«te '«emit Winst voor oudgedienden Vrachtwagen omver geblazen r 3iU - Liever natuurgebied dan nog een camping Soepeler beleid voor verplaatsen boerderijen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Schade na aanrijding Vernielingen aan school Echtpaar komt om bij ongeval Gewonde man aangetroffen Auto in de sloot L WIE WORDT ER WIJZER VAN HET STELEN VAN EEN KLOK? dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE ÖIIEÜWSBODE DONDERDAG 5 MAART 1998 153e JAARGANG NR 26343 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 En ook nog eens goedkoper uit! Het sublieme maandmenu van maart is wederom het bewijs: Rolletje van licht gebakken zwezerik met een appel-notendressing Rosé gebakken lamskroon op een bedje van jongen wilde spina zie met een kruidensaus Papaverparfait begeleid door een plstachesaus De prijs voor dit overheerlijke maandmenu bedraagt ook deze maand 35,00 per persoon. A.s. vrijdag en zaterdag sfeervolle live-muziek van de pianist Caesar In Café 16 Kwadraat. Duinwekken 5 Renesse Reserveren: 0111 462040 Houtekamer, Van der Wekken, Klompe en Ruijtenberg in waterschapsbestuur ZIERIKZEE - Geen nek-aan-nekraces, geen spanning: tot het laatste moment. Met overtuigende cijfers ver sloegen G. Houtekamer, M. van der Wekken, L. Klompe en A. Ruijtenberg hun opponenten in de strijd om een Schouwen-Duivelandse zetel in het al gemeen bestuur van Waterschap Zeeuwse Eilanden. In de categorie ingezetenen (alle inwoners van Schouwen- Duiveland) streden vijf Schouwen-Duivelandse kan didaten om de ene te verge ven zetel. Al snel tekende zich de strijd af tussen G. Houte kamer, J. Geleijnse en G. J. Buth. Lange tijd ging de strijd tussen hen gelijk op, maar later demarreerde Hou tekamer om uiteindelijk ruim afstand (2715 stemmen) te nemen van tweede man Buth (2214 stemmen). ,,Ik ben een zeer tevreden mens," aldus Houtekamer over zijn verkiezing. „Ik heb ook in Schouwen veel stem men weggehaald, terwijl dat toch een WV-bolwerk is." Houtekamer is sinds 1990 be stuurlijk actief in het water schap en maakt sinds twee jaar deel uit van het dagelijks bestuur. Vertrouwen In de categorie gebouwd (ei genaren van woningen of an dere gebouwen) ging de strijd tussen M. van der Wekken en A. Hanse. Ook hier was de einduitslag duidelijk: Van der Wekken won met grote voorsprong: 1744 tegen 1428. „Ik had er wel vertrouwen in," zegt hij terugkijkend op de verkiezing. Zelf heeft hij niet actief campagne gevoerd, maar hij wist zich wel ge steund door boerenorganisa- ties op Schouwen-Duiveland. Hij kijkt er niet van op dat de opkomst onder de ingezete nen niet hoog was. „Voor hen is het allemaal nog vrij nieuw, terwijl de boeren al eeuwenlang met het water schap te maken hebben." In de categorie ongebouwd maakte A. Boon geen schijn van kans tegen L. Klompe. De laatste kreeg 691 stemmen te gen 122 voor Boon. „U hoort mij niet mopperen. Ik ben een gelukkig mens," aldus een duidelijk opgetogen Klompe. Hij zit al heel lang in het wa terschapswereldje. „Ik ben in 1978 hoofdingeland gewor den, ik kwam in 1981 in het dagelijks bestuur en in 1983 werd ik plaatsvervangend dijkgraaf van Waterschap Schouwen-Duiveland. Zijn riante overwinning is voor Klompe geen reden om op de lauweren te gaan rusten. „Er ligt nog heel veel werk op ons te wachten. Denk bijvoor beeld maar eens aan de over name van het beheer van de kust die van Rijkswaterstaat naar het waterschap gaat." In de categorie bedrijfsge- bouwd (diegenen met be drijfsruimten) werd de strijd tussen A. Ruijtenberg en M. Flach-de Geus in het voordeel van de eerste beslecht: 10-4. „Voor mij was het geen ver rassing. Ik zou het niet best vinden als iemand die negen jaar in het dagelijks bestuur van het waterschap zit niet gekozen zou worden." Ruij tenberg - in het dagelijks le ven campingexploitant vindt het waterschapswerk nog steeds leuk om te doen. „Het is een heel dynamisch Bijna overal was het rustig op de stembureaus. In Bruinisse was de opkomst 'daarentegen behoorlijk hoog. (Foto: Marijke Folkertsma) bedrijf. Er gaat heel veel in om." Over één ding zijn alle vier gekozenen het eens: Vier Schouwen-Duivelandse ze tels in het waterschapsbe stuur is te weinig. „Mager" oordeelt Klompe. „Ik vind dat we eigenlijk recht hebben op minstens vijf zetels." Ruij tenberg gaat een stapje ver der: „Mager? Verrekte ma ger. Schouwen-Duiveland is onderbedeeld. Houtekamer is het daarmee eens. „Vols trekt onvoldoende," luidt zijn oordeel. Van der Wekken is het daarmee eens. „We heb ben er altijd voor geijvercl, maar het nooit voor elkaar kunnen krijgen." Waterschap Zeeuwse Eilan den had 171 stembureaus in gericht en alles bij elkaar die dag zo'n 600 man aan het werk om alles in goede banen te leiden. De stemmen wer den in het hoofdkantoor van het waterschap in Goes geteld waar de kandidaten op grote beeldschermen de uitslagen konden volgen. De uitslagen werden via een speciaal voor de gelegenheid ontwikkeld computerprogramma ver werkt. Om tien over half twaalf waren alle stemmen van het kiesdistrict Schou wen-Duiveland - als eerste - geteld. Het gemiddelde opkomstper centage was 45 procent onder de ingezetenen en de catego rie gebouwd. De categorie on gebouwd scoorde met een op komstpercentage van 55 procent beduidend hoger. De laagste opkomst komt op het conto van de ingezetenen van Middelburg: 25 procent. Commentaar op pagina 3 Wensen van omwonenden Kampweg BURGH-HAAMSTEDE - Omwonden van de Kampweg, Westerseweg en Irisweg in Burgh- Haamstede hebben gisteren, tijdens de eerste ver gadering van de landinrichtingscommissie Schouwen-West, gepleit voor een aanleg van een natuurgebied aan de kampweg. Daarmee komen ze met een alternatief voor een ander plan dat de komst van een camping van 120 eenheden behelsd. „Wij willen geen extra belasting van het strand en geen extra ven- keer op de Kampweg. De omgeving moet juist ontlast worden," vond J. Douw. Hij voerde het woord namens de omwonenden en kreeg naar eigen zeggen ruim be grip voor zijn standpunt. Doorkijkjes Het gaat om een gebied van zes hectare waar de omwo nenden een open en laag gehouden natuurgebied wensen met fiets- en wan delpaadjes en doorkijkjes naar de Burgh- en Westland- polder. „Parkeerterreinen zijn op loopafstand aanwe zig en er is voldoende horeca in de omgeving," aldus Douw die ook vindt dat een uitbreiding van Zeeland Camping Duinoord niet aaii de Kampweg moet komen. „Maar Duinoord zou dan wel op een of andere ande re manier gecompenseerd moeten worden." In 1996 hebben de omwo nenden middels een handte keningenactie de komst van een camping al eens afgewe zen. Douw: „En ook het Streekplan Zeeland sluit de komst van nieuw verblijfs- complex uit." De landinrichtingscommis sie moet Schouwen-West zo danig gaan herinrichten dat natuur, recreatie en land bouw niet meer hoeven vechten om de schaarse ruimte. De komende tijd zullen meerdere hoorzittin gen worden gehouden waar bewoners hun ideeën kwijt kunnen. BRUINISSE - Op de parallel- xveg van de Grevelingendam bij Bruinisse vond dinsdag om ongeveer 14.30 uur een aanrijding plaats tussen twee auto's. Een 49-jarige inwoner van Waalwijk wilde vanaf het parkeerterrein de hoofdrij baan oprijden. Hij zag daar bij een 42-jarige inwoner van Sommelsdijk die over de pa rallelweg reed over het hoofd. Er ontstond alleen materiële schade. ZIERIKZEE - Aan de Jan Wouter van den Doelschool aan de Kabbelaarsbank in Zierikzee werden tijdens de voorjaarsvakantie vernielin gen aangericht. Er werden een raam, een lichtkoepel en een plank van het fietsenhok vernjeld, dra den doorgeknipt en een bel gedemonteerd. De schade bedraagt 1500 gulden. Een 38-jarige inwo ner van Zierikzee deed aan- gifte. KAPELLE - De harde wind heeft ook in Zeeland voor problemen gezorgd. Bij Kapelle werd een vrachtwa gen van de weg geblazen en botste op een tegemoet komende vrachtwagen. Er vielen geen gewonden. Het ongeluk gebeurde dins dagavond. Een 42-jarige in woner van Driel reed met zijn vrachtauto op .de rechterrij- strook van de A58 in de rich ting van Goes. Door een wind stoot werd de vrachtwagen naar links gedrukt en beland de op de baan voor het tege moetkomende verkeer. Daar was juist op dat moment een 48-jarige inwoner van het Franse Pont de Veyle bezig met zijn vrachtwagencombi natie ,een andere truck met oplegger in te halen. Beide vrachtauto's raakten elkaar. De Franse trucker reageerde snel en reed met zijn combina tie naar links de middenberm in en kwam daar in het dras sige gras terecht. De vrachtwagen die bestuurd werd door de man uit Driel werd door de aanrijding on bestuurbaar. De combinatie schaarde, schoof naar rechts en kwam vervolgens in de drassige rechterberm te recht. Er was forse materiële schade. Zowel in de linker als de rechterberm van de weg werden diepe sporen ge trokken, de middengeleiding werd over een afstand van ruim 30 meter beschadigd, een hectometerpaaltje werd vernield en ook een in de berm staand ANWB-bord sneuvelde. De schade aan de vrachtwagens viel mee. Om beide vrachtauto's uit de drassige bermen te trekken moest de politie een zeer zwa re takelwagen laten aanruk ken. Vandalen hebben zich vergrepen aan de wij zers van de torenklok in Sirjansland. De scha de wordt geschat op enkele duizenden gul dens. Wanneer de koperen wijzers van het torenuurwerk vernield zijn is niet precies be kend. De vernieling werd ontdekt door de scriba van de Hervormde Kerk die aangifte deed bij de politie en ook de gemeente Schou wen-Duiveland op de hoogte stelde. De ge meente is namelijk verantwoordelijk voor be heer en onderhoud van de kerktoren terwijl het kerkgebouw eigendom is van de kerkelij ke gemeente. Voor de gemeente Schouwen- Duiveland houdt deze constructie in dat zij in dit geval opdraait voor de schade. De exacte omvang van de schade is volgens een woord voerder van de gemeente afhankelijk van de vraag of er nog iets van de afgebroken wijzers teruggevonden kan worden. „Want dan heb je een voorbeeld voor de klokkenmaker. Als al les weg is moet je een nieuwe mal maken en dat kost gewoon meer geld," aldus de gemeen tewoordvoerder. Hij schat dat Sirjansland ze ker enkele weken zonder torenklok zal zitten. (Foto: Marijke Folkertsma) KRUININGEN - Het echt paar Den Herder uit Yerseke is gistermorgen omgekomen bij een ongeval op de A58 ter hoogte van de afslag Kapelle- Biezelinge. Het ongeval gebeurde om 11.50 uur. Vermoedelijk als gevolg van aquaplaning schoof de auto van het echt paar van de linkerbaan, via de rechterbaan in de berm. Daar kwam de auto tegen een boom tot stilstand. De inzittenden werden hier bij uit de auto geslingerd en overleden ter plaatse. Het be treft de 65-jarige A. den Her der en zijn'63-jarige echtgeno te E. den Herder-Van der Zijden. OOSTERLAND - Een politie agent trof woensdag om onge veer 16.30 uur een 76-jarige in woner van Oosterland op de Bredeweg in Oosterland naast zijn brommer aan met diverse verwondingen. Na onderzoek door een arts werd de man overgebracht naar het ziekenhuis in Zierik zee eii daar opgenomen met een schouderblessure en mo gelijk een hersenschudding. Hij kon niet vertellen hoe hij ten val gekomen was. Voor zover de politie kon nagaan zijn geen andere verkeers deelnemers bij het ongeval betrokken geweest. HAAMSTEDE - Een 51-jarige inwoner van Westenscliou- wen belandde dinsdag om streeks 13.00 uur met zijn au to in de sloot aan de Kraaijensteinweg in Haam stede. De automobilist kwam van uit de richting Westenschou- wen. Hij week uit voor een fa zant, die de weg overstak. Er vielen geen gewonden, er was alleen materiële schade. Van winst, hoe ook behaald, is de reuk altijd goed. Lu venal is Perioden met regen HET WEER Veel bewolking en perioden met regen. Min. temp. ±2 graden, middagtemp. van 6 graden in het noorden tot 12 in het zuiden. Wind draaiend naar oostelijke richtingen, matig, kracht 3 tot 4, later op de dag draaiend naar west en aan zee toenemend tot krachtig of hard, 6 tot 7. 3 KWIJTSCHELDING Kwijtscheldingspercentage gemeentelijke belastingen wordt wellicht opgetrokken naar 100 procent. 5 HOGEWEG Bloembakken op Hogeweg Burgh-Haamstede worden vervangen door permanente snelheidsremmers. 6 KOM IN DE KAS Kom in de Kas moet het dit jaar stellen zonder deelname Zeeuwse bedrijven. 9 BASKETBAL MEVO'80 viert zaterdag een feestje, omdat de club twintig jaar bestaat. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Lanbouwvertegenwoordiger De Koeijer: BURGH-HAAMSTEDE - Ook boeren in Schouwen- West van wie de landbouwgronden na de herinrich ting niet midden in een natuurgebied komen te lig gen, zouden de mogelijkheid moeten krijgen hun boerderij te verplaatsen. Dit oppert landbouwverte- p^nwoordiger P. de Koeijer. Hij deed dat gisteren in een bomvol De Schutse, waar de eerste vergadering van de landinrichtingscommissie Schouwen-West werd gehou den. „Als ook iemand in de polder zijn boerderij kan ver plaatsen, kan dat het grond probleem oplossen. Er kan dan bijvoorbeeld makkelij ker geruild worden", aldus De Koeijer. Ongelukkig Een ongelukkige formulering in de notitie over grondaan kopen, zorgde gisteren nog voor de nodige opschudding. Landonteigening werd aan gemerkt als een van de ma nieren om de door de landin richtingscommissie gewenste 600 hectaren bij elkaar te krij gen. Die zijn nodig voor een betere indeling van de schaar se ruimte op het westen van het eiland. „Onteigening, daar ben ik mordicus tegen," aldus De Koeijer. De commis sie kon hem wat dat betreft echter meteen gerust stellen. Grondverwerving zal gebeu ren op basis van vrijwillig heid. Het middel van onteige ning zal alleen toegepast wor den als bijvoorbeeld een boer zou verhinderen dat een fiets pad dat al bijna voltooid is, niet afgemaakt kan worden omdat er nog vijftig meter grond niet beschikbaar is. De Koeijer: „Maar dan praat je over vierkante meters en niet over 600 hectare. Daar kan ik mij wel in vinden." Verkoopbeleid Ook het vermindeten van het aantal aan te kopen hectaren, verlenging van de periode waarin de doelstelling verwe zenlijkt moet zijn en het voe ren van een actief verkoop ber leid zijn instrumenten die de landinrichtingscommissie ter beschikking staan. In dat laatste geval worden boeren actief benaderd om hun grond te verkopen. Tot voorheen werd pas bij een boer aangeklopt wanneer zijn grond daadwerkelijk te koop werd aangeboden. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,50 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving a 52,50 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving a 55,00 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving a 99,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving a f 104,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ188,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ198,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! PROEF-abonnement 4 weken met automatische afschrijving 10,00 Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum Handtek. Bij automatische afschrijving uw j I I I I I I I I I I I I I j I I I bank-/gironummer vermelden: <-I1 1 1 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar i Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. a

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 1