Retourkaart voor veerboot te duur Versmarkt Burgh Jeugdbrandweerteams van Nederland in mei naar Bru De baas zijn is leuk Nieuwe kunstfolder VERSTHEATER INGEZONDEN STUKKEN MAANDAG 16 FEBRUARI 1998 NR 26333 MIDDELBURG - Het Proviciaal bestuur ziet niets in de invoering van retourkaartjes voor de veerboten van de Provinciale Stoomboot Dienst (PSD), die tussen Kruiningen en Perkpolder en Vlissingen en Breskens varen. Gedeputeerde Staten vin den het bedrag van 175.000 gulden, dat hiermee mini maal gemoeid zou zijn, veel te hoog. „Het financieel meerjarenprogramma van de PSD laat geen ruimte voor nieuwe investeringen van dergelijke omvang." GS wijzen er verder op dat de gevolgen van retour kaartjes op de tarieven van de andere bootkaarten 'on gewis' is. „Met de minister van Verkeer en Waterstaat is afgesproken dat moet worden gestreefd naar een gemiddelde opbrengst van tien gulden per voertuig, per vaartocht in het jaar 2000. Daarom moeten alle andere tarieven omhoog bij de invoering van rétour- kaartjes." Het dagelijks provinciaal bestuur wijst tenslotte op het egalisatie fonds van de PSD. „Daarin moet bij het einde van de veerverbindingen over de Westerschelde, in 2002 wan neer de tunnel in gebruik wordt genomen, ongeveer 1,5 miljoen gulden zitten. Dit geld is nodig om de kos ten van beëindiging van de veerdienst te dekken." RECENSIE Ali Pankow 'Schat ik hen d'r hoor' van Jack Popplewell door toneel vereniging De Schouwspe lers, zaterdagavond in 'De Oosterhof', Oosterland. Re gie: Jan de Bil. De baas zijn is leuk. Daar lie ten De Schouwspelers geen twijfel over bestaan in hun klucht van Jack Popplewell. Rupert Johns redt het echter niet echt als baas van een zeepfabriek. De boel dreigt failliet te gaan. Rupert's vrouw Celia maakt een jan boel van het huishouden en verveelt zich te pletter. Ru- bert snapt dat niet, want voor het huishouden heb je toch niet echt talenten nodig. De oplossing voor hun proble men ligt voor de hand: rolwis seling. Zij gaat de zeepfa briek runnen en hij wordt huisman. Een luchtig ver haal, maar met enkele conclu sies: vrouwen kunnen best succesvol een bedrijf leiden en mannen zijn heel goed in staat om het huishouden op rolletjes te laten lopen, maar buitenshuis werken is toch veel leuker dan altijd maar thuis de boel schoonpoetsen en voor het eten zorgen. Het huishouden gaat Rupert aanvankelijk heel goed af, maar het wordt wat ingewik kelder als dochterlief plots met een tweeling en onge trouwd uit Canada terug keert. De tijd voor kaartmid- dagjes en creatieve cursussen dreigt er dan bij in te schie ten. De Schouwspelers heb ben door allerlei omstandig heden een lange repetitiepe riode achter de rug. Misschien iets te lang. Hier en daar ont brak de dynamiek in het spel, hetgeen het tempo van de voorstelling niet ten goede kwam. Gelukkig waren er ook mooie staaltjes van ti ming en mimiek (met name van §onja Moerman en Peter Bekedam), die ook meteen door een welwillend publiek met gelach werden beloond. Te vaak echter hing er een soort grauwsluier over het spel. Grootste bezwaar waren de mankementjes in de teksV kennis. Ze kunnen vaak zo ge makkelijk voorkomen wor den als de spelers zich volledig vastbijten in hun personage. Nu zag je op de ge zichten soms de vtaag 'wat moet ik nou precies zeggen?', terwijl een personage zich ei genlijk alleen op het doel van zijn aanwezigheid binnen een scène dient te concentreren. De hand van regisseur Jan de Bil had wel de juiste richting gewezen, maar 'het er echt voor gaan' moet toch uit de spelers zelf komen. Hij ver dient die inzet van zijn spe lers. Als regisseur mag je best hard werken om de kar te trekken, maar van achteren ook nog eens duwen kan uit eindelijk te veel vergen. Er was creatief omgegaan met de vormgeving en door de keuze van leuke bijpassende liedteksten werden de chan gementen tot vrolijke inter mezzi gemaakt. Komt dat zien! Kommt mal sehen! Boeren, Burghers en Buitenlui. Wij presenteren u ons nieuwe Verstheater. Hierbij valt het Nieuwe de la Mar, hierbij valt Carré in het niet. Want ons theater is anders. Bij ons spelen appels en peren, bolbegonia's en gehaktballen de hoofdrol. Wat zegt u? Een overdreven naam voor een paar winkels? Kleinzielige geest die gij zijt. Dit is nog maar het begin van de me tropool Burgh. Na het Verstheater verrijst straks een IJs-Palace, een Drop-Arena en een Friet-Kathedraal. Want wij, wij zien alles groots in Burgh. U kunt veel verwachten van ons Verstheater. Misschien hoopt u vanwege de groentenaf- deling op de dramatisering van Turks Fruit' of de Serooskerkse klucht 'Gebonden groentesoep met balletjes'. Misschien denkt u vanwege de slagerij Ham-let te kunnen be wonderen. Maar het wordt meer, veel meer. Ons eerste theaterstuk laat u een grootste tragedie zien die het ontstaan van het Verst heater zelf op aangrijpende wijze beschrijft. Dames en heren, komt kijken naar het stuk 'Het Oproer van Burgh-Haamstede' met special starring: Dik Meulblok! In het eerste bedrijf zult hem fietsend met een groentenkar zien opkomen. De compo nist, van wie wij u de naam nog niet verklap pen, heeft een schitterend lied in Mozarti- aanse stijl gecomponeerd: Ik wil een ver6thea-ha!ha!ha!ha!ha!ater. En wie zich tegen mij keren wil, die slaat een flaha!ha!ha!ha!ha!ter. Acteur Meulblok ver vult de rol van de moderne ziener. Hij kijkt tot ver in de eenentwintigste eeuw. Maar hij wordt omringd door een morrende bevolking die nooit verder is gekomen dan het jaar 1959. Hoor de acteur zijn waren verhande len: 'Knollen voor citroenen!' en hoor hoe hij zingt 'Ik ben een Burgher', terwijl de bevol king (met echte oogkleppen op!) antwoordt: 'Hij is een wurger.' Ja mensen, zij die dat zin gen komen uit een dorp dat naast Burgh ligt: Haamstede. Zij zijn bang dat hun dorp leeg gezogen wordt en dat je daar straks wel een ansichtkaart maar geen pond biefstuk meer kunt krijgen. 'Hij is een ellendeling' scande ren ze, maar Meulblok antwoordt: No, I am the Burgher King. En zo ontstaat er een enorm spanningsveld tussen beide dorpen. Twee partijen, voorheen die van de Duun- knienen en die van het Geitekot, vandaag de Burghse the-aters en de Haams^edse the- haters. Het stuk wordt geladen. Tot hun leedwezen zien de the-haters de een na de andere on dernemer overlopen naar het Meulse Blok. Bloemhandelaar Bongers is de eerste. U zult wulpse bloemenmeisjes zien dansen terwijl ze zingen: Bongers Bonte Burghse Bloemen Bloeien Blij en Blijven Burghers Boeien. Nog spannender wordt het als in het stuk Slager De Jonge uit Haamstede zich erbij voegt. Een ontroerende scène ervaart u als u de huilende Haamsteedse bevolking ziet staan bij de gesloten slagerijdeur van De Jonge. Maar Walter trekt zich er niets van aan. Zijn lied priemt de harten van de Haamsteders: Het is hier geen Ham, Ham, Ham, Hamste de. Hun Hammen zijn verleden. Ik ben een echter durver. Hier is je Ham, Ham, Ham, Ham, Burgher. En dan komt de morrende Dorpsraad. Zij wil len op democratische wijze de boel in stem ming brengen. Maar de the-aters zingen: Jullie moeten geen stemming maken en ons plan gaan kraken. Als jullie gaan forceren dan gaan wij procederen. Dit lied wordt be geleid door scheurende saxen en jankende elektrische gitaren. En boven het toneel ziet u de zwijgende geest van Veerhoek zweven die u herkent aan het bekende doedelzakge luid. De beelden aan het eincf van het drama zul len een leven lang in uw herinnering blijven. Meulblok zal als overwinnaar tevoorschijn komen (trompetgeschal!) en het Verstheater wordt feestelijk geopend. Maar dan komt een grote catastrofe. Een gigantische dorps- strijd, de Burghse Beroerten, breekt uit. Woedend trekken de the-haters op. Ze stor ten zich op het verfoeide verstheater. Er klinkt geen wapengekletter maar in plaats van kogels vliegen de eerste bananen al rond. De leden van de Dorpsraad staan in geestdrift op de barricaden. Onder luid ge juich spatten de tomaten uit elkaar, zoeven de cactussen door de lucht en kletteren de karbonades tegen de winkelruiten. Water meloenen exploderen in de gezichten van de the-aters. De the-haters heffen opzwepende strijdliederen aan. Het verstheater dreigt zuchtend in elkaar te zijgen. Maar op dat moment klinkt er een donderende explosie. De geest van Veerhoek openbaart zich en sidderend begeven zich de dorpsbewoners terzijde. Tja, en wat er dan gebeurt verklappen wij u niet. U moet het zelf beleven in ons eigen Verstheater. Komt dat zien! Komt mal sehen! Drama van niveau en dat voor een appel en een ei! En hartstikke vers. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. Nog steeds heeft een deel van de bevolking van Schouwen- Duiveland de illusie dat er democratische besluitvor ming plaatsvindt. Vooral als zaken van planolo gische aard naar buiten ko men is 'de pap al lang ge stort'. Jammer voor die groep mensen (en dorpsraad) die toch de moeite neemt tijd te besteden aan het volgen van de procedures en bijeenkom sten. Ik ervaar dit als 'pop penkast' en dus als zinloos tijdverdrijf. Voor mij is het bewijs van 'de reeds lang ge storte pap' nu weer het feit, dat een ondernemer in Haam stede het 'risico' neemt zijn bedrijf nu te verkopen om pas bij 'eventuele' realisering van het versmarktcomplex in de loop van 1999 weer te star ten! J. DEN HOLLANDER. Haamstede. GOES - 'Kunstbeeld van Goes' is de titel van de nieu we kunstfolder van de gemeente Goes. De folder geeft een overzicht van beelden, galeries en ateliers in de gemeente. Het betreft de tweede uitgave van de kunstfolder. Nieuwe beelden, zoals het kunstwerk van Eveline van Duijl bij de GGD aan de Westwal en het kunstwerk 'ploegende Zeeuwse paarden' van Johan Melse, dat bij het ZLM-ge- bouw staat, zijn in de folder opgenomen. verkrijgbaar bij het bureau Voorlichting van de gemeente Goes, de openbare biblio theek Goes en de VW's in Goes en Borssele. De folder werd samengesteld door de Culturele Raad Goes en de bu reaus Voorlichting en Cul tuur, sport en recreatie van de gemeente. Expositieruimten Ook worden nieuwe exposi tieruimten vermeld, zoals Ga lerie Elf en galerie-atelier 'De Kaai'. Het project 'Gronden' van de stichting 'Trechter 5' vormt de basis van de folder. Dit project gaat uit van een achtdeling van de stad, met de Grote of Maria Magdalena- kerk als middelpunt. In de acht vakken zullen regelma tig kunstwerken worden ge plaatst van verschillende Zeeuwse kunstenaars. De fol der 'Kunstbeeld van Goes' is INBRAAK ZIERIKZEE - De 28-jarige ei genaar van een speelgoedwin kel in Zierikzee deed bij de politie aangifte van inbraak. In de nacht van zondag op maandag verschaften de dief zich toegang tot het pand door enkele deuren te forceren. Uit de winkel werd elektrisch speelgoed en computerspeel goed gestolen. De omvang van de schade is nog niet be kend bij de politie. Veertig ruiters, 124 verklede kinderen en stralend lenteweer Fraaie start straö-seizoen RENESSE - „Wat er leuk aan is? Alles. Het rijden met elkaar, het gezellige feest nadien. Ik vind het al leen jammer dat er eigenlijk niet zoveel paarden ver sierd zijn. Want dat hoort toch ook bij de traditie." Aan het woord Erwin de Visser uit Renesse, één van de veertig deelnemers aan het eerste straöfeest van het seizoen zaterdag in Renesse. Alles zat mee zaterdag in Re nesse bij de start van het straö-seizoen 1998: veel be langstelling voor het traditio nele feest onder zowei rui ters, jeugd als publiek. Stralend lenteweer deed de rest. Voor burgemeester J. Asselbergs was het de tweede Renesser straö die hij mee maakte. Zijn echtgenote reed mee in de ruiterstoet. „Elk straöfeest is weer anders," al dus de burgemeester in een korte toespraak ter gelegen heid van de opening van het straöseizoen. „Ik heb er vorig jaar vier meegemaakt en wat mij opvalt in Renesse is dat hier erg veel werk wordt ge maakt van het bij het feest betrekken van de jeugd. Dat is een compliment aan het adres van de organisatie waard," aldus de burgemees ter. „Houdt dat vol," luidde zijn raad richting organise rend straöcomité Renesse. M. Dalebout, voorzitter van het straöcomité, toonde zich zaterdag zeer tevreden over de animo onder ruiters, jon geren en publiek voor het aloude feest. „Er is ook uit zonderlijk veel belangstel ling van de media voor het feest en wij zijn daar alleen maar blij mee." In zijn nopjes was Dalebout ook met het wel heel fraaie weer. Dat is, zo memoreerde Dalebout, wel eens anders geweest. Er zijn straöfeestên in Renesse ge weest waarbij de ruiters kou de en sneeuw moesten trotse ren. „Er is zelfs wel eens aan mij gevraagd of het straöfeest niet wat later op het jaar, als de kans op mooi weer groter is, gehouden kan worden." Dalebout wil daar absoluut niet aan. Straö in Renesse vier je acht weken voor Pa sen. Zo is de traditie en zo moet de traditie ook blijven. Veel kinderen Opmerkelijk tijdens het eer ste straöfeest van 1998 was de grote belangstelling onder de kinderen. Gewoontegetrouw mochten zij, als het even kan verkléed, met boerenwagens getrokken door stoere Zeeuw se trekpaarden meerijden in de stoet en daar werd massaal gebruik van gemaakt. „To taal 124 kinderen," weet H. van Hengel van het straöco mité. „We hadden vijf boe renkarren en zoals je ziet zit ten die allemaal helemaal vol." Er zat van alles bij: zor- ro's, cowboys en ridders, maar ook een heuse sneeuwp op, een toverfee en een met een fraaie hoepelrok getooide Middeleeuwse schone. Ook dit jaar was er weer de flessenpost. Net als vorig jaar was ook voor dit onderdeel van het feest veel animo. Vo rig jaar werden naar schat ting zestig flessen-met-een- boodschap op reis gestuurd. Ongeveer de helft spoelde aan en werd opgeraapt en de boodschap beantwoord. Één tje haalde de Belgische kust, de andere flessen strandden volgens Van Hengel wat dich ter bij huis. 's Avonds weidden in het Wapen van Zeeland, waar de kinderen ook een De oorsprong van het straöfeest: na een winter lang op stal te hebben gestaan worden de paardenbenen gewassen in het zeewa ter. Niet alleen uit hygiënische overwegingen maar ook, zo luidt het verhaal, om boze geesten te verdrijven. - (Foto: Marijke Folkertsma) kindermenu aangeboden kre gen, de prijzen voor de mooist verklede kinderen, het rings teken per fiets of pony en de flessenpost '97 uitgereikt. Aansluitend werd de inmid dels in Renesse traditionele play-backshow gehouden. Negentien kinderen deden daar aan mee. Bij de mooist verklede kinderen was het de als theepot verklede Romina Wagemaker die met de hoog ste eer ging strijken. Tweede werd Katinka Kristelijn en op de derde plaats eindigde Shirley Jane van Brouwers haven. Andrey Schol won het ringsteken per fiets. Bij het ringsteken per pony werd Frank van Hengel eerste, op de voet gevolgd door Sanne Schol. Derde werd Saskia Da- lebout.De flessenpost-wed strijd werd gewonnen door Stephan Oosterling. Kimber- ly de Hamer, Imke Kosters, Marloes Lemsom en Mara Verhulst wonnen met hun versie van Rik Jessica's Op de motor de sounxmix-play- backwedstrijd. De zusjes Jo anne, Marije en Loes Krijger legden samen met Nanette Bezemer beslag op de tweede plaats en op de derde plaast eindigden de nichtjes Aniek en Krista Krijger. De jury riep het paard bere den door Debora den Breens uit tot het mooiste versierde van het straöfeest 1998. Twee de werd Erwin de Visser ter wijl Janinka van Klochem beslag legde op de derde plaats. Het ringsteken te paard werd gewonnen door Carolien ten Wolde. De twee de plaats was voor Ilona de Vrieze en op de derde trede van het erepodium stond Joy ce Naerebout. Viering twintigjarig bestaan Bruse jeugdbrandweer BRUINISSE - Naar schatting 250 a 300 jeugdbrand- weerlieden met hun begeleiders komen zaterdag 2 mei naar Bruinisse. Ter ere van het twintigjarig be staan van de Bruse Jeugdbrandweer worden die dag in het vissersdorp nationale selectiewedstrijden voor de jeugdbrandweer gehouden. Dat werd vrijdagavond be kend gemaakt tijdens een feestavond van de jeugd brandweer in Bruinisse. Het Bruse jeugdbrandweercorps werd in 1978 opgericht en is sindsdien een kweekvijver. „En dat heeft zijn vruchten afgeworpen," stelde post- commandant van de Bruse brandweer J. de Ronde. Met enige trots kon hij vrijdag avond vaststellen dat er wel iswaar vijf leden van de jeugdbrandweer afscheid ne men van de jeugdbrandweer, maar dat één van hen - W. Ha- ge - doorstroomt naar 'het grote corps'. Vertrekken De andere vier - de zusje J. en H. de Keijser, J. van der Have en M. de Ronde - vertrekken vanwege het bereiken van de achttienjarige leeftijd of het feit dat ze niet langer in Brui nisse wonen en werken. „We kunnen nu best weer wel wat nieuwe jeugdbrandweerlie- den gebruiken," aldus post- commandant De Ronde. „We proberen steeds een club jeugdbrandweerlieden van ongeveer vijftien in stand te houden en er blijven er nu na het vertrek van deze vijf twaalf over." Het lidmaat schap van de Bruse jeugd brandweer staat open voor jeugd tussen twaalf en acht tienjaar. Burgemeester J. Asselbergs, naar Bru afgereisd vanwege het afscheid van de vijf en het aan zeven leden uitreiken van diploma's, zei veel waarde te hechten aan het Bruse jeugd brandweercorps. „De angst in de Republiek Bru dat de jeugdbrandweer na de ge meentelijke herindeling en de reorganisatie van de brand weer haar zelfstandigheid zou verliezen is ongegrond ge bleken. Ik vind het ook van belang dat het een eigen club met een eigen budget is. Dat moet zo blijven," aldus Asselbergs. Kweekvijver Niet alleen is een jeugdbrand weercorps een goede kweek vijver voor de brandweer, maar ook is het lidmaatschap ervan karaktervormend vol gens Asselbergs. „Kinderen leren zo in een team, in groepsverband, samen te werken en met elkaar proble- men op te lossen. Dat is een persoonlijke verrij king." Postcommandant De Ronde sloot zich daar later in een persoonlijk woord tot de scheidende jeugdbrandweer- leden bij aan. Diploma's Tijdens de feestelijke bijeen komst in de Bruse brand weerkazerne werden diplo ma's uitgereikt aan C. Stouten, R. Giljam, M. Bo- lier, C. Hartoog, M. de Ronde, C. Hage en J. van der Have. De laatste wil graag van zijn hobby zijn beroep maken. Hij ambieert een carrière als be roepsbrandweerman. Alle ge noemde jeugdbrandweerlie den behaalden het diploma Junior jeugdbrandweer. Ei- landelijke brandweercom mandant F. Peijnenborg was ook present tijdens de feest avond. Hij stelde zichzelf voor aan de leden van de jeugdbrandweer en maakte van de gelegen heid gebruik om de loftrom pet te steken over het Bruse jeugdbrandweercorps. „Ik heb zelf tijdens wedstrijden kunnen zien hoe fanatiek en enthousiast jullie zijn. Hou den zo. Laat ze een poepie rui ken." De scheidende jeugdbrandweerlieden, geflankeerd door hun begeleiders. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5