Grolsch weg uit Groenlo Afspraken met buurlanden over inning parkeerboetes 'De dood van Diana en Dodi was geen ongeluk' Diplomatie begint te werken volgens minister Nog hele dag werk aan brand Apeldoorn Prins Maurits stapt in mei in huwelijksbootje Betaalstroken werken niet s Banenpoolers staken twee dagen WATERSTANDEN Spookrit in metro Blauwhelmen klaar voor inzet Cyprus ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mohamed Al-Fayed in dagblad: RIJSWIJK/LONDEN (ANP/RTR) - Mohamed al- Fayed denkt dat het fatale auto-ongeval waarbij zijn zoon Dodi en prinses Diana om het leven kwamen, geen ongeluk is geweest. Hij meent dat er sprake is van een samenzwering. Dat heeft hij tegen het dag blad Daily Mirror gezegd. ,,Ik "geloof diep in mijn hart, voor 99 procent, dat het geen onge luk was. Er was een samen zwering, en ik zal niet rusten tot ik weet wat er is ge beurd", aldus de zakenmag- naat van Egyptische afkomst. „Ik ben van mening dat er mensen zijn die niet wilden dat Dodi en Diana samen wa ren." Hij zegt dat hij heeft be- .sjoten naar buiten te treden met zijn mening vanwege alle ..órizin" die sinds het drama is gepubliceerd. In het interview met het bou levardblad vertelt Al-Fayed vetder hoe hij direct nadat hij hoorde van het drama met zijn privé-helikopter naar Pa rijs was gevlogen. Bij aan komst werd hem gezegd dat Diana overleden was. Een verpleegster zou hem toen ge zegd hebben dat de laatste woorden van de prinses voor haar zoons waren. Terwijl ze dat zei, bedekte ze met haar hand haar naamplaatje om anoniem te blijven, aldus de zakenmagnaat. Artsen hebben altijd gezegd dat de prinses na het ongeluk bijna voortdurend buiten be wustzijn is geweest. Ze zou slechts af en toe kreten van pijn hebben geslaakt. Verloofd Tenslotte beweert Al-Fayed dat zijn zoon en de prinses op het moment van hun dood verloofd waren en trouw plannen hadden. Ook dat is steeds door ingewijden als onzin van de hand gewezen. Een woordvoerder van Buc kingham Palace zei dat het ongepast zou zijn om te reage ren. Londen minder oorlogszuchtig LONDEN (RTR) - De diplomatie, met geweldsdrei- gipg op de achtergrond, begint effect te krijgen op Irak. Dat heeft de Britse minister van Defensie Geor ge Robertson donderdag verklaard. ,,Ik wil dat de diplomatie slaagt. Saddam Hussein moet buigen voor de eisen van de VN. Ik wil geen militaire ac tie", aldus Robertson. Saddam Hussein begint te bewegen, maar alleen omdat wij kracht hebben vertoond. Het jongste Iraakse voorstel is nog niet aanvaardbaar, dóch ik hoop dat Bagdad ver dere concessies doet. De ge- schiédenis heeft geleerd dat je niet kunt berusten tegen óver'dictators. Hij is een dic tator, heeft territoriale ambi ties voor de rest van het gebied en beschikt over wa pens voor massavernieti ging", zei de Britse minister in tv-interviews bij Sky en BBC. Het hoofd van de Russische buitenlandse inlichtingen dienst gelooft niet dat er een militaire operatie tegen Irak komt. „Ik geloof niet in een tweede Desert Storm. Naar mijn idee gaat het nu om een psychologische aanval en niets meer. Niemand, uitge zonderd misschien Koeweit, wil een militaire oplossing van het probleem", aldus Viatsjeslav Troebnikóv don derdag in een Russisch dag blad. Papierbedrijf in as gelegd APELDOORN (ANP) - De Apeldoornse brandweer verwacht donderdag nog de hele dag werk te hebben aan de grote brand die woensdagavond papiervernie- tigingsbedrijf KNP aan de Hogenkampweg ver woestte. Een slopersbedrijf moet de verwrongen staalconstructies optillen zodat de brandweer smeulende balen papier kan blussen. De schade als gevolg van de brand loopt in de mil joenen guldens. Wat er nog over is van het gebouw staat op instorten. Het vuur laait nog telkens op maar kan vol gens de brandweer geen kwaad meer. De landelijke opslagruimte van de politie, die naast het bedrijf is gevestigd, heeft rook- en waterschade opgelo pen. In de opslagruimte ligt ónder meer munitie. Een poli tiewoordvoerder zei woens dagavond dat de sprinklerin stallatie van de opslagruimte in werking was getreden. Een school aan de andere kant van het brandende ge bouw heeft volgens de zegs man van de politie fikse scha de omdat een brandwerende muur totaal ontzet is. Een ge deelte van het gebouw is afge sloten maar de leerlingen konden wel naar school. De brand is vermoedelijk ont staan doordat papierstof oververhit raakte. De werk nemers waren op dat moment net met koffiepauze. De tech nische recherche van de poli tie en de brandweer stellen donderdag nog een onderzoek in. Bij de brand raakte nie mand gewond. AMSTERDAM (ANP) - Ba- nehpoolers en jongeren met een Jeugdwerkgarantiebaan (JWG'ers) in Amsterdam zijn donderdag begonnen aan een tweedaagse staking. Inzet is een betere CAO. De ambtenarenbond AbvaK abo heeft alle 3000 banenpool- 'ers en JWG'ers in de hoofd stad opgeroepen het werk neer te leggen. Zo'n 150 men sen hadden vanmorgen ge hoor gegeven aan de oproep. De actie is onderdeel van een landelijke estafettestaking, die op 5 januari in Amster dam begon. Daarna volgden acties in onder meer Rotter dam, Leeuwarden, Utrecht, Hengelo en Tilburg. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-mcteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN WEMELDINGE 13 febr. 13 febr. Hodgwaler tijd stand 05.00 17.15 03.15 15.30 05.25 17.40 05.00 17.15 164 170 169 181 175 182 188 195 Laagwater tijd s 11.00 23.00 09.25 21.40 10.50 23.00 11.00 23.05 -155 -126 -158 -129 -164 -136 -170 -142 Springtij: 13 februari Actuele informatie over afwi jkingen 06-9771 Treurnis in Achterhoekvreugde in Enschede GROENLO (ANP) - Grolsch gaat weg uit Groenlo. Het aanbod van gemeente en provincie om de provin ciale wegen voor één miljoen op te knappen, was te mager. Het stadje in de Achterhoek, bakermat van de bierbrouwer, verloor de strijd tegen Enschede met zijn ruime locatie en zijn rijksweg. vestingstadje uit Gelderland en de studentenstad uit Over ijssel. Provincie- en gemeen tebestuurders gunden elkaar de nieuwe fabriek met bijbe horende werkgelegenheid niet. Uiteindelijk koos Grolsch voor het aanbod van Overijs sel om het bedrijventerrein in Enschede-Zuid te ontsluiten met wegen naar de A35. Grolsch prees Enschede ver der om de arbeidsmarkt en de situering aan de rand van een stedelijke agglomeratie. De bierbrouwer, die nu nog met fabrieken in Groenlo en Enschede werkt, concentreert de activiteiten in één nieuwe brouwerij aan de zuidkant van de stad. De bestaande lo caties gaan dicht gesloten. Momenteel zit Grolsch in En schede in een woonwijk, waar uitbreiding niet moge lijk is. De concentratie is in 2006 voltooid. Vanaf het moment dat Grolsch aankondigde naar één locatie te willen, ont brandde een strijd tussen het De nieuwe fabriek kost f 300 miljoen. Tegenover deze kos ten staan besparingen, want de huidige opzet met twee lo caties is veel te duur. Grolsch hoopt f 15 miljoen per jaar goedkoper te kunnen werken. Het aantal werknemers, nu nog 975, kan met 150 omlaag. Die ingreep kan volgens de brouwer zonder gedwongen ontslagen plaatsvinden. Enschede en Overijssel jubel den over de keuze van de brouwer met de beugelfles. ,,Dit heeft Enschede nodig. Het is goed voor het imago van de stad. Het beeld dat veel bedrijven uit Enschede' vertrekken, blijkt hiermee onjuist te zijn", aldus gedepu teerde J. Oosterhof van Over ijssel. Ook wethouder M. Alt hof van Enschede denkt dat het besluit van de brouwer „meehelpt om het vertrek van bedrijven te kunnen be perken". 'Klap' Terwijl de winnaars juichten, treurden Groenlo en Gelder land. ,,Een klap voor de stad. Wij hebben samen met de pro vincie alles in het werk ge steld om Grolsch voor Groen lo te behouden. Het is bitter dat de betere infrastructuur die Enschede te bieden heeft, de doorslag heeft gegeven", aldus burgemeester C. van Zon. De in Groenlo wonende A. de Groen, telg uit het geslacht dat de brouwerij heeft opge richt, is ook teleurgesteld. „Verstandelijk kan ik het be grijpen, maar gevoelsmatig denk ik er anders over. Alles wat Grolsch in Groenlo heeft staan, heb ik letterlijk en fi guurlijk mee helpen opbou- Cijfers De jaarcijfers raakten don derdag enigszins onderge sneeuwd door het niéuws over het vertrek uit Groenlo. De brouwef zag de winst da len van f 60 miljoen in 1996 tot f 24 miljoen vorig jaar. Grolsch heeft het niet gemak kelijk. Op Europese schaal is het maar een kleine speler in vergelijking met giganten als Heiqeken en Interbrew. Grolsch moet het vooral heb ben van de Europese markt, waar de vraag naar bier al leen in heel droge zomers nog stijgt. Vermeend praat met België, Duitsland en Luxemburg Parkeerboetes zijn in het buitenland vaak moeilijk te innen. Ook de gemeente Schouwen- Duiveland heeft hier last van. (Archieffoto) DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Vermeend (Financiën) voert overleg met Duitsland, België en Luxemburg om de bestaande internationale af spraken over de invordering van belastingen uit te breiden tot de gemeentelijke belastingen. Hierdoor zou onder mees de inning van parkeerboetes van buitenlanders kunnen worden vergemakkelijkt. De bewindsman antwoordt dit op schriftelijke vragen van het CDA-Kamerlid Sou- tendijk. Een probleem is nog wel da't in het invorderings verdrag van de Benelux-lan- den nu een minimumbedrag van circa 1500 gulden geldt. De onderhandelingen over een nieuw invorderingsver drag met Duitsland zijn op ambtelijk niveau reeds afge rond. Dit verdrag is vooral bedoeld voor directe belas tingen, maar maakt op ter mijn ook toepassing op loka le belastingen mogelijk, zo laat Vermeend weten. Ook de inning van de onroe- rend-zaakbelasting voor va kantiewoningen is vaak een probleem als de belasting plichtige over de grens woont. Vermeend wijst erop dat het vakantiehuis wel kan dienen als verhaalsob- ject voor verschuldigde be lasting, maar van dit paar denmiddel maken de gemeenten nauwelijks ge bruik. Geen probleem Het innen van parkeerboetes 'van buitenlanders is in theo rie geen probleem als een ge meente gebruik maakt van de Wet administratiefrechte lijke handhaving verkeers- voorschriften, beter bekend als de wet-Mulder. Bij deze wet mag gebruik worden gemaakt van de poli tieregisters. Dat vergemak kelijkt de opsporing. Gemeentekas Echt problematisch wordt het als de parkeerboete in de vorm van een gemeentelijke heffing wordt gegeven. Veel gemeenten hebben hier voor gekozen omdat de op brengst dan in de gemeente kas vloeit. Het nadeel is dat de gemeen ten in dat geval geen gebruik mogen maken van de politie registers. MetMarilène van den Broek RIJSWIJK (ANP) - Prins Maurits en Marilène van den Broek trouwen op 29 mei voor de wet. De volgende dag vindt de kerkelijke inzegening plaats in een oecumenische dienst. Beide plech tigheden vinden plaats in Apeldoorn. De regering heeft het wets voorstel dat regelt dat het parlement toestemming geeft voor het huwelijk don derdag naar de Tweede Ka mer gestuurd. De Tweede en Eerste Kamer komen naar verwachting op 24 maart bijeen om in een zogeheten verenigde verga dering te oordelen over deze toestemmingswet. Goed keuring van het huwelijk is nodig om Maurits zijn rech ten op de troonopvolging te laten behouden. Maurits (29) is de oudste zoon van mr. Pieter van Vol- lenhoven en prinses Mar- griet. Hij staat in de derde graad van bloedverwant- schap tot koningin Beatrix. De Grondwet bepaalt dat de lijn van erfopvolging van het koningschap zich uits trekt tot de derde graad van bloedverwantschap. In overleg met de betrokke nen is de regering van plan om eventuele kinderen uit het huwelijk tussen Maurits en Marilène de geslachts naam Van Lippe-Biester- veld Van Vollenhovemte ge ven. Volgens de Rijksvoor lichtingsdienst (RVD) is de ze keuze mede ingegeven door de bijzondere beteke nis die de naam Van Lippe- Biesterveld, de familie naam van prins Benrhard, heeft. Prins Maurits voert de per soonlijke titel prins van Oranje-Nassau. Zijn even tuele kinderen zullen geen adellijke titel dragen. Zijn echtgenote zal door haar hu welijk evenmin van adel worden. Prinses Volgens de RVD brengt „het maatschappelijk ge bruik" met zich dat zij deü- tel van haar man zal voeren. Dat betekent dat zij prinses van Oranje-Nassau zal wor den genoemd. Marilène is de jongste doch ter van mr. H. van den Broek, lid van de Eüropese Commissie en oud-minister van Buitenlandse Zaken, en mevrouw drs. J van den Broek-van Schendel. RIJSWIJK (ANP) - Aparte betaalstroken kunnen volgens minister Jorritsma (Verkeer) de files niet verminderen waar dat het hardst nodig is: in de Randstad. Daar is bij de grote steden geen ruimte om zulke stroken aan te leggen. Een woordvoerder van Jor ritsma zegt dat in reactie op een rapport van ingenieurs bureau DHV. Dat beweert dat het mogelijk is om een systeem van betaalstroken in te voeren waarvan wegge bruikers gebruik kunnen ma ken die de files willen omzei len. Deze aanpak zou een alternatief kunnen vormen voor rekeningrijden, waarbij iedereen betaalt. De studie is gemaakt in op dracht van Verkeer en Water staat. De Tweede Kamer had om deze studie gevraagd. Vanuit de werkgevers- en transportorganisaties zijn de reacties positief. BRUSSEL (ANP) - De driehonderd passagiers waren flink geschrokken en sommigen zelfs in pa niek, maar hun spookrit in de Brusselse onder grondse liep dinsdag avond uiteindelijk goed af. Zonder chauffeur was het volle metrostel op lijn 2 uit het Rogierstation in het hart van de stad ver trokken. De chauffeur was uitgestapt om een ge blokkeerde deur, een be kend euvel in de Brussel se metro, te controleren. Terwijl hij met deze klus bezig was, zette het trein stel zich in beweging. Weliswaar traag, maar zonder stoppen denderde de trein langs drie sta tions. Voorbij het eind station kwam het metros tel automatisch tot stilstand dankzij het be veiligingssysteem. Tot hun grote opluchting kon den de passagiers de deu ren openen en veilig de trein verlaten. De Brus selse vervoersmaatschap pij vermoedt dat de ang stige rit niet het werk is van een spook. Suske en Wiske ''de vogels der goden' door Willy Vandersteen Verwachting t/m maandag 16 februari WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht west 4 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht west 3 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 13 febr. Zon op 07.59, onder 17.48 Maan op 20.11onder 08.45 Laatste kwartier: 19 februari (16.28) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De middagtemperaturen blijven de komende dagen aan de ho ge kant. Normaliter wordt het in deze tijd van het jaar een graad of 5, maar nu komen we uit op 10 graden of wat hoger. En dat zijn de gebruikelijke waarden voor medio april, 's Nachts is het trouwens al evenmin koud te noemen; het koelt niet verder af dan tot 6 graden. Bij dit alles krijgt vooral het zuiden zon, het noorden wolken velden en het blijft tot in het weekein de op de meeste plaatsen droog. Het weer van morgen past in feite naad loos in het geschetste beeld. De ko mende nacht bijvoorbeeld pakt vrij zacht uit, met een minimumtempera tuur van 8 graden. Waarschijnlijk kampt een groot deel van het land met wolkenvelden, wolkenvelden waar geen regen uitvalt. Het zuiden maakt de meeste kans op zon. Daar wordt het een graad of 14, rond de Waddeneilanden loopt de tempera tuur op tot 9 graden. De wind waait morgen uit zuidwest tot west en is kracht 3 of 4, in het Waddengebied af en toe kracht 5. DEN HAAG (ANP) - Neder land staat op het punt deel te nemen aan de VN-vredesmis- sie op Cyprus (Unfïcyp). Hon derd militairen van de lucht mobiele brigade moeten op het eiland eenzelfde aantal Britse militairen gaan ver vangen. Londen verzocht Den Haag om de troepen beschikbaar te .stellen. De Verenigde-Naties moeten de wisseling van de wacht formeel nog goedkeu ren, maar problemen worden niet verwacht. Vrijdag buigt de ministerraad zich over de deelname aan Unficyp. De Nederlanders moeten op Cyprus de zogeheten „groene lijn" beschermen die het Griekse van het Turkse deel van het eiland scheidt. Cy prus bestaat sinds 1974 feite lijk uit twee delen toen Tur kije het noorden van het eiland bezette na een misluk te Grieks-nationalistische coup. Negen landen nemen deel aan Unficyp. De VN-vre- desmacht bestaat uit zo'n 1300 manschappen. ZIERIKZEESCHE RS! NIEUWSBODE ÏSl Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fgx 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vernield op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur - Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 78 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,80 De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 2