Eerste Burghje Boven-oorkonde voor Burghs bakkersechtpaar Rozen en hartensnoepjes op Bruse Valentijnsparty GOED KOOP 6» Geen Omroep Zeeland via televisie-antenne Ook ondernemers FOS tegen versmalling brug Extra aandacht nodig vrouwenhulpverlening lf» Mexicaans bezoek voor parochie van Schouwen s Wapenbezit Dure fles In brief aan de provincie Vanwege verdiensten voor kern Burgh 'We zvillen het spannend houden' In kader van uitwisselingsproject MAANDAG 16 FEBRUARI 1998 NR 26333 Enige beschikbare kanaal te hoge frequentie ZIERIKZEE - Mensen die de televisiezenders nog ontvangen via een antenne op het dak, blijven ver stoken van de uitzendingen van Omroep Zeeland TV. Uit een brief van de NOZEMA (Nederlandse Omroep Zendermaatschappij NV) aan het Zeeuws provinci aal bestuur blijkt dat uitsluitend kanaal 54 beschik baar is voor de uitzendingen. Dit kanaal heeft echter een te hoge frequentie om te kunnen worden opgevangen door de televisieantennes, die nog op veel woningen in het buiten gebied staan. De meeste an tennes kunnen geen hoger sig naal ontvangen dan 40. Om de uitzendingen van Omroep Zeeland toch op televisie te krijgen zouden de televisie antennes moeten worden aan gepast. Volgens de NOZEMA is het aantal bruikbare televisieka nalen beperkt. Ook de overi ge beschikbare kanalen in zuid-west Nederland liggen volgens de zendermaatschap pij rond kanaal 50. De NOZE MA herinnert eraan dat het aanvankelijk de bedoeling was om de regionale televi sie-uitzendingen te gaan ver zorgen via 'vensters' in de uit zendingen van TV1 of TV2. Vensters zijn vaste uren, waarop op deze landelijke zenders in elke provincie een eigen regionale uitzending te. zien zou zijn. Dit 'venster- plan' ging niet door omdat de NOS er niet aan wilde mee werken. Daarmee werd ook het gebruik van de frequen ties van TV1 of TV2 (29 en 32) onmogelijk voor gebruik door regionale uitzendingen. Omroep Zeeland kreeg toen kanaal 54 aangewezen. Volgens de Nozema is het on mogelijk om het verzoek van het provinciaal bestuur om de zendinstallatie aan te passen te honoreren. Dit omdat er geen kanalen beschikbaar zijn onder kanaal 40. BRUINISSE - Een twintigja rige Rotterdammer is in de nacht van zaterdag op zondag in Bruinisse aangehouden wegens verboden wapenbe zit. Tijdens een controle door de surveillancedienst werd on der de stoel van de Rotter dammer een gasalarmpistool gevonden. Het wapen werd in beslag genomen.De man uit Rotterdam werd zondagmor gen weer in vrijheid gesteld. GOES - Een 54-jarige vrouw uit Goes, die bij een slijterij in haar woonplaats een fles sterke drank meenam zonder af te rekenen moest daarvoor een geldboete van 240 gulden betalen. Dat was ongeveer twaalf keer zoveel als de waarde van de door haar gestolen drank. De vrouw werd door de win kelier overgedragen aan de politie, die proces-verbaal op maakte en een boete oplegde. BROUWERSHAVEN - De Federatie van Onder nemersverenigingen Schouwen-Duiveland (FOS) heeft middels een brief aan de commissie Econo mie van Provinciale Staten van Zeeland haar zorg uitgesproken over de voorgenomen versmalling van de Zeelandbrug. De FOS vertegenwoordigt negen lokale ondernemers verenigingen, waarbij in to taal 385 Schouwse onderne mers zijn aangesloten. „De voorgenomen plannen tot versmalling van de rijstro ken van de Zeelandbrug, hebben bij velen gevoelens van'teleurstelling en onbe grip opgewekt. Wij zijn van mening dat een versmalling van de rijstroken een ver- keersonveilige situatie in de hand werkt. Ons inziens leiden de hogere verkeersri- sico's ertoe dat men de Zee landbrug gaat mijden," al dus de brief. Deze voorzienbare situatie acht de FOS strijdig met de ontwikkeling van bedrij venterreinen in Zierikzee, zoals opgenomen in het streekplan. Het wordt on dernemingen er volgens het FOS niet aantrekkelijker op gemaakt om voor Zierik zee als vestigingsplaats te kiezen. „Men zal op voor hand aan Zierikzee voorbij gaan." Eerder spraken de gemeen ten Schouwen-Duiveland, Goes en Noord-Beveland alsmede, de Kamer van Koophandel, de Brabant Zeeuwse werkgeversvereni gingen en de GLTO hun be zorgdheid over de voorgeno men versmalling uit. ZIERIKZEE - 'De huisarts heeft een centrale rol als poortwachter. Hij heeft daarom een bepaalde vaar digheid nodig om onderliggende vragen boven tafel te krijgen, van vrouwen of mannen die hulp nodig hebben. Deze deskundigheid van artsen moet bevor derd worden.' Dat is een van de conclusies en aanbevelingen in het eind- vérslag 'Integratieproject seksespecifieke hulpverle ning' Het project werd in 1994 opgestart om te onderzoeken op welke manier de zorg en maatschappelijke dienstver lening aan vrouwen en man nen kon worden verbeterd. Het project werd, met provin ciale subsidie, uitgevoerd door VMC Zeeland. Het maakte, volgens VMC-be- stuurslid B. W. Meij, duide lijk dat hulp die speciaal is toegespitst op mannen of op vrouwen van wezenlijk be lang is voor de kwaliteit van de zorg. In het kader van het project werden de afgelopen jaren initiatieven genomen als de voorbereiding van een Steun punt Seksueel geweld, een te lefoonlijn waar patiënten er varingen en wensen kwijt kunnen op het gebied van gy naecologische behandelingen en het breed verspreiden van een brochure over vrouwen- zelfhulpgroepen. Ook werd in het kader van het project samenwerking en uitwisseling opgezet tussen instanties die algemene zorg bieden en organisaties die zich specifiek richten op man nen of vrouwenhulpverle ning. Volgens VMC moet dit over leg worden voortgezet, zodat de seksespecifieke hulpverle ning op den duur een vanzelf sprekend onderdeel van de gezondheidszorg wordt. Ver der bevelen de onderzoekers aan om het management van zorginstellingen te vragen naar cijfers over de hulp vraag, het hulpaanbod en de kosten daarvan. Dit omdat de vraag van mensen met seksu ele geweldservaringen niet altijd direct en herkenbaar is en daarom ook niet eenduidig terug te vinden is in registra tiesystemen. Dat zou ertoe kunnen leiden dat de noodzaak voor extra investeringen in hulpaanbod ter discussie wordt gesteld. Het feit dat over heidsgeld voor zorgvernieu wing voor is gekoppeld aan een gezondheidsinstelling kan volgens het VMC samen werking tussen deze instellin gen in de weg staan. Daarom wordt aanbevolen om geza menlijke act'ies vooraf te toet sen op financiële consequen ties. Marco en Tanja Arkesteyn (rechts) kregen de Burghje Boven-oorkonde uit handen van D. Mooijaart. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH - Marco en Tanja Arkesteyn, eigenaars van bakkerij Inde Soete Suikerbol aan de Ring in Burgh, mogen zich sinds zaterdag de trotse eigenaar van de eerste Burghje Boven-oorkonde noemen. Zij kregen de onderscheiding voor hun inspanningen om bij de renovatie van het oude pand dat zoveel mogelijk in oude glorie terug te brengen. Dat is hen volgens het be stuur van de Stichting Burgh- se Dag uitstekend gelukt. De renovatie van het pand was volgens bakker M. Arkesteyn hard .nodig. „De voorgevel was erg slecht. We hadden erg veel last van vocht en kou. En als je dan toch renoveert, zo vonden wij, dan moet je pro beren het in originele staat te rug te brengen. Dat past ook heel goed bij de manier waar op wij ons bedrijf runnen. We maken alles nog op de ouder wetse manier. Alles is hand werk," aldus de Burghse bak ker. Het echtpaar Arkesteyn woont sinds 1993 in Burgh maar beiden voelen zich, zo verklaart Marco Arkesteyn, nu al echte Burghers. „Ik vind het ook heel leuk dat wij nu die onderscheiding hebben gekregen. Hij krijgt een mooi plaatje in de winkel want ik ben er best wel trots op." De Burghje Boven-oor konde werd uitgereikt tij dens een door de stichting ge organiseerde feestavond in Restaurant De Molenberg in Burgh-Haamste de „De Burghse Dag drijft op de belangeloze inzet van vrijwil ligers en daarom wilden wij als sti-chting iets terugdoen," legt J. Slager, secretaris van de Stichting Burghse Dag het hoe en waarom van de feest avond uit. Hij schat dat tijdens een Burghse Dag ongeveer 150 a 175 vrijwilligers actief zijn om de verschillende evene menten in goede banen te lei den. „Dat is ook de kracht van de Burghse Dag. De inzet van vrijwilligers maakt het voor ons als stichting moge lijk om het budget zo efficiënt mogelijk te besteden." Subsi die van de gemeente is er niet voor de Burghse Dag, maar de organiserende stichting kan wel rekenen op de steun van bedrijven uit de omgeving van het Westerschouwse dorp. Donateurs Om toch wat meer financiële armslag te krijgen heeft het bestuur van de Stichting Burghse Dag besloten óm do nateurs te gaan werven. Het idee daarvoor kwam in eerste instantie overigens niet uit de koker van een van de be stuursleden maar ontstond vanuit vragen van mensen buiten het stichtingsbestuur. Vanaf het luttele bedrag van 7,50 per jaar kunnen mensen zich opgeven. De editie 1998 van de Burghse Dag ziet er, zo verklaarde stichtingsvoorzitter P. J. Lan- degent, in grote lijnen het zelfde uit als de voorgaande edities. Het dagvullende pro gramma gaat van start met een grote parade. Aan die pa rade doet in ieder geval een aantal doedelzakspelers mee. Ook dit jaar komt er weer een Boerenmarkt en een Oud- Hollandse kermis terwijl die dag aan het Duinwegje een speciale Burghse Dag-kroeg uit de grond gestampt wordt. Deze heeft de naam Burghse Beuze meegekregen. Verder wordt het aantal bij het auto bedrijf van Noordhoek in Burgh tijdens de Burghse Dag uitgestalde auto- en mo- torklassiekers uitgebreid tot ongeveer veertig voertuigen. Vast onderdeel, hoewel de deelnemers ervoor volgens stichtingsvoorzitter Lande- gent nog niet bepaald in de rij staan, is de Burghse Babbe laar-competitie. De winnaar van 1996, André Jansen, zou optreden tijdens de feest avond in Burgh maar moest wegens ziekte afhaken. Burghse Babbelaar '97 Corrie Kloet was wel present om als volleerd buut'nreedner het publiek op een spraakwater val te trapteren. Werkgroepen Voor wat betreft de organisa tiestructuur wordt binnen het bestuur van de stichting ge dacht aan het in het leven roe pen van verschillende werk groepen die zich met onderdelen van het evene ment bezig gaan houden. Hoe veel werkgroepen dat gaan worden en welke portefeuil les zij onder hun hoede gaan krijgen is nog niet bekend. De datum van de Burghse Dag '98 wel: zaterdag 8 augüstus, de tweede zaterdag in augus- tus. Het wordt de negende editie van het Burghse fes tijn. BRUINISSE - De eerste Valentijnsparty in de Bruse jeugdsoos De Pul zaterdag is een succes geworden. ,,Het blijft altijd gokken of een idee aanslaat, maar we houden het graag spannend," aldus een tevreden Lennart Kempe die samen met Arie Roon en Marijn van den Hoek tekende voor de organisatie. In het Bruse jeugdhonk is het een soort sport geworden om met verrassende thema-avon den te komen, herder was het onderkomen aan het Stenen pad al het toneel van een Wes tern-avond en een spectacu laire jungleparty en werd in het drie jaar oude gebouw ook een schuimparty gehou den. „Die schuimparty was heel apart. Als je binnen kwam stond je meteen tot je middel in het schuim. Alleen was het toen buiten heel koud. Als je uit dat schuim naar buiten ging bevroor je zo'n beetje." Dat was zaterdagavond wel anders in De Pul. Speciaal voor de gelegenheid was de jeugdsoosruimte versierd met ballonnen, stonden de spots in de stand 'roman tisch', werden er rode rozen verkocht en strooiden de be stuursleden op gezette tijden met hartensnoepjes. Kempe: „En je draait dan natuurlijk ook wat romantischer muziek dan op een gewone soos- avond. Normaal dz'aaien we vooral Top-40 werk Het idee voor het houden van een Valentijnsparty ontstond spontaan. „We hebben hier zo'n lichtbalk waar je bood schappen op door kunt geven en mensen kunnen daar ook hun liefdesboodschappen op zetten. Daar wordt aardig ge bruik van gemaakt," vertelt Kempe. Dus lag het voor de ha'nd om op Valentijnsdag 14 februari nog een stapje ver der te gaan. Om de liefdesver klaringen te stimuleren wer den rode rozen verkócht. Jonger Speciaal voor de Valentijn sparty had het Pul-bestuur een bescheiden voorraadje Bacardi-Breezers aan laten rukken. „Echt een drankje voor de meisjes," aldus Kem pe, Roon en Van den Hoek. Halverwege de avond consta teerden zij gezamenlijk dat hun idee goed aansloeg. „Nor maal gesproken wordt het pas later op de avond, zo te gen tienen, wat drukker." Nu is het voor deze tijd al behoor lijk druk in de soos. Wat het organiserend drietal daarbij opvalt is dat er vooral wat jonger publiek dan normaal naar de Bruse jeugdsoos was gekomen. De Pul heeft anno 1998 231 leden. Niet slecht, maar het is weieens beter ge weest volgens Roon, Kempe en Van den Hoek. „Toen 'we pas in het nieuwe gebouw za ten was er echt een stormloop op De Pul. Toen hadden we op gegeven moment meer dan 330 leden. Nu is denk ik het nieuwtje er wel een beetje af en blijven de trouwe leden over," aldus Kempe. Hij en zijn mede-organisato ren zijn nog steeds dik tevre den met het nieuwe gebouw van De Pul. De geluidsinstal latie is beter, het licht biedt meer mogelijkheden en - vooral - de geluidsisolatie is beter. „Het enige nadeel is dat je in de oude Pul sneller geneigd was om voor zo'n the ma-avond de soosruimte te 'verbouwen'. Je kon daar heel makkelijk spijkers in de muren slaan, maar dat kan nu niet meer." Advertentie BAVARIA BIER krat 12 flesjes a 0,3 liter van 679 4? Maximaal 4 kratten per klant. RUNDERGEHAKT fwS] 500 gram ^99 NU NU WITBROOD OF TARWEBROOD rond, heel van .2^9 Aanbiedingen geldig van ma. 16 (eb. t/m ?a 21 feb. 1998. A&P Services B.V. tel. 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS ZIERIKZEE - De regio de Bevelanden-Schouwen- Duiveland van het bisdom Breda ontvangt vanaf woensdag 4 maart gasten uit de parochie San Mateo del Mar (Mexico). Dit in het kader van een uitwisse lingsproject. Rode rozenhartensnoepjes en romantische muziek waren de ingrediënten van de Valentijn sparty in De Pul. Vooral veel jongeren bezoekers kwamen er op af. ,r (Foto: Marijke Folkertsma) Al tien jaar heeft het bisdom Breda een uitwisseling met het bisdom Tehuantepec. De ze 'intercambio' is gebasseerd op wederzijdse vriendschaps banden tussen parochies in beide bisdommen. Sinds iets meer dan een jaar heeft ook de regio de Bevelanden- Schouwen-Duiveland contact en wel met San Mateo del Mar, een parochie aan de Stil le Oceaan in het zuiden van de deelstaat Oaxaca. De mensen uit dit dorp leven van de vis- en garnalenvangst. Vanaf woensdag 4 maart ont vangt het bisdom Breda zes vertegenwoordigers uit het zusterbisdom. Twee gasten uit San Mateo del Mar wor den in de regio de Bevelan- den-Schouwen-Duiveland rondgeleid en in aanraking gebracht met de mooie en minder mooie zijden van onze cultuur, en met de kerkelijke traditie in de regio. De gasten zullen worden ontvangen door veel verschillende ker kelijke groeperingen en com missies, maar zullen ook maatschappelijke groeperin gen ontmoeten. Het bezoek van Maria de Ia Luz en Beatriz Guttierez bete kent een nieuwe stap in het uitwisselingsproject met San Mateo. Maandag 16 februari Zierikzee Kennismakingsbijeenkomst nieuwe inwoners in Theater Mondragon. 19.30 uur. Dinsdag 17 februari Zierikzee Themamiddag PCOB over so ciale wetgeving. De Veste. 14.15 uur. Workshop fotograferen met de compact camera. RSG Pro fessor Zeeman. 19.00 uur. Laatste deel van de tweedeli ge ZVU-cursus Wees zuinig op uw lichaam: u hebt er maar één in RSG Professor Zeeman. 19.30 uur. Huiskameravond In Perspec tief. Lange Nobelstraat 9. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Ledenvergadering NVvH af deling Westerschouwen in de Schutse. 14.00 uur. Ouwerkerk Informatie-avond project cas- sons Ouwerkerk. Dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 18 februari Zierikzee Start Internet-cursus voor be ginners, SKW De Lichtboei. MFC. 19.30 uur. Kerkwerve Jaarvergadering NCVB afde ling Kerkwérve, Dorpshuis Zuudende; 19.30 uur. Renesse Informatiebijeenkomst Jeugdsoos. Ruimte achter dorpshuis. 20.00 uur. Brouwershaven Viering 45-jarig bestaan NBvP Brouwershaven. Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Ouwerkerk Thema-avond NBvP over 'le ven en gezondheid'. Dorps huis. 19.30 uur. Donderdag 19 februari Zierikzee Start cursus meubels stoffe ren. Poststraat 37. 9.30 uur. Inloopmiddag Fibromyalgievereniging. Multi Functioneel Centrum. 14.00 tot 16.00 uur. Raadsvergadering in Theater Mondragon. 19.30 uur. Scharendijke Opvoering toneelstuk 'Poese kater' ZSC (voor ouderen). De Putmeet 14.30 uur. Start lessen countrydansen. Gebouw bij kerk Platteweg. 20.00 uur. Nieuwerkerk Grote oefenavond van de af deling Duiveland van de KNV EHBO en Lotus in het dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 20 februari Zierikzee 'Bemoei d'r niet mee'. Mu ziektheaterprogramma rond Simon Carmiggelt. Theater Mondragon. 20.00 uur. Bruinisse Samenzangavond. Gerefor meerde kerk. 19.30 uur Zaterdag 21 februari Zierikzee Workshop naaktmodelteke nen van Schildersclub Per spectief uit Zierikzee. 9.30 tot 11.30 uur. Haamstede Twaalf uurs klaverjastoer- nooi. Dorpshuis De Schutse. 10.00 uur. Concert Mixed Up. Muziek café Brandenburgh. 20.00 uur. Bruinisse Vogelruilbeurs ODW De Nachtegaal, Clubgebouw Mo lenweg; 10.00-12.00 uur. Maandag 23 februari Zierikzee Begin cursus striptekenen voor kinderen. Multi Functioneel Centrum. 10.00 tot 11.30 uur. Openbare vergadering PvdA- fractie in kamer 78 van het gemeentehuis. 19.30 uur. WD-debat tijdens algemene vergadering in the.ater Mon dragon. 20.00 uur. Dinsdag 24 februari Zierikzee Vakantie Bijbel Club. Multi functioneel Centrum. 13.30 tot 16.00 uur. Actie Watermusic in Ver pleeghuis Corneliastichting. 14.30 uur. Actie Watermusic in Theater Mondragon. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Excursie NVvH afdeling Wes terschouwen, vanaf de Schut se. 8.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3