Zierikzeese vissers op de bres voorbehoud afmeergelegenheid Tuin en Vee kondigt het voorjaar aan Landschap, flora en fauna in de regio Zeker vijf doden in weekeindeverkeer Meteo Consult wint Europese weerwedstrijd NBvP-bij eenkomst over genetische manipulatie Controle 100.000 bomen op verkeersveiligheid KERKBERICHTEN Ouwehands opent Lapse Land en Waterland Explosie verwoest kapel Griepgolf velt Kamerkoor Pendelbussen rij den te hard 6. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Levende visserij trekpleister eerste orde WAGENINGEN (ANP) - Het commerciële weerbu reau Meteo Consult is als winnaar uit de bus geko men bij een Europese wedstrijd voor weersvoorspel lingen. Gedurende twaalf weken voorspelden de ongeveer 25 deelnemende organisaties op vrijdag de temperatuur op zondagmiddag in twaalf plaatsen in Europa. Groencursus Natuur- en Vogelwacht ZIERIKZEE - 'Landschap, flora en fauna van Schou- wen-Duiveland'. Dat is de titel van een groencursus, die eind maart van start gaat in gebouw De Driehoek aan het Kerkhof Noordzijde in Zierikzee. Het betreft een initiatief van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland in sa menwerking met de Werk groep schoolbiologie. De cur sus is bedoeld voor iedereen die wat meer wil weten over de natuur in de directe omge ving. Er wordt aandacht -be steed aan het ontstaan van Schouwen-Duiveland, de dui nen, planten, zoet en zout wa ter, vogels en de inlagen, die zo belangrijk zijn voor vo gels. In het kader van de cur sus wordt een excursie ge maakt naar de Oosterschelde. Ook bomen zijn het onder werp van een praktijkles in de vorm van een bomenstads- wandeling. Als afsluiting wordt het leven in zoet en brak water «bekeken. De cur sus omvat acht theoretische avonden, die worden gehou den op maandagavond en vier excursies, op zaterdagmor gen. Nadere informatie of op gave kan via telefoonnum mer 416367. Steeds meer informatie beschikbaar ZIERIKZEE - De februari-bijeenkomst van de afde ling Schouwen van de Nederlandse Bond van Platte lands Vrouwen (NBvP) stond in het teken van de bio technologie. Ir. M. van der Weele-Minder- houd, lid van de werkgroep biotechnologie van de NBvP, verzorgde een voorlichtings avond over de meest recente ontwikkelingen. Zij verwoordde tijdens de bij eenkomst de standpunten van zowel voor- als tegen standers en beantwoordde vragen uit de zaal. Op heldere wijze werd uiteengezet wat moderne biotechnologie nu eigenlijk is. Met behulp van overhead-projectie werd in zicht gegeven wat de moge lijkheden zijn om producten als soja en mais genetisch te manipuleren. ,,We vragen ons af of genetische manipulatie zinvol of wenselijk is en wat de gevolgen zijn voor onze ge zondheid en het milieu. Op veel vragen hebben we nog geen antwoord, maar er wordt wel steeds meer be kend, zodat we een beter standpunt in kunnen nemen. Het is dus van groot belang dat alle genetisch gemanipu leerde voedingsmiddelen dui delijk geëtiketteerd worden zodat we zelf een keuze kun nen maken welke producten we kopen", aldus B. v/d Lin devan de NBvP. Op advies van de werkgroep heeft het landelijk bestuur van de NBvP er bij de minis teries van Landbouw en Volksgezondheid op aange drongen deze etikettering te verplichten. Ned. Hervormde Kerk Benoemd als geestelijk ver zorger van Hervormd woon- en verzorgingscentrum Nijen- stede te Amersfoort: L. van Nieuwpoort, wonende te Rot terdam, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen te Dedemsvaart (wijkgemeente Oost): D. Ver boom te Rijnsburg; te Schoonhoven: H. Liefting te Nieuwland en Oosterwijk. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Urk: G. Mouw te De Valk-Wekerom; te Gronin gen: A. T. Vergunst te Kala mazoo (VS); te Ouddorp: P. Blok te Kootwijkerbroek. RHENEN (ANP) - Ouwehands Dierenpark in Rhenen opent met Pasen het Lapse Land. In dit gebied kunnen bezoekers een kijkje nemen in het noordelijkste puntje van Europa, omripgd door onder andere rendieren. Later in het jaar gaat Wa terland open. De directie wil van het die renpark uiteindelijk een ge bied maken waar bezoekers kunnen ervaren hoe be dreigde diersoorten uit Eu ropa en Noord-Azië leven in hun natuurlijke omgeving. Op termijn moeten alle ou derwetse hokken verdwe nen zijn. Ouwehand opende eerder al de publiekstrek kers Berenbos en Tijgerbos. Aquarium ving leven, betrekken het Waterland. Als eerste komt er een ge bied waar bevers en otters vrij kunnen rondscharrelen en dammen bouwen. Nog dit jaar vliegen ook zeearen den boven Waterland. TE HARD ZIERIKZEE - Bij een snel heidscontrole op de Weg naar de Val werden zaterdagmid dag 795 voertuigen gecontro leerd. Zevenendertig bestuur ders drukten het gaspedaal te diep in. De hoogst gemeten snelheid was 107 kilometer per uur. Ter plaatse geldt een snelheidslimiet van 80 kilo meter per uur. LOON OP ZAND (ANP) - Een Mariakapel in de Brabantse gemeente Loon op Zand is za terdag door een explosie zwaar beschadigd geraakt. Het houten dak van de kapel is ontwricht en de stenen mu ren scheurden als gevolg van de ontploffing, die in de wijde omgeving hoorbaar was. Op de wanden van de kapel zijn antichristelijke teksten aangebracht, waaronder de woorden Sat anus Luci- ferus". Van de daders ont breekt ieder spoor. De politie neemt de zaak hoog op. ,,We sluiten niets uit. Het kan bal dadigheid zijn, maar ook een actie van een persoon of groe pering die iets tegen religieu ze gebouwen heeft", zegt een politiewoordvoerder. In oktober richtten onbeken den ook al vernielingen aan in de kapel en schreven soort gelijke teksten op de muren. Die zaak, waarvoor niemand is aangehouden, wordt bij dit onderzoek betrokken. ARNHEM (ANP) - Door een griepgolf onder de leden van het Nederlands Kamerkoor kan zondagavond het concert in Musis Sacrum in Arnhem niet doorgaan. Zeven van de twintig zangers zijn zo ziek dat ze niet kunnen optreden. Zaterdagavond trad het koor nog wel in Middelburg op, toen zes zieke zangers ontbra ken. ,,Drie vervangers kon den de zangpartijen nog op vangen. Maar met de zevende zieke is het niet mogelijk om de acht- tot twaalfstemmige stukken mooi uit te voeren. Onder de zieken zijn vier van de vijf sopranen. Eén sopraan en een vervanger is niet vol doende", aldus Leonie Tid- dens, directeur van het koor. Volgens haar is er helaas geen ruimte om het concert in Arn hem, dat de laatste was van het programma La France aux Pays-Bas, te herhalen. ,,Het koor zit tot 1999 hele maal volgeboekt." Het Waterland is een pro ject dat zich over meer jaren uitstrekt. Dit gebied, dat op 18 juni open gaat, geeft een beeld van het Nederlandse waterland, met zoet, zuur, zout en brak water. Alle dieren die in de Neder landse waterrijke omge- De kantonniers (ambtenaren ♦die werken aan weg en berm) onderzoeken elke boom en struik langs de 1200 kilome ter provinciale weg op uit wendig zichtbare gebreken. Bomen in slechte conditie krijgen vervolgens bezoek van een gespecialiseerd be drijf dat vaststelt hoe ernstig het gebrek is. Dat bedrijf ad- DRIEBERGEN (ANP) - Bij een gerichte controle van pen delbussen zondag heeft de po litie 65 buschauffeurs betrapt die te hard reden. Dat is 30 procent van het totaal aantal pendelbussen dat de ver keerspolitie samen met de Rijksverkeersinspectie op snelheid controleerde. Pendelbussen vervoeren va kantiegangers van en naar Ouwehand bouwt in Water land ook een immens aqua rium, dat zichtbaar maakt hoe het leven er onder water uitziet. Het publiek loopt onder water door een tun nel. Het is nog niet bekend wanneer het aquarium open gaat. viseert over snoeien of kap pen. Voor elke gekapte boom worden één of twee nieuwe bomen geplant. De provincie hoopt op deze manier te voorkomen dat slechte bomen gevaar opleve ren voor de weggebruikers. Op den duur moet het provin ciale bomenbeheer volledig preventief zijn. hun bestemmingen, met na me in het buitenland. De politie noemt het percen tage snelheidsovertreders vrij hoog. Er waren twee uit schieters bij van chauffeurs die met hun bus 25 en 31 km boven de maximumsnelheid van 80 km per uur voor bus sen reden. Overtreders kregen een pro cesverbaal. ARNHEM (ANP) - De bosrijke provincie Gelderland leidt honderd kantonniers op om ruim 100.000 bomen op verkeersveiligheid te controleren. Gelderland heeft hiervoor als eerste provincie een speciale cur sus laten ontwikkelen door erkende boomverzor gers. Meteo Consult zegt zijn over winning te danken aan een nieuwe methode die geheel uitgaat van de computer. ,,De computer maakt automatisch berekeningen op basis van modellen. Daarin zitten weersgegevens van de afgelo pen jaren. Deze berekening, waaraan geen mens meer te pas komt, is afgelopen najaar voltooid", aldus commercieel directeur M. Noort. Andere weerstations gebrui ken ook computers bij hun voorspellingen maar daar gaat altijd een menselijke in-, breng van een meteoroloog overheen. Normaal gespro ken doet het Wageningse weerstation dat ook, zodat de verwachtingen nog nauwkéu- riger kunnen zijn, maar in de ze wedstrijd is vertrouwd op de computer. ,,De uitslag be tekent dat onze basisgege vens goed zijn", aldus Noort. Aan de door de universiteit van Munchen georganiseerde wedstrijd zit geen prijs vast.; Het gaat om de eer. RIJSWIJK (ANP) - In het weekeinde zijn in ons land zeker vijf mensen om het leven gekomen door onge vallen in het verkeer. In de nacht van vrijdag op za terdag verongelukte een 26- jarige inwoner van het Lim burgse plaatsje Roosteren. De man reed in Koningsbosch bij Echt door nog onbekende oor zaak met zijn auto frontaal te gen een boom en was op slag dood. Diezelfde nacht overleed een 47-jarige man uit Roosendaal door een ongeval in het dorp Zegge bij Rucphen. Hij is ver moedelijk met zijn auto op een T-kruising rechtdoor ge reden en in de sloot beland, waar een voorbijganger hem kort na middernacht aantrof. In Vierpolders bij Brielle vond zaterdagochtend een 70- jarige inwoonster van die plaats de dood toen zij lopend naar de bushalte de rijbaan overstak en werd aangereden door een busje. De vrouw overleed ter plaatse. Een 33-jarige motorrijder uit Beek en Donk overleed zater dag na een aanrijding in zijn woonplaats met een perso nenauto. De man werd op een voorrangskruising aangere den en overleed ter plaatse. Gedronken Een ongeval in Delfzijl kostte zondagochtend een 19-jarige inwoner van Nieuweschans het leven. Hij reed mee in een auto waarvan de bestuurder op een spoorwegovergang de macht over het stuur verloor, in een slip raakte en tegen een boom reed. De bestuurder had volgens de politie te veel gedronken. Beurs over alles wat leeft, groeit en bloeit ZIERIKZEE - De leden van de Zierikzeese vissers vereniging Helpt Elkander zijn niet van zins om hun ligplaatsen af te staan ten gunste van de bruine vloot. Voorzitter W. K. Schot kaart te de havenproblematiek aan tijdens de jaarvergadering van vissersvereniging Helpt Elkander in restaurant De Zeelandbrug. Uit een enquête is. namelijk gebleken dat de bruine vloot die nu aan het Luitje vertoeft de ligplaatsen van de mosselvloot zou wil len innemen. De vissersvloot behoort volgens Schot echter tot de trekpleisters van de monumentenstad. Schot: „Gemeentebestuur, geeft de bruine vloot zo moge lijk de ruimte, maar laat de vissèrs op z'n plaats. De dode stadjes rond het IJsselmeer, waar het water niet meer op en neer gaat zijn jaloers op le vend water en levende visse rij. Ook voor de toeristen is het een trekpleister van de eerste orde." ton mosselzaad van excellen- de kwaliteit. Zoals de vlag er nu bijstaat zien de vooruit zichten er voor het komende mosseljaar eveneens gunstig uit. Nota Met spanning kijken de kwe kers uit naar de evaluatie van de structuurnota Zee- en Kustvisserij, die sinds 1993 van kracht is. De grote vraag is of de schelpdiervissers nog meer beperkingen in de maag gesplitst zullen worden. Een tweede belangrijke vraag is of er in de toekomst wat flexi beler met de toepassing van het huidige beleid zal worden omgesprongen. Het perma nent gebruik van de black box op alle vaartuigen biedt de sleutel daartoe. GOES - De nieuwe lente is in aantocht. De beurs Tuin eh Vee '98 op 26, 27 en 28 februari en op 1 maart in de Zeelandhallen in Goes geeft daar al een voorproefje van. Zowel vee als tuin staan centraal in deze presen tatie. Een groot assortiment aan bloemen, planten en decora tieve tuinideeën geeft een in druk van de mogelijkheden op het gebied van de tuin. Daarnaast vindt een presen tatie van vele diersoorten en hun jongen plaats. Tuin en Vee '98 is derhalve bij uitstek geschikt om inspiratie op te doen voor het komende tuin- seizoen. Bloemen, planten, tuinmeubelen, serres, tuin huisjes, vijvers,, tuinmachi- nes en -gereedschap: alles wat met de tuin te maken heeft, komt aan bod. Vakkundig aangelegde mo- deltuinen, van klassieke tuinen in Engelse stijl tot mysterieuze Oosterse rots- composities, bedekken daar naast een groot gedeelte van de beurslocatie. Trekpleister in het veegedeelte van de beurs zijn de koeien, paar den, schapen en andere die ren in een uitgebreid pro gramma van shows en demonstraties. Zo is er een melkveekeuring met Zeeuw se kampioenen, een demon stratie met paardenrassen en behendigheidswedstrijden met honden. Op zaterdagmid dag is er een voorbrengwed- strijd van kalfjes door kinde ren. Er zijn zestien schapenrassen, tien paarden rassen en zestien rundveeras sen te bewonderen tijdens Tuin en Vee '98. Men kan ze aaien of de pasgeboren jon gen bekijken. Buitenlandse rassen, zoals de harige Schot se Hooglanders zijn ook van de partij. Ook zijn er kleine dieren, zoals kippen-, duiven- en konijnenrassen te vinden op deze beurs. De vereniging Avioris richt een vijver met siereenden in. Ook in het tuingedeelte wor den tal van demonstraties gegeven, zoals manden- en eendekorven vlechten, bloemschikken, schapenkaas proeven, melkbusschilderen, bonsai knippen, kaarsen knippen en een videopresen tatie over fuchsia's. Er staan ook diverse work shops op het programma. Zo kunnen er 'taartjes' van krui den worden gemaakt of kan de creativiteit tot uiting wor den gebracht met sjabloneren en diverse andere druktech nieken. De resultaten van de workshops worden tijdens de laatste dag van de beurs met een kleine tentoonstelling ge presenteerd en een boekbin der maakt van de vervaardig de afdrukken een boekje. Ambachtelijke beroepen als imker, kaasmakerij, klom penmaker en een teler van ou- de fruitboomrassen zijn ver tegenwoordigd. Tuin en Vee '98 wordt ook omlijst met op tredens door dansgroepen in traditionele Zeeuwse kleder dracht. Speciaal voor kinderen wordt er een wedstrijd georgani seerd. Kinderen worden op geroepen voorafgaand of tij dens de beurs een tekening of schilderij te maken in"het the ma 'planten en dieren.' Dit ontwerp kan ingeleverd wor den tijdens de beurs bij de stand van Iris de Leeuw. Elke dag worden de drie mooiste tekeningen uitgekozen en de makers van deze werken krij gen een T-shirt met hun eigen ontwerp daarop afgedrukt. Tuin en Vee '98 is van 26 tot én met 28 februari geopend van 11.00 tot 22.00 uur en op zon dag 1 maart van 11.00 tot 18.00 uur. De levende have zal breed vertegenwoordigd zijn tijdens de beurs Tuin en Vee 98 in de Zee landhallen in Goes. Goed jaar Positieve woorden waren er ook uit de mond van Schot op te tekenen en wel over het af- gélopen visseizoen. ,,A1 met al "kunnen we zeer tevreden zijn over het jaar 1997, een jaar met goede opbrengsten". Aanleiding om zonder klaag zangen op het achterliggende jaar terug te zien waren vol gens Schot de 'wonderbaarlij ke goede vangsten' op de Oos terscheldein het begin van het seizoen en de gunstige zaadvisserijcampagnes in het vöor- en najaar, met opbreng sten van respectievelijk ruim 500.000 ton erf bijna 300.000 In zijn jaarrede typeerde Schot de black box als een noodzakelijk kwaad. ,,De be langen zijn zo groot geworden dat we ook elkaar willen con troleren. We hopen dat er van hoge boetes een preventieve werking uitgaat zodat be rechting niet nodig is. Een voordeel van het kostbare in strument is dat we het als be drijfstak geheel in eigen hand houden, met toestemming van het ministerie van land bouw, visserij en natuurbe heer en officieren van justi tie." „Wat opgezet is als wapen om valse beschuldigingen van de natuurvrienden te weerleg gen wordt nu ook een instru De belangstelling voor de vergadering van Helpt Elkander was groot. ment om onszelf in de hand te houden. Er zal door het minis terie naar gestreefd worden om ook oestervissers op de Oosterschelde en de Grevelin- gen onder het regime te krij gen", aldus Schot. Duidelijk zorgen maken de Zeeuwse kwekers zich steeds weer om de jaren waarin er geen mosselzaad in het diepe te vinden zal zijn. Op basis van historische gegevens ligt het voor de hand dat deze si tuatie zich binnen afzienbare tijd een keer voordoet. Kan er dan en waar zal er dan op zaad gevist mogen worden als de voorraad op de droog vallende mosselbanken volle dig voor de vogels gereser veerd blijft, luidt de cruciale vraag. Ook de overige visserijtak- ken die onder de paraplu van Helpt Elkander opereren heb ben het afgelopen seizoen over het algemeen goede za ken gedaan. De palingvissers op de Oosterschelde zijn te vreden, ondanks dat de visse rij op kreeft nauwelijks ren dabel is. „Het product is prachtig en neemt in aantal toe maar er zijn veel kapers (Foto: Marijke Folkertsma) op de kust. De hangcultuur van mosselen is ook een tak van visserij die door onze le den wordt uitgeoefend. Hoe wel het hard werken is voor redelijke inkomsten blijkt het vertrouwen in de toe komst van onze nieuwe be drijfstak door de aanschaf van nieuwe verwerkingsap- paratuur en de bouw van een nieuw schip.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 6