Rel rond Willem-Alexander Derde baby-olifant in drie maanden tijd wih Belgen doorkruisen te voet de Zuidpool Dijkstal wil kabinet vijf jaar laten zitten Vak Duits op school minder vaak gekozen Haamsteedse slagerij bij ondernemers verstheater Melkert ontkent akkoord over herstel koopkracht WATERSTANDEN Verzet tegen militair ingrijpen in Irak groeit Man gewond doorbrand Contract tegen pornografie a ZIERIK ZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 De 'dorpsraad Burgh-Haam- stede speelt nu in op een vori ge maand tijdens een hoorzit ting geuite wens van een referendum. De dorpsraad heeft inmiddels huis-aan-huis enquêteformulieren ver spreid. Niet competent Volgens Meulblok is een dorpsraad niet competent om een volksraadpleging te hou den. Volgens hem is het aan de gemeenteraad voorbehou den om een wijziging van een bestemmingsplan goed of af te keuren. Meulblok: is nog niet eens een convenant tussen dorpsraad en gemeen te waarin zaken als mandaten worden geregeld. Het werken zonder convenant kan juridi sche gevolgen hebben voor betrokkenen. Schade, ont staan door dit referendum kan leiden tot hoofdelijke aansprakelijkheid van be trokkenen." Barre tocht van 100 dagen BRUSSEL (ANP) - Twee Belgen zijn er dinsdag in ge slaagd te voet de Zuidpool van de ene naar de andere kant te doorkruisen. Om één uur 's nachts bereikten ze hun eindbestemming, de Amerikaanse basis Mc- Murdoch, na een barre tocht van precies honderd da gen. De reizigers Alain Hubert en Dixie Dansercoer, die op 5 no vember vertrokken van de Belgische basis Koning Bou- dewijn, hebben bijna 4000 ki lometer afgelegd. Ze waren „zeer, zeer gelukkig, maar ook erg vermoeid" bij aan komst, vertelde een contact persoon in België. Door het slechte weer, beïn vloed door El Nino, en pech met het materiaal duurde de tocht tien dagen langer dan gepland. Vaak tien uur per dag ploegden ze door de sneeuw, vechtend tegen de kou en de wind. Het tweetal maakte gebruik van ski's en parafoils, een soort zeilen, om sneller vooruit te komen. Het is de eerste keer dat men sen te voet volgens het lang ste traject de Zuidpool zijn overgestoken. In een boodschap na twee maanden lieten ze weten de reis „zeer zwaar te vinden. „Pas nu besef ik de gekte van mijn project", schreef Hu- bert. Douche De Belgische poolreizigers kregen op de Amerikaanse basis een warm welkom. Het eerste wat ze deden bij aan komst in de „geciviliseerde wereld", was onder de dou che stappen. Huidige periode net te kort AMSTERDAM (ANP) - Vice-premier Dijkstal vindt dat de maximale zittingsduur van een kabinet moet worden opgerekt naar vijf jaar. De huidige periode van vier jaar is net te kort. De VVD-bewindsman pleit deze week in een vraagge sprek met HP/De Tijd voor een wijziging van de Grond wet om de termijn te verlen gen. Dijkstal haakt daarmee in op de stelling van zijn partijlei der Bolkestein dat ministers niet langer dan één periode op hetzelfde ministerie moeten blijven. Nieuwe mensen kij ken immers weer fris tegen de zaken -aan, zo luidt Bolkes- teins motto. Dijkstal ziet dat een slag anders. „Ik vind vier t jaar net te kort. Ik vind dat je kabinetperiodes van vijf jaar zou moeten hebben". De huidige minister van Bin nenlandse Zaken sluit niet uit dat hij opteert voor nog eens een periode op dat departe ment. Medio vorig jaar wierp Dijkstal zich nog op als opvol ger van Bolkestein als frac tievoorzitter in de Tweede Kamer, in het geval dat Bol kestein in welke functie dan ook toetreedt tot het nieuwe kabinet. Tussenpaus Dijkstal houdt er overigens rekening mee dat hij als even tueel nieuwe partijleider een tussenpaus wordt die niet zal optreden als lijsttrekker na Bolkestein. „Waarom? Ik loop al zo lang mee, langer dan Bolkestein". DEN HAAG (ANP) - Minister Melkert van Sociale Zaken ontkent dat er tussen de meest betrokken bewindslie den een akkoord zou zijn be reikt over het repareren van het koopkrachtverlies"* dat zich voor bepaalde groepen blijkt voor te doen. Maandag hadden kringen rond minister Zalm van Fi nanciën gezegd dat Zalm, Melkert en de staatssecreta rissen Vermeend en De Grave het eens waren. Zij zouden een half miljard willen uittrekken om de be nadeelde groepen (AOW'ers met een aanvullend pensioen, vutters, WAO'ers met een bo venwettelijke uitkering, kleine zelfstandigen) door een tijdelijke belastingverla ging wat extra's te geven. Tijden en standen volgens getijdctabel Hydro-meteocenlrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater lijd stand tijd stand ZIERIKZEE 11 febr. 03.50 158 09.50 -149 16.05 171 21.55 -125 12 febr. 04.25 161 10.25 -152 16.45 171 22.25 -124 ROOMPOT BUITEN 11 febr. 02.05 159 08.10 -152 14.20 176 20.25 -128 12 febr. 02.40 165 08.50 -156 14.55 180 21.00 -129 BRUINISSE 11 febr. 04.10 175 09.45 -157 16.30 188 21.55 -133 12 febr. 04.50 177 10.15 -161 17.10 186 22.30 -134 WEMELDINGE 11 febr. 03.45 181 09.45 -164 16.05 195 21.55 -141 12 febr. 04.-25 185 10.25 -167 16.40 196 22.30 -141 Springtij: 13 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 h ft Voorzitter NOCNSF uit zware kritiek op IOC-benoeming kroonprins NAGANO (ANP) - Een ,,sportpolitieke" rel heeft de Nederlandse sport bij de Olympische Winterspelen in Nagano dinsdag naar de achtergrond gedrongen. Wouter Huibregtsen spuide ongemeen zware kritiek op de benoeming van de kroonprins tot IOC-lid. De voorzitter van NOCNSF noemde Willem-Alexander van Oranje „judas, saboteur en lafaard". Geconfronteerd met het artikel van De Volks krant distantieerde hij zich: „De gebezigde uitspraken zijn onwaar". Huibregtsen zei geen inter view te hebben gegeven aan de journalist Hans van Wis sen. Hij had, zo zei hij, slechts een kort telefonisch onder houd met hem. Van Wissen bleef echter pal achter zijn ar tikel staan. Hij maakte daarin uit de mond van Huibregtsen mel ding van een door Willem- Alexander ondertekende schriftelijke afspraak uit 1994 dat hij zich niet voor het IOC beschikbaar zou stellen. Dit was bij de aanvaarding door de prins van het be schermheerschap van NOCNSF, een functie die zijn grootvader prins Bernhard jaren bekleedde. Zeker is dat Huibregtsen, de kandidaat voor het IOC-lid- maatschap namens het gros van de Nederlandse sportbon den, verrast en teleurgesteld was over de toetreding van de kroonprins tot het Internatio naal Olympisch Comité. Hij kon zich, in kleine informele kring meegedeeld, ook niet verenigen met de beslissing van het kabinet de prins de rol van waarnemer te laten vervullen binnen het bestuur van NOCNSF. „Premier Kok en staatssecretaris Terpstra zijn ernstig in de fout ge gaan." In de Volkskrant noemde Huibregtsen de andere Ne derlandse kandidaten voor het IOC - Schenk, Terpstra, Van Breda Vriesman, Top en Jesse - eveneens judassen. Op 4 november, toen hij de steun van de sportbonden verkreeg maar Ard Schenk zijn IOC- kandidatuur overeind hield, wenste Huibregtsen prettig te blijven samenwerken met zijn chef de mission voor Na gano. Anton Geesink verklaarde „verdrietig" te zijn over de uitspraken van de Nederland se voorzitter. „Als het waar is." Het oudste IOC-lid van Nederland zei zijn verant woordelijkheid niet uit de weg te gaan. Hij vroeg NOCNSF-bestuurslid Riens Meijer hem op de hoogte te brengen van wat zich af speelt. Huibregtsen zal na Nagano zijn positie heroverwegen. „Als ik de sport niet kan die nen, heeft het geen zin te blij ven zitten." De reacties in Ne derland en Nagano kunnen van invloed zijn op zijn be slissing. Stappen tegen de Volkskrant overweegt hij niet, omdat de affaire zich maar zou blijven voortslepen. Overleg Huibregtsen heeft inmiddels een gesprek gehad met de per soonlijk secretaris van Wil lem-Alexander. Dinsdag avond, in Nederland woens dagmorgen, voert hij overleg met het kersverse IOC-lid zelf. Hoewel ze goede beken den van elkaar zijn, misluk ten pogingen voor een eerdere ontmoeting. Huibregtsen krijgt veel uit te leggen. Zo als zijn uitspraak: „Het be schermheerschap is zelfbe- schermheerschap geworden. Een blamage voor het ko ningshuis". 'Uitpraten' Huibregtsen dinsdagmorgen: „Ik ga het uitleggen en uit praten met de prins, zoeken naar een constructieve oplos sing. Ik zal mijn best doen de schade te herstellen. Dit is voor de hele sport verve lend". In Noorder Dierenpark Emmen Maung Htoo, hier tussen volwassen soortgenoten, maakt het goed. EMMEN - Op zondag 8 februari om 21.40 uur schonk moederolifant Swe San Thay na een draag tijd van 21 maanden het leven aan een uitzonder lijk roze gekleurd jong. Swe San Thay kondigde de komst van haar baby nauwe lijks aan. Toen de dierenver zorgers om 17.00 uur naar huis gingen, was er nog niets aan de hand. Pas vlak voor dat de baby het levenslicht zag, werden de aanstaande moeder en alle haar omrin gende tantes onrustig. Met een paar flinke weeën was het jong er al. Na ongeveer 25 minuten zette het zijn eerste pasjes en maakte het kennis met zijn halfbroers Tsje Py- an en Aung Naing Lay. De nieuwbakken baby draagt de naam Maung Htoo, Birmaans voor onvoorspel bare jongen. Het is het zesde mannelijke olifantje dat in Emmen geboren is. Maung Htoo meet zo'n 90 centime ter, weegt ongeveer 115 kilo en oogt bijzonder levenslus tig en sterk. Het is voor Swe San Thay de eerste keer dat ze een jong op de wereld zet. Moeder en zoon maken het uitstekend. Swe San Thay is duidelijk erg blij met haar jong en Maung Htoo drinkt dan ook gulzig bij zijn zorg zame moeder. Zorgen Maung Htoo is het derde jong dat in drie maanden tijd in het Noorder Dierenpark geboren werd. Tsje Pyan die op 23 december het levens licht aanschouwde, baart de dierenverzorgers wat zor gen. Hij groeit maar amper. Aung Naing Lay, geboren op 9 november 1997, blaakt van gezondheid en weegt inmid dels ruim 230 kilo. Nog dit voorjaar verwacht het Noorder Dierenpark een vierde jonge 'olifant. Olifant Htoo Yin Aye is namelijk medio maart uitgerekend. In het voorjaar van 1999 zijn er nog twee olifantenbaby's op komst. Dat wordt dus een drukte van jewelste! Inwoners van Emmen en om geving konden de bevalling live volgen op de televisie. Een rechtstreekse verbin ding brengt beelden van het olifantenverblijf via de ka bel in de huiskamers. Elders in Nederland konden bezoe kers van Het Net van PTT Telecom direct getuige van zijn geboorte. Van Republikeinen en Labour WASHINGTON/LONDEN (ANP/RTR) - Het in ternationaal verzet tegen militair ingrijpen in Irak neemt toe. Terwijl de Amerikaanse re gering haar inspanningen voortzet om steun te ver werven voor een internatio nale actie die Bagdad moet dwingen volledige wape ninspecties toe te laten, gaan hiertegen zowel bin nen het Republikeinse kamp in Washington als de Labour-partij in Londen stemmen op. De leider van de Republik einse meerderheid in het Amerikaanse Congres, Trent Lott, verklaarde maandagavond dat de VS andere stappen dan militai re acties tegen Irak mqeten overwegen. Lott meent dat er nog ruimte is voor alter natieve maatregelen tussen zuivere diplomatie en het gebruik van geweld. Zijn verklaringen duiden op een mogelijke stemmings verandering binnen zijn partij. Steeds meer Repu blikeinse leiders lijken te twijfelen of luchtaanvallen wel het beoogde effect zul len hebben het Iraakse regi me op de knieën te krijgen. Ook Labour-parlementa- riërs komen in verzet tegen militaire actie. De linker vleugel van Labour wil woensdag steun zien te krij gen voor zijn positie tijdens een vergadering in het La gerhuis. Eerder hadden de parlementariërs al vergeefs geprobeerd garanties te krijgen dat Londen zich af zijdig houdt van militair in grijpen. Het kabinet wijst deze afwijkende houding binnen de partij van de hand en benadrukte maan dagavond dat een grote meerderheid binnen Labour achter het standpunt van de regering staat. China Ook in de Arabische wereld gaan stemmen op tegen een militaire actie. De Jordaan se koning Hussein zei maan dag dat hij niet in kan stem men met een aanval op het land. Ook de Libanese pre mier Rafik Hariri keerde zich dinsdag tegen elke vorm van geweld. China waarschuwde dins dag nogmaals tegen militair ingrijpen. Dat zou veel men senlevens kosten, de regio nale spanningen doen toene men en zelfs kunnen leiden tot ergere conflicten, aldus Peking. NIJMEGEN (ANP) - Duits op school is steeds minder popu lair. Het percentage leerlin gen dat de taal kiest als exa menvak loopt terug. Negatieve beelden van Duits land spelen daarbij overigens geen rol. Dat leert een onderzoek door de Universiteit Nijmegen en de Stichting Platform Duits land. De afnemende belangstelling voor Duits geldt voor vrijwel alle schooltypen in het voort gezet onderwijs. Bij het vbo is de belangstel ling weliswaar constant ge bleven, maar het percentage leerlingen dat kiest voor Duits ligt er ook veel lager dan bij andere opleidingen: 19 tegen respectievelijk 49, 37 en 43 procent voor mavo, ha vo en vwo. LEEUWARDEN (ANP) - Door een brand dinsdagochtend bij het bedrijf JNS Pyrotechniek BV aan de Harlingertrekweg in Leeuwarden is een 35-jari- ge werknemer gewond ge raakt. Het bedrijf maakt oefengra naten voor het leger. Op het moment van de explosie was de man bezig met het mengen van stoffen. De brandweer had de brand tegen half negen weer onder controle. In eerste instantie gingen de politie en de brandweer ervan uit dat de brand bij vuurwerkfabriek Schuurmans woedde. De twee bedrijven liggen tegen elkaar aan en zijn via één toe gangsweg bereikbaar. LOTTO-MILJONAIR DEN HAAG (ANP) - De eerste Lotto-miljonair van 1998 komt uit Scheveningen. De winnaar las in de krant dat hij de jackpot van 2,7 miljoen gulden op zijn rekening krijgt bijgeschreven, zo meldt de Lotto dinsdag. Vorig jaar zijn in totaal 18 Lotto-spelers mil jonair geworden. De hoogste jackpot stond in 1997 op vijf miljoen gulden. In totaal is er 37 miljoen aan de winnaars uitgekeerd. Suske en Wiske 'DE VOGELS DER GODEN' door Willy Vandersteen Je miretn punlhotfé m hr'jjen Ik ueet niet meer vet he kent ik cp moe! Verwachting t/m zaterdag 14 februari WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 6 graden Mid. temp. 1o graden Windkracht west 4 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht z.west 4 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht z.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 11 febr. Zon op 08.03, onder 17.44 Maan op 18.03, onder 07.53 12 febr. Zon op 08.01, onder 17.46 Maan op 19.07, onder 08.20 Volle maan: 11 februari (11.24) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen blijft het aan de zachte kant. 's Middags ko men we uit op ongeveer 10 graden, 's nachts ligt de temperatuur rond een graad of 6. Verder is het bijna elke dag droog en de zon schijnt geregeld. Morgen speelt de zon niet overal een rol. Vooral het noorden kampt gerui me tijd met bewolking. Het blijft er wel droog. Mede door de contrasten tus sen wolken en zon loopt de tempera tuur sterk uiteen. Op de Wadden eilanden loopt de temperatuur op tot een graad of 7, het zuiden van het land komt uit op ongeveer 12. Bij dit alles waait een zuidwestenwind, boven land kracht 3 tot 4. aan de kust en op het IJsselmeer kracht 6. Wel licht krijgt het Waddengebied zelfs enige uren te maken met een harde wind, dat is windkracht 7. De rest van deze week houdt de wind een sterke voorkeur voor de zuidwesthoek. En daardoor is winterkou in geen velden of wegen te bekennen. Aan de basis van de zuidwester staat een omvang rijk hogedrukgebied. Het zwaarte punt ervan ligt nabij Frankrijk en Italië. Dankzij dit hoog gaan actieve storin gen met een ruime bocht om Neder land. Vandaar het droge karakter van deze week. DELFT (ANP) - Eerste- jaarstudenten werktuig bouwkunde aan de Tech nische Universiteit Delft moeten een contract teke nen waarin zij verklaren geen porno te zullen be kijken of spelletjes te doen op de pe's. Het verbod op het zien van „onbetamelijke si tes" is een deel van de overeenkomst die univer siteit en studenten slui ten. Werktuigbouwkunde is de eerste faculteit die met een dergelijk con tract komt. De 25 computers van de faculteit raken overbe last doordat studenten zich te buiten gaan aan porno en spelletjes. Ook het sturen van lange e- mails vormt een zware belasting van het geheu gen van de apparaten. ZIERIKZEESCHE 13 NIEUWSBODE Bh Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 45 35 38 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de" lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties -Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven l|)sse mm prijs 78 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,80 De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 2