Kaalslag door eenzij dige keus Foto-expositie nieuw bij straofeest in Haamstede ZMF zet speerpunten voor toekomst uiteen Max de Jong onderzoekt toekomst van de Schelde Ook Tholen krijgt een landschapscamping Feestavond Burghse Dag Blof maakt furore Arrestaties na vondst cocaïne haven Vlissingen STREEKNIEUWS ■»-v* DINSDAG 10 FEBRUARI 1998 NR 26330 Struikbeplanting moet landschap gaan accentueren SCHARENDIJKE - De keuze voor een eenzijdige be planting met populieren en iepen in de periode van 1954 tot 1959 is mede oorzaak van de kaalslag, waar Schouwen-Duiveland de komende jaren mee gecon fronteerd wordt. De iepen zijn ziek en de populieren zijn aan het einde van hun leven. Het Waterschap Zeeuwse Ei landen gaat in het Groen- "structuurplan uit van het ver wijderen van 80 a 90 procent van het iepbestand, evenals alle populieren, die na dertig jaar geruimd dienen te wor den. Lang niet overal op Schouwen-Duiveland komen daar ook weer bomen voor in de plaats. Dat lang niet ieder een daar blij mee is, bleek maandagavond tijdens de Waterschapsdistrictsverga- dering in de Putmeet in Scha- rendijke onder voorzitter schap van districtsgezworene L. Klompe. „In het middengebied en in Duiveland komen er laanbe plantingen en bomen op de dijken, maar Schouwen wordt weer als vanouds een vrij open polderlandschap," aldus Klompe. Hij gaf aan dat het landschap aldaar wel 'geaccentueerd zal worden met struikbeplanting, die tot ongeveer vier meter moet op groeien. Beheersing van de groenonderhoudskosten is een van de belangrijkste re denen voor het Groenstruc tuurplan dat het waterschap heeft ontwikkeld. „Ik ben met bloedend hart hiernaartoe gekomen," sprak een van de aanwezigen. „Is er in die landinrichtingsplan- 'nen voor Schouwen-Oost en - West nog geen potje te vinden voor meer beplanting. De toe risten willen toch ook graag achter de bomen fietsen?" 'Klompe gaf aan dat de moge lijkheden die de landinrich tingsplannen bieden echt wel bij de uitvoering van het Groenstructuurplan betrok ken zullen worden. Inspraak Op de vraag hoe het traject naar de vaststelling van dit plan verloopt, gaf de dis trictsgezworene aan dat de Algemene Vergadering van het waterschap vanavond, dinsdag, de inspraakprocedu re gaat vaststellen. Vanaf woensdag krijgen alle be trokken instanties het plan toegestuurd en kunnen zij er hun reacties op loslaten. Voor particulieren op Schouwen- Duiveland zal het plan in het districtskantoor aan het Kerkhof in Zierikzee ter inza ge worden gelegd. Het plan zal eind april/begin mei door het - inmiddels nieuw geko zen - waterschapsbestuur worden vastgesteld. Diverse aanwezigen mopper den over de rigoureuze wijze waarop het waterschap in middels aan het kappen is. Aan de Taaijersweg in Mori- aanshoofd, zoals al eerder ge meld in deze krant bijvoor beeld. „Daar zijn meer dan alleen zieke iepen gekapt en ook het zogenaamde proef- vak is nu helemaal weg," al dus een van de bewoonsters. Districtshoofd wegen E. Da lebout gaf aan dat het inder daad een kwestie van beleid is om alles ineens in plaats van gefaseerd te kappen. „Het is overal groener dan op Schouwen-Duiveland, klaagde een van de anderen. Volgens Klompe is dat het ge volg van de eenzijdige be- De populieren op Schouwen-Duiveland. zijn aan het einde van hun leven. plantingskeuze, die in de pe riode tussen 1954 en 1959 werd gemaakt. Na de ramp werden vrijwel uitsluitend populieren en iepen aange plant. Ten aanzien van de be strijding van de iepziekte wil het waterschap geen risico ne men en heeft besloten tachtig a negentig procent van het to tale bestand op Schouwen- Duiveland te kappen. Het blijft volgens Klompe, ove rigens wel dweilen met de kraan open bij de iepbestrij- ding, zolang een instantie als Staatsbosbeheer de zieke ie pen wel laat staan. H. Cooman, raadslid voor de VVD in de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland infor meerde of bij de uitvoering van het Groenstructuurplan aansluiting wordt gezocht (foto: Joop van Houdt met de structuurvisie en het verkeers- en vervoersplan van de gemeente. Klompe meende, dat er beslist raak vlakken zullen zijn en dat het waterschap in elk geval aan spreekbaar zal zijn voor goe de afstemming op elkaar. BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting Burghse Dag houdt vrijdag 13 februari samen met Molenberg AU Sports een feestavond in restaurant Molenberg in Burgh-Haamstede Het feest staat in het te ken van de Burghse Dag 1998. Naast uitleg over de plannen voor de komende editie wordt een informa- tiehoek ingericht met on der meer video- en foto presentaties van de afgelopen edities van de Burghse Dag. Verder staan op het pro gramma optredens van de kampioenen Burghse Babbelaar: André Jansen (1996) en Corrie Kloet (1997) en wordt een oor konde uitgereikt aan een instelling of persoon die zich de afgelopen tijd ver dienstelijk heeft gemaakt voor het dorp Burgh. De Scaldis Jazz Band zorgt voor de muzikale omlijs ting. De feestavond is toegan kelijk voor de vrijwilli gers van de Burghse Dag, maar ook voor alle inwo ners van Burgh-Haamste de die de Burghse Dag een warm hart toedragen. De feestavond begint om 20.00 uur. VLISSINGEN - De Zeeuwse formatie Bief maakt met de single Liefs uit Londen snel furore in televisie- en radio- land. In de mega top 100 is de single van 90 naar 70 gestegen. Vori ge week gold de single zeven dagen lang als tipclip bij Ve ronica. Liefs uit Londen is nu paradeplaat op radio 2, wat in ieder geval betekent dat de single op deze zender zes keer per dag te beluisteren is. De nieuwste single van Blof heeft bovendien een A-status, een titel die garant staat voor een vast aantal keer draaien per dag. CURSUS OOSTKAPELLE - Na twee lessen meer weten te halen uit de (combi)magnetron. Dat is doel van de cursus Gebruik van de (combi)magnetron op maandag 9 en 16 maart in Oostkapelle. In een reeks van twee lessen worden deelnemers ver trouwd gemaakt met het ap paraat. De cursus wordt gege ven in de leskeuken van het Toeristisch Centrum in Oost kapelle. Inlichtingen en aan melding: 0118 - 581507. Ook vertoning videofilm straofeest 1984 BURGH-HAAMSTEDE - Wie een indruk wil krijgen van hoe het straofeest in de Haamstede er in vroeger jaren aan toe ging kan tot 21 februari een kijkje ne men bij lunchcafé Brandenburgh een kijkje nemen bij de foto-expositie over het strao in de jaren 1920- 1930. Ook wordt in Brandenburgh regelmatig een video-film over het straofeest in Burgh- Haamstede* in 1984 vertoond. De editie 1998 van het strao feest wordt in Burgh-Haam stede traditiegetrouw zeven weken voor Pasen gevierd, en dat komt dit jaar uit op zater dag 21 februari. De plaatselijke maneges zijn volgens het zeskoppige strao- comité nu al nagenoeg 'uit verkocht' hetgeen wil zeggen dat er waarschijnlijk een fors aantal ruiters meedoet aan het traditionele feest. Voor het comité een bewijs dat het straofeest van Burgh-Haam stede geen eigentijdse aan passingen behoeft om deelne mers aan te trekken. Verzamelen Het straofeest in, Burgh- Haamstede gaat zaterdag 21 februari om 12.00 uur van start met het verzamelen van de ruiters aan de Achterweg in Burgh nabij café-restau rant De Burghse Babbelaars. Daar is de jury die de versier de paarden moet beoordelen dan al present. Om 12.30 uur vertrekt de ruiterstoet onder aanvoering van de bereden politie via bos en duin naar het strand waar de paarden hoeven worden 'gewassen' in zee nadat de" dieren een win ter lang op stal hebben ge staan. Wie dit belangrijke onderdeel van het straofeest met eigen ogen wil zien kan volgens het strao-comité het beste om streeks 13.15 uur op het strand bij de duinovergang aan het einde van de Kraaij- ensteinweg post vatten. Na het pootjebaden in zee gaan de ruiters door de polder weer terug naar Burgh waar ze om streeks 15.00 uur arriveren aan de Meeldijk. Onderweg worden stops ge maakt bij café-restaurant De Schouwse Pot en worden de deelnemers door en bij de fa milie Kooman getracteerd op een oliebol. Fanfare Vanaf de Meeldijk gaat de stoet voorafgegaan door fan fare Witte van Haemstede richting Haamstede volgens de traditionele route. Aan de Ring in Burgh-Haamstede- worden ruiters en paarden of ficieel ontvangen door burge meester J. Asselbergs. Aan sluitend brengen de ruiters traditiegetrouw nog een be zoek aan verzorgingscentrum Duinoord. In de Slotlaan van Slot Haamstede lopen tot slot de paarden en pony's om het hardst. In Hotel Bom worden om 17.30 uur de prijzen uitge reikt voor de drie mooist ver sierde paarden en pony's uit gereikt. De prijsuitreiking wordt muzikaal omlijst dooi de boerenkapel van Witte van Haemstede. Kees de Kraker verkoopt tij dens het straofeest de tradi tionele, volgens eeuwenoud recept bereide, schröösels. Inschrijven voor deelname aan het straofeest in Burgh- Haamstede kan op vrijdag avond 13 februari vanaf 20.00 uur bij Hotel Bom. Telefo nisch inschrijven kan ook en wel via 651433. Het straofeest in Burgh-Haamstede trekt in de regel zowel veel deelnemers als veel publiek. (Foto: Joop van Houdt) Vier Brabantse verdachten VLISSINGEN (ANP) - De politie heeft maandag vier arrestaties verricht in verband met de vondst van zestig kilo cocaïne in de haven van Vlissin gen. De partij drugs heeft een straatwaarde van zes miljoen gulden. De Vlissingse douane ont dekte op 27 januari tijdens een routinecontrole de co caïne in een container die af komstig was uit Suriname. De partij is overgedragen aan een onderzoeksteam van FIOD, politie en doua ne. Het onderzoek leidde maan dag tot vier arrestaties in de buurt van Eindhoven. In de zelfde regio deed het team ook zes huiszoekingen. Het onderzoek is nog niet afge rond, de politie sluit verde re aanhoudingen dan ook niet uit. Vaker De laatste jaren heeft de douane vaker forse cocaïne vangsten in en rond de ha ven van Vlissingen gedaan. In de meeste gevallen lagen de drugs in containers opge slagen. Maar vorig jaar trof de douane een enorme partij van 1200 kilo aan in een boot tijdens een controle in Hansweert. In beleidsplan 1999-2002 GOES - Samen met andere milieu-organisaties zal de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) in de periode 1999- 2002 aandacht besteden aan het thema milieu en ruimte. Andere aandachtspunten van de ZMF zijn duurzame productie, milieuvriendelijke mobiliteit, een schone stad en groene ruimte. Zo blijkt uit het voorlopige beleidsplan van de milieu-or ganisatie over de jaren 1999- 2002. Wat betreft mobiliteit is de federatie van plan voor stellen te ontwikkelen waar mee een verschuiving kan worden gerealiseerd. Niet de auto, maar spoor-, water-, fiets-, openbaar en groepsver- voer dienen vooraan te staan. De infrastructuur moet hier wel mogelijkheid toe bieden. Fietsnetwerken en autoluwe gebieden zijn hier voorbeel den van. Ook het terugdrin gen van recreatiemobiliteit staat op het speerpuntenlijst je van de organisatie. Hoewel er vele ideeën zijn op het gebied van duurzame ont wikkeling, vindt de ZMF dat er te weinig concrete actie wordt ondernomen door be drijven. Ook bij overheden is er op dit vlak nog werk aan de winkel, meent de organisa tie. De ZMF wil zich in ieder geval actief inzetten voor mi- lieumanagemant bij midden- en kleinbedrijf, preventie en hergebruik bij bedrijven en gemeente en het stimuleren van energie uit stromings bronnen. Het werken aan duurzame steden en dorpen moet structureler worden aangepakt, zo blijkt uit het beleidsplan van de organisa tie. Veelal spelen in de hap snapmaatregelen geen ecolo gische maar andere maatschappelijke - proble men een rol, zo stelt de ZMF. Groene ruimte Wat groene ruimte betreft richt de ZMF haar aandacht op duurzame landbouw en watersystemen. Voor de Wes- terschelde wil de organisatie een aanpak die te vergelijken is met Plan Tureluur. Ook wat eigen organisatie betreft heeft de ZMF speerpunten uiteengezet. Onder meer uit breiding van het eigen net werk in de richting Goeree- Overflakkee staat op het programma. Het vroegtijdig ontwikkelen van het beleidsprogramma heeft te maken met de bud getfinanciering, die voor de periode 1998-2001 van kracht is. ZIERIKZEE Reactieve kerkdienst Zondag 15 februari wordt in de Gasthuiskerk aan het Ha venplein een reactieve kerk dienst gehouden. Het thema van deze dienst is 'lang leve onze jeugd'. In de dienst wor den vlotte liederen gezongen en er is een korte toespraak over het thema. Muzikale me dewerking wordt verleend door Mar van der Veer (orgel), Thieme de Nooijer (piano), Liesanne de Carpetier, Ger- maine Brevet en Dennis Her rie (zang). Niet alleen na, maar ook tijdens de dienst is er gelegenheid om schrifte lijk op het thema en de toe spraak te reageren. Zo kan ie dere reactie in de dienst een plaats krijgen. De dienst be gint om 18.30 uur. Na afloop is er koffie of thee. De leiding is in handen van ds. Gert van de Pol. Themamiddag PCOB De Protestants Christelijke Ouderen Bond Schouwen- Duiveland houdt dinsdag 17 februari een themamiddag in de Veste aan de Manhuis straat in Zierikzee. W. van Ballegooijen van de afdeling sociale zaken van de gemeen te Schouwen-Duiveland, geeft een lezing over het on derwerp sociale wetgeving. Aan de orde komen zaken als bijstand, bijzondere bijstand, wet voorzieningen gehandi capten en huursubsidie. Alle belangstellenden zijn wel kom. De aanvang is om 1'4.15 BURGH-HAAMSTEDE Carnaval Een week voor aanvang van het officiële carnaval kan ge host worden in jeugdsoos Big 'S'. Op zaterdag 14, februari breekt op deze locatie het car naval vanaf 20.00 uur los. Verkleed of niet verkleed, ie dereen is welkom. Big 'S' is in ieder geval van onder tot bo ven versierd. Noodlijdende Vlissingse scheepswerf VLISSINGEN (ANP) - De gewezen mediatopman Max de Jong gaat in opdracht van minister Wijers van Economische Zaken en de Koninklijke Schelde Groep (KSG) de toekomstmogelijkheden voor de noodlijdende Vlissingse scheepswerf onderzoeken. De Jong was in het verleden onder meer bestuurder van Stork en bestuursvoorzitter van de Perscombi natie en NOS. Het advies moet over enkele maanden gereed zijn. Volgens een woordvoerder van het ministerie heeft De Jong een „ruime" opdracht meegekregen. Eventuele ver- I koop van het bedrijf lijkt niet uitgesloten, want De Jong neemt ook het aandeelhou derschap onder de loep. De Schelde is voor 90 procent in handen van de staat. De afge lopen weken werd door KSG druk overlegd over een over levingsplan met de ministe ries van Economische Zaken en Defensie. Volgens een woordvoerder van Economische Zaken hoeft de scheepswerf in de komen de periode geen steun te ver wachten. „Voorlopig kan men even vooruit nu er een re geling is met het ministerie van Defensie." Twee weken geleden werd bekend dat KSG en Defensie overeen stemming had bereikt over betalingsregelingen voor schepen die met verlies gele verd zouden zijn. De Schelde is al jaren huisleverancier van de marine. Bestuursvoorzitter R. van den Heuvel van de Koninklij ke Schelde Groep maakte be gin dit jaar bekend dat het be drijf in 1997 tientallen miljoe nen verlies heeft geleden. Het voortbestaan van de werf, die ook industri~ ele construc ties en systemen maakt, zou niet acuut in gevaar zijn. In een van de scenario's die de afgelopen weken de ronde de den was een rol weggelegd voor de Nationale Investe ringsbank (NIB). Deze 'door de staat gecontroleerde in stelling zou mogelijk een le ning willen verschaffen als KSG claims aan het adres van Defensie zou laten vallen. Dat ministerie liet recente lijk zuinigjes weten dat „be paalde regelingen" met De Schelde waren getroffen. Vol gens Economische Zaken wordt ook de NIB bij het on derzoek van De Jong betrok ken. Berichten dat voormalig mi nister van Economische Za ken H. Langman een rol zou spelen in de kwestie, zijn vol gens het ministerie onjuist. Langman was ooit onderdi recteur van De Schelde. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland gaan akkoord met de locatie van boerderij Kruyten- berg in Poortvliet als landschapscamping. Wel willen GS dat de locatie zodanig wordt opgezet dat de ongewenste recreatieve uit straling naar het aanliggende Scherpenisse-Poldergebied zoveel mogelijk wordt be perkt. De minimumafstand van vijftig meter tussen kam peermiddelen en boomgaar den moet in acht worden ge nomen en er zal aandacht moeten worden besteed aan de verkeersstromen. Bovén- dien wil de provincie slechts een deel van het maximum aantal van zestig toeristische standplaatsen gerealiseerd zien.De landschapscamping in Poortvliet is een van de acht van dergelijke kampeer terreinen die de provincie wil toestaan. Op Schouwen-Dui veland komen er twee in Zon- 111 LU CkL I t/) 'Valentijnsdag' Is de dag van de vriendschap Zo staat hij, algemeen bekend Daarom, kan het best gebeuren- Dat je die dag word verwend. Met een kaart, een bosje bloemen Zo maar aardig zijn voor elkaar Of een hart van chocolade Naar die ander toe, dat kleine gebaar Want echte vrienschap, kan niemand buiten Geeft je leven inhoud, is warm en fijn Daarom moet je op echte vriendschap Trots, maar ook heel zuinig zijn. Corry Kloet-Slager Burgh Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dlchters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze op sturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5