Strao Noordwelle rustiger Jubileumexposities voor tien jaar galerie Galerij STREEKNIEUWS SGP komt bijeen in Bruinisse Informatie over borstvoeding Omleiding Poortvliet Bijeenkomst Ziekte Crohn Gebedsdag LIJKREDE 4 V MAANDAG 2 MAART 1998 NR 26341 8 Slechte weersvoorspelling speelt parten NOORDWELLE - Stormachtige wind en winterse buien met hagel en sneeuw zijn niet de meest ideale weersomstandigheden voor een straofeest. Het viel allemaal enorm mee, maar de voorspelling speelde de strao in Noordwelle wel parten. De deelname bleef met 31 ruiters ver achter bij die van vorig jaar. Advertentie De jury tijdens de keuring van de versierde paarden. Achteraf bleek het ongeveer het mooiste weer wat men zich met strao wensen kan en vooral daarom was het jam mer, vindt dorpsraadslid J. Geluk, dat er van de twintig bij manege Grol bestelde paarden nog geen tien wer den afgehaald. ,.De beperkte deelname had overigens geen nadelige in vloed op de sfeer en de stem ming tijdens dit folkoristi- sche festijn in Noordwelle. .Grote blikvanger in de op tocht waren weer de Belgi sche trekpaarden, die uitslui tend aan het straofeest in Noordwelle deelnemen. Ook de juryleden bij de keuring van de versierde paarden 's morgens toonden zich enthou siast over deze robuuste en krachtige dieren. De jury uit te waardering voor het feit, .dat de bereiders zich in het traditionele kostuum met zwart jasje en witte broek en bijpassend hoedje hadden ge stoken. Extra punten werden ook toegekend voor de versie ringen waarbij verse bloe men waren gebruikt en voor „de goed schoon gemaakte hoeven. Werving Het gezin Vermeer uit Noord welle, zelf in het bezit van en kele Belgische trekpaarden, was voltallig van de partij: moeder Heieen, vader Rens en de beide zonen Lars en Maarten. Laatstgenoemde zal met zijn veertien jaren wel licht de jonste deelnemer zijn geweest. Strao in het eigen dorp is, volgens Heieen Ver meer, een hoogtepunt om de 'paarden in volle glorie te to- ,nen. Het berijden van deze dieren, zonder zadel zoals de BRUINISSE De SGP houdt op donderdag 19 maart een bijeenkomst in de vergaderzaal van de Gereformeerde Gemeente aan de Schoolstraat in Bruinisse. SGP-Fractievoorzitter van de Provinciale Staten in Zeeland W. Kolijn uit Terneuzen zal deze avond een lezing houden. Het onderwerp waarover hij zal spreken is 'het Staat kundig Gereformeerd be ginsel aan de praktijk ge toetst'. De avond begint om 19.30 uur en zowel leden als be langstellenden zijn wel- kom. ZIERIKZEE - De vereniging La Leche League Nederland houdt woensdag 11 maart een informatieavond over borst voeding. De bijeenkomst wordt gehou den bij Lydia de Raad, Mast gatstraat 90 in Zierikzee en begint om 20.00 uur. Tijdens de avond wordt ver- teld waarom borstvoeding zo goed is en hoe het lichaam de melk aanmaakt. Verder is er gelegenheid tot het stellen van vragen en het uitwisselen van ervaringen. Voor informatie en vragen vover borstvoeding en het hu ren van een elektrische kolf kan men bellen met 0111- 412927. OPVOEDING MIDDELBURG - In de Chris- telijke Scholengemeenschap Walcheren in Middelburg wordt op 9, 16 en 23 maart de cursus opvoeding maakt - schoolgegeven. Het thema is de problematiek van opvoeding van jongeren tussen twaalf en zestien jaar. I Aan de orde komen vragen als: Wat is de rol van de school in deze fase? Kan zij morele waarden overdragen of is zij daar juist toe ver- I plicht? En hoe gaan christelij- ke scholen hier mee om? Do- l centen van de vakgroep Pedagogiek van de Vrije Uni versiteit geven een lezing. De aanvang is om 19.45 uur. Voor nadere inlichtingen: telefoon 020-4445298. traditie wil, vergt overigens wel enige vaardigheid. Zowel de familie Vermeer als de familie Moermond stimu leren vrienden en bekenden om met de werkpaarden deel te nemen aan het straorijden in Noordwelle. Die stimulans had duidelijk zijn uitwer king. Terwijl de paarden de pittige tocht over het strand maak ten en onder felle zonneschijn en indrukwekkende Zeeuwse wolkenpartijen de benen wasten in de zee, was er op het dorp feest voor de kinde ren. Ringsteekwedstrijd Leden van de ouderraad zet ten zich in voor de ringsteek wedstrijd op fietsen. De kin deren konden daar, verdeeld in drie leeftijdscategoriën aan deelnemen. De jeugd deed dat met veel inzet en concentratie. De verschillen in behendigheid bleken ge ring, getuige de ex aequo-uit- slagen. Op de eerste plaatsen eindigden Natas ja Hekman, Charlotte Jonker, Jamie Brouwer en Stefan Karper. Wendy Groenleer won een prijs voor de mooist versierde fiets. Alle kinderen ontvin gen ook een attentie als herin nering aan hun deelname aan deze fietsringsteekwedstrijd. Gelukkig Wethouder P. Berrevoets- Ringelberg noemde zichzelf 'de gelukkigste wethouder van Nederland', omdat nie mand van haar collega's zo veel strao's in zijn portefeuil le heeft als zij. De wethouder prees de inzet van de dorps raad van Noordwelle, de Hij nodigde tien jaar geleden enkele collega's en leerlingen uit om met een kunstzinnige uiting spontaan te reageren op een portret van hemzelf, dat hij hen toestuurde. De re acties bleken verrassend en waren de bouwstenen voor de eerste expositie in galerie Ga lerij onder de titel: 'A l'heure bleue je porte ma cravate ver te.' Na die eerste expositie zijn er de afgelopen tien jaar nog heel veel andere Galerij-ten toonstellingen geweest in de gangen van de RSG. De vie ring van het eerste decenni um gaat maandag 2 maart van start met de expositie 'Mail-Art in the Gallery'. Everaers schreef exposanten aan, die deelnamen aan eer dere exposities. Dit keer wer den ze verzocht werk in te sturen voor de jubileumten toonstelling. De uitnodiging werd onderling doorgestuurd en uiteindelijk leverde dat ongeveer zeventig inzendin langst functionerende op Schouwen-Duiveland, voor het instandhouden van het traditionele straofeest. In de ruitertocht over het strand constateerde zij een mooi symbool voor het begin van het voorjaar en de start van nieuw leven. Muziekvereniging Luctor et gen op van kunstenaars zoals Jan Verschoore, Christo en Jeanne-Claude, Rod Sum mers, Ko de Jonge, Johan Ge- luwe, Ryosuke Cohen, Pawel Petasz en andere mailarters van verschillende nationali teiten. Thema Bij Mail-Art is het gebruike lijk dat de organisator van een project via de post en te genwoordig ook per e^mail een uitnodiging Verstuurt met het verzoek werk in te sturen met betrekking tot een bepaald thema. Potentiële in zenders zijn beoefenaars van postkunst en niet per defini tie beeldend kunstenaar. Vervolgens wordt uitgeke ken naar een geschikte ten- toonstellingsplek die bij voorkeur niet wordt gezocht in het galeriecircuit. Bij post kunst is het een ongeschreven Emergo, die de ruiters na de strandtocht ook muzikaal had binnengehaald, gaf een pittig nummer ten beste, waarna wethouder Berre- voets het startsein gaf voor het ringsteken door de strao- ruiters. Winnaar van het ringsteken werd Goof Huisman uit wet dat alle inzendingen wor den tentoongesteld en dat dus geen selectie wordt toege past. De organisatie verplicht zich bovendien tot het maken van een catalogus die aan de deelnemers wordt toege stuurd. De catalogus van 'Mail-Art in the Galery' zal worden opge nomen in de Galerij-special van Maggezien, het tweemaal per jaar verschijnende school blad van de RSG Professor Zeeman. De tentoonstelling in galerie Galerij aan het Hat- fieldpark 2 in Zierikzee is toe gankelijk voor het publiek tijdens schooluren. De tweede jubileumexpositie gaat op dinsdag 24 maart van start en duurt evenals de Mail-Art tentoonstelling tot en met 14 mei. Het gaat bij die tweede jubileumexpositie om een soort reprise van die eer ste tentoonstelling tien jaar geleden. Dezelfde exposanten zijn uitgenodigd, onder wie: Ton Brandenbarg, Jos van Anraad, Tien Heestermans, Rolf Soesman en Alexander van der Woel. Everaers besloot de titel - in vergelijking met tien jaar ge leden - om te draaien, zodat het nu wordt: 'A l'heure verte je porte ma cravatte bleue.' Heense Molen. De tweede plaats was voor Lars Ver meer en 'derde werd Thomas Hart. ,'s Avonds in het dorpshuis maakte de jury ook bekend wie zijn of haarpaard het mooist had versierd. Die eer viel Heieen Vermeer te beurt. POORTVLIET - Met ingang van maandag 9 maart is de Paasdijk in Poortvliet voor vier weken voor het verkeer afgesloten. In die periode wordt de Paas- dijkweg aangesloten op de oostelijke rotonde, als onder deel van de aanleg van de rondweg Portvliet op Tholen. De woningen en bedrijven aan de weg blijven bereik baar via een omleidingsroute over Scherpenisse. Begin april komt de Paasdijkweg weer voor verkeer beschik baar. Eind april moet de hele rondweg Poortvliet volgens de planning klaar zijn. ZIERIKZEE - De afdeling Zeeland van de Crohn en Coli tis Ulcerosa Vereniging houdt donderdag 26 maart een bij eenkomst in het MFC aan de De Huybertstraat in Zierik zee. A. Hoek, internist aan het Van Weel Bethesda Zieken huis in Dirksland, geeft een lezing. Aan de orde komen za ken als ontkenning, woede, agressie, angst en onmacht als mensen ziek worden. Ook het medicijngebruik wordt besproken. Na de pauze kun nen vragen gesteld worden. Verder is er een voolichtings- stand met eigen producten van twee farmaceutische be drijven. De bijeenkomst is van 19.30 tot 22.00 uur. ZIERIKZEE - In de Lutherse Kerk aan het Gat van West Noordwesten in Zierikzee wordt vrijdag 6 maart een dienst gehouden die in liet te ken staat van de wereldge bedsdag. De dienst begint om 19.00 uur en het kinderkoor Jom Jom zal medewerking verlenen. Het thema van de dag is 'wie- is mijn naaste'. De liturgie is samengesteld door vrouwen uit Madagaskar die hun ge- loofbeleving weergeven. De collecte is daarom bestemd voor diverse kleinschalige projecten op dit Afrikaanse eiland. Jaarlijks komen in zo'n 180 landen over de hele wereld op de eerste vrijdag van maart mensen bijeen om te bidden. Zij vormen één keten van ge bed. Nederland doet hier van af 1928 aan mee. (Foto: Marijke Folkertsma) Tweede werd Marjo Giljam, die speciaal voor deze strao weer uit Drentje was geko men en op de derde plaats ein digde Martien Moermond. c Met een groot bal met ipuziek van 'Altijd tekort' werd het folkloristische dorpsfeest nog tot heel laat voortgezet. ZIERIKZEE Opvoeden In opdracht van SKW De Lichtboei geeft psychologe mevrouw E. van Andel don derdag 12 maart een lezing over opvoeden van kinderen in de basisschoolleeftijd. Ge zamenlijk zal gepraat worden over de mogelijkheid en on mogelijkheid van het opvoe den. De lezing is volgens de aankondiging bedoeld voor ,,niet-ideale ouders die het nooit helemaal goed zullen doen omdat ouders ook maar gewone mensen zijn". De bij eenkomst begint om 19.30 uur en duurt tot 21.30 uur en vindt plaats in het MFC in Zierik zee. Vooraf aanmelden kan via: 412075. Abvakabo In het Multi Functioneel Cen trum in Zierikzee houdt de Abvakabo maandag 16 maart een ledenvergadering met be trekking tot het beleid 1998 - 2002, statuten en huishoude lijk reglement. Dit in ver band met het landelijk con gres. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur. HAAMSTEDE Biotechnologie Mevrouw M. van der Weele, lid van de werkgroep biotech nologie van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen (NBvP), geeft dinsdag 17 maart op initiatief van Groei Bloei een lezing over bio technologie. Het thema is: In hoeverre kan en wil de mens de natuur naar zijn hand zet ten? De bijeenkomst in de Ge reformeerde kerk aan de Platboslaan in Haamstede begint om 19.30 uur. RENESSE Musschengilde Het Musschengilde houdt za terdag 7 maart een ledenver gadering in café Het Wapen van Zeeland in Renesse. De aanvang is om 20.00 uur. BROUWERSHAVEN Klaverjasavond In kantine ASV Onder de Mo len vindt zaterdag 7 maart een klaverjasavond plaats. De organisatie ligt in handen van ASV Brouwershaven en er zijn leuke prijzen te win nen. Bovendien staat een ver loting gepland. Het is die avond ook mogelijk andere kaartspelletjes te spelen, zo als bijvoorbeeld jokeren. Op geven kan bij Riet de Jonge- Stoutjesdijk na 18.00 uur: 691645 en dinsdag en donder dag vanaf 19.00 uur in de sportkantine ASV: 695056. Aanvang 20.00 uur. OOSTERLAND Verkoping Ten behoeve van de gehandi captenzorg houdt de Stich ting Adullam woensdagmid dag 4 maart van 13.30 tot 17.00 uur een verkoping in de zaal van wooncentrum De Saele. Er worden stoffen, wol, bor- duurpakketten, lingerie en nachtkleding verkocht. Het kunstenaarsechtpaar Christo en Jeanne-Claude zond ook een bijdrage voor de Mail-Art tentoontoonstelling, compleet met felicitatie. WATERSCHAPSVERKIEZINGEN CATEGORIE GEBOUWD Bewoners en ondernemers, y stem op 4 maart a.s. op TON HANSE (Westhoek) en plv. CO STOLS (Zierikzee) Wij vertrouwen op hun deskundigheid! Namens familie, vrienden en vele inwoners van ons eiland, Maarten O. Hanse, oud hoofdingeland BIJ HET GRAF VAN DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Geachte familie,'vrienden en collega's van de overledene, Thans is het voor ons zo moeilijke ogenblik aangebroken dat wij een dierbare aan de schoot der aarde moeten toevertrouwen. In deze plechtigheid willen wij nog een moment stilstaan bij het leven van hem met wie wij allen op onze eigen manier zo intens verbon den zijn geweest. In groten getale bent u op gekomen om de laatste eer aan de overlede ne te bewijzen. Ook Ons Eiland, Het Havenkwartier. Radio Schouwen-Duiveland en niet in de laatste plaats de plaatselijke re dactie van de Provinciale Zeeuwse Courant weten we in ons midden. Het ontroert ons dat zij door hun aanwezigheid blijk geven van hun innige deelneming. •Hoe verlammend was het bericht dat het laatste uur van onze dierbare overledene was aangebroken. We wisten allen van zijn hoge ouderdom en al werden de krachten wat minder, zijn vitaliteit en visie vormde voor ons een voortdurende inspiratie. Het was geen ernstige ziekte die de overledene van ons deed scheiden. Het was ook geen moordaanslag zoals dat eens gebeurde op 1 januari 1846 toen de toenmalige minister van Hall de krant verbood om nog te verschijnen. Het moet ons van het hart: wij zelf zijn schul dig aan de dood van degene die altijd zo moedig riep: Ik laat mij niet kisten. Als ik de kring rondkijk van hen die om deze groeve staan te Wenen, zie ik dan geen men sen die wel de Nieuwsbode op het Janne- wekken lazen, maar vertikten een abonne ment te nemen? Zijn zij en de met-z'n- zovelen-lezers niet mede de oorzaak van de dood van deze geliefde? En het oud-raadslid dat opmerkte dat ze slechts een keer per week een stapeltje van de buurvrouw door bladerde? En de ondernemers die liever in een andere krant reclame voor hun waren maakten? En de gemeente Schouwen-Dui veland die overging tot overspel met een commerciële vrouw? Lieten wij niet allen onze geliefde eenvoudig stikken? Dood gedrukt en vermalen werd hij door de schaalvergroting, uiteindelijk opgevreten door een macht wiens aanvankelijk omar mende gebaren zich voortzetten in een adembenemende wurggreep. Als wij allen tot daden waren gekomen had de overlede ne nu naast ons gestaan. Dan had hij zelf een verslag gegeven van een begrafenis waarbij dit keer wel een graf, maar nu eens geen dode was. Het nageslacht zal hard oor delen over allen in Zierikzee die trots waren dat zij hun monumenten beschermden maar het mooiste monument ter ziele lieten gaan. Het is te laat. Op dit moment is maar een woord passend:.Zand erover! Maar voor we daartoe overgaan wil ik nog een enkel woord tot de overledene richten. Lieve Nieuwsbode. Wat hebben we jaren lang van je genoten. Toen je nog jong was, was je rebels en fel. Je vlegeljaren brachten je in conflict met alles wat naar macht rook. Je was een huisgenoot van onze voor ouders, onze ouders en van ons. Vergeef het ons als we eens niet goed over je spra ken. Dat we je soms een sufferd vonden, dat we je plaagden omdat je zo dun was. Dat we ons kwaad op je maakten als we vonden dat je iets verkeerd zag. Want ondanks alles hoorde je bij ons. Je was een dagelijkse gast en vertelde ons van wat je gehoord had ver weg, maar vooral in de straat naast ons. Van jou wilden we als eerste weten wie er gebo ren, wie er gestorven waren. Jij hield ons samen. Jij verbond de SP-er met de SGP-er. Ik zal je missen, lieve Nieuwsbode. De mid dagen worden kil en saai. Sommigen zeggen tegen beter weten in dat je nu voortleeft in een ander. Maar ik houd me vast aan je eigen woorden die je schreef op 31 decem ber 1845. Toen al schreefje een 'Lijkrede' op jezelf. Je laatste woorden waren: 'En wij, wij stamelen stervende onze dank. Eens zal ik weder uit mijnen graf verrijzen, heerlijker dan ooit.' Geliefden, met deze krant begraven we te vens de warmte en het welzijn van onze ge meenschap. Laten wij thans nog eenmaal onze 'Ode aan de Bode' aanheffen en ver trouwen wij onder tranen en krokodillentra nen onze overledene toe aan de schoot der geschiedenis. Daarna verlaten wij het graf op dezelfde wijze als we gek omen zijn. Mail Art en variant op de starttentoonstelling ZIERIKZEE - Een Mail-Art tentoonstelling en een variant op de tentoonstelling waar het tien jaar gele den mee begon. Die twee exposities gelden als vie ring van het tienjarig bestaan van galerie Galerij bij RSG Professor Zeeman in Zierikzee. Motor achter Galerij is Joh. Everaers, docent Frans op de RSG.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5