Fusie van havenbedrijven Drie jaar cel voor zware criminelen Leraren mogen twee uur minder voor de klas staan Duitse ambtenaren massaal de straat op Crisisdiensten grote steden in problemen Twee kinderen ernstig gewond bij autorally Profbokser betrokken bij diefstal sigaretten Bedrijf starten vanuit de bijstand makkelijker Vakantiebus rijdt te hard I De rivitr uoréhletés maar smalltr y tn mi all jé eten Ithtn m Iwn haten! Kok haalt zes sterren bij Michelin 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBOD.E Docrrgebrek aan acute opvang RIJSWIJK (ANP) - De opvang van psychiatrische pa tiënten die acuut onderdak zouden moeten krijgen, dreigt vast te lopen. Crisisdiensten in grote steden hebben steeds meer moeite om mensen met psychi sche problemen, die een gevaar vormen voor zichzelf of hun omgeving, onder te brengen. Daardoor dreigt een gevaar voor de openbare orde, zo hebben drie erisisinstellingen uit Amsterdam de Inspectie voor de Gezondheidszorg in een brandbrief laten weten. De crisisdiensten zijn regel matig uren bezig voor zij - na véle tientallen telefoontjes - opvang hebben geregeld. Oor zaak is het plaatsgebrek in de psychiatrische ziekenhuizen, die de afgelopen jaren in toe nemende mate zijn overge gaan tot het verlenen van am bulante zorg. De vraag naar bedden voor psychiatrische patiënten komt daardoor steeds meer onder druk te staan. Het probleem speelt ook bui- tén' Amsterdam, aldus de cri sisinstellingen in de hoofd stad. Zij konden vroeger pa tiënten die gedwongen opge nomen moesten worden nog wel onderbrengen in zieken huizen in de regio, maar dat wordt steeds moeilijker. Onderbouwen Het ministerie van Volksge zondheid vindt dat er snel een oplossing moet komen. De af deling Geestelijke Gezond heidszorg van het ministerie heeft de crisisinstellingen ge vraagd de problemen met cij fers te onderbouwen. Verder wil het weten of de proble men in Amsterdam ook voor andere grote steden gelden. Ontvreden over salaris BONN (AFP) - Duizenden Duitse werknemers in overheidsdienst zijn maandag de straat opgegaan om opnieuw druk uit te oefenen op de onderhandelingen over hun CAO, die dinsdag beginnen. De acties moeten, volgens de bonden ongeveer 30.000 men sen op de been brengen. Voor dinsdag staan grotere acties op het programma. De bon den denken dan ongeveer 100.000 ambtenaren te kun nen mobiliseren. Dan begint de vierde ronde van het CAO- o verleg. De afgelopen week heeft het overheidspersoneel ook al ge demonstreerd. De bonden verwijten de overheid dat die wil korten op het ziekengeld en op de kerstgratificatie om de salariskosten te drukken. Werktijden Voor hun ongeveer 3,2 mil joen leden willen de bonden niet alleen meer salaris, maar ook kortere werktijden, prijscompensatie en het op trekken van de salarissen in het oosten tot het niveau in het westen van Duitsland. Bekneld tussen wrakstukken REUSEL (ANP) - Bij een autorally in het Brabantse Reusel zijn zondag twee kinderen ernstig gewond ge raakt. De slachtoffertjes zijn een broer en een zus van zes en vijf jaar oud. Ze hebben hersenletsel. De kinderen zijn in eerste in stantie opgenomen in een zie kenhuis in Tilburg, aldus een woordvoerder van de politie. Later op de avond zijn ze overgebracht naar het St. Radboud Ziekenhuis in Nij megen, dat is gespecialiseerd in de opvang van kinderen met hersenletsel. De autorally werd verreden onder auspiciën van de Ko ninklijke Nationale Auto sport Federatie. De kinderen stonden op een t-splitsing achter een dranghek. Een van de deelnemende auto's raakte in een slip en knalde daar te genaan.De rallywagen sleur de het dranghek en de kinde ren mee en kwam pas tot stilstand tegen een links van de weg staande auto. De slachtoffertjes raakten be kneld tussen de wrakstuk ken. De burgemeester van Reusel heeft de rally onmid dellijk stilgelegd. ANTWERPEN (ANP) - De rechtbank in Antwerpen heeft de twee zware criminelen die vorig jaar ont snapten uit de Nederlandse Van Mesdagkliniek, maandag veroordeeld tot drie jaar cel. De- 28-jarige Nederlander J. van T. en zijn Duitse compaan S.K. zijn schuldig bevonden aan het plegen van een ge welddadige overval op een ziekenfondskantoor in Hobo ken. Ook achtte de rechtbank het tweetal schuldig aan deel name aan een criminele orga nisatie. De rechtbankpresi dent noemde Van T. en K. .gewetenloos, met geen enkel respect voor de medemens". De officier van justitie had te gen de twee vier jaar cel geëist. Een van de twee Belgi sche medeverdachten kreeg eveneens drie jaar gevange nisstraf opgelegd. De ander is veroordeeld tot een jaar cel, omdat hij het wapen heeft ge leverd. twee zware crimine len ontsnapten vorig jaar ok tober op spectaculaire wijze uit de Van Mesdagkliniek in Groningen. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 3 maart 06.50 166 00.30 -136 19.20 163 12.55 -170 ROOMPOT BUITEN 3 maart 05.00 189 11.25 -176 17.20 182 23.45 -140 BRUINISSE 3 maart 07.25 174 00.25 -145 19.50 175 12.50 -180 WEMELDINGE 3 maart 06.50 196 00.30 -152 19.20 190 13.05 -185 Doodtij: 7 maart Actuele Informatie over afwi jkingen 06-9771 150 arbeidsplaatsen verdwijnen bij Pakhoed en Van Ommeren ROTTERDAM (ANP) - De havenbedrijven Van Om meren en Pakhoed gaan fuseren. De twee concerns uit Rotterdam hebben maandagochtend bekendge maakt dat ze samen verder gaan onder de naam Vo- pak. Door de krachtenbundeling ontstaat een con cern met een omzet van ruim 7 miljard gulden en 9000 werknemers. Circa 150 arbeidsplaatsen vervallen, waarvan 100 in Nederland. Voor de uitvoering van de fu sie hebben de twee concerns een bedrag van 100 miljoen gulden gereserveerd. Tegelij kertijd verwachten zij over twee jaar hun gezamenlijke kosten met jaarlijks f 50 mil joen te drukken. De twee be drijven verwachten het ver lies aan arbeidsplaatsen te kunnen opvangen zonder ge dwongen ontslagen. De fusiepartners zeggen sa men een sterke onderneming te kunnen vormen in de dis tributie van olie en chemica liën. Zowel Pakhoed als Van Ommeren is gespecialiseerd in tankopslag en tankvaart. Beide concern zijn afgelopen jaren zeer druk geweest met een herschikking van hun ac tiviteiten. De fusiepartners hebben maandagochtend tevens hun winstcijfers over afgelopen jaar vervroegd bekendge maakt. Het resultaat uit ge wone bedrijfsuitoefening van Van Ommeren steeg vorig jaar met 24 procent tot 136,2 miljoen. De winst uit gewone bedrijfs uitoefening van Pakhoed steeg vorig jaar met 43 pro cent tot f 198 miljoen. Vopak komt onder leiding van N. Westdijk, de bestuursvoorzit ter van Pakhoed. Vakbonden De fusie van is voor de vak bonden als „donderslag bij heldere hemel"'gekomen. De CNV Bedrijvenbond wijst er op dat de twee bedrijven al tijd hebben ontkend dat ze werkten aan een fusie. In een eerste reactie zegt de CNV Bedrijvenbond de socia le gevolgen te vrezen. Door de fusie gaan in Nederland 100 arbeidsplaatsen verloren. De twee bedrijven verwachten het verlies aan arbeidsplaat sen op te kunnen vangen zon der gedwongen ontslagen. De sector CNV Havens van de Bedrijvenbond wil daarvoor garanties. Derde De fusie van Van Ommeren en Pakhoed is de derde grote krachtenbundeling in korte tijd in het Nederlandse be drijfsleven. Eind vorig jaar maakten de uitgevers Reed Elsevier en Wolters Kluwer bekend samen verder te gaan. Vorig maand volgde de over name van het Bijenkorf-con cern KBB (Bijenkorf, Hema, M&S Mode) met Vendex, dat officieel ook een fusie heet. Akkoord over lesuren haalt angel uit CAO-conflict Leraren van het voorgezet onderwijs hebben de afgelopen weken actie gevoerd voor het verlagen van de werkdruk. (Foto: Marieke Mandemaker) RIJSWIJK (ANP) - Leraren in het voortgezet on derwijs hoeven vanaf volgend schooljaar minder uren voor de klas te staan. Nu geven ze nog 28 uur per week les. Dat wordt straks 26 uur. De schoolbe sturen en de onderwijsbonden zijn het hierover zondag eens geworden. Het akkoord over de verla ging van de werkdruk in het voortgezet onderwijs kwam vrijdag in zicht toen het ka binet een financiële bijdrage in het vooruitzicht stelde. Volgens de bonden en de werkgevers is met dit ak koord de angel uit het CAO- conflict gehaald. Bij hervat ting van de CAO-onder- handelingen moeten, naast de werkdruk, nog enkele an dere twistpunten aan de or de komen. Maar de sociale partners lieten zondag al we ten dat met de verlaging van de werkdruk de belangrijk ste reden voor eventuele nieuwe stakingen in het voortgezet onderwijs is weg genomen. De onderwijsbonden en de besturen praten maandag over de CAO die in augustus van dit jaar ingaat. Beide partijen zijn ervan overtuigd dat het aantal lesuren van le raren wordt verminderd, maar over de precieze invul ling van het akkoord moet nog worden overlegd. Zo is het nog niet duidelijk of do centen straks maximaal of gemiddeld 26 uur voor de klas staan. De schoolbestu ren buigen zich maandagoch tend eerst over een concept akkoord. Daarna beginnen om elf uur opnieuw de CAO- onderhandelingen. De bonden en besturen zijn het ook eens geworden over het seniorenverlof. Het wordt vanaf komend school jaar goedkoper voor leraren om op oudere leeftijd verlof te nemen. Onenigheid in het overleg tussen de werkge vers en de werknemers be staat nog over de faciliteiten voor mensen in de medezeg genschapsraden. De bonden gaan ervan uit dat ook op dit punt hun eisen worden inge willigd. Maar J. Gispen van de schoolbesturen denkt dat daar geen geld meer voor is. Eerder dit jaar leidde onvre de van docenten over hun grote werkdruk tot massale onderwijsstakingen. In ja nuari kwamen 8000 leraren naar een protestbijeenkomst in de Jaarbeurshallen van Utrecht. Een paar weken la ter legden bij regionale sta kingsacties circa 20.000 on derwijzers het werk neer. Het kabinet besliste vrijdag dat dit jaar ruim veertig mil joen gulden extra wordt vrij gemaakt voor het voortgezet onderwijs en volgend jaar nog eens 75 miljoen. Melker verhoogt starterskrediet DEN HAAG (ANP) - Minister Melkert van Sociale Zaken wil het voor bijstandsgerechtigden mak kelijker maken een bedrijfje op te zetten. De daarvoor bestaande regelingen wil hij verrui men, zei hij maandag tijdens een bijeenkomst in Drachten. De PvdA-bewindsman wil het starterskrediet (het be drag dat bijstandsgerech tigden kunnen lenen tegen een aantrekkelijke rente) „beduidend" verhogen. Nu is dat maximaal 41.000 gul den. Wat het nieuwe maxi mum wordt vermeldde Mei- Sceptisch kert niet. tijd vrijstellen van sollicita- tiéplicht. In die voorberei dingsperiode kunnen star ters krediet krijgen voor kleine investeringen of marktonderzoek Inkomen Ook wil de minister de pe riode waarin het inkomen van een startende onderne mer wordt aangevuld tot bijstandsniveau, verdubbe len tot drie jaar. Daarnaast wil hij bijstandsgerechtig den die van plan zijn een be drijfje te beginnen, enige Vorig jaar kwam PvdA-Ka merlid Noorman al met voorstellen om het starten van een bedrijf vanuit de bijstand aantrekkelijker te maken. Melkert toonde zich toen nog sceptisch over het verhogen van het starters krediet. Als het bedrijfje mislukt, blijft de starter met hoge schulden achter, zei de be windsman destijds. Eddy Smulders gearresteerd EINDHOVEN (ANP) - Profbokser Eddy Smulders (34) uit Eindhoven is betrokken bij de diefstal van een omvangrijke partij sigaretten. In verband daar mee is hij vorige week aangehouden. Een woordvoer der van de politie heeft dit maandag bevestigd. De sigaretten ter waarde van drie miljoen gulden zijn aan getroffen in een loods in Son. Daar lag ook een grote partij cosmetica. De waarde noch herkomst daarvan is bekend. De rookwaar is gestolen in de Antwerpse haven. De sigaret ten zijn inmiddels teruggege ven aan de eigenaar. In ver band met de diefstal heeft de politie ook een 32-jarige Eind- hovenaar aangehouden. Smulders is onlangs nog door het gerechtshof in Den Bosch vrijgesproken van mishande ling. Hij zou een op heterdaad betrapte inbreker hebben ge slagen. Rentree De bokser wilde deze maand zijn rentree maken. Tijdens een gala in Duitsland zou hij boksen in het cruisergewicht. Na zijn dramatische knock- outnederlaag in Aken tegen de Amerikaan Lou del Valle, in september vorig jaar om de vacante WBA-wereldtitel, was het een tijdje stil rond de Eindhovenaar. DRIEBERGEN (ANP) - Chauffeurs van vakantiepen delbussen lappen de maxi mumsnelheid massaal aan hun laars. De politie heeft zondagoch tend bij een controle 319 van de 707 chauffeurs op de bon geslingerd. Tegen tien be stuurders van vakantiebus sen is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de rij- en rusttijden. De controle was een gezamenlij ke actie van het Korps lande lijke politiediensten KLPD en de Rijksverkeersinspectie. De steekproef naar het rijge drag was van zes uur 's och tends tot het midddaguur en had plaats bij de grensover gangen Bocholtz, Venlo, Gen nep en Bergh. De radarwa gens stonden opgesteld op de wegen bij Echt, Vught, Dui ven en Moergestel. ELFJARIGE BEDREIGD LEIDEN (ANP) - Een 14-jari- ge jongen uit Leiden heeft het afgelopen weekeinde een 11- jarige plaatsgenootje ge dreigd te doden als hij zijn geld niet zou afgeven.Daartoe zette de 14-jarige een scherp voorwerp op de keel van het andere jongetje en dreigde er mee te steken. Suske en Wiske "de vogels der goden' door Willy Vandersteen Verwachting t/m vrijdag 6 maart WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 90% I Min.temp. 7 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht z.west 6 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht n.west 5 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht z.west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 3 maart Zon op 07.22, onder 18.21 Maan op 09.55, onder Eerste kwartier: 5 maart (09.42) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De eerste week van de me teorologische lente tekent zich wis selvallig af. De start was winters, hier en daar zelfs wit, en fris. Vandaag viel het mee met de neerslag en liep het kwik alweer op tot bijna 10 graden. Komend etmaal wordt het nog zach ter, maar ook behoorlijk nat. Van avond nemen bewolking en zuidwes tenwind toe. Een storing die vandaag nog zuidwest van Ierland lag, koerst met grote snelheid naar ons land. Dé bijbehorende regen bereikt ons van nacht en speelt ons dinsdag nog steeds parten. Met wolken en regen daalt het kwik vannacht amper verder dan tot zo'n 7 graden. Overdag wordt het ondanks regen en wolken zacht: 12 graden. Maar de krachtige, aan de kust hard en soms stormachtige zuidwester, maken het voor het ge voel toch frisser. Komende week wis selen zachte, natte dagen met vrijwel droge en frissere dagen. Met name op woensdag en vrijdag regent hef flink, terwijl het op donderdag bijna droog blijft. PARIJS (AFP) - De Fran se kok Alain Ducasse is er als eerste in geslaagd maar liefst zes Michelin- sterren binnen te halen. Hij kreeg er drie voor zijn restaurant in Monte Car lo en behield er drie voor zijn etablissement in Pa rijs. Vorig jaar nog greep Du casse net naast de begeer de dubbele onderschei ding. In Parijs kreeg hij toen een ster erbij, maar verloor hem weer in Mon te Carlo. Het afgelopen jaar pendelde hij onafge broken tussen zijn twee uitspanningen op en neer om beide op hetzelfde ho ge niveau te krijgen en te houden. Geen enkele van de Fran se toprestaurants verloor dit jaar een ster. Frank rijk telt nu 21 drie-ster renrestaurants. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 '4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag - Dinsdagkrant maandag - Donderdagkrant woensdag -Vrijdagkrant donderdag tot 13.00 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 78 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,80 De advertentieprijzen zijn exclusief 17«/2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 2