Opnieuw voorstel deeltijd Van Vollenhoven wil geld voor terugwinnen natuur Geen steun Frankrijk bij aanval VS op Irak Kok waarschuwt tegen VVD en 'extreem-links' Huizenkopers willen verbod kleur gevels Kindergebit verbetert niet meer Schwarzenegger krijgt paparazzi het gevang in Sappemeer uit de bol van Marianne Timmer Rotweiler grijpt kind WATERSTANDEN Lot ontvoerde Nederlander nog onbekend Hotelgast vergeet krokodil 2' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bij niet nakomen akkoord Annan PARIJS (RTR) - Frankrijk zal de Verenigde Staten ni$t steunen als zij het recht opeisen automatisch aanvallen op Irak te doen als dat land het akkoord over de wapeninspecties niet naleeft. Parijs vindt dat de Veilig heidsraad moet beoordelen of Irak zich aan de afspraken houdt. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken Védrine zei in een interview op de radio zender Europe 1 dat Washing ton niet in zijn eentje bepaalt of Irak de overeenkomst met de Verenigde Naties schendt. ,,Het is de zaak van de Veilig heidsraad om te beoordelen of er sprake is van bedriegerij en niet alleen van de VS." Védrine gaf wel toe dat de mi litaire dreiging van de VS een belangrijke bijdrage heeft ge leverd aan het totstandko men van het akkoord. Van levensbelang De Britse premier Blair zei maandag na de onderteke ning van het akkoord doof Annan en Aziz dat het van le vensbelang is dat er een nieu we resolutie van de Veilig heidsraad komt om te verzekeren dat een nieuwe crisis met Irak uitblijft. Geen garantie sociale accenten HOORN (ANP) - De VVD noch extreem-links" kan garanderen dat Nederland in een volgende kabinets periode zijn sterke economie ook van meer sociale accenten voorziet. Die boodschap bracht pre mier Wim Kok maandag avond op een verkiezingsbij eenkomst van de PvdA in Hoorn.Terwijl de VVD ,,te veel wil bezuinigen om ruim te over te houden voor nood zakelijke sociale accenten in het beleid",' stapelen de par tijen ter linkerzijde juist ,,te vee^ schone wensen" op el kaar. Zij zijn daarmee onre alistisch. ,,Dat kan nu een maal niet allemaal tegelijk en dus zal er helemaal niets van terecht komen," aldus Kok. De premier zei in Hoorn dat ,,Kok-2 geen replica van Kok- 1" zal worden. „De afgelopen' vier jaar hebben we ervoor gezorgd dat Nederland weer economisch sterk is gewor den. Ook de volgende vier jaar zullen we daar weer voor staan. Maar daarnaast is er nu wel de ruimte om scherpe re accenten op het sociale te leggen. De PvdA wil die so ciale kwaliteitssprong nu ma ken." De premier waar schuwde zijn gehoor in Hoorn nadrukkelijk voor „slipper tjes" naar lokale of links van de PvdA opererende partijen bij de komende gemeente raadsverkiezingen. „Dat zijn partijen die alle schone wen sen op elkaar stapelen. Maar ze maken geen keuzes. Ex treem-links is niet realis tisch.' Onmatigheid Op dezelfde bijeenkomst be schuldigde PvdA-fractievoor- zitter Jacques Wallage de werkgevers ervan „zich tot nu toe met een jantje-van-lei den van de onmatigheid aan de top van het bedrijfsleven te hebben afgemaakt." Hij waarschuwde de werkgevers dat zij daarmee de loonmati ging bij werknemers, een van de pijlers onder het polder model, in gevaar brengen. Te laat ingelicht over plannen HEEMSKERK (ANP) - Een koper van een woning mag volgens de Vereniging Eigen Huis niet pas op het laatst merken dat de voorgevel van zijn huis geel, roze of paars wordt geschilderd. Dat dreigt in Heemskerk wel te gebeuren. Eigen Huis spant daarom namens veertig ko pers een kort geding aan te gen projectontwikkelaar Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. De gemeente Heemskerk heeft haar goed keuring gegeven aan de „re genbooggevels". De Vereni ging Eigen Huis stelt echter dat de kleur van de gevel „heel essentieel" is voor het aangezicht van een huis. Een potentiële koper moet het dus weten als er mét de gevel iets bijzonders gebeurt, bij voor beeld het aanbrengen van een kleur. Volgens Eigen Huis hebben de kopers pas over de verf- plannen gehoord toen de hui zen bijna klaar waren. Zij moeten nog worden opgele verd. Eigen Huis heeft het Bouwfonds een verbod opge legd om de huizen in de be oogde felle kleuren te schilde ren. Maar veel verwacht het daar niet van. Daarom heeft de vereniging een kort geding aangespannen. De rechter kan dan een verbod uitvaar digen. AMSTERDAM (ANP) - Een 5- jarig meisje is maandagmid dag in Uithoorn aangevallen door een rotweiler, die het kind verschillende malen in het gezicht beet. Het meisje is daarna met spoed naar het ziekenhuis vervoerd en geopereerd. Zij is inmiddels buiten levensge vaar. Het slachtoffer was op de ga lerij van een flat in haar woonplaats aan het spelen toen de aangelijnde hond met zijn bazin uit de lift uit stap te. Zonder aanleiding sprong de hond op het meisje dat juist voor de liftdeuren stond. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 25 febr. 02.10 146 08.20 -147 14.50 166 20.40 -133 26 febr. 03.05 155 09.05 -155 15.35 176 21.25 -133 ROOMPOT BUITEN 25 febr. 00.45 149 07.00 -148 13.00 176 19.15 -137 26 febr. 01.20 168 07.45 -161 13.45 195 20.00 -142 BRUfNfSSE 25 febr. 02.00 153 08.20 -157 14.50 170 20.40 -143 26 febr. 03.40 160 09.05 -165 16.10 184 21.25 -143 WEMELDINGE 25 febr. 02.20 168 08.20 -163 14.50 190 20.45 -150 26 febr. 03.10 181 09.10 -172 15.35 202 21.30 -151 Springtij: 28 februari Actuele informatie ovt^r afwijkingen 06-9771 Geschraagd verklaring negentig organisaties en uitkomst van enquête DEN HAAG (ANP) - Fractieleider Rosenmöller van GroenLinks komt vanmiddag, dinsdag, opnieuw met een initiatiefvoorstel om het recht op deeltijdar beid wettelijk mogelijk te maken. Dit keer zullen ook de Kamerleden Bakker (D66) en Van Nieuwen- hoven (PvdA) het ondertekenen. Een eerdere poging van Ro senmöller om het recht op deeltijd wettelijk te regelen, sneuvelde eind vorig jaar in de senaat. Het CDA stemde daar, tot teleurstelling van Rosenmöller, tegen en kon digde nog dezelfde dag aan zelf met een initiatief te ko men. In de Tweede Kamer stemden VVD en CDA even eens tegen, maar daar haalde het wetsvoorstel desondanks een meerderheid, mede dank zij PvdA en D66. Het nieuwe wetsvoorstel gaat gepaard met een „verklaring over de wenselijkheid van een wettelijk recht op deel tijdarbeid", ondertekend door negentig maatschappe lijke organisaties en promi nente personen die werkzaam of deskundig zijn in econo mie, vakbeweging, arbeids verhoudingen, sociale poli tiek, emancipatie en ouderenbeleid. Daartoe beho- x ren ook de Bouw- en Hout bond FNV, de Onderwijsbon den CNV, de Algemene Federatie van Militair Perso neel, de Horecabond FNV, de Algemene Onderwijsbond en de Vrouwenbond FNV. Bovendien bevat de toelich ting op het wetsvoorstel de resultaten van een enquête onder de Nederlandse bevol king die eerder deze maand werd gehouden. Van de on dervraagden blijkt 51 procent voorstander van een wettelij ke regeling, en 19 procent te genstander. In de leeftijds groep tot 35 jaar bedraagt het percentage voorstanders zelfs 60. Koploper Nederland geldt internatio naal als koploper waar het gaat om deeltijdbanen. Maar uit onderzoek van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek blijkt dat het werken in deeltijd door mannen ouder dan 25 jaar in de afgelopen tien jaar nauwelijks is toege nomen. Bovendien blijkt de toename zich te beperken tot de be drijfstakken waar toch al veel parttimers zitten. Aanspraak Het wetsvoorstel houdt in dat een werknemer aanspraak kan maken op een wettelijk recht op korter werken, in dien er in de CAO hierover geen afspraken zijn gemaakt. Doel is vooral het beter moge lijk te maken werk en zorg beter met elkaar te combine ren. Oproep aan het nieuwe kabinet Mr. Pieter van Vollenhoven wil van het nieuwe kabinet meer geld voor terugwinnen van natuurgebieden. (Archieffoto) HOEVELAKEN (ANP) - Er is te weinig geld voor het terugwinnen van natuur. Volgens mr. Pieter van Vol lenhoven, voorzitter van het Nationaal Groenfonds, gaat de uitbreiding van de natuur die de overheid nastreeft, veel te langzaam. Het nieu we kabinet moet daarom snel over de brug komen. Van Vollenhoven deed zijn oproep vanmiddag, dinsdag, tijdens een werkbezoek aan Drenthe. De overheid wil 220.000 hectare grond weer in natuurlijke staat terug brengen. Zo ontstaat rond 2018 een netwerk van na tuurgebieden van in totaal 730.000 hectare, de zoge naamde ecologische hoofd structuur. Schaars Maar de grond in Nederland is schaars en duur. Er wor den steeds meer claims op ge legd, bij voorbeeld voor wo ningbouw of de aanleg van wegen. Voordat het te laat is, moet de overheid daarom snel investeren in de natuur, aldus Van Vollenhoven. Er is nu 6,5 miljard gulden uitge trokken voor het uitbreiden van de hoeveelheid natuur. Van Vollenhoven denkt dat dit niet genoeg is. Op zoek Het Nationaal Groenfonds probeert er voor te zorgen overheidsgeld voor natuur zo goed mogelijk wordt be steed. Het fonds gaat ook zelf op zoek naar geld. AMSTELVEEN (ANP) - De gebitten van jongeren verbe teren niet meer verder. Tientallen jaren gingen de tanden en kiezen van jonge ren steeds vooruit. Sinds en kele jaren is dit niet meer zo. Dit blijkt uit een onderzoek van TNO Preventie en Ge zondheid in opdracht van de Ziekenfondsraad. TNO volgt al geruime tijd de toestand van de kiezen van tanden van kinderen. De onderzoekers signaleren dat de gebitten van kinderen uit de lagere sociale milieus en van buitenlandse afkomst nog steeds slechter zijn dan die van hun leeftijdgeno ten.De oorzaak van het sta biel blijven van de tanden en kiezen van jongeren is niet bekend. In hoeverre de wijzi gingen in de vergoedingen van jonge ziekenfondsverze kerden meespelen, kan nog niet worden gezegd. Wegens lastigvallen en rijgedrag LOS ANGELES (DPA/RTR) - Twee fotojournalis ten die de Amerikaanse acteur Arnold Schwarze negger en zijn gezin per auto achtervolgden, zijn maandag in Santa Monica (Californië) tot cel straffen veroordeeld. De fotograaf Giles Harrison kreeg zestig dagen en zijn collega Andrew O'Brian ne gentig dagen wegens het lastigvallen van de Schwar zeneggers en onverant woord rijgedrag. Zij moeten vijfhonderd dollar boete be talen en mogen zich niet meer ophouden in de omge ving van de filmster en zijn naasten. De twee paparazzi's zouden Schwarzenegger op 1 mei vorig jaar hebben opge wacht om een foto van hem te maken, en hem vervol gens per auto achtervolgd. „Ik voelde me als een ge kooid dier", aldus Schwar zeneggers vrouw Maria Sh- river. Zij was vijf maanden zwanger, terwijl haar man net een week eerder uit het ziekenhuis was ontslagen na een hartoperatie. De advocaat van de fotogra fen zei dat de straf alleen maar zo hoog is uitgevallen omdat Schwarzenegger een bekende persoonlijkheid is. De twee gaan in hoger be roep. Dorp onthaalt zijn ijskoningin SAPPEMEER (ANP) - De gouden schaatskampioene Marianne Timmer is maandagavond in haar woon plaats Sappemeer groots onthaald. Duizenden men sen hadden zich in het centrum van het dorp verza meld om hun vedette toe te juichen. Straatbands en dweilorkes ten hielden in afwachting van de aankomst van Timmer de stemming er in. Bij het tref punt voor de fans, 't Ol Daip, was er geen-doorkomen aan. Gistermiddag kreeg Timmer op Schiphol al een voorproef je van wat haar in Sappemeer te wachten zou staan. Op de luchthaven werd ze opge wacht door honderden fans die vanuit oost-Groningen met touringcars en een in goudfolie beplakte VIP-bus en personenauto's naar de luchthaven waren gekomen om hun kampioene op te ha len. De fans van Timmer die maandag in Sappemeer ach terbleven versierden nage noeg het hele dorp met vlag gen, linten, spandoeken en ballonnen. Bij het ouderlijk huis aan het Achterdiep was het een gek kenhuis. Het afgelopen week einde werden al tientallen bossen bloemen bezorgd en stond de telefoon roodgloei end. Het huis groeide uit tot een toeristische trekpleister. Dagjesmensen besteedden hun vrije dag om er een kijkje te nemen. Na het grote volksfeest maan dag staat de Groningse ijsko ningin dinsdag de officiële huldiging te wachten. Van middag maakt zij vanaf hotel De Gouden Zon in Sappemeer per arreslee een tocht door het dorp. De gemeente Hooge- zand-Sappemeer rekent op ze ker 15.000 belangstellenden. De officiële huldiging door de gemeente is om vijf uur plaats in cultureel centrum 't Kielzog. SANAA (AFP/ANP) - De on derhandelingen over de vrij lating van de ontvoerde Ne derlandse toerist C. Verwey in Jemen hadden dinsdag nog steeds geen resultaat. „Verwey is nog steeds in han den van zijn ontvoerders en de gesprekken gaan door", al dus een Jemenitische diplo maat. Een woordvoerder van de fa milie in de hoofdstad Sanaa wilde dinsdagmorgen geen enkel commentaar geven. Verwey (60) werd op 9 febru ari ontvoerd in zijn hotel in Sanaa. De kidnappers, leden van de al-Toaimanstam, eisen onder meer vrijlating van ge vangenen en financiële steun. GASLEK ROTTERDAM (ANP) - Bij grondboringen op de Oost- dijk in de wijk Oud-IJssel- monde in Rotterdam is dins dag een grote aardgasleiding lek geslagen. De politie heeft de straten in de omgeving van het gaslek afgezet. Het gaslek bevindt zich vlakbij de Van Brienenoordbrug maar het verkeer op de A16 ondervindt geen hinder. Suske en Wiske 'DE VOGELS DER GODEN" door Willy Vandersteen Uat doen dit paradiisrojels hier in die kooien Verwachting t/m zaterdag 28 februari WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht z.west 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht west 6 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 1 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht noord 6 ZON- EN MAANSTANDEN 25febr. Zon op 07.35, onder 18.10 Maan op 06.46, onder 16.46 26febr. Zon op 07.33, onder 18.12 Maan op 07.21onder 18.07 Nieuwe maan: 26 februari (18.27) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De dag begint bewolkt en grijs. Uit de bewolking kan nog een spatje regen vallen, al zal dat niet veel zijn. De wind waait uit het westen en is zwak tot matig, rond kracht 3. De westenwind voert steeds meer op klaringen aan. Vooral later vandaag kan daardoor af en toe de zon even doorbreken, het eerst langs de west kust. De middagtemperatuur schom melt rond 10 graden. Morgen wordt het beter weer. Een hogedrukgebied krijgt meer grip op het weer en laat de bewolking voor een deel oplossen. De zon zal zich dan ook geregeld la ten zien, met name in de zuidelijke provincies. Invloed op de tempera tuur heeft het nauwelijks, morgen wordt het 11 graden. Ook donderdag is het nog zacht. Daarna begint de temperatuur te dalen. PARIJS (DPA) - Een kro kodil in een badkamer zorgde maandag in een hotel in Parijs voor op winding. Een kamermeis je ontdekte het reptiel bij het schoonmaken van de kamer. De vergeetachtige eige naar van de krokodil is met onbekende bestem ming vertrokken. Het beest is een beschermde Nijl-krokodil, die vijf me ter lang kan worden. Het in het hotel ontdekte exemplaar is pas zes tot acht maanden oud en nog maar ruim zestig centime ter lang. AUTOLOOS ROTTERDAM (ANP) - Van de Rotterdammers is een meer derheid van ruim 60 procent voor de invoering van een au toloze zondag. Een derde is fa liekant tegen. Het Centrum voor Onderzoek en Statistiek (COS) in Rotter dam had de vraag of er een autoloze zondag moet komen, opgenomen in een bredere en quête naar de besteding van vrije tijd. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zienkzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 45 35 38 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 j Fotograaf (na 17.30 uui") 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 78 cent, Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.80 De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 2