Actie voor vechtberen Pakistan Ruimtebegrafenis van Rotterdammertje later Voorbode van de lente Niet snijden, maar scheuren in de buik Wet beperkt plukken van winst criminelen Velen vroeg wakker voor schaatsen op tv Rookmelder scheelt jaarlijks twintig doden Gedwongen opname ontuchtpleger Ochten Rechtbank wordt zwaar bewaakt in moordproces Bergplaats geld moeilijk te achterhalen Gevaarlijk spel WÊÊÊKÊÊ KERKBERICHTEN DINSDAG 10 FEBRUARI 1998 NR 26330 7 DEN HAAG (ANP) - Wetgeving beperkt de mogelijk heden voor politie en justitie om criminelen hun winst te ontnemen. Het is nu vooral moeilijk om er achter te komen waar de misdadiger zijn geld heeft verborgen. Politie en Openbaar Ministe rie beschikken over onvol doende kennis over financiële recherchemethoden. De wel beschikbare deskundigheid, is niet goed geprganiseerd. Dat blijkt uit het Eindrap port financieel rechercheren dat aan minister Sorgdrager van Justitie is aangeboden. Het onderzoek naar finan cieel rechercheren is gedaan in opdracht van de Raad van Hoofdcommissarissen en het College van procureurs-gene raal. In de rapportage doen de on derzoekers verschillende aan bevelingen over het verbete ren van het kaalplukken van criminelen. Eén van de be langrijkste aanpassingen moet plaatsvinden in de pri vacywetgeving. Die beperkt nu nog te veel de informatie uitwisseling tussen justitie, politie, bijzondere opsporing diensten en de private sector. In die samenwerking liggen volgens de onderzoekers juist goede mogelijkheden om het opsporen van criminele win sten sterk te verbeteren. Ook pleiten zij ervoor de wet telijke regels die gaan over het opsporen van het witwas sen van geld te verruimen. Het is onder de huidige om standigheden moeilijk om het uit een misdrijf verkregen geld te traceren en het wit wassen hiervan voor de rech ter te bewijzen. Misbruik In praktijk blijken crimine len .misbruik te maken van diensten van geheimhou ders", constateren de onder zoekers. Daarom kunnen ze gegevens die voor het. finan cieel rechercheren van belang zijn, goed afschermen. Vol gens het rapport moet het ver schoningsrecht en de geheim houdingsplicht van „geheimhouders" zoals advo caten, notarissen en accoun tants dan ook worden her overwogen. Ruim een miljoen kijkers HILVERSUM (ANP) - Het schaatsen op de Olym pische Winterspelen in Nagrano trok ook maan dagochtend vroeg weer veel tv-kijkers. Ongeveer een miljoen Nederlanders zagen van half negen tot kwart over negen de eerste elf duels op de 500 meter. Na de dweilpauze kwamen er van half tien tot tien uur nog eens 350.000 kijkers bij. Normaal zitten er op een doordeweekse ochtend 580.000 mensen voor hun te levisie. Nu waren dat er dus 2,5 keer zoveel. Het waarde ringscijfer was maandag ochtend een 7,4, bijna ee'n vol punt lager dan de dag er voor. Volgens de Dienst Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS heeft de lagere waardering alles te maken met de prestaties van de in Nederland favoriete schaat sers. Braken Bart Veld kamp, Rintje Ritsma en Gianni Romme zondag nog één voor één het wereldre cord, Ids Postma en Jan Bos lieten het maandag op hun afstand afweten. De avond samenvatting van de 500- meterwedstrijden trok 980.000 kijkers en kreeg een waardering van 7,3. De Dienst Kijk- en Luister onderzoek heeft inmiddels vastgesteld dat het rechtst reekse verslag op zondag ochtend met ruim 2,7 mil joen kijkers de op één na best bekeken ochtenduit zending van de afgelopen tien jaar was. Op de eerste plaats staat de Elfsteden tocht van begin vorig jaar (3,7 miljoen kijkers); de der de plek wordt ingenomen door de begrafenis van prin ses Diana op zaterdag 6 april van dit jaar (2,65 mil joen). HILVERSUM (ANP) - Een rookmelder in elk huis kan zo'n twintig mensenlevens per jaar redden. Jaarlijks vallen in ons land vijftig tot zestig doden door branden in woningen. van zijn voor huurder of ko per. De verplichting zou vol gens de NWR kunnen worden opgenomen in het bouwbe sluit. In een reactie pleit Na tuur en Milieu er voor dat mensen melders kopen die werken met een lichtbron. Deze zijn weliswaar duurder (zo'n 70 gulden), maar beter voor iemands gezondheid. Goedkope rookmelders (20 tot 30 gulden) werken met een radioactieve bron. Volgens de milieuorganisatie weten veel mensen dat niet. „Politie en brandweer moeten mensen hier voor waarschuwen", al dus een woordvoerder. Een verplichte rookmelder in alle huizen is daarom beslist de moeite waard. Directeur Van Lochem van het Nederlands Instituut voor Brandweer en Rampenbe strijding NIBRA hield dat pleidooi dinsdag voor het Ra dio 1 journaal. Ook het aantal gewonden door brand kan worden teruggebracht door een melder. Op jaarbasis gaat het om zeshonderd tot zeven honderd gevallen. De Nationale Woningraad wil het snel verplichten van rook melders in eerste instantie beperken tot alle nieuw bouwwoningen. De kosten er- EINDHOVEN (ANP) - Bij een keizersnede kunnen artsen de buik beter gedeeltelijk openscheuren dan opensnijden. Er treden dan minder complicaties op, de vrouw herstelt sneller en heeft minder pijn. De Eindhovense gynaecoloog Mendels heeft in ieder geval goede ervaringen met deze methode, die afkomstig is uit Israël. Hij is een van de wei nige gynaecologen in Neder' land die al jaren de zogenoem de Misgav Ladach-incisie toepassen. De meeste gynaecologen snij den de buik open. Daardoor treedt meer bloedverlies op dan nodig is en worden veel zenuwen geraakt, zo zegt Mendels in VPN, het tijd schrift voor verpleegkunde. Bij de Israëlische methode maakt de arts eerst een dwarssnee en trekt vervol gens de huid met de vingers verder open. De operatie neemt minder tijd in beslag en de patiënte herstelt snel ler, aldus Mendels. Niet alleen hij heeft er goede ervaringen mee. Ook onder zoeken in onder meer Zweden en Zwitserland wijzen uit dat de methode voordelen heeft. „Veel vrouw'en kunnen na z'n ingreep na een halve dag weer staan." Bij de traditionele methode duurt dit veel lan ger. WSPA wil eind aan misselijkmakende vorm van dierenmishandeling Kledinginzameling voor Rusland GOES - Tijdens de Model bouwshow, die zaterdag 14 en zondag 15 februari wordt ge houden in de Zeelandhallen in Goes, wordt ook een inza meling gehouden van winter- kleding voor Rusland. Bezoekers en deelnemers aan het evenement wordt ge vraagd om in de Zeelandhal len gebruikte dekens, slaap zakken, winterjassen en andere winterkleding in te le veren. De hulporganisatie Dorkas zorgt ervoor dat deze materialen worden vervoerd naar Rusland, waar ze vanuit steunpunten van Dorkas en het Leger des Heils worden verspreid onder daklozen, klinieken en kinder- en be jaardenhuizen. De hulpgoe deren kunnen in de Zeeland hallen worden ingeleverd vanaf dinsdag 10 tot en met woensdag 18 februari. Z1ERIKZEE - 'Gevaarlijk spel' is de titel van een lees programma dat tot en met 31 maart centraal staat in de bi bliotheken en bibliobussen op Schouwen-Duiveland. Bij dit leesprogramma staan boeken centraal over schur ken, boeven, dieven, moorde naars, ontvoerders, rovers en andere oplichters. Ieder kind dat zich aanmeldt voor het leesprogramma krijgt in de bibliotheek of bibliobus een deelnemerskaart waarop een aantal boeventronies staat. Voor elk gelezen boek krijgt het een stikker waarmee zo'n boef letterlijk achter de tra lies verdwijnt. Kinderen met een volle pas worden uitgeno digd voor de feestelijke af sluiting van het leesprogram ma, die in een van de bibliotheken op Schouwen- Duiveland wordt gehouden in april. HOOIKOORTS GOES - De afdeling Zeeland van de Koninklijke Vereni ging Homeopathie houdt woensdag 18 februari in ver pleeghuis Ter Valcke in Goes een voorlichtingsavond over hooikoorts. Homeopatisch arts mevrouw M. van Royen geeft een lezing. Aanvang 20.00 uur. UITSMIJTER ALMELO (ANP) - De recht- bank in Almelo heeft dinsdag de 32-jarige M.B. uit Moord recht veroordeeld tot vier en een half jaar gevangenisstraf. Tegen de verdachte, die als portier werkte in een seks club, was wegens twee vrij heidsberovingen, twee pogin gen tot doodslag, mis handeling, verboden wapen bezit en openlijke geweldple ging, acht jaar cel geëist. 13 - 4 Uitzonderlijk vonnis rechter ZUTPHEN/OCHTEN (ANP) - De 20-jarige ont uchtpleger H. van de H. uit Ochten wordt voorlopig drie maanden gedwongen opgenomen in een psychia trisch ziekenhuis. Dat heeft de rechtbank in Zutphen dinsdag bepaald. De jongeman misbruikte tus sen 1990 en 1994 tientallen jonge kinderen in zijn woon plaats. Hij zou op 11 februari vrijkomen omdat zijn jeugd- TBS in verband met het berei ken van zijn 21-jarige leeftijd dan afloopt. Het komt niet vaak voor dat de overheid iemand onder dwang laat opnemen en be handelen. De wet Bijzondere Opname Psychiatrische Zie kenhuizen, waarvan nu ge bruikt is gemaakt, maakt de ze stap echter wel mogelijk. Een onafhankelijk psychia ter moet de patiënt dan beoor delen. Vervolgens beslist de rechter. Het is niet mogelijk beroep aan te tekenen. De rechtbank nam in haar overweging mee dat de zwak begaafde Van de H. welis waar vooruitgang heeft ge boekt tijdens zijn behande ling, maar dat het gevaar op herhaling niet in geweken. Van de H. kreeg eerder een straat- en contactverbod voor de regio Tiel opgelegd door de rechtbank in Arnhem. Van de H. toonde zich bereid tot een vrijwillige opname. Het wa ren vooral de ouders van de slachtoffers die aandrongen op een definitievere maatre gel. Instemming Burgemeester Zomerdijk van Echteld, waarvan Ochten deel uitmaakt, reageert met instemming op de beslissing. Volgens hem biedt de uit spraak perspectief „dat Van de H. die behandeling krijgt die hij nodig heeft, een behan deling op de persoon toege spitst". Portiers disco neergeschoten GRONINGEN (ANP) - Voor de rechtbank in Gronin gen is dinsdag onder zware bewaking het proces be gonnen tegen de 51-jarige O.Y. uit Hoogezand. Hij wordt verdacht van moord en poging tot moord op twee portiers van discotheek Swingtime in Hooge zand op 5 oktober vorig jaar. Y. heeft bij de politie erkend dat hij heeft geschoten maar hij zegt dat hij het dodelijke schot niet heeft afgevuurd. Door de schietpartij kwam de 26-jarige portier R. Goedhart uit Groningen om het leven. Zijn collega liep een schot wond op in zijn been. Mede wegens de verwachte massale publieke belangstel ling zijn uitzonderlijke vei ligheidsmaatregelen getrof fen. Pers en bezoekers kunnen alleen via een detec- tiepoort naar binnen. Zowel binnen als buiten het gebouw is veel politie op de been. In de vroege ochtend stond el ders in het centrum een aan tal ME'ers paraat om zo nodig op te treden. Geliefd Goedhart was geliefd in de Oosterparkwijk waar hij woonde. Veel mensen uit die wijk wonen het proces bij. In de rechtszaal zit de aanhang van de verdachte en de direc te familie van het slachtoffer. In een andere zaal van het jus titiepaleis volgen buurtbewo ners op een monitor hetgeen zich afspeelt in de zaal. Twee dagen Voor de zitting zijn twee da gen uitgetrokken. Dinsdag worden de hele dag video-op namen vertoond van de re-' constructie van de schietpar tij. Ook de verklaringen van cir ca vijftien getuigen zijn op film vastgelegd en worden af gedraaid. Schot De advocaat van Y., mr. W. de Haan, hoopt te kunnen aanto nen dat zijn Cliënt het dodelij ke schot niet kan hebben ge lost. Donderdag gaat de zitting verder en komen de of ficier van justitie en de advo caat van Y. aan het woord. UTRECHT - De World Society for the Protection of Animals (WSPA) is deze maand op diverse scholen in Pakistan een voorlichtingsproject begonnen over de georganiseerde gevechten tussen beren en honden. Het betreft hier bloedige wedstrijden waarbij de die ren zwaar mishandeld worden onder de ogen van een publiek dat voor meer dan de helft uit kinderen be staat. Bij de gevechten worden keer op keer enkele vechthonden losgelaten op een vastgebon den beer bij welke in veel ge vallen de tanden en nagels zijn uitgetrokken. Dat laatste gebeurt om het gevecht lang te laten duren. De honden worden erop getraind zich vast te bijten in de snuit van de beer en te blijven trekken tot ze de beer op de grond la ten rollen. Dit leidt tot ernsti ge verwondingen waarbij de honden soms hele stukken uit het vlees van de beer trekken. Ook vliegen ze de beer letter lijk naar de keel. Elke beer wordt vele malen gebruikt. De verwondingen worden niet tot nauwelijks behandeld. Doordat de beer na enkele keren weet wat hem te wachten staat, lijdt hij behalve helse pijnen ook ver schrikkelijke angst. De honden zijn eveneens slachtoffer. Ze krijgen in veel gevallen een flinke klap van een poot van de beer, waarbij ze botbreuken of een hersen schudding oplopen. Het organiseren van beren hondengevechten is in Paki stan verboden sinds 1890, maar de Pakistaanse over heid heeft tot nu toe vrijwel niets gedaan om het verbod ten uitvoer te brengen. Orga nisaties voor dierenbescher ming oefenen al sinds 1993 druk uit op de Pakistaanse re gering om een eind te maken aan deze vorm van dierenmis handeling. Hoewel de rege ring toezeggingen heeft ge daan, is het aantal gevechten niet afgenomen. Nog steeds worden wekelijks op meerde re plaatsen dieren gemarteld. Onlangs gaf Pakistan de WSPA toestemming om een voorlichtingsproject te star ten. Werkboek In samenwerking met organi saties voor dierenbescher ming in Pakistan heeft de WSPA nu een werkboek en bijbehorende posters ontwik keld voor de Pakistaanse scholen. Op deze wijze hoopt zij een belangrijke stap te zet ten in de richting van totale afschaffing van de berenhon dengevechten. Onlangs verzocht de WSPA Minister Van Mierlo om zijn invloed aan te wenden om een eind te maken aan de beren hondengevechten. Tot op he den heeft de minister van Buitenlandse Zaken daarop niet gereageerd. De WSPA is een wereldwijde organisatie voor dierenbescherming met projecten in alle werelddelen. Ze werkt samen met meer dan 300 organisaties voor dieren- De ongelijke strijd van een tandeloze heer tegen twee vechthonden. bescherming in 70 landen, en is officieel adviseur voor die- renwelzijnszaken van de Yer- enigde Naties. Behulpzaam De WSPA wil dat de Paki staanse autoriteiten iemand aanstellen binnen het Minis terie voor Natuur die verant woordelijk is voor het handhaven van natuurbe- schermende wetgeving. Ver der wil de organisatie dat on derwijzend personeel de wettelijke, morele en ethi sche argumenten tegen de be ren-hondengevechten uit draagt. De WSPA wil behulp zaam zijn bij het opzetten van een registratiesysteem van beren. Hiervoor is tevens een opvangcentrum nodig. Niet in de laatste plaats is de WSPA bereid te investeren in een project dat de zigeunerbe volking een ander inkomen dan uit berengevechten te verschaffen. Voor het signaleren van die rengevechten ijvert de orga nisatie voor aanstelling van een onafhankelijke onderzoe ker: LOMPOC (ANP) - De ruimtebegrafenis van de 15-ja- rige Danny van der Hoek uit Hoogvliet in Amerika is maandag opnieuw uitgesteld. De lancering vanaf de luchtmachtbasis Vandenberg vindt vanmiddag, dinsdag, plaats. Door de te harde wind in de hogere atmosfeer moest de ra ket aan de grond blijven. De lancering van de raket, die drie satellieten de ruimte in schiet, werd vorige maand ook al afgeblazen door een technisch defect. Behalve en kele grammen van de as van Danny neemt de raket ook de overblijfselen van twintig an deren mee. Danny van der Hoek overleed vorig jaar ok tober. Een ruimtegraf was de laatste weng van de jongen, die bezeten was van de futu ristische ruimteserie Star Trek. De ruimtereis kost ruim 9000 gulden. Daarnaast was er ongeveer 6000 gulden nodig om de moeder en de vriendin van Danny de lance ring bij te laten wonen. Dan ny's oom Karl Heinz van Har- develd kreeg, onder meer via Internet, 5700 gulden binnen. Een particulier, die onbekend wenst te blijven, heeft het resterende bedrag geschon ken. De moeder, vriendin en de oom van de jongen hebben maandag een afscheidscere- monie bijgewoond in Lom- poe, bij de luchtmachtbasis. De nabestaanden van de an deren die met Danny een ruimtegraf krijgen, waren daarbij ook aanwezig. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nieuweroord- Noordsche Schut: Th. W. H.. van der Heijden te Heine- noord; te Streekgemeente Maas en Waal: drs. H. S. Ben jamins te Middelstum c.a. en Huizinge; te Nunspeet (wijk 6): W. van den Born te Rijs- sen. Aangenomen naar Wezep (wijk 2): J. het Lam te Dirks- land. Bedankt voor Lekkerkerk (deelgemeente Het Venster): P. van der Kraan te Bleskens- graaf. Gereformeerde Kerken Beroepen te Leerdam: mw. drs. L. A. Burggraaff te Bar- neveld, die dit beroep heeft aangenomen; te Rotterdam (pastoraat oude wijken) (part time): W. Lob, kandidaat al daar, die dit beroep heeft aan genomen. Beroepbaarstelling: W. Lob, kandidaat te Rotterdam. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Enschede- 1 Noord (2de predikants plaats): M. H. Oosterhuis te Hattem. Christelijke Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Huizen: G. van Roekei te Nieuw-Vennep; naar Leeuwarden: drs. R. W. J. Soeters te 's-Gravendeel. Bedankt voor Vlaardingen: R. Kok te Sliedrecht (Eben- Haëzerkerk). Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland Beroepen te Kampen: D. Monster te Barneveld. 1 In de huiskamers wordt volop gekeken naar de ijzige beelden uit Nagano, buitenshuis blijkt echter iets heel anders aan de hand. Schouwen-Duiveland maakt zich, zo lijkt, langzaamaan op voor het voorjaar. De volop schijnende zon draagt daar een aardig steentje aan bij. Fotografe Marijke Folkertsma ont dekte lager bij de grond nog meer kenmerken van het ontluikende bloeiseizoen. Bij de kerk van Nieuw-Haamstede legde zij dit perkje sneeuwklokjes vast. Overigens doen de weer mannen en -vrouwen tot dusverre hoopvolle voorspellingen. De rest van de week blijven de temperaturen zacht. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 7