Uitputting palingstand dreigt en Eigen werkgroep promotie voor Zierikzees dierenasiel P*9 terug op Scf, In mei beslissing over inzet van traumaheli's Jeugdsoos The Trump laat jongeren inspreken DICHTERS 5ir, Inbreker vlucht P. Berrevoets in cultureel overleg Illegaal puinafval gestort KERKBERICHTEN Transportschip Rotterdam komt volgend jaar in vaart Modeltreinenbeurs in Brouws Tonnenmagazijn co DINSDAG 17 FEBRUAR11998 NR 26334 Natuurlijk intrek van glasaaltjes is laag, beschikbare aal is voor de export ZIERIKZEE - Het gaat niet goed met de palingstand in de Europese wateren. De natuurlijke intrek van glasaaltjes is zo laag dat gevreesd wordt voor uitput ting van het bestan^. Bovendien wordt de glasaal die beschikbaar is vrijwel geheel geëxporteerd. Dat zei voorzitter M. Koster tijdens de jaarvergadering van de Vereniging voor Be- roepsaalvissers Zuid-West Nederland in Zierikzee. Door het schaarse aalbestand groeit de kans dat er met de kwaliteit geknoeid wordt. In de ogen van Koster is het raadzaam om een speciaal keurmerk voor paling in te stellen zodat consumenten de herkomst van het zeebanket kunnen achterhalen. Uit cijfers van het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek blijkt dat de totale glasaal- vangst - tussen de 350 en 400 ton - vorig jaar naar China verdween. Aan de hand van een rekensommetje becijfer de Koster dat het genoemd tonnage glasaal - circa 112 miljoen stuks - per jaar een omzetverlies van een kleine 500 miljoen gulden kan bete kenen. Koster stelde voor om een limiet te stellen aan de export van glasaal en deze pas vrij te geven als aan de Europese vraag wordt vol daan. Aalgoten He probleem speelt, zo hield Koster zijn gehoor voor, na melijk niet alleen voor de Ne derlandse beroepsaalvissers. Ook in Duitsland, Ierland en Frankrijk is onvoldoende glasaaal voorhanden om het bestand op peil te houden. De aanleg van meer aalgoten is ook niet de manier om hèt te kort te compenseren, alhoe wel Koster wel een glasaal- goot in de Grevelingen bepleitte. Als er in deze voor malige zeearm voor aanleg van een aalgoot wordt geko zen dient dat in de visie van Koster in combinatie met een reduktie van het zoutgehalte te gebeuren. Het zoutpercen- tage op de Grevelingen is na melijk veel hoger dan in de overige wateren in het Delta gebied. Via de aalgoot bij de Prommelsluis onder Kerk- werve trokken vorig jaar tus sen de 15.000 en 20.000 glas aaltjes naar binnen. Duiksport Het glasaaltekort is, zo bleek vrijdag tijdens de vergade ring in het Zierikzeese Huis van Nassau, niet de enige bron van zorg voor de be roepsvissers. Het feit dat er voortdurend aan de visgebie- den wordt geknabbeld maakt een reële exploitatie van een aantal visserijbedrijven on mogelijk. Koster noemde het onaccep tabel dat soms midden in pro ductieve visgebieden speciale duiklocaties worden aange legd. Daarbij vroeg hij zich af hoe lang de toestromende groep" duikers - vorig jaar bem UW' ue^I pjn W Na-De nr<- s9ai G aI§r?°ecff Je nr^cZ'ma' K, uOQ ,v,erbet!lnc'e n9e is H e' Wf °f. 'ntr 'v O Met aalgoten wordt geprobeerd de paling terug te krijgen. Toch wordt de palingstand bedreigd. werden voor het Oosterschel- degebied 42.000 vergunnin gen aangegeven - ongehin derd en met gesloten beurs mogen doorgaan. ,,Het per manente verlies van een stuk visgebied kan toch niet zo maar? Indien het onverhoopt aan de orde komt zal er naast een compensatie van het ver lies aan visgrond ook reke ning mee moeten worden ge houden dat er onzerzijds scha declaims in financiële zin zullen komen, ""aldus Koster. (Archieffoto) Aan verhuurders van particu liere visgrond gaf hij het ad vies om het viswater aan be roepsvissers te verhuren en niet aan particulieren. GOES - Dankzij opletten de buren kon zondag in Goes een inbreker ver jaagd worden. De inbreker had een huis in Goes-zuid als doelwit uitgekozen. De buren - die wisten dat de bewoner van het huis in kwestie niet thuis waren - sloegen alarm toen ze een man door de tuin van de buren zagen lopen. Ze liepen naar de woning toe en za gen dat de inbreker al binnen was. De betrapte inbreker koos met ge zwinde spoed het haze- pad. Het is niet bekend of er iets uit het huis wordt vermist. ZIERIKZEE - Wethouder P. Berrevoets is benoemd in het Platform Cultureel Erfgoed. Gedeputeerde Staten hebben dat vanochtend, dinsdag, be sloten. Berrevoets is voorge dragen door de Vereniging -van Zeeuwse Gemeenten en heeft eerder laten weten dat zij bereid is zitting te nemen in dit adviesorgaan van de provincie. De Schouwse wet houder dient meteen morgen ochtend om 10.00 uur op te ko men draven voor de reguliere vergadering van het plat form. SINT PHILIPSLAND - Bij Reynlof BV in Sint Philips- land werd in de nacht van maandag op dinsdag in een container met groente-afval, bestemd voor dierenvoer, een hoeveelheid puinafval ille gaal gestort. Dit moest door het bedrijf weer uit de container worden verwijderd. Het betrof vier sinasappelkisten met puin van kalkzandstenen. De ste nen waren aan een zijde ge- stucadoord geweest. Volgens de politie heeft ie mand kennelijk een doorgang in een bestaande muur ge maakt. Wie denkt te weten wie de illegale puinstorter is geweest wordt verzocht con tact op te nemen met de poli tie. SUBSIDIE MIDDELBURG - Recreatie- werk Zuid Nederland krijgt van de provincie Zeeland 18.000 gulden extra voor de huisvesting. Het gaat om een subsidie voor de huisvesting van de stichting in Middel burg. De subsidie wordt ver leend in de vorm van een vas te bijdrage. In totaal krijgt de stichting nu een provinciale subsidie van 25.000 gulden. Beheerster Jolanda Meerman: 'Stoppen zou zonde zijn van het geld' ZIERIKZEE - De Stichting Dierenasiel Schouwen- Duiveland heeft een werkgroep in.het leven geroe pen. De leden ervan zullen op braderiëen, rommel markten en tijdens anderie evenementen geld inzamelen ten behoeve van het asiel. Het bestaan van de werk groep is overigens niet nieuw. Tot vorig jaar was de ze echter een onderdeel van de afdeling Noord- en Midden Zeeland van de Dierenbe scherming. Deze organisatie heeft de werkgroepen echter opgeheven. ,,In de rest van Zeeland was de animo voor de werkgroepen klein. Alleen op Schouwen-Duiveland liep het aardig. De dierenbescher ming wilde er daarom mee ophouden. Maar omdat de werkgroep veel geld voor ons inzamelde, vonden we dat zonde," aldus Jolanda Meer man, beheerster van het die renasielen Zierikzee. Want ondanks dat de organi satie in handen was van de dierenbescherming, ging het leeuwendeel van het ingeza melde geld, zo'n 15.000 gul den per jaar, naar het Schouwse asiel. Meerman: ,,Bij de verdeling was afge sproken dan 25 procent voor de Zeeuwse afdeling van de Dierenbescherming was en 75 procent voor ons. Door het wegvallen van de werkgroep zouden we dat geld moeten missen." Vrijwilligers Ondanks de gulle giften, daalde overigens ook het aan tal vrijwilligers van de Schouwse werkgroep. Eind vorig jaar bezat die nog twee, overigens zeer enthousiaste, leden. Nu het initiatief weer nieuw leven is ingeblazen is ook het aantal vrijwilligers weer gestegen. De nieuwe werkgroep heeft zes leden, die ook nog verspreid over het eiland wonen. Meerman: ,,Nu de werkgroep een initia tief is van het asiel zelf, zijn de opbrengsten, voor honderd procent voor het asiel. Alleen van de kalenders en de jaar lijkse collecte van de dieren bescherming dragen we nog wel 25 procent af." Rommelmarkten Grootste bron van inkomsten voor het asiel zijn de twee rommelmarkten. Die worden dit jaar gehouden op de zater dagen 11 april en 29 augustus. Plaats van handeling is zoals ieder jaar onder De Beuze in Zierikzee. Wie spullen heeft weg te geven voor de rommel- marktikan zich in verbinding stellen met het asiel. Het geld dat met de verkoop van de spullen wordt opgehaald is voor het asiel een welkome aanvulling op de gemeentelij ke subsidie. De werkgroep van het dieren asiel bestaat uit: Riet Goud zwaard (Oosterland), Jo Meerman (Oosterland), Cor- rie Oskam, Rineke Koelman (Renesse), Paula Kristelijn (Zierikzee) en Joke Goud zwaard (Zonnemaire). Jolanda Meerman (midden), beheerster van het dierenasiel, samen met de vrijwilligsters van de werkgroep Jo Meerman (links) en Riet Goudzwaard. (Foto: Marieke Mandemaker) Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd door de Triosynode tot directeur van de dienst missionair en diakonaal werk en oecumenische rela ties (MDO) in de arbeidsorga nisatie van de drie Samen-op- Wegkerken: J. Slob, predi kant buitengewone werk zaamheden Kerk in haar ge heel (secretaris Azië Raad voor de Zending). Beroepen te Eindhoven (Re formatorische Kerkgemeen schap): B. J. van Haarlem te Appingedamc.a. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Alphen aan den Rijn: K. de Vries te Ridder kerk. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Sprang Capelle: J. Kareis te Oudemirdum; te Poortvliet: M. Karens te Wer kendam; te Zwolle: C. A. van Dieren te Stolwijk. Bedankt voor Nieuwdorp: A. Vermey te Zwijndrecht. Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Donder dag 19 februari, 19.30 uur ds. C. de Jongste te Tholen. Onder meer in Zeeland DEN HAAG (ANP) - De minister van Volksge zondheid heslist in mei over het nut van de trau mahelikopter, en een eventuele uitbreiding van deze voorziening. Twee onderzoeken naar de in zet van de twee huidige traumaheli's naderen hun voltooiing. Op 1 mei is het drie jaar ge leden dat een traumaheli kopter in Nederland voor het eerst vloog. Dat was in Amsterdam. Inmiddels vliegen er twee vanaf Ne derlands grondgebied: sinds vorig jaar ook één in Rotterdam, die ook in Zee land en West-Brabant diemnst doet. In beide ge vallen gaat het nog steeds om een experiment. De plaatselijke GGD's en artsen van respectievelijk het Amsterdamse VU-zie- kenhuis en Rotterdamse Dijkzigt ziekenhuis bemen sen de toestellen. De ANWB en de verzekeraars betalen de kosten. Vanaf Duits, en Belgisch grondgebied vliegen in to taal drie helikopters die een gedeelte van Nederland be strijken. Het ideaal voor de ANWB is dat er in heel Ne derland traumaheli's vlie gen. Dat betekent dat er in Nederland nog twee bij moeten komen, één in het Noordèn en één in de regio Nijmegen. Maar dat hangt af van de beslissing van de minister. De GGD in Rotterdam heeft waarschijnlijk in april het onderzoek naar de zoge noemde inzetcriteria af. Aan deskundigen en betrok kenen zijn een groot aantal gevallen voorgelegd. Zij' moeten criteria opstellen over de inzet van de heli kopter; in welke gevallen wel en welke niet. 'Echte' Er is bijvoorbeeld al een verschil in gebruik tussen de Rotterdamse en Amster damse helikopter. De Am sterdamse is een „echte" traumaheli en doet alleen dienst bij ongevallen. De Rotterdamse heet officieel medische urgentie helikop ter en wordt ook ingezet bij bijvoorbeeld hartpatiënten en het vervoer van zieken naar andere ziekenhuizen"! Gebouwd bij De Schelde Vlissingen VLISSINGEN (ANP) - Het grootste vaartuig van de Nederlandse marine, het Amfibisch Transportschip Rotterdam, is naar verwachting in januari 1999 klaar voor het uitvoeren van operaties. Dat werd maandag bekend na afloop van de eerste week met proefvaarten die het schip met goed gevolg afleg de. Compleet bataljon De Rotterdam is geschikt voor het vervoeren van een compleet bataljon met uitrus ting en voorraden. Comman dant J.G.A. Brandt verwacht dat het schip vooral een taak heeft bij vredes- en humani taire operaties. „Het zou me niet verbazen als het schip binnen tien jaar voor deze rol wordt ingezet zegt hij. De Rotterdam is 25 meter breed, 163,5 meter lang en heeft een diepgang van 5,6 meter. Het schip heeft zo'n 130 bemanningsleden en heeft ruimte voor niet minder dan 600 mariniers. De Rotterdam kan tegelijkertijd vier tot zes helikopters, twintig vracht wagens en veertig landrovers aan. Het duurt twee tot drie dagen voordat alle materieel van boord is. Verder heeft het schip een compleet zieken huis aan boord. In principe kan het amfibievaartuig, dat 280 miljoen gulden kost, een maand buitengaats blijven. Overgedragen Vorige week maandag is het schip voor het eerst op zee ge weest. Vanuit Vlissingen is het naar Den Helder gevaren, waar verschillende haven- proeven zijn gedaan. Deze zijn naar tevredenheid verlo pen. Op 18 april wordt het transportschip aan de Marine overgedragen, waarna het de titel H.M. Rotterdam mag voeren. SCHARENDIJKE Dorpsraadvergadering Statuten, huishoudelijk re glement, het logo van de dorpsraad en de kosten die verbonden zijn aan het ma ken van een dorpsraadkrant. Die onderwerpen komen 25 februari aan de orde tijdens de vergadering van de Dorps raad Scharendijke. e vergade ring wordt gehouden in De Putmeet en begint om 19.30 uur. ZONNEMAIRE Rommelmarkt-inzameling Harmonievereniging Nut en Uitspanning en Voetbalver eniging Zonnemaire houden zaterdag 23 mei voor de derde keer in successie een rommel markt. De leden van deze ver enigingen trekken ruim van te voren al een aantal keren door het dorp om spullen te verzamelen, de eerste inza- meltocht staat gepland voor zaterdag 21 februari vanaf 10.00 uur. De volgende inza- meltochten zijn op 25 april en 9 mei. Alle oude en overbodi ge maar nog wel bruikbare materialen zijn welkom. NIEUWERKERK Verkoping Ten bate van de Stichting Adullam wordt vanavond, dinsdagavond, van 19.30 tot 21.00 uur een verkoping ge houden van lingerie, nacht kleding en keukentextiel. De verkoping wordt gehouden in de zaal van de kerk aan de Stationstraat. Terug van weggeweest BROUWERSHAVEN - Liefhebbers van modeltrei nen hebben het een paar jaar zonder moeten stellen, maar hij is er weer. Zaterdag 21 februari wordt in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven een modeltrei nenbeurs gehouden. Volgens organisator H. van Handel komen er in ieder ge val voor wat betreft de stand houders heel wat oude beken den naar de Brouwse modeltreinenbeurs, maar kunnen de bezoekers ook nieuwe gezichten verwach ten. Niet alleen treinen en wagons worden ter verkoop of ruiling aangeboden, maar ook kun nen de modelspoorliefheb bers terecht op de treinen- beurs voor allerlei toebehoren. Ook zijn er kra men met modelauto's en toont de modelspoorclub uit Zierikzee een staaltje van haar kunnen. De modeltreinenbeurs is vooral gericht op bewoners van de Zeeuwse en Zuid-Hol landse eilanden en Van Han del verwacht ook veel bezoe kers van elders. De modeltreinenbeurs in het Tonnenmagazijn is zaterdag toegankelijk van 10.00 tot 15.30 uur. Gevarieerd activiteitenprogramma BROUWERSHAVEN - Het bestuur van jeugdsoos The Trump in Brouwershaven houdt op dinsdag 24 februari in het eigen onderkomen in het Scoutingge- bouw een bijeenkomst voor alle belangstellende jon geren. Deze vergadering is bedoeld om de jongeren de gelegen heid te geven mee te praten over het beleid en de activi teiten V£fn The Trump. De ver gadering begint om 20.00 uur. Tafelvoetbaltoernooi The Trump heeft voor de ko mende weken meerdere acti viteiten op het programma staan. Zo wordt er op zater dagavond 21 februari een ta felvoetbaltoernooi gehouden voor iedereen vanaf twaalf jaar. Het toernooi begint om 20.00 uur en duurt tot onge veer middernacht. Op zaterdag 28 februari staat er een carnavals-kinderdisco op het programma voor de kinderen tot en met twaalf jaar. Dit festijn begint om 19.00 uur en wordt omstreeks 22.00 uur afgesloten. Het is de bedoeling, dat de jeugdige bezoekers zoveel mogelijk in carnavaleske uit dossing naar deze kinderdis co komen. De polonaise vormt en belangrijk onder deel van het programma. AFGESLOTEN ZIERIKZEE - De Lange No- belstraat in Zierikzee zal in de week van 23 tot en met 27 februari, wegens werkzaam heden, afgesloten zijn voor al le verkeer tussen 7.00 uur 's ochtends en 16.30 uur in de na middag. LU LU cl: I Als wij maar wijzer waren... Als de'Groten wijzer waren, niet steeds op meer winst bedacht, dan gaf ik de wereld nog'n aantal jaren vóór de laatste nacht. Als wij met z'n allen 'n beetje minder willen doen, vóór die nacht zal vallen en weer leven net als toen Weer 'n beetje gewoner leven, met wat minder toch gelukkig zijn, niet steeds naar nóg meer streven want wat groot is, is vaak klein! Kortom, als wij wijzer waren en beseften wat wij doen! dan geef 'k de wereld nog 'n aantal jaren voor een mensheid met fatsoen. Ja, als wij ALLEN wijzer waren, niet steeds op "nog meer" belust; dan geef ik ons nog een aantal jaren, dan was ik niet zó ongerust. W, A. P. Gabriels. Rotterdam Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze op sturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5