'Deirdre en de zonen van Usnach' werd zaterdagavond beloond met een vrijwel volle bak in Theater Mondragon. De jeugdige tonelisten gaven zich volledig over aan de alles overheersende romantiek in deze Ierse sage. Regisseuse Marleen Meuldijk bewerkte het gelijknamige boek van Adriaan Roland Holst tot een toneelscript. Bij de uitvoering heeft zij beslist niet voor de gemakkelijkste weg gekozen. Het draait in het verhaal allemaal om een noodlotsvoorspelling vooraf gaand aan de geboorte van Deirdre, dochter van een harpspeler aan het hof van de koning. Deirdre leeft- als klein meisje de eerste jaren van haar leven heel gelukkig bij haar vader en moeder. Door middel van een fraaie dans in een choreografie van Anna van den Berg werden die eerste levensjaren gevisu aliseerd. Door de mooie uit voering van de jeugdige Jos- ke de Jonge (8) leverde dit een van de meest vertederende momenten van de voorstel ling op. In een poging het noodlot te ontlopen, besluiten Deirdre's ouders hun dochter toe te ver trouwen aan de goede zorgen van de oude vrouw Lavar- cham, die ver weg van de be woonde wereld in een eenza me toren woont. Deirdre groeit daar op tot een mooie jonge vrouw. Buitenwereld én noodlot blijken echter niet buiten te sluiten. Op een avond schuilt een jager in de toren bij Lavarcham en Deirdre. Bij zijn terugkomst aan het hof maakt hij koning "Concobar opmerkzaam op het bestaan van die mooie jonge vrouw. De koning gaat zelf poolshoogte nemen en werpt zich, getroffen door haar schoonheid, direct aan haar voeten. Deirdre wijst hem af, wetend dat er een grotere, al lesoverheersende liefde op haar wacht. Die kondigt zich weldra aan bij de komst van de drie zonen van Usnach. Noisa blijkt de uitverkorene voor Deirdre. Hun eerste ont moeting en hun liefdesdans maken indruk in de uitvoe ring van Zierik. Deirdre gaat mee met de zonen van Usnach en beleeft enkele jaren van in tens geluk met haar geliefde. De blijk van heimwee naar het leven aan het hof is een te ken, dat er verandering in die situatie zal komen. Boven dien zint koning Concobar op wraak en eist hij nog steeds Deirdre als koningin aan zijn zijde. Leugen en verraad lei den tot veel bloedvergieten en tot de dood van velen, on der wie Noisa. Deirdre zoekt haar laatste rustplaats in de zee. Spel, zang, dans, muziek en filmbeelden waren belang rijke ingrediënten in deze voorstelling. Dat je met een veelheid aan techniek ook ri sico loopt, moest de' groep meteen bij aanvang van de voorstelling ervaren toen de videorecorder het even liet afweten. 'Peentjes zweten' achter de coulissen en bij de mensen van de techniek. Uit eindelijk ging het spel toch van start. Door de zeer frag mentarische opzet, de vele teksten via bandopnamen en de complexheid van het ver haal was veel inzet van het publiek nodig om de rode draad te kunnen volgen. Wie dat niet kon opbrengen, zag in elk geval wel een enorme dosis inzet van alle betrokke nen bij het maken van deze voorstelling. Marian Pankow verrastte op diverse fronten door de intense wijze waarop zij Deirdre gestalte gaf. Zon der de anderen te kort te doen dienen ook Niek de Jonge, Guus Hogerheide, Raimo en Lars Dubelaar genoemd te worden voor hun vertolkin gen. Grootste kracht blijft overigens het collectief, waarmee deze voorstelling is gemaakt. Deirdre (links) en de oude vrouw Lavarcham krijgen bezoek van een jager van de koning. Spoe dig zou ook de koning zelf zich van de schoonheid van Deirde op de hoogte komen stellen. (Foto: Marijke Folkertsma). Maandag 9 maart Zierikzee Lezing ds. Gilbert Baudet over zijn boek 'De traditie voorbij'. Kerkcentrum Gast- huiskerk. 20.00 uur. Dinsdag 10maart Brouwershaven Commissie Maatschappelijke Aangelegenheden bespreking uitgangspunten, Jeugdnota: Stadhuis Brouwershaven. 17.00 uur. Openbare vergadering Commissie MA. Stadhuis. 19.30 uur. Woensdag 11 maart Zierikzee Praise-aerobic. Bij Leger des Heils, Poststraat. 15.00-16.00 uur. Workshop hand- en nagelver- zorging. Parfumerie De Drie Zwaantjes. 19.30 uur. Studiebijeenkomst over vra gen rond de Heilige Geest. Pinkstergemeente. Meel- straat 1. 20.00 uur. Noordwelle Lezing over dierfysiothera- pie. Dorpshuis. 20.00 uur. Brouwershaven Schoenverkoop. Recreatie zaal Poortershof. Aanvang 14.00 uur. Zonnemaire Bijeenkomst NBvP. Dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 12 maart Zierikzee Verkoping tweedehands kle ding. Sally's boetiek, Post straat 48.8.30-11.00,13.00- 15.00 en 19.00-20.00 uur. De Veste, Manhuisstraat. PCOB-themamiddag over zorgvezekeringen. Aanvang 14.15 uur. Lezing Frans Beekman over 'Archeologie en duinverstiii- ving'. Trouwzaal stadhuis Meelstraat. 19.00 uur. Commissie Grondgebiedza ken/Ruimtelijke Ordening, Economische Zaken. Theater Mondragon. 19.30 uur. Burgh Start gespreksgroep voor vrouwen over lijden en dood in gebouw Revasa in Burgh. 20.00 tot 22.00 uur. Burgh-Haamstede Start van de Voorjaarscursus Natuur en Fotografie in de Schutse. 13.30 uur. Vrijdag 13 maart Dreischor Nutsavond Nut en Genoegen met opvoering blijspel 'Een nieuw seizoen voor camping Blokzicht' en bal na. Dorps huis. 20.00 uur. Oosterland Vergadering SGP-Studiever eniging Schouwen-Duiveland in consistorie Gereformeerde Gemeente. 19.45 uur. Zaterdag 14 maart Zierikzee Open huis atelier Saskia Eg- gink. Sint Jacobstraat 19. 11.00 tot 17.00 uur. Concert Margriet Eshuys. Theater Mondragon. 20.00 uur. Westerschouwen Tennis-toernooi voor heren. Sport- en recreatiecentrum Westerschouwen. 19.00 tot 23.30 uur. Burgh-Haamstede Now dance party in jongeren centrum Big 'S'. 20.00 uur. Renesse Opening jeugdsoos The Base ment in de kelder van het dorpshuis. 17.00 uur. Dreischor Opening Streek- en Land bouwmuseum Goemanszorg. 10.30 uur. Zondag 15 maart Zierikzee Pelgrimstocht. Willibrordus- kerk. 9.30 uur. Haamstede Concert Kees Meerman 'un plugged'. Muziekcafé Bran- denburgh. 15.00 uur. Maandag 16 maart Zierikzee Vergadering Postzegelver eniging Schouwen-Duiveland in het scoutinggebouw. 20.00 uur. Dinsdag 17 maart Zierikzee Workshop portretfotografie ZVU. RSG Professor Zee man. 19.00-21.00 uur. Lezing auteur Nicolaas Mat sier. RSG Professor Zeeman. 19.30 uur. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3