Belastingdienst helpt bij aangifte Bruse Herscho fuseert met landelijk bedrijf Bescherming weidevogels dier in het vizier Een actieve hond Mooiste kleurplaat Meer natuur voormalige werkhaven Schelphoek PUZZELRUBRIEK Het Oproer nadert snel WOENSDAG 25 FEBRUARI 1998 HET EXTRA NIEUWSBLAD Ook aangifte per computer mogelijk ZIERIKZEE - Bij veel mensen viel de bekende blau- envelop weer in de bus. De aangiftetijd is weer aangebroken. Wanneer de aangifte vóór 1 april bin nen is, krijgt men vóór 1 juli 1998 een voorlopige of definitieve aanslag. De Belastingdienst biedt een seala aan hulpdiensten en brochures, die het invullen van de aangifte makkelijker maken, ai de uitgebreide 'toelichting bij het aangiftebiljet', op de diskette en op Internet, ko- i men vele fiscale onderwerpen aan bod. Ook staan'daarin al le vaste bedragen en percen tages, die bij het invullen van ie aangifte kunnen worden Pt ruikt. Met behulp van de toelichting kan men in principe de aan gifte zelf invullen. Bovendien verwijst de toelichting naar brochures over diverse speci fieke belast ingonderwerpen. Brochures Hierin is uitgebreide infor- mat ie over fiscale onderwer- pen is te vinden. In de gratis brochures worden ook veel Internet Oorbeelden gegeven, die bij het invullen van de aangifte kunnen helpen. twee a drie werkdagen te ver sturen. De beiastingtelefoon voor particulieren, de gratis informatielijn van de Belas tingdienst. wordt in de aan gifteperiode veelvuldig ge raadpleegd. Bellers worden te woord gestaan door een deskundige en ervaren mede werker van de Belasting dienst. De Belastingdienst heeft ook een belastingtele foon voor ondernemers (0800- 0443) en een belastingtelefoon douane (0800-0143). Het Cen traal bureau motorrijtuigen belasting heeft eveneens een eigen gratis informatielijn: 0800-0749. Het is ook mogelijk om aangifte te doen per computer De brochures zijn kosteloos te bestellen via de Bestellijn van de Belastingdienst. Die is 24 uur per dag, zeven dagen in de week bereikbaar via het rat is telefoonnummer 0800- i43. De Belastingdienst streeft ernaar het aange vraagde materiaal binnen Informatie over de belasting aangifte kan ook via Internet in huis worden gehaald. Het adres van de Internetsite van de Belastingdienst is www. belastingdienst.nl. Veel in formatie, die de Belasting dienst verstrekt, is terug te vinden op de Internetsite. Verder is de Belastingdienst te vinden in de Digitale Stad (020-6225222) en op Video Tex (067400). Mensen die er. ondanks al de ze hulpmiddelen, toch niet he lemaal uitkomen kunnen een afspraak maken voor hulp bij-aangifte in de buurt. Men wordt dan persoonlijk gehol pen met het invullen van het aangiftebiljet. Het is verstan dig tijdig een afspraak te ma ken, in verband met de grote drukte in de aangifteperiode. Het telefoonnummer dat moet worden gebeld voor een afspraak, wordt bekendge maakt in de regionale en plaatselijke bladen. V ermogensbelasting Sinds een aantal jaren is het mogelijk om aangifte per computer te doen. Dit jaar zijn de mogelijkheden daar voor opnieuw verruimd. Nieuw is de mogelijkheid voor belastingplichtigen met een B-biljet voor vermogens belasting om elektronisch aangifte te doen. Bovendien is het aangifteprogramma van de Belastingdienst ook te downloaden van Internet: www.belastingdienst.nl/aan- gifte. Aangifte per computer is be halve snel en veilig vooral ge makkelijk. Na invoer van de gegevens krijgt de aangever alleen die vragen op het scherm die voor hem van be lang zijn. Daarnaast worden veel berekeningen automa tisch uitgevoerd, wat de kans op fouten vermindert. De be lastingdienst-aangiftedisket te en het aangifteprogramma van Internet zijn voorzien van een duidelijke toelich ting. Per post of modem Als de elektronische aangifte is ingevuld, kan die op disket te per post naar de Belasting dienst terug gezonden wor den. Maar het is nu ook mogelijk de elektronische aangifte per modem te versturen. Dus nog gemakke lijker: rechtstreeks van de computer van de belasting plichtige naar die van de Be lastingdienst. Als men vorig jaar de belas tingdienst-aangiftediskette al heeft gebruikt, krijgt men de diskette automatisch toe gezonden. Heeft men vorig jaar op papier aangifte ge daan, kan de diskette worden aangevraagd met het bestel formulier dat bii het aangif tebiljet zit. Men heeft de dis kette doorgaans na twee weken in huis. De aangifte diskette is een 1.44 Mb disket te die onder DOS en Windows werkt. Bij de diskette zit een handleiding. Ook wanneer gebruik is ge maakt van een commerciële belastingdiskette, kan de in gevulde aangifte direct per modem naar de Belasting dienst worden verstuurd. Handtekening Bij elektronisch aangifte is een 'elektronische handteke ning' nodig. Dit is een vijf-cij- ferige, zelfgekozen code, die in combinatie met het SoFi- nummer een voor ieder per soon unieke code oplevert. Bij het aangiftebiljet zit een coupon ingesloten waarmee men de vijf-cijferige code kunt opgeven. De coupon kan ook van Internet down loaden. Als men eerder elektronisch aangifte heeft gedaan, kan de oude vijf-cijferige code ge bruikt worden. Is men die code kwijt, dan kan via de Be- lastingTelefoon voor particu lieren (0800-0543) een coupon worden opgevraagd waarmee men een nieuwe code kan op geven. OLIEBOLLEN IERIKZEE - De oliebollen verkoop door de Diaconale Commissie Licht voor Lunca- ni heeft 3900 gulden opge bracht. Deze opbrengst is be stemd voor hulp aan het dorpje Luncani in Roemenië. REFORMATORISCH KONTAKT SIRJANSLAND - Het Retor- matorisch Kontakt vergadert donderdag 26 februari in de grote zaal van de kerk in Sir- •ansland. t Ds E. F. Vergunst, Neder lands Hervormd predikant in Ridderkerk, geeft een lezing over het onderwerp 'Leven als christen in een geseculari seerde wereld". Na de pauze kunnen belangstellenden met pAe dominee verder praten over het thema. De avond be gint om 19.45 uur. INFO-AVOND BORSTVOEDING ERIKZEE - Borstvoedings- peratie La Leche League houdt woensdag 25 februari een informatieavond over het overgaan van borstvoeding naar ander voedsel. De bij eenkomst wordt gehouden bij ^iana Ista, Dijkstraat 10 in ifuinisse. aanvang 20.00 uur. Als de baby ongeveer zes maanden is krijgt het kind behoefte aan iets anders dan alleen borstvoeding. Vragen, die moeders dan vaak hebben zijn. 'Wat mag ik mijn baby jeven7' en 'Hoe kan ik dit ombineren met borstvoe ding'7' Andere moeders willen vaak iets weten over het af bouwen van de borstvoeding. Naast deze onderwerpen is er ook gelegenheid om over an dere aspecten van borstvoe ding met elkaar te praten. Tij- 'ens deze avond zijn er ook tilpmiddelen als borstkol- ven en draagdoeken beschik baar De bijeenkomst is be doeld voor voedende en •.aanstaande moeders en ande re belangstellenden. •Voor meer informatie kan i/nen bellen naar: 483425 of Landschapsbeheer Zuid-Holland MIDDELHARNIS - Landschapsbeheer Zuid-Hol land zoekt contact met veehouders en andere vrij willigers, die willen helpen om de weidevogelstand overeind te houden. Afgelopen jaar werkten hieraan al ruim 600 vrijwilligers en bijna 700 veehouders mee. Ons Zeeland 1928 de nieuwe CD-Rom ligt nu in de boekhandel boekhandel on uitgeverij De koperen Riin Gasthufoitraat 12-14 Goe* op 26 mei verhuist De Koperen Tuin naar Centrum De Vette Keiurutijk 16 De vrijwillige weidevogelbe scherming in Zuid-Holland groeide afgelopen jaar be hoorlijk. Op 14.600 hectare beschermden 677 veehouders en 628 vrijwilligers bijna 11.500 nesten. In 1996 was dat 11.600 hectare waarop 474 veehouders en 517 vrijwilli gers 8.700 nesten bescherm den. Weidevogels als kieviten, grutto's en tureluurs broeden voor het grootste deel (zo'n tachtig procent) op gewoon boerenland. Hun aantal staat sterk onder druk, onder meer door verstedelijking en meer intensieve landbouw. Mo dern graslandgebruik en een goede weidevogelstand kun nen volgens Landschapsbe heer echter prima samen gaan. Voorwaarde is wel dat boeren en loonwerkers bij hun voor jaarswerkzaamheden extra aandacht besteden aan de be scherming van weidevogels. Meer en meer veehouders wil len dat wel, maar weten de nesten niet te vinden of heb ben er geen tijd voor in het voor hen drukke voorjaar. Samenwerking met vrijwilli gers, die de nesten opzoeken en markeren, kan dan uit komst bieden. ledereen die, van eind maart tot half juni, ongeveer vijf uur per week of meer beschik baar heeft en graag het vrije veld intrekt, kan meedoen. Het beschermingswerk kan zowel overdag als in de (vroe ge) avonduren of op de zater dag plaatsvinden. De nieuwe vrijwilligers krijgen, naast een informatiepakket, bege leiding in het veld. 'Bedrijf meer professioneel maken en kwaliteit verbeteren' BRUINISSE - Het Bruse schoonmaakbedrijf Her scho ging een fusie aan met de landelijke organisatie BSB Schoonmaakdienstverlening BV. De leiding van het Bruse bedrijf nam deze beslissing om haar organisatie meer professioneel te maken en de kwa liteit van haar dienstverlening te verbeteren. De fu sie ging in op 1 februari. BSB is gecertificeerd volgens de normen van NEN-ISO 9002 en bezit het OSB-plus certifi caat. Onderscheidingen, die borg staan voor de hoge kwa liteit van dienstverlening van het bedrijf. De schoon- maakwerkzaamheden die het bedrijf verricht, worden uit gevoerd volgens een strakke aanpak. „Zaken zijn geregeld en liggen vast." Dat houdt onder meer in dat de werkprogramma's zijn vastgelegd in een kleurkaart- systeem, waarmee iedere me dewerker een goed overzicht heeft van de werkzaamheden die worden uitgevoerd. De frequentie waarmee BSB de bedrijven die zij schoonhoudt bezoekt ligt vast, evenals de verslaggeving daarvan. De interieurverzorgers van het Bruse bedrijf volgen nu de interne cursus 'Vakbe kwaam Kwaliteitsgericht schoonmaken' die wordt ge geven door eigen SVS-docen- ten. Zo leren zij effectief en kwalitatief schoonmaken. BSB heeft een aantal kwali teitsinspecteurs in die dienst, die via hun inspecties de kwa liteit waarborgen van de werkzaamheden die BSB-me- dewerkers verrichten. Nijverheidsweg De nieuwe vestiging van BSB Schoonmaakdienstverlening is gevestigd aan de Nijver heidsweg 18 in Bruinisse. De hoofdvestiging van het lande lijke schoonmaakbedrijf, waarvan het voormalige Her scho nu onderdeel uitmaakt, is gevestigd in Barneveld. De Hoofdvestiging van HSR Schoonmaakdienstverlening BV. De winnares van de hoofdprijs werd in de winkel van drogis terij/parfumerie Kik in het zonnetje gezet. ZIERIKZEE - Dè kleurwedstrijd, die werd gehouden in verband met de heropening van DA drogisterij/parfumerie Kik aan de Appelmarkt in Zierikzee, werd gewonnen door Suzan Bogaard. Zij maakte volgens de jury de allermooiste kleurplaat. De jeugdige winnares werd in de nieuwe winkel in het zonne tje gezet. De andere prijswin naars waren Enrico van Feli- us, Wendy Plaisier, Robbert Deurloo, Cheryl Oosterboer, Kelly Mulders, Hanna Jon ker, Giselle Pessers, Denize Kik, Cyntia Bruten en Robert van Popering. Werkzaamheden zijn begonnen SEROOSKERKE - De voormalige werkhaven Schelphoek bij Serooskerke verandert nog meer in een natuurgebied. De liavendam wordt omgevormd tot twee eilandjes voor broedvogels. De reeds aanwe zige duintjes in het westelijke natuurgebied worden uitgebreid tot op het voormalige havenplateau. Om tegemoet te komen aan de recreërende Serooskerkenaar wordt het strandje opge hoogd. Dit op uitdrukkelijk verzoek van de gemeente Schouwen-Duiveland. Dit blijkt uit een vanmorgen door Rijkswaterstaat ver stuurd persbericht. Met de voorbereiding van de werk zaamheden is inmiddels be gonnen. De voormalige havendam gnat dienst doen als broedge bied voor kustbrocdvogels als visdiefjes en dwergsterns. Hiervoor worden de verhar dingen boven NAP verwij derd en het achterblijvende zand wordt omgevormd tot de twee eilandjes. Bovenop de zandige eilandjes legt Rijkswaterstaat een laag schelpen en grind, een ideale ondergrond voor deze zeldza me vogels. Met het, vrijkomende zand worden op het havenplateau duintjes aangelegd, in aan sluiting op de eerder aange legde duintjes in het weste lijk deel. Daarnaast wordt een deel van het zand ge bruikt om het strandje op te hogen. fn tegenstelling tot eerdere plflnnen blijft de trailerhcl- ting in gebruik. In de werkha ven liggen drie afgezonken caissons in het water. Deze blijven liggen als herinnering aan de ramp van 1953. De Schelphoek is ontstaan tij dens de overstroming in 1953. In 1966 legde Rijkswaterstaat hier een werkhaven aan voor de werken aan de Ooster- scheldekcring. Rijkswater staat had de verplichting on na afloop van dc werken het gebied in de oorspronkelijke staat terug te brengen. In overleg met Staatsbosbeheer en Waterschap Zeeuwse Ei landen is gekozen voor de in richting tot natuur. Aannemer Zinkcon-Dekker voert het werk uit tussen fe bruari en april, zodat de werkzaamheden net voor het nieuwe broed seizoen gereed zijn. Daarna neemt Staats bosbeheer het beheer van dit nieuwe natuurgebied voor haar rekening. REISVERSLAG KERKWERVE - Evangelist J. van Dooicweert geert vrij dagavond 27 februari in de Chr. Gereformeerde Pnifil» kerk een dia-reisverslag van zijn bezoek aan Guatemala. De bijeenkomst begint orh 19.30 uur. De prijswinnaar van de puzzel van woensdag 11 februari ib; Een waardebon van 26.-; A. Smits, Schoolstraat 1Middelharnis De oplossing van de puzzel van 11 februari is: T weepersoonsbank De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Het Extra Nieuwsblad, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe of briefkaart kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jam newekken worden gedeponeerd. De Extra-puzzel verschijnt iedere veertien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de inzending duidelijk het woord Extra puzzel te vermelden. Enveloppen of briefkaarten waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzen dingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 6 maart in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 1. iets dat zeer hard is; 5. werkzaamheid; 7. vloeibaar haar wasmiddel; 11. het tot bloei komen; 12. kfopwerktuig; 14. slag om de oren; 15. bijenhouder; 16. reisgenoot; 17. spijt over bedreven llwaad; 19. vrouw zaakgelastigde; 21al; 22. zich gaandeweg iets toe-eigenen; 26. vertrekje in kledingwinkels; 28. kleur; 29. doorgang; 32. goedkeuren; 33. zeer vrolijk; 35. iemand die onwel is; 36. afgelegen plaats, 37. te betalen geldbedrag voor een verrichting; 40. inzameling van gaven; 42. dikke stok; 43. heel wei nig warmte bezittend, zeer koud; 47. te midden van; 49. met veel kennis toegerust persoon; 50. zware hamer; 52. vrucht; 53. bereide dierenhuid; 54. uitbouw aan een woning; 55. soort muzikale compositie; 56. winkeltent; 57. aanspreekvorm van een geliefd persoon. Verticaal: 1. verlichtingsmiddel; 2. schoteltje voor as; 3. kostbare stof; 4 groot succes; 5. telwoord; 6. liever; 7. belachelijk makende taal; 8. grond; 9, doopgetuige; 10. niet op prijs gesteld; 13. hogere in rang; 18. val; 20. elk van de treden van een trap; 23. gerecht; 24. althans; 25. deel van de bek; 27. kubieke meter; 30. meerstemmig muziekstuk; 31. soort stof; 34. geen uitstel lijdend; 35. gezien kunnende worden; 38. Europees land; 39. balk om muren en poorten mee stuk te rammeien; 41. tijdperk van 5 jaar; 44. onwetendheid; 45. betrouwbaar; 46. kruid; 48. achteruitgaan; 50. welrie kend mengsel; 51gebarenspel. De sleutelwoorden worden gevormd door de letters in de vakjes: 51. 6, 32, 3, 45, 50, 5, 36, 34; 15, 38 en 35, 48, 6, 1. 52, 19, 36. Première zaterdag 6 juni ZIERIKZEE - Het Oproer van Zierikzee nadert snel. De eerste bijeenkomst in het repetitieproces voor dit grootschalige theaterspektakel vond woensdag avond plaats in de grote zaal van het MFC in Zierik zee. Tekstschrijver en regisseur Cees Möhlmann gaf een toe lichting op de bestuursvorm, op de samenstelling van de maatschappij en de leefwij zen in de Middeleeuwen. Ook schetste hij een beeld van hoe het belastingoproer in 1472 in Zierikzee is ontstaan. Onder leiding van liedtekst schrijver en componist Mar van der Veer werd een eerste lied ingestudeerd. Deze eerste repetitieavond werd verder besteed aan speloefeningen, waarin vooral de verschillen tussen hoge en lage status aan de orde kwamen. De cast bestaande uit tiental len amateurtonelisten uit heel Schouwen-Duiveland. koorleden en muzikanten komt elke woensdagavond vanaf 19.00 uur bijeen voor de zang- en toneelrepetities. De meeste repetities staan ge pland in het MFC. maar di verse keren wordt er ook in Theater Mondragon gerepe teerd. De première gaat plaatsvin den op zaterdag 6 juni. Het spektakel wordt verder opge voerd op de zaterdagen 13. 20 en 27 juni, aanvang 21.00 uur. (Foto: Marieke Mandemakcr) De Mechclse herder Ast or wil het dierenasiel in Zierikzee graag verruilen voor een nieuwe baas die met hem aan de slag gaatDe vier jaar oude hond is heel actief en heeft veel bewe ging nodig. Aslor is erg gesteld op een stevige wandeling, ren nen naast het fietsende baasje enop spelletjes, waarin hij zijn energie kwijl kan. De intelligente viervoeter zou eventueel sa men met zijn nieuwe baas een cursus kunnen volgen. Astor is waaks en luistert heel goed. Met andere honden kan het dier prima opschieten, met katten nietAstor kan het wel goed vin den met kinderen Hij houdt er niet van om lang alleen te zijn Belangstellenden die de nodige tijd en energie aan Astor wil len besteden, kunnen ronlact opnemen via telefoon 417013. In het onderkomen aan de Zandweg zitten elf katten en vijf hon den. De poes die vorige week in de krnnl stond, een vondeling, heeft een nieuwe eigenaar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 15