Overnachtingen Zierikzee onder druk Zeekadetcorps pas in najaar van start Opknapbeurt parkeerterrein surfgebied Kabbelaarsbank Strandje Bommenede voorlopig onveranderd Dorpsraad onderzoekt mening van inwoners Oefening en Uitspanning concerteert in dorpshuis Structuurvisie aan bod via informatieavonden Bijdrage piratenfestival Plannen verstheater AGENDA Rapport over havens medio 1998 openhaar Vrijdag 13 februari Kosten: 25,000gulden Klachten overdichte stofwolken' VRIJDAG 6 FEBRUAR11998 NR 26328 Drie van de vier bestuursleden opgestapt ZIERIKZEE - Het Zeekadetcorps Grevelingen komt er niet al dit voorjaar, maar op zijn vroegst pas na de zomer. Dit zegt W. Nibbelink het enige nog overge bleven bestuurslid van de stichting In een zeekadetcorps maken kinderen spelenderwijs ken nis met alles wat met de be drijfstak Zeevaart te maken heeft: van knopen en splitsen van touw tot het werk bij de koopvaardij, marine en in de offschore. Het Zeekadetcorps krijgt subsidie van marine en koopvaardij. Op deze manier moet de belangstelling onder jongeren voor een loopbaan op het water aangewakkerd worden. Dat lijkt op Schou wen nog niet geheel te luk ken. Kaderleden heb ik in middels genoeg, maar kadetten blijven uit," aldus Nibbelink die recent via ra dio en krant kadetten pro beerde te werven. Zonder re sultaat. ,,Er meldde zich nog niemand aan." De drie bestuursleden die vo rig jaar samen met Nibbelink nog de schouders onder het project probeerden te zetten, zijn inmiddels opgestapt. Zij vonden dat er te weinig voort gang in de zaak zat. Inmid dels heeft Nibbelink echter gesprekken gevoerd met B&W van Schouwen-Duive- land en met de burgemeester van Ouddorp. ,,Ik wil probe ren de werving van de kadet ten via de gemeente te laten lopen. Dat wordt elders in het land ook zo gedaan. Met tien of twaalf kadetten kunnen we starten. De rest komt dan vanzelf. Maar eerst moet de stichting nieuwe bestuursle den hebben." De stichting heeft de beschik king over een oude vissers boot die nog dienst heeft ge daan bij de marine. Het schip is afkomstig van het inmid dels opgeheven kadetcorps uit IJmuiden en moet komen te liggen op de Middelplaat bij Brouwershaven. Kadet ten die zich eerder aanmelden hoeven in de tussentijd geen duimen te draaien. Zij kun nen op zaterdagen terecht op de 'Hoop van Zegen', een schip dat afgemeerd ligt in de Museumhaven in Zierikzee. De leeftijd waarop kadetten lid-kunnen worden van het corps is inmiddels verlaagd van elf naar negen jaar. Nib belink: „Rond die leeftijd kiezen kinderen hun hobby." Lodders bij dorpsraad Zonnemaire ZONNEMAIRE - De wens van de inwoners van Zonnemaire meer stroming te creëren voor het strandje van Bommenede wordt vooralsnog niet ingewilligd. Directeur J. Lodders van het Na tuur- en Recreatieschap de Grevelingen gaf woensdag tijdens de dorpsraadvergadering van Zonnemaire een toelichting op haven en strand van Bommenede. ,,De kwaliteit van het water is zo slecht. Het slibt daar dicht," legden de dorpsbe woners bij de schapsdirec teur op het bordje. Het voor stel was gaten in de dam aan te brengen, maar technisch gezien is - volgens Lodders - het creëren van meer door stroming niet zo eenvoudig. ,,Het is wel mogelijk gaten in de dam aan te brengen, maar dan spoelt de zandoe- ver weg. Dus moet er op af stand weer een grinddam worden aangelegd," aldus Lodders. Maatregelen staan de komende tijd dan ook niet in de planning. „Maar de waterkwaliteit moet niet onaanvaardbaar worden, dus we houden het daar wel in de gaten," zegde hij toe. Voor extra voorzieningen zoals vuilnisbakken en toi letten moeten de gebruikers bij de gemeente aanklop pen. De afspraak is dat het schap zich uitsluitend be perkt tot aanleg, groot on derhoud en instandhouding van het strandje. Lodders gaf echter meteen al aan dat dergelijke voorzieningen niet uitsluitend de gewenste effecten tot gevolg hebben. Vuilnisbakken creëren zwerfvuil, omdat mensen hun vuil daarin blijven lo zen. „Dus vuilnisbakken raad ik sowieso af, afgeslo ten containers zijn wat dat betreft beter," zette Lod ders uiteen. Ook over deze laatste oplossing is hij ech ter niet zonder meer enthou siast. Behalve de kosten die ermee verbonden zijn, kun nen containers als vergaar bak voor allerlei soorten af valt gaan functioneren. De installatie van toiletten brengt eveneens allerlei praktische bezwaren met zich mee, zoals het risico van vernieling en diefstal. Functie Het uitblijven van voorzie ningen hangt samen met de functie die het strandje van Bommenede heeft. „Negen tig procent van de recrean ten wordt bij de dammen opgevangen. Het midden deel is juist voor de opvang van de plaatselijke bevol king, die zo ook op de fiets naar het water kan," ver klaarde de directeur van het Grevelingenschap. Dit houdt tegelijkertijd in dat - als het aan het schap ligt - geen parkeerautomaten bij dergelijke kleine terrein- tjes worden geïnstalleerd. „Liever niet. Hoe meer je van de gebruiker vraagt, hoe mooier je het daar moet gaan maken. Dan komen er ook weer andere mensen'op af, terwijl het nu juist voor de plaatselijke bevolking is bedoeld." BURGH-HAAMSTEDE - De dorpsraad Burgto- Haamstede doet een beroep op alle inwoners van de kernen Burg:h en Haamstede en omgeving zich uit te spreken over de plannen voor onder meer het verst heater. Via een antwoordformulier wordt de bewoners gevraagd hun mening te geven. De bus sen met reacties worden dins dag 17 februari geopend in café Brandenburgh in Haam stede. Bij deze opening zijn alle betrokkenen uitgeno digd, vanaf 20.00 uur. De dorpsraad heeft zich tot dus verre van een mening onthou den wanneer gesproken werd over het voorontwerp-be stemmingsplan Burgh, vijfde herziening. In haar advies richting gemeente wil de dorpsraad zich baseren op de meningen die door de bewo ners zijn geuit. Eerdere bijeenkomsten die in het licht van het verstheater werden georganiseerd, brach ten vooral de tegenstanders op de been. In een kort schrijven zet de dorpsraad de plannen die Burgh te wachten staan uit een. Argumenten van voor- en tegenstanders zijn even eens globaal op een rijtje ge zet. Aan bewoners wordt ge vraagd of zij voor of tegen zijn. Reacties De reacties kunnen tot uiter lijk 16 februari ingeleverd worden bij Garantmarkt Van Dijke in Nieuw-Haamstede, Geschenkenhuis Gouds zwaard in Haamstede en L. en L. Mode van Bom in Burgh. Ook bestaat de mogelijkheid het antwoordformulier op te sturen naar dorpsraadsecre taris mevrouw B. Boot, Lage- weg 18 in Burgh-Haamstede. Vrijdag 6 februari Zierikzee Club to Classics Party met DJ Daan DJ Sjoerd. Brogum. 21.00 uur. Zonnemaire Uitvoering harmonievereni- ging Nut en Uitspanning. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 7 februari Zierikzee Workshop naaktmodelteke nen van Schildersclub Per spectief uit Zierikzee. 9.30 tot 11.30 uur. Datheen samenzangavond. Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Bluesrock Night met Magie Frankie en Be Careful. Brogum. 22.00 uur. Kerkwerve Feestavond sportvereniging WIK. Dorpshuis 't Zuudènde. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Optreden Bonetti's. Big S. 20.00 uur. Renesse Vergadering Stichting Renes se in het kantoor aan de Jan van Renesseweg 25. 9.30 uur Noord welle Voorstelling Allemaal Kome die van toneelvereniging Noordwelle in het dorpshuis. 14.00 uur. Brouwershaven Ophalen oud papier door ASV Brouwershaven in kern. 9.00 uur. Dreischor Ophalen oud papier door mu ziekvereniging Crescendo in dorp en polder. 9.00 uur. Oosterland Blaaskapellenfestival. Sporthal Dr. Schutterstraat. 20.00 uur. Zondag 8 februari Haamstede Zangdienst Haamstede Zingt rondom het boek Job in de Gereformeerde kerk in Haamstede. 19.00 uur. Maandag 9 februari Scharendijke Districtsbijeenkomst Water schap. De Putmeet. 19.30 uur. Donderdag 19 februari Dinsdag 10 februari Zierikzee Start tweedelige ZVU-cursus Wees zuinig op uw lichaam: u hebt er maar één in de RSG Professor Zeeman. 19.30 - 21.30 uur. Bruinisse CZ A V-inf ormat iebi j een komst fruitteelt in Grevelin- genrestaurant Bruinisse. 19.15 uur. Bijeenkomst vrouwengroep Helpt Elkander met lezing medewerker Pearle Opti ciens. Verenigingsgebouw Deestraat. 19.30 uur. Woensdag 11 februari Zierikzee Sponsfiguren maken voor kinderen van 6 tot 10 jaar. Kreaclub de Lichtboei. MFC. Aanvang 14.00 uur. Jaarvergadering NCVB. Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Informatie-avond over borst voeding. Mastgatstraat 90. 20.00 uur. Kerkwerve Open dag school voor Mode vormgeving Cathy de Vos. Ring 1. 10.00 tot 12.00 uur, 14.00 tot 16.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing over duinen door beel dend kunstenaar Marinus van Dijke in de Schutse. 19.30 tot 21.30 uur. Brouwershaven Bingo. Recreatiezaal woon zorgcentrum Poortershof. 14.00 uur. Donderdag 12 februari Zierikzee Bijeenkomst over lesbisch bijbellezen in het MFC. 19.30 tot 21.30 uur. Nieuwerkerk Ledenvergadering Oranje vereniging. Plataanstraat 46. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF NIEUWERKERK - Muziekvereniging Oefening en Uitspanning uit Nieuwerkerk houdt vrijdag 13 fe bruari een uitvoering in Ons Dorpshuis in Nieuwer kerk. Medewerking aan het pro gramma wordt verleend door Nu Met Hope uit Bruinisse. Op het programma staan on der meer de nummers Memo ry van Andrew Lloyd Web ber, A Sunrise Impression van Jan de Haan en Suite fr om Miss Saigon gearrangeerd door André Waignein. Twee toekomstige leden van Oefe ning en Uitspanning, Anneke Stins en Christa Jumelet, spe len afzonderlijk nog enkele nummers. Het programma blijft niet beperkt tot muziek alleen. Aansluitend kan er naar een dansend blijspel in drie bedrijven worden geke ken. Onder de zomerse titel Zonnebloemen wordt dit blij spel, onder regie van Elly van Lieshout, opgevoerd. Na af loop kan gedanst worden. De uitvoering begint oml9.30 uur. ZIERIKZEE - De Structuurvisie wordt aan de bewo ners van Schouwen-Duiveland onder meer via spe ciale informatiebijeenkomsten gepresenteerd. Deze staan gepland op 23, 24 en 26 maart. Gekozen is voor presentaties in Zierikzee, Bruinisse en Re- nesse, zo liet wethouder C. Veerhoek gisteren tijdens de commissievergadering GGZ/ROEZ weten naar aan leiding van een vraag van P. van de Meide (SGP/GPV). Op de info-avonden en via bibli otheken en dorpshuizen kun nen de inwoners zich op de hoogte stellen van de inhoud van de Structuurvisie via sa menvattingen die ter inzage worden gelegd. Bovendien zullen huis-aan-huis fol dertjes worden verspreid en verschijnen publicaties in de pers. „Dat kost alles bij elkaar 25.000 gulden. Maar dat is echt een uitgeknepen bedrag. Anders zou je niet eens meer koffie kunnen presenteren," liet Veerhoek weten. Dit be drag wordt ten laste gelegd van de post onvoorzien inci denteel. Bij de presentatie van de Voorjaarsnota wordt nog gezocht naar een andere oplossing. Gewerkt gaat wor den met de slogan 'aantrek kelijk, welgevormd en kern gezond'. Veerhoek: „Het is de eerste keer dat we met zo'n- groot plan naar buiten ko men. We moeten zien hoe het uitpakt." RENESSE - De Stichting Re- nesse vergadert zaterdag 7 fe bruari in het kantoor aan de Jan van Renesseweg 25 in Re- nesse. Aan de orde komt onder meer het verlenen van een bijdrage van 25.000 gulden aan het Pa triciërs- en Piratenfestival in Zierikzee. Dit geld moet ten goede komen aan het open luchtspektakel Het Oproer van Zierikzee. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft de stichting verzocht dit be drag beschikbaar te stel len. Naast deze bijdrage wordt onder meer gesproken over de exploitatiecijfers van het sportcentrum en de ver koop van zomerwoningen aan de Wilgenmeet 10, Duinweg 18, Eikenmeet 2 en Bremweg 3. De vergadering van de Stichting begint om 9.30 uur. minder en voor de veiligheid is het ook niet goed. Maxi maal vier schepen naast el kaar zou veel beter zijn. Ook het beschikbare sanitair is tijdens het hoogseizoen on voldoende. Bovendien ver wachten de mensen steeds meer comfort. Door al deze dingen gaan mensen de haven van Zierikzee mijden. Warm houden Hoewel Visscher weet dat er op korte termijn niet veel aan de problemen kan worden ge daan, kaart hij het accommo datiegebrek jaarlijks aan bij het gemeentebestuur. „Zo iets moet je warm houden. De gemeente Schouwen-Duive land wil Zierikzee promoten, dan moeten ze ook wat aan de haven doen. Maar het is niet makkelijk. De beschikbare ruimte is niet groter en alle havens in de gemeente vragen om geld om verbeteringen aan te brengen." BROUWERSDAM - Eten dat bedorven is en kleding die vies wordt. Wat de Raad van Bestuur van het Grevelingenschap betreft worden deze ongemakken voor de gebruikers van het surfgebied Kabbelaars bank binnenkort verleden tijd. Bij de aanleg van het par keerterrein is destijds - om bezuinigingsredenen - geko zen voor verharding van het complete terrein inclusief de rijbanen met slakken. In dro ge perioden worden door de over het parkeerterrein rij dende auto's dichte stofwol ken opgeworpen die op de di rect langs het parkeerterrein verblijvende bezoekers neer dalen. Regelmatig komen er bij het Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen klachten bin nen, variërend van onbruik baar geworden voedsel tot ernstig vervuilde kleding. En behalve dat het stof hinder lijk is kan het volgens het Grevelingenschap gezond heidsrisico's opleveren voor diegenen die er regelmatig in vertoeven. Dit terwijl bezoekers van het surfgebied wel moeten beta len voor het parkeren en dus - zo redeneert het schap - kwa liteit mogen verwachten. De enige afdoende manier om een einde te maken aan de overlast is volgens het schap het verharden van dé rijba nen met asfalt zoals dit ook in het nieuwe deel van het surf gebied is gebeurd. Nu het parkeerterrein toch onder handen wordt geno men, maakt het schap van de gelegenheid gebruik om een extra parkeerautomaat te plaatsen. „De drukte op het parkeerterrein nabij het surf centrum Brouwersdam is zo danig groot dat de ter plaatse aanwezige automaat assis tentie behoeft omdat de capa citeit van de geldcassette on toereikend is binnen het geldende ledigingsschema," aldus het Grevelingenschap. Daar komt bij dat de bestaan de automaat vaak aan het oog onttrokken wordt door ge parkeerde campers en cara vans. Daarom is het plan voor het asfalteren en de extra au tomaat zo in elkaar gezet dat beide automaten in het ver volg goed zichtbaar blijven. Uitvoering van het plan kost ruim een ton. Ook langs de Grevelingen- dam moet een en ander aange past worden. De surfplas is daar aanmerkelijk vergroot en het zand dat daarbij vrij kwam is verwerkt in 'ruggen' tussen de oever en het par keerterrein. Bezoekers van de surfplas hebben echter, zo heeft de praktijk geleerd, lie ver niet dat hun zicht belem merd wordt. Het Grevelin genschap wil het probleem oplossen door het parkeerter rein te vergroten en te ver plaatsen. Ook hier moet een extra parkeermeter komen. Alles bij elkaar komt dit kar wei op 186.100 gulden. Een en ander komt woensdag 11 februari aan de orde tij dens de vergadering van de Raad van Bestuur van het Grevelingenschap. Deze wordt gehouden in het Her vormd Verenigingsgebouw Onder de Wiek in Dirksland en begint om 15.00 uur. Het parkeerterrein bij de surfplas Kabbelaarsbank - in de cirkel-zorgt nu nog voor flinke stof wolken. l' De Stuurgroep Oosterschelde die de ligplaatsen vergeeft, heeft enige jaren geleden Zie rikzee 65 extra ligplaatsen in het vooruitzicht gesteld. Voorwaarde is wel dat het ge meentebestuur voor 1 april van het jaar 2000 de plannen tot uitbreiding moet hebben aanbesteed. Doet ze dat niet, dan vervalt de uitbreiding en gaan de extra ligplaatsen naar een andere haven. Door de gemeentelijke herindeling verdwenen de plannen even in de ijskast, maar halverwe ge vorig jaar heeft de Gront- mij opdracht gekregen een onderzoek te doen naar de uit breidingsmogelijkheden en een herinrichting van de Zie- rikzeese havens. Dat rapport is inmiddels aan geboden aan het gemeentebe stuur. Maar volgens wethou der G. van de Velde-de Wilde komt dat de eerste tijd nog niet in de openbaarheid. „We zijn bezig met eën procedure- voorstel. Over de inhoud kan ik nu nog geen uitspraken doen." De verwachting, is dat het rapport de tweede helft van 1998 ter behandeling in de commissie komt. ZIERIKZEE - Het aantal overnachtingen in de ha vens van Zierikzee is in 1997 opnieuw gedaald. Vol gens havenmeester R. Visscher komt dat doordat de jachten steeds groter worden en omdat de haven on aantrekkelijker wordt vanwege de geringe sanitaire voorzieningen en het moeten afmeren in lange rijen, soms wel tien jachten breed. Vorig jaar werd er 16.457 këer overnacht in de havens van Zierikzee. In 1996 lag dit aan tal op 16.982, in 1995 op 17.567 en in 1994 registreerde de ha venmeester 17.740 overnach tingen. „Het zou jammer zijn wanneer we verder terug zou den gaan," aldus Visscher. De haven van de watersportver eniging Zierikzee noteerde in 1997 de grootste achteruit gang (236 overnachtingen). De Museumhaven moest het met 124 overnachtingen minder stellen en de gemeentelijke Jachthaven telde er 165 min der. In de cijfers zijn alleen de pleziervaartuigen opgeno men die geen vaste ligplaats in de havens van Zierikzee hebben. Zierikzee geldt als de drukste passantenhaven van Zuid-Ne derland. Visscher: „Zolang ik havenmeester ben - al 21 jaar- wordt Zierikzee druk be zocht, ongeveer vergelijk baar met de havens aan het IJsselmeer. Het probleem is eigenlijk dat de schepen door de jaren heen steeds groter worden. Toen ik begon zei je over een jacht van tien meter 'tjonge, wat een flink schip', maar woensdag kreeg ik nog een reservering van een groep motorjachten van zestien, ze ventien en twintig meter lang. En daar word ik nu re gelmatig mee geconfron teerd. De kleine uitbreidin gen van de laatste jaren zijn hierdoor eigenlijk al achter haald. Veel schepen naast el kaar geeft bovendien veel nadelen. De nachtrust wordt Het aantal overnachtingen van plezier jachten in de havens van Zierikzee is in 1997 opnieuw teruggelopen. (Archieffoto)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3