Invloed op gebruikskwaliteit woningen Jm» Misstanden bij houden exotische huisdieren Bewaarboekje 'voedselinfectie' Kennismaking nieuwe inwoners Kop van Schouwen bijzondere natuur Zusjes Karres openen Brouws cultuurseizoen Inventarisatie LTO van het landbouwverkeer over brug Oefeningen Uitspanning concerteert in dorpshuis Meer subsidie mogelijk voor duurzaam bouwen WOENSDAG 11 FEBRUARI 1998 Hf T «HM NlWWSliLAD Vrouwen advies Commissies Woningbouw beoordelen bouwplannen ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Kunnen de ramen i»p de eerste verdieping van de woning ook aan de buitenkant worden schoongemaakt? Loopt het dou chewater direct naar het putje? Is er voldoende berg ruimte om de stofzuiger, strijkplank en keukentrap op te bergen? Is er voldoende aandacht voor de socia le veiligheid en de verkeerssituatie rond de woning? Wanneer deze vragen met ja kunnen worden beant woord, bestaat een grote kans dat de Vrouwen Ad vies Commissie Woningbouw (VAC) in de gemeente de bouwplannen heeft beoordeeld en dat de adviezen van de VAC zijn opgevolgd. In Nederland zijn bijna 300 AC 's, onder meer in de ge- Tneenten Sehouwen-Duive- land en Middeiharnis. Z^ij be staan uit vrouwelijke vrijwilligers. die de ge bruikskwaliteit van nieuw te bouwen woningen vanuit de visie van de bewoner bewa ken. Zij treden op als Adviseurs van de gemeente, architecten, woningbouwver enigingen en projectontwik kelaars Hun bemoeienis begint al bij het stedenbouw kundig plan. Goede bereik baarheid en sociale veiligheid b voor de bewoners staan daar bij hoog in hec vaandel van de Vrouwen Advies Commissie. Maar de meeste aandacht krijgt toch het woningont werp. Professioneel Wie praat met leden van de VAC in verschillende plaat sen. komt onder de indruk van de vaak professionele werkwijze. Sia van Waveren- van Voorst is voorzitter van de VAC Heiloo. Samen met Marina Wijnbeek-Geurtsen vertelt zij hoe een VAC in de ^praktijk werkt. Uit dat ver haal blijkt dat niets aan het toeval wordt overgelaten. De voorzitter legt de door haar VAC samengestelde 'Kwali- teitstoets woning en woon omgeving' op tafel. In deze controlelijst zijn, vanuit de visie van de bewoner, alle voorwaarden bijeengebracht die moeten leiden tot een wo ning met goede woonkwali teiten. Door de lijst systematisch en creatief door te werken bij ie der te beoordelen woning- nieuwbouwplan of renovatie project. komen vanzelf de zwakke punten van het ont werp aan de orde. Bijkomend voordeel is dat alle plannen aan dezelfde uitgangspunten worden getoetst. Daarnaast bekijkt de VAC onder meer of er wel voldoende zonlicht in de woning kan komen. Woonkwaliteit bewaken De VAC geeft adviezen over de gebruikskwaliteit van nieuwbouw en renovatiewo ningen. Deze adviezen zijn echter niet bindend. Vandaar dat het belangrijk is om nauw samen te werken met de ge meente. vertelt mevrouw Van Waveren. De gemeente kan VAC-vTOuwen beoordelen woningbouwplannen als huisvrou wen. (Foto: Wiek Natzij) wel eisen stellen aan de bouwplannen. Dat gebeurt in Heiloo ook. De gemeente be paalt de ondergrens voor de woonkwaliteit. Dat is ver standig. aldus mevrouw Wijnbeek omdat architecten en opdrachtgevers anders snel geneigd zijn om in de re- gelgeving aangegeven mini ma als maxima te beschou wen. Het is aan de VAC om de grenzen naar meer woonkwa liteit te verleggen. Beide VAC-leden maken duidelijk hoe de gevolgde procedure verloopt. Reeds voor aanvang van een woningbouwproject krijgen opdrachtgevers en ar chitect de kwaliteitstoets van de VAC toegezonden. Als de architect een schetsontwerp klaar heeft, gaat de VAC dat beoordelen. Daaruit volgt een voorlopig advies dat binnen twee weken naar de architect en gemeente gaat. De architect reageert meestal binnen drie weken, waarna mondeling overleg volgt. In middels zijn twee VAC-leden benoemd in het projectteam dat de planvorming en de bouw begeleidt. Als het de finitieve ontwerp gereed is, kan de VAC ook daarover een advies uitbrengen. Tevens worden de installatietekenin gen bekeken. Meestal zijn die pas in een laat stadium van het ontwerp gereed. Regelma tig levert de VAC kritiek op de plaats van lichtpunten en stopcontacten die het meubi leren van de ruimte moeilij ker maken. De in Heiloo gehanteerde werkwijze is in grote lijnen vergelijkbaar met die in an dere gemeenten. In het Noordhollandse dorp is men er zeer tevreden mee. Door de gemeente overgenomen ad viezen worden door de dienst Bouw- en Woningtoezicht ook tijdens de bouwuitvoering ge controleerd. Minimale eisen Vooral in de goedkopere wo ningbouw is een kritische be oordeling van het ontwerp nodig, benadrukken beide VAC-leden. Zeker nu de re gelgeving minder zware eisen stelt aan de ruimtelijke inde ling van woningen. De vrou wen vertellen over ontwer pen waarbij de voordeur direct uitkomt in de woonka mer, of waar de deur van het toilet in de keuken is gesitu eerd. Dergelijke oplossingen kunnen in de ogen van de VAC geen genade vinden. Dat geldt ook voor heel smalle woningen waar de keuken in het midden is gepland, zonder toetreding van daglicht. Door zich te verzetten tegen dergelijke woningontwerpen willen de VAC's de woon kwaliteit voor de toekomst veilig stellen. Woningen wor den immers gebouwd voor een lange periode. Jonge men sen worden ouder en gaan an dere eisen stellen aan hun huis. Het is in het belang van iedereen als woningen kun nen worden aangepast aan tijdelijke omstandigheden, zoals het gebruik van een kin derwagen of krukken. Dat stelt voorwaarden aan het ontwerp. Er zijn wel enkele voorschriften op dit gebied, maar het is de taak van de VAC om het hele ontwerp op bruikbaarheid te toetsen en zonodig verbeteringen voor te stellen. Als vertegenwoor digers van de woonconsu ment willen VAC's graag we ten hoe de bewoners de beoordeelde woningen erva ren. Iedere twee jaar vindt daarom een zogenoemd woongeriefonderzoek1 plaats in gemeenten waar een VAC opereert. Bewoners van een bepaald project krijgen het verzoek aan dit onder zoek mee te werken. Uit de antwoorden komt naar voren wat de bewoners van hun wo ning vinden. Met deze prak tijkervaringen gewapend kunnen de VAC's hun werk nog beter uitvoeren. Ondersteuning Om beslagen ten ijs te-komen hebben de VAC-leden kennis nodig. Voor een groot deel komt die kennis van het Lan delijk Contact van de VAC's; een service-organisatie die de afzonderlijke VAC's bijstaat met documentatie, cursussen en het tweemaandelijks tijd schrift VAC-nieuws. Daar naast beschikken de VAC-le den over de recent uitgegeven VAC-Kwaliteitswijzer. Dit handboek geeft praktische adviezen om de gebruikskwa liteit van woning en woonom geving te verbeteren. Uiteraard is de confrontatie met architecten, projectont wikkelaars en bouwers ook een goede leerschool. De praktijk leert dat lang niet al tijd het maximale haalbaar is. Door creatief mee te den ken en mee te praten, altijd met het belang van de toe komstige bewoner in het ach terhoofd, kunnen de VAC's toch veel bereiken. Heiloo is daarvan een voorbeeld, maar zeker niet het enige. ARSMUSICA ZIERIKZEE - In de Sint Willi- brorduskerk in Zierikzee vindt zaterdag 7 maart een concert van Ars Musica plaats. Op het programma staan een mis van Schubert en motetten van Bruckner door het madri gaal koor en het strijkersen semble van de Zeeuwse Mu ziekschool onder leiding van Rinus Hillebrand. De uitvoe ring begint om 20.30 uur. ZANGAVOND BRUINISSE - In de Gerefor meerde kerk in Bruinisse li wordt vrijdag 20 februari een samenzangavond gehouden. A. Hoek bespeelt het orgel. De aanvang is om 19.30 uur. KLAVERJASSEN RENESSE - Klaverjasvereni- ging Trouw moet blijken houdt donderdag 28 februari een open klaverjasavond in het dorpshuis in Renesse. De aanvang is om 20.00 uur. Voor nadere inlichtingen of aan melding: telefoon 461913. 1 CARNAVAL BURGH-HAAMSTEDE - In jongerencentrum Big S in Burgh-Haamstede barst za terdag 14 februari het carna-, val weer los. Verklede, en niet-verklede, feestvierders kunnen vanaf 20.00 uur te recht in het versierde onder komen aan het Sluispad. BELEGGEN ZIERIKZEE - Op initiatief van de Zeeuwse Volksuniver- siteit wordt vanaf maandag 2 maart de cursus beleggen voor beginners gegeven. De docent, een cliëntadviseur van ABN AMRO, geeft uitleg over enkele beleggingsvor men, de beurshandel daarin, m risico en rendement. Het gaat om obligaties, aandelen en opties. De cursus in de RSG Professor Zeeman bestaat uit vier avonden van 19.30 tot 21.30 uur. Voor nadere inlich tingen: telefoon 0118-626789. ZANGAVOND ZIERIKZEE - In de Nieuwe Kerk in Zierikzee wordt za terdag 7 maart een zang- en orgelavond gehouden ten ba te van het project 'Hulppak ketten voor Soedan' van de Stichting De Ondergrondse Kerk (SDOK) Het Duive- lands Mannenkoor en het Mannenkoor Groot Rotter dam werken aan de avond mee, evenals de organisten Janco Beider en Stephan Poi nter Ook staat een appèl woord gepland De christenen in Soedan worden volgens de SDOK hevig vervolgd om hun geloof en leven vaak in erbarmelijke omstandighe den De avond begint om 19.30 uur ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Jaarlijks hebben meer dan één miljoen Nederlanders last van een voedselinfectie. Eén van de oorzaken is het verkeerd of te lang bewaren van levensmiddelen bij de consu ment thuis. Naar aanleiding van de grote vraag naar informatie over dit onderwerp en nieuwe in zichten heeft het Voorlich tingsbureau voor de Voeding het 'Bewaarboekje' ver nieuwd. In het 'Bewaarboek je' is aangegeven hoe de con sument op een veilige manier levensmiddelen kan bewa ren. De temperatuur in de koelkast is daarbij heel be langrijk. Het blijkt dat in veel huishoudens de tempéra- tuur in de koelkast hoger is dan 4°Celsius. De ideale be- waartemperatuuf is echter 2 tot 4°Celsius. In de hoofdstukken 'Bederf', 'Bewaren, waar en hoe' en 'Schoon werken' worden de oorzaken en het voorkomen van voedseibederf in algeme ne zin besproken. In de ande re hoofdstukken zijn veel praktische bewaaradviezen te vinden. Hierbij komen per produkt ook specifieke eisen aan de orde. Veel aandacht is geschonken aan bederfelijke, niet-voorverpakte levens middelen zoals vlees en groente. Ook komt het bewa ren van de koelverse maaltijd aan de orde. Per produkt of produktgroep is vermeld waar het hoelang bewaard kan worden. Nadere infor matie 070-3068859. Dierenbescherming wil exotenhandel aan banden leggen ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Het houden van exotische huisdieren wordt steeds populairder. Niet alleen tropische vissen, zangvogels, papegaaien en schildpadden zijn erg in trek, ook vogelspinnen, slangen en zelfs krokodillen worden regelmatig in de huiskamer aangetroffen. Het staat natuurlijk erg ge zellig: drie goudvissen in een kommetje op de open haard, een schildpad in een bakje met 'n parasolletje naast de televisie en een krokodil in een afgeschermd hoekje van de woonkamer. Maar vinden die dieren het zelf ook zo leuk? De Dierenbescherming denkt van niet en is daarom een campagne tegen de exo tenhandel begonnen. Exotische dieren zijn dieren die van nature niet in Neder land voorkomen. Exotisch betekent letterlijk 'door een ander klimaat voortge bracht'. In de meeste gevallen zijn exotische dieren dan ook niet geschikt om hier te wor den gehouden: een koud kli maat. verkeerde voeding en ongeschikte huisvesting lei den veelal tot een vroegtijdi ge dood. Voordat exotische dieren in de huiskamer belanden, heb ben ze al veel ellende achter de rug. Zo worden vogels met vangnetten en lijmstokken gevangen genomen en vervol gens op elkaar gepakt in klei ne kisten vervoerd. Schild padden worden vaak in groten getale gefokt en in kartonnen 'pizzadozen' ver pakt voor het transport. Jon ge papegaaien worden uit nesten geroofd en tropische vissen worden zelfs met be hulp van giftige stoffen ge vangen. Het zijn enkele voor beelden van wat miljoenen exotische dieren moeten mee maken. Tot zeventig procent van de uit het wild gevangen dieren overleeft de vangst en het transport niet. De oorzaken zijn: angst, ondervoeding, Exotische huisdieren worden steeds populairder uitdroging, verstikking, ver wondingen en ziektes. De die ren die het wel overleven, staat in de huiskamer nog meer ellende te wachten. Alle goede bedoelingen ten spijt! krijgen exoten in de huiska mer natuurlijk nooit wat ze echt nodig hebben. Zo hebben schildpadden spe ciaal voedsel en een warm kli maat nodig. Vogels moeten de ruimte hebben om te kunnen vliegen en contact te hebben met hun soortgenoten. En vis sen worden vaak in een te kleine kom geplaatst wat een volstrekt ongeschikte huis vesting is.Deze onnatuurlijke omstandigheden hebben tot gevolg dat exotische dieren vaak gestoord gedrag gaan vertonen, ziek worden en vroegtijdig zullen sterven. De Dierenbescherming wil met de exotencampagne be reiken dat mensen zich ervan bewust worden dat de meeste exotische dieren niet geschikt zijn om als huisdier te worden gehouden. Consumenten kun nen dus zelf een belangrijke bijdrage leveren aan een be ter bestaan voor exotische dieren door geen exotisch dier te kopen en zo de handel te stoppen, Het Exotcnspel De Dierenbescherming no digt het publiek uit om het Exotenspel te spelen. Met dit spel wordt spelenderwijs kennis gemaakt met de we reld van de exotenhandel en tegelijkertijd maakt men kans op een reis naar een exo tisch oord. Do winnaar gaat met een team van de Dieren bescherming mee naar een ge bied in Afrika waar veel exo tische dieren vandaan komen. Een gratis Exot.cn- krant., waarin het. spel staat, kan worden aangevraagd via telefoonnummer 0900-0099, Concert voor piano en viool op 21 februari BROUWERSHAVEN - Pianiste Mirjam Karres, vio liste Sandra Karres en altviolist Rogier van der Tak openen zaterdag 21 februari het concertjaar van de culturele commissie Brouwershaven. De serie van vijf concerten wordt gegeven in de voorhal van het voormalige stadhuis. Mirjam Karres en Van der Tak hebben afgelopen decem ber, met een aantal werken die zij ook in Brouwershaven ten gehore brengen, de pers prijs gewonnen op een inter nationaal kamermuziekcon cours in het Italiaanse Trapani. Op 5 maart zullen zij deelnemen aan het kamermu ziekconcours in het Amster damse Concertgebouw. De drie musici zijn allen afge studeerd aan het conservato rium en hebben zich reeds ge kwalificeerd tot zeer getalenteerde muziekvertol- kers. Zo maakte Mirjam Kar res haar debuut op de Neder landse televisie met de bariton Thomas Quasthoff. Sandra speelt zowel in het Nederlands jeugdorkest als in het Gustaf Mahler Jugend Orchester en Van der Tak heeft een aantal radio- en te levisieopnames gemaakt in binnen- en buitenland en is vast lid van het Escher En semble en het Prisma Trio. Mirjam en Sandra Karres vormen bovendien samen een vast viool-pianoduo. Tijdens hun concert speelt het trio werken van G. Onslow, D. Schostakowitsch, C. De bussy en P. Hindemith. Het concert in Brouwershaven be gint om 20.00 uur. Later in het jaar, staan er op tredens op het programma van het violistenduo Maarten Veeze en Manon Meys (zater dag 9 mei), het Trio Touchez met piano, cello en klarinet (vrijdag 19 juni), Ernst Rom- bout en Erika Waardenberg (zaterdag 3 oktober) en bla- zerskwuintet Una Volta (za terdag 14 november). De tweelingzusjes Mirjam (links) en Sandra Karres geven sa men met Rogier van der Tak een concert in Brouwershaven. ZIERIKZEE - LTO-Zccland wil weten hoeveel men sen af en toe met landbouwvoertuigen over de Zec- landhrug rijden. Dit om te voorkomen dat de belan gen van deze groep ondergesneeuwd raken. Dit staat in hot laatste num mer van GLTO-nieuws, het weekblad van de Gewestelij ke Land- en Tuinbouworgani satie. De provincie wil een verbod voor langzaam ver keer op de Zeelandbnig. Dit. omdat de brug gerenoveerd wordt, waarbij de rijstroken smaller worden. Tevens wordt, dan een inhaalverbod ingevoerd. Landbouwver keer is dan niet. langer ge wenst LTO-Zecland heeft, een ver moeden dat meer mensen af en toe met landbouwverkeer over de brug rijden dan tot nu toe werd aangenomen. De LTO-raad roept deze mensen op zich kenbaar te maken bij hot Landbouwhuis. Als do groep daadwerkelijk groter is dan verwacht, wil de LTO actie ondernemen richting do provincie. Landbouwers kun nen zich melden bij Bart van Leerdam 0113-247700. Vrijdag 13 februari NIEUWERKERK - Muziekvereniging Oefening en Uitspanning uit Nieuwerkerk houdt vrijdag 13 fe bruari een uitvoering in Ons Dorpshuis in Nieuwer kerk. Medewerking aan het pro gramma wordt verleend door Nu Met Hope uit Bruinisse. Op het programma staan on der meer de nummers Memo ry van Andrew Lloyd Web ber, A Sunrise Impression van Jan de Haan en Suite fr om Miss Saigon gearrangeerd door André Waignein. Twee toekomstige leden van Oefe ning en Uitspanning, Anneke Stins en Christa Jumelet, spe len afzonderlijk nog enkale nummers. Het programma blijft niet be perkt tot muziek alleen. Aan sluitend kan er naar een dan send blijspel in drie bedrijven worden gekeken. Onder de zomerse titel Zonne bloemen wordt dit blijspel, onder regie van Elly van Lies hout, opgevoerd. Na afloop kan gedanst worden. De uit voering begint om]9.30 uur. SCHOUWEN-DUIVELAND - Voor mensen die zich het afgelopen jaar op Schouwen-Duiveland hebben gevestigd, houdt de gemeente maandag 16 februari een speciale kennismakingsbijeen komst. Nieuwkomers kunnen met hun vragen op deze avond in Theater Mondragon in Zie rikzee terecht. Burgemees ter J. Asselbergs start de sa menkomst met een welkomstwoord, daarna stellen de wethouders zich voor. Gedurende een half uur is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Daarna wordt een videoband over de regio vertoond. De avond wordt afgesloten met een informeel samenzijn. Nieu- wingezetenen zijn via een brief benaderd voor deze sa menkomst. De avond begint om 19.30 en duurt tot circa 22.30 uur. Voor energie-en waterbesparing ZIERIKZEE - De stimuleringsregeling voor duur zaam bouwen, de zogenaamde Dubo-regeling is aan gepast. Via deze regeling is het mogelijk om subsidie te krijgen voor voorzieningen op het gebied van ener gie, waterbesparing en/of geluidsisolatie. Ook voor het gebruik van mi lieuvriendelijke bouwmate rialen kan men subsidie aan vragen. Deze regeling is van toepas sing voor eigenaren van een permanent bewoonde en een voor 1996 opgeleverde wo ning. Voorwaarden Voorwaarden waaraan men moet voldoen zijn: De gehele schil van de woning (gevels met ramen, deuren, kozijnen en dak en vloer) moet voldoen aan een minimumniveau van isolatie. De subsidie wordt alleen dan gegeven als de aanvrager nog niet is begonnen met de bouwwerkzaamheden. Het subsidiebedrag is minimaal 500 gulden en maximaal 5000 gulden. De Dubo-regeling geldt nog tot 31 december 1998. Meer in formatie, aanvraagformulie ren en de brochure kunnen aangevraagd worden bij Oos- terschelderegio BWS, Post bus 2118. 44660 MC Goes, tele foon: 0113-249700. Nieuwe provinciale brochure BURGH-HAAMSTEDE - 'Een nationaal en interna tionaal als zeer waardevol erkend natuurgebied'. Zo omschrijft de provincie Zeeland de Kop van Schou wen in een nieuwe brochure. Het Nederlandse kustduinge- bied is het meest gave en uit gestrekte van noord-west Eu ropa. De Kop van Schouwen neemt, zo schrijft de provin cie, binnen de Nederlandse duinen een bijzondere plaats in door onder andere de uitge strektheid. ,,Het is een be langrijk leefgebied voor vele, vaak zeldzame, planten- en diersoorten." In de brochure wordt de ge schiedenis van het gebied uit de doeken gedaan en wordt ook beschreven hoe het licht golvende landschap van de binnenduinrand geleidelijk werd omgevormd lot klein schalige akkers of grasland en uiteindelijk populair werd bij de recreant. ,,V6ór 1950 was dc Kop van Schouwen nauwelijks interessant voor bezoekers." In de brochure ook aandacht voor dc tussen 1892 en 1942 aangelegde Boswachterij Wcstcrschouwen. Ten behoe ve van dc waterwinning wer den in de boswachterij infil- traticvijvers aangelegd. „Die vormen nu oen leefgebied voor amfibieën en dienen als drinkplaats voor allerlei die ren." aldus de brochure. Ook in de Kop van Schouwen is de natuur volgens de pro vincie echter achteruit go- gaan. Genoemd worden de verdroging van de duinen Sinds de jaren zeventig wordt gewerkt aan het herstel van ae natuur. „Water wordt weer zo lang mogelijk vastgehouden, win ning van grondwater is ver minderd, verstuiving wordt in de Meeuwenduinen weer op grote schaal toegelaten." GLTO-CURSUS SEROOSKERKE - De GLTO begint volgende week met een cursus bedrijfsbeëindi ging op Schouwen-Duive land. De cursus, gegeven door de adviesgroep van de GLTO wordt gehouden in het dorps huis van Serooskerke en be staat uit twee delen. Op 16 fe bruari worden de cursisten om 19.30 uur verwacht, op 23 februari om 9.00 uur. THEMAMIDDAG ZIERIKZEE - De Protestants Christelijke Ouderen Bond Schouwen-Duiveland houdt dinsdag 17 februari een the mamiddag in de Veste aan de Manhuisstraat in Zierikzee W. van Ballegooijen van dc afdeling sociale zaken van de fiemeentc Srhou wen-Du ive- and, geeft een lezing over het onderwerp sociale wetge ving. Aan de orde komen ra ken als bijstand, bijzondere bijstand, wet voorzieningen Senandicaptcn en huursubsi- ie. Alle belangstellenden zijn welkom. De aanvang is om 14.15 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5