Serviërs openen vuur Oranje in de finale kost adverteerder flink geld Vijf jaar celstraf voor de Kroaat Erdemovic Vier jaar gevangenis voor doden Picornie Behoud langere openingstijden Goede zaken van PvdA en WD in stad en dorp Zuinig bod werkgevers bij CAO in metaalsector Eigen Huis opent aanval op misleidende reclame 1 Kosten STER-spotje tot 160.000 gulden per 30 seconden Bonden willen 3,75 procent verhoging Minder koeien Sterrenwacht gaat failliet Drankverbod TT in Assen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE CDA sterker in Tweede Kamer RIJSWIJK (ANP) - De PvdA en de VVD hebben goe de zaken gedaan tijdens de gemeenteraadsverkiezin gen van woensdag. het daarentegen prima, ter wijl extreem-rechts compleet is weggevaagd. De magere opkomst van 59,5 procent te gen 65,3 procent in 1994 bete kende een historisch diepte punt sinds afschaffing van de opkomstplicht in 1970. Gerekend naar het aantal raadszetels krijgen de soci aal-democraten en de libera len er de meeste pluche plaat sen bij. D66 verloor zeer fors en zal van ongeveer de helft van de zetels afscheid moeten nemen. Het CDA leverde in stad en dorp weliswaar ietsje in, maar kwam in een landelijke trend weer juist sterk naar vóren. De christen-democra ten zijn met de PvdA zelfs verwikkeld in een nek-aan- nekrace in de strijd over wie de grootste fractie in de Twee de Kamer wordt. Een fictieve zetelverdeling voor de Twee de Kamer leert dat het CDA één zetel meer zou krijgen dan'de PvdA. De WD deed het woensdag overigens wel minder goed dan verwacht. D66 is de grote verliezer in de gemeenteraden. GroenLinks, SP en lokale partijen deden Tweede Kamer Volgens de landelijke stern- trend door bureau Inter/View zouden PvdA en CDA strij den om de eerste plaats in de Tweede Kamer. De twee ont lopen elkaar nauwelijks met respectievelijk 36 (23,5 pro cent) en 37 zetels (23,8) tegen nu respectievelijk 37 en 34. De WD klimt één zetel en zou eindigen op 32 zetels (20,4 pro cent). D66 valt enorm terug van 24 naar 7 zetels (4,9 pro cent). GroenLinks kan tien zetels extra bezetten en komt op vijftien (9,7 procent). Uitspraak Joegoslavië-tribunaal DEN HAAG (ANP) - Het Joegoslavië-Tribunaal heeft de Bosnische Kroaat Drazen Erdemovic (26) donderdag veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Dit betekent dat Erdemovic, die al twee jaar vastzit in een VN-cel in Scheveningen, nog drie jaar moet uitzitten. Erdemovic, die met verba zing het milder dan verwach te vonnis van rechter Floren ce Mumba aanhoorde, heeft uit vrije wil na zijn arrestatie bekend schuldig te zijn aan misdaden tegen de menselijk heid en oorlogsmisdaden. Het tribunaal veroordeelde hem eind 1996 tot tien jaar wegens, zijn aandeel in de massaexe cuties van moslims bij Sre brenica in juli 1995. Hij ging tegen deze uitspraak in be roep en zijn advocaat eiste vrijspraak. Tweede kans" De rechters gingen hier begin janüari niet op in maar gaven hem een „tweede kans". Zij oordeelden dat Erdemovic niet geheel op de hoogte was van de betekenis van zijn be kentenis schuldig te zijn aan misdaden tegen de menselijk heid. Nadat de beklaagde hiervan was teruggekomen, kon de aanklager dit punt uit de aanklacht schappen en een lagere straf eisen: zeven jaar. Wroeging De réchters hebben nu in hun oordeel echter de verzachten de omstandigheden zwaarder laten wegen. Weliswaar moet rekening worden gehouden met de omvang van de slach tingen in Srebrenica, aldus Mumba. Maar zij ging uitgebreid in op de reeks verzachtende om standigheden, zoals Erdemo vic' vrijwillige bekentenis, de spijt en wroeging die hij heeft getoond en zijn volledi ge en nuttige medewerking met het bureau van de aan klager. Feyenoordsupporter veroordeeld HAARLEM (ANP) - De rechtbank in Haarlem heeft donderdag de 23-jarige Feyenoord-supporter F.L. uit Gennep veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf voor doodslag op Ajax-fan Carlo Picornie. Tegen hem was vijf jaar geëist. hij Picornie had geraakt. Die uitlatingen deed de Limbur ger volgens eigen zeggen al leen maar om stoer te doen. Hij verklaart in werkelijk heid slechts van een afstand te hebben toegekeken. Eerder al veroordeelde de rechtbank twee andere Feye- noord-hooligans tot vier jaar cel voor het medeplegen van doodslag op de Amsterdam mer. De rechtbank acht bewezen dat L. met een klauwhamer op het hoofd van het slacht offer heeft geslagen. Dat ge beurde tijdens een treffen tussen supporters van Feye- noord en Ajax, 23 maart vorig jaar op een weiland langs de A9 bij Beverwijk. Picornie stierf ter plekke aan zijn ver wondingen. De 35-jarige Ajax-fan had hersenletsel en steekwonden. Ontkend L. heeft altijd ontkend schul dig te zijn. Hij gaf tijdens het proces wel toe tegenover an deren te hebben gezegd dat In de buurt Het bewijs tegen L. is voorna melijk gebaseerd op een ge tuigenverklaring, waaruit blijkt dat de Feyenoord-sup porter wel in de buurt van het slachtoffer is geweest. Op de klauwhamer zijn bovendien bloedsporen van Picornie te ruggevonden. Weliswaar heeft nog een andere Feye- noord-fan die hamer in han den gehad, maar dat deed vol gens justitie niets af aan de schuld van ,,de man met de hamer", zoals de verdachte bij de Feyenoord-hooligans bekendstaat. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-metcocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 6 maart 09.10 144 02.45 -136 21.50 122 15.25 -145 ROOMPOT BUITEN 6 maart 08.00 142 01.40 -133 20.40 117 14.15 -141 BRUINISSE 6 maart 09.20 155 02.50 -146 22.00 133 15.25 -154 WEMELDINGE 6 maart 09.20 164 02.55 -150 21.55 139 15.35 -159 Doodtij: 7 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Geweld in Kosovo ondanks toenemende internationale pressie PRISTINA (AFP) - Servië heeft donderdag de gewa pende acties tegen de Albanese meerderheid in de zuidelijke provincie Kosovo voortgezet, ondanks toenemende internationale pressie. Servische troepen openden donderdagochtend het vuur op drie dorpen in de regio Drenica. Omstreeks vijf uur in de ochtend omsingelden Servische politiemensen en paramilitairen de dorpen Prekaz, Lausha en Poljat en begonnen ze te bestoken. Het Joegoslavische leger zou bij de actie betrokken zijn. Vol gens het door Albanezen ge leide Kosovo Informatiecen trum gaat het om een actie tegen het verboden Kosovo- Bevrijdingsleger. De aanval valt samen met een bezoek van de Britse minister Cook aan Belgrado. Cook, die woensdagavond arriveerde, zal later op de dag namens de Europese Unie zware druk uitoefenen op president Mi losevic om besprekingen te gaan voeren met de Albane zen, die 90 procent uitmaken van de twee miljoen inwoners van Kosovo. Cook eist dat Belgrado Kosovo weer zelfbe stuur'geeft. Milosevic had de regio in 1989 haar autonomie ontnomen. „Wij verwachten dat Milos evic een politieke regeling vindt en geen politie-rege- ling", aldus Cook. Hij laakte de Joegoslavische repressie in Kosovo, maar veroordeel de tevens de terroristische ac ties van de Albanezen. De Europese Unie overweegt verder een speciale gezant te sturen om te bemiddelen in de crisis. De vroegere premier van Spanje, Felipe Gonzalez, geldt als eerste gegadigde. De Amerikanen zouden het Eu ropese initiatief tot bemidde ling steunen. De Amerikaanse gezant voor de regio, Gelbard, verklaarde dat de Contactgroep met nieuwe sancties tegen Joego slavië kan dreigen als Milos evic geen begin maakt met een vreedzame regeling van de Kosovo-kwestie. De Ver enigde Staten overwegen „zeer ernstige maatregelen" te nemen. Gelbard herhaalde dat Washington bereid is mi litair in te grijpen. Het Ame rikaanse dreigement van pre sident Bush in december 1992 om in te grijpen als Belgrado de Balkanoorlog naar Kosovo verplaatst, geldt nog steeds. Dialoog Woensdagavond gaven de Servische machthebbers nog aan bereid te zijn tot een dia loog met de naar autonomie strevende Albanezen. De Ser vische staatsorganen zijn ge sprekken met vertegenwoor digers van de Albanezen nog nooit uit de weg gegaan, stel de secretaris-generaal Gaje- vic van de alleenregerende so cialisten van de Joego- Slavi sche president Milosevic. „Wij zijn bereid tot een dia loog." Acties voortgezet Maar Gajevic benadrukte dat gewapende acties tegen op standelingen voorlopig ge woon zullen worden voortge zet. Ze verwees naar de „vastberaden" actie van de Servische politie afgelopen weekeinde tegen „terroris ten", waarbij tientallen do den vielen. Door het optreden kwamen de aanvoerders van de Albanese separatisten tot het inzicht dat het probleem Kosovo slechts met een dia loog is op te lossen, aldus de toppolitica. GOUpA (ANP) - Een optreden van Oranje in de fi nale van de WK-voetbal in Frankrijk gaat adver teerders flink geld kosten. Voor de wedstrijd kos ten dertig seconden1 85.000 gulden, in de rust 160.000 en na het duel 130.000. Een scorende Frank de Boer jaagt bij de STER de adverten tietarieven omhoog. (Foto: Jan de Koning) In de poule-wedstrijden van Nederland tegen België, Mexico en Zuid-Korea zijn de reclametarieven volgens de STER respectievelijk 60.000, 110.000 en 80.000. De tarieven gaan omhoog naar mate Nederland in het toer nooi vordert. Voor de recla mespotjes in de andere poulewedstrijden betalen de adverteerders nog altijd tus sen de 10.- en 50.000 gulden. 64 wedstrijden De WK in Frankrijk vindt plaats van 10 juni tot en met 12 juli. Er zijn in totaal 64 wedstrij den, waarvan er 56 live op Nederland 2 zijn te zien. De ontmoetingen van Neder land staan voor 13 juni (Bel- I gië), 20 juni (Zuid-Korea) en 1 25'juni (Mexico) op het pro gramma. Oranjegekte Uit een onderzoek van de STER bleek dat veel Neder landers tijdens de WK in 1994 en EK in 1996 massaal hun weg zochten naar vrien den, cafés en kantoren om de Oranje-gekte gezamenlijk te beleven. Zo zagen ruim 2,4 miljoen mensen de EK- kwartfinalewedstrijd Ne derland-Frankrijk buitens huis, 37 procent van de Nederlanders bleef thuis voor de buis. De totale kijk dichtheid kwam daarmee op ruim 54 procent. En dat zijn zo'n 7,6 miljoen kijkers. UTRECHT (ANP) - Consu menten willen de ruimere openingstijden van de super markt niet kwijt. Ze kunnen door de spreiding van de drukte rustiger winke len en gemakkelijker een par keerplaats vinden. Dat blijkt uit de Consumen ten Trends die het Centraal Bureau Levensmiddelen (CBL) donderdag in Utrecht heeft gepresenteerd. Bijna 60 procent van de Ne derlanders wil volgens het onderzoek van het CBL op maandag-, dinsdag- en woens dagavond winkelen. Op don derdag- en vrijdagavond is dat maar liefst 85 procent. ZOETERMEER (ANP) - Een „bescheiden" struc turele loonsverhoging, aangevuld met een eenma lige uitkering die „afhankelijk is van de resulta ten van de sector". Dit lijkt de werkgeversorganisatie FME-CWM, een goede manier om in de CAO de loonkosten voor de 180.000 werknemers in de metaalindustrie in de hand te houden. Dat blijkt uit de CAO-voor- stellen die de werkgevers in de metaal- en elektrotechni sche industrie donderdag bekend maakten. De struc turele verhoging zou in de pas moeten lopen met de prijsstijging. Hiermee be palen de werkgevers hun in zet tegen de structurele loonsverhoging van 3,75 procent die de vakbonden willen hebben. De eenmalige uitkering moet in de visie van FME- CWM, niet bovenop een eventuele winstdelingsre- geling komen. De bonden willen juist bovenop hun looneis nog een winstde- lingsregeling van 1 procent afspreken. De werkgevers willen met hun voorstel voorkomen dat de" nu gezon de sector bij een teruglopen de economie de last van structurele hogere loonkos ten met zich mee blijft tor sen. FMW-CWM ziet „geen func tie meer" voor een apart werkgelegenheidsfonds dat de sector 100 miljoen gulden kost. Nu de werkgelegen heid groeit, willen de werk gevers dat geld liever inzet ten voor scholing.Om meer mensen de sector in te lok ken wil FME-CWM techni sche studenten een studie toelage van tweeduizend gulden geven als zij zich bin den aan de metaal- en elek trotechnische industrie. Ook willen de werkgevers doorgaan met projecten die de instroom aan de onder kant op gang houden. De werkgevers willen voor een deel van hun personeel de eerste twee ziektedagen niet doorbetalen en ook geen aanvulling op het sala ris geven. Dan gaat het om een groep werknemers die ook nog voor een andere baas werkt of een tweede baan als zelfstandige heeft. AMERSFOORt (ANP) - De Vereniging Eigen Huis zal alle foutieve en misleidende reclame over hypo theken voortaan „direct en stelselmatig" juridisch aanvechten. Volgens Eigen Huis bestaan nogal wat wervende teksten voor hypotheken of anders- soortige financieringen uit leugens, onjuiste vergelijkin gen of „schaamteloze" belof ten. De vereniging maakt zich grote zorgen over de overstel pende hoeveelheid reclame materiaal. „Als de hypo theekreclame al vaak niet klopt, hoe betrouwbaar is dan het advies van de finan cieel adviseurs?", zo vraagt zij zich af. „En de tussenper sonen laten zich sowieso al vaak leiden door c}e ideale provisie, en niet door de ideale hypotheek voor de cliënt." RIJSWIJK (ANP) - De rund veestapel is het afgelopen jaar iets ingekrompen. Van 4,4 miljoen koeien, stie ren en kalveren liep het aan tal begin januari terug tot 4,3 miljoen, blijkt uit donderdag gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). HOEVEN (ANP) - Het be stuur van het Centrum voor Weer- en Sterrenkunde Simon Stevin in het Brabantse Hoe ven heeft faillissement aan gevraagd. Eerder leek een faillissement nog afwendbaar toen het be stuur van de sterrenwacht sa men met de gemeente Halder- berge en enkele zakelijke partners een plan van aanpak had opgesteld.Onduidelijk is nog waar het nu alsnog is mis gegaan. Volgens burgemees ter A. Osterloh van de ge meente Halderberge was de basis voor het reddingsplan de deelname van de Rabo bank aan een bepaalde BV- constructie. Toen die niet doorging, waren de overige elementen van het plan niet meer aan de orde. Suske en Wiske 'DE VOGELS DER GODEN' door Willy Vandersteen Uaae ba nu isUit tul hiI leppen, ut hunnen alleen maar de plaats lokaliseren ran waar hit S os- btriihl n uitpondenfour waar hj nuts, weet peen mins Ut moeien lambik 10 vlug mogelijk paan eoehen. dl bi al is er nop niet 10 teel tijd omheen paan. kun je ons een ti.H.f- vliegtuig ter besthihhing L stellend m /C r^l Wi w Da! hun htlaas nitl, alle toe- sltlltn xjn ptsabolterd Het hun dal Waarom 'In hit oebitd waar uw vriend n nnrphrt, opereer! tin trim in tie organisatie. ft min illegaal han dt! in paradis rog els, ondtr hit mom vantraderdit mtt grote boten dt riritren beraren Hths ttn wjdvtrlakle organisatie dit oreral haar handlangers herft. Om !t beletten daler inptgrenen tot uorden, voeren zj sabotagedaden uit waar ze maar hunntn hh lambth in handen is pallen ran die kerels dan trees ik hel e roste [jh heb ten Idëëï) Verwachting t/m maandag 9 maart WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht west 6 Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 40% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht n.west 4 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 1 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 6 maart Zon op 07.15, onder 18.26 Maag op 12.00, onder 03.00 Volle maan: 13 maart (05.35) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De natuur haalt een beetje van zijn achterstand in. Was februari met 23 millimeter regen in de Bilt een droge maand, de eerste 5 dagen van deze maand is er al bijna 40 millimeter gevallen. En de komende dagen komt er nog het een en ander bij. Vanavond valt er nog een enkele bui en is de wind tijdelijk iets minder ste vig. Van het westen uit neemt in de loop van de nacht de bewolking toe. Overdag krijgen we dan opnieuw eni ge tijd regen. In het noorden van het land kan deze neerslag voorafgegaan worden door natte sneeuw. De wind waait eerst uit oostelijke richting en is meest matig. Geleidelijk draait deze naar het westen en neemt toe. Vooral in het zuiden van het land wordt het mogelijk onstuimig. Aan zee komt een krachtige tot harde wind te staan. De middagtemperatuur loopt uiteen van ongeveer 6 graden in het noor den tot rond 12 graden in het zuiden. Na morgen blijft het wisselvallig. De temperatuur loopt elke dag enkele graden omlaag tot ongeveer 4 graden op dinsdag. ASSEN (ANP) - Liefhebbers van de TT in Assen mogen vanaf dit jaar geen drank meer meenemen. De organi satie hoopt met het besluit ex cessen door dronken toe schouwers te voorkomen. De afgelopen jaren kwam er steeds'meer klachten over be schonken publiek langs de baan. Directeur W. Huiskes van de TT zegt brieven te heb ben gekregen van mensen die het evenement al jaren bezoe ken, maar daar door dit soort taferelen geen zin meer in hebben. Huiskes heeft niet de illusie dat bezoekers nu voortaan nuchter blijven. De toeschou wers kunnen bij de verkoop punten langs het circuit drank kopen. „Maar omdat ze dat moeten halen, hopen we toch een drempel te hebben opgeworpen. Meegenomen blikken en kratten gingen per definitie op." De organisatie zat extra men sen in om toezicht te houden op naleving van de regel. Met jaarlijks honderdduizend be zoekers is de TT in ons land het grootste evenement in de openlucht. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitc^verij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 78 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,80 De advertentieprijzen zijn exclusief 171/3% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 2