Weer ander vakkenpakket 'De overheid moet zich meer bemoeien met kinderopvang' Oorlogsmisdadiger wil terug naar Italië Gladheid in Noorden speelt verkeer parten Smit Tak bergt het wrak met resten Nederlandse Zoon vakbondsleider krijgt Geuzenpenning 'Passief roken geen oorzaak van kanker' Ongevallen en files In zee voor het eiland Patmos Muchtar Pakpahan blijft in cel Man steekt bijbel in brand Onderwijsraad kritisch over combinaties in mavo/vbo-nieuwe-stijl Minister Melkert tijdens Internationale Vrouwendag: WHO houdt rapport achter Boekengeschenk van James Ellroy Boete voor sjoemelende oogspecialist ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DRIEBERGEN (ANP) - Gladheid heeft maandag morgen het verkeer parten gespeeld. Dat gebeurde voornamelijk in het Noorden. Een woordvoerder van de meldkamer van de landelijke politiediensten in Driebergen sprak rond negen uur van een „reeks ongevallen", voorna melijk op binnenwegen. On bekend is of daar gewonden bij zijn gevallen. Verspreid over het land ont stonden files, deels als gevolg van aanrijdingen. Op de A50 kwam het verkeer tussen Beekbergen en Teriet over een lengte van 15 kilometer tot stilstand. De politie in Nijmegen regi- steerde tussen half acht en half negen vijftien aanrijdin gen door gladheid. Zware sneeuwval maakte het weg dek spiegelglad. In Drenthe had de politie rond negen uur 22 ongevallen geteld. In het gehucht Nooit- gedacht bij Rolde kwam een persoon om het leven. Vol gens de politie deden de glij- en slippartijen zich verspreid over de hele provincie voor. 'Zand in ogen'. De Drentse politie was ver rast door het grote aantal on gevallen omdat de gladheid duidelijk waarneembaar was. Een woordvoerder van de politie meende derhalve dat „mensen op maandag morgen vaak zand in hun ogen hebben". De laagstaan de zon zou automobilisten evenwel ook hebben dwars gezeten. ROTTERDAM (ANP) - Het Rotterdamse bergingsbe drijf Smit Tak gaat dit voorjaar bij Griekenland een gezonken zeilschip met daarin de stoffelijke resten van een inwoonster van Hoorn lichten. Smit Tak zet een speciale grij per in om het wrak van de bo dem van de Egeïsche Zee te halen. De Iasos zonk in mei 1994 voor het eiland Patmos nadat het jacht 's nachts was ge ramd door een Turks vracht schip. Het 27 meter lange hou ten schip ligt op 136 meter diepte. In het wrak bevinden zich de lijken van de 29-jarige Emmy Nijssen uit Hoorn en de 32-ja- rige Griekse machinist. Een andere Griek, de verloofde yan Emmy, overleefde de aanvaring. De ouders van Emmy willen dat het stoffelijk overschot van hun dochter wordt gebor gen. Volgens H. de Vries van het bedrijf Metaldec uit Ze venbergen, dat zich hiervoor al vanaf 1996 inzet, is nu met Smit Tak overeenstemming bereikt over een bergingspo ging in mei of juni. Smit Tak weigert zelf hierover medede lingen te doen. Gecremeerd Zodra het schip aan land is ge bracht, gaan vrijwilligers op zoek naar de résten van de twee verdronken opvaren den. Het stoffelijk overschot van Emmy wordt na identifi catie naar Nederland ge bracht om te worden gecre meerd. Alle gegevens die voor de identificatie nodig zijn, liggen volgens De Vries al bij de Nederlandse ambas sade in Griekenland. De ber ging gaat ongeveer 80.000 gul den kosten. VLAARDINGEN (ANP) - De Indonesische vak bondsleider Muchtar Pakpahan komt niet naar Ne derland om vrijdag de Geuzenpenning in ontvangst te nemen. De regering in Jakarta wei gerde het verzoek van de Stichting Geuzenverzet om de ernstig zieke Pakpahan vrij te laten. Zijn oudste zoon Bin- sar Jonathan (16) komt nu vergezeld door zijn moeder naar de uitreiking in Vlaar- dingen. De vakbondsleider zit al ge ruime tijd in een Indonesi sche gevangenis wegens zijn protesten tegen de sociale en economische ongelijkheid in zijn land, het beleid van pre sident Soeharto en de schen dingen van de mensenrech ten.Pakpahan is een van de vijf personen die dit jaar een penning krijgen ter onder steuning van hun strijd tegen „de verontmenselijking van de samenleving", aldus de stichting. De Geuzen vormden een ver zetsgroep in de Tweede We reldoorlog. De Geuzenpen ning is een initiatief van de stichting Geuzenverzet 1940- 1945 in samenwerking met Amnesty International. Activisten De andere mensenrechtenac tivisten die de penning dit jaar krijgen zijn Vera Chirwa uit Malawi, Sergei Kovalyov uit Rusland, Noel Pearson uit Australië en Rosaline Tuyuc Velasquez uit Guatemala. ROTTERDAM (ANP) - Een verwarde man (33) uit Rotterdam heeft zondagavond laat brand in zijn wo ning veroorzaakt door in de keuken een bijbel aan te steken. De bovenburen in het pand aan de Stolkstraat sloegen alarm toen van beneden een brand- en gaslucht kwam. De schade viel uiteindelijk mee. De politie moest de voordeur forceren om de woning bin nen te komen. Ze hield de man aan. Hij is in overleg met een arts en de Riagg opgenomen. Tijden en standen volgens gctijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE I0 maart 01.50 135 07.55 -147 14.20 158 20.30 -134 ROOMPOT BUITEN 10 maart 00.25 131 06.35 -143 12.45 156 19.00 -127 BRUINISSE 10 maart 02.05 143 07.50 -156 14.40 169 20.25 -141 WEMELDINGE I0 maart 01.55 154 07.55 -161 14.20 178 20.25 -146 Springtij: 15 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - De Onderwijsraad vindt dat staatsscretaris Netelenbos de vakkencombinaties voor de mavo/vbo-nieuwe-stijl moet veranderen. Van de zeven combinaties die op stapel staan, kun nen er volgens de Raad vier na enige bijstellingen worden ingevoerd. Voor de andere zogeheten in- tra-sectorale programma's is een drastische herziening noodzakelijk. In het maandag verschenen rapport stelt de Onderwijsraad dat de oms treden combinaties niet goed aansluiten op het vervolgon derwijs en op de vragen van de arbeidsmarkt. In sommige gevallen worden de opleidin gen te breed en te vol geacht. Het aanleren van beroeps- vaardigheden zou meer aan dacht moeten krijgen. De meest kritische noten kraakt de Onderwijsraad over de vakken metalektro (een combinatie van de vak ken metaaltechniek, elektro techniek en installatietech niek), renovatie en onderhoud, ook wel als bouw- plus aangeduid en zorg en welzijn. Over het merendeel van de vakkenpakketten (bouwtechniek, commercieel- administratief, consumptief en landbouw) is het oordeel milder. Vernieuwing De nieuwe programma's ma ken deel uit van de vernieu wing van mavo en vbo die op 1 augustus 1999 wordt inge voerd. Dat gaat in de toe komst voorbereidend middel baar beroepsonderwijs (vmbo) heten. Voortaan moe ten leerlingen kiezen uit vier sectoren: techniek, zorg en welzijn, economie en land bouw. Vier leerwegen geven het niveau aan. Met name voor wat wordt genoemd de basis beroepsgerichte leer weg, het vroegere leerlingwe zen, acht de Raad de meeste programma's te veelomvat tend. Volgens Netelenbos is aan een aantal bezwaren van de Onderwijsraad al tegemoet gekomen. De programma's worden bijgesteld. Het geor ganiseerde bedrijfsleven heeft daarin een adviserende rol. De expertisecentra, onder meer Stiching Leerplan Ont wikkeling (SLO) zijn al aan het werk. Moeizaam In haar reactie stelt de staats secretaris dat doorstroming van vbo-leerlingen naar het vervolgonderwijs dan wel de beroepspraktijk nu ook vaak moeizaam is. De opzet van het vmbo is juist zo bedoeld dat elke leerling op de goede plaats terecht komt. Netelen bos verzekert de Raad dat bij de wijzigingen de aansluiting van leren en werken „promi- mente aandacht" zal krijgen. De nieuwe vakkencombina ties moeten ook een oplossing bieden voor de organisatori sche problemen van scholen die nu vaak kleine opleidin gen hebben. De Onderwijs raad is niet optimistisch dat dat lukt, maar de staatssecre taris deelt die somberheid niet. Kinderopvang is vaak nog te duu hierin verandering brengen. en regelingen voor. Minister Melkert wil (Archieffoto) AMSTERDAM (ANP) - De overheid moet zich meer bemoeien met de kinderopvang. Zij dient er voor te zorgen dat er overal voldoende capaciteit is. De op vang van kinderen is een basisvoorziening waar voor het geld moet komen uit de algemene midde len. Minister Melkert (Sociale Zaken) stelde dat zondag op een discussiebijeenkomst van het maandblad Opzij ter ere van de internationale vrouwendag. Hij wil dat ie dereen die kinderopvang no dig heeft, daarvan gebruik kan maken. Dit is nu niet het geval omdat in sommige ge meenten geen opvang is, of omdat mensen bij bedrijven werken die geen regeling kennen, of omdat het te duur is. „Het zijn nu vooral tweever dieners met goede inkomens die hun kinderen naar een crèche brengen. Het moet aantrekkelijker worden voor mensen met lagere in komens", aldus Melkert. De FNV steunt hem daarin. Werkgeversvoorzitter Blan- kert voelt niets voor de plan nen van de minister. Hij vindt het geen goed idee dat de belastingbetaler ongeacht of hij nu kinderen heeft moet opdraaien voor kinderop vang. Hij vindt dat de ver antwoordelijkheid primair hoort te liggen bij de gebrui ker van de voorzieningen. De overheid en de werkge vers kunnen kinderopvang bevorderen via fiscale sti mulansen. PvdA en CDA zijn het wèl met Melkert eens. In een re actie zeggen beide fracties dat kinderopvang een basis voorziening moet zijn, waar voor meer geld nodig is. „Ook iemand die geen kin deren heeft, moet meebeta len", vindt CD A-Kamerlid Doelman. „Mensen die geen auto hebben, betalen ook mee aan rijkswegen. Dat vrouwen kunnen werken is in het belang van de econo mie." Wie zelf de opvang van z'n kinderen regelt, moet hiervoor fiscaal worden be loond, vindt PvdA-Kamer lid Verspaget. Fiscale aftrek D66 wil per se geen belas tingverhogingen om meer kinderopvang mogelijk te maken, maar een fiscale af trek voor zorgkosten. Zo worden ook degenen ge spaard die geen kinderen hebben. Werkgevers moeten meer faciliteiten voor op vang regelen, terwijl ook de overheid er extra geld in steekt, aldus Kamerlid Van Vliet. Doorbraak Melkert vindt dat het nu de tijd is voor een doorbraak in het beleid voor het combine ren van een baan en kinde ren. Hij wil dat partijen daar in de komende kabinetsfor matie vergaande afspraken overmaken. „Het klimaat is er meer dan ooit rijp voor." RIJSWIJK (ANP) - De Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) houdt een rapport achter waaruit blijkt dat passief roken geen kanker veroorzaakt en zelfs een beschermend effect zou kunnen heb ben. Dat heeft het zondagsblad The Sunday Telegraph zon dag onthuld. De studie, een van de meest veelomvattende ooit naar de effecten van meeroken, is uitgevoerd door twaalf instituten in zeven verschil lende Europese landen. Het ministerie van Volksge zondheid (VWS) in Den Haag kent het onderzoek niet. Het is dan ook onwaar schijnlijk dat Nederlandse onderzoekers aan de studie hebben meegewerkt, stelt een woordvoerder. Volgens het Britse blad zijn de resultaten echter te pijn lijk voor de WHO, dat in de afgelopen jaren enorme sommen heeft uitgegeven aan antirookcampagnes. Daarom zijn de bevindingen alleen beknopt in een inter ne memo verspreid. Het onderzoek is uitgevoerd^ onder 650 longkankerpa- tiënten en 1542 gezonde mensen. Hierbij concen treerde men zich op vier groepen: mensen die ge trouwd zijn met rokers, mensen die werken met ro kers, mensen die in beide ca- tegoriën vallen en mensen die met rokers zijn opge groeid. De onderzoekers vonden geen aanwijzingen dat men sen die thuis of op het werk vaak worden blootgesteld aan rook daardoor ook meer gezondheidsrisico's lopen. In deze groep kwamen zelfs minder gevallen van long kanker voor, hetgeen er op zou kunnen wijzen dat mee roken juist een bescher mend effect zou hebben. Die opzienbarende laatste bevinding is al eens eerder gedaan. Twee jaar geleden bracht het onderzoeksbureau van het Amerikaanse congres de gevonden effecten van mee roken in kaart. Het bureau constateerde dat van 34 stu dies slechts zeven de uit komst hadden dat passief roken een mogelijk negatief effect op de gezondheid zou hebben. ROME (RTR/AFP/ANP) - De voormalige SS-officier Karl Hass, die zaterdag door een militair tribunaal in Rome werd veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf, heeft zondagavond aangekondigd dat hij uit Zwitserland zal vertrekken. Hij zal naar Italië terugkeren om zich ter beschikking te stellen van de Italiaanse Jus titie. In een verklaring zei de voor malige nazi te verwachten dat „de fout van de rechters van de krijgsraad in Rome niet zal worden herhaald door het Hof van cassatie". Een militaire rechtbank ver oordeelde de 85-jarige Karl Hass en de ex-nazi Erich Priebke zaterdag tot levens lange gevangenisstraf we gens hun aandeel in het bloed bad in 1944 in de Ardeatijnse groeven bij Rome. Daarbij werden 335 Italiaan se gijzelaars, onder wie 75 jo den, geëxecuteerd. AMSTERDAM (ANP) Het geschenkboekje voor de Maand van het Spannende Boek 1998 (in juni) komt van de hand van de Amerikaanse misdaadauteur James Ellroy. De stichting Collectieve Pro paganda voor het Nederland se Boek heeft dat laten weten. Klanten die in juni voor meer dan 29,50 gulden (algemene) boeken kopen, krijgen het werkje, Gedumpt genaamd, cadeau. De schrijver werd bij het kie zen van zijn vak geïnspireerd door zijn directe omgeving. Hij is afkomstig uit een mi lieu dat de Amerikanen om schrijven als white trash. FUSIE OUDENHOORN (ANP) - Farm Frites en Nedato (in dustrieaardappelen) zijn in een vergevorderd stadium van onderhandelingen over een fusie. Korte lijnen op gebied van transport en logistiek maar ook de bundeling van kennis moeten tot een betere kwali teit en grotere afzetmogelijk heden leiden, menen de direc ties. Suske en Wiske "de vogels der goden' door Willy Vandersteen Verwachting t/m vrijdag 13 maart WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% - Min.temp. 1 graden Mid. temp. 5 graden Windkracht z.oost 5 I Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% - Min.temp. -2 graden Mid.temp. 4 graden Windkracht oost 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 10maart Zon op 07.06, onder 18.33 Maan op 15.54, onder 05.55 Volle maan: 13 maart (05.35) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Maart met zijn vele gezich ten houdt het deze week aan de win terse kant. Komende nacht vriest het overal. Lokaal komt het tot 6 graden vorst; in een smalle strook langs de kust vriest het minder hard. De buien verdwijnen en het klaart flink op. De ze opklaringen zetten door naar mor gen. We zien dan ook flink wat zon en het blijft op de meeste plaatsen droog. Morgenmiddag ligt de tempe ratuur rond plus 6 graden. De wind stelt eerst weinig voor, maar draait in de loop van de dag naar het zuiden en neemt toe tot matig, langs de kust tot krachtig en later mogelijk tot hard. De windtoename hangt samen met de nadering van een storing. Woensdag kunnen we de zon dan ook vergeten en een groot deel van de dag valt re gen of sneeuw. De rest van de week blijft de neerslag beperkt tot een en kele winterse bui en af en toe komt de zon tevoorschijn. Daarbij verandert er niet veel aan de temperatuur. Over dag wordt het een graad of 6 en 's nachts blijft de kans op vorst groot. HAARLEM (ANP) - De econo mische politierechter in Haarlem heeft maandag de oogarts D.T. uit Hoofddorp veroordeeld tot een boete van 20.000 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. Hij kreeg de straf voor het in dienen van te hoge declara ties bij zijn patiënten. Tegen de arts was 30.000 gulden boe te geëist, waarvan de helft voorwaardelijk De oogarts, die in Hoofddorp een zelfstandige praktijk heeft, bracht tussen mei 1995 en oktober 1996 zijn patiënten praktijkkosten in rekening, hoewel dat wettelijk niet is toegestaan. Justitie heeft be rekend dat de arts in die pe riode ruim 113.000 gulden te veel heeft geïncasseerd. T. zei vorige maand tijdens de behandeling van de zaak fi nancieel met de rug tegen de muur te staan. Volgens hem krijgen artsen die zelfstandig werken te weinig vergoed voor oogbehandelingen. Er zou rechtsongelijkheid zijn met collega's die in een ziekenhuis werken. Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 45 35 38 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vernield op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tof 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 78 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. Succesjes(t/m 4 regels) 7.80 De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vj% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 2