VS eisen dialoog Kosovo Ruim 10 miljoen stemmers keus uit 9000 raadsleden Ontslag van korpschef Brinkman was terecht VN zetten druk op naleven akkoord Irak Buitenlandse verplegers in Nederlands ziekenhuis Gezondheidsraad pleit voor aandacht ouderen Derde Nederlanders wil best veertig uur werken a WATERSTANDEN Opening van nieuwbouw voorEcomare Kusverbod op Britse treinperrons ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitspraak rechtbank Den Haag DEN HAAG (ANP) - De voormalige korpschef van de politie Rotterdam-Rijnmond, J. W. Brinkman, is te recht ontslagen. Maar de schuld voor het ontslag ligt niet in overwegende mate bij Brinkman. Dat heeft de rechtbank in Den Haag dinsdag bepaald. Vol gens de rechtbank is sprake van fundamenteel verstoorde verhoudingen tussen Brink man, korpsbeheerder Peper en het regionaal college van burgemeesters. De rechtbank vindt wel dat de financiële regeling die het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft geboden te ma ger is. In plaats van 1,5 jaar salaris moet de ex-korpschef vijf jaar salaris doorbetaald krijgen. Volgens Brinkmans raadsman mr. C. van Leeu wen komt dat neer op een be drag van tussen de 2 en 2,5 miljoen gulden. Hij noemde de regeling „ruimhartig". Overigens wijst de rechtbank de vergoeding voor immate riële schade af. Brinkman had 400.000 gulden gevraagd, maar volgens de rechtbank heeft het ontslagbesluit niet geleid tot schade aan de eer en goede naam van Brinkman. Teleurgesteld Van Leeuwen toonde zich daarover teleurgesteld. Mo gelijk zou dat nog een reden zijn om in beroep te gaan te gen het vonnis, zo zei hij. Maar hij moet daarover nog overleggen met zijn cliënt. Brinkman was zelf niet bij de uitspraak aanwezig. 'Ernstigste gevolgen' bij schending NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Na een week van moeizame onderhandelingen heeft de VN-Veilig- heidsraad in de nacht van maandag op dinsdag una niem een resolutie over Irak aangenomen. De raad dreigt met de „ern stigste gevolgen" voor Irak als de machthebbers in Bag dad het onlangs overeengeko men akkoord over VN-wape- ninspecties schenden. Maar de leden sloten automatische militaire vergelding uit. Met de resolutie geven de le den van de raad hun zegen aan het akkoord dat VN-voor- man Annan vorige week zon dag met de Iraakse leiding had gesloten. Bagdad beloof de toen de VN-inspectieteams bij hun speurtocht naar mas savernietigingswapens geen strobreed in de weg te leggen. Over de formulering van de VN-resolutie was dagenlang ondérhandeld. Op aandrin gen van onder meer China, Frankrijk en Rusland rept de tekst niet over een automati sche militaire reactie bij een schending. Daarvan toont vooral Washington zich een voorstander. Kort voor de stemming in de Veiligheidsraad waarschuw de VN-secretaris-generaal Annan Irak dat er wellicht geen diplomatieke uitweg meer is als Bagdad het ak koord over de wapeninspec ties niet respecteert. Naleven Enkele uren voor de stem ming verklaarde de Iraakse vice-premier Aziz dat Bagdad het akkoord zal naleven, on geacht de strekking van de VN-resolutie. „Het is onze overeenkomst. Zij is ons niet opgelegd", aldus de bewinds man op de Amerikaanse nieuwszender CNN. Minister keurt initiatief af HILVERSUM (ANP) - Het uitzendbureau EMC werft de komende jaren duizenden buitenlandse verpleeg kundigen voor Nederlandse ziekenhuizen. Directeur De Klerk van EMC, een uitzendbureau voor medisch personeel, denkt daarmee in te kunnen spelen op het tekort aan verpleegkundigen. De Klerk zei dinsdagochtend in het Radio 1 Journaal dat het tekort aan verplegend personeel over ongeveer vier jaar zal oplopen tot 30.000 a 100.000. Daardoor komt de continuï teit van vooral de gespeciali seerde zorg, zoals intensive care, in gevaar. Begonnen EMC is daarom al begonnen met het werven van gespecia liseerd verpleegkundig per soneel in Noorwegen, Frank rijk, België en Zwitserland. Dat personeel wordt ingezet op specialistische plaatsen als operatiekamers en afde lingen voor intensieve zorg. Directeur patiëntenzorg Van der Linde van het Ignatiuszie- kenhuis in Breda spreekt van een „uitermate interessant initiatief". Volgens hem is het moeilijk om aan gediplo meerd personeel te komen. Door de toegenomen werk druk vallen veel mensen al tijdens de opleiding uit. Kortzichtig Minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid noemde het besluit van EMC kortzichtig en gericht op de korte termijn. Volgens hem kan aan de behoefte aan meer personeel worden voldaan door extra en aangepaste op leidingen, werkervarings plaatsen en herintredende vrouwen. Melkert vindt dat de werkge vers in de zorg, de ministeries van Volksgezondheid en So ciale Zaken de handen ineen moeten slaan om het pro bleem op te lossen. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 4 maart 07.30 163 01.15 -138 20.05 151 13.45 -166 5 maart 08.15 156 01.55 -139 20.50 138 14.25 -158 ROOMPOT BUITEN 4 maart 05.50 177 12.20 -169 18.20 160 5 maart 06.50 160 00.40 -138 19.25 137 13.15 -157 BRUINISSE 4 maart 08.00 169 01.10 -148 20.20 163 13.40 -176 5 maart 08.35 164 01.55 -149 21.05 149 14.30 -168 WEMELDINGE 4 maart 07.30 190 01.15 -154 20.05 176 13.45 -181 5 maart 08.20 180 02.05 -154 20.55 159 14.35 -173 Doodtij: 7 maart Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 Joegoslavische regering moet oorlog over onderdrukte Albanezen voorkomen PRISTINA/GENEVE (DPA/RTR/AFP) - De Verenig- de Staten eisen dat de Joegoslavische regering in dia loog treedt met de Albanese meerderheid in de pro vincie Kosovo. Anders zullen de economische sancties tegen Belgrado niet worden opgeheven. De woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken in Washington riep Bel grado op tegemoet te komen aan de „legitieme verlan gens" van de Albanezen. De vrees voor een oorlog om Ko sovo, waarbij mogelijk ook een aantal andere landen in de Balkan betrokken zal ra ken, is toegenomen, nadat za terdag enkele tientallen do den waren gevallen bij een treffen tussen de Servische politie en gewapende Albane zen. Volgens een vertegenwoordi ger van de Albanezen is snelle internationale interventie de enige mogelijkheid om de si tuatie in de hand te houden. De Organisatie'voor Veilig heid en Samenwerking in Eu ropa (OVSE) heeft haar be middeling in het etnische conflict aangeboden. Het politiek comité van de Europese Unie bespreekt de situatie in Kosovo dinsdag. De Nederlandse eurocommis saris Van den Broek brengt de kwestie ter sprake tijdens het overleg met de Joegosla vische minister van Handel, Vukovic. EU-voorzitter Groot-Brittannië heeft van ochtend, dinsdag, minister van Buitenlandse zaken Ro bin Cook naar Kosovo ge stuurd. De Joegoslavische president Milosevic heeft gezegd geen enkele internationale be moeienis te dulden. Hij vindt dat het probleem van Kosovo „alleen maar binnen Servië opgelost kan worden". De Joegoslavische minister van Defensie Pavle Bulatovic zei maandag niet te geloven in een militaire ingreep. Vol gens hem is de situatie onder controle. In het federale Joeg oslavische parlement sloot hij overleg met de „terroris ten in Kosovo" uit. Harde hand Maandag maakte de politie met harde hand een eind aan betogingen van tienduizen den Kosovo-Albanezen tegen de Servische overheersing. Honderden mensen werden in de hoofdstad Pristina en in Podujevo en Vucitrn in el kaar geslagen. Eerder op de dag werden in verscheidene plaatsen in Kosovo gewapen de aanvallen gedaan op poli tiebureaus en huizen van Ser viërs. De ongeveer twee miljoen mensen tellende bevolking van Kosovo bestaat voor 90 procent uit Albanezen en voor' de rest uit Serviërs. De spanning tussen de twee be volkingsgroepen bestaat al tientallen jaren en is toegeno men sinds Servië in 1989 een eind maakte aan de in de grondwet vastgelegde auto nomie van het gebied en een Servisch bestuur in het leven riep. De Albanese bevolking heeft een geheel eigen samen leving gecreëerd met onder andere eigen onderwijs en een eigen regering. Op 22 maart zou ze ook eigen parle mentsverkiezingen houden. Op Schouwen-Duiveland géén verkiezingen Het aantal gemeenten waar raadsverkiezingen worden gehouden ,is nog nooit zo laag ge weest. (Archieffoto) RIJSWIJK (ANP) - Woensdag mogen exact 10.607.385 kiezers naar de stembus om een nieuwe gemeenteraad te kiezen. Zij hebben de keus uit 9121 plaatselijke volksvertegenwoordigers. In 485 van de in totaal 548 ge meenten kunnen mensen naar de stembus. In de overi ge 63 plaatsen is sinds 1994 de buit al verdeeld bij tus sentijdse verkiezingen we gens gemeentelijke herinde lingen. De nieuwe gemeenteraden kiezen uit hun midden de wethouders die met de (nu nog door de Kroon benoem de burgemeester) het collega van B&W vormen, ofwel het dagelijks bestuur. De wet houders blijven overigens lid van van gemeenteraad. Het aantal gemeenten waar raadsverkiezingen worden gehouden is nog nooit zo laag geweest. Vier jaar terug wa ren het er nog 622. Met de voortschrijdende gemeente lijke herindelingen slinkt het aantal snel. Herindelin gen waren de afgelopen ja ren in Drenthe, Zeeland, Noord-Brabant, Zeeland, Gelderland, Overijssel en Limburg. Zeeuwse eilanden Als gevolg daarvan is er ko mende woensdag in Drenthe alleen sprake van een nieu we samenstelling van de raad te Assen. Op de Zeeuw se eilanden Schouwen Dui- veland en Walcheren hoeven alleen de Vlissingse burgers nog ter stembus. In Vier-, lingsbeek, Boxmeer, Weert en Stramproy wacht de kie zer op de komende gemeen telijke herindeling. Voorstellen Dat geldt ook voor zestien plaatsen andere plaatsen, waar in afwachting van goedkeuring door het parle ment herindelingsvoorstel- len klaarliggen voor stem ming. Het gaat om Gulpen en Wit- tem in Limburg, verder het Overijsselse Deventer, Bath- men en Diepenveen en de ge meenten Maurik, Lienden en Buren, Zaltbommel, Brakel en Kerkwijk, Ammerzoden, Hedel, Heerenwaarde, Maasdriel en Rossum. Kalenderleeftijd zegt weinig RIJSWIJK (ANP) - Ouderen zijn zeker geen ho mogene groep als het om hun gezondheid gaat. De gezondsheidszorg moet meer specifieke aandacht besteden aan ouderen en oudere patiënten, om te voorkomen dat mogelijkheden om hun gezond heid te verbeteren onbenut blijven. De kalenderleeftijd zegt maar weinig over de feite lijke capaciteiten van men sen, zo staat in een advies dat de Gezondheidsraad dinsdag aan minister Borst van Volksgezondheid heeft gestuurd. Het is duidelijk dat de lichamelijke reserves met het stijgen der jaren verminderen, maar er zijn grote individuele verschil len. Iemands omgeving, le vensloop en ziektegeschie denissen spelen daarbij ook een rol. De raad pleit ervoor oudere patiënten meer te betrek ken bij onderzoek naar de doeltreffendheid van be handelingen. Nu gebeurt dat niet of nauwelijks. Daardoor blijft onduidelijk hoe deze groeiende groep op bepaalde behandelingen re ageert. Over- of juist onder behandeling kan daarvan het'gevolg zijn. Uit buitenlandse weten schappelijke literatuur blijkt dat ouderen soms ver stoken blijven van. een be handeling die ook voor hen wel degelijk doeltreffend kan zijn. Of dit in Neder land ook gebeurt, is een vraag die de raad niet kan beantwoorden. Af te zien Wel denkt zij dat ouderen eerder dan jongeren de nei ging hebben af te zien van een bepaalde behandeling. Oude mensen denkqn,soms heel anders over wat zij niet meer kunnen en de gevolgen van sommige geneeskundi ge behandelingen dan art sen. Ook hiernaar is nader onderzoek gewenst, aldus de raad. HILVERSUM (ANP) - Eén op de drie Nederlanders wil best wèër veertig uur per week gaan werken. Ruim de helft wijst de 40-urige werkweek echter af. Dat blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van het Radio 1 Journaal is gehouden onder de Nederlandse bevolking van 18 jaar en ouder. Vrou wen zijn iets sterker tegen dan mannen; 54 om 52 pro cent. Van de jongeren van 18 tot 29 jaar is 47 procent tegen, terwijl van de leef tij dscate- goriën 30-49 jaar en 50-plus 55 procent tegen de 40-urige werkweek is. Het afwijzings percentage ligt bij de lager opgeleiden op 51, bij de mid delbaar opgeleiden op 56 en bij de hoger opgeleiden op 54. Ook bij de voorstanders zijn de verschillen niet al te uitge sproken: 36 procent van de mannen en 32 procent van de vrouwen is voor een 40-urige werkweek. Van de jongsten (18-29 jaar) en de ouderen (50-plus) is 33 pro cent vóór; in de leeftijdscate gorie 30-49 jaar is het percen tage vóór 35. Van de laagst opgeleiden wil 36 procent de 40-urigë werkweek. Voor de middelbaar en hoog opgelei den zijn die percentages res pectievelijk 32 en 35. TEXEL (ANP) - Prins Willem- Alexander opent op 24 maart de nieuwe expositieruimte van Ecomare, het centrum voor wadden en Noordzee op Texel. In de nieuwe ruimte, de Wa terzaal, is een (ondergrondse) expositie te zien over het le ven in de Wadden- en Noord zee. In de zaal staat een aantal aquaria met elk een eigen the ma. Bovendien gaat de ten toonstelling in op bedreigin gen als de stijging van de zeespiegel. In de zaal is ook een „voel-bad" opgesteld, be woond door krabben, rode ponen en roggen die door de bezoekers kunnen worden aangeraakt. ZAND AFSLAG DEN HAAG (ANP) - De kust- bewegingen 'op Ameland ko men waarschijnlijk op na tuurlijke wijze tot staan. Ingrijpende maatregelen zijn niet nodig. Niettemin volgt Rijkswaterstaat de ontwik kelingen op het strand bij Ballum op de voet. Dat ant woordt minister Jorritsma op Kamervragen. De gemeente Ameland maakt zich zorgen over de zandafslag op het noordwesten van het eiland. Suske en Wiske 'DE VOGELS DER GODEN' door Willy Vandersteen Verwachting t/m zaterdag 7 maart WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht n.west 5 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht var. 4 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 4 maart Zon op 07.20, onder 18.23 Maan op 10.31onder 00.47 5 maart Zon op 07.17, onder 18.24 Maan op 11.12, onder 01.57 Eerste kwartier: 5 maart (09.42) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een stevige zuidwester speelt ons sinds gisteren en tot mor gen parten. Na de nodige regen van vandaag, regent het ook de komende nacht en morgenochtend. De aange voerde lucht blijft tot die tijd vochtig en zacht. De temperatuur verandert vannacht daarom weinig en ligt rond de 10 graden. Ruimte voor opklarin gen is er amper en het regent gere geld. Morgenochtend is het nog steeds regenachtig en grijs. Van tijd tot tijd komt er flink wat regen naar beneden. Goede regenkleding is dan geen overdaad. Een paraplu is wat moeilijker omdat het dan ook nog steeds flink waait vanuit het zuidwes ten. Aan zee staat soms een harde zuidwester, kracht 7, en boven land waait het matig tot vrij krachtig, kracht 4 of 5. In de loop van de mid dag tekent zich een kleine verbete ring af; de wind draait naar het wes ten en vanuit het westen klaart het ook hier en daar op. Maar er moet dan nog wel rekening worden gehouden met een enkele bui. De temperatuur daalt in de loop van de dag wat en komt 's middags uit op een graad of 7. Na morgen blijft het wisselvallig, met maxima van 7 en minima rond 3 gra den. LONDEN (DPA/ANP) - Liefdespaartjes op het station van het Zuid-En gelse Warrington kunnen voortaan niet meer overal hartstochtelijk afscheid nemen. De autoriteiten stellen speciale zones in voor de afscheidskus, op de rest van de perrons gaat een kusverbod gelden. De gemeente komt met de maatregel tegemoet aan klachten van pendelaars, die zich ergerden aan ver tragingen door te lange omstrengelingen. Het verbod wordt aange geven door borden met een rode streep door een kussend paar. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zienkzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur -Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 78 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,80 De advertentieprijzen zijn exclusief 17I/2%B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 2