Zorg over inkomsten VVV Bruse brandweer doet beroep op werkgevers L J 1 'i Twaalf jaar geëist in grote cocaïnezaak Bijeenkomst over Europese Unie Illustraties van kinderen bij boekje Oosterschelde Eilandelijke ontmoeting Dorkasgroep Provincie kan weinig doen aan slechte tv-ontvangst DONDERDAG 12 FEBRUARI 1998 NR 26331 9 Leden Schouwse Kust gaan akkoord met fusie in maart RENESSE - De leden van de VVV Schouwse Kust ma ken zich zorgen over de inkomsten van de gefuseerde VVV Schouwen-Duiveland. Minder omzet mag in elk geval niet tot contributieverhoging leiden. De alge mene ledenvergadering van de Schouwse Kust ging dinsdagavond akkoord met de fusie, die in maart zijn beslag krijgt. Het bestuur van de VVV Schouwse Kust in de voorlaatste algemene ledenvergadering uit haar voorzitter D. Mooijaart. Hij werd tot erelid benoemd. „De gemeentesubsidie gaat de komende jaren met grote sprongen achteruit. Op uw in dicatieve begroting heeft u een saldo van duizend gul den. Concreet beteken-t dat dat we omstreeks februari 1999 al twee ton extra omzet moeten maken," voorspelde ondernemer M. Ruitenberg de financiële toekomst. Volgens voorzitter D. Mooij aart kan het allemaal wel meevallen omdat uit de voor lopige cijfers over '97 blijkt dat de VVV de kosten behoor lijk in de hand heeft gehou den en er is ook een goed ren dement gemaakt. Maar campinghouder H. van Oost is daar niet gerust op: „Deze zorg leeft bij veel le den. Misschien moeten we toch wat geld reserveren. Want als we volgend jaar weer worden geconfronteerd met een contributieverhoging van twintig tot dertig pro cent, dan hebben we een pro bleem." Moóijaart ging hier niet op in. Volgens hem ko men er ook nog extra op brengsten uit marketing en promotie. De statuten van de nieuwe vereniging zijn nog niet gepasseerd of een wijzi ging dient zich al aan. De Fe deratie van Ondernemersver enigingen Schouwen-Duive land (FOS) krijgt twee leden in de Raad van Advies. Vol gens het huidige statuut mo gen die - in tegenstelling tot andere afgevaardigden slechts twee jaar zitting ne men. Blijft de FOS slecht ver tegenwoordigd, dan moet één MIDDELBURG - In het pro vinciehuis van Zeeland in Middelburg wordt vrijdag 13 februari een regionale bijeen komst gehouden over de voorstellen van de Europese Commissie voor versterking en uitbreiding van de Europe se Unie. De bijeenkomst is bedoeld voor bestuurders en mede werkers van provincies, ge meenten en waterschappen. Ook elders in het land vinden op korte termijn dergelijke dagen plaats. De spreiding van de locaties is bedoeld om voor de deelnemers uit alle delen van het land de reistijd binnen redelijke grenzen te houden. Tijdens de bijeenkomst, die geopend wordt door Commis saris van de Koningin Van Gelder, worden inleidingen gehouden door Nico Wegter, directeur van de vertegen woordiging in Nederland van de Europese Commissie en een provinciale portefeuille houder Europese Zaken. afgevaardigde zelfs naar huis. Dit is gedaan op advies van de ANVV, die vindt dat de FOS te weinig leden heeft die aangesloten zijn bij de WV. De tweejarige benoe ming moet een stimulans zijn om meer winkeliers aan te melden als WV-lid. Overleg tussen FOS en fusie commissie van de WV heeft er echter toe geleid dat dit ar tikel wordt geschrapt. Er zijn meer branche-organisaties die niet sterk vertegenwoor digd zijn in de WV, meent de FOS. De federatie vindt het dan ook onredelijk dat zij wordt 'gestraft' met een tweejarige benoeming en kans op verlies van een zetel in de Raad van Advies. Zodra de eerste statuten zijn verle den, wordt een wijziging ge maakt. De tweekoppige FOS- afvaardiging wordt gewoon voor vier jaar benoemd. Opzeggen Op aangeven van mevrouw P. Bakker wordt nog een ander artikel gewijzigd. Onderne mers kunnen tot december hun VW-lidmaatschap op zeggen. Bakker: „Maar dan is de gids al verspreid en zoals bekend, worden daar alieen leden met hun bedrijf in opge nomen." Mooijaart nam deze opmer king te harte. De huidige sta tuten kunnen niet gewijzigd, want die hebben al ter inzage gelegen. In een wijziging wordt nu opgenomen dat vóór 1 oktober duidelijk moet Brandweerlieden moeten vie rentwintig uur per dag pa raat zijn. Dat vergt de nodige flexibiliteit van de werkge ver en het bedrijf. Bovendien vrezen werkgevers de geva ren waaraan hun werkne mers bloot gesteld staan. De brand in Harderwijk, waar recent twee brandweerlieden kwamen te overlijden, maakt deze vrees actueel. Ook het korps Bruinisse kent de pro blematiek. Zo blijft de voor genomen uitbreiding in 1998 van vijftien naar zeventien leden om deze reden hangen op een totaal aantal van zes tien. „Jammer dat ook ons korps hiermee wordt gecon fronteerd. Dit betekent dat we aan het einde van 1998 op hetzelfde aantal leden zullen zitten," blikte Kempe voor uit. Nieuwkomer Wim Hage - werkzaam bij machinefa briek Padmos - versterkt bin nenkort de gelederen, ondercommandant T. Deur- loo neemt echter afscheid aan het einde van het jaar. Volgens Kempe is de vrees van werkgevers niet gegrond, hoewel hij erkent dat de be- zijn of een bedrijf het volgen de jaar nog lid is. Mooijaart begon de vergade ring met de opmerking dat de noodzaak tot schaalvergro ting in WV-land Steeds dui delijker wordt. Hij refereer de aan de economische recessie in Duitsland en de moeite die moet worden ge daan om de benodigde omzet ten te halen. Deze aansporing nodigde flexibiliteit niet bij elke baan is op te brengen. „Maar in de vijftien jaar dat ik hier zit, heb ik nog nooit meegemaakt dat iemand van ons iets is overkomen. Ter wijl door sport mensen regel matig geblesseerd raken." Postcommandant De Ronde trok de zaak in een breder perspectief. „Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat het maatschappelijk draag vlak voor het werk van de vrijwillige brandweer ver vaagt. Een minder plezierige ontwikkeling die een tijdbom legt onder de continuïteit van de vrijwillige brandweer." Aan het adres van de Bruse ondernemers had hij overi gens ook een duidelijk compliment. „Veel onderne mers hebben in het afgelopen jaar spontaan meegewerkt om een groot aantal praktijk gerichte oefeningen in hun ge bouwen te houden," aldus De Ronde. Die praktijkgerichte oefenin gen kwamen goed van pas. De Bruse brandweer moest in 1997 dertig keer uitrukken. In 1996 werd een totaal van 25 bleek achteraf onnodig. Afge zien van genoemde opmerkin gen bleef fundamentele kri tiek op de fusie uit. Een formeel besluit kon dinsdag avond in hotel de Zeeuwse Stromen niet worden geno men. Het benodigde quorum van 300 leden was bij lange na niet aanwezig. De voorge schreven stemming vindt nu plaats op donderdagavond 19 bereikt, gemiddeld bleek een gemiddelde van vijftien een kloppend getal. De in vestering die gepleegd is om de nieuwe kazerne te realise ren is dan ook niet voor niets gedaan, zo liet Kempe weten. Het gebouw aan de Dorpsweg bevalt het korps goed. „Zelfs het samen onder één dak zit ten met het Rode Kruis is pri ma verlopen. Vooraf waren er mensen die daar wel wat ne gatieve gedachten over had den. Zelf was ik daar één van," erkende hij ruiterlijk. Na een jaar praktijk blijkt zijn wantrouwen verdwenen te zijn. „Het werkt perfect, de afspraken worden goed nage leefd." Aandacht was er uiteraard voor de brandweerlieden die een diploma of certificaat wisten te halen. Barrie Capel- le kreeg uit handen van Assel- bergs het diploma Brand wacht overhandigd. De modules repressie, persoon lijke bescherming, levensred dende handelingen en het dragen van een persluchtmas ker maken hier deel van uit. Jacob Stouten ontving het certificaat materieel, dat on derdeel is van het diploma voor onderbrandmeester. Hetzelfde papier werd uitge reikt aan secretaris Peter Hanse. Voor zijn behaalde acht werd hij nog eens extra door de burgemeester becom- plimenteerd. In het komende jaar zijn acht van de vijftien Bruse brandweermannen op studiegebied actief. februari, in hotel Bom in Haamstede. Het bestuur gaat ervan uit dat deze bijeen komst niet meer dan een for maliteit is. Erelid Tot ieders verrassing kwam penningmeester D. Kooman met het voorstel Mooijaart te B. zou leiding hebben gege ven aan een bende die 1236 kilo cocaïne Nederland wil de invoeren. Tegen drie an dere verdachten, de 53-jari- ge Vlissinger H.O., de 61-jarige T.B. uit Curagao en de 38-jarige H.W. uit Vlis- singen eiste officier van jus titie mr. Valente respectie velijk acht, zes en vier jaar. De enorme partij harddrugs werd op 17 april in Hans- weert door de politie ont dekt op de Canadese traw ler Fogo Isle. De cocaïne heeft een straatwaarde van meer dan 150 miljoen gul den. Het was een van de grootste cocaïnevangsten in Nederland. B. was één van de topman nen van de Femis:bank die in 1991 failliet ging. Hij ont snapte in 1995 uit de gevan- Het boekje beschrijft een na- tuur-educatieve fiets- en ont dekkingstocht rond de Oos- terschelde. In dit negende deel uit de serie is plaats voor tien tekeningen over de Oos- terschelde. Er zal een selectie worden gemaakt uit alle in zendingen die voor 1 april 1998 binnenkomen. Alle ove rige tekeningen krijgen gedu rende de zomermaanden een plaats op het grote parkeer terrein in Westenschouwen, bij het natuurinformatiepunt De Vluchtheuvel. De initiatiefnemers van het boekje, Jan en Ellen Midavai- ne (beiden lid van de Werk groep Schoolbiologie Schou wen-Duiveland) vragen de inzenders wel om duidelijk contrast in het werk aan te brengen. „Dit kan heel een voudig door gebruik te ma ken van Oostindische inkt, zwarte viltstiften en/of zwar te verf." Het gaat bij het maken van de tekeningen om een eigen im pressie van de Oosterschelde. Dat kan bijvoorbeeld het lij- bestaan. Als vierde van links (Foto: Marijke Folkertsma) benoemen tot erelid van de VVV Schouwse Kust. Ant woord van de vergadering was een klaterend applaus. „Of je nu aardappels, graan of een toeristisch product ver koopt, het maakt niet pit. Bo vendien was ik bij de coöpe ratieve handelsvereniging gewend om te werken voor je leden," blikte de scheidend voorzitter terug op zijn taak. genis van Caracas, waar hij een straf van twintig jaar moest uitzitten. B. zou als zakenpartner van O. en W. het idee hebben geopperd in Canada een schip te kopen en het in Nederland te laten ombouwen voor oceanogra- fisch onderzoek. O. en W. hadden een bedrijfje in wa terbehandeling. Het schip mankeerde echter van alles en moest op Cu- ragao worden gerepareerd. Daar werden de drugs in de ballasttanks gestopt. T.B. werd als mede-eigenaar van de Fogo Isle op Curasao aan gehouden. Hij legde tegen over de politie een verkla ring af op basis waarvan de andere verdachten werden aangehouden. De verdediging is vandaag en vrijdag aan de beurt. nenspel van Zierikzee zijn, het geluid van de vogels, de Oosterschelde als voedsel bron of de Oosterschelde om weg te dromen bij een zonson dergang. Inzendingen kunnen per groep, per school of individu eel gestuurd worden naar Jan Midavaine, Hogeweg 112, 4328 PM Burgh-Haamstede. VERSTHEATER BURGH-HAAMSTEDE - De croissanterie in het toekom stig verstheater in Burgh zal niet worden geëxploiteerd door de familie Van der Zan- de uit Burgh-Haamstede.In de Zierikzeesche Nieuwsbode van dinsdag stond dit ten on rechte vermeld. Volgens me vrouw A. van der Zande zijn zij en haar echtgenoot nog steeds geïnteresseerd in ver koop van hun woonhuis ten behoeve van de bouw van het verstheater, maar zullen zij niet participeren in de exploi tatie ervan. SCHOUWEN-DUIVELAND Belastinghulp De FNV biedt haar leden op Schouwen-Duiveland belas tinghulp aan. Omdat het in vullen van de belastingbiljet ten voor velen moeilijk is, zijn speciaal daartoe opgelei de kaderleden bereid een handje te helpen. Vorig jaar deden hier op landelijke basis 100.000 FNV-leden hun voor deel mee. Voor een afspraak kunnen Schouwen-Duive- landse leden zich melden bij 420303 of 462417. ZIERIKZEE Collecte De collecte voor Stichting De Zonnebloem heeft een bedrag van 2.130,50 gulden opge bracht. Oliebollenactie De Commissie Licht voor LunCani houdt zaterdag 14 fe bruari een huis-aan-huis ver koopactie van oliebollen in Zierikzee. Met vijftien auto's en vijftig mensen wordt ge probeerd door de verkoop geld binnen te halen voor de scholen in het Roemeense Luncani. De commissie zelf brengt het geld naar het dorp toe. Eerst moet echter gebak ken gaan worden. Een bak- ploeg - van zes mensen - en een inpakploeg zetten zich hier voor in. Vanaf 9.00 uur komen de oliebolverkopers langs de deuren. SCHARENDIJKE Playstationmiddag In dorpshuis De Putmeet in Scharendijke vindt zaterdag 28 februari een playstation middag plaats voor de jeugd. Op initiatief van jeugdsoos Ook de Nozema, verantwoor delijk voor de verspreiding van de ethersignalen, zegt weinig te kunnen onderne men. In heel Zeeland kunnen mensen de regionale televi siezender slechts door aan schaf van een nieuwe antenne of aanpassingen aan de huidi ge ontvangen. In antwoord op de vragen van GroenLinks zeggen GS dat de verantwoordelijkheid voor de problemen ligt bij Omroep Zeeland. Uit ambtelijk inge wonnen informatie blijkt dat de omroep de problemen on voldoende heeft voorzien. GroenLinks vroeg zich af of inwoners zonder kabel daar om vrijgesteld kunnen wor den van de provinciale opslag voor kijk-en luistergelden. Dit blijkt niet het geval. „Hoewel wij het betreuren dat veel inwoners van Zee land kosten moeten maken om hun ontvangstapparatuur aan te passen, zien wij geen mogelijkheden hiervoor op- Panik liggen die middag ap paratuur en spellen klaar. Jongeren van 10 tot 16 jaar zijn welkom tussen 16.00 en 18.00 uur. ZONNEMAIRE Bouw- en Houtbond De Bouw- en Houtbond FNV; afdeling Schouwen-Duive land houdt vrijdag 20 febru ari haar jaarvergadering in café-snackbar Bommenede aan de Dijk van Bommenede in Zonnemaire. Op de agenda staan het jaaroverzicht, het financieel verslag, een be stuursverkiezing en de huldi ging van enkele jubilarissen. De vergadering begint om 20.00 uur. NIEUWERKERK Oefenavond EHBO De afdeling Duiveland vande Koninklijke Nederlandse Vereniging EHBO houdt don derdag 19 februari in Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk een grote oefenavond met Lo tus. Welkom zijn alle mensen die belangstelling hebben voor EHBO of Lotus. Ook de genen die in de toekomst voor werk of privé hun EHBOtCÜ- ploma willen halen, kunnen terecht. Er is ruimschoots ge^ legenheid tot het stellen van vragen. De avond begint oiri 20.00 uur. BRUINISSE Valentijnsparty Bij jeugdsoos De Pul in Brui nisse staat zaterdag 14 febru ari geheel in het teken van Valentijnsdag. Met een Va lentijnsparty biedt De Pul mensen de gelegenheid hun liefde te verklaren aan hun gelief de. Dat kan vanaf 19.30 uur. De entree is gratis. lossingen aan te dragen," al dus GS. Sinds de zender in gebruik is ontvangt de provincie een aanhoudende stroom klach ten over de ontvangst van de zender. Dat veel mensen het signaal niet kunnen ontvan gen komt omdat uitgezonden wordt op een te hoge frequen tie, namelijk kanaal 54. De meeste antennes in Zeeland kunnen geen hoger signaal ontvangen dan 40. Gedeputeerde Staten van Zeeland hadden eerder aan Nozema laten weten het onac ceptabel te vinden dat indivi duele antennebezitters op moeten draaien voor extra kosten om de televisiebeel den te ontvangen. Zij droeg de zendermaatschappij per brief op er voor zorg te dragen dat antennebezitters zonder ingrijpende aanpassingen het televisiesignaal kunnen ont vangen. Na een uitleg van No zema, legt de provincie zich echter bij de situatie neer. f Van links naar rechts de geslaagden: B. Capelle Jacob Stouten en Peter Hanse. In het midden burgemeester J. Asselbergs. Postcommandant Jde Ronde sluit de rij aan de rechterkant. (Foto: Marijke Folkertsma) Plaats voor negen tekeningen BURGH-HAAMSTEDE - Kinderen van Schouwen- Duiveland krijgen de kans om illustraties te maken bij een boekje dat uitgegeven wordt in het kader van de Zeeland Natuurmaand. Deze vindt plaats in juni van dit jaar. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 13 februari: Chr. Geref. kerk, Zierikzee. Zangavond Bond Chr. Ger. Zangver. Nederland m.m.v. De Sjofar, de Lofstem, Internos (Middel burg) en Prins Mauritskoor (Middelharnis). (19.30). 21 februari: Voormalig Stadhuis, Brouwershaven. Mirjam en Sandra Karres, Rogier van der Tak piano/viool/altviool. 6 maart: Dorpshuis Oosterhof, Oosterland. Jaarlijkse uitvoering Oosterlands Fanfare m.m.v. Zeeuwse accordeonvereniging Concerti na en leerlingen en blokfluitgroepen Ooster lands Fanfare. 7 maart: Sint Willibrorduskerk, Zierikzee. Madrigaalkoor en Strijkersensemble Zeeuwse Muziekschool. (20.30). Ars Musica 4. 7 maart: Chr. Ger. kerk, Zierikzee. Chr. gem. koor VZOS (Oosterland), Muziek groep Christengemeente Zierikzee (Zangavond Breng de Joden thuis). 21 maart: Theater Mondragon. Jaaruitvoering Kunst en Eer. 21 maart: Gereformeerde kerk, Zierikzee. Jubileumconcert 50 jaar Gereformeerd Kerk koor Zierikzee m.m.v. Liesbeth Franken en Liesbeth Noordhof. (17.00). 22 april: Theater Mondragon. Jaarlijkse uitvoering van de Zeeuwse Muziek school regio Schouwen-Duiveland. (19.30). 24 april: Bethlehemkerk, Scharendijke. Koor- en samenzangavond, m.m.v. de koren Sursum Corda, VZOS (St. Annaland), instru mentalisten van de Zeeuwse Muziekschool en Kees Groenleer, orgel en piano. (19.45). 25 april: Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Ronald Slager, hoorn (met pianobegeleiding). Ars Musica 5. Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierikzee. ZIERIKZEE - De eilande lijke Dorkasgroep houdt vrijdag 6 maart een pre sentatie- en ontmoetings avond in het Hervormd Kerkcentrum in Zierik- Jolling Veninga, Dorkas- medewerker uit Andijk, is aanwezig om de nieuw ste Dorkasvideo te verto nen. Bovendien geeft Ve ninga aan de hand van een diaserie een toelich ting op de situatie en het werk van Dorkas in Mo zambique. Dit land geldt als armste land ter we reld, na bijna twintig jaar burgeroorlog. Dorkas heeft eind 1995 een kin dertehuis overgenomen van Terre des Hommes. Naast de ontvangen ver zorging komen de kinde ren in dit tehuis ook in aanraking met het evan gelie door middel van poppenspel. Een ander project van Dorkas in dit land is een eerste hulp post in de sloppenwijk in Beira. Ook hier gaat de verzorging en hulp van Dorkas gepaard met ver spreiding van het evange lie. Meer over de organi satie én over Mozambique is te horen tijdens de ont moetingsavond. De avond begint om 20.00 uur. Inlichtingen via: 651521. Diploma en certificaten uitgereikt tijdens jaarvergadering BRUINISSE - „Werkgevers moeten zich goed realise- bereikt, gemiddeld bleek een ren dat ze zelf ook brand kunnen krijgen op hun be drijf en dat ze een sociale verplichting hebben rich ting de samenleving waar ze deel van uitmaken." Met deze indringende woorden haalde burgemeester J. Asselbergs gisteren tijdens de jaarvergadering van de Bruse brandweer een gevoelig punt aan. Ook voorzitter J. Kempe en postcommandant J. de Ronde besteedden aandacht aan dit onderwerp. MIDDELBURG (ANP) - Voor de rechtbank in Middelburg is woensdag twaalf jaar cel geëist te gen de 54-jarige A.B. uit Vlissingen wegens drugs smokkel op grote schaal. Geen vrijstelling voor opslag Kijkgeld ZIERIKZEE - De provincie Zeeland kan weinig doen aan de slechte of ontbrekende antenneontvangst van de televisiebeelden van de regionale omroep. Dit blijkt uit vragen aan GS van GroenLinks.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5