DEPRESSIES Kleine bomen in maart Niet getrouwd,wel rechten en plichten Klussen is lang niet altijd zonder gevaar WOENSDAG 4 MAART 1990 HET EXTRA NIEUWSBLAD Reclame heel de week 250 gram ROOMBOTERKOEKJES nu 8 CAKE-EIERKOEKEN nu 5 TOMPOEZEN halen 6 ZACHTE BROODJES halen 4 BETALEN 5 BETALEN Ome onttv/fservice slaat alles. Probeer het Oit wordt u aangeboden door DE BAKKER met HART voor z"n VAK. Brood en Banket - Croissanterie l ondieren up hei werk ul thuis, zakken voor een examen. Gevolg: een sombere bui! Meestal gaat het vanzelf over, sums wordt hel erger. Men komt nergens meet toe, kan niet meer genieten, voelt zich wanhopig. Soms wurdt m overactief. Met waanideeën. Leven is dan een hel HONKBALKNUPPEL IN BESLAG GENOMEN r MIDDELHARNIS - Bij 'een routinecontrole trof de poli- tie in een personenauto een honkbalknuppel aan. Het gevaarte lag in de auto van een 21 jarige man uit Den Bommel, die in de omgeving V van Middelharnis werd ge- controleerd. Hij droeg de r knuppel vrijwillig over aan de politie. STEEN DOOR EEN RUIT f MIDDELHARNIS - Bij een j woning aan het Nieuwdorp in Middelharnis werd de ruit in- 1 gegooid met behulp van een steen. De daders van dit vandalisme zijn tot nu toe niet achter- /haald. De bewoners van de r woning deden bij de politie aangifte van deze vernieling. INBRAKEN IN WONINGEN -t* GOEDEREEDE/DIRK S- LAND - Inwoners van Dirks- land en Goedereede werden gedupeerd door het inbre kersgilde, dat actief was in deze twee kernen. In Goedereede werd ingebro- ken in een woning aan de Doelweg. die helemaal werd doorzocht. Het is niet bekend of ook wat werd weggeno men. Dat was wel het geval bij een inbraak in een woning aan de Molenstraat in Goede reede, waar de ongenode gas men zich toegang verschaften via de achterdeur. Zij namen een bedrag aan contant geld mee. In Ouddorp werd de ruit ingeslagen van een vakantie woning aan de Vrijheidsweg. De dieven, die op deze wijze binnen kwamen, namen on- v der meer een stereoinstallatie fTiee en een heggeschaar. Ten slotte sloeg het dievengilde zijn slag in Dirksland. waar uit een woning aan de Bin nenweg een geldbedrag werd meegenomen. De dieven kwa men binnen via het toilet- raam. AANRIJDING SOMMELSDIJK - Een 48 jari ge man uit Sommelsdijk en een 82 jarige man uit Dirks land werden gewond bij een aanrijding op de kruising Dorpsweg /N2I5 in Sommels dijk. Het. ongeluk gebeurde toen de 48 jarige man met zijn auto de N215 wilde overste ken. De 82 jarige automobi list uit Dirksland, die op deze weg reed, zag het voertuig niet tijdig, waardoor hij een aanrijding niet meer kon ver mijden Beide bestuurders werden ter plaatse van het ongeluk vanwege hun ver wondingen behandeld door medewerkers van de GGD. MIDDELHARNIS - Welke soorten bomen zijn ge schikt voor niet al te grote tuinen? Dat is niet zo'n makkelijke vraag, want alle bomen beginnen klein. Na tien jaar zijn kleine bomen vaak veel te groot ge worden voor een tuin. Daarom worden steeds meer klein blijvende bomen op de markt gebracht. Zelfs voor de kleinste voortuin zijn soorten beschikbaar die onmiskenbaar het karakter van een boom heb ben. Er zijn ook boompjes die geschikt zijn om in rui me bakken of potten te planten. De plant van de maand is de Catalpa bignonioides 'Nana' Dit is een boomsoort met een opvallend blad. prachtige bloempluimen met exotisch aandoende witte bloemen, geel en paars getekend, en op vallende vruchten: Lange peulen, waaraan de boom zijn Engelse naam 'Indian Bean Tree' te danken heeft. 'Nana' is op een hoogstam geënt en heeft een gedrongen groei end. klein rond kroontje, met dicht opeen zittend, donker groen blad. Heel goed toe te passen in tuinen met strakke vormen. Grillig Nothofagus antarctica is een langzaam groeiende boom, die opvalt door zijn grillig ge vormde stam. In tien jaar wordt hij niet hoger dan 3.5 meter. Uiteindelijk vormt de boom een piramidale kroon. De glanzende donkergroene blaadjes zijn klein en onregel matig eivormig, met gezaag de randen. In erg strenge win ters moet hij wat beschermd worden, het liefst met een rietmat eromheen. Een mooi boompje voor een opvallende plek. Sierperen zijn er niet zoveel. De enige verkrijgbare kleine vorm is Pyrus saiicifolia (wilgbladig) 'Pendula' (met hangende takken). Het is geen echte treurvorm, de slanke takken hangen niet slap naar beneden, maar groeien warrig vertakkend omlaag. Het smalle blad is mooi grijsgroen. Het boom pje, dat in tien jaar niet hoger wordt dan dfie meter, is ook heel mooi als het in de vorm van een ronde of vierkante zuil wordt gesnoeid. Onge- snoeid gelaten heeft deze sier- peer juist een natuurlijk ka rakter. Robinia is een ge slacht dat meestal ten onrech te Acacia wordt genoemd. Ro binia hispida is een boompje met een kleine, brede kroon, niet hoger wordend dan drie meter. Heel verrassend zijn de jonge takken, die met lichtrode borstelharen bezet zijn. Het lange geveerde blad is frisgroen en in de voorzo mer bloeit de boom met lange trossen van roze vlinderbloe men. Kan niet tegen harde wind, want de takken zijn nogal breekbaar- iets dat trouwens voor de meeste Ro- binia's geldt. Robinia pseudoacacia 'Myrti- folia' is een op stam geënt boompje met een losse, onre gelmatige kroon van slanke takken. Het blad is heel fijn geveerd en lichtgroen. Onge- snoeid wordt het boompje drie tot vijf meter hoog, maar de kroon kan ook ieder voor jaar geheel worden terugge snoeid, zodat de oorspronke lijke hoogte gehandhaafd blij. De jonge takken lopen dan telkens krachtig uit. Robinia pseudoacacia 'Tor- tuosa' is een boompje dat uit eindelijk 3,5 meter hoog wordt. De takken in de smal le piramidale kroon zijn licht gedraaid, wat een aardig ef fect geeft. Kleine lijsterbessen Naast de bekende inheemse Lijsterbes (Sorbus aucuparia) zijn er diverse andere Sorbus- soorten, die een aantal ge meenschappelijke kenmer ken bezitten: Bescheiden afmetingen, een natuurlijk karakter, sierlijk blad dat in de herfst verkleurt, leuke bloemtrossen en prachtige bessen in schermen. Sorbus cashmiriana heeft een smalle ovale kroon met sierlijk ge veerd blad en lang aanblij vende, wilde bessen. Het boompje wordt, ongeveer drie meter hoog. Veel kleiner, zo'n 1,8 meter hoog, blijft Sor bus koehneana, een vrij ge drongen groeiend boompje met geveerd blad cn porcel- einwitte bessen in hangende trossen. Sorbus reducta, een op stam geënte dwergstruik met een hoogte van 2,2, me ter, heeft een dicht kroontje van korte, dunne takjes. De geveerde blaadjes zijn glan zend groen en hebben een op vallende herfstkleur. De bes sen zijn wit met een roze zweem. Sorbus vilmorinii heeft een spreidende groeiwijze. Deze kleine boom wordt niet hoger dan 3,5 meter. Het prachtige, varenachtig geveerde blad is groen en verkleurt in de herfst naar purper. De bessen die In losse trossen hangen verkleuren oveneens Aan vankelijk zijn ze rozerood, la ter verbleken ze via lichtroze tot wit met een roze tintje. WIILJE J£ met me laten KE6I5JRER5N 7 MIDDELHARNIS - Niet getrouwd zijn en toch met vrijwel dezelfde wettelijke rechten en plichten sa menwonen. Dat kan, nu op 1 januari van dit jaar het geregistreerd partnerschap is ingevoerd. Daarmee kunnen mensen die niet kunnen trouwen omdat ze van hetzelfde geslacht zijn, en mensen die niet willen trouwen hun samenleven officieel laten registreren bij de burgerlijke stand. Wie gaat trouwen voor de wet, heeft automatisch rech ten en plichten ten opzichte van zijn of haar partner. Zo is er een onderhoudsplicht en gemeenschap van góederen (tenzij erbij de notaris andere afspraken worden gemaakt). Mensen die samenwonen kun nen een aantal rechten en plichten vastleggen in een sa menlevingscontract. Vanaf 1 januari 1998 kunnen ze ook kiezen voor het geregistreerd partnerschap. Daardoor ont staan automatisch rechten en plichten die vergelijkbaar zijn met het huwelijk. Het ge registreerd partnerschap lijkt dus sterk op het huwe lijk. Het belangrijkste ver schil heeft te maken met de kinderen. Het geregistreerd partnerschap heeft voor de betrekkingen met de kinde ren op zichzelf geen gevolgen, het huwelijk wel. Stel: een moeder met een kind is ge scheiden en woont samen met een vriendin. Zij kan met. de ze vriendin een geregistreerd partnerschap aangaan. Maar nierdoor ontstaan tussen het kind en de vriendin van de moeder geen officiële, juridi sche betrekkingen. Die kunnen er wel komen, bijvoorbeeld els de moeder samen met de vriendin om hel gezamenlijk gezag vraagt bij de rechter. Een ander belang- schap staat ook open voor twee mensen van gelijk ge slacht. Hoe komt een geregis treerd partnerschap tot stand? Als aanstaande part ners moet men daarvoor sa men naar het gemeentehuis, naar de ambtenaar van de burgerlijke stand. Die maakt een akte op, die vergelijkbaar is met 'ondertrouw'. Bij de aangifte moet men bewijs stukken laten zien, bijvoor beeld een afschrift van uw ge boorte-akte. Tussen het moment van aangifte en de dag van de officiële verkla ring, zitten minimaal veer tien dagen. Op de afgesproken dag leggen de partners samen een ver klaring af die net zoiets is als liet ja-woord bij oen huwe lijk. Er moeten ook tenminste twee getuigen bij zijn. Om een geregistreerd partner schap aan te gaan, moet men allebei meerderjarig zijn. Men mag het partnerschap maar mei één persoon aan gaan en u mag niet al ge trouwd rijn. Wanneer de partners beslui ten om weer uit elkaar te gaan moeten ze dat offioiecl laten registreren hij de bur gerlijke stand. Als men het met elkaar eens is en alles is goed geregeld, hoeft er geen rechter aan te pas te komen. rijk verschil Is dat het huwe- Meer informatie is te lezen in lijk openstaat voor twee men- de brochure 'Het geregis- sen van verschillend geslacht Het geregistreerd partner- treerd partnerschap telo- 10-8051 Het voorjaar komt er aan MIDDELHARNIS - Nu het voorjaar er weer aan komt krijgen veel mensen zin om klusjes in en om het huis te doen. Volgens Kema Keur is dit niet altijd zonder gevaar. Daarom attendeert zij op de 'verbor gen' gevaren bij het gebruik van elektrische appara ten. Zo wordt bij elektrisch ge reedschap vaak een kabelhas pel gebruikt. Hoewel op die haspel altijd moet staan aan gegeven hoeveel vermogen er mag worden aangesloten in opgerolde en in afgerolde toe stand is het advies: kabels al tijd helemaal afrollen. Als er teveel vermogen wordt aan gesloten op een haspel die is opgerold wordt deze te heet en ontstaat brand. Tuinverlichting Veel tuinwinkels hebben al ruim voor Pasen aanlokkelij ke aanbiedingen met tuinver lichting. Die kan dubbel geï soleerd zijn (bij kunststof) of voorzien van een drie-aderige leiding (bij metaal) en moet dan dus niet aarde worden verbonden. In beide gevallen is er sprake van verplaatsba re verlichting (dus met een stekker) of verlichting die vast op de installatie wordt aangesloten. In het laatste ge val wordt de kabel vaak in de grond gelegd. De Kema waarschuwt, dat dit niet zó maar kan. Je mag na tuurlijk niet telkens bij het poten van een plantje op de kabel stoten. Een diepte van 40 centimeter is een minimum eis vopr blijvende veiligheid. Leg door middel van een t eke- ning vast waar de kabel ligt. zodat ook een eventuele vol gende eigenaar dat weet. Is de verlichting verplaats baar, dan liggen de kabels meestal boven de grond. Dan moet dus kabel worden ge bruik! die bescherming biedt legen invloed van ultraviolet licht. Dat is een kabel van het type H05RN-F. Isolatie Gereedschap is over het alge meen van isolntieklassc 11. Dat is 1p zien aan hei sym booltje van twee vierkantjes in elkaar Omdat gereed schap vaak in allerlei ruim ten wordt gebruikt, waar niet altijd geaarde stopcontacten zijn, is de bescherming tegen aanraking in het toestel zelf geregeld, Een andere bescher ming van toestellen, maar na tuurlijk ook verlichting, is het binnendringen van stof en water. Dit wordt op liet toe stel aangegeven door de code ring IP gevolgd door twee cij fers, waarbij 1 staat voor de beschermingsgraad tegen stof en P tegen water. Zo is tuinverlichting minimaal IP 23, dat is regenwaterdicht; een hoge drukspuit heeft een P van 5, dat is straalwater- dicht. Binnenshuis Het voorjaar is een typische periode, waarin veel mensen gaan behangen. Men moet al tijd de spanning afsluiten bij het loshalen van de contact dozen, bij voorkeur door de bewuste groep uit te schake- Jen. Boor in een muur nooit recht boven een stopcontact omdat juist daar bijna altijd de aanvoerleidingen lopen. Gebruik bij enige twijfel een zogeheten leidingzoeker. Ongelukken kunnen ook ge beuren wanneer men op een stenen vloer staat en een de fect toestel aanraakt. Dit soort ongelukken wordt voor komen door een 30 mA aard- lekschakelaar. Deze wordt aangebracht in de meterkast en heeft tot taak de stroom in zo'n geval snel uit te schake len. Een aardlekschakelaar is ver plicht in nieuwbouwwonin gen van na 1975 en in oudere woningen met een geleidende (zoals plavuizen)vloer. Deze verplichting geldt ook als de elektrische installatie wordt vervangen of aanzienlijk uit gebreid (dit dient altijd door een erkend installateur te ge- j beuren). Strenge voorschriften De wet zegt dat produkten veilig moeten zijn.Gekeurde elektrische artikelen dienen altijd aan strenge internatio- i nnle voorschriften te vol doen. Dat is zeker liet geval als ze van KEM A-KEUR zijn voorzien. Met de Europese eenwording is er een teken bijgekomen: CE. Fnbriknnlen zijn verplicht hun produkten van dit teken Ie voorzien. CE is een verkla ring van de fnbrikanl dal zijn produkt aan de (minimum) ei sen van de richtlijn voldoet. Kema Keur daarentegen is een keurmerk van een onaf hankelijk instituut dat ook product ipplant sen contro leert en toeziet op nakoming van strenge internationale

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 15