Landelijke aandacht herinrichting Handkokkelvissers willen afgeschermde bestekken Tijdpad aanbevelingen Armoedenota bepaald Kees de Waal exposeert etsen in Bewaerschole COS-Zeeland bekritiseert dramatische bezuinigingen Afsluiting gedeelte Delingsdijk Hoorzitting over'Kijkuit' Diefstal van achterwielen Aanpassing vakantiehuis met steun van provincie AGENDA DINSDAG 24 FEBRUAR11998 NR 26338 3 Financiële gevolgen als richtlijn ZIERIKZEE - Van de tweeëntwintig aanbevelingen die zijn opgenomen in de Armoedenota worden dit jaar alleen die punten aangepakt die geen financiële consequenties hebben voor de gemeente. Op de overi ge aanbevelingen wordt teruggekomen bij het op stellen van de begroting 1999. Vooruitgeschoven naar vol gend jaar en de jaren daarna zijn bijvoorbeeld de om niet verstrekking van duurzame gebruiksgoederen aan lang durige minimuminkomens, de vergoeding van indirecte schoolkosten voor kinderen van alleenstaande ouders en de verstrekkingen die dienen om een sociaal isolement te voorkomen, zoals bijvoor beeld een abonnement op krant of bibliotheek. Ook de aanbevelingen die verder onderzoek vereisen worden op de lan'ge(re) baan geschoven. Zo worden de fi nanciële gevolgen nog nader onderzocht van een - fasege wijze - verhoging van de kwijtscheldingsnorm. Ook het convenant met het Water schap Zeeuwse Eilanden zal hierin betrokken worden. Verwacht wordt echter dat de financiële consequenties voor de gemeenten groot zijn; op dit moment wordt uitgegaan van een verschil van 25 a 30.000 gulden. De mogelijkheid voor een col lectieve aanvullende verzeke ring wordt eveneens - in Oos- terscheldeverband-onderzoch t. Wel wordt dit jaar een be gin gemaakt met een aantal andere aanbevelingen uit de Armoedenota. Het vaststel len van de inkomensgrens van de doelgroep en bepaling van de omvang de doelgroep zijn daar voorbeelden van. Nadere aandacht zal in het tweede gedeelte van 1998 worden besteed aan het op zetten van werk- en activitei tenprojecten en de organisa tie van een sociale conferentie. Ook het leveren van assistentie bij het invul len van formulieren en het ge ven van bekendheid aan de regeling kinderopvang voor alleenstaande ouders kan al op korte termijn worden aan gepakt. Bericht Alle betrokkenen die aanwe zig waren op de inspraak avond in december krijgen persoonlijk bericht over de stand van zaken. Het tijdpad komt ter sprake tijdens de commissievergadering Exter ne Contacten en Maatschap pelijke Aangelegenheden op dinsdag 3 maart. Deze verga dering wordt gehouden in het stadhuis van Brouwersha- Ontwikkelingssamenwerking: ZIERIKZEE - In vier jaar tijd is in Zeeland 45 pro cent bezuinigd op ontwikkelingssamenwerking. „Dramatisch," constateert COS-Zeeland in haar nieuwsbrief. „Zeeland lijkt op het vlak van ont wikkelingssamenwerking terug bij af." In 1993 werd nog 43 cent per hoofd van de bevolking aan ontwikkelingssamenwer king besteed, nu is dat nog slechts 23 cent. Het totale budget ontwikkelingssa menwerking in Zeeland kel derde van 154.775 in 1993 naar 85.050 in het afgelopen jaar. Het budget internatio nale samenwerking omvat te in 1997 145.375. Onder meer Schouwen-Duiveland laat een fikse opdroging van de gelden zien. Van 19.800 gulden in 1993 - optel som voormalige gemeenten - kromp het budget ontwik kelingssamenwerking in naar 10.000 gulden. Het bud get internationale samen werking omvatte in het af gelopen jaar 21.000 gulden. Max Havelaar Acht Zeeuwse gemeenten, waaronder Schouwen-Dui veland, hebben doelen ge steld met betrekking tot in ternationale samenwer king. In Schouwen-Duive land is ook een werkgroep in voorbereiding, wordt Max Havelaar koffie ge schonken en worden banden onderhouden met Oost-Eu ropa. Feiten die lang niet voor alle Zeeuwse gemeen ten opgeld doen. Axel, Rei- merswaal en Terneuzen gel den als 'actieve' gemeenten. Hontenisse, Hulst, Noord- Beveland, Sas van Gent en Sluis-Aardenburg doen ech ter helemaal niets op het ge bied van ontwikkelingssa menwerking, aldus COS-Zeeland. De organisatie heft niet al leen een waarschuwend vin gertje naar gemeenten. „Opmerkelijk is dat veel plaatselijke groepen niet of nauwelijks gebruik maken van de mogelijkheden die gemeenten bieden. Daar naast wordt er door veel lo kale groepen nog niet of nauwelijks samenge werkt," constateert de orga nisatie. JEUGDPARLEMENT MIDDELBURG - In het kader van het Model European Par liament, waarvoor de natio nale zitting in september 1998 in Den Haag zal plaatsvin den, is de Zeeuwse voorronde gepland op 26,27 en 28 maart. Aan deze voorronde nemen leerlingen deel van het St. Willibrordcollege en het Buys Ballotcollege, beide in Goes, de SSG Scheldemond en de Nehalennia SSG en de CSW, beide uit Middelburg. Per school zullen acht leerlingen uit VWO-4 deelnemen. De leerlingen worden begeleid door leerlingen die al eerder aan het MEP-project mee werkten. BROUWERSHAVEN - In de periode van maandag 2 maart tot vrijdag 28 maart is de Delingsdijk voor alle verkeer afgeslo ten. Deze afsluiting is no dig voor de aanleg van de rondweg Den Osse. Hiervoor wordt door mid del van een rotonde bij Brouwershaven een aan sluiting gemaakt op de Delingsdijk. Het verkeer wordt via de Schenders- weg en de Duivendijkse- weg omgeleid. Deze om leiding wordt via borden aangegeven. MIDDELBURG - De hoor- commissie bestemmingsplan nen van de provincie houdt woensdag 4 maart een open bare zitting in de kantine van de directie Ruimte, Milieu en Water Het Groene Woud 1 in Middelburg, aanvang 9.15 Onderwerp is het bestem mingsplan Buitengebied 8e herziening van de gemeente Schouwen-Duiveland. De Na tuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland en enkele in woners van Zonnemaire hebben bedenkingen inge bracht tegen het plan tot aan leg van de landschapscam ping 'Kijkuit' in Zonnemaire. GOES - Een 22-jarige inwoner van Kloetinge deed maandag aangifte van diefstal van bei de achterwielen van zijn per sonenauto. De man had deze op dinsdag 17 februari geparkeerd op het parkeerterrein bij het NS-sta- tion in Goes. Bij terugkomst bemerkte hij dat zijn wiel doppen van zijn achterwielen waren weggenomen. Pas later in de week zag hij dat zijn beide achterwielen met velg en al waren wegge nomen. Daarvoor in de plaats had de dief oudere velgen met nog oudere en versleten ban den gemonteerd. WD-verkiezingsprogramma uitgangspunt debat in Theater Mondragon Over de aanleg van de nieuwe N59 blijken de boeren en de politieke vertegenwoordigers enigszins verdeeld. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - „De discussie over het landelijk ge bied moet niet alleen hier worden gevoerd, maar juist ook in de kamer." Met deze woorden vroeg Th. Kramer, medewerker van de Zeeuwse Milieufedera tie, gisteren tijdens het VVDrdebat in Theater Mon dragon landelijke aandacht van voorlopig Tweede Kamerkandidaat J. Geluk uit Schuddebeurs. „Landinrichting is een be langrijk instrument, dat nu juist op het purit staat geëva lueerd te worden. Ik zou aan Geluk willen meegeven hier vanuit de landelijke politiek aandacht aan te besteden," aldus de ZMF-vertegenwoor- diger. Aandachtspunten van de discussie waren landbouw, landinrichting, natuur en mi lieu - met het verkiezingspro gramma van. de VVD als uit gangspunt. Kramer: „Als ik naar het VVD verkiezings programma kijk, zie ik een hoog randstadgehalte. Dat verbaast me. Minister Van Aartsen heeft het landelijk gebied juist op de kaart ge zet." Het definitieve verkie zingsprogramma moet echter nog vorm krijgen, zo liet Ge luk weten. Het conceptpro gramma heeft inmiddels de nodige wijzigingen onder gaan. „ïk kan dit meteen ont zenuwen. Er zijn 1050 amen dementen behandeld, waar van er een flink aantal zijn aangenomen en waarin juist deze onderwerpen aan de or de komen," schetste Geluk de stand van zaken. P. de Koeijer, voorzitter van Agrarisch Schouwen-Duive land, uitte kritiek op het door de VVD voorgestane Europe se landbouwbeleid. De partij staat, zoals Geluk in zijn in leiding ook aanhaalde, 'ver wevenheid' voor ogen. Tegen over prijsverlagingen wordt een inkomenscompensatie ge zet. „De WD wil die inko menssteun nationaal verle nen - en daarbij deze steun afhankelijk maken van de mate waarin boeren en tuin ders omgaan met milieu, na tuur, landschap en dierenwel zijn,-" lichtte hij toe. Onterecht in de ogen van Agrarisch Schouwen-Duive land. „Prima om iets te moe ten doen voor natuur, land- sfchap en milieu," reageerde De Koeijer: „Maar wel tegen een redelijke vergoeding en zonder allerlei planologische beperkingen." Geluk legde sterk de nadruk op duurzame voedselproductie, omdat vol gens hem juist daarin de meerwaarde ligt van het in Nederland geproduceerde goed. Naar aanleiding van de van uit de zaal gestelde vragen bo gen de forumleden zich in een uur tijd over tal van onder werpen, zoals onder meer het windmolenpark aan de De lingsdijk. „Ik ben een voor stander van windmolens, maar de Delingsdijk lijkt me qua locatie een ongelukkige keuze," stelde het vierde fo rumlid L. Klompe - bekend als landbouwer en gezworene van het Waterschap Zeeuwse Eilanden - naar aanleiding van een vraag uit het publiek. Geluk opperde een locatie bij zee, wat echter niet in de smaak viel bij Kramer. „De zee is niet zomaar een onder gelopen industriegebied, waar je alles wel even kunt neerzetten," reageerde hij. De ZMF worstelt met het di lemma horizonvervuiling versus het milieuvriendelijk opwekken van energie. „Maar we ondersteunen het plan voor twaalf locaties van de provincie en zijn niet a pri ori tegen het zoeken naar ge schikte loca ties." Over de aanleg van een nieu we N59 over Schouwen-Dui veland bleek minder overeen stemming te bestaan. Kramer: „Wij zijn terughou dend als het gaat om de ont wikkeling van infrastruc tuur, al is het voor Schouwen-Duiveland nood zaak om een aantal knelpun ten op te lossen. Anderzijds zou je je kunnen afvragen of dat wel echt nodig is, voor die paar zomermaanden." Wat het Prunjegebied betreft op teert de ZMF voor een kleine omweg, wat het natuurgebied een meerwaarde zou geven. „Weegt die investering wel op tegen de meerwaarde? Kan je dat geld niet beter el ders in de natuur steken," vond De Koeijer. Agrarisch Schouwen-Duiveland ziet in een parallelweg langs de Kraaijensteinseweg meer dan in grote infrastructurele werken. Het Prunjegebied kan met aanvullende (over- loop-)voorzieningen worden aangepast, deed Geluk zijn duit in het zakje. Wat de N59 betreft waren hij en Klompe het volmondig eens. „Ik wil pleiten voor een goede weg van een goed niveau, met vei lige kruispunten en het op heffen van knelpunten. Maar daar is geld mee gemoeid. Er ligt al een tracé klaar voor een vierbaansweg Rotter dam-Oude Tonge. Dat zou in ieder geval voor ondernemers een grote verbetering zijn." In strijd om boterham BRUINISSE - Handmatige kokkelvissers hebben be lang bij het jaarlijks instellen van exclusieve hand- kokkelbestekken. Zonder deze bescherming resteren er na het seizoen van de mechanische kokkelvissers (circa veertien weken in het najaar) onvoldoende banken waar de handkokkelaars een boterham kun nen verdienen. De tweeëntwintig leden van handkokkelvereniging Car- dium zouden graag zien dat in jaren met gequoteerde vang sten alle visserijactiviteiten - zowel binnen als buiten de voorgestelde vakken - en het aanlanden van de vangst aan gemeld moeten worden bij het Produktschap Vis. Een vangstregistratie- en contro lesysteem kan er bovendien voor garant staan dat een vooraf vast te stellen quotum voor handkokkelvissers niet wordt overschreden. In het onlangs verschenen rapport Handkokkelvisserij wordt voor beperking van het aantal vergunningen na het jaar 2000 gepleit. Gedacht wordt aan maximaal vijfen twintig vergunningen. Daar naast stelt Cardium voor dat de vergunningverlening aan de ondertekening van het jaarlijks te beoordelen Vis- plan Handkokkelvisserij wordt gekoppeld. Overdraagbaar Na de eeuwwisseling acht Cardium de tijd rijp om de resterende vergunningen overdraagbaar te maken. Mo menteel is dat nog niet het ge val. In geval er wordt toegela ten om de op naam verstrekte vergunningen van de hand te doen, zouden de reeds be staande bedrijven een ver gunning kunnen kopen of hu ren. De verenigde handkok kelvissers stellen voor om in overleg met de mechanische sector een aantal gebieden een bepaald jaar niet te bevis sen. Door afspraken over de ligging van gebieden te ma ken en de verdeling van de aanwezige kokkels in vis- plannen vast te leggen, zou den een jaar later grotere kokkels kunnen worden ge vist. Milieuvriendelijk Sinds 1989 is het aantal ver gunninghouders sterk gere duceerd. Vanaf (dat jaar wor den nieuwe vergunningen alleen verstrekt aan aanvra gers die in twee van de drie voorgaande jaren een vergun ning was verleend. Uitzonde ring werd destijds gemaakt voor degenen die in 1988 voor het eerst een vergunning had den gekregen. In de praktijk komt het er op neer dat nog 77 handkokkelaars een vergun ning hebben. V ergunninghouders Van hen beoefenen zeventien vergunninghouders de hand kokkelvisserij bedrijfsmatig. Afhankelijk van de dichthe den zijn de 'beugelaars' per tij in staat om tussen de honderd kilo en vijfhonderd kilo kok kels in het net te rijven. De milieuvriendelijke en am bachtelijke vissers hebben jaarlijks recht op een/zeven tiende deel van het totaal op te vissen quotum. Handkokkelaars zien hun boterham verloren gaan door de grootscheepse vangsten van me chanische kokkelvissers. Ze dringen aan op afspraken. (Foto: J. de Ronde) Geboeid door zwervers en dronkelappen BURGH-HAAMSTEDE - Kees de Waal exposeert van zaterdag 7 tot en met zaterdag 28 maart etsen in De Bewaerschole aan de Weststraat in Burgh-Haam- stede. De tentoonstelling wordt 7 maart om 15.00 uur geopend. De Waal is tot 1984 werkzaam geweest in de mannenmode. Hij volgde zijn vader op in een familiebedrijf en zette daarvoor een eigen modeke ten op. In zijn bedrijf legde hij veel van zijn creativiteit in styling en reclame. Daar naast ontwikkelde hij zich in zijn vrije tijd als beeldend kunstenaar. De laatste tien jaar wijdt De Waal zich helemaal aan het kunstenaarschap. Het is zijn grootste passie, waar hij zich volledig aan overgeeft. Elke ets die hij maakt is uniek, doordat hij het papier eerst aquarelleert en vervolgens de ets bewerkt. De steeds wisse lende geaquarelleerde onder grond stuurt hem onbewust' in het etsen, waardoor het he le proces iets krijgt van een ontdekkingstocht. De beeldtaal die De Waal ge bruikt is heel eigentijds en verhalend. Ieder werk is een 'kijkprent', een verhaal, afge leid van zijn dagelijkse waar neming. Altijd betreft het mensen, hun persoonlijke smart, hun liefde en diepste emoties. De mensen die hij af beeldt zijn vaak zwervers, dronkelappen of idioten, want die boeien hem het meest. De Waal vindt dat in hen, nog. iets leeft van een soort oerinstinct, dat bij de brave burger verhuld is. „Dat oerinstinct doet mensen over leven, maar maakt hen ook tot moordenaars en folte raars," aldus de kunstenaar. Tekst speelt een grote rol in de ingekleurde etsen. De tek-, sten zijn zelf verzonnen of ge citeerd uit de literatuur, en poëzie, die De Waal boeiend vindt en het gaat in de tek sten altijd om de mens. De Be waerschole is dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur geopend. In de Boögerd Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - Het recreatie- en fruitbe- drijf In de Boógerd in Burgli-Haamstede kan 6000 gulden tegemoet zien van de provincie voor de aan leg van een voor gehandicapten geschikte toilet- en douchevoorziening in een vakantiewoning. Met dit bedrag is de helft van het benodigde bedrag gedekt, althans volgens de berekenin gen van de Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid (ZSG) in Goes. Deze organisa tie brengt advies uit over aan vragen die gedaan worden in het kader van de Stimule ringsregeling Toegankelijk heid Voorzieningen Gehandi capten Provincie Zeeland. Volgens deze regeling is een maximale bijdrage van 15.000 gulden binnen de categorie toilet- en doucheruimte te vergeven. Op basis van de bouwtekeningen van de te verbouwen vakantiewoning heeft de ZSG advies uitge bracht. De kosten voor aanleg worden op 12.000 gulden ge raamd. Ten behoeve van deze stimu leringsmaatregel wordt jaar lijks een bedrag vrijgemaakt in de provinciale begroting van 60.000 gulden. Het totaal aantal verzoeken dat steeds gehonoreerd kan worden is niet bijster hoog en het be drag is eigenlijk ontoerei kend, constateert ook de pro vincie. De ondernemer in Burgh-Haamstede voldeed aan alle criteria. Dinsdag 24 februari Zierikzee Actie Watermusic in Theater Mondragon. 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering en inspraak avond Jeugdsoos The Trump. Scoutinggebouw. 20.00 uur. Bruinisse Bijeenkomst Hervormde vrouwengroep Helpt Elkan der. 19.30 uur. Woensdag 25 februari Zierikzee Vakantie Bijbel Club. Multi Functioneel Centrum. 13.30 tot 16.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcentrum. 14.30 uur. Studiebijeenkomst over vra gen rond de Heilige Geest. Pinkstergemeente. Meel- straat 1. 20.00 uur Openbare afdelingsvergade ring D66 in de Gekroonde Suikerbiet. 20.00 uur. Scharendijke Vergadering dorspraad Scha rendijke in De Putmeet. 19.30 Dreischor Bijeenkomst NBvP afdeling Noordgouwe. Dorpshuis. 20.00 uur. Bruinisse Informatieavond La Leche League. Dijkstraat 10. 20.00 uur. Donderdag 26 februari Zierikzee Bingomiddag. ANBO Zierik zee, gebouw Paternoster. 13.30 uur. Vakantie Bijbel Club. Multi Functioneel Centrum. 13.30 tot 16.00 uur. Openbare vergadering PvdA- fractie in kamer 78 van het gemeentehuis. 19.30 uur. Noord welle Bijeenkomst Anbo Wester- schouwen in het dorpshuis. 14.00 uur. Nieuwerkerk Dorpsraadvergadering met verkiezing in Ons Dorpshuis. 20.00 uur. Sirjansland Vergadering Reformatorisch Kontakt. Grote zaal kerk. 19.45 uur. Vrijdag 27 februari Kerkwerve Dia-reisverslag Guatemala. Chr. Geref. Pniëlkerk. 19.30 uur. Zaterdag 28 februari Zierikzee CJV-filmdag in De Driehoek, aanvang 14.00 en 19.00 uur. Burgh-Haamstede Opvoering toneelstuk 'Mus kusratten en champagne' voor ouderen door de Hut spot. DeSchutse. 14.00 uur. Renesse Open klaverjasavond. Dorps huis. 19.30 uur. Scharendijke Playstationmiddag van jeugdsoos Panik in De Put meet. 16.00 tot 18.00 uur. Brouwershaven Feestelijke opening van de Markt op de Markt en in het Tonnenmagazijn. Vanaf 13.15 uur. Carnaval-kinderdisco. Jeugdsoos The Trump. Scou tinggebouw. 19.00 - 22.00 uur. Zondag 1 maart Burgh-Haamstede Vlooienmarkt in Sport- en Recreatiecentrum Wester- schouwen. 10.00 tot 16.30 uur. Maandag 2 maart Zierikzee Start cursus Beleggen voor beginners. RSG Professor Zeeman. 19.30 uur. Brouwershaven Commissievergadering Alge mene en Interne Zaken in het stadhuis. 20.30 uur. Bruinisse Bijeenkomst gehandicapten vereniging De Schutsg in de kerkzaal van de Gerefor meerde Gemeente in Neder land aan de Schoolstraat. 19.30 uur. Dinsdag 3 maart Zierikzee Start tiendelige ZVU-cursus Frans op reis in RSG Profes sor Zeeman. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Lezing met dia's over tuinen van de NVvH Westerschou- wen. 14.00 uur. Brouwershaven Commissievergadering Ex terne Contacten en Maat schappelijke Aangelegenhe den in het stadhuis. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3