Gevaren van de sneeuwpret Medicijnen hebben niet eeuwige leven Dierenasiel werkgroep 'Twee eeuwen Rijkswaterstaat' Eén op tien Nederlanders heeft chronische reuma Komst vierde pontje is vrijwel zeker Voorjaarsconcert met computerbeelden Transportschip Rotterdam komt volgend jaar in vaart WOENSDAG 25 FEBRUAR11998 HET EXTRA NIEUWSBLAD Veel ongevallen door slechte voorbereiding 2IERIKZEE/MIDDELHARNIS - Ontspanning door inspanning is populair, leder jaar gaan circa ander half miljoen Nederlanders naar hun favoriete skige bied. Aan de actieve vakantie kleven echter meer ge zondheidsrisico's dan aan een weekje bruinbakken op Mallorca. Van iedere twintig wintersporters (komt er één terug met zodanig letsel dat medische zorg noodzakelijk is. De eerste gipsviuchten zijn alweer op Schiphol geland Vroeger werd daarvoor aan het eind van de kerstvakan tie door verzekeraars een spe- Male DC9 gecharterd, nu gaan enige malen per week lijn- vluchten vol brokkenpiloten terug naar Nederland. Vorige winter rapporteerden de ANWB en verzekeringsmaat schappij de Europeesche een verhoogd aantal ongevallen |jp de skipistes. Snowboarden Oorzaak nummer één is het snowboarden. Jonge sensa tiezoekers maken op hun Vstrijkplank' met hun roeke loze snelheden dagelijks slachtoffers. Volgens de Alarmcentrale van Omnica- re. die werkt voor de verzeke ringsmaatschappijen Nuts en Ohra, zijn knieblessures aan de zij banden de meest voor komende kwetsuren. Maar ook snijwonden komen regel matig voor. Volgens A. Zoet, manager alarmcentrale bij Omnicare, zijn er verschillende oorza ken voor de ongelukken. ,,Te weinig sneeuw is gevaarlijk. Wanneer te veel mensen een zelfde terrein delen, zijn aanskiingen onvermijdelijk. Maar vooral een slechte con ditie, oververmoeidheid of na de reis meteen op de lange lat ten; dat is vragen om proble men." Je kunt niet het hele jaar ach ter een bureau zitten en in eens 12 uur achter elkaar in tensief buiten actief zijn, "Neem liever aan het begin van de vakantie even rust". Veilig in de sneeuw met een goede zonnebril en goede kleding. waarschuwt Zoet. Net als aan het einde, want dan slaat de oververmoeidheid toe. Felle schitteringen Een nog groter gevaar dan on geoefendheid is de zon. In de sneeuw geeft zelfs het wate rigste zonnetje nog felle schit teringen op het oogvlies. Hin derlijke zonrefleeties kunnen de skiër tijdens de afdaling soms seconden lang verblin den. Slecht zicht of verblin ding eindigen in talrijke val partijen en botsingen. Zeilers kennen de verrader lijkheid van zonnestralen op het water. Maar ook op ande re gladde oppervlakten, zoals sneeuw, kan de zon een ge vaar zijn. Door de hoge mate van reflectie van de zonne stralen en de ijle lucht, is de hoeveelheid schadelijke UVa en UVb straling al snel hoger dan verantwoord. Op zo'n 1800 meter hoogte is de UV- straling soms vier maal inten ser dan in het dal. Zonneblindheid Een zonnebril (bij sneeuwval ook een sneeuwbril) is dan es sentieel. Zonneblindheid is zo opgelopen, maar de schadelij ke en pijnlijke gevolgen merkt men pas uren nadien. Uit onderzoek blijkt dat vooral kinderen relatief weerloos zijn tegenover de UV-straling; soms lopen zij oogkwalen op die zich pas op latere leeftijd openbaren. Voorkomen hiervan is moge- lijk via een goede zonnebril die hinderlijke schittering wegneemt. Daarom zijn de meeste moderne sportbrillen voorzien van polariserende lenzen met UV-/ilter. Kleding vervult bij de win tersport een belangrijke rol, Allereerst om te beschermen tegen valpartijen en tegen de kou. Met een beetje wind voelt het op de piste al snel aan als min-15. In landen als Engeland en Amerika is het daarom heel gebruikelijk om niet alleen de thermometer af te lezen, maar ook de gevoel stemperatuur te vermelden. Gezien worden Voor veel wintersporters is de outfit echter een kwestie van zien en gezien worden. Bij alpine-skiën, langlauf en freestyle is een kleurige out fit voorgeschreven. Sterker nog geldt dat voor snowboar ders; voor hen alles draait om de 'looks' en de 'moves'. Snowboarders hullen zich in te grote, te brede en dikwijls in verkeerde volgorde over elkaar heen getrokken kle dingstukken. Wat skiërs en snowboarders gemeen heb ben, is bescherming van de ogen. Zelfs de grootste waag hals doet een zonnebril op. BESTUURSWISSEL STICHTING RENESSE BURGH-HAAMSTEDE Louter speeches staan qp de agenda van de vergadering 2 maart van de Stichting Re- jpesse. Na de opening van de verga dering door L. Ginjaar, voor zitter van de Raad van Toezicht, houdt stichtings voorzitter C. Veerhoek zijn afscheidsspeech. Aansluitend mag de nieuwe voorzitter - oud-wethouder van Zierikzee P L. van Gastel - zijn maiden speech houden. De vergadering wordt gehou den in sport- en recreatiecen trum Westerschouwen en be gint om 16.00 uur. AFGESLOTEN ZIERIKZEE - De Lange No- belstraat in Zierikzee zal tot en met 27 februari, wegens werkzaamheden, afgesloten zijn voor alle verkeer tussen 7.00 uur 's ochtends en 16.30 uur in de namiddag. VERGADERING DORPSRAAD SCHARENDIJKE - Statuten, t huishoudelijk reglement, het logo van de dorpsraad en de kosten die verbonden zijn aan het maken van een dorps raadkrant. Die onderwerpen komen 25 1 februari aan de orde tijdens |de vergadering van de Dorps- raad Scharendijke. e vergade- ring wordt gehouden in De Putmeet en begint om 19.30 uur. INZAMELING ROMMELMARKT ZONNEMAIRE - Harmonie- vereniging Nut en Uitspan ning en Voetbalvereniging Zonnemaire houden zaterdag 23 mei voor de derde keer in successie een rommelmarkt. Ik De leden van deze verenigin gen trekken ruim van te vo ren al een aantal keren door het dorp om spullen te verza melen. de eerste inzameltocht staat gepland voor zaterdag 21 februari vanaf 10.00 uur. De volgende inzameltochten "/•zijn op 25 april en 9 mei. Alle I oude en overbodige maar nog wei bruikbare materialen zijn welkom. OMLOOP VAN GOEREE STELLENDAM - Op initia tief van de Stelle-Runners wordt zaterdag 4 april de Om loop van Goeree gehouden, een dertig kilometer lange testloop voor de marathon van Rotterdam. De route bestaat voor tachtig procent uit geasfalteerd fiets pad De start is om 13,30 uur bij de busbaan in Stellendam Belangstellenden kunnen zich voor aanvang van de loop Inschrijven in Mavo Het Spectrum aan de School straat in Stellendam of vla te lefoon 0187-4.72229 Er is kleed- en douchegelegenheid aanwezig. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Bijna één op de tien Nederlanders lijdt aan een vorm van chronische reuma. Dat schrijft TNO in het rapport 'Reuma in Nederland: De cijfers'. Naar schatting wordt jaar lijks eenderde van de kosten voor ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid veroorzaakt door reumati sche aandoeningen. Over het aantal reumapatiën ten circuleren verschillende cijfers. Op verzoek van het Nationaal Reumafonds heeft arts-epidemioloog H.S. Mie- dema (TNO Preventie en Ge zondheid, Leiden) beschreven hoeveel chronische reumapa tiënten ons land telt. 'Reuma' is de verzamelnaam voor cir ca 200 aandoeningen van het houding- en bewegingsappa raat, die niet het gevolg zijn van een ongeval of blessure. Deze aandoeningen zijn glo baal onder te verdelen in ont stekingsreuma, slijtagereu ma en weke-delenreuma. Tot de eerste groep rekent men ziekten als reumatoïde artri tis, de ziekte van Bechterew, jeugdreuma (JCA) en aandoe ningen die zowel het bewe gingsapparaat als organen kunnen aantasten (zogenaam de 'systeemziekten'). Slijtagereuma, waartoe ver schillende vormen van artro se behoren, wordt geken merkt door beschadiging van het kraakbeen. Weke-delen reuma is de aanduiding voor aandoeningen van spieren, pezen, kapsels en tussenwer velschijven, zoals fibromyal- gie en lage rugpijn. De ernst van reumatische aandoenin gen kan sterk uiteen lopen. Miedema heeft berekend dat er ruim 380.000 Nederlanders zijn met chronische vormen van ontstekingsreuma, onder wie 2.800 kinderen met jeugd reuma en 30.000 patiënten met een systeemziekte. Circa 650.000 mensen, vooral oude ren, consulteren jaarlijks de huisarts met klachten over slijtagereuma. Een half miljoen Nederlan ders lijdt aan chronische vor men van weke-delenreuma. Na correctie van de cijfers voor overlap (één persoon kan meerdere reumatische aandoeningen hebben) komt Miedema uit op 1,4 miljoen chronische reumapatiënten, anders gezegd: bijna één op de tien Nederlanders heeft zo'n aandoening. r Het Nationaal Reumafonds is van mening dat reumatische aandoeningen in ons land ern stig worden onderschat, ter wijl op grond van objectieve cijfers sprake is van een volksziekte. Niet alleen brengt reuma pijn, vermoeid heid en beperkingen in het dagelijks leven met zich mee, hetleidt eveneens tot hoge collectieve en individuele las ten. Volgens het TNO-rapport wordt jaarlijks zes tot zeven procent (3,5 miljard) van de directe medische kosten ge maakt in verband met reuma tische aandoeningen. Daar naast komt 30 tot 35 procent (17 miljard) van de uitgaven wegens ziekteverzuim en ar beidsongeschiktheid voor re kening van deze groep ziek ten. Het Nationaal Reumafonds dringt aan op meer inspanningen van de overheid en het bedrijfsleven bij het bestrijden van reuma en de gevolgen daarvan. Daarbij zijn investeringen in wetenschappelijk onderzoek en aanpassingen van de werk situatie van reumapatiënten onontbeerlijk. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - „Tot hoe lang blij ven geneesmiddelen goed? En waar kan ik ze het bes te bewaren?" Zulke vragen worden in de apotheek vaak gesteld. Het antwoord hierop verschilt per me dicijn. Maar één ding staat vast: Geneesmiddelen die goed worden bewaard, gaan langer mee en bederven minder snel. De meeste mensen hebben wel een vaste plek in huis waar ze geneesmiddelen be waren. Dat is handig: je hebt een goed overzicht van wat er in huis is en er blijven geen oude medicijnen her en der liggen. In veel huizen hangt een medicijnkastje in de bad kamer. Daar zitten echter nadelen aan: het is er vochtig en de temperatuur schom melt nogal. Sommige midde len zijn daardoor minder lang houdbaar dan de verpakking vermeldt. In het algemeen kunnen ge neesmiddelen het beste wor den bewaard op kamertempe ratuur (niet warmer dan 25 graden). Liefst in een droge, donkere ruimte. De slaapka mer of de kelderkast zijn bij voorbeeld heel geschikt. Er zijn echter bepaalde genees middelen die juist koud be waard moeten worden. Dit geldt onder meer voor bepaal de injectievloeistoffen en oogdruppels. Hiervoor is een plaatsje achterin de koelkast het beste. Het is prettig om zo'n medicijn voor gebruik ongeveer vijf minuten in de hand te verwarmen. Elk geneesmiddel heeft zijn eigen bewaartermijn. Die hangt onder meer af van de samenstelling en de toedie ningsvorm. Geneesmiddelen die water bevatten, bederven het snelst. Dat komt doordat bacteriën en schimmels goed groeien in een vochtige omge ving. Oogdruppels zijn bij voorbeeld slechts een maand Gooi oude geneesmiddelen nooit fomaar in de vuilnisbak na opening houdbaar. Aange broken verpakkingen moeten na gebruik goed worden afge sloten en op een koele plaats bewaard. Maar ook van ge neesmiddelen die geen water bevatten (tabletten, capsules, poeders, zalven), gaat de kwaliteit bij bewaren achter uit. Dat gebeurt door de in vloed van licht, lucht of warmte, de aanwezigheid van hulpstoffen of de invloed van het verpakkingsmateriaal. Een tablet gaat meestal drie jaar mee. Op elke geneesmiddelver pakking hoort de uiterste houdbaarheidsdatum te staan vermeld. Soms vindt men die op het etiket of in de bijsluiter. Op strips van ta bletten of capsules staat deze datum achter de afkorting 'exp.'. (Exp. is de afkorting van 'Expired', ofwel de ver valdatum). Altijd moet men ervoor zor gen dat kinderen niet bij ge neesmiddelen kunnen en dat ze niet rondslingeren. Stop ze bijvoorbeeld in een ^oed af sluitbaar doosje. Wanneer een kind er toch van 'snoept', bestaat de kans dat het er ern stig ziek van wordt. In dat ge val is het belangrijk om di rect contact op te nemen met de huisarts of apotheek en te vertellen wat het kind heeft ingeslikt. U kunt ook dc Gif- wijzer raadplegen, die ver krijgbaar is in de apotheek. Oude geneesmiddelen Het beste is om regelmatig (minstens eens per half jaar) te controleren of in het medi cijnkastje middelen staan die niet. meer bruikbaar zijn. Gooi oude geneesmiddelen nooit zomaar in de vuilnis bak. Het zijn immers chemi sche stoffen. Ze kunnen wor den terug gebracht naar de apotheek, Die zorgt, ervoor dat ze milieuvriendelijk wor- dfln verwerkt, Oude medicij nen kunnen ook bij de chemo kar worden ingeleverd. Wanneer men twijfelt over de kwaliteit of de houdbaarheid van een geneesmiddel, kan advies worden gevraagd in de apotheek Daar liggen ook de folders 'Wanneer zi jn medicij nen te oud7' en 'Kinderen en vergiftiging' Tussen Den Osse en Slikken van Flakkee ZONNEMAIRE - Het is voor 99 procent zeker dat er een vierde voet- en fietspontje op Schouwen- Duiveland bijkomt en wel tussen Den Osse en de Slikken van Flakkee. Een enkeltje gaat acht gul den kosten en het pontje gaat in juli en augustus varen. Dat deelde T. van Elsacker van het Toeristisch Bureau Zeeland gisterenavond mee tijdens de algemene leden vergadering van de VW- Brouwershaven in café Bommenede in Zonnemai re. Daarmee zou het aantal voet- en fietsveren op Schouwen-Duiveland op vier komen. Er varen in de zomermaanden al pon tjes Zierikzee-Wemeldinge, Bruinisse-Herkingen en Burghsluis-Colijnsplaat terwijl de Friesland een 'dienst' onderhoudt tussen Zierikzee en Burghsluis. Drie keer daags Het nieuwe pontje gaat van maandag tot. en met vrijdag drie keer daags varen. Voor alsnog wordt er daarbij vanuit gegaan dat kaartjes aan boord moeten worden gekocht. Het 'produkt' pon tje past volgens Van Elsac ker uitstekend bij Zeeland. ,,In Drenthe kun je heerlijk fietser) en wandelen, maar varen wordt een beetje las tig. Schouwen-Duiveland wordt weer echt een ei land." Uitgebreid Wat Van Elsacker betreft wordt de dienstregeling van de pontjes in de toekomst nog uitgebreid, „Wij zouden liefst zien dat ze al in juni zouden gaan varen," aldus Van Elsacker. hij kreeg bij val vanuit de leden van de Brouwse VW. „Dan zijn er al veel vijftig plussers, en die fietsen graag." Volgens een ander zouden pontjesbazen ook in april en mei al een aardig centje kunnen verdienen. „Dan zijn er ook al heel wat fietsgasten." Fanfare-orkest 'Vooruit' in Crutterswei OUDE-TONGE - Het fanfareorkest én het Leerlin- genorkest van fanfare 'Vooruit' uit Oude-Tonge tre den zaterdag 7 maart op tijdens een concert dat in het teken staat van fanfaremuziek en wordt begeleid door computerbeelden. Het evenement wordt, gehou den in de Grutters wel. Het fanfareorkest wordt geleid door Jurgon Nab en het I<oor- lingenorkest heeft André Leer als dirigent. Programma De muzikanten brengen een programma dat werken om vat als Folks Dances, Amster dam Harbour, Pentagram en Introduction Modern Bent. Bij dit laatste nummer speelt Leonard Braber als solist op de schuiftrombone. Beide or kesten treden ook samen op Hot muzikale optreden wordt geïllustreerd met compu terbeelden. Aanvang 20.00 uur. Om geld in te zamelen ZIERIKZEE - De Stichting Dierenasiel Schouwen; Duiveland heeft een werkgroep in het leven geroe pen. De leden ervan zullen op hraderiëen, rommel» markten en tijdens andere evenementen gelc| inzamelen ten behoeve van het asiel. Het bestaan van de werk groep is overigens niet nieuw. Tot vorig jaar was deze echter een onderdeel van de afdeling Noord- en Midden Zeeland van de Dierenbescherming. Deze organisatie heeft de werkgroepen echter opgehe ven. „In de rest van Zeeland was de animo voor de werkgroe pen klein. Alleen op Schou wen-Duiveland liep het aar dig. De dierenbescherming wilde er daarom mee ophou den. Maar omdat de werk groep veel geld voor ons inza melde, vonden we dat zonde," aldus Jolanda Meer man, beheerster van het die renasiel in Zierikzee. Want ondanks dat de organi satie in handen was van de dierenbescherming, ging het leeuwendeel van het ingeza melde geld, zo'n 15.000 gulden per jaar, naar het Schouwse asiel. Meerman: „Bij de ver deling was afgesproken dan 25 procent voor de Zeeuwse afdeling van de Dierenbe scherming was en 75 procent voor ons. Door het wegvallen van de werkgroep zouden we dat geld moeten missen." Vrijwilligers Ondanks de gulle giften, daalde overigens ook het aan tal vrijwilligers van de Schouwse werkgroep. Eind vorig jaar bezat die nog twee, overigens zeer enthousiaste, leden. Nu het initiatief weer nieuw leven is ingeblazen is ook het aantal vrijwilligers weer gestegen. De nieuwe werkgroep heeft zes leden, die ook nog verspreid over het eiland wonen. Meerman: „Nu de werkgroep een initia tief is van het asiel zelf, zijn de opbrengsten voor honderd procent voor het asiel. Alleen van de kalenders en de jaar lijkse collecte van de dieren bescherming dragen we nog wel 25 procent af." Rommelmarkten Grootste bron van inkomste^ voor het asiel zijn de twee rommelmarkten. Die worden dit jaar gehouden op de zater dagen 11 april en 29 augustus. Plaats van handeling is zoals ieder jaar onder De Beuze in Zierikzee. Wie spullen heeft weg te geven voor de rommel markt kan zich in verbinding stellen met het asiel. Het geld dat met de verkoop van de spullen wordt opgehaald is voor het asiel een welkome aanvulling op de gemeentelij ke subsidie. De werkgroep van het dieren asiel bestaat uit: Riet Goud zwaard (Oosterland), Jo Meerman (Oosterland), Corr rie Oskam, Rineke Koelman (Renesse), Paula Kristelijn (Zierikzee) en Joke Goud zwaard (Zonnemaire). Het dierenasiel biedt huisvesting aan een groot aantal katten en enkele honden. (Foto: Marijke Folkertsma) VLISSINGEN - Het grootste vaartuig van de Neder landse marine, het Amfibisch Transportschip Rot terdam, is naar verwachting in januari 1999 klaar voor het uitvoeren van operaties. Dat werd maandag bekend na afloop van de eerste week met proefvaarten die het schip met goed gevolg afleg de. De Rotterdam is geschikt voor het vervoeren van een compleet bataljon met uitrus ting en voorraden. Comman dant J.G.A. Brandt verwacht dat het schip vooral een taak heeft bij vredes- en humani taire operaties. „Het zou me niet verbazen als het schip binnen tien jaar voor deze rol wordt ingezet", zegt hij. De Rotterdam is 25 meter breed, 163,5 meter lang en heeft een diepgang van 5,6 meter. Het schip heeft zo'n 130 bemanningsleden en heeft ruimte voor niet minder dan 600 mariniers. De Rotterdam kan tegelijkertijd vier tot zes helikopters, twintig vracht wagens en veertig landrovers aan. Het duurt twee tot drie dagen voordat alle materieel van boord is. Verder heeft het schip een compleet zieken huis aan boord. In principe kan het amfibievaartuig, dat 280 miljoen gulden kost. een maand buitengaats blijven. Op 18 april wordt het trans portschip aan de Marine over gedragen. waarna het de titel H.M. Rotterdam mag voeren. STELLENDAM - "Twee eeuwen Rijkswaterstaat' is de titel van een tentoonstelling, die van april tot en met december is te zien in het gebouw van Rijkswa terstaat in Stellendam. De tentoonstelling is een ini tiatief van galerie-atelier Blanche Art Productions in Hcllevoctshus. De verwachting is dat ongeveer 15.000 mensen de tentoonstelling zullen bezoeken. Voor dc inrichting van dc ten toonstelling kunnen de orga nisatoren nog tekeningen, schilderijen, beelden of ande re kunstwerken gebruiken, die betrekking hebben op bet thema 'twee eeuwen luiks waterstaat'. Bijvoorbeeld de Deltawerken, do Brienen- oordbrug. tunnels, stuwen, sluizen en viaducten. Maar het onderwerp van de kunstwerken kan ook zijn: 'droge voeten en voldoende en schoon water' of 'goede en veilige wegen en vaarwegen' Kortom alle weg- en water bouw 'kunstwerken'. De in zendingen moeten uiterlijk woensdag 1 april bij Blanche Art Productions lijn. Aan het eind van het jaar houdt dc galerie in samen werking met Rijkswaterstaat een feest, waarbij de makér van het hoogst gewaardeerde kunstwerk in het zonnetje 'wordt gezet Belangstellen den kunnen voor nadere fin formatie of opgave telefo nisch eontnet opnemen Vin 0181-323808.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 9