Zierikzees stel zeilt wereld rond Natuur- en recreatieschap mist nog 40 mille aan naheffingen SO EK PLAATJE Schadeclaim ZWN door GS afgewezen Zusjes Karres openen Brouws cultuurseizoen STREEKNIEUWS Aanhouding 55 verdachten in miljoenenfraude hypotheken Dienstverlening wegens doodrijden van wandelaar VRIJDAG 6 FEBRUARI 1998 NR 26328 5 ZIERIKZEE Borstvoeding Stichting La Leche League houdt woensdag 11 februari een informatieavond over borstvoeding.aan de Mastgat- straat 90 Het thema is: 'Ba by's behoeften veranderen'. Aanstaande en voedende ou ders kunnen er terecht met vragen als: Hoe herken je het als baby's andere voeding willen dan borstvoeding, wel ke voeding geef je dan en op welke manier schakel je over van borst naar boterham? Zij kunnen ervaringen uitwisse len en vragen stellen over an dere aspecten van het geven van borstvoeding. De avond begint om 20.00 uur. Voor na dere inlichtingen: telefoon 417776. Beleggen Op initiatief van de Zeeuwse Volksuniversiteit wordt van af maandag 2 maart de cursus beleggen voor beginners ge geven. De docent, een cliën tadviseur van ABN AMRO, geeft uitleg over enkele be leggingsvormen, de beurs handel daarin, risico en ren dement. Het gaat om obligaties, aandelen en op ties. De cursus in de RSG Pro fessor Zeeman bestaat uit vier avonden van 19.30 tot 21.30 uur. Voor nadere inlich tingen: telefoon 0118-626789. BURGH-HAAMSTEDE Carnaval In jongerencentrum Big S in Burgh-Haamstede barst za terdag 14 februari het carna val weer los. Verklede, en niet-verklede, feestvierders kunnen vanaf 20.00 uur terecht in het ver sierde onderkomen aan. het Sluispad. NOORDWELLE T oneel voorstelling In het dorpshuis van Noord- welle wordt zaterdag 7 febru ari het blijspel Allemaal Ko medie opgevoerd. De toneelvereniging Noord- welle verzorgt deze voorstel ling belangenloos voor de ou- derensozen in rayon West hoek. De voorstelling begint om 14.00 uur. BRUINISSE Oud papier In Bruinisse wordt zaterdag 7 februari vanaf 8.30 uur oud papier opgehaald. De papier-' ophalers bezoeken vrijdag, vanaf 19.00 uur de onderne mers. Verzocht wordt het papier ge bundeld en tijdig gereed te zetten. Helpt Elkander De Hervormde vrouwen groep Helpt Elkander komt dinsdag 10 februari bijeen.' Een medewerker van Pearlè Opticiens uit Zierikzee houdt een inleiding. De bijeen komst in het verenigingsge bouw aan de Deestraat begint om 19.30 uur. 'Normaal maatschappelijk risico' MIDDELBURG - De ZWN-groep krijgt van 4e provincie geen schadevergoeding voor gemaakte extra kosten wegens het plotseling wijzigen van de dienstregeling van het veer Kruiningen-Perk- polder. De ZWN-groep werd vol gens H. Bouma, commer cieel manager Zeeland, 'nogal onverwacht' gecon fronteerd met een wijziging van de dienstregeling van genoemde veerdienst. Van de veerboten moest asbest verwijderd worden en dat nam behoorlijk wat meer tijd in beslag dan men aan vankelijk dacht. Door de gewijzigde dienst regeling werd ook die van de ZWN-lijn 10 Zelzate- Kruiningen-Yerseke-NS en vice versa in de war ge schopt. „Vertraagde bussen of uitgevallen ritten waren de eerste dagen het gevolg, ook op lijnen die niet direct met de veerdienst te maken hebben.," schrijft Bouma in zijn schadeclaim richting provincie. De ZWN-groep kon volgens Bouma alleen door extra in zet van mens en materieel'al te veel ongerief voor de rei ziger voorkomen, maar daar hangt wel een prijs-- kaartje aan en wel ééntje van ruim 40.000 gulden. GS zeggen de extra inspan ningen van de ZWN-groep ten gerieve van de reizigers te waarderen, maar verbin den daar niet de conclusie aan dat derhalve een scha devergoeding op zijn plaats „Wij zijn van mening dat het verstrekken van een fi nanciële schadevergoeding hier niet op zijn plaats is. Gezien de aard van uw be drijf spreken wij van een normaal maatschappelijk risico en vinden dat bij de bedrijfsvoering hiermede rekening dient te worden gehouden," aldus GS. Uit Vlissingen en Middelburg MIDDELBURG - De politie Walcheren heeft 55 ver dachten, hoofdzakelijk uit Vlissingen en Middel burg, aangehouden in verband met een miljoenen fraude in hypotheken. De zaak kwam.begin oktober 1997 aan het licht toen vijf banken/verzekerings- en be leggingsmaatschappijen en twee particulieren aangifte deden van oplichting. Een re chercheteam stelde een on derzoek in. Op vijf plaatsen in Zeeland werden na huis zoeking administratieve ge gevens in beslag genomen. Uit het onderzoek bleek dat de verdachten gebruik maak ten van aanvraagformulieren voor het verkrijgen van een hypotheek. Zij vermeldden onjuiste ge gevens met het doel een hypo theek of hogere hypotheek los te krijgen. Met de meer waarde financierden ze de aankoop van andere panden of belegden het geld. Zestig panden In totaal werd voor een be drag van ruim vijftien mil joen aan hypotheken ver strekt voor de aankoop van zestig panden in Vlissingen, Middelburg, Goes, Terneu- zen, Oost- en Westkapelle, Veere, Heinkenszand en Am sterdam. Alle verdachten zijn na overleg met de officier van justitie in Middelburg vrijge laten. De politie heeft het on derzoek inmiddels afgerond. LArk/OI I I L O Tot en met zaterdag 14 maart Zierikzee Japans schilderwerk Skan-dy-sign. Ate lier 4B. Verrenieuwstraat 32. Op afspraak via 0111-414912. Tot en met vrijdag 20 maart Zierikzee Pentekeningen van Felicia de Zwart. geïnspireerd op de Oosterschelde. In expo sitiegang van verpleeghuis Corneliastich- ting. Dagelijks geopend van 08.00 tot 20.00 'Hij moet nu ergens in Cuba met een hemelsblauwe auto rondrijden' LUPERON - ,,De eigenaar van een carrosseriebedrijf was zeer verrast met tweecomponentenlak, kwas ten, schuurpapier en...moet nu ergens in Cuba in een hemelsblauwe auto rondrijden." Joop en Loek den Boer, de voormalige eigenaars van 't Lange Uus in Zierikzee, trekken met hun zeilboot Circe nog tot eind juli van dit jaar de wereld rond. Van hun recente bezoek aan Cuba brengen zij per brief verslag uit. Het tweetal bevindt zich op dit moment in Luperon in de Dominicaanse Republiek. Het plan is via Sint Maarten en de Azoren terug naar Euro pa te varen. Deze zomer nog staat hun thuiskomst in het Zierikzeese gepland. Ze heb ben er inmiddels een fikse reis op zitten, want al in sep tember 1996 lieten ze hun thuishaven achter zich. „Via Spanje en Portugal zeilden we naar de Canarische Eilan den. Vandaar over de Atlanti sche Oceaan naar St. Lucia. Dan zuidwaarts via vele ei landen naar Trinidad, Vene zuela, Bonaire en Curagao," schetsen zij een gedeelte van de afgelegde route. Het zeilschip Circe - 11 meter lang, 3.40 meter breed en 1.70 meter diep - werd gebouwd door Kesteloo in Brouwers haven. „De naam Circe is ont leend aan Homerus' Odyssee. Volgens sommige onderzoe kers zou Circe de stichteres van Zierikzee zijn," verkla ren Joop en Loek den Boer de ze naam. De thuisbasis van Den Boer gedurende deze zeil tocht heeft dus een duidelijke link met het aan de andere kant van de wereld gelegen stadje Zierikzee, maar daar houdt het vertrouwde wel on geveer op. Het bezoek aan Cu ba bijvoorbeeld bleek een kennismaking met vele onbe kende praktijken te zijn. Zo had het nog heel wat voe ten in de aarde alvorens Circe in de haven Bahia de Naranja kon worden afgemeerd. Een maal gearriveerd werd de fa milie getrakteerd op een be zoek van de autoriteiten. „Een controlerend arts, met witte jas aan, arriveerde als eerste in een roeiboot. Hij kwam niet aan boord, vroeg waar we vandaan kwamen en of we gezond waren. 'Alles goed' Toen hij onze verwonderde lacherige gezichten zag, zei hij - zonder verder antwoord af te wachten -: Alles oké, zeg maar tegen de immigratieof ficier dat ik geweest ben en dat alles goed is. Prettige dag verder!," beschrijft het echt paar deze bijzondere ontmoe ting. Het volgende bezoek was van een wat officiëler aard. Vier officieren - immi gratie, landbouw, douane en havenkapitein - kwamen aan boord. „Onze kleine kajuit was er vol mee, we serveer den koffie en whisky. Eerst veel schrijfwerk, vellen vol, in Cuba is gebrek aan ko pieerpapier. Wel hadden ze mooie stempels, maar geen stempelinkt. Onze aquarel doos bracht uitkomst." De zeilboot werd grondig door zocht, onder meer omdat geïmporteerd fruit en groen ten in verband met ziektekie men verboden zijn. De zeilreis werd onderbroken Concert voor piano en viool op 21 februari De tweelingzusjes Mirjam (links) en Sandra Karres geven sa men met Rogier van der Tak een concert in Brouwershaven. BROUWERSHAVEN - Pianiste Mirjam Karres, vio liste Sandra Karres en altviolist Rogier van der Tak openen zaterdag 21 februari het concertjaar van de culturele commissie Brouwershaven. De serie van vijf concerten wordt gegeven in de voorhal van het voormalige stadhuis. Mirjam Karres en Van der Tak hebben afgelopen decem ber, met een aantal werken die zij ook in Brouwershaven ten gehore brengen, de pers prijs gewonnen op een inter nationaal kamermuziekcon cours in het Italiaanse Trapani. Op 5 maart zullen zij deelnemen aan het kamermu ziekconcours in het Amster damse Concertgebouw. De drie musici zijn allen afge studeerd aan het conservato rium en hebben zich reeds ge kwalificeerd tot zeer getalenteerde muziekvertol- kers. Zo maakte Mirjam Kar res haar debuut op de Neder landse televisie met de bariton Thomas Quasthoff. Sandra speelt zowel in het Nederlands jeugdorkest als in het Gustaf Mahler J#ugend Orchester en Van der Tak heeft een aantal radio- en te levisieopnames gemaakt in binnen- en buitenland en is vast lid van het Escher En semble en het Prisma Trio. Mirjam en Sandra Karres vormen bovendien samen een vast viool-pianoduo. Tijdens hun concert speelt het trio werken van G. Onslow, D. Schostakowitsch, C. De bussy en P. Hindemith. Het concert in Brouwershaven be gint om 20.00 uur. Later in het jaar staan er op tredens op het programma van het violistenduo Maarten Veeze en Manon Meys (zater dag 9 mei), het Trio Touchez met piano, cello en klarinet (vrijdag 19 juni), Ernst Rom- bout en Erika Waardenberg (zaterdag 3 oktober) en bla- zerskwuintet Una Volta (za terdag 14 november). MIDDELBURG (ANP) - De rechtbank in Middelburg heeft donderdag de 27-jarige J. L. uit Westkapelle veroordeeld tot 240 uur dienstverlening en rijontzeg ging van een jaar. De man reed op 6 juli vorig jaar de 21-jarige J. Graauw- mans uit Breda dood. In de bewuste nacht reed L. met ho ge snelheid en een alcoholpro millage van 1.1 in zijn bloed van Zoutelande naar Westka pelle. In een flauwe linker bocht dacht hij iemand mid den op de weg te zien lopen. In een schrikreactie rukte hij aan het stuur, trapte op de rem, slipte en verloor de macht over het stuur. Bij de slippartij werd de op het fietspad lopende Graauw- mans geraakt. Het slacht offer overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. De auto van L. belandde in de sloot. L. kwam er met lichte verwon dingen van af. Onderzoek naar parkeerbeleid Grevelingen BROUWERSHAVEN - Het bedrijf dat de parkeergel- den int voor het Natuur- en Recreatieschap de Greve lingen heeft nog voor ruim 40.000 gulden aan na- heffingen openstaan. Het gaat hier om boetes gegeven op de parkeerplaatsen aan de Brouwersdam en de Grevelingendam. In totaal werden 1670 na- heffingen uitgeschreven. Die zouden samen ruim 108.000 gulden aan inkomsten moe ten opleveren. Een deel van de boetes bleek echter niet in vorderbaar,. terwijl van 135 automobilisten het bezwaar schrift gegrond werd ver klaard. Uiteindelijk bleef er 93.000 gulden aan boetes over. In werkelijkheid is daarvan 56,6 procent geïnd. Het gaat hier in zijn geheel' om boetes gegeven aan Duitèe een Belgische automobilis ten. Op verzoek van het natuur- en recreatieschap heeft Par keer Groep Nederland (PGN) in 1997 het parkeerbeheer en de parkeercontrole uitge voerd van de twee parkeer terreinen. Belangrijkste wij zing in 1997 was de beslissing van het recreatieschap om ook op de Grevelingendam gebruik te gaan maken van parkeerautomaten. Voorheen werden hier slagbomen ge bruikt. Door deze veranderde parkeeropzet en een andere parkeerverordening kon de geplande startdatum op de Grevelingendam niet worden gehaald. Pas in juni kon daar een begin worden gemaakt met het daadwerkelijke par keerbeheer. Dat heeft de winstcijfers licht negatief beïnvloed. Het afgelopen jaar waren er 22 parkeerautomaten in be drijf, tien op de Brouwers- dam en twaalf op de Greve lingendam. Het totaal aan opbrengsten bedroeg 300.000 gulden. De totale kosten wa ren 169.000 gulden groot. Voor het Grevelingenschap bleef er dus 130.910 gulden aan de strijkstok hangen. Als minpunt vermeldt het on derzoek dat de verschillen tussen de omzet die de par keerautomaat opgeeft en de daadwerkelijk getelde omzet bijzonder groot zijn. De ver schillen zijn waarschijnlijk ontstaan ten gevolge van sto ringen in de software. Het recreatieschap rekent voor 1998 op een totaalbedrag aan inkomsten van 400.000 gulden. De kosten voor con trole en reperatiewerkzaam- heden zullen ongeveer twee ton bedragen. Waarschijnlijk zal er een extra parkeermeter worden geplaatst bij het Surfcentrum op de Brouwers- dam. Een Cubaans tafereeltje met Che Cuavarra voorop. ,,Toch maar liever Coca Colaborden langs de weg,aldus Joop en Loek den Boer. met een uitstapje op het vas teland. Om niet geïsoleerd in de haven te blijven liggen zochten Joop en Loek den Boer de stad op. Een veredelde bromfiets bleek de enige acceptabele manier van transport te zijn. Eenmaal aangekomen in Hol- guïn werd genoten van de mooie - verwaarloosde - kolo niale huizen, de natuur, het 'zwart' geld wisselen voor de bank én vooral ook van de mensen. In Cuba, waar aan vele zaken een gebrek is, kon familie Den Boer vele produc ten kwijt. Ze maakten opge dane kennissen blij met on der meer shampoo, verf en bakolie. Zoals een meisje van de muggenbestrijdings- dienst.idie in Baracoa met een glazen flesje aan boord kwam om muggen te vangen. „Maar die hadden we alle maal weggejaagd. Niets te vinden in de boot. Afscheid Als troost gaven we haar een fles shampoo, dat is alleeft in dollarwinkels te koop en voor hen onbetaalbaar." Na twee weken Cuba was het tijd afscheid te nemen, ,,'t Was een onvergetelijke ervaring, maar het verschil in welstand is te groot om je er echt pret tig te voelen," concludeert het Zierikzeese paar. Na vier dagen en drie nachten zeilen bereikten zij de Domi nicaanse Republiek. FOTO JOOP VAN HOUDT In totaal 23 mensen deden een gooi naar de beloning voor het oplossen van het Zoekplaat je in de krant van vorige week vrij dag. De meesten herkenden de Oudendijk in de polder tussen Bruinisse en Sirjansland. Het huis, zo melden verschillende inzenders, werd vroeger bewoond door het echtpaar De Ron de. Anno 1998 is het het thuis van het echtpaar Mulder-Kik. Eén inzenders zat er naast met zijn oplossing. Hij/zij meende Schuddebeurs op de foto te herkennen. Uit de stapel goede oplossingen werd die van Arjan de Ko- 1 ning, Haverstraat 12, 4311 CP Bruinisse getrokken. Hij krijgt de cadeaubon van vijfentwintig gulden toegestuurd. Wie denkt te weten waar fotograaf Joop van Houdt boven staand Zoekplaatje heeft geschoten kan zijn of haar oplossing per brief op briefkaart sturen naar: redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4301 AA Zierikzee. Inzendingen kun nen ook in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Janne- wekken 11 in Zierikzee worden gedeponeerd. Inzendingen moeten voor woensdag 11 februari binnen zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5