Pleidooi behoud buslijn Informatieavond project caissons 1 1 Automatische controle snelheid op Zeelandbrug Provinciale brochure Kop van Schouwen Nieuwbouw uitgesteld POSO wil duidelijkheid over beloofde honderdje Vo rm i rig sti m u leri ngs reserve Veelvuldige riooloverstort oorzaak ernstige vervuiling Tekort van sportcentrum voldoet aan verwachting AGENDA Renesser ondernemers ongerust over mogelijke opheffing transferiumlijn Brief aan Zeeuwse gemeenten 'Zeer waardevol natuurgebied' DINSDAG 10 FEBRUARI 1998 NR 26330 SCHARENDIJKE - ,,De riooloverstort door de ge meente leyert een ernstige vervuiling van het buiten gebied op." Dat zei gezworene A. Ruijtenberg dins dagavond tijdens een districtsbijeenkomst van Waterschap Zeeuwse Eilanden in De Putmeet in Scharendijke. De overstort werd aan de or de gesteld tijdens vragen over de rioolaansluitingen in het buitengebied, die binnen en kele jaren verplicht worden gesteld. Ruitenberg erkende dat de ri- ooloverstorten een veel ern stiger vervuiling opleveren dan het niet aangesloten zijn van de percelen in het buiten gebied. Sinds enige tijd krijgt de gemeente van het waterschap een heffing voor die overstort in rekening ge bracht. Met het geld wordt een reservepot gevormd, die straks gebruikt kan worden om de gemeente te stimuleren de overstort zoveel mogelijk te beperken. Districtsgezworene L. Klom- pe deelde tijdens deze bijeen komst mede, dat er in de zui veringsinstallaties bij Scha rendijke en Bruinisse dit jaar zogenaamde lavafilters wor den aangebracht en dat de zuiveringsinstallatie in Wes- terschouwen van een nieuw besturingssysteem wordt voorzien. Op termijn wil het water schap volstaan met drie zui veringsinstallaties in Brui nisse, Kerkwerve en Haamstede en zullen de in stallaties in Brouwershaven en Dreischor worden ge sloopt. Het transport van het afvalwater zal dan door mid del van rioolpersleidingen over een grotere afstand moe ten plaatvinden. OXJWERKERK - Het project caissons Ouwerkerk staat centraal tijdens een informatieavond, die dins dag 17 februari wordt gehouden in het Dorpshuis in Ouwerkerk. Het bestuur en de werkgroep van het project Caissons geeft daarbij informatie over de plannen om in een van de Ou- werkerkse caissons een expo sitie te realiseren waarbij de Watersnood 1953 centraal staat. Watersnoodramp De tentoonstelling zou ook een beeld geven van de ge beurtenissen na de Waters noodramp en het dijkherstel. Het is de bedoeling dat be langstellenden via de infor matieavond kunnen meepra ten over deze plannen. Behalve hun mening kunnen zij ook suggesties naar voren brengen die de waarde van de expositie kunnen verhogen. De informatieavond begint om 19.30 uur en is bedoeld voor mensen uit de hele regio. Nadere informatie over het project is telefonisch ver krijgbaar via 0111-642919. Meer sportinkomsten, meer onkosten RENESSE - De financiële verliezen van het Sport en Recreatiecentrum Westerschouwen zijn niet hoger uitgevallen dan vooraf was begroot: 338.000 gulden. Dit blijkt uit de jaarcijfers. Die kwamen zaterdag op tafel tijdens de bestuursvergadering van de stichting Renesse, de exploitant van het sportcentrum. De inkomsten van de sport activiteiten waren 30.000 gulden hoger dan verwacht. Zo leverde verhuur van de tennishal geen 126.000 gul den op, maar meer dan 136.000 en leverden ook de buitenbanen een aandeel in de winst. Ook de inkomsten van de multihal stegen met negenduizend gulden. Het bowlen was minder in trek. Volgens C. Veerhoek, .voor zitter van de stichting Re- nesse komt de eer van de toenemende verhuurop brengsten vooral toe aan medewerker Rinus Koo- man, die veel mensen en thousiast wist te maken voor extra activiteiten. Door de toegenomen drukte in de sporthallen, namen ook de bestedingen in de ho reca toe. De stijgende kos ten voor bijvoorbeeld schoonmaakwerkzaamhe- den en energie- en waterge bruik deden de winst van de sporttak echter weer teniet. Volgens Veerhoek had de begroting gunstiger kunnen uitvallen, wanneer ook in 1997 de kinderkennis was doorgegaan. Door omstan digheden werd die echter af gelast. Voor 1998 staat er wel weer zo'n slechtweer- voorziening gepland. Van de 338.000 gulden die het sportcentrum vorig jaar tekort is gekomen neemt de gemeente een vast bedrag van 190.000 gulden voor haar rekening. Het restant, dit jaar zo'n 140.000 gulden, komt op het bordje van de Stichting Renesse terecht. Veerhoek: „We accepteren het tekort zoals het nu is. Prijsverhogingen We zien niets in prijsverho gingen van de verhuurkos ten. We willen acceptabele prijzen hanteren. Dat is ook een van de uitgangspunten van de stichting." SCHARENDIJKE - De nieuwbouw van een districts kantoor annex werkplaats voor Waterschap Zeeuw se Eilanden op Schouwen-Duiveland is enkele jaren uitgesteld. Dat deelde dijkgraaf W. Gosselaar dins dagavond mee tijdens een districtsbijeenkomst in de Putmeet in Scharendijke. Het huidige districtskantoor is gevestigd in het voormali ge pand van de belasting dienst aan het Kerkhof in Zie- rikzee. Op termijn wil woningbouwvereniging Be ter Wonen daar gaan bouwen. De werkplaats van het water schap is gevestigd op indus trieterrein De Zuidhoek. Er liggen plannen bij Water schap Zeeuwse Eilanden voor nieuwbouw van zowel dis trictskantoor en werkplaats samen op het industrieterrein in Nieuwerkerk. Deze plan nen gaan voor enkele jaren de ijskast in. De nieuwbouw van districtskantoren in Grijps- kerke cp Walcheren en in Goes duurt aanzienlijk langer dan gepland en de dijkgraaf gaf aan de zaken niet te wil len forceren. De bouwplan nen zullen in volgorde gere aliseerd worden. HOOFDOFFICIER MIDDELBURG (ANP) - De 45-jarige mr. G.L. Bouman uit Breda wordt de nieuwe hoofdofficier van Justitie in Middelburg. Bouman, nu nog plaatsver vangend hoofdofficier in Bre da, volgt hiermee mr. J.M. Huijgen op. Hoewel de benoe ming nog moet worden be krachtigd met een Konink lijk Besluit trad de heer Bouman maandag 9 februari aan op het parket. Dinsdag 10 februari Zierikzee Start tweedelige ZVU-cursus Wees zuinig op uw lichaam: u hebt er maar één jp de RSG Professor Zeeman. 19.30- 21.30 uur. Bruinisse CZAV-informatiebijeen- komst fruitteelt in Grevelin- genrestaurant Bruinisse. 19.15 uur. Bijeenkomst vrouwengroep Helpt Elkander met lezing medewerker Pearle Opti ciens. Verenigingsgebouw Deestraat. 19.30 uur. Woensdag 11 februari Zierikzee Sponsfiguren maken voor kinderen van 6 tot 10 jaar. Kreaclub de Lichtboei. MFC. Aanvang 14.00 uur. Jaarvergadering NCVB. Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Informatie-avond over borst voeding. Mastgatstraat 90. 20.00 uur. Kerkwerve Open dag school voor Mode vormgeving Cathy de Vos. Ring 1.10.00 tot 12.00 uur, 14.00 tot 16.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing over duinen door beel dend kunstenaar Marinus van Dijke in de Schutse. 19.30 tot 21.30 uur. Brouwershaven Bingo. Recreatiezaal woon zorgcentrum Poortershof. 14.00 uur. Donderdag 12 februari Zierikzee Bijeenkomst over lesbisch bijbellezen in het MFC. 19.30 tot 21.30 uur. Nieuwerkerk Ledenvergadering Oranje vereniging. Plataanstraat 46. 20.00 uur. Vrijdag 13 februari Zierikzee Ledenvergadering Vereni ging van Beroepsaalvissers Zuidwest-Nederland. Huis van Nassau. 10.30 uur. Openbare vergadering PvdA- fractie in kamer 78 van het gemeentehuis. 14.00 uur. Jaarvergadering van vissers vereniging Helpt Elkander in restaurant De Zeelandbrug. 14.00 uur. Start cursus bloemschikken bij De Lichtboei. MFC. 19.30 uur. Christelijk Gereformeerde Kerk. Zangavond. Aanvang 19.30 uur. 'Tegen', cabaretsolo van Vin cent Bijlo. Theater Mondra- gon. 20.00 uur. Vincent Bijlo met het pro gramma Tegen! in Theater Mondragon. 20.00 uur. Burgh-H aamstede Feestavond Burghse Dag 1998. Restaurant Molenberg. 20.00 uur. Scharendijke Generale repetitie toneelstuk 'Poesekater' ZSC (voor jonge ren tot 16 jaar). De Putmeet. 19.00 uur. Nieuwerkerk Uitvoering muziekvereni ging Oefening en uitspanning in het dorpshuis in Nieuwer kerk. 19.30 uur. Zaterdag 14 februari Zierikzee Workshop naaktmodelteke nen van Schildersclub Pers pectief uit Zierikzee. 9.30 tot 11.30 uur. Postzegelbeurs. Scoutingge- bouw Van Veenlaan. 10.00 tot 16.00 uur. Zang- en orgelavond. Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Carnaval. Jongerencentrum BigS. 20.00 uur. Scharendijke Feestavond ZSC. De Putmeet. 19.30 uur. Oosterland 'Schat ik ben d'r hoor'. To neelvereniging De Schouw spelers. Dorpshuis Ooster hof. 20.00 uur. Zondag 15 februari Zierikzee Reactieve kerkdienst. Gast- huiskerk aan het Haven plein. 18.30 uur. Maandag 16 februari Zierikzee Kennismakingsbijeenkomst nieuwe inwoners in Theater Mondragon. 19.30 uur. nemers, waarvan er vier aan de Laone en één aan de Krom me Reke is gevestigd, zo'n ne gentig parkeerplaatsen zijn betrokken. „Indien deze lijn vervalt zullen deze gasten weer met de auto naar het strand gaan, hetgeen circa ne gentig auto's extra op de weg brengt," rekenen de brief schrijvers de gemeente voor. Naar het transferium of di rect naar het strand lopen zit er volgens hen niet in. „Die mensen lopen met spullen en tassen, met name de gezinnen met kinderen. Die pakken dan toch snel de auto." ZIERIKZEE - Het Provinciaal Overleg- en Samen werkingsverband Ouderenorganisaties (POSO) in Zeeland heeft de gemeente om duidelijkheid ge vraagd over de verrekening van de toegezegde kor ting van honderd gulden. De organisatie, die lid is van Klaverblad Zeeland, heeft al le Zeeuwse gemeenten hier over aangeschreven. De hon derd gulden per huishouden zijn door de rijksoverheid toegezegd en moeten via de gemeentelijke belastingen verrekend worden. Aanbevelingen De POSO vraagf ook ophel dering over de negen aanbe velingen die zij eerder, tij dens een bijeenkolnst in november van vertegenwoor digers van ouderenbonden, gemeenten en waterschappen en andere betrokkenen, op ta fel legden. Deze aanbevelin gen deed de organisatie naar aanleiding van een vergelij kend onderzoeksrapport be lastingen, heffingen en tarie ven van de Zeeuwse gemeenten, waterschappen en nutsbedrijven. De POSO vraagt wat er inmiddels met de conclusies is gedaan of wat het college van plan is er nog mee te gaan doen. Bij het POSO zijn de ouderen- organisaties Anbo, KBO, PCOB en NBP aangesloten. MIDDELBURG - Een nationaal en internationaal als zeer waardevol erkend natuurgebied. Zo omschrijft de provincie Zeeland in een nieuwe brochure de Kop van Schouwen. Het Nederlandse kustduinge- bied is het meest gave en uit gestrekte van noord-west Eu ropa. De Kop van Schouwen neemt, zo schrijft de provin cie, binnen de Nederlandse duinen een bijzondere plaats in door onder andei-e de uitge strektheid. „Het is een be langrijk leefgebied voor vele, vaak zeldzame,planten- en diersoorten," aldus de bro chure. In de brochure wordt de geschiedenis van het ge bied uit de doeken gedaan en wordt ook beschreven hoe het licht gol\iende landschap van de binnenduinrand geleide lijk werd omgevormd tot kleinschalige akkers of gras land en uiteindelijk populair werd bij de recreant. „Vóór 1950 was de Kop van Schou wen nauwelijks interessant voor bezoekers."In de bro chure ook aandacht voor de tussen 1892 en 1942 aangeleg de Boswachterij Wester schouwen. Ten behoeve van de waterwinning werden in de boswachterij infiltratie- vijvers aangelegd. „Die vor men nu een leefgebied voor amfibieën en dienen als drinkplaats voor allerlei die ren," aldus de brochure. Achteruitgang Ook in de Kop van Schouwen is de natuur volgens de pro vincie echter achteruit ge gaan. Genoemd worden de verdroging van de duinen. Sinds de jaren zeventig wordt gewerkt aan het herstel van de natuur. „Water wordt weer zo lang mogelijk vastge houden, winning van grond water is verminderd, verstui ving wordt in de Meeu wenduinen weer op grote schaal toegelaten." 'Zestig procent weggebruikers rijdt op brug harder dan 80' BRUINISSE - Als het omstreden plan om de stalen vangrails op de Zeelandbrug te vervangen door bre dere betonnnen barriers - waardoor de rijbaan smal ler wordt - doorgaat komt er waarschijnlijk naast een inhaalverbod ook een automatisch systeem van snelheidscontrole. Dat verklaarde C. Steur van de directie infrastructuur en vervoer van de provincie gis teren tijdens een werkbezoek van de statencommissie wa terstaat en verkeer aan.onder meer Schouwen-Duiveland desgevraagd. Volgens hem rijdt meer dan de helft van de weggebruikers te hard over de Zeeland.„Zestig procent rijdt harder clan tachtig," al dus Steur. Hij realiseert zich dat de plannen voor renovatie van de burg - waarvan de vervan ging van de vangrails een on derdeel is - nogal wat onrust teweeg hebben gebracht. De brug zou volgens transport ondernemers te smal en daar door te gevaarlijk worden. Om te kijken of die stelling juist is gaat de provincie met behulp van een op een traver se gemonteerde camera in april het verkeer op de brug observeren. Vervolgens wordt vooruitlo pend op een mogelijke uitvoe ring van de plannen de belij ning op de brug veranderd waardoor deze - in ieder'geval voor het oog - smaller wordt. Door te kijken of het verkeer zich door die andere belijning anders gaat gedragen wil de provincie erachter proberen te komen of de geplande ver smalling door de plaatsing van de betonnen barriers ver antwoord is. „Want we gaan natuurlijk niet botweg met oogkleppen op plannen door voeren," aldus Steur. Verder wordt onderzocht of de betonnen barriers die de stalen vangrails moeten gaan vervangen sterk genoeg zijn. „Ze moeten een bus of een vrachtwagen kunnen keren en die mogen er ook niet over heen kunnen kiepen," aldus Steur. T. van de Ketterij, projectlei der voor de gemeente Schou wen-Duiveland van het recre atie-transferium in Renesse, vertelde de leden van de sta tencommissie in het kort over het wel en wee van het mega- parkeerterrein. Tot dusverre is het transferium, zo hield Van de Ketterij zijn gehoor voor, een succes. Niet alle buslijnen van het transferi um naar het strand zijn even goed bezet, maar in het alge meen is er volgens Van de Ketterij geen reden tot kla gen. Ongeveer 31 procent van de bezoekers maakt geen ge bruik van het natransport, maar parkeert de auto - aan gelokt door het feit dat dat gratis kan, en gaat vervol gens te voet Renesse in. Onei genlijk gebruik volgens Van de Ketterij, maar in dusdani ge proporties dat het nog ac ceptabel is. Eerder werd door wethouder C. Veerhoek toe gezegd dat bekeken wordt of voor het natransport - dat nu nog gratis is - een bescheiden vergoeding gevraagd kan worden. In 1998 blijft zowel het parkeren als het natrans port, zo verzekerde Van de Ketterij de commissieleden, nog gratis. Na een bezoek aan het provinciaal wcgstcunpunt in het Walcherse Serooskerke werd in het Grevelingenrestaurant bij Bruinisse de lunch gebruikt. Schouwen-Duiveland werd verder niet aangedaan. (Foto: Marijke Folkertsma) Hoge ogen Met name de cabriobussen geven een dagje naar het strand een grote meerwaarde, zo zeggen de Renesser ondernemers. (Archieffoto) RENESSE - Vijf recreatie-ondernemers uit Renesse hebben de gemeente in een gezamenlijk opgestelde brief met klem verzocht de buslijn van het transferi um over Laone en Rampweg in hun dorp in de toe komst in stand te houden. „We zijn over de hele linie eigenlijk positief over het'transferium. Maar je moet nu niet na een jaar de klok een stukje terugdraaien," aldus de visie van de hotel- en pensioneigenaars. De suggestie om deze transfe riumlijn op te heffen, kwam ter sprake tijdens de commis sievergadering Ruimtelijke Ordening en Economische Za ken van 12 januari. Het voor stel werd niet opgepikt door de leden van deze commissie, maar de aandacht van de on dernemers was getrokken. „We zijn geschrokken. We vinden het met z'n allen heel belangrijk dat die lijn blijft bestaan. Het gaat niet alleen om onze bedrijven, maar je merkt ook aan de mensen zelf dat ze het prettig vinden die auto - die ze het hele jaar door al moeten gebruiken - nu ein delijk eens kunnen laten staan," zetten de Renesser on dernemers Uiteen. O. Davidse van het Badhotel Renesse, A. van Eist van Ho tel Renesse, mevrouw O. Rei- jnhout van Pension AmRe, J. Kristelijn van Hotel de Twee span en mevrouw M. Nieborg- Taris van Pension Wester duin besloten direct bij de gemeente aan de bel te trek ken. Het afgelopen seizoen heeft hen geleerd dat de bus lijn langs Laone en Rampweg door de vakantieganger zeer wordt gewaardeerd. „Je merkt het aan de transferi umkranten die door iedereen van de stapel worden meege nomen en je merkt het aan het daadwerkelijk gebruiken van de lijn. De auto's voor de hotels en pensions blijven nu opeens de hele dag op de par keerplaatsen staan." Boven dien, zo vinden de vijf betrok kenen, is het neveneffect van het transferium positief. „Het doet wat met de uitstra ling als badplaats. Zeker de cabriobus, daar zouden er ei genlijk meer van moeten rij den." Een eenvoudig optelsomme tje leert dat bij de vijf onder- Het transferiumconcept zoals het in de afgelopen zomer is gevoerd, scoort hoog bij de ondernemers. „We zijn er bij zonder tevreden over zoals het is opgezet. Maar dat kon ook haast niet missen, er is vooraf lang genoeg over ge discussieerd," zegt een woordvoerder van het vijftal. Gaat er echter aan de ver voersmogelijkheden ge knaagd worden, betekent dat zeker twee stappen terug in •resultaat. En dat is nu juist wat toeristisch Renesse niet kan gebruiken, menen de be trokkenen. „Strand, fietspa den en hotels, die heb je over al. Je moet iets bijzonders te bieden hebben, zoals bijvoor beeld dit transferium. Daar naast moet je zorgen voor kwaliteit. Dat zijn de zaken waarmee je je kunt onder scheiden. Maar we hopen dat ook de overheid daar in mee gaat en flexibel is." Hoorzitting Een andere optie die de revue passeerde bij de betreffende commissievergadering was het heffen van busgeld. Dit zal in een later stadium nog eens nader worden onder zocht. In het dorpshuis van Renesse vindt woensdag 18 februari een hoorzitting plaats, gewijd aan het trans ferium. Alle belangstellen den en belanghebbenden kun nen vanaf 19.30 uur hun zegje over het vervoersproject doen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3