Op Drift beproeft vriendschap Schrijver Nicolaas Matsier geeft lezing over zijn werk Minder auto's terug Moe van gebruik pil Technisch snufje peilt positie van ambulance RECENSIE 'Barend van Roos' van Mayo de Graaf Brulympics Kerkendag in Kampen Nutsavond in Dreischor 1 Onderzoek draagvlak voor windmolenparken Fascinerende fee in verte Indringende film 'Marian' in Podium 't Beest in Goes In Regionale Scholengemeenschap Professor Zeeman Foto-expositie Omroep Zeeland VRIJDAG 6 MAART 1998 NR 26344 7 Ali Pankow BRUINISSE - In Bruinisse wordt op Koninginnedag, 30 april, de Brulympics, een sport- en spelprogramma ge houden. Het Oranje Comité is op zoek naar deelnemers aan de Bruse versie van de Olympische Spelen. Iedereen kan hier aan mee doen. De groepen dienen te bestaan uit minimaal zes en maximaal twaalf perso nen. De minimumleeftijd is twaalf jaar. Deelnemers kun nen zich opgeven via telefoon 482918. ZIERIKZEE - Belangstellen den die de Nederlandse ker kendag in Kampen op zater dag 25 april bij willen wonen kunnen daar vanaf Schou- wen-Duiveland met de bus naar toe. De reiskosten bedragen onge veer dertig gulden. Elke ker kenraad heeft informatie ont vangen en is gevraagd vijf mensen af te vaardigen. Be langstellenden kunnen zich bij hun eigen kerkenraad aanmelden, maar mogen dat ook individueel doen. Meer informatie, A. van der Deijl: 658011. DREISCHOR - De Vereniging Tot Nut en Genoegen houdt vrijdag 13 maart haar Nuts avond in het dorpshuis in Dreischor. De leden spelen het blijspel in vier bedrijven 'Een nieuw sei zoen voor camping Blok- zicht'. Na het toneelstuk is er bal met muziek van Ad Hage- steijn. De aanvang is om 20.00 uur. WOMEN'S AGLOW GOES - Women's Aglow Fel lowship houdt woensdag 18 maart haar maandelijkse interkerkelijke bijeenkomst in de Oosterkerk aan de Berg weg in Goes. Spreekster is Tessa de Ruiter uit Leusden. Doel van de bij eenkomst is vrouwen te be moedigen in geloof en relatie met Jezus Christus. Aanvang 9.30 uur. DANSAVOND GOES - Vriendenkring Kapa- si houdt zaterdag 14 maart een dans- en ontmoetings avond voor alleenstaanden vanaf 25 jaar. De avond in wijkcentrum De Spinne in Goes begint om 21.30 uur. MIDDELBURG - De Provinciale Commissie Mi lieubeheer en Waterhuishouding wil dat er studie verricht wordt naar het maatschappelijk draag vlak voor windmolenparken in Zeeland. Dat blijkt uit het advies van de PCMW op het vooront werp streekplanuitwerking windenergie en de concept Milieu Effect Rapportage (MER) over grootschalige locaties windenergieop wekking. Voor het jaar 2000 moet in de provincie Zee land 250 megawatt aan energie geleverd worden door windmolens. Daarvan is momenteel 50 mw gereali seerd, dus is er nog een lan ge weg te gaan. De commissie zou liefst zien dat op twaalf locaties tege lijk gewerkt wordt aan windmolenparken. Die twaalf parken zouden dan 200 megawatt moeten ople veren, maar de commissie heeft zo haar twijfels of dat wel lukt. Het is, zo wordt aangevoerd, nog niet zeker of op alle twaalf locaties waar de provincie het oog op heeft laten vallen ook daadwerkelijk windmolen parken gaan verrijzen. Verder wil de PCMW onder zocht zien of het mogelijk is om de windmolens dichter dan gepland bij elkaar te zetten. „Wanneer het aantal opge wekte KW per hectare ver dubbeld zou kunnen wor den kan met de helft van het aantal locaties worden vol staan,' aldus de PCWM. „Van essentieel belang daarom is hier meer inzicht in te krijgen voordat het plan definitief wordt vast gesteld." AMSTERDAM (ANP) - Binnen twee tot drie jaar zijn de 600 ambulances in het land uitgerust met een zoge noemde positie-sensor. voertuig het snelst op de plaats des onheils is. Het na vigatiesysteem dat wordt ge test, zendt via de sensoren in de auto's signalen uit die de meldkamer opvangt via zend masten. Ook vrachtwagens en auto's van de Wegenwacht maken al gebruik van een dergelijk systeem. Onzeker is nog of de verzeke raars, die het ambulancever voer betalen, bereid zijn de kosten van de voorziening (ruim 2000 gulden-per stuk) te betalen. In Zaanstreek/Waterland is een proef aan de gang met tien ziekenauto's, uitgerust met een dergelijke sensor, waardoor de meldkamer, weet waar de ambulance zich bevindt. Volgens coördinator L. de Vries is het de bedoeling op termijn alle ambulances ervan te voorzien. „Dan kun je sneller op een melding re ageren. Dat kan levens red den." Via het beeldscherm in de meldkamer zijn de ambu lances te volgen en kan de meldkamer besluiten welk AMSTERDAM (ANP) - Het aantal gestolen auto's dat wordt teruggevonden, is vorig jaar iets afgenomen. Van de gestolen voertuigen dook in 1997 66 procent weer op. In 1996 was dit nog 69 pro cent. Volgens de stichting Aanpak Voertuigcriminali- teit gaan autodieven steeds professioneler te werk. Opel is veruit het meest geliefde merk van autodieven. Een op de drie gestolen auto's (34 procent) is er een van dit Duitse merk. Volkswagen be zet met 17 procent de tweede plaats. Ford neemt met 6 pro cent de derde plaats in. De meeste auto's worden gesto len in de politieregio Amster- dam-Amstelland. gevolgd door de regio's Utrecht en Rotterdam-Rijnmond. Eind vorig jaar werd al bekend dat er in 1997 voor het eerst weer meer auto's werden gestolen: ruim 30.500, een stijging met 2,2 procent. De dieven hebben het vooral gemunt op auto's van drie jaar en oiider. Ze la ten jongere modellen vaak ongemoeid, omdat die door gaans goed zijn beveiligd. Een verwilderde jongen, Ma rian genaamd, vraagt een ou de docent schuchter om hulp. De hulp van deze docent kan echter alleen tijdelijk zijn. Daarna moet de jongen zich zelf weten te redden. Toen hij drie jaar was werd Marian weggehaald bij zijn ouders, een zigeunerfamilie. Volgens de Tsjechische rege ring konden zijn ouders hem geen goede opvoeding geven. Het weeshuisprogramma moest er zorg voor dragen dat hij aangepast en voorbereid zou raken op de Tsjechische samenleving. De jongen die geen Tsjechisch spreekt, krijgt meteen het label opge plakt van een jongen die pro blemen maakt. Het leven in de verschillende weeshuizen, opvanghuizen en internaten heeft een grote invloed op het karakter van Marian. Toch zijn er ook momenten van hoop. Een aardige lerares die hem helpt bij studeren de idealistische stafmedewerker en de jonge maatschappelijk werkster Eva. Het is de jon gen echter nooit geleerd hoe hij moet omgaan met gevoe lens van liefde. De filmvoorstellingen in Po dium 't Beest beginnen om 20.30 uur. RIJSWIJK (ANP) - Vrouwen die langdurig de pil slikken, raken na verloop van tijd ,,pilmoe". Zij heb ben geen zin meer om dit anticonceptiemiddel te ge bruiken. Uit een onderzoek van het NI PO blijkt dat bijna 60 procent van de vrouwen met de pil stopt om een andere reden dan kinderen krijgen. Een groot deel houdt er mee op, omdat zij er geen zin meer in hebben. Het aantal .pilge- bruiksters boven de 35 jaar neemt sterk af. Iets minder dan 30 procent van de vrou wen gebruikt de pil, tegen over ruim 60 procent van de vrouwen van 20 tot 35 jaar. Bij bijna 40 procent van de vrouwen boven de 35 is zij zelf of haar partner gesterili seerd. CArUOI I ILO Maart Westenscliouwen Excursieschuur Staatsbosbeheer, Kraaij- ensteinweg 140. Expositie over olieslacht offers onder zeevogels. Zaterdag en zondag van 13.30 tot 16.30 uur. Zierikzee Zierikzee Tot en met zaterdag 14 maart Japans schilderwerk Skan-dy-sign. Ate lier 4B. Verrenieuwstraat 32. Op afspraak via 0111-414912. Tot en met vrijdag 20 maart Pentekeningen van Felicia de Zwart, geïnspireerd op de Oosterschelde. In expo sitiegang van verpleeghuis Corneliastich- ting. Dagelijks geopend van 08.00 tot 20.00 uur. Zaterdag 7 tot en met zaterdag 28 maart Burgh-Haamstcde Expositie etsen Kees de Waal, Bewaer- schole. Dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Toten met 13april Renessc Paastentoonstelling in museum De Blik vanger. Dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en op zondag 29 maart en tweede paasdag 13 april van 12.00 tot 16.00 uur. Tot en met donderdag 14 mei Zierikzee Galerie Galerij: Mail-Art in the Galery. RSG Prof. Zeeman. Geopend tijdens schooluren. Tot en met zaterdag 30 mei Zierikzee Acryl en aquarel schilderijen Nelly van Nieuwenhuijzen. 't Lange Uus. Tijdens winkelopeningstijden. Voorbeeld/NabeeldThea termonoloog door Jan van Seters; donderdag 5 maart; Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, in decor Marsella Bar, installatie van expositie 'La Fée Vertevan Tien Heester mans. 'Als je lang naar een rood op pervlakte staart, krijg je groene vlekken voor je ogen,' zegt de man in de Marsella Bar. Hij slaat daarmee een brug tussen zijn fascinatie voor een roodharige fee in de verte en de groene omgeving van de bar, waar hij zijn glas absinth komt drinken. Theatermaker Jan van Seters liet zich bij het schrijven van zijn monoloog 'Voorbeeld/ Nabeeld' inspireren door de installatie van beeldend kun stenares Tien Heestermans. Het kunstzinnige decor draagt onmiskenbaar bij aan de magie van het verhaal. Het tijdloze, dat zowel verleden als heden uitstraalt en de knappe visualiserihg van ver val door Heestermans geven een meerwaarde aan de voor stelling. Toch ervaar je als toeschou wer ook een spanningsveld, dat een installatie niet het zelfde is als een decor. Van Seters beweegt zich soepel door de ruimte en geeft ander zijds ook blijk van respect voor hetgeen hem omringt. De summiere attributen, die hij gebruikt behoren niet tot de installatie, maar zijn zo ge kozen dat ze geen dissonant vormen. Het resultaat is een spannende symbiose van to neel en beeldende kunst. Toch kan aangenomen wor den, dat beide disciplines ook een zelfstandig leven kunnen leiden. De installatie van Heestermans heeft zichzelf in dat opzicht al bewezen en de monoloog van Van Seters ver dient een testcase in dit op zicht met een summiere vormgeving en sobere ver lichting. Hunkering Centraal in het verhaal staat de hunkering van de jongen naar het meisje met de vlam mend rode haren, waar hij ooit intens verliefd op was. Hij durfde die prachtige ha ren niet aan te raken. Ooit was er een kus in het verduis terde practicumlokaal tij dens een natuurkundeproef. De eventuele mogelijkheden van de ideale liefde worden ruw afgekapt met het dode lijk verkeersongeluk van die 'fee in de verte.' De man leeft sindsdien voort in zijn hunke ring naar het ideale. In een soort koortsachtige toestand geeft hij zich over aan het ver val, drinkt hij de gevaarlijke drank absinth. Daardoor krijgt hij het beeld van zijn fee weer op zijn netvlies en....richt hij zichzelf allengs ten gronde. 'Voorbeeld/Nabeeld' is van avond, vrijdag om 20.00 uur nog te zien in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg en op zondagmiddag 19 april tij dens het Zeeuws Eenakterfes tival in Theater Mondragon in Zierikzee. GOES - In 't Beest in Goes wordt donderdag 12 en za terdag 14 maart de film 'Marian' van Petr Vaclav vertoond. Het betreft een indringend verhaal over een jongen die in de marge van de samenleving wordt gedrukt. Nicolaas Matsier. RENESSE - Vriendschap en relaties staan centraal in het toneelstuk, dat toneelvereniging Op Drift zater dagavond 21 maart speelt in het dorpshuis in Renes- se. Titel van het stuk is 'Barend van Roos', geschre ven door Mayo de Graaf. „Het is een eigentijds verhaal met veel herkenbare emo ties," volgens regisseur Mar co Holm. Oorspronkelijk was het niet de bedoeling, dat hij de regie van dit stuk zou voe ren. „Zelf dacht ik veel meer voorkeur te hebben voor kluchten en komedies. Dit is een serieus stuk, weliswaar met veel humor, maar daar koos ik dus in eerste instantie niet voor," aldus Holm. Annemarie Heiligers, al vele jaren een trouw lid van Op Drift en altijd bekommerd om de voortgang van de ver eniging, besloot daarop dan maar zowel een rol in het stuk te spelen als de regie op zich te nemen. Het verhaal gaat over vier vriendinnen, die el kaar tweemaal per jaar ont moeten in de vorm van een soort reünie. Het stuk speelt zich af tijdens één van die halfjaarlijkse bijeenkom sten. Onder de oppervlakte broeien de emoties. De man van één van de vrouwen geeft daar aanleiding toe. Hij blijkt met meerdere vriendin nen een relatie te hebben ge had. Hun onderlinge vriend schap komt daardoor zwaar onder druk te staan. Of het tot een happy end komt, is ui teraard nog maar de vraag. Analyseren Annemaire Heiligers vervult één van de hoofdrollen. In de loop van het repetitieproces moest zij ervaren, dat de com binatie spelen/regisseren in dit geval wel een wat zware wissel trok. Holm had vanuit zijn eigen belangstelling al een paar keer een repetitie avond bezocht en raakte ge boeid door de diepere lading van het stuk. Hoewel geen klucht of komedie dus, be sloot hij uiteindelijk toch maar de regie van Heiligers over te nemen. „De aanpak verschilt wezenlijk," zegt Holm. „Bij al die luchtige stukken komt het vooral aan op timing en intonatie, nu gaat het vooral om de inner lijke drijfveren en de fysieke vertaling daarvan." Ondanks dat het repetitieproces al een eind op weg was, besloot Holm terug te gaan naar de basis en ruim de tijd te nemen om de tekst te analyseren. „Iedereen moet bij opkomst van elke scène weten wat haar doelstelling is en op wat voor manier zij die wil berei ken. Je steeds maar weer af vragen dus: waarom dit en waarom dat." Holm heeft er lol in en heeft alle vertrouwen in een boei ende voorstelling. Hoewel het om een serieus stuk gaat, is er ook volop ruimte voor humor. Hij probeert die voor al door een luchtige speelwij ze te accentueren. Vormgeving De rollen in 'Barend van Roos' wordén vertolkt door Annemarie Heiligers, Corrie Hoogerhuis, Hanneke Da- niëls, Emmy Alma en Eveline Hurkmans. In deze laatste fa se van het repetitieproces wordt er tweemaal per week gerepeteerd. Het betreft een eigentijds stuk. Het speelt zich af in de woonkamer van één van de vrouwen. „We geven de voor ZIERIKZEE - Schrijver Nicolaas Matsier geeft dins dag 17 maart in de Regionale Scholengemeenschap Professor Zeeman in Zierikzee een lezing over zijn werk. Het betreft een initiatief van het Literair Sa menwerkingsverband Schouwen-Duiveland. Tjit Reinsma, zijn eigenlijke naam, werd 25 mei 1945 gebo ren in Krommenie in een ge reformeerd onderwijzersge zin. Hij volgde het Christelijk Gymnasium in Den Haag en ging vervolgens in 1963 in Amsterdam klas sieke talen en filosofie stude ren. Reinsma werkte als le raar oude talen aan een Hilversums lyceum, als re dacteur filosofie bij de Grote Spectrum Encyclopedie en als redactiesecretaris van het literaire tijdschrift De Revis or. Momenteel is hij redac teur van het tijdschrift Ras ter. Hij woont met vrouw en kinderen in Amsterdam. Reinsma begon halverwege de jaren zeventig verhalen te schrijven in De Revisor, het tijdschrift waaraan ook schrijvers als Doeschka Me- ijsing, Dirk Ayelt Kooiman en Frans Kellendonk mee werkten. Hij publiceerde on der het pseudoniem Nicolaas Matsier. In 1976 verscheen zijn debuut: de verhalenbun del Oud Zuid, in 1979 gevolgd door de bundel Onbepaald vertraagd. Het zijn verhalen over buitenstaanders die orde proberen te scheppen in de werkelijkheid. Matsier schreef voor de boekenbijlage van Vrij Nederland (recen sies), voor het NRC-Handels- blad (columns) en de Volks krant. Ook vertaalde hij werk van Xenofon, Alfred Ayer en Stefan Themerson. In 1982 verscheen de novelle De eeuwige stad, het verhaal van een schrijver die in Rome verblijft in de tijd dat Aldo Moro vermoord wordt. Mat sier publiceerde in 1985 Een gebreid echtpaartje, een bun del schetsen over het vader schap. In 1994 verscheen de autobiografische roman Ge sloten Huis, die omschreven wordt als een ontroerend, geestig en tot nadenken stem mend boek over ouderschap en kindzijn, over waanzin en rouw. Het boek werd genomi neerd voor de AKO-Litera- tuurprijs, de Gouden Uil en de Libris prijs en is tot nu toe zijn best verkochte boek. Ge sloten Huis werd bekroond met de Mekka-prijs 1995 en de F. Bordewijkprijs. Matsier schreef in 1985 en 1986 twee kinderboeken, A is een aard appel en Ida stak een zebra over (Zilveren Griffel 1987). In 1996 publiceerde de schrij ver de verhalenbundel Dicht bij huis. Aristeion-prijs Matsier vertaalde in 1989 'De avonturen van Alice in Won derland' van Lewis Caroll. Deze vertaling werd positief ontvangen. Men sprak van 'vloeiend en levend Neder lands' en vond dat hij de juis te toon, het zinsritme, de poë zie en de sfeer uit het oorspronkelijke boek wist te treffen. De vertaling werd ge nomineerd voor de Aristeion- prijs. Matsier vertaalde ook het vervolg, Achter de spie gel. De lezing begint om 19.30 en duurt tot ongeveer 22.00 uur. Toegangskaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Boekhandel De Vries in Zie rikzee en Openbare Biblio theek De Stolpe, eveneens in Zierikzee. keur aan de meest essentiële dingen en een ruim speelop- pervlakte. Dat wil dus zeggen dat er niet tot in de details een woonkamer staat inge richt," aldus de regisseur. Hij weet zich bij de verzor ging van decor en licht en ge luid gesteund door respectie velijk Ton Teuthof en John Daniëls. Na deze avondvullende pro ductie op zaterdag 21 maart in het Renesser dorpshuis, con centreert Op Drift de aan dacht op de eenakter 'Par fum' voor de opvoering op het Eenakterfestival van het Zeeuws Centrum voor Ama teurtheater in Theater Mon dragon in het weekend van 17,18 en 19 april. Dit optreden moet voor Op Drift een soort herkansing worden. Vorig jaar stond deze eenakter ook al op het reper toire, maar toen moest de op voering tot tweemaal toe wegens ziekte van een van de spelers worden afgebla zen. De Renesser toneelspe lers hopen nu op een vlotter verloop. Kaarten voor de avondvul lende opvoering van 'Barend van Roos' zijn verkrijgbaar op de avond van de voorstel ling aan de zaal. Het optreden begint om 20.00 uur. Na afloop is er bal na en zoals gebruikelijk in Renesse zul len daar ook veel danslusti- gen op afkomen. OOST-SOUBURG - Silence s'il vous plait' is de titel van de expositie van Irma Uytde- haage Fotografie die tot en met 18 april te zien is bij Om roep Zeeland in Oost-Sou burg. Het betreft portret- en repor tagefotografie en vrij werk. De openingstijden zijn: maan dag tot en met vrijdag van 14.00 tot 16.00 uur. Van Uyt- dehaage exposeerde eerder in onder meer De Melkweg in Amsterdam, het Museon in Den Haag en Het Openlucht- (Foto: Bob Bronshof) museum in Arnhem. Scène uitBarend van Roosmet vlnr.; Annemarie Heiligers, Eveline Hurkmans, Hanneke Daniëls, Corrie Hoogerhuis en Em my Alma. (Foto: Marieke Mandemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 7