Hogeweg blijft ongewijzigd Voorzichtigheid geboden met inzet WVG-reserves Schip Westerschelde is weer vlotgetrokken PvdA en VVD winnaars verkiezingen in Zeeland Een rampzalig bericht Overleden raadslid nog op lijst Politieke avond jonge boeren Vertelavond Tweeëneenhalf miljoen extra voor ouderenzorg Zeeland INGEZONDEN STUKKEN STREEKNIEUWS MUZIEKAGENDA DONDERDAG 5 MAART 1998 NR 26343 5 Wel vervanging bloembakken door permanente snelheidsremmers BURGH-IIAAMSTEDE - De klachten van aanwo- nenden van de Hogeweg in Burgh-Haamstede over hardrijders, geluidsoverlast en trillingen zijn voor de gemeente Schouwen-Duiveland geen aanleiding voor een andere inrichting of een andere bestrating van de weg. Dat blijkt uit het voorstel van het college om 'voorals nog' niet over te gaan tot ver vanging van een gedeelte van de verharding. De Hogeweg onderging eerder een ingrij pende herinrichting. De krui singen kwamen iets hoger te liggen en werden afwijkend bestraat. Verder kwamen er pleintjes en zitjes en werden snelheidsremmende maatre gelen getroffen. Helaas, zo bleek al snel, niet tot volle te vredenheid van de aanwo- nenden van de weg. Mensen die in de buurt van de verhoogde plateaus wonen klagen over geluids- en tril- lingsoverlast, anderen bewe ren dat er te hard gereden wordt. De geluidsoverlast heeft te maken met het voor de verhoogde plateaus ge bruikte materiaal: behakte natuursteentjes. Volgens de gemeente zou het vervangen ervan door een stillere bes trating echter tot gevolg heb ben dat er harder wordt gere den terwijl er nu al geklaagd wordt over te hard rijdend verkeer. Kortom: als aan de wens van de ene klager tegemoet geko men wordt, wordt de situatie voor de andere klager nog er ger. Meer snelheidsremmers aanbrengen op de weg kan volgens de gemeente niet. De rijtijden voor de lijndienst bussen van de ZWN-groep zouden onacceptabel worden. Bovendien, zo argumenteert de gemeente, is het aanpassen van de weg een dure grap. De kosten ervan worden door de gemeente geschat op een ton. Bloembakken weg: Wel stelt het college de ge meenteraad voor de bloem bakken die dienst doen als snelheidsremmers op de Ho geweg te vervangen door per manente snelheidsremmers. Deze bestaan uit verhoogde verkeersgeleiders: 'bakken' van een halve meter breed en enkele meters lang die vast op het wegdek worden ge monteerd. Voor de drie bloembakken komen vier snelheidsrem mers terug. De - extra - vierde snelheidsremmer komt ter hoogte van camping Bloms hoeve. Bij wijze van proef worden twee van de drie bloembakken op de Dale- boutsweg ter hoogte van Park Livingstone geplaatst. Hierdoor is het mogelijk zonder kosten te bepalen of het aanbrengen van een snel heidsremmer ter plaatse leidt tot het afnemen van de klach ten over waargenomen snel heden die ons via bewoners van de bungalowparken Li jn juni 1997 werd de Hogeweg in gebruik genomen na een ingrijpende reconstructie. Niet tot volle tevredenheid van de aanwor nenden. (Foto: Marieke Mandemaker) vingstone en Resort Haam stede bereiken," aldus het college. Een en ander komt dinsdag 9 maart aan de orde tijdens de vergadering van de commissie grondgebiedsza ken, ruimtelijke ordening en economische zaken (GGZ/ROEZ). Deze vergade ring wordt gehouden in Theater Mondragon in Zierik- zee en begint om 19.30 uur. SAS VAN GENT (ANP) - In de gemeente Sas van Gent staat een overleden kandidaat nog op de ver kiezingslijst voor het CDA. Het raadslid L.G.M. van Waes over leed enkele weken gele den. Volgens een woordvoer der van de gemeente wa ren toen de stemvellenen de kandidatenlijsten al gedrukt en de stemmachi- nes stonden al ingesteld. De Kieswet biedt in der gelijke gevallen geen mo gelijkheid meer de lijst te wijzigen, zo benadrukt de zegsman. Van Waes was een van de twee zittende CDA-raadsleden. Hij was al langere tijd ziek en stond op nummer vijf op de kandidatenlijst. Even tuele stemmen op Van Waes gaan volgens de ge meentewoordvoerder ge woon naar zijn partij. GOES - Het Zeeuws Agra risch Jongeren Kontakt (ZAJK) houdt donderdag 12 maart een politieke avond in Motel Goes. Het doel van deze bijeen komst is om de (jonge) land bouwers een beter beeld te ge ven over wat ze van de verschillende politieke par tijen kunnen verwachten op landbouwgebied. Namens de politieke partijen zijn aanwe zig: J. Geluk (VVD), S. Huijs (PvdA), K. Eisses-Timmer- man (CDA), P. ter Veer (D66) en Stelling Werf (RPF). Zij buigen zich over de vraag: 'hoe ziet de Nederlandse land bouw er uit in 2010?' en 'wel ke rol gaat hun partij hierin spelen'. De politici kunnen hierop, in een inleiding van een klein kwartier, antwoord geven. Daarna kunnen be langstellenden vragen stellen en in discussie gaan met de politici. De avond begint om 19.30 uur. HAAMSTEDE - Op initiatief van de streektaalcommissie van Stad en Lande wordt don derdag 26 maart een Zeeuwse vertelavond gehouden in de Ridderzaal van Slot Haam stede. Verschillende inwoners uit de regio zullen een verhaal ver tellen in de streektaal. Pia Berrevoets-Ringelberg, Lenie Blom-Schaleven, Corrie Kloet-Slager, Govert Geleijn- se, Joop van Loo en Bart Mat- thijsse treden voor het voet licht. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door leden van Kantooi. Belangstellen den kunnen kaarten kopen bij de VW Schouwse Kust aan de Noordstraat in Haam stede. De avond begint om 20.00 uur. Van der Wekken legt het nog één keer uit BROUWERSHAVEN - De bomen reiken niet meer tot in de hemel, zo bleek dinsdagavond uit de toelich ting van wethouder D. van der Wekken over de be stemming van de WVG-reserves. Hij legde het waar om tijdens de gecombineerde commissievergadering Externe Contacten en Maatschappelijke Aangele genheden nogeens een keer uit. Er was een tijd, dat de reser- vepot voor voorzieningen voor gehandicapten tot 3 mil joen gulden was opgelopen. Op dat moment werd beslo ten die reservepot te splitsen: anderhalf miljoen specifiek voor WVG-aanvragen en drie maal 500.000 gulden voor drie specifieke zaken. Dat betrof fen: De subsidie voor lift- voorzieningen voor de aan leunwoningen bij zorgcentrum Borrendamme en in de wooncomplexen De Mossele en Ravensteinhof, al le in Zierikzee; het complex- gewijs aanpassen van be staande woningen en het bevorderen van de toeganke lijkheid van openbare ruim ten en gebouwen. Veel mensen zijn inmiddels, op de hoogte van de mogelijk heden om voor een bijdrage uit de WVG-pot in aanmer king te komen. Het aantal aanvragen is in korte tijd enorm toegenomen. Zo zelfs dat er een tekort van 800.000 gulden dreigt op de WVG-re- serve als deze trend zich zou voortzetten ,,In dit gesternte zou het verstandig zijn om voorzichtig te zijn met de be steding van de specifieke re serves," aldus Van der Wek ken. Het voorstel aan de commissie betrof dan ook om twee van de eerder geoor merkte subsidiepotjes voor lopig niet aan te spreken, maar te parkeren voor het ge val er inderdaad tekorten ontstaan op de oorspronkelij ke WVG-reserve. Het gaat dan om 500.000 gul den voor de liftvoorzieningen en om de 500.000 gulden voor het complexgewijs aanpassen van bestaande woningen. De 500.000 gulden voor het be vorderen van de toeganke- -lijkheid van openbare gebou wen wil de wethouder graag onverkort handhaven, omdat die voorzieningen ook recht streeks gehandicapten tèn goede komen. Voor de aanleg van liften in De Mossele en D. van der Wekken: Borren damme is niet van de gemeen te. Ik hoop dat dat nou einde lijk eens een keer duidelijk Ravensteinhof komen er vol gens Van der Wekken moge lijkheden voor een rijkssubsi die via het ministerie van VROM en wat de liften in Borrendamme betreffen, wacht het gemeentebestuur nog steeds op concrete plan nen van Woonzorg Neder land. „Want," Van der Wek ken legde het nog maar een keer uit: „de gemeente is geen eigenaar van Borrendam me." Drie jaar geleden waren er plannen bij Woonzorg Ne derland om Borrendamme te renoveren. Toen was de ge meente bereid een beroep te doen op een rijksbijdrage van 40.000 gulden voor een liften- voorziening. De plannen zijn echter nog steeds niet ten uit voer gebracht en de rijkssub sidieregeling is inmiddels weer ingetrokken. Overigens gaf Van der Wekken aan dat de gemeente niet onwelwil lend tegenover die liften in Borrendamme staat als daar alsnog concrete plannen gere aliseerd gaan worden. Uitsluiten De commissie was het in gro te lijnen eens met het voorstel twee van de drie geoormerkte subsidiepotjes voorlopig 'te parkeren' met het oog op het te verwachten tekort bij de WVG-reserve. J. van der Veer (D66) stelde voor de via de AWBZ-gefi- nancieerde organisaties niet in aanmerking te laten ko men voor een bijdrage voor toegankelijkheidsbevorde ring van hun gebouwen. „Dat moeten die organisaties maar zelf uit hun AWBZ-budget be kostigen," vond Van der Veer. De overige commissie leden steunden dit advies. Door storm op plaat gelopen VLISSINGEN (ANP) - Een bergingsbedrijf heeft woensdagavond op de Westerschelde de bulkcarrier Tal vlotgetrokken. Het schip was dinsdagavond vastgelopen op een zandplaat, waarschijnlijk door de storm. Sleepboten hadden dinsdag avond en woensdagochtend tevergeefs geprobeerd het los te krijgen. De Tal, geregistreerd in Hongkong, was geladen met 30.000 ton ijzererts op weg naar Gent. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft een drijvende kraan 4000 ton erts overgeladen. In de loop van woensdag werd gepro beerd zoveel mogelijk van de overige lading van het schip te halen, waardoor het onge veer een meter minder diep kwam te liggen. Voor de ze kerheid is de brandstof uit de bodemtanks overgepompt naar andere tanks. Duikers inspecteerden de boot in de nacht van woens dag op donderdag op schade. Zonder averij hervat de Tal vandaag .donderdag, de reis naar Gent. EXCURSIE OOSTKAPELLE - Op initia- tief van het Zeeuws Biolo gisch Museum wordt zaterdag 7 en zondag 8 maart de excur sie 'Met de boswachter op pad' gehouden. Deelnemers verkennen het bosgebied Westhove in Oostkapelle. De rondleiding start om 14.00 uur vanaf het museum en duurt tot 15.30 uur. Vooraf aanmelden via telefoonnum mer 0118-582620 is noodzake lijk. BLUES MIDDELBURG - Pianist Marcel Worms speelt zater dag 28 maart bluesmuziek in de Kloveniersdoelen in Mid delburg. Op het programma staan nieuwe composities, door de jazz beïnvloed, van onder anderen Maarten van Norden, Mauricio Kagel, Pa trick de Clerck en Frederic Rzewski. De aanvang is om 20.30 uur. Versneld realiseren verpleegunits ZIERIKZEE - Dit jaar moeten in Zeeuwse verzor gingshuizen 60 verpleegunits worden gereali seerd en eenzelfde aantal verzorgingshuisplaat sen buiten de muren van de verzorgingshuizen. Om dat te bereiken komt er 2,5 miljoen extra voor de ouderenzorg in Zeeland. van twee projecten een een malige bijdrage te verlenen. Het gaat daarbij om realise ring van verpleegunits in Rozenoord in Sluis en Reho- both in Goes. In beide geval len is sprake van vervan gende nieuwbouw/renova tie van een verzorgingshuis. Eind vorig jaar werd de mo tie Wallage aangenomen door de tweede kamer en dat hield in dat er 90 mil joen extra op tafel kwam voor de verzorgingshuissec tor. Dat geld zou besteed moeten worden aan het voorkomen van het ver dwijnen van plaatsen in de verzorgingshuissector. Van de zestig verpleeghuis plaatsen die er moeten ko men is er nog geen enkele gerealiseerd en de provincie is ook niet bijster optimis tisch over de kans dat dat dit jaar nog wel gaat luk ken. Door die vertraging komt er voorlopig ook nog niets van de gewenste extra aandacht voor de zorgverle ning in aanleunwoningen bij verzorgingscentra. Diverse projecten óp het ge bied van zowel verpleegu nits als verpleeghuisplaat sen buiten de muren van de instellingen zijn in 1997 al van start gegaan. De pro vincie stelt staatssecretaris Terpstra voor ten behoeve Bruinisse Voor In 't Opper in Bruinis se bestaan ook plannen. Het is de bedoeling dat er bin nen de muren van het Bruse verzorgingshuis minder en buiten de muren meer plaat sen komen. Vooruitlopend op realisering van een woonzorgcentrum gaat het om 12 plaatsen. Verzor gingshuis De Wieken in Zie rikzee krijgt een bedrag-van 64.914 gulden aan extra 'marge-middelen' voor 1998. De overige verzorgingshui zen op Schouwen-Duive land - Duinoord in Haam stede en Borrendamme in Zierikzee - krijgen geen ex tra geld. Schade D66 in provincie beperkt MIDDELBURG - De PvdA en de VVD zijn de grote winnaars geworden van dë raadsverkiezingen. Lan delijk bezien is D66 zowat gehalveerd. De schade in Zeeland beperkt zich tot negen van de 24 zetels. mers trok, die van „uiterst rechts naar uiterst links" zijn gegaan. Het verlies van de CD noemde hij een grandioos suc- Het CDA verloor in onze pro vincie zes raadszetels. Vol gens de laatste telling van ochtend kosten de ver kiezingen de christen-deno- craten landelijk 111 zetels. De PvdA wint in Zeeland vijf ze tels, maar scoort landelijk 227 zetels méér dan in 1994. In het land krijgt de WD er 204 zetels bij. In Zeeland komt de winst uit op twee. De Cen trumdemocraten hebben de komende vier jaar geen verte genwoordiger meer in de Vlissingse raad. De partij had de afgelopen periode drie ze tels, maar evenals in Schie dam en andere plaatsen in het land viel de fractie door on derlinge conflicten al snel uit een. De Socialistische Partij zat niet in de Vlissingense raad, maar behaalde bij deze ver kiezingen in één klap drie ze tels. WD-lijsttrekker T. Meyers - zijn partij steeg van vier naar zes zetels - vermoedt dat de SP veel proteststem- Stemcomputers In Goes wilden twee stem computers, ook na uren pi-o beren, hun gegevens woens dagavond niet ophoesten. Pas 's nachts om half één waren de problemen verholpen en kon het tellen worden afge maakt. Goes is één van de vier gemeenten in Nederland waar een nieuw soort stem computer werd gebruikt waar de kiezers de kandidaat op het scherm konden aan- toetsen. De nieuwe stemcom puters leverden overigens in de loop van de dag al proble men op. „Wanneer er veel aanloop was ontstonden er onaanvaardbaar lange wachttijden", aldus burge meester D. van der Zaag. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. Een rampzalig bericht. Voor u in de eerste plaats en voor allen die aan de Nieuwsbode gehecht zijn. Zelf ben ik er mee opgegroeid, want mijn in Zierikzee geboren moeder kon uiteraard niet zonder. Toen ik in de 50/60-er jaren in Zierikzee woonde had ik van zelfsprekend zeer nauwe con tacten. Het was de tijd van Ti- nus Bij de Vaate, die gewoonlijk met me meereed naar de jumelagesteden Hat field en Saint Hilaire du Har- couët. Eenmaal was het naar ik me herinner zeer slecht weer en tijdens de oversteek van Duinkerken naar Dover was de arme Tinus verschrik kelijk zeeziek. Dat heeft zijn verblijf in Hatfield toen be dorven. Ergens heb ik een fo to, genomen vóór Hatfield House, sinds Koningin Eliza beth I de zetel van de markie zen van Salisbury. Meerma len was een Lord Salisbury prime minister en tijdens het laatste kabinet Churchill was de toenmalige Lord Salisbu ry daarin minister. Ook Ti nus staat op die foto. Bij de raads- en commissie vergaderingen was hij steeds present. De volgende dag stond zijn raadsverslag c.q. commentaar in de Nieuwsbo de. De - eveneens in Zierikzee geboren - zuster van mijn moeder kon als weduwe al léén bezoek hebben op woens dagen en zondagen; op andere dagen was er de Nieuwsbode. Kortom, het leven zónder is onvoorstelbaar. F. TH. DIJCKMEESTER Amersfoort (De heer Dijckmeester is oud burgemeester van Zierikzee, red.) ZIERIKZEE Praise-aerobic ting: dak- en thuislozen in Rotterdam. De aanvang is om 19.30 uur. Kinderen van 4 tot 12 jaar kunnen op de woensdagen 11, 18 en 25 maart deelnemen aan praise-aerobic in het gebouw van het Legér des Heils aan de Poststraat in Zierikzee. De activiteit is van 15.00 tot 16.00 uur. Voor nadere inlichtin gen: telefoon 417483. KERKWERVE EHBO-examen Alle leerlingen van de chris telijke basisschool Samuël in Kerkwerve die deelnamen aan het EHBO-examen van het Rode Kruis afdeling Zie- rikzee/Kerkwerve slaagden. Hun namen zijn: Carina den Boer, Nicole Bil, Jacomine den Boer, Leon den Boer, Hel len van de Bosse, Diane Groe nendijk, Jan-Kees van den Hoek, Christine de Jonge, Da- niëlle de Kok, Tim Kool, Ruth Korving, Berdine van Leeuwen, Oscar Meijer, Mar jolein Roskam, Dominique Bux, Linda de Ruyter, Mo- niek van IJsseldijk, Lisette de Kok, Angeline Kooijman, Hanna Korving, Kees Post, Pascal Post, Stefan de Ruyter en Kees van den Hoek. Het examen werd afgenomen door mevrouw Boot en de heer Bontekoe. Zang- en orgelavond In de Christelijke Gerefor meerde kerk in Kerkwerve wordt zaterdag 21 maart een zang- en orgelavond gehou den. De opbrengst is bestemd voor de Stichting Ontmoe- BROUWERSHAVEN Oud papier Leden van ASV Brouwersha ven halen zaterdag 7 maart oud papier op in de kern Brouwershaven. Zij starten om 9.00 uur. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. NIEUWERKERK Klaverjassen ouderen De afdeling Nieuwerkerk van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen houdt za terdag 18 april in samenwer king met de Stichting Welzijn Ouderen een klaverjasfestijn voor ouderen. Ook is er een verloting. Het festijn vindt van 13.30 tot 18.00 uur plaats in ""Ons Dorpshuis' in Nieu werkerk. Deelnemers kun nen zich aanmelden via tele foon 642754. OOSTERLAND Collecte Mensen van peuterspeelzaal 't Kraaiennest collecteren in de week van 9 tot 14 maart in Oosterland voor het fonds van Jantje Beton. Dit fonds heeft als doel leef- en speel ruimte te creëren voor kinde ren in Nederland. De helft van de opbrengst is bestemd voor de deelnemende clubs en de andere helft voor Jantje Beton. De peuterspeelzaal hoopt extra speelmateriaal te kunnen aanschaffen. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 6 maart: Dorpshuis Oosterhof, Oosterland. Jaarlijkse uitvoering Oosterlands Fanfare m.m.v. Zeeuwse accordeonvereniging Concerti na en leerlingen en blokfluitgroepen Ooster lands Fanfare. 7 maart: Sint Willibrorduskerk, Zierikzee. Madrigaalkoor en Strijkersensemble Zeeuwse Muziekschool. (20.30). Ars Musica 4. 7 maart: Chr. Ger. kerk, Zierikzee. Chr. gem. koor VZOS (Oosterland), Muziek groep Christengemeente Zierikzee (Zangavond Breng de Joden thuis). 7 maart: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Zangavond m.m.v. mannenkoor Groot Rotter dam en Duivelands Mannenkoor (St. Onder grondse Kerk). (19.30). 21 maart: Theater Mondragon. Jaaruitvoering Kunst en Eer. 21 maart: Gereformeerde kerk, Zierikzee. Jubileumconcert 50 jaar Gereformeerd Kerk koor Zierikzee m.m.v. Liesbeth Franken en Liesbeth Noordhof. (17.00). 28 maart: Ned. Herv. kerk, Renesse. 'Naar de stad'. Jaarlijkse uitvoering Muziek vereniging Luctor et Emergo (uitvoering voor donateurs). (19.30) 4 april: Ned. Herv. kerk, Renesse. 'Naar de stad'. Jaarlijkse uitvoering Muziek vereniging Luctor et Emergo. (19.30). 22 april: Theater Mondragon. Jaarlijkse uitvoering van de Zeeuwse Muziek school regio Schouwen-Duiveland. (19.30). 25 april: Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Ronald Slager, hoorn (met pianobegeleiding). Ars Musica 5. 25 april: Jacobuskerk, Renesse. Uitvoering Ned. Hervormd Kerkkoor. (19.30). 15 mei: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Optreden Zierikzees koor Cantare. (20.30). 16 mei: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Mannenkoor De Lofzang (Heerde), Klaas Jan Mulder, orgel (ZOA-avond). (19.30). 20 juni: Nieuwe Kerk te Zierikzee. Zangavond met mannenkoor Rehoboth (Gelder- malsen) en Duivelands Mannenkoor. (19.30). 4 juli: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Jaarlijkse zang- en muziekavond Hervormd kerkkoor m.m.v. Crescendo en enkele solisten. (19.30). Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitshdtend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5