GOED KOOP Koren krijgen weer lucht Verkeerscontroles Feestavond in teken van Burghse Dag '98 Een dankbaar applaus voor toneelvereniging Noordwelle Dorpsraad Nieuwerkerk» officieel samengesteld Zeeland krijgt eigen Theaterwerkplaats EDET ULTRA KEUKENPAPIER Belastinghulp voor FN V-leden AGENDA Taalonderwijs voor AMA's Inventarisatie landbouwverkeer MAANDAG 9 FEBRUARI 1998 NR 26329 3 Advertentie pak a 4 rollen van j64"8 Met verrassende decoraties. KIPPENBOUT 500 gram ^20 NU L% NU 4 STUKS, KUTEL VERSE MAGERE VRUCHTENYOGHURT aardbeien of bosbessen V QQ beker 125 gram 9 |OP=OP| Maximaal 7 tray van 20 stuks per klant. Aanbiedingen geldig van ma. 9 (eb, t/m ja 14 feb. 1998 A&P Services BV tel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS ZIERIKZEE - De FNV-leden op Scliouwen-Duiveland kun nen hulp krijgen bij het invul len van hun belastingformu lieren. Belangstellenden kun nen hiervoor een afspraak maken met D. Jeroense. De hulp bij het invullen van de toegezonden aangiftebil jetten voor de inkomstenbe lasting (A - en E-biljet), ver mogensbelasting (B-biljet) of t-biljetten. Het invullen is voor veel mensen een groei end probleem, want de belas tingbepalingen veranderen voortdurend. De biljetten zijn wel wat eenvoudiger ge worden, maar de wetgeving zelf is ingewikkelder. De FNV geeft haar leden al jaren de mogelijkheid de kosten van betaalde hulp uit te spa ren. Verspreid over het hele land staan circa 5.000 gespe cialiseerde kaderleden klaar om ander FNV-leden te hel pen. Jeroense is te bereiken onder nummer 0111-420303. Donderdag 26 februari vergadering NIEUWERKERK - De dorpsraad van Nieuwerkerk houdt donderdag 26 februari een openbare vergade ring in Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk. Die avond vindt de officiële verkiezing van dorpsraadleden plaats. De Nieuwerkerkse organisa tie is inmiddels een jaar ac tief. Tijd om over te gaan tot een officieel samengestelde dorspraad, menen de oprich ters. Alle personen die zich hebben ingezet om de dorps raad in Nieuwerkerk tot stand te laten komen, stellen zich verkiesbaar. Mogelijk heid om iemand anders als kandidaat aan te dragen, is er echter ook. Tot dinsdag 24 fe bruari kunnen kandidaten zich melden bij J. P. Nie- mantsverdriet: 643016. Wan neer zich geen tegenkandida ten melden, gaat de dorpsraad verder in de huidi ge samenstelling. A. van de Hoek (senioren), C. van de Meer (sport), J. P. Niemants- verdriet (oranjevereniging), M. Overbeeke (middenstand), I. van de Sleen-Hansma (on derwijs), A. Verstrate-Verha- ge (jeugd) en M. de Vlieger- Aben (buiten/poldergebied) zijn tot dusverre in de raad betrokken. Er is nog ruimte voor twee personen. Stemge rechtigd zijn alle inwoners van Nieuwerkerk en omstre ken, ouder dan zestien jaar. De eerste vergadering in ok tober leverde een aantal aan dachtspunten op die inmid dels aangepakt zijn. Verslag hiervan wordt uitgebracht na afloop van de verkiezingen. Bovendien bestaat de moge lijkheid tot het stellen van vragen en het voeren van een discussie. De dorpsraadver gadering in het dorpshuis be gint om 20.00 uur. KATS - Bij twee snelheidcontroles op Noord-Beve land bleken vrijdag in totaal 92 automobilisten in overtreding. Beide metingen werden verricht op de N256. Bij Kats werden tussen 19.30 en 21.00 uur 650 voertuigen gecontroleerd. Onder de 21 bestuurders die hier te hard reden was er één die met een snelheid van 131 kilometer per uur reed. Hier geldt 100 km/u als de maximum snel heid. Bij Colijnspla^t waren tussen 15.00 en 17.00 uur maar liefst 71 bestuurders in over treding. Een van hen reed in plaats van de gebruikelijke 80 kilo meter per uur, 119 kilometer 'Er gebeurt al veel op dit gebied MIDDELBURG - De al vaak geuite wens om in Zeeland een eigen theaterwerkplaats van de grond te tillen, kwam vrijdag bij de vaststelling van de provinciale cultuurnota 'Boven het Maai veld' in een stroomversnelling met een amende ment van de CD A-statenfractie. Het voorstel werd door ge deputeerde G. de Kok in wat breder verband getrok ken en kreeg de steun van de overige fracties, met uit zondering van SGP en RPF/GPV. Het CDA speelde met het amendement in op een voor stel uit de inspraakreactie van de Kunst en Cultuur- raad Vlissingen i.o. Voorge steld werd het budget voor cultuureducatie met 45.000 gulden te verlagen en te be stemmen voor de kosten van een nog op te richten theaterwerkplaats Zeeland. Het voorstel kreeg brede steun binnen de staten. Gedeputeerde De Kok voer de aan dat met 45.000 gulden nog geen theaterwerkplaats gerealiseerd kan worden en zag het initiatief derhalve liever ondergebracht bij de Stichting Scoop in samen werking met het Zeeuws Centrum voor het Amateur theater (ZCA), dat al lange tijd ijvert voor een dergelij ke voorziening. „Een handige manoeuvre om de initiatiefnemers bui ten spel te zetten," consta teerde F. van Kollem (GroenLinks). Ook PvdA- woordvoerster M. Ie Roy pleitte ervoor de oorspron kelijke initiaf nemers, de Kunst en Cultuurraad Vlis singen, in de opzet te be trekken. De gedeputeerde gaf in tweede instantie aan zich daarin te kunnen vin den. De Kok bestreed overi gens de stelling van de ini tiatiefnemers in Vlissingen, dat er op dit punt nog niets gebeurt in Zeeland en' hij wees op de Kerstproductie Scrooge Marley, die in sa menwerking tussen Stads schouwburg Middelburg, VMC en ZCA tot stand- kwam en op ZCA-activitei- ten als Amateurtheater school De Ambitie, het Elektrafestival en het Zeeuws Eenakterfestival. Vrijdag uitreiking van onderscheiding BURGH - Op initiatief van de Stichting Burghse Dag wordt vrijdag 13 februari een feestavond georgani seerd in restaurant Molenberg in Burgh-Haamstede. De avond zal geheel in het teken staan van de Burgh se dag die dit jaar op 8 augustus zal worden gehou den. Het is voor de eerste keer dat er een dergelijke feestavond wordt georganiseerd. „We willen een gezellige avond houden voor alle mensen die hebben meegewerkt aan de Burghse Dag. Vorig jaar had den we bijvoorbeeld 150 vrij willigers. Door deze feest avond willen we de mensen alvast enthousiast maken en aanzetten tot het maken van plannen voor de volgende Burghse Dag," aldus J. Sla ger van de stichting. De avond is ook toegangkelijk voor alle inwoners van Burgh-Haamstede die de Burghse Dag een wam hart toedragen. Want de organisa tie hoopt vrijdag ook nieuwe vrijwilligers te kunnen wer ven. Naast uitleg over de ko mende Burghse Dag, is er een informatiehoek en zijn er vi deo- en fotopresentaties van de vorige dagen te zien. André Jansen en Corrie Kloet zullen als de twee recentste kampioenen Burghse Babbe- laer nogmaals een optreden verzorgen. Veel vrijwilligers hebben die optredens name lijk nog niet gezien, omdat ze toen zelf aan het werk waren. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door de Schouwse formatie, Scaldis Jazz Band. Nieuw in het leven geroepen is een onderschei ding. Een persoon of instel ling die zjch in de afgelopen tijd verdienstelijk heeft ge maakt voor het dorp Burgh, zal vrijdag een oorkonde uit gereikt krijgen. Slager: „Daar willen we een jaarlijk se traditie van maken. We willen daar vrijdag ook een commissie voor in het leven roepen. Iedereen die zich voor het dorp Burgh inzet, kan voor die oorkonde in aanmer king komen." De bijeen komst in restuarant Molen berg begint om 20.00 uur. Maandag 9 februari Scharendijke Districtsbijeenkomst Water schap. De Putmeet. 19.30 uur. Dinsdag 10 februari Zierikzee Start tweedelige ZVU-cursus Wees zuinig op uw lichaam: u hebt er maar één in de RSG Professor Zeeman. 19.30- 21.30 uur. Bruinisse CZAV-informatiebijeen- komst fruitteelt in Grevelin- genrestaurant Bruinisse. 19.15 uur. Bijeenkomst vrouwengroep Helpt Elkander met lezing medewerker Pearle Opti ciens. Verenigingsgebouw Deestraat. 19.30 uur. Woensdag 11 februari Zierikzee Sponsfiguren maken voor kinderen van 6 tot 10 jaar. Kreaclub de Lichtboei. MFC. Aanvang 14.00 uur. Jaarvergadering NCVB. Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Informatie-avond over borst voeding. Mastgatstraat 90. 20.00 uur. Kerkwerve Open dag school voor Mode vormgeving Cathy de Vos. Ring 1. 10.00 tot 12.00 uur, 14.00 tot 16.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Burgh-H aamstede Lezing over duinen door beel dend kunstenaar Marinus van Dijke in de Schutse. 19.30 tot 21.30 uur. Brouwershaven Bingo. Recreatiezaal woon zorgcentrum Poortershof. 14.00 uur. Donderdag 12 februari Zierikzee Bijeenkomst over lesbisch bijbellezen in het MFC. 19.30 tot 21.30 uur. Nieuwerkerk Ledenvergadering Oranje vereniging. Plataanstraat 46. 20.00 uur. Vrijdag 13 februari Zierikzee Ledenvergadering Vereni ging van Beroepsaalvissers Zuidwest-Nederland. Huis van Nassau. 10.30 uur. Openbare vergadering PvdA- fractie in kamer 78 van het gemeentehuis. 14.00 uur. Jaarvergadering van vissers vereniging Helpt Elkander in restaurant De Zeelandbrug. 14.00 uur. Start cursus bloemschikken bij De Lichtboei. MFC. 19.30 uur. Christelijk Gereformeerde Kerk. Zangavond. Aanvang 19.30 uur. 'Tegen'cabaretsolo van Vin cent Bijlo. Theater Mondra- gon. 20.00 uur. Vincent Bijlo met het pro gramma Tegen! in Theater Mondragon. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Feestavond Burghse Dag 1998. Restaurant Molenberg. 20.00 uur. Scharendijke Generale repetitie toneelstuk 'Poesekater' ZSC (voor jonge ren tot 16 jaar). De Putmeet. 19.00 uur. Nieuwerkerk Uitvoering muziekvereni ging Oefening én uitspanning in het dorpshuis in Nieuwer kerk. 19.30 uur. Zaterdag 14 februari Zierikzee Workshop naaktmodelteke nen van Schildersclub Pers pectief uit Zierikzee. 9.30 tot 11.30 uur. Postzegelbeurs. Scoutingge- bouw Van Veenlaan. 10.00 tot 16.00 uur. Zang- en orgelavond. Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Carnaval. Jongerencentrum Big S. 20.00 uur. Scharendijke Feestavond ZSC. De Putmeet. 19.30 uur. Oosterland 'Schat ik ben d'r hoor'. To neelvereniging De Schouw spelers. Dorpshuis Ooster hof. 20.00 uur. Zondag 15 februari Zierikzee Reactieve kerkdienst. Gast- huiskerk aan het Haven plein. 18.30 uur. Amendement op Cultuurnota 'Boven het Maaiveld' BROUWERSHAVEN - De RSG 'Professor Zeeman' en de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland hebben dit schooljaar geen capaciteit voor Nederlands taalonder wijs aan zogenaamde AMA's. Dat zijn alleenstaande min derjarige asielzoekers. AMA's van zestien jaar en ou der kunnen gebruik maken van het aanbod van het Re gionaal Opleidingscentrum (ROC) Zeeland. Voor asielzoe kers jonger dan zestien jaar is een soort U-bocht constructie gezocht. Deze jongeren uit Middelburg, Vlissingen, Goes en Schouwen-Duiveland kun nen nu tijdelijk terecht bij scholengemeenschap Neha- lennia in Middelburg. Daar krijgen ze dan het Nederlands taalonderwijs, zoals het ROC dat ook aanbiedt. Wethouder D. van der Wekken deelde dinsdagavond in de commis si e Maatschappelijke Aange legenheden mee, dat in over leg met RSG 'Prof. Zeeman' en de SG Schouwen-Duive land voor het nieuwe school jaar wel naar opvang in deze regio wordt gezocht. ZIERIKZEE - LTO-Zeeland wil weten hoeveel mensen af en toe met landbouwvoertui gen over de Zeelandbrug rij den. Dit om te voorkomen dat de belangen van deze groep ondergesneeuwd raken. Dit staat in het laatste num mer van GLTO-nieuws, het weekblad van de Gewestelij ke Land- en Tuinbouworgani satie. De provincie wil een verbod voor langzaam ver keer op de Zeelandbrug. Dit omdat de brug gerenoveerd wordt, waarbij de rijstroken smaller worden. Tevens wordt dan een inhaalverbod ingevoerd. Landbouwver keer is dan niet langer ge wenst. LTO-Zeeland heeft een vermoeden dat meer men sen af en toe met landbouw verkeer over de brug rijden dan tot nu toe werd aangeno men. De LTO-raad roept deze mensen op zich kenbaar te maken bij het Landbouw- huis. Als de groep daadwer kelijk groter is dan verwacht, wil de LTO actie ondernemen richting de provincie. Land bouwers kunnen zich melden bij Bart van Leerdam 0113- 247700. dit voorstel. De WD-fractie aarzelde daar lang over, maar ging overstag toen De Kok niet de gewenste toezegging deed in elk geval de koren een vangnet te zullen bieden. De gedeputeerde wilde niet ver der gaan dan de belofte nog voor de zomervakantie de be vindingen van de korenwerk groep in de staten te zullen te rugkoppelen om te bezien of er alsnog nadere maatregelen nodig zijn. „Maar dan is de cultuurnota vastgesteld en ik wil voorko men, dat we er straks zelf mee om de oren worden gesla gen," aldus Van Geesbergen. Hij steunde dus uiteindelijk het amendement van het CDA, maar onder voorbe houd deze regeling ongedaan te maken als de werkgroep in derdaad met gunstige voor stellen tot samenwerking met het Zeeuws Orkest komt. De VVD betwijfelde ook öf de Zeeuwse koren wel behoefte hebben aan een speciale con sulent bij koepelorganisatie de SAKO. Blijkbaar had de liberale fractie andere signa len ontvangen vanuit de ko renwereld dan de gedeputeer de, die ervan overtuigd is dat een consulent een belangrijke bijdrage kan leveren aan kwaliteitsverbetering. Convenant De koren in Zeeland krijgen bij hun provinciale koepelorganisatie de SAKO de beschikking over een eigen consulent. (Achieffoto) MIDDELBURG - De Zeeuwse oratoriumverenigin gen en koren krijgen de komend^ drie jaar weer lucht in de vorm van een structurele subsidie van 21.000 gulden. Met elf stemmen tegen van PvdA-fractie en college van gs steunden provinciale staten vrijdag het desbetreffende amendement van de CDA-fractie. Dat gebeurde bij de vaststel ling van de provinciale cul tuurnota 'Boven het maai veld' voor de periode 1998-2000. Het werd gedepu teerde G. de Kok niet in dank afgenomen, dat in de concept cultuurnota kritische kantte keningen waren geplaatst bij het kwaliteitsniveau van de Zeeuwse koren. Volgens de conceptnota ontbreekt het bij vele vooral aan specifieke scholing en aan repertoire vernieuwing. Volgens VVDrstatenlid H. van Geesbergen waren dat onnodig kwetsende opmer kingen. Hij wilde de voorstel len van gedeputeerde De Kok om tot verbetering van de si tuatie te komen, best een kans geven, maar wilde wel de druk van de ketel. Van Geesbergen pleitte voor een vangnet voor de subsidie aan de koren als blijkt, dat de voorgestelde samenwerking met het Zeeuws Orkest niet tot stand blijkt te kunnen ko men. Wegvloeien In de nota wordt gewezen op de grote bedragen, die nu naar randstedelijke begelei dingsorkesten wegvloeien, terwijl de koren ook gebruik zouden kunnen maken van de begeleiding door het Zeeuws Orkest en het geld dus ook binnen de provincie zou blij ven. Gedeputeerde De Kok heeft inmiddels een speciale werkgroep opdracht gegeven de mogelijkheden tot die sa menwerking te onderzoeken. Om enige pressie op het wel slagen van deze opdracht uit te oefenen, wilde De Kok niet verder gaan dan slechts voor 1998 provinciale subsidie toe te zeggen aan de koren. De CDA-fractie kon zich niet vinden in dat beleid en kwam bij monde van J. de Looff-De Wild met het amendement om jaarlijks 21.000 gulden te be stemmen voor de Zeeuwse amateurkoren. Als dekking stelde zij voor het subsidiebe drag van de Stichting Zee land Nazomer Festivals met 25.000 gulden te verlagen, zo dat ook nog een structurele subsidie van 3.500 overblijft voor de Commissie Orgelcon certen Middelburg (COM). Dit CDA-amendement kreeg aanvankelijk steun van de fracties van SGP, RPF/GPV en GroenLinks. In tweede in stantie schaarden de overige fracties, met uitzondering van de PvdA, zich ook achter Een regeling die met het nieu we provinciale cultuurbeleid op de helling gaat is de conve nantovereenkomst ter onder steuning van de podiumkun sten tussen provincie en de gemeenten: Schouwen-Duive land, Middelburg, Vlissin gen, Goes en Terneuzen. De convenanten waren bedoeld de gemeenten te stimuleren om vernieuwend en grensver leggend theateraanbod moge lijk te maken. Volgens de pro vincie hebben de betreffende gemeenten niet of nauwelijks kunnen aantonen, dat dit ook werkelijk is gebeurd. In plaats van convenantsgeld verstrekt de provincie de ko mende jaren nu rechtstreeks budgetten aan de theaterpro grammeurs voor risicovol po diumkunstenaanbod en sti mulering van vernieuwend theateraanbod. Toneelvereniging voert 'Allemaal Komedie' op NOORDWELLE - Hoewel aan de opvoering soms wat haperde, kreeg toneelvereniging Noordwelle van de toeschouwers in het dorpshuis aldaar alle eer voor de opvoering van 'Allemaal Komedie'. Zater dagmiddag werd het stuk, geschreven door Jan Kerkhof, voor de tweede en laatste keer opgevoerd. De eerste uitvoering werd al op 24 januari gegeven en was bedoeld voor de inwoners van de kern Noordwelle. De opvoering van zaterdag was bestemd voor leden van de bejaardensozen in de West hoek. Met 125 bezoekers was de zaal in Noordwelle zeer goed gevuld. Die mensen kwamen overigens niet al leen voor het toneel, maar ook voor het gratis kopje kof fie - aangeboden door een sponsor - en de verloting. 'Allemaal Komedie' ging over de perikelen in het gezin Van den Boogaard waar de man, onder aansporing van de buurvrouw, onder het straffe bewind van zijn vrouw probeert uit te komen en een toneelregisseur de jongste dochter van het gezin het hof probeert te maken. De halve cast is bovendien lid van een volksdansvereniging en dat zorgt voor veel hilari sche taferelen. Opa, voortref felijk gespeeld door Rinus Dooge, vult met zijn droge commentaar en eigenzinnige gebaren het geheel aan. Uit eindelijk belandt de regisseur in de kooi bij de papegaai en moet hij hardhandig bevrijd worden in de schuur van het huis. Wanneer alle spelers achter de kooi aanlopen roept Opa dat ze in de schuur de vo geltjesdans wel zullen doen. Naast Dooge speelden ook Erica van Dijk, die dochter Annemarie gestalte gaf, en Arjan de Ruiter als de vleie rige toneelregisseur Bert een opvallende rol. Het moment waarop Bert de suikerpot over zijn hoofd kreeg en dochter Tina (Willy Kort) de korrels van zijn haar in zijn kopje koffie schoof was een van de beste. Zeker toen ook de stofzuiger er aan te pas kwam om de laatste korrels uit het haar van de re gisseur te halen. Minpunt was het stemvolume van de spelers. Die was, zeker op momenten dat niet recht de zaal werd ingesproken - en dat gebeurde nogal eens - niet altijd toereikend om tot ach ter in de zaal door te dringen. Regelmatig kwam vanuit het publiek het verzoek of de ac teurs harder konden spreken. „In de eerste voorstelling speelden we nog met een ge luidsinstallatie, maar zoiets kost geld, dus vandaag ging dat niet," was de reactie van regisseur Wout Lokker. Lokker prijst zich gelukkig met het feit dat zo'n kleine plaats als Noordwelle al zo'n jaar of twaalf een toneelver eniging in stand kan houden. „Het spelen geeft iedere keer weer een enorme voldoening. Dat komt door de inzet en de gemoedelijkheid bij de repe tities." Soms moet Lokker 'even streng' zijn zegt hij, ze ker wanneer een rol er na vele weken repetitie nog niet in zit. „Maar dat wordt door de spelers geaccepteerd. En op de volgende repetitie gaat het dan ook echt veel beter." Een scene uit Allemaal Komedie, zaterdag onder het oog van 125 toeschouwers opgevoerd in het dorpshuis van Noordwelle. (Foto: Marieke Mandemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3