Kans op meer kwijtschelding 'Ik snap het niet: Waar staan nou de partijen' COMMENTAAR Ellemeet aan zet in serie straofeesten Spreiding dagopvang voor dementerenden Speciaal verkeersproject op Van den Doelschool Kleding en schoeisel dringend noodzakelijk DONDERDAG 5 MAART t998 NR 26343 3 Akkoord met aanbevelingen armoedenota De bestuurders van het wa terschap weten voor de ko mende vier jaar weer waar ze aan toe zijn. Kenmerkend voor deze verkiezingen - al thans op Schouwen-Duive- land - is dat de ingezetenen <wij allemaalhet hebben la ten afweten. In deze categorie lag de opkomst om en nabij de dertig procent. Dat is eer! signaal voor twee ontwikkelingen. Met name in progessieve kringen, zo bleek maandag tijdens het politiek café van de PvdA Schouwen- Duiveland. groeit verzet te gen de wijze waarop de ver kiezingen voor het waterschap zijn georgani seerd. Door de indeling in ca tegorieën telt niet elke stem even zioaar. Achterhaald en ondemocratisch, vindt men bij de PvdA. Verderen dat is nog belang rijker, past het gehele insti tuut waterschap wellicht niet meer zo goed in deze tijd. Kustbeheer gebeurt al gro tendeels door Rijkswater staat. Delta Nuts heeft de eer ste schreden gezet op het pad van waterzuivering en het be heer van wegen kan worden verdeeld over provincie en ge meenten. Voor beheer van het grond- en oppervlaktewater kan worden gedacht aan pro vincie eventueel samen met de recreatieschappen. Ver moedelijk kunnen op deze manier veel kosten cq heffin gen worden bespaard. Het waterschap is in de prak tijk veel eerder een dienst dan een democratisch beslis- orgaan, Daar waar wel op de mocratische gronden beslo ten dient te worden, zouden Provinciale Staten het aan gewezen gremium kunnen zijn. Met de ramp van 1953 nog in het achterhoofd heeft het waterschap bij veel Zeeu wen veel krediet. Elders in den lande weten de burgers nog nauwelijks waar dit schap toe dient. Zonder nu meteen de bijl te hanteren is het wellicht raad zaam dat het waterschap en het dagelijks provinciebe stuur zich eens beraden over de toekomst na 2002. Op vier verschillende plaatsen Z1ERIKZEE - Dementerende ouderen kunnen vanaf 1 april op vier verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland voor dagopvang terecht. Licht dementerende thuis wonende ouderen krijgen hierdoor de mogelijkheid in de eigen buurt naar de dag opvang te gaan. Dat kan voortaan bij verzorgings centrum Duinoord in Haam stede. Borrendamme en de Wieken in Zierikzee en bij verzorgingscentrum In 't Opper in Bruinisse. Het project is opgezet door ver pleeghuis Corneliastichting in samenwerking met alle verzorgingshuizen op Schouwen-Duiveland. De dementerende oudere wordt één of meerdere da gen in de week opgevangen en krijgt een zinvolle dagbe steding aangeboden. Hier door kunnen zij langer thuis blijven wonen of kan opna me in verpleeg- of verzor gingshuis zelfs wel eens worden voorkomen. Boven dien wordt door de opvang- mogelijkheid de partner of thuiszorger ontlast. In de verzorgingshuizen zijn al langer huiskamerprojecten aan de gang. De bezoeker van de dagopvang kan aan het uitgebreide activiteiten programma meedoen. Ge heugentraining, creatieve activititeiten. levensloop- gesprekken en spelletjes zijn enkele van de bezighe den die aan de ouderen wor den voorgelegd. Ook het nuttigen van de warme mid dagmaaltijd staat op het programma. Vervoer moet bij voorkeur door familie en kennissen worden geregeld. Wanneer dit laatste niet mo gelijk is, kan contact wor den opgenomen met het ver zorgingshuis in de buurt, zodat gezamenlijk naar een oplossing kan worden ge zocht. Formulier Voor aanmeldingen kan een formulier worden opge vraagd bij de indicatiecom missie (gemeentehuis: 452000), waarna een gesprek plaatsvindt met een maat schappelijk werker van de Corneliastichting. Meer in formatie is te verkrijgen via de betrokken verzorgings centra. Met twee vrachtwagens ZIERIKZEE - Uitgerust met twee vrachtwagens komt een team van Transport en Logistiek Neder land dinsdag 10 maart lesgeven op de Jan Wouter van den Doelschool in Zierikzee. Dit in het kader van een door deze school gewonnen prijsvraag. In totaal honderdvijftig scho len dongen mee in deze wed strijd. De leerlingen van de Zierikzeese school sleepten de voorlicht ingsprijs in de wacht De transportonderne mers leren de kinderen een aantal vuistregels, zodat ze veilig en bewust kunnen om gaan met vrachtauto's in het verkeer. Het belangrijkste wat de leerlingen wordt bij gebracht is de regel 'zorg dat je gezien wordt'. Als jij de chauffeur ziet, ziet hij jou ook. Met behulp van filmma teriaal krijgen de kinderen een aantal onveilige situaties voorgelegd. Initiatief Na een les in de klas kunnen de leerlingen van de Jan Wou ter van aen Doelschool zelf een kijkje in de vrachtwagen nemen Zo kunnen zij zien wat de positie is van een chauffeur in de cabine en wat hij daar allemaal wel en niet kan zien. Het project is een initiatief van de Kring van Inbraak in kantine NIEUWERKERK In de sportkantine aan de Burg. Van Eetenstraat in Nieuwer- ';rrk werd in de nacht van maandag op dinsdag ingebro ken. De inbreken namen een paar pakken koffie mee en ver moedelijk ook nog een klein geldbedrag. Een 66-jarige in woner van Nieuwerkerk deed Jonge Ondernemers, bestaan de uit ruim achthonderd le den van Transport en Logis tiek Nederland. Dit zijn jonge transportondernemers, die vaak ook zelf jonge kinderen op de basisschool hebben. Voorlichtingspakket Ruim vierduizend basisscho len in Nederland hebben het voorlichtingspakket met prijsvraag afgelopen voor jaar opgestuurd gekregen. De bedoeling is dit jaar vierdui zend andere scholen aan te schrijven. In 1996 waren in ongevallen waarbij gewon den vielen 18.423 voertuigen betrokken, waarvan 3,2 pro cent vrachtauto's. Bij onge vallen met dodelijke afloop waren 1871 voertuigen be trokken. waarvan tien pro cent vrachtauto's. Het afgelopen jaar waren in ongevallen waarin vrachtwa gens betrokken waren zes slachtoffers en negen gewon den in de leeftijd van zes tot twaalf jaar te betreuren. Hond aangereden GOES - Op de Langcmeet in Goes werd woensdag om om- geveer 19.20 uur een hond aangereden door een perso nenauto. Het dier raakte daarbij gewond. Toen de eigenaar z.ijn hond wilde helpen werd hij gebe ten in beide handen, polsenen armen De man liet zich be handelen in het Oosterschel- daxiskenhuif in Goes hm beest bezweek later aan zijn verwondingen Het armoedebeleid is niet alleen gericht op mensen met een uitkering maar wil ook een sociaal isolement binnen de samenle ving bestrijden. (Foto: Marijke Folkertsma) BROUWERSHAVEN - Er is kans, dat het kwijtschel dingspercentage voor gemeentelijke belastingen wordt opgetrokken van 95 naar 100 procent. Het col lege van B&W bespeurt die tendens binnen de ge meenteraad en is bereid daarop in te spelen. Dat deelde wethouder D. van der Wekken dinsdagavond mee in de gecombineerde commissievergadering van Externe Contacten en Maat schappelijke Aangelegenhe den. Het punt kwam aan de orde bij de advisering over de gemeentelijke armoedenota. Van der Wekken gaf aan, dat de nota slechts aanbevelingen doet hoe de gemeente gebruik kan maken van de kaders die het rijk biedt om gestalte te geven aan het armoedebeleid. De concrete invulling is aan de raad. Optrekking van het percentage voor kwijtschel ding naar 100 procent is één van de ideeën binnen de raad. Echter niet voor VVD-woord- voerster J. Bos. Zij zei te wil len vasthouden aan de 95%, die in het collegeprogramma is overeen gekomen. ,,Hè wat jammmer nou," vond J. van der Veer (D66). „Ik vind het juist zo'n frisse aanpak dat je als raad nu eens met ideeën mag komen en dan beroept mevrouw Bos zich meteen weer op afspi-aken, die ze met enkele van haar vriendjes heeft gemaakt." Aanbevelingen De commissie kon in grote lij nen akkoord gaan met de 22 aanbevelingen, die het colle ge doet ten behoeve van de be strijding van armoede en so ciaal isolement binnen de samenleving. J. Hendrikse pleitte, evenals tijdens de voorspraakavond in december namens de oude- renorganisaties voor zaken als een gedegen registratie systeem, gerichte publieks voorlichting, een tegemoet koming voor indirecte schoolkosten van kinderen, een ruimer subsidiebeleid voor instellingen, zodat die drempelverlagend kunnen werken en voor ruimere crite ria voor het gratis verstrek ken van duurzame gebruiks artikelen. Voor dat laatste pleitten ook de meeste fracties. Voor het om niet verstrekken van za ken als koelkast, wasmachi ne en dergelijke wordt nu uit gegaan van een termijn van drie jaar waarin men tot de bestaansminima zou moeten behoren. „Die verstrekking moet meteen het eerste jaar kunnen," vond E. Overbosch- De Reijger. H. de Vries (GroenLinks) was dat met haar eens en ook J. van den Berge (RPF) vond dat je men sen niet eerst drie jaar moet laten kreperen, voordat ze in aanmerking kunnen komen voor die duurzame gebruiks artikelen. Van der Veer (D66) toonde zich voorstander van een soe pele hantering van de sollici tatieplicht voor bijstandmoe ders met kleine kinderen en kreeg daarin bijval van, zo wel de linkse als de christe lijk rechtse fracties. J. Catsman maakte gebruik van het spreekrecht en hield de commissie voor, dat vooral ook twee-oudergezinnen in de bijstand het moeilijk hebben. Zij pleitte er dan ook voor niet steeds de eenoudergezin nen als uitgangspunt te ne men. Verder stelde ze vast, dat kinderen uit bijstandsge zinnen heel weinig kans heb ben op een loopbaan in de toe komst wegens het ontbreken van de mogelijkheden voor sociale participatie. „Kinde ren hebben de toekomst, ook bijstandskinderen?", vroeg Catsman zich af. Oormerken De aanbevelingen in de ar moedenota zijn te splitsen in maatregelen, die de gemeente wel en die de gemeente geen geld kosten. Voor 1998 is er geen ruimte in de begroting voor extra voorzieningen. Wethouder Van der Wekken wees in dit verband wel op de mogelijkheden om iets te doen aan het verlagen van de kosten in levensonderhoud. Voor de warme maaltijdvers trekking van Tafeltje-Dek-Je wordt gewerkt aan een har monisatie op basis van tarie ven die afhankelijk zijn van het inkomen. Volgens wet houder P. Berrevoets-Ringel- berg zijn het in dit verband de sterkste schouders, die de weelde moeten dragen. Van der Wekken gaf aan, dat de gemeente 569.360 gulden van de rijksuitkering be steedt aan regelingen in het kader van de bijzondere bij stand. Voor extra inspannin gen wordt nu 327.079 door het rijk verstrekt. Om er voor te zorgen dat dit extra bedrag ook echt wordt gebruikt voor uitvoering van het armoede beleid, stelde Van der Veer voor die drie ton specifiek daarvoor te oormerken. Zijn voorstel kreeg brede steun van de overige fracties, met dien verstande dat C. Flikweert (SGP/GPV) als plaatsvervanger in deze com missie eerst nog even met zijn fractie wilde overleggen. Alle gedetailleerde kanttekenin gen, die de diverse fracties aandroegen zullen nader wor den bekeken. Alleen WD- woordvoerster Bos drong aan op nog een terugkoppeling binnen de commissie, maar de overige leden gingen ak koord met het voorstel van wethouder Van der Wekken de armoedenota in de raads vergadering van 25 "maart op hoofdlijnen vast te stellen. Lage opkomst en verwarring bij waterschapsverkiezingen: SCHOUWEN-DUIVELAND - Een lage opkomst, slecht weer, commentaar op het 'ronde' stembiljet en verwarring over de aard van de verkiezingen. Die ty peringen slaan allemaal op hetzelfde: de gisteren ge houden waterschapsverkiezingen. Bij de vorige ge meenteraadsverkiezingen werd op Schouwen- Duiveland een gemiddelde opkomst van 60 procent geregistreerd. Gisteren kwam het niet hoger dan 30 procent. In opperste verwarring komt een mevrouw uit het stem hokje in het dorpshuis in Re- nesse. „Ik snap het niet. Waar staan nou de politieke partij en op dit biljet." Stembu reau-voorzitter A. Ruijten- berg helpt haar uit de droom: er zijn op Schouwen-Duive land geen gemeenteraadsver kiezingen maar waterschaps verkiezingen, er doen geen politieke partijen mee en dat 'ronde' stembiljet is zo ge maakt om te voorkomen dat automatisch wordt gestemd op degene die bovenaan staat. „Nou, ik vind het heel onduidelijk. Van mij mogen ze gewoon op een rijtje staan," pruttelt de vrouw nog wat na. Zij is in ieder geval nog een van de mensen die wel de moeite nemen om te stemmen, want een heleboel inwoners van Schouwen-Dui veland namen gisteren die moeite niet. Toch is Ruijten- berg niet ontevreden. „Het scheelt een stuk dat het slecht weer is en dat het niet samen met de gemeenteraadsverkie zingen is. Maar als we de 30 procent halen, vind ik dat we het heel netjes gedaan heb ben," aldus Ruijt.enberg. L. Klompe, voorzitter van het stembureau in het dorpshuis in Dreischor, en zelf al jaren actief in waterschapskrin gen, is wat minder positief als Ruijtenberg. „Je merkt toch dat het voor veel mensen een ver-van-mijn-bed-show is. Het waterschap leeft kenne lijk niet zo bij de mensen, ter wijl er toch heel wat publici teit rond deze verkiezingen is geweest. En je kunt toch moeilijk als waterschap de pompen stilzetten zodat de kelders vollopen en de men sen meteen weten wat het wa terschap is en doet." J. Meerman van het stembu reau iri dorpshuis De Ooster hof in Oosterland, zelf werk zaam bij het waterschap, voelt mee met Klompe. Hij constateert dat het vooral de ouderen zijn die ter stembus gegaan zijn. Collega C. van den Berge van het stembu reau in het dorpshuis in Brui nisse beaamt dat. en voegt er aan toe dat de opkomst duide lijk lager is als tijdens de laatstgehouden gemeente raadsverkiezingen A. Doeleman van het stembu reau in het dorpshuis in Nieu werkerk is teleurgesteld. Boeren, mensen die traditio neel veel met het. waterschap van doen hebben, komen wel iswaar trouw stemmen. „Maar er zijn hier niet zo gek veel boeren meer." aldus Doeleman. En de ingezete nen, alle mensen die op Schouwen-Duiveland wonen, vinden kennelijk dat het alle maal wel best. draait en zien geen noodzaak om te gaan stemmen. Hot slechte weer was een van de oorza gen. dc lage opkomst, bij de waterschapsverkiezin- (Foto: Marijke Folkertsma) Oproep GroenLinks en SKW ZIERIKZEE - Vertegenwoordigers van GroenLinks en SKW De Lichtboei roepen inwoners en onderne mers van Schouwen-Duiveland op kleding, schoeisel en andere goederen af te geven voor de dertig vluch telingen die recent in Zierikzee zijn gearriveerd. De dertig vluchtelingen - af komstig uit Irak en Afghani stan - zijn voorlopig onderge bracht in hotel Drie Koningen. Ondanks de goede behande ling, stelt GroenLinks-raads- lid H. de Vries, ontbreekt het daar aan de nodige voorzie ningen. De mensen zijn in Ne derland aangekomen in 'zo merkleding', met achterla ting van hun bezittingen en familie. Behalve aan passen de kleding, ontbreekt het on der meer aan schoeisel, luiers en speelgoed. Sinds de invoering van de commerciële kledingcontai- ners op Schouwen-Duive land, hebben reguliere instel lingen niet meer de mo gelijkheid voor kleding te zorgen. De situatie is zo nij pend geworden dat er mo menteel niets meer in voor raad is. SKW De Lichtboei en GroenLinks doen dan ook een dringend beroep op zowel in woners als middenstanders om spullen die zij kunnen missen, af te geven. Deze spullen kunnen tijdens "kan tooruren ingeleverd worden bij De Lichtboei in het Multi Functioneel Centrum in Zie rikzee. De goederen kunnen ook worden opgehaald. Hier voor kan een afspraak ge maakt worden met H. de Vries: 416089. Geen subsidie ZIERIKZEE - Dc provincie verleent geen bijdrage in de kosten voor het aanbrengen van ladderhakcn op de Nieu we Kerk in Zierikzee. De Stichting Oude Zeeuwse Kerken had daarom ge vraagd. Het budget op de pro vinciale begroting voor res tauratiesubsidies is, zo laat de provincie in een brief aan de stichting weten, niet toe reikend. De ladderhaken zijn overigens al op de kerk aan gebracht. Zaterdag 7 maart ELLEMEET - In de reeks straofeesten op Schouwen- Duiveland is het zaterdag 7 maart de beurt aan Elle meet. Om 12.00 uur gaat daar op het dorpsplein de strao van start. Dat gebeurt onder meer met de keuring van paarden. Om 13.00 uur zet de stoet zich in beweging om op het st rand de voelen te gaan wassen. Rond 15.00 uur worden ruiters, amazones en hun viervoeters weer terugverwacht in Elle meet. Zij worden verwel komd door muziekvereniging Luetor et Emcrgo. Na een rondgang door het dorp vindt de prijsuitreiking van versierde dieren plaats bij het dorpshuis. De muziek vereniging zorgt voor de mu zikale intermezzi. Aanslui tend wordt het feest - met dansmuziek - in het dorpshuis verder gevierd. Rond 22,00 uur komt de strao van Elle meet tot z.'n einde, Donderdag 5 maart Zierikzee Lezing over vrouwen in sprookjes in het MFC. 19.30 uur. Brouwershaven Commissievergadering Grondgebiedzaken, Openba re Werken en Milieu in het stadhuis. 19.30 uur. Oosterland Spreekbeurt L. Krijgsman voor Gereformeerde Bijbel stichting. Kerkgebouw Oud Gereformeerde Gemeente, 19.30 uur. Vrijdag 6 maart Zierikzee Openbare vergadering PvdA- fractie in kamer 78 van het gemeentehuis. 15.00 uur. Lutherse Kerk. Wereldge bedsdag. Aanvang 19.00 uur. Ontmoetingsavond eilande- lijke Dorkasgroep in het Her vormd Kerkcentrum. 20.00 Back to the Future Party met dj Daan en dj Sjoerd. Bro- gum. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Jaarlijkse feestavond DFS met toneel door de Hutspot. De Schutse. 19.30 uur. Oosterland Jubileumuitvoering Ooster- lands Fanfare. Dorpshuis Oosterhof. 20.00 uur. Bruinisse Jaarvergadering van vereni ging Algemeen Vissersbelang in het Durps'uus. 20.00 uur. Zaterdag 7 maart Zierikzee Verkoopexpositie olieverf schilderijen. MFC. 10.00 tot 17.00 uur. Viering Internationale Vrou wendag. Grote zaal MFC. 19.30 uur. Zang- en orgelavond Stich ting De Ondergrondse Kerk. Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Koor- en zangavond ten bate van actie 'Breng de joden thuis'. Christelijke Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Ars Musica-concert madri gaal koor en strijkersensem ble Zeeuwse Muziekschool. Sint Willibrorduskerk. 20.30 uur. 'Deirdre en de zonen van Us- nach'; Jongeren Theater groep Zierik. Theater Mon- dragon. 20.30 uur. Slamdance Party met Om- nious Tribe, Green Lizard en. Frozen Sun. Brogum. 22.00 uur. Serooskerke Opvoering plattelandsklucht door toneelvereniging Lere Lere in het dorpshuis. 20.30 Renesse Workshop wilgeteen vlech ten. Hotel De Tweespan. 09.00 tot 17.00 uur. Ledenvergaadering Mus- schengilde. Het Wapen van Zeeland. 20.00 uur. Ellemeet Straorieën vanaf het dorps plein. 12.00 uur. Scliarendijke Dansdag met gast-docent Wij nand Karei. Zaal Hervormde kerk. 13.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven ASV Brouwershaven haalt oud papier op. 9.00 uur. Klaverjasavond in kantine ASV Onder de Molen. 20.00 Bruinisse CJV-mandjesactie. Huis-aan- huis. 's Morgens. Zondag 8 mpart Burgh-Haamstede Circus Rijn en Trijn. Sport centrum Westerschouwen. 15.00 uur. Maandag 9 maart Zierikzee Commissie Grondgebiedza- kcn/Ruimtelijke Ordening. Economische Zaken. Theater Mondragon. 9.30 uur. Bijeenkomst NBvP over vrij willige thuiszorg. Havenzaal restaurant Mondragon, 14.00 uur. Lezing ds. Gilbert Baudot over zlin boek 'De traditie voorbij'. Kerkcentrum Gast- huiskerk. 20.00 uur. Dinsdag 10 maart Brouwershaven Commissie Maatschappelijke Aangelegenheden bespreking uitgangspunten Jeugdnota Stadhuis Brouwershaven. 17.00 uur. Openbare vergadering Com missie MA. Stadhuis Brou wershaven. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3