Massada present op Anywave Aanleg van bushalte Sas jaar uitgesteld Jubileumuitvoering Oosterlands Fanfare GS op de bres voor behoud intercitylijn Teveel betaalde subsidie moet toch terugbetaald STREEKNIEUWS MUZIEKAGENDA Conferentie over milieu Rommelmarkt Wieken Omroep Dorpsraadkrant DONDERDAG 26 FEBRUARI 1998 NR 26339 SEROOSKERKE Zangdienst In de Nederlandse Hervorm de kerk in Serooskerke wordt zondag 1 maart een zang- dienst gehouden. Het Vrij Evangelisch Zangkoor uit Wemeldinge verleent zijn me dewerking. Voorganger is ds. A. den Hartog uit Veen. Petra Karelse bespeelt het orgel. De dienst begint om 19.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE ATB-tocht De Rijwiel Toer Club Schou- wen-Duiveland houdt zondag 1 maart een Spek en Bonen ATB-tocht. Deze ongeveer dertig kilometer lange tocht voert de deelnemers over de kop van Westerschouwen. Er is begeleiding van ervaren rijders. De start is om 10.30 uur bij restaurant Molenberg aan de Hogeweg in Burgh- Haamstede. Alle belangstel lenden zijn welkom. Voor na dere inlichtingen: telefoon 414714. Vlooienmarkt In Sport- en Recreatiecen trum Westerschouwen in Burgh-Haamstede vindt zon- ig 1 maart een vlooien markt plaats, georganiseerd door Altena Organisatie Promotie. Mensen op zoek naar tweedehands koopjes op huishoudelijk of ander ge bied kunnen hier terecht. Het publiek is welkom tussen 10.00 en 16.30 uur. De toegang bedraagt vier gulden per per soon. NOORDWELLE NBvP bijeen De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noord welle en omstreken kwam vorige week bijeen in het dorpshuis van Noordwel- le. Tweeëndertig personen luisterden geboeid naar het verhaal van mevrouw T. Le- poeter-Boes. Zij vertelde op onderhoudende wijze over de mossel- en oestercultuur en de gang van zaken bij bedrij ven in Yerseke, waar de enige mosselveiling ter wereld is gevestigd. Een valkenier met zijn haviken verjaagt de meeuwen van mosselperce len. Met dia's illustreerde de spreekster haar verhaal. Ui teraard werd aansluitend ge noten van gekookte mosselen met sausjes en stokbrood. De jaarlijkse reis van de afdeling staat gepland op 7 mei en gaat naar Schoonhoven. Ook Slot Loevestein wordt bezocht. BROUWERSHAVEN Jubileum In het Tonnenmagazijn vier de de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) woensdag 18 februari het 45- jarig bestaan van de afdeling Brouwershaven. Een feest waaraan een Zeeuws tintje was gegeven. Onder meer door de uitnodigingskaart, die met Zeeuwse stofjes was versierd. De aankleding van de zaal en het optreden van de Zeeuwse 'troubadour Pieter Dieleman maakten de sfeer compleet. Felicitaties waren er onder meer van wethouder P. Berrevoets-Ringelberg van de gemeente Schouwen-Dui- veland en mevrouw B. Valet- te van het provinciaal be stuur van de bond. Keuning vergeleek de jarige afdeling met een rijpere vrouw; fier, met beide benen op de grond, eigentijds en op de hoogte van ontwikkelingen op allerlei gebied. Eregaste van de avond was mevrouw Van Vel den, die als eerste voorzitter in 1953 werkzaam was. 'Subsidie onder voorwaarden verleend' MIDDELBURG - Het Provinciaal Overleg en samen werkingsverband Ouderenorganisaties in Zeeland (POSO) moet door de provincie over 1994 teveel be taalde subsidie terugbetalen. Een verzoek om kwijt schelding is afgewezen. In de jaren '94, '95 en '96 voer den de ouderenbonden het project '50+ vrouwen tellen mee' uit. Daarmee werd aan dacht gevraagd voor de ach terstandspositie van vrou wen boven de 50 jaar ten opzichte van jongere vrou wen en mannen. Het project - dat door het POSO als ge slaagd wordt beschouwd - werd financieel mede moge lijk gemaakt door een subsi die van 11.460,- gulden van de kant van de provincie. Dit bedrag werd door het PO SO ook besteed, maar daarbij zag men over het hoofd dat niet alle componenten van het project subsidiabel wa ren. In de praktijk houdt dat in dat het POSO 3571 gulden terug moet betalen. Ook een deel van de subsidie aan een ander POSO-project moet te rug worden betaald. In totaal gaat het om een bedrag van 5576 gulden. Het POSO vraagt de provin cie dat bedrag kwijt te schel den. „Aangezien onze organi satie voor 100 procent opgebouwd is uit vrijwilli gers en zelf niet over liquide of andere middelen be schikt." De provincie heeft dat verzoek afgewezen.. .Aangezien de subsidies on der correcte voorwaarden zijn verleend en de vaststel ling van de subsidies op cor recte wijze heeft plaatsgevon den," aldus de provincie. Die heeft becijferd dat het POSO nog 2120,54 aan subisidiegeld in de beurs moet hebben. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 6 maart: Dorpshuis Oosterhof, Oosterland. Jaarlijkse uitvoering Oosterlands Fanfare m.m.v. Zeeuwse accordeonvereniging Concerti na en leerlingen en blokfluitgroepen Ooster lands Fanfare. 7 maart: Sint Willibrorduskerk, Zierikzee. Madrigaalkoor en Strijkersensemble Zeeuwse Muziekschool. (20.30). Ars Musica 4. 7 maart: Chr. Ger. kerk, Zierikzee. Chr. gem. koor VZOS (Oosterland), Muziek groep Christengemeente Zierikzee (Zangavond Breng de Joden thuis). 7 maart: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Zangavond m.m.v. mannenkoor Groot Rotter dam en Duivelands Mannenkoor (St. Onder grondse Kerk). (19.30). 21 maart: Theater Mondragon. Jaaruilvoering Kunst en Eer. 21 maart: Gereformeerde kerk, Zierikzee. Jubileumconcert 50 jaar Gereformeerd Kerk koor Zierikzee m.m.v. Liesbeth Franken en Liesbeth Noordhof. (17.00). 22 april: Theater Mondragon. Jaarlijkse uitvoering van de Zeeuwse Muziek school regio,Schouwen-Duiveland. (19.30). 25 april: Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Ronald Slager, hoorn (met pianobegeleiding). Ars Musica 5. 25 april: Jacobuskerk, Renesse. Uitvoering Ned. Hervormd Kerkkoor. (19.30). 16 mei: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Mapnenkoor De Lofzang (Heerde), Klaas Jan Mulder, orgel (ZOA-avond). (19.30). 20 juni: Nieuwe Kerk te Zierikzee. Zangavond met mannenkoor Rehoboth (Gelder- malsen) en Duivelands Mannenkoor. (19.30). 4 juli: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Jaarlijkse zang- en muziekavond Hervormd kerkkoor m.m.v. Crescendo en enkele solisten. (19.30). Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con- cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierikzee. Opzet van festival op vrijdagavond licht gewijzigd ZIERIKZEE - Massada en de band Is Ook Schitte rend zijn twee min of meer bekende bands die dit jaar zullen optreden op het Anywave-festival, dat wordt gehouden van woensdag 17 tot en met zater dag 20 juni. GOES - In het Buys Ballot College aan de Bergweg in Goes wordt donderdag 5 maart de scholierenconferen tie Global Future over milieu en ontwikkeling gehouden. Leerlingen van de CSW Wal cheren uit Middelburg, het Zwin College uit Oostburg, het Buys Ballot College en het Sint Willibrord College uit Goes werken er aan mee. De conferentie is bedoeld om scholieren meer bewust te maken van de wereldwijde milieusituatie. Op een actie ve manier wordt inzicht ver schaft in het begrip duur zaamheid en in de relatie tussen ontwikkelingssamen werking en milieuvraagstuk ken. De mogelijkheden om daar zelf iets aan te doen staan daarin centraal. De leerlin- gen is gevraagd concrete aan bevelingen op te stellen, die beoordeeld zullen worden door een forum. WEMELDINGE - In hotel Vredebest aan de Noordelijke Achterweg in Wemeldinge wordt zaterdag 14 maart een rommelmarkt en hobbybeurs gehouden. De rommelmarkt wordt ver zorgd door vrijwilligers van de Wieken Omroep Stichting uit Zierikzee. Zij vertonen de videofilm van de Wemeldin- gedag van vorig jaar. Veertig hobbyisten presenteren zich op de beurs met activiteiten als glasetsen, tiffani maken en sieraden vervaardigen. Kinderen mogen figuren van brooddeeg maken. Voor hen wordt ook een videofilm ge draaid. Verder zijn er hapjes en drankjes. De rommel markt en beurs is van 10.00 tot 16.00 uur. SCHARENDIJKE - Binnen afzienbare tijd kunnen de in woners van Scharendijke de eerste eigen 'dorpsraadkrant' in de bus verwachten. De dorpsraad Scharendijke gaat vier keer per jaar een be scheiden krantje verspreiden waarin zij de inwoners van het dorp op de hoogte stelt van wat de dorpsraad doet en wat die inspanningen opleve ren. Het is de bedoeling dat het krantje in een oplage van 900 stuks verspreid gaat wor den. De kosten van het uitbrengen van de krant worden geschat op een jaarlijks bedrag van ruim 300 gulden. Ook optreden Concertina OOSTERLAND - Oosterlands Fanfare geeft vrij dag 6 maart haar jaarlijkse uitvoering in dorps huis Oosterhof in Oosterland. Behalve deze hon derd jaar oude muziekvereniging treden de Zeeuwse Accordeonvereniging Concertina, de blokfluitgroep en de leerlingen van Oosterlands Fanfare op. De voorzitter van Ooster lands Fanfare, H. Verkaart opent de uitvoering om 20.00 uur. De fanfare bijt het spits af. Zij spelen de 'Punjaub-mars' van Ch. Payne in een arrangement van G. Mol, 'Concert Suite' van A. Waignein, 'The Flying Doctors' van MacDo- nald Stone in een arrange ment van R. van de Velde, 'Tableaux des Vosges' van Meindert Boekei en 'On the Quarter Deck', een mars van K. Alford. Vervolgens is het de beurt aan de blok fluitgroep en leerlingen van Oosterlands Fanfare, die di verse liedjes ten gehore brengen. In de pauze wordt een verloting gehouden. Na de onderbreking treedt accordeonvereniging Con certina voor het voetlicht. De leden vertolken onder meer 'Just for You' van Got tfried Hummel, 'Time to say Goodbye' van Andrea Borcelli en Hans Günther Kölz en 'The Phantom of the Opera' van Andrew Lloyd Webber en Jan de Groot. Oosterlands Fanfare sluit de jaaruitvoering af met 'Glück Auf', een mars van Joh. Wichers, 'Selections for Pocahontas' van A. Menken in een arrangement van H. van der Heide, 'The Glenn Miller Story' van P. Mein- hold en B. Egidius, 'A Tri bute to Stephen Foster' in een arrangement van Ted Huggens en Grammatique - Grandiose Marsch - van Ge rard H. Boedijn. Na de uit voering is er bal met het Trio Lennart Hoekman. Geen Zeeuwse stations in nota MIDDELBURG (ANP) - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bij minister Jorritsma van Verkeer schriftelijk aangedrongen op behoud van de interci tyverbinding tussen Vlissingen en Amsterdam. Ze zijn bang dat de intercity's sneuvelen in de nota over marktwerking in het treinverkeer. Het provinciebestuur baseert zijn vrees op één van de con ceptnota's die op het ministe rie zijn behandeld. Toen is een lijstje steden opgesteld waar de intercity zou moeten stoppen, en daar waren geen Zeeuwse plaatsen bij.Een ambtenaar op het ministerie stelt echter dat dat een oude nota is. In de jongste concept nota over marktwerking, die volgende week vrijdag in het kabinet wordt besproken, wordt geen enkel station ge noemd. Het gaat in de nota al leen om de grote lijnen van concurrentie in het treinver keer. De bedoeling is dat de NS de intercity treinen mogen houden, maar dat de stoptrei nen door andere vervoerders worden uitgebaat. Tot waar het intercitynet zich zal uits trekken, is nog niet bekend. Toch vreest Zeeland al het ergste. Enkele jaren terug hebben de NS al eens overwo gen om de doorgaande trei nen naar de Randstad te schrappen, in ruil voor meer stoptreinen. Onder protest is dat plan van tafel gehaald. Uit een onderzoek van NS Reizigers en de busmaat schappij ZWN in 1995 bleek dat de meeste Zeeuwen de trein gebruiken voor bestem mingen buiten hun eigen pro vincie. 'De opzet van het Anywave- festival is voor wat de vrij dagavond betreft iets gewij zigd. Er is niet voor gekozen om dan een gesettelde, beken de, band te programmeren, maar er zullen die avond drie pas doorgebroken jonge bands te zien en te horen zijn. Twee van hen zijn reeds be kend: Is Ook Schitterend en Nilsson. Is Ook Schitterend is bekend van de hit Voltooid Verleden Tijd en is in 1996 opgericht als Groningse studentenband. Met het nummer Vallende Ster werd dat jaar een vierde plaats behaald op het AHC- festival, een evenement van de gezamelijke katholieke studentenverenigingen. Het is een band die zich niet be diend van covers, maar eigen nummers brengt. Hun mu ziek valt onder de noemer po prock. Met 'Voltooid Verleden Tijd' behaalde Is Ook Schitterend in 1997 de eerste plaats op het studentensongfestival in Til burg. Het verhaal van Nilsson be gint op Texel. Hun eerste single Insane maakte de weg vrij voor optredens in bin- nen-en buitenland en een uit nodiging voor een optreden in Vara's Twee-meter-sessies. Medio'97 nam Nilsson samen met producer Sander Janssen het nummer Elastic Baby op, in oktober volgde de volgen- de plaat ondersteund door een videoclip, gemaakt door bevriende studenten van de kunstacademie. De plaat bracht het tot 'Megahit' op ra- dio 3FM. Eind maart 1998 komt de CD van de band uit. Nilsson staat voor rauwe, ge voelige muziek en dat gekop peld aan fraaie teksten. Op donderdag de 'alternatie ve avond' zal Massada optre den. Deze band is door de ja ren heen vrijwel geheel vernieuwd. De opzwepende latinrock met Molukse in vloeden werd in de jaren ze ventig weieens vergeleken met de muziek van Santana. Een vergelijking die niet he lemaal opgaat. Singles als Latin Dance en Pakul Tifa werden midden ja ren zeventig grijsgedraaid op de radio. In een gedeeld ge wisselde bezetting stond de band met Sajang in 1979 we kenlang nummer één in de hitparade. In 1985 was het in eens afgelopen, maar vorig jaar werd Massada heropge richt. Plannen voor een CD heeft de hernieuwde band nog niet. Het programma van de zater dagavond is nog een open boek. Vast staat dat niet wordt afgeweken van de vas te formule om Zeeuwse band te laten optreden. De inschrij ving hiervoor is opengesteld, maar over het aanbod kon de organisatie nog geen medede lingen doen. Voetbal Om de voetballiefhebbers te gemoet te komen komt er za terdag op het achterterrein een voetbaltent waar de ver richtingen van Nederland tij dens het WK in Frankrijk op grootbeeld gevolgd kunnen worden. De kindervoorstel ling op de'woensdagmiddag is wel bekend. Theater Van- denbulck brengt Beren, Be ren, Beren. De band Is ook Schitterend had vorig jaar een hit met 'Voltooid Verleden Tijd'. Gemeente tot eind december '99 in aanmerking voor provinciale bijdrage ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft van de provincie een jaar uitstel gekregen om de busoverstaphalte aan de Trambaan in Zierikzee te realiseren. De provincie heeft een bijdrage van ne gentig procent in de projectkosten toegezegd. De ge meente moet echter eerst een aantal verkeersveilig- heidsproblemen zien op te lossen. Op een stuk van 180 meter ko men in de ogen van de provin cie - uitgaande van de huidige plannen - nog te veel potentië le verkeersveiligheidsproble- menvoor. Uitrijdende bussen en roterende bussen - die de richting van het busstation aan de Grachtweg op moeten - veroorzaken tezamen al de nodige drukte. Het fietspad, dat nu nog rond een grasveld geslingerd ligt, brengt boven dien op twee verschillende punten 'in- en uitrijdende' fietsers met zich mee. Ten slotte grenst de Zaagmolen als zijweg direct aan het bus gedeelte. „Conflictpunten zijn er altijd. Maar in het ka der van duurzame veiligheid heid proberen wij ze zoveel mogelijk te concentreren en niet teveel uit te spreiden over een groter gebied," licht een woordvoerder van de pro vincie toe. Reden waarom de provincie slechts gedeeltelijk goedkeu ring verleende aan het be stemmingsplan Zelkeweg en omgeving. De gemeente is verzocht zich nog eens over de knelpunten te buigen. „Het zijn geen grote problemen," constateert de woordvoerder. „Als de haltes bijvoorbeeld wat haakser komen te staan dan hebben de buschauffeurs een beter zicht bij het wegrij den." In het kader van de mi nisteriële regeling extra in vesteringsimpuls stads- en streekvervoer 1996-2000, kortweg De Boergelden, heeft de gemeente een tege moetkoming van negentig procent in de projectkosten toegewezen gekregen. Dat komt in de praktijk op ruim 500.000 gulden neer. „Het uit gangspunt van minister De Boer was dat als je meer geld in de infrastructuur zou ste ken, je dat uiteindelijk in de exploitatiekosten terug zou zien. Bussen die sneller weg kunnen rijden, via een korte re route besparen geld," schetst de provinciemedewer- ker de voorgeschiedenis. De provincie Zeeland kreeg hier voor een potje van twaalf mil joen gulden in handen, wat voor het jaar 2000 moest zijn opgesoupeerd. „We hebben eind 1998 toen als einddatum bepaald. Mocht er geld van een project overblijven dan heb je nog tijd genoeg over om dat geld ergens anders in te stoppen." Het uitstel van de voltooiing van de busover staphalte bij 't Sas brengt de ze bijdrage niet in gevaar. De provincie gaat akkoord met het uitstel. „Wij hopen op een spoedige realisering vanwege het feit dat de nieuwe halte een snellere en betere over- stapsituatie voor de passa giers betekent en bovendien verkorting van de rijafstand en een rijtijdwinst (circa der tig seconden) oplevert," schrijft de provincie in reac tie op het verzoek tot uitstel van het college van B&W. De overige tien procent van de kosten komt voor rekening van wegbeheerder gemeente Schouwen-Duiveland. Grootste project De busbaan die langs de weg tussen de Zeelandbrug en Goes moet verrijzen - geschat te kosten rond de 7 miljoen - is het grootste project dat uit het potje De Boer moet wor den betaald. Deze busbaan die in eerste instantie in 1998 aangelegd moest gaan wor den, is eveneens uitgesteld. „Wij zijn druk bezig met de planvorming. Er zijn een aan tal mogelijkheden, maar het is vrij moeilijk. Het komende half jaar moet het plan verder gestalte krijgen. De uitvoe ring zal vermoedelijk pas in 1999 plaatsvinden," aldus de ambtenaar. Het nu nog wijdse grasveld langs de Trambaan blijft vooralsnog onveranderd. De overstap- halte moet uiterlijk 31 december 1999 zijn voltooid. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5