Minder bezoekers dan ingeschat COMMENTHflR DJ's, bluesrock en jazz in Brogum Acquisitie-perikelen binnen Radio Schouwen-Duiveland Expositie slachtoffers zeevogels door olie Jubileumconcert koor Gereformeerde Kerk Jaarconcert Kunst en Eer: Uit en toch voor de buis Van Gelder op bezoek bij duikcentrum AGENDA VRIJDAG 6 MAART 1998 NR 26344 Er liggen kansen voor klein rechts op Schouwen-Duive- land. Als SGP/GPV en RPF bij de volgende verkiezingen een lijslverbinding aangaan - zo als ze al eerder deden - kan de SGP de tweede grootste frac tie in de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland wor den. In de dans om de wethouders zetels blijft de VVD echter de leidende partner. Hoewel de liberale?i nog steeds een reke ningetje met de PvdA aan gaande de twee parttime wet houders te vereffenen hebben, zal de VVD niet om de vijf zetels van de PvdA heen kunnen. Maar dat ligt anders wan neer klein rechts een echte programmatische alliantie aangaat. Dan komt de combi natie met zes zetels promi nent in beeld. Zeker, een paars college van VVD (7), PvdA (5) en D66 (1) geeft een meerderheid van dertien ze tels. Maar een VVD/SGP/CD A-coalitie van vijftien zetels ligt - althans democratisch gezien - meer voor de hand. Helaas voor klein rechts worden de vol gende raadsverkiezingen pas over vier jaar gehouden. Ver der is het zo dat de mooie cij fers voor de SG'P waarschijn lijk met de lage opkomst voor het waterschap te maken heb ben. Schokkend zijn de uitkom sten van de Nieuwsbode-en quête niet. Wel zijn er enkele opmerkelijke coiiclusies te trekken. De PvdA kan haar twee parttime - maar in het college als twee stemmen gel dende - wethouders nu beter verdedigen tegenover de VVD en het CDA. Duidelijk is ook dat de PvdA geen schade heeft geleden van de affaire Jannewekken', die de ge meente 240.000 gulden en wet houder Daan van der Wekken een rode kaartheeft gekost. Tenslotte wordt pijnlijk en tot achter de komma duide lijk dat wat Sorgdrager en Borst landelijk voor D66 heb ben gedaan, wethouder Pia Berrevoets hier in haar eentje voor het CDA presteert. In Theater Mondragon ZIERIKZEE - Uit en toch voor de buis. Dat is het motto van de jaaruitvoering van Kunst en Eer za terdag 21 maart in Theater Mondragon in Zierik- zee. Kunst en Eer haalt, zo schrijft de harmonie, alles uit de kast om zich aan het publiek te presenteren. „Zo als het Schouwen-Duive- lands oudste orkest, bet aamt. Vooruitstrevend én van een kwaliteit die het de moeite waard maakt om uit huis te komen. Het klinkt misschien wat arrogant, maar wij durven de concur rentie aan met die miljoe nen kostende producties waar de TV-zenders u mee om de oren slaan dag in dag uit. Een avondje live mu ziek, daar kan toch niets te gen op voor een echte mu ziekliefhebber." Bezoekers van het concert die pok regelmatig voor de beeldbuis zitten krijgen tij dens de jaaruitvoering van de Zierikzeese harmonie herkenbare ftielodieën te horen en ook bij de presen tatie van de muziekstukken wordt ingespeeld op het the ma van de uitvoering. Zo speelt het leerlingenorkest onder leiding van A. de Vos onder meer het thema van highschool-soap 'Beverly Hills 90210 en de Science- fiction-serie Star Trek Ge nerations terwijl de Harmo nie Speedy Gonzalez voorbij laat komen en hoog tepunten uit Evita ten geho re brengt. Verder op het programma Beauty The Beast, Sibeli us' Finlandia, Joking Drums and Lyra's, Stick jokes en The Final count down. Het concert wordt af gesloten met een door de harmonie en het tamboer korps gezamenlijk gespeeld Harmonique. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Het concert begint om 20.00 uur. Theater door Turkish Delight ZIERIKZEE - Literatuur, theater, bluesrock en jazz. Dat staat de komende weken op het programma in muziek- en theaterpodium Brogum in Zierikzee. Het Anywave-festival staat gepland voor woensdag 17 tot en met vrijdag 20 juni. Schrijver Ronald Giphart komt vrijdag 20 maart naar Brogum. De schrijver van on der meer 'Ik ook van jou' (1992) en 'het feest der liefde' (1995) vertelt over zijn werk als schrijver. Aanvang 19.30 uur. Een week later, op zaterdag 28 maart, komt de formatie Tröckener Kecks naar Bro gum met Venus Fly Trap als support act. Support act Ve nus Fly Trap is een band uit" Den Haag die zich heeft toege legd op gitaarpop. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 4 april wordt in Bro gum een Chemical Night ge houden met medewerking van EC Groove Society, DJ Rob Boskamp DJ Hepcat. EC Groove Society koppelt de energie van de punk aan de groove van de funk doorspekt met hiphopbeats en techno- klanken. DJ Rob Boskamp heeft een van de grootste dansbare pla ten- en cd-verzamelingen van Nederland en collega Judith Pijl, die optreedt onder de naam Hepcat, is Neerlands eerste vrouwelijke Triphop DJ. Aanvang 21.30 uur. Bluesrock Zaterdag 11 april speelt de bluesrockformatie Take it for Granted met support act De dication. Take it for Granted is een zeer dynamisch trio met een sterke live-reputatie. Dedication is een Zeeuwse band die in januari 1997 werd opgericht en vooral eigen nummers speelt. Aanvang 22.00 uur. Liefhebbers van jazz dienen zich zaterdag 18 april in Bro gum te vervoegen. Dan tre den daar de Beets Brothers op met als support act de John Muis Connection. De Beets Brothers spelen mainstream- jazz: goed in het gehoor lig gende, dynamische jazz. De John Muis Connection be staat uit muzikanten uit di verse stromingen in de mu ziek die bij elkaar gebracht zijn door drummer John Muis en speelt zowel eigen werk als stukken van Lester Bowie, Abdullah Ibrahim en Michael Moore. Aanvang 21.00 uur. Turkse meiden Theater wordt vrijdag 24 april gebracht door Turkish Delight: Inci Pamuk en Nilgün Yerli. Beiden werden geboren in Turkije, maar wo nen al jaren in Nederland. Doel van Turkish Delight is lachend ten strijde trekken tegen vooroordelen. Aanvang 20.30 uur. SCHARENDIJKE - Commis saris van de Koningin IV. van Gelder bracht vandaag, vrij dag, een werkbezoek aan Duikcentrum de Grevelin- gen. Het bezoek wordt door de duikwereld van groot belang geacht omdat op politiek ni veau regelmatig over'de duik sport wordt gesproken in sa menhang met recreatie en visserij. De Grevelingen trekt veel bezoekers van bin nen en buiten de provincie en behoort tot de grootste duik centra van Zuid-West Neder land. Maximale bijdrage exploitatietekort RMC niet gekoppeld aan toeristenbelasting Voor RPF en GroenLinks een zinkend schip, voor andere fracties een prima voorziening. De gemeente zet haast achter het RMC, want al in 1999 moet deze schuur in gebruik worden genomen. (Foto: Marieke Mandemaker) RENESSE - Jaarlijks 40.000 bezoekers voor het Re creatief Milieu Centrum (RMC) blijkt te hoog te zijn ingeschat. Het college van B&W wil de maximale bij drage in het exploitatietekort dan ook ophogen van 65.000 naar 125.000 gulden. ,,Een zinkend schip," ty peerde J. van den Berge (RPF) het RMC in de huidige vorm. Met name het CDA drong er op aan de verho ging te dekken met de opbrengsten uit de toeristen belasting. „Zonder dat er nog maar iets is gebeurd, vraagt het college al 125.000 gulden bij te dragen in plaats van de 65.000 uit het raadsvoorstel," constateerde Van den Berge gisteren tij dens de commissievergade ring Grondgebiedzaken/ Openbare Werken en Milieu. Zijn fractie voelt weinig voor deze verhoging van het pla fond. „Ik vind het opvallend dat er geen ondernemers wor den binnengehaald. De Stich ting Renesse brengt wel veel geld binnen, maar afspraken over de financiële risico's ko men niet van de grond. Het is net een zinkend schip. Ieder een wordt uitgenodigd erin mee te gaan, maar niemand wil het risico dragen. Is dat geen teken?," vroeg hij zich af. Binnen zijn fractie bestaat de angst dat met name de in teractieve spelletjes waar mee gewerkt gaat worden al snel een enorme kostenpost zullen gaan vormen. Boven dien wekt de haast die het col lege van B&W met de plannen maakt bij Van den Berge de nodige irritatie. De commis sieleden werden verzocht, in verband met een zo spoedig mogelijke uitvoering, tijdens de vergadering gisteren een uitspraak namens hun hele fractie te doen. Voor Van den Berge gaat het echter om een te groot bedrag. „Laat je niet verblinden door die twee mil joen subsidie, laat die ge woon schieten. Schrap dat he le idee van een RMC en ga nu eens rustig kijken wat wel haalbaar is in de vorm van een Milieu Educatief Cen trum (MEC)," stelde hij voor. Van den Berge stond hierin niet alleen. Ook H. de Vries (GroenLinks) gaf aan het 'dom' te vinden op de plannen door te gaan. Volgens wethouder G. van de Velde-de Wilde maakt de toe voeging van de poot recre atief aan de plannen in finan cieel opzicht geen verschil. „Het behelst dezelfde bouw kundige investeringen enzo voorts. We hebben het dus ook dan over dezelfde bedra gen." Bovendien, zo gaf zij aan, is de hogere bijdrage in het exploitatietekort vooral een kwestie van duidelijk heid scheppen. „U geeft zeker geen vrijbrief af, maar we moeten wel helder hebben wat het maximum is." C. Le- gemaate (CDA) stelde voor een eventueel exploitatiete kort boven de 65.000 gulden te dekken uit de opbrengsten toeristenbelasting. „De voor ziening gaat toch veel ge bruikt worden door de toe rist," opperde hij. P. van cfe Meide (SGP/GPV) kon zich in dit idee wel vinden, hoewel hij in eerste termijn al aan gaf in principe wel voorstander van de verdere invulling te zijn. Volgens Van de Velde een onmogelijke constructie. „Je kunt niet op voorhand al de toeristenbelasting gaan verhogen, zonder dat je weet wat de cijfers zijn. Dat kun je ook niet hard maken naar de recreatiesector toe," beargu menteerde zij. Blijkt er een maal sprake te zijn van een exploitatietekort, dan zijn de tarieven toeristenbelasting intussen alweer vastgesteld. „De dekking is daarom zo dat als er een probleem is, we nu al zeker weten het uit de mi- lieupot te kunnen dekken." R. Geluk (D66) voegde daar nog een extra argument aan toe. „Het is niet alleen voor de toeristen. Het RMC is zeker voor de helft een onstellend fijne voorziening voor Schouwen- Duiveland zelf," zo stelde zij. WD, PvdA, D66 en SGP/GPV gingen met het voorstel akkoord. RPF en GroenLinks stemden tegen. CDA ging vanmorgen, na in tern beraad, alsnog akkoord. „Maar we zullen onophou dend blijven proberen de fi nanciering veranderd te krij gen. We moeten voorkomen dat het dadelijk over de rug gen van de burgers gaat," al dus Legemaate. Moetje horen. ZIERIKZEE - Acquisiteur en producer/presentator Frans van Dongen bij Radio Schouwen-Duiveland heeft plotsklaps het bijltje erbij neergegooid. ,,Ik heb nog vierduizend gulden van hen te goed, terwijl de omroep volgens mij in financiële problemen ver keert omdat ze een grote achterstand hebben in het versturen van hun facturen." „Dat is helemaal niet waar," weerlegt L. Blikman, voorzit ter van de locale omroep. „Er is geen sprake van financiële moeilijkheden en we hebben juist een uitstekende relatie met de ING-bank." Blikman erkent, dat de. in komsten vanuit de reclame boodschappen -wel aanzien lijk achterblijven in ver gelijking met het eerste jaar, dat Radio Schouwen-Duive land draaide. Volgens hem heeft dat alles te maken met het ontbreken van de juiste man op de juiste plaats. „Voor het plegen van goede acquisitie heb je een soort schaap met vijf poten nodig. Iemand die de regionale situ atie goed kent, een praatje met de ondernemers kan ma ken en tevens over voldoende zakelijke deskundigheid be schikt." Blikman ontkent ook, dat de omroep voor enkele duizen den guldens bij Van Dongen in het krijt zou staan. „Alles wat hij nog van ons te goed had, krijgt hij deze week op zijn rekening gestort. Boven dien heeft hij zijn factuur vo rige week pas aan ons gepre senteerd." De voorzitter vindt het jammer dat Van Dongen boos is weggelopen. „Frans is. een fidele vent, maar zijn beschuldigingen aan ons adres zijn onterecht." Van Dongen zelf vindt van niet. Hij zet zich sinds okto ber voor Radio Schouwen- Duiveland in als acquisiteur en vier keer per-week als pro ducer/presentator van de ru briek Info. Die combinatie bleek hem in de praktijk te zwaar. Tijd, die hij aan de voorbereiding van Info be steedde, kon hij niet gebrui ken om reclameboodschap pen binnen te halen. Juist dat laatste is van belang om ook zijn eigen inkomsten te ver werven. Blikman licht toe, dat er op basis van een staf- felprovisie wordt gewerkt. Een acquisiteur die aardig wat binnenhaalt, kan volgens de voorzitter een leuk centje verdienen. Bovendien blijft er op die manier ook wat over om de inzet voor Info te hono reren. Hij erkent, dat de financiële marges, waarbinnen de loka le omroep kan opereren, klein zijn. Enerzijds blijven de inkomsten van adverteer ders dus achter, terwijl er an derzijds geïnvesteerd moet worden in vervanging en uit breiding van de techniek. Binnenkort wordt bij de ge meente de officiële aanvraag ingediend om twee gulden op de omroepbijdrage als opcen ten te mogen heffen ten be hoeve van de locale omroep. De aanvraag wordt onder bouwd met de positieve uit komsten van een luisteron derzoek. Die opcenten zouden een wel kome aanvulling op de finan ciën zijn: De acquisitie moet goed gere geld zijn, vindt Blikman. Nu Van Dongen ermee is gestopt, is hij meteen begonnen een opvolger te zoeken. Hij ver wacht daar binnen enkele da gen in te slagen. Wat de Info- rubriek betreft, betekent het dat er voorlopig weer wat meer druk op de schouders van de vrijwilligers komt te liggen. Meer is er volgens Blikman niet aan de hand. Door wisse ling van het penningmeester schap van S. de Haan naar S. Lesinger is er wat achter stand ontstaan in de verwer king van de facturen, maar ook dat is volgens de voorzit ter binnen zeer korte tijd weer ingehaald. Over het ge heel genomen is hij tevreden met de gang van zaken en de trouwe inzet van de vele vrij willigers. Herinnering aan de start van Radio Schouwen-Duiveland op 2 september 1996 met voorzitter L. Blikman (r) en burgemeester JAsselbergs. (Foto: Marijke Folkertsma) In excursieschuur Staatsbosbeheer WESTENSCHOUWEN - In de excursieschuur van Staatsbosbeheer aan de Kraaijensteinweg 140 in Westenschouwen is deze maand een expositie over olieslachtoffers onder zeevogels te zien. De tentoonstelling is samen gesteld door de Zeevogel werkgroep en vogelopvang centrum De Mikke uit Middelburg. Ieder jaar wor den besmeurde vogels langs de kust aangetroffen. Scheepsrampen kunnen een ware slachting teweeg bren gen. De Zeevogel werkgroep is langs de hele Nederlandse kust al jaren actief met het verzamelen van dode vogels. Een deel van de verzamelde gegevens is op de expositie te zien en er zijn deskundigen aanwezig voor uitleg. Vogelopvangcentrum De Mikke vangt besmeurde vo gels op en maakt ze schoon. Vervolgens worden de gezon de vogels weer in zee terug ge zet. De mensen van de vogel werkgroep en De Mikke voeren de werkzaamheden veelal op vrijwillige basis uit. De voorzitter van de zee vogelwerkgroep Cees Camp- huijzen geeft vrijdag 13 maart om 20.00 uur een diale zing in de excursieschuur. De tentoonstellling is op zater dag en zondag van 13.30 tot 16.30 uur te bezichtigen. ZIERIKZEE - Het kerkkoor van de Gereformeerde Kerk van Zierikzee bestaat vijftig jaar. Daarom geeft het koor zaterdag 21 maart een jubileumconcert in de Gereformeerde kerk in de Sint Domusstraat. Op het programma staan werken van onder anderen Handel, Wesley en Vaughan Williams, alle uit de Engelse kerkmuziek. De alt Lie&beth Franken, sopraan Liesbeth Noordhof en organist Prosper Sevestre verlenen hun mede werking. De algehele leiding is in handen van Mar van der Veer, die sinds 1980 de vaste dirigent is van het koor. Het kerkkoor vervult sinds jaren een dubbelfunctie. Als cantorij werkt het één keer per maand mee aan de ere dienst. Daarbij zingt het vaak nieuwe liederen. Liede ren uit de vervolgbundels op het liedboek voor de kerken (Zingend Geloven) staan re gelmatig op het programma. Maar ook muziek uit andere bronnen van kerkmuziek wordt gezongen, zoals Engel se kerkmuziek, de onberijm de psalmen en liederen uit de studenteneclesia (Huub Oos terhuis). Onlangs voerde het koor nieuwe muziek uit uit de mu sical over Job en verzorgt het regelmatig concerten buiten de zondagse erediensten om. Het koor nam het initiatief tot de jaarlijkse Ceremony of Christmas Carols in de Nieu we Kerk, die dit jaar voor de tiende keer zal worden uitge voerd. Een aantal keren werd het passieoratorium The Ch- rucifixion gezongen. Ook wa ren er cantatediensten en al gemene concerten. Dit jaar neemt het koor het Gloria uit een mix van Vivaldi in studie. Het jubileumconcert begint om 17.00 uur. Advertentie BEVEILIGEN MET SPECIALISTEN BURGH-HAAMSTEDE 0 111 6 5 8 8 8 0 Vrijdag 6 maart Zierikzee Lutherse Kerk. Wereldge bedsdag. Aanvang 19.00 uur: Ontmoetingsavond eilande- lijke Dorkasgroep in het Her vormd Kerkcentrum. 20.00 Back to the Future Party met dj Daan en dj Sjoerd. Bro gum. 21:00 uur. Burgh-Haamstede Jaarlijkse feestavond DFS met toneel door de Hutspot. De Schutse. 19.30 uur. Oosterland Jubileumuitvoering Ooster- lands Fanfare. Dorpshuis Oosterhof. 20.00 uur. Bruinisse Jaarvergadering van vereni ging Algemeen Vissersbelang in het Durps'uus. 20.00 uur. Zaterdag 7 maart Zierikzee Verkoopexpositie olieverf schilderijen. MFC. 10.00 tot 17.00 uur. Viering Internationale Vrou wendag. Grote zaal MFC. 19.30 uur. Zang- en orgelavond Stich ting De Ondergrondse Kerk. Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Koor- en zangavond ten bate van actie'Breng de joden thuis'. Christelijke Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Ars Musica-concert madri gaal koor en strijkersensem ble Zeeuwse Muziekschool. Sint Willibrorduskerk. 20.30 uur. Deirdre en de zonen vanUs- nach'Jongeren Theater groep Zierik. Theater Mon dragon. 20.30 uur. Slamdance Party met Om- nious Tribe, Green Lizard en Frozen Sun. Brogum. 22.00 Serooskerke Opvoering plattelandsklucht door toneelvereniging Lere Lere in het dorpshuis. 20.30 - Renesse Workshop wilgeteen vlech ten. Hotel De Tweespan. 09.00 tot 17.00 uur. Ledenvergaadering Mus- schengilde. Het Wapen van Zeeland. 20.00 uur. Ellemeet Straorieën vanaf het dorpsT plein. 12.00 uur. Scharendijke Dansdag met gast-docent Wij nand Karei. Zaal Hervormde kerk. 13.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven ASV Brouwershaven haalt' oud papier op. 9.00 uur. Klaverjasavond in kantine ASV Onder de Molen. 20.00 Bruinisse CJV-mandjesactie. Huis-aan- huis. 's Morgens. Zondag 8 maart Burgh-Haamstede Circus Rijn en Trijn. Sport centrum Westerschouwen. 15.00 uur. Maandag 9 maart Zierikzee Commissie Grondgebiedza ken/Ruimtelijke Ordening, Economische Zaken. Theater Mondragon. 9.30 uur. Bijeenkomst NBvP over vrij willige thuiszorg. Havenzaal restaurant Mondragon. 14.00 uur. Lezing ds. Gilbert Baudet over zijn boek 'De traditie voorbij'. KerkcentrumGast- huiskerk. 20.00 uur. Dinsdag 10maart Brouwershaven Commissie Maatschappelijke Aangelegenheden bespreking uitgangspunten Jeugdnota. Stadhuis Brouwershaven. 17.00 uur. Openbare vergadering Com missie MA. Stadhuis Brou wershaven. 19.30 uur. Woensdag 11 maart Zierikzee Praise-aerobic. Bij Leger des Heils, Poststraat. 15.00-16.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3