Meer bescherming milieu nodig Universitaire studies blijven vier jaar duren Sporen Tweedeling in mannen en vrouwen te simpel Filmfestival wil beter systeem kaartverkoop 'Geweld tegen vrouwen schending integriteit' Themapark Duurzame Landbouw kost 20 miljoen Kabinet: 'Economische groei zorgt voor zware belasting' Minister Van Mierlo: Wakker Dier redt 'VVD'-biggen Sky Radio nu Nederlandse zender 1 VRIJDAG 6 FEBRUAR11998 NR 26328 FOTO MARIEKE MANDEMAKER LELYSTAD (ANP) - Bij Lelystad zou een themapark Duurzame Landbouw moeten komen om mensen te laten zien hoe ze op een heel andere manier tegen landbouw kunnen aankijken. Het park voor biologi sche landbouw moet 20 miljoen gulden gaan kosten en dient als voorbeeld voor de rest van Europa. Dit plan komt van een initia tiefgroep van de Stichting Aqua Maiandro. In het the mapark komt een samenspel van agrarische bedrijven. De land- en tuinbouw en de vee teelt bij elkaar op één terrein, waardoor een kringloopbe- drijf ontstaat. Zo zullen er zich onder meer (glastuin bouwbedrijven, een water- zuiveringsbedrijf, paarden- centrum en composteer- bedrijf vestigen. Afvalproducten ,,Deze bedrijven maken ge bruik van de kostbaar wor dende afvalproducten als gras en riet. Door toevoeging van micro-organismen wordt er compost van gemaakt, het water wordt door toevoeging van micro-organismen gezui verd", verduidelijkt drs. E. ter Haar, één van de initia tiefnemers. Volgens de initiatiefgroep hebben praktijkproeven be wezen dat hierbij de rijke bo dem behouden wordt, on danks een grotere productie. Bovendien werkt deze ma nier van natuurlijke land bouw kostprijsverlagend. Het themapark moet komen in het circa tweehonderd hec tare grote Visvijvergebied ten noorden van Lelystad. Het oog van de initiatief groep is daarop gevallen door onder mee de gunstige, aparte ligging, de nog bestaande in frastructuur van dijken en vijvers en de goed bruikbare bodem. Het initiatief komt voort uit de protesten tegen de plannen van de gemeente voor de re- alistaie van het Flevo Milieu- en Energiepark. De initiatief groep vond dat zij met een al ternatief moest komen. De gemeente kan voorlopig nog niets met het plan omdat er nog een voorstel tot wijziging van het bestemmingsplan bij de Raad van State ligt. Mocht de Raad instemmen met de wijziging, dan wordt het ge bied gereserveerd voor indus trie. AMSTERDAM (ANP) - Mensen zijn niet eenvou digweg in te delen in uitsluitend mannen en vrou wen. Veel travestieten hebben het gevoel zowel man als vrouw te zijn. Zij bezitten, zonder schizo freen te zijn, een mannelij ke en een vrouwelijke identiteit. Omdat de maat schappij daarop niet is inge richt komen psychische pro blemen bij deze groep veel vaker voor dan normaal. Dat concludeert Paul Ven- nix, als psycholoog verbon den aan het NISSO, het Ne derlands Instituut voor Sociaal ,Seksuologisch On derzoek. Hij noteert dat in zijn onderzoeksrapport Tra vestie in Nederland en Vlaanderen. Hij heeft daar voor gesproken met bijna vijfhonderd travestieten. Het onderzoek laat zien dat de betekenis van travestie sterk afhangt van de erva ren identiteit. Indien die uitsluitend mannelijk is, heeft travestie meestal vooral een seksuele beteke nis. Indien men daarnaast ook over een vrouwelijke identiteit beschikt, heeft travestie meestal de functie die identiteit ook te bevesti gen. Met vrouwenkleding aan komt de travestiet tot zichzelf en tot rust. Totnutoe werd aangenomen dat travestie vooral een sek sueel probleem is. Het on derzoek laat echter zien dat travestieten die seksueel opgewonden raken door het dragen van vrouwenkle ding weinig problemen heb ben. Bij travestieten die niet passen in het hokje man of. vrouw stapelen de pro blemen zich op. Ze zijn ge neigd de vrouwelijke kant te onderdrukken. Volgens Vennix is het in die gevallen noodzakelijk „uit de kast te komen". Transgenderisme 'Vennix pleit er verder voor om naast de termen traves tie (mannelijke identiteit) en transseksualiteit (vrou welijke identiteit) het be grip transgenderisme in te voeren. Die term is bedoeld voor die groep die zowel over een mannelijke als een vrouwelijke identiteit be schikt. Zonder dit begrip hoort men in feite nergens thuis en is de neiging groot zich te conformeren aan de tweedeling man-vrouw. Men kiest dan voor man (vrouwenkleren weggooien) of vrouw (zich aanmelden voor volledige gelachtsaan- passende behandeling). ROTTERDAM (ANP) - Het International Filmfesti val Rotterdam wil de kaartverkoop drastisch verbe teren. Nog voor de volgende editie zal de festivalor ganisatie een extern adviesbureau vragen om de hele systematiek eens grondig döor te lichten en met voorstellen voor aanpassingen te komen. Aanleiding vormen de al maar aanzwellende rijen voor de kassa's. Vooral op vrijdag en zaterdag groeit de toeloop de festivalorganisatie boven het hoofd. „De afgelopen ja ren ging het allemaal nog net", zegt persvoorlichter Paul Verstraeten, „maar langzaamaan zijn we op een service-niveau gekomen dat echt niet meer kan." Tijdens het eerste weekeinde liepen de wachttijden bij sommige kassa's op tot wel anderhalf uur. Als noodgreep stelde de organisatie prompt snelkas- sa's in op de twee voornaam ste festivallocaties: de Schouwburg en het bioscoop complex Path' e. Hier konden bezoekers een half uur voor aanvang van een voorstelling terecht voor een los kaartje. Komend weekeinde zullen er ook weer van zulke kassa's zijn. Vervelend voor festival- bezoekers is dat zij pas een dag vantevoren kaartjes kun nen ophalen voor bepaalde voorstellingen. Ook passe- partouthouders moeten elke keer opnieuw langs de kassa, terwijl nergens te zien is of de voorstelling van hun keuze al is uitverkocht. Verstraeten: „Alle kaarten in de voorver koop gooien kan niet. Je kunt dan niet meer inspelen op eventuele programmawijzi- gingen." „Bovendien willen we altijd stoelen vrijhouden voor buitenlandse gasten, journalisten en passepartout- gasten. Ook speelt een rol dat niet alle kassasystemen van de diverse festivallocaties aan elkaar gekoppeld zijn. Alles bij elkaar is er een Gor diaanse knoop ontstaan en wij zijn niet in staat die te ontwarren. Misschien dat zo'n extern bureau dat wel kan." De festivalorganisatie verwacht vrijdag een eerste schatting van het aantal be zoekers te kunnen vrijgeven. De 27e editie van het festival wordt afgesloten de uitrei king van de Tiger Awards. DEN HAAG (ANP) - De regering zal zich inzetten om geweld tegen vrouwen en de bescherming van de mensenrechten van vrouwen internationaal hoger op de agenda te krijgen. Die toezegging deed minister Van Mierlo (Buitenlandse zaken) donderdag bij de afsluiting van een conferentie over vijftig jaar uni versele verklaring van de rechten van de mens. „Geweld tegen vrouwen en meisjes is één van de meest flagrante schendingen van de lichamelijke, geestelijke en morele integriteit van men sen. Het is een diep in cultu ren en gewoontes geworteld verschijnsel. Het onttrekt zich vaak aan onze waarne ming." Het is voor vrouwen bovendien niet eenvoudig zich op hun mensenrechten te beroepen, aldus Van Mierlo. Onderwijs en voorlichting via de media kunnen helpen om bepaalde gedragspatro nen te doorbreken, maar de manier waarop dat moet ge beuren, is sterk afhankelijk van de cultuur van een land. Een algemene aanpak zal in veel gevallen „allerminst ef fectief" blijken om naleving van de mensenrechten te be vorderen, aldus de minister. Hij pleitte dan ook voor een „beleid op maat". De rege ring zal internationaal aan dacht blijven vragen voor ge weld tegen vrouwen. Zo gaat de opbrengst van een boek van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, waarin pro minenten over hun ervarin gen met mensenrechten vertellen, naar het VN-fonds voor slachtoffers van marte ling en de speciale VN-ambas- sadeur voor de uitbanning van genitale verminking. Ook wil de regering via ont wikkelingssamenwerking de deelname van vrouwen bij verkiezingen bevorderen. Internationaal groeit de er kenning dat de rechten van vrouwen „een onvervreemd baar, integraal en ondeelbaar onderdeel van de universele mensenrechten" vormen. Maar samenlevingen waarin mannen en vrouwen sociaal en economisch volledig ge lijkwaardig zijn, zijn ook vandaag nog op één hand te tellen, verklaarde Van Mier lo. DEN HAAG (ANP) - De economische groei belast het milieu zo zwaar, dat op het gebied van klimaatveran dering, verkeer en landbouw „vergaande extra maatregelen" nodig zijn om de milieudoelen van het kabinet te bereiken. UTRECHT (ANP) - De drie biggen die zaterdag op het WD-congres in Arnhem door actievoe rende boerinnen werdén achtergelaten, gaan mo gelijk naar eën kinder boerderij. Stichting Wak ker Dier in Utrecht hoopt Frits, Erica en Jozias te redden, zodat een leven in de bio-industrie en uitein delijk de dood in het slachthuis hen bespaard blijven. De drie biggen zijn door het ministerie van Land bouw tijdelijk ergens in het oosten van het land ondergebracht, in af wachting van de uitslag van een bloedtest naar varkenspest. Wakker Dier overlegt met het de partement over een goed heenkomen voor de dier tjes, voor het geval ze geen pest blijken te heb ben. De stichting begint binnenkort met het wer ven van fondsen voor de adoptie. Wakker Dier vindt dat het afgelopen moet zijn met het inzetten van die ren bij demonstraties. Vo rige week werden op de binnenplaats van het mi nisterie van Landbouw door boze veehouders tachtig ganzen losgela ten, opgejaagd en aan hun lot overgelaten. De stich ting gaat minister Van Aartsen vragen acties met dieren te verbieden. HILVERSUM (ANP) - Sky Radio en Classic FM zijn nu Nederlandse radiozenders. Beide commerciële stations vroegen en kregen een licen tie van het Commissariaat vóór de Media. De mediawaakhond had de zenders laten weten niet lan ger te dulden dat ze met een Britse vergunning de ether bestoken. Volgens de op 1 sep tember aangescherpte Media wet valt voortaan elke ofn- roep die via een zogeheten aardse zender opstraalt, on der Nederlands recht. Belang rijkste gevolg is dat de zen ders zich aan de Nederlandse reclameregels moeten hou den. Het Commissariaat ziet tot 1 maart eventuele overtre dingen nog de vingers; daar na is er geen pardon meer. Dezelfde maatregel legde het Commissariaat op aan de commerciële televisiesta tions RTL 4 en 5, die tot nog toe via hun bekende Luxem burgse u-bocht konden opere ren. Moedermaatschappij Holland Media Groep (HMG) ging hiertegen in beroep. DEN HAAG (ANP) - Opleidingen aan de universiteit blijven in principe vier jaar duren. Studenten kun nen na drie jaar hun studie tijdelijk onderbreken, maar de zogenoemde kandidaatstitel krijgt waar schijnlijk geen wettelijke status. Na drie jaar is de studie dus officieel nog niet afgerond. Minister Ritzen van Onder wijs legde zich donderdag neer bij een wijzigingsvoor stel van de coalitiepartijen. Hij pleitte bij de behandeling van het Hoger Onderwijs en Onderzoek Plan 1996 eerst voor driejarige opleidingen aan de universiteit. Studen ten zouden daarna een kandi daatstitel krijgen en de keuze hebben tussen werken of ver der studeren. PvdA en WD vinden dit te ver gaan. Ze willen universi taire studies niet inkorten. Na drie jaar wordt door een kandidaatstitel wel een tus senfase in de-opleidiiv^ aange bracht. Maar de titel heeft niet het status van een einddi ploma. D66-Kaijierlid Jorrits- ma kon zich hierin vinden, maar pleitte wel voor verdere differentiatie in het hoger on derwijs. Een combinatie van leren en werken aan de uni versiteit is donderdag ook door de Kamer aanvaard. Rit zen stemde in met experimen ten op dit gebied. De WD was eerst tegen maar vond het zogenoemde duale leren acceptabel als de kamer na de experimenten een eindoor deel mag uitspreken over dit onderwerp. Ook het bindend studieadvies kon rekenen op steun van het parlement. Op dit moment mogen universi teiten na het eerste jaar al een bindend advies geven aan hun studenten. De Rijksuni versiteit Leiden is de enige die dit systeem hanteert. In het nieuwe wetsvoorstel van de minister is geregeld dat in stellingen ook na het prope deusejaar bindende adviezen kunnen geven. De landelijks Studentenvakbond (SVB) is fel tegen de uitbreiding van een bindend studie-advies, ze ker „zolang de studiebegelei ding nog niet goed is geregeld en het advies alleen op basis van het aantal behaalde pun ten wordt afgegeven". De bond wijst erop dat studenten dan kunnen worden opge zadeld met een fikse studie schuld en een afgebroken stu die. Het kabinet stelt beslissingen hierover echter uit tot de formatie van het volgende kabinet, schrijft het in het donderdag gepresenteerde Nationaal Milieubeleidsplan 1999-2003 (NMP 3). Volgens het kabinet gaat het om maat regelen die zo duur en ingrij pend zijn, dat hierover niet op korte termijn een beslissing is te nemen. Voorbeelden hiervan zijn de invoering van een maximumsnelheid van 100 kilometer per uur op alle snelwegen en forse verhogin gen van de energiebelasting, bij voorbeeld 50 cent meer benzineaccijns per liter. In de Tweede Kamer hebben niet alleen de oppositiepartij en CDA en GroenLinks maar ook de PvdA en D66 teleurge steld gereageerd aat het NMP niet meer concrete maatrege len bevat. D66 vindt dat het milieubeleid te weinig resul taat heeft gehad. De milieuor ganisaties hekelen het gebrek aan daadkracht van het kabi net. Heikel De coalitiepartijen PvdA, WD en D66 stemmen er wel mee in dat een aantal heikele kwesties nu een verkiezings- onderwerp wordt. PvdA en D66 laten nu al weten dat zij voor een absolute maximum snelheid 100 kilometer per uur zijn, WD en CDA zijn te gen. Het NMP hakt evenmin de knoop door in een belangrij ke wens van minister De Boer (Milieu). Als de economische groei meer bedraagt dan 2,7 procent, wil zij per procent extra groei 500 miljoen gul den uittrekken voor milieu maatregelen. Wat de PvdA betreft, moet het bedrijfsle ven daarvan 400 miljoen op brengen onder het motto „de vervuiler betaalt". In het NMP besluit het kabi net tot een vergroening van het belastingstelsel. Het ver schuift 3,4 miljard gulden aan heffingen op arbeid naar heffingen op energie, behalve voor grootverbruikers. Van dit bedrag wordt jaarlijks 500 miljoen gulden gebruikt voor fiscale stimulering van ener giebesparing en duurzame energie. PvdA, D66, CDA en Groen Links juichen de vergroening van de belastingen toe. De WD stelt als voorwaarde dat geen sprake mag zijn van las tenverzwaring. Het bedrijfs leven is zeer verontwaardigd over de verhoging van de energiebelasting. Zowel VNO-NCW als MKB-Neder- land hamert op de eigen ver antwoordelijkheid van het bedrijfsleven. Bodemsanering Naast de belastingmaatregel bevat NMP 3 voor 2,6 miljard Bodemsanering, zoals op de foto in Dreischor, kost veel geld. Het kabinet wil er tot het jaar 2010 anderhalf miljard voor uit trekken. (Foto: Marieke Mandemaker) gulden aan andere maatrege len tot 2010. Zo is er 1,5 mil jard voor bodemsanering, 750 miljoen voor C02-beleid en 185 miljoen gulden om schone technieken in het verkeer te stimuleren. Met name de uit stoot van kooldioxide is veel te hoog. Met het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) constateert minister De Boer dat deze maatregelen op een aantal be langrijke terreinen lang niet voldoende zijn om de doel stellingen van het kabinet te bereiken. Het kabinet wil de economie verder laten groei en. Maar tegelijkertijd moet de ^milieuvervuiling omlaag. „We houden vast aan onze doelstellingen", aldus De Boer. Daarvoor is veel meer geld nodig. Om de doelstellin gen voor stikstofoxide en ge luidsoverlast te halen, moet er tot 2Ö10 1 miljard gulden extra komen. Om te voldoen aan de beoogde verlaging van de uitstoot van C02 moet zelfs jaarlijks 1 miljard meer wor den uitgegeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 7