Besparen energie steeds aantrekkelijker Nieuwe campagne VVN Barendregt Mechanisatie gaat zelfstandig verder 8000e inwoner Dirksland Een lieve hond Seat SDi zuinigste auto Project over beroepen dier in het vizier VVN Zeeland accepteert verkeersonveiligheid niet PUZZELRUBRIEK WOENSDAG 11 FEBRUARI 1998 HEI EXTRA NIEUWSBLAD Vanwege oplopende prijs van aardgas ZIER1K2EE MIDDELHARNIS Met ingang van 1 januari 1998 is het aardgas opnieuw duurder gewor den. Sinds 1990 is de aardgasprijs ongeveer dertig proent gestegen en de elektriciteitsprijs ongeveer 25 procent. Het is natuurlijk koffiedik kijken, maar die trend zou zich de komende jaren best eens kun nen voortzetten. Het is daarom raadzaam nog eens goed na te gaan of men alle mogelijkheden om ener- gie te besparen wel voldoende benut. Want wie geen 'werk maakt van energiebesparing is een dief van ei gen portemonnee. &6óp/ire*I JpAARlAWH zoveei ?i Die hogere energieprijzen worden voor een deel veroor zaakt door de stijgende olie prijs op de wereldmarkt. Woor een ander deel is dit het gevolg van de energieheffing (eeotax), die de overheid van- af 1 januari 1996 stapsgewijs invoert. Door die heffing is het aardgas per januari jongstleden opnieuw ruim 3,5 cent per kubieke meter duur der geworden. Met de ener gieheffing is wat eigenaar digs aan de hand. De hogere energierekening is één kant van de medaille. De andere kant van de medaille, die minder in het oog loopt, is dat bij elke jaarlijkse verhoging 'van de energieheffing de in komstenbelasting wordt ver laagd. Een compensatie dus. Het geld dat de energie heffing oplevert, geeft de overheid via de belastingver laging weer terug aan de bur gers. Men betaalt meer voor gas en elektriciteit en minder aan loon- en inkomstenbelas ting. De gedachte hierachter is dat degene die zuinig met energie omspringt van deze maatregel profiteert. Want de mate van belastingverlaging is wettelijk bepaald en niet te beïnvloeden, maar aan de hoogte van de energiereke ning kan men wél iets doen. Wanneer men energiezuinig is, kan de compensatie via be lastingverlaging de kosten van de energieheffing over treffen. Het broeikasgevaar Minder energiegebruik is niet alleen beter voor de porte monnee. maar ook beter voor het milieu. Bij het verbran den van gas, olie en kolen voor energievoorziening ont staat luchtverontreiniging. Dus bijvoorbeeld bij het ver warmen van het huis. Of bij het autorijden. Maar ook als we het licht aandoen'. De meeste elektriciteitscentrales draaien immers op kolen of aardgas. Een van de luchtver ontreinigende gassen die wordt uitgestoten is C02 (kooldioxide). C02 is de grootste veroorzaker van het broeikaseffect: het stijgen van de gemiddelde tempera tuur op aarde, waardoor het klimaat gaat veranderen. Dat heeft tot gevolg dat het natuurlijk evenwicht uit ba lans raakt. De risico's daai1- van zijn nauwelijks te over zien, maar stuk voor stuk te bedreigend om ze rustig op ons af te laten komen. Door zuiniger om te gaan met ener gie komt minder C02 vrij en wordt het broeikaseffect ge temperd. Door aan energiebe sparing te doen, dragen we dus allemaal bij aan het ver minderen van het broeikasge vaar. Energie besparen Ook als men denkt al veel ge daan te hebben aan energie besparing is het raadzaam om alle mogelijkheden nog eens na te lopen. De ervaring leert dat er vaak meer energiebe sparing mogelijk is dan men denkt. Ook op het oog kleine maatregelen kunnen op ter- mijn een behoorlijke bespa ring opleveren. Het energie bedrijf kan adviseren hoe men extra kunt besparen. Bij het energiebedrijf kan men ook de folder "Test uw ener giegedrag" krijgen. In som mige gemeenten zijn boven dien speciale energiebesparingsteams ac tief die bij aan huis komen om te adviseren. Groene energie Bij steeds meer energiebe drijven kunt u kiezen voor groene energie. Dit is elektri citeit die wordt opgewekt uit milieuvriendelijke energie bronnen, zoals zonne-energie, waterkracht, windenergie of biomassa (hout en ander plantaardig materiaal). Er komt geen olie, gas of kolen aan te pas, zodat ook geen C02 wordt uitgestoten. Over groene energie hoeft geen energieheffing te worden be taald. Groene energie is wel iets duurder dan gewone stroom. De meeropbrengst besteedt het energiebedrijf aam de uitbreiding van groene energie. Dit wordt onder steund en gecontroleerd doof het Wereld Natuur Fonds. Meer ipformatie Meer informatie over de ener gieheffing, energiebesparing of het broeikasgevaar is aan te vragen via telefoonnum mer 0800-8051. Dit nummer is op werkdagen van 9.00 tot 21.00 uur te bereiken. Hier volgen een aantal tips waar mee men eenvoudig energie kunt besparen. Het licht uit doen waar mogelijk; de was machine alleen vol laten draaien; tv en geluidsappara tuur niet op stand-by laten staan; korter douchen; 's zomers de waakvlam van de verwarmingsketel uit; de verwarming een graadje la ger; 's avonds de gordijnen dicht; verwarming omlaag een half uur voor het slapen gaan. CURSUS WOONDECORATIE L.51 OUDDORP - Binnenhuisar chitectuur en woondecoratie staan centraal in een aantal rursussen, die worden ver zorgd door Bureau Budema uit Ouddorp. Het bureau wil door middel van de cursussen ideeën aandragen om de wo ning stijlvol in te richten. Het uitgangspunt hierbij is om met weinig kosten zoveel mo gelijk sfeer en comfort te creëren. Daarbij wordt reke ning gehouden met de smaak en stijl van de cursisten. Bij voldoende deelname worden de cursussen in de woon plaats van de deelnemers ge houden. Op 9 en 16 maart wordt een korte cursus ge houden in Hellevoetsluis, op 18 maart in Renesse. Nadere i informatie of opgave via tele foonnummer 0187-682931 (na 18.00 uur). PROBLEMATIEK MILLENNIUM OUDE-TONGE - De Vereni- ging van Bedrijven Goeree- Overflakkee houdt dinsdag 17 februari haar algemene le denvergadering in de Grut- terswei in Oude-Tonge. Ir. M. W. Zaanen van Rabof- acet, onderdeel van de Rabo- bank, geeft een lezing over het onderwerp 'Het millenni um en zijn problematiek." Ook staat onder meer een be stuursverkiezing gepland. C. P. Meijs is "aftredend en niet herkiesbaar, J. D. Ras is af tredend en herkiesbaar. Aan- ^vang 20.00 uur. TEVEEL GEDRONKEN SOMMELSDIJK - De politie hield op de Kaai in Sommels- j dijk een 59-jarige man uit die plaats aan, die een auto be stuurde terwijl hij te diep in 1 het glaasje had gekeken. Bij de controle bleek dat ook zijn rijbewijs niet meer gel dig was. De man moest zijn auto ter plekke achterlaten. Hij keerde huiswaarts met i een proces-ver baal. INBRAAK BEDRIJFSPAND MIDDELHARNIS - De eige- naar van een bedrijfspand in Middelharnis werd onaange naam verrast toen hij bij te rugkomst van vakantie ont dekte dat was ingebroken in zijn bedrijf. De daders ver schaften zich toegang tot het pand aan de Oostelijke Ach terweg door een raam te for ceren. Het hele pand werd doorzocht. Het is nog niet be- kend welke goederen werden gestolen. SPEURHONDEN ZOEKEN SPOREN 1 MIDDELHARNIS - Met be hulp van speurhonden door zocht de politie de omgeving van een bedrijf aan de Oost- havendijk in MiddelharnisJ waar werd ingebroken. De in brekers werden waarschijn lijk gestoord door de komut van een beveiligingsbedrijf. Dat alarmeerde ook de poli tie. die achter de daders aan ging. Die hadden zich reeds uit de voeten gemaakt. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - 'Zien is overleven' is de titel van de nieuwe campagne van Veilig Ver keer Nederland (VVN), VVN besteedt door middel van de campagne opnieuw aandacht aan het thema 'Zien en gezien worden in het verkeer'. Het thema is gebaseerd op de aspecten 'gezichtsvermogen', 'zichtbaarheid' en 'verkeers situaties'. Automobilisten worden via tv- en radiocom mercials, affiches en een ludieke publieksactie opge roepen om hun gezichtsver mogen te laten testen. Vanaf juni 1998 worden weg gebruikers opgeroepen om slecht zichtbare of onduidelij ke verkeersborden en situ aties te fotograferen. WN zal deze knelpunten inbrengen bij de daarvoor verantwoor delijke wegbeheerders en vragen om adequate maatre gelen. Het laatste onderdeel van de campagne 'Zien is overleven' staat in het teken van de zichtbaarheid van fietsers en motorrijders. Dit onderdeel start in september. Vooral fietsers zijn in het donker en bij slechte weersomstandig heden slecht zichtbaar. VVN wil hen helpen bij het repare ren van hun fietsverlichting. De acties worden onder steund door een rondreizend 'Zien is overleven' verkeers- spectakel en een competitie. Veilig Verkeer Nederland wordt door Pearle Opticiens bij alle campagne-onderdelen ondersteund. Voor de thema's 'zichtbaarheid' en 'verkeers situaties' zullen ook andere partners worden benaderd. Afsplitsing van familieholding OUDE-TONGE - 'Barendregt Mechanisatie BV'. On der deze naam zet Kees Barendregt zijn landbouw- mechanisatiebedrijf aan de Tramweg in Oude-Tonge voort. Tot voor kort maakte het be drijf onderdeel uit van de Jac. Barendregt en Zonen Holding BV. Een familiebedrijf, waar in meerdere ondernemingen zijn verenigd. Kees Baren dregt besloot zijn bedrijf daaruit los te maken om al leen-aandeelhouder te kun nen zijn en een duidelijke si tuatie te scheppen. Onder meer in verband met mogelij ke opvolging later. Barendregt richtte het land- bouwmechanisatiebedrijf in 1981 op. Landbouwers uit Schouwen-Duiveland, Tho- len, Sint Philipsland en alle Zuid-Hollandse eilanden von den de afgelopen jaren hun weg naar het bedrijf, dat is gespecialiseerd in onderhoud en reparatie van alle soorten landbouwvoertuigen. Bij Barendregt Mechanisatie BV werken zeven mensen. MELISSANT - Burgemeester dr D. Boonstra ging vo rige week persoonlijk op kraamvisite hij de familie Donselaar in Melissant. Daar werd namelijk Leanne Donselaar geboren. Een gezonde dochter, die al direct voor een extra verras sing zorgde omdat zij de 8000e inwoner van de gemeente Dirksland bleek te zijn. Lean ne werd maandag 2 februari geboren in haar ouderlijk huis aan de Bernhardstraat. Zij is het derde kind van C. N. Donselaar en J. B. Donselaar- van Belzen. Burgemeester Boonstra kwam niet met lege handen op kraamvisite. Hij bracht bloemen mee voor mevrouw Donselaar en verraste de ou ders met een spaarboekje voor hun dochter. Daarop staat 800 gulden. Een bedrag dat werd samengesteld door dat het gemeentebestuur per inwoner van de gemeente Dirksland een dubbeltje be schikbaar stelde. De 8000ste inwoner van de gemeente Dirksland: Leanne Donselaar met hoar moeder, broer en zusje (Foto: Marijke Folkertsma) De Seat Arosa 1.7 SDi. OOSTERLAND/DIRKSLAND - De Arosa SDi diesel is de zuinigste auto die op dit moment te koop is. De 1,7 liter dieselmotor heeft een gemiddeld verbruik van 4,4 liter per 100 kilometer, ofwel 1 op 22,7. De SDi komt op de markt naast de 1,0 en 1.4 benzinever sies van de Arosa. Het zuinige karakter van de auto is een gevolg van de mo derne dieseltechniek met di recte brandstofinspuiting en elektronische regeling. De 1,7 liter SDi-motor is specifiek ontwikkeld voor de Arosa. Behalve heel zuinig is de mo tor ook bijzonder levendig. Vanuit stilstand bereikt de auto in 16,8 seconden de hon derd kilometer per uur. De topsnelheid is 157 kilometer per uur. Het vermogen van de SDi-motor bedraagt 44 kW (60 pk). Van 2200 tot 3000 toeren per minuut is het maximale koppel (115 Nm) beschikbaar. De auto is voorzien van 'een 'volwassen' binnenruimte, een hoogstaande afwerking en goede veiligheidsvoorzie ningen. De Seat Arosa is com pleet uitgerust, met onder meer stuurbekrachtiging, ge tint glas, een in hoogte ver stelbaar stuurwiel, een air bag en vier hoofdsteunen. Met speciaal voor de Arosa ontwikkelde optiepakketten kan het model verder op smaak worden gebracht. Seat-dealer op Schouwen- Duiveland is autobedrijf Oosterland VOF. Op Goeree- Overflakkee kunnen belang stellenden terecht bij Auto Bakker Dirksland. Op zoek naar meer vrijwilligers MIDDELBURG - In het Zeeuwse verkeer viel er in 1996 elke we^k wel een dode te betreuren. Kille cij fers, die gepaard gaan met immens verdriet. Veilig Verkeer Nederland afdeling Zeeland blijft zich dan ook inzetten om het aantal verkeersslachtoffers in Zeeland terug te brengen. Grotere inspanning betekent echter meer werk en dat kan alleen geklaard worden dankzij de inzet, van vrijwilli gers. VVN Zeeland is daarom op zoek naar mensen uit alle hoeken van de provincie die bereid zijn de handen uit de mouwen te steken en gemid deld vijf uur per week werk zaamheden voor VVN willen begeleiden of uitvoeren. Projectteam -gic zoekt VVN vrijwilligers die binnen een projectteam hun steentje willen bijdragen aan de verkeersveiligheid Kun nen werken in teamverband is daarbij voorwaarde In voel gevallen wordl er nauw samengewerkt niet politie, gemeenten, scholen, bewo- nersgroepen en allerlei in stanties. Voor begeleiding van medewerkers wordt gr zorgd en de gemaakte on- kostn worden uiteraard ver goed. Van bestuursleden en van le den van do werkgroepen wordt verwacht dat zij mede werking verlenen aan de ui voering van plannen op lo kaal niveau. Voor nadere informatie kan contact worden opgenomen met regiocodrdinafor van de VVN, 8 «I, Vroonland, tele toon: 0118-642556 De prijswinnaar van de puzzel van woensdag 28 januari i& Een waardebon van 25,-: L. van Wagtendonk, Zeedietelweg 3, Renesse De oplossing van de puzzel van 28 januari Is: Iets onder woorden brengen De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Het Extra Nieuwsblad, Postbus 1, 4300 AA Zierlkzee. De enveloppe of briefkaart kan natuurlijk ook in de brievenbus van hel kantoor aari het Jari- newekken worden gedeponeerd. De Extra-puzzel verschijnt iedere veertien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de inzending duidelijk het woord Extra puzzel te vermelden. Enveloppen of briefkaarten waarop niet Btaat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzen dingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 20 februari in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 1. te dien tijde; 3. landloper; 7. puntje; 10. keur; 11. deel van de mond; 13. het binnenste; 14. kleurstof; 15. eetbare bol; 17. zekere fijne leersoort; 18. insect; 19 nauwkeurig; 20. gratis meerijden; 21. waterkanr, 22. gloeiende metalen hamerend of kloppend bewerken; 24. lenig; 26 overblijfsel; 27. onbezonnen; 28. toon; 29. verbod; 30. door twee deelbaar, 32. zoutachtig; 33. bouwval; 34. deel van een bijenkort; 35. knijpbril; 36 soort gebouw. Verticaal: 1, werpschijf; 2. handeling waarmee men iemand van nut is; 4. misnoegdheid; 5. bijzonder fijn; 6. zonderling; 8. pers. vnw.; 9. tijdschrift, 11. schotvast; 12. voegwoord; 16. (programma)punt (mv.); 18. gebod; 22 toespijs van scherpe kruiden; 23. Europese vrouw; 24. toespraak; 25. hel aantasten van iemands eer en goede naam; 29. familielid; 31achter het sleutelwoord wordt gevormd door de letters in de vakjes: 36, 4, 30, 10, 9, 6, 33, 22, 12. 27, 31, 7, 32, 26. 23,13. Open Huis christelijke basisschool 'De Bron OUDE-TONGE - De brandweer, de kapper, verzor- gende en postbode. Het zijn enkele beroepen die cen traal stonden tijdens het project 'beroepen' dat werd gehouden op de christelijke basisschool 'De Bron' in Oude-Tonge. Woensdag 18 februari wordt in het schoolgebouw aan de Melkweg Open Huis gehou den, zodat iedere belangstel lende kan zien op wat voor manier de leerlingen vorm gaven aan het project. Bij de jongste groepen stond de brandweer en de kapper centraal. Zij tekenden en plakten werkstukken die hierop betrekking hadden en keken hoe die beroepen in de praktijk worden uitgeoefend, via excursies naar Valentino Haarmode en de brandweer- Groep drie maakte werkstuk ken over de verzorgende be roepen. Hoe die in de praktijk zijn gingen ze bekijken in ver zorgingshuis de Samaritaan. Ook reed een echte zieken auto voor bij de school, zodat de kinderen konden zien wel ke mogelijkheden die biedt bij het vervoer van zieken en gewonden. Groep vier en vijf speelde in het kader van het project 'po- litie-agentje' en bracht een bezoek aan het politiebureau om te zien hoe de politie - werkt. Groep zes verdiepte zich in de bouwvakkerswereld en be zocht diverse bedrijven die actief zijn op dit gebied. In groep zeven stond de PTT cen traal. Dat werd onder meer vorm gegeven door een be-, zoek aan het postkantoor in: Middelharnis en het PTT-mu- seum in Den Haag. De oudste groep van de school maakte werkstukken over bruggenbouw, tunnelaanleg en fotografie. Fotograaf Arjo van de Graaff uit Dirksland ging met de leerlingen mee op: excursie naar de Heinenoord- tunnel en de Kop van Zuid in. Rotterdam. Het Open Huis, waarbij een beeld wordt geven van al deze. activiteiten is van 18.30 tot 21.00 uur. (Foto; Marieke Mandemaker)\ ,,Hc1 is een lieve hond, een schalDal zegt de beheerster van' hot Dierenasiel Schouwen-Duiveland. Jolandn Meerman, over Ilocky Rocky is een kruising herdershond, die sinds ok tober in het dierenasiel in Zierikzee zit. De bijna driejaar oude reu veroverde dnnr de harten van de medewerkers met zijn en thousiasme en speelsheid. Hij vindl het heerlijk om met balie-' id 1 bij kleine kinderen te plaatsen en hij houdt niet van katten, liv. ren gezin met grotere kinderen zou hij wel op zijn plaats zijn De hond is gehoorzaam. Belangstellenden die Rocky een- nieuw huis willen geven kunnen contact opnemen vin tele foonnummer 0111-417013. In het dierenasiel zitten momenteel elf katten en twee honden. Poes Lola, die vorige week in de krant stond, is geplaatst

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 15