'Ik voel me soms ook net een dokter' Eenmansactie oversteekplaats Boosheid over solistisch optreden van Van Wezel Verkiezing beste buur Schouwen-Duiveland STREEKNIEUWS Concert Ars Musica Dubbelcabaret in Krabbendijke Omroep Zeeland best beluisterd Jacco van Renesse (61) neemt afscheid van bühne DONDERDAG 5 FEBRUARI 1998 NR 26327 5 1 De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de Inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. Naar aanleiding van de be richtgeving in de Zierikzee- sche Nieuwsbode over de nieuwjaarsrede van de heer Van Wezel - provinciaal voor zitter van de ANBO - en zijn visie op de reactie die daarop volgde, hebben wij als werk groep FNV-UGO en CNV-Se- nioren gemeend te moeten re ageren. FNV-UGO en CNV-Senioren hebben vele jaren geleden óp Schouwen-Duiveland een werkgroep gevormd, met als doel de belangen te beharti gen van ouderen en uitke ringsgerechtigden. Ruim vijf jaar geleden heeft deze werkgroep de zes ge meenten op dit eiland aange schreven, waarin zij de wens heeft kenbaar gemaakt voor het instellen van een senio renraad. De gemeenten heb ben toen positief gereageerd. In de daaropvolgende verga dering van portefeuillehou ders Welzijn, vertegenwoor digers FNV-UGO, CNV- senioren, ANBO en de PCOB reageerden ANBO en PCOB negatief. Vervolgens heeft bedoelde werkgroep opnieuw het initiatief genomen om te komen tot het oprichten van een Seniorenraad. Na een paar keer te hebben verga derd, haakten de ouderen bonden opnieuw #f. Ruim voor de gemeentelijke herin deling heeft de werkgroep nogmaals het initiatief geno men om een Seniorenraad te realiseren. Daar is veel werk voor verzet. Mede daardoor hebben alle politieke partij en de wens van de werkgroep in hun verkiezingsprogram ma opgenomen. De FNV-UGO en de CNV-Se nioren op Schouwen-Duive land prijzen zich gelukkig dat nu zeer constructief wordt sa-, menge werkt met ANBO, PCOB en gemeente om te ko men tot het installeren van een Seniorenraad. Opgericht is een adviesgroep Ouderen beleid. Deze groep werkt in clusters onder voorzitter schap van de heer Asma (AN BO). Een model-convenant Seniorenraad is inmiddels door een beleidsmedewerker van de gemeente opgesteld. De verwachting is nu dat op korte termijn een Senioren raad zal worden gerealiseerd. De uitlatingen van de heer Van Wezel zijn voor velen on begrijpelijk en volgens be doelde werkgroep solistisch. T. TUITMAtf (namens de werkgroep FNV-UGO en CNV-Senioren Schouwen- Duiveland) BURGH-HAAMSTEDE Diaserie Betty Blikman verzorgde on langs een dialezing voor de af deling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Zij vertoonde dia's van ka rakteristieke gebouwen en natuurgebieden in Nieuwer- kerk, Ouwerkerk, Ooster- land en Sirjansland. Na de pauze vertelde Blikman anekdotes over onder meer Mon Plaisir in Schuddebeurs, de Muralt-muurtjes, natuur gebied Saspit, en over Suzan ne Maria Loncke. Daarna kregen de dames en kele dia's te zien over de i Plompe Toren en omgeving in wintertijd. RENESSE Klaverjassen Klaver jas vereniging Trouw moet blijken houdt donder dag 28 februari een open kla ver jasavond in het dorpshuis in Renesse. De aanvang is om 20.00 uur. Voor nadere inlichtingen of aanmelding: telefoon 461913. BROUWERSHAVEN Oud papier ASV Brouwershaven haalt zaterdag 7 februari oud pa pier op in de kern Brouwers haven. Leden van de sportvereniging komen vanaf 9.00 uur langs de deur. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. DREISCHOR Oud papier Leden van muziekvereniging Crescendo halen zaterdag 7 februari oud papier op in het dorp en de polder van Drei- schor. Zij starten om 9.00 uur Ver zocht wordt het papier en kar ton goed verpakt en tijdig langs de kant van de weg ge reed te zetten. BRUINISSE Zangavond In de Gereformeerde kerk in Bruinisse wordt vrijdag 20 fe bruari een samenzangavond gehouden. A. Hoek bespeelt het orgel. De aanvang is om 19.30 uur. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 7 febrüari: Chr. Ger. kerk, Zierikzee. Datheen samenzangavond. (19.30). 7 februari: Sporthal De Oosterpoort, Oosterland. Blaaskapellen-festival t.g.v. 100 jaar Ooster- lands Fanfare. 13 februari: Chr. Geref. kerk, Zierikzee. Zangavond Bond Chr. Ger. Zangver. Nederland m.m.v. De Sjofar, de Lofstem, Internos (Middel burg) en Prins Mauritskoor (Middelharnis). (19.30). 6 maart: Dorpshuis Oosterhof, Oosterland. Jaarlijkse uitvoering Oosterlands Fanfare m.m.v. Zeeuwse accordeonvereniging Concerti na en leerlingen en blokfluitgroepen Ooster lands Fanfare. 7 maart: Sint Willibrorduskerk, Zierikzee. Madrigaalkoor en Strijkersensemble Zeeuwse Muziekschool. (20.30). Ars Musica 4. 7 maart: Chr, Ger. kerk, Zierikzee. Chr. gem. koor VZOS (Oosterland), Muziek groep Christengemeente Zierikzee (Zangavond Breng de Joden thuis). 21 maart: Theater Mondragon. Jaaruitvoering Kunst en Eer. 21 maart: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Jubileumconcert 50 jaar Gereformeerd Kerk koor Zierikzee m.m.v. Liesbeth Franken en Liesbeth Noordhof. (17.00). 22 april: Theater Mondragon. Jaarlijkse uitvoering van de Zeeuwse Muziek school regio Schouwen-Duiveland. (19.30). 24 april: Bethlehemkerk, Scharendijke. Koor- en samenzangavond, m.m.v. de koren Sursum Corda, VZOS (St. Annaland), instru mentalisten van de Zeeuwse Muziekschool en Kees Groenleer, orgel en piano. (19.45). 25 april: Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Ronald Slager, hoorn (met pianobegeleiding). Ars Musica 5. 25 april: Jacobuskerk, Renesse. Uitvoering Ned. Hervormd Kerkkoor. (19.30). 16 mei: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Mannenkoor De Lofzang (Heerde), Klaas Jan Mulder, orgel (ZOA-avond). (19.30). Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierikzee. 'Mijn zoontje had wel tussen zes plankjes kunnen liggen' ZIERIKZEE - In de Sint Willibrorduskerk in Zie rikzee vindt zaterdag 7 maart een concert van Ars Musica plaats. Op het programma staan een mis van Schubert en motetten van Bruckner door het madrigaal koor en het strijkersensemble van de Zeeuwse Muziek school onder leiding van Rinus HHlebrand. De uit voering begint 20.30 uur. KRABBENDIJKE - In de Meiboom in Krabbendijke is vrijdag 13 februari dubbelca baret te zien. Plien Bianca met 'Changez' en Pieter de Rijk met 'De Weder afbraak' treden dan op. Plien en Bianca brengen met een minimum aan middelen een maximum aan amuse ment en fysiek geweld. Plien van Bennekom en Bianca Krijgsman studeerden in 1993 af aan de Academie voor kleinkunst. Daarna speelden ze in jeugd-, musical- en TV- producties. Plien onder ande re in musicals als 'Willeke' en 'Carlie', Bianca onder ander in de TV-serie 'Linda, Linda'. Plien en Bianca wonnen Ca- meretten 1996. Pieter de Rijk won in 1993 de publieksprijs van het Leids Cabaretfesti val. Hij maakte sindsdien drie programma's: 'Veni, Vi- di, Video', 'Mag ik 'ns met je praten' en 'De Wederaf- braak'. De pers is unaniem positief over dit cabaretta lent. De Telegraaf: 'De Rijk is een onderhoudend causeur, die in een hoog tempo schitte rende grappen brengt. Boven dien heeft hij een knap imita tietalent'. Het avondje dubbelcabaret begint om 20.00 uur. OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland is de best beluisterde zender in Zeeland. Per dag stemmen 70.000 Zeeuwen hun radio af op deze omroep. Nooit eerder was het dagbe- reik zo hoog. Dit is 18.000 luisteraars meer dan een jaar geleden. Radio 3 is tweede met 55.000 Zeeuwse luisteraars, op de voet ge volgd door Radio 1. Dat blijkt uit de meest recente meting van de dienst Kijk- en Luis teronderzoek over november en december 1997. Uit de on derzoeksresultaten blijkt ook dat Omroep Zeeland een marktaandeel heeft van 20 procent; één op de vijf radio's in Zeeland is afgestemd op de eigen regionale omroep. Ook dat is een toename. Eind 1996 was die verhouding nog één op zeven. Onderhoudsmonteur M. van den Houten 25 jaar bij Beter Wonen ZIERIKZEE - Eigenlijk was het de bedoeling ge weest dat hij zijn vaders aannemersbedrijf overnam, maar zover kwam het nooit. M. van den Houten uit Zierikzee koos precies 25 jaar geleden voor een haan als onderhoudsmonteur bij woningbouwvereniging Beter Wonen. De nu 57-jarige Rinus van den Houten kwam destijds op zes tienjarige leeftijd van school en werd meteen ingezet in het aannemersbedrijf van zijn vader. „In het leerlingenstel sel heb ik eerst nog twee jaar metselen gedaan, want op de ambachtsschool kon je alleen timmeren leren," vertelt Van den Houten. Daarna ging hij door voor 'gezel' en haalde ook zijn aannemersdiploma. Alles wees er toen nog op dat hij aannemer zou worden. Uiteindelijk koos hij voor een andere loopbaan; bij Be ter Wonen. „Achteraf ben ik blij dat ik geen aannemer geworden ben, want dat is niks voor mij. Ik ben er niet zakelijk ge noeg voor," bekent de onder houdsmonteur. Hij richtte een open sollicitatie tot de Zierikzeese woningbouwver eniging. „Daar was ik toen al aardig vertrouwd mee, want wij deden al veel werk voor Beter Wonen. Er was toen al één man permanent bezig voor de woningbouwvereni ging." Pionieren In die tijd - begin zeventiger jaren - nam Beter Wonen in totaal 1500 woningen over van de toenmalige zes ge meenten. Die moesten alle maal geïnspecteerd en zono dig opgeknapt worden, dus kwam een onderhoudsmon teur hen goed van pas. „Het was in die tijd wel pionie ren," herinnert Van den Hou ten zich. „Beter Wonen had toen nog geen eigen service- auto. Ik moest alles met een personenauto doen. Dat hield in dat ik elke dag weer al het gereedschap en de materialen in de kofferbak moest laden en dan aan het eind van de dag alles weer leeghalen en de kofferbak schoonmaken." Zijn achtergrond en opleiding kwam Van den Houten in die beginjaren goed van pas. „Je deed eigenlijk alles: timme ren, metselen en een beetje elektriciteitswerk. Alleen het loodgieterswerk werd toen uitbesteed." Een onder- houdsman bij Beter Wonen, daar kan Van den Houten van meepraten, moet soms op de meest onmogelijke tijden op- dravern om mensen uit de nood te*Melpen. Zoals bijvoor beeld het gat dichten van een tijdens een storm gesneuvel de ruit. Omdat in een kunst stof kozijn niet geschroefd kan worden loste Van den Houten het probleem op met houten platen aan weerszij den die hij aan elkaar schroef de. Ddkter „Je moet vaak improviseren en vooral eigen initiatief to nen en dat is ook wat het .werk zo leuk maakt. Het is heel erg afwisselend," aldus Van den Houten. Het is ook dankbaar werk. Hij komt im mers vaak om storingen te verhelpen. „Ik voel me soms ook net een dokter, zo van 'Wat scheelt eraan me vrouw". Met de komst van het elek trisch gereedschap is het werk van onderhoudsmon teur bij Beter Wonen lichter geworden. „En terwijl je vroeger zelf op het dak klom moet daar nu een grote kraan voor komen. En vroeger moesten wij problemen met rioleringen oplossen, maar daar wordt nu een bedrijf voor ingehuurd. Sinds eind 1994 is Van den Houten ook huismeester in ouderenwooncomplex De Veste in Zierikzee. „Dat was wel even wennen, 's Ochtends in je werkplunje op stap en dan tussen de middag verkle den voor De Veste." Alles overziend zegt Van den Hou ten nog nooit één moment spijt te hebben gehad van zijn besluit om niet in de voetspo ren van zijn vader te treden. „Er is nog nooit een dag ge weest dat ik niet vrolijk naar mijn werk ben gegaan." Onderhoudsmonteur M. van den Houten bij zijn dienstauto. „Nooit spijt van gehad dat ik hier voor heb gekozen.(Foto: Marijke Folkertsma) Iedereen kan kandidaten voordragen ZIERIKZEE - Op initiatief van Humanitas en wo ningbouwvereniging Beter Wonen wordt zaterdag 21 maart een verkiezing van de beste buur gehouden. De uitslag wordt die dag om 15.00 uur bekend ge maakt in Theatercafé Mondragon in Zierikzee. Personen of organisaties kun nen tot 1 maart inwoners van Schouwen-Duiveland voor dragen die een bijdrage leve ren aan de leefbaarheid in de eigen straat of buurt. Dat kan gaan om onderwerpen als vei ligheid, woonomgeving, ver sterking van de sociale sa menhang, jeugd en jongeren. Burenrelatie Het gaat dus niet alleen om de individuele burenrelatie, maar om het positieve effect van wat buren, al dan niet in georganiseerd verband, doen voor hun omgeving. De kan didaatstelling, met de rede nen, moet schriftelijk ge stuurd worden naar: Beter Wonen, Postbus 82, 4300 AB Zierikzee. De jury bestaat uit wethouder P. Berrevoets- Ringelberg, voorzitter van Beter Wonen F. Vos en G. van der Schaaf van Humanitas. De eerste prijs is 500 gulden, de tweede 250 gulden en de derde 100 gulden. De win naars van de lokale verkie zingen dingen op 21 mei mee naar de titel 'Beste buur van Nederland'. Die verkiezing is rechtstreeks op de televisie te zien. OOSTERLAND - De put dempen voordat het kalf verdrinkt. Dat wil mevrouw Seelmann uit Ooster land. Zij luidt de alarmklok over de verkeersveilig heid voor basisschoolleerlingen in Oosterland. Zij wil goed beveiligde oversteekplaatsen. De kinderen van mevrouw Seelmann zijn leerlingen van OBS De Oosterburcht in Oos terland. Elke dag moeten zij op "weg van huis naar school en vice versa de drukke Bur gemeester van der Have- straat oversteken en dat is, zo stelt mevrouw Seelmann, ge vaarlijk. „Ik vind het een onveilige si tuatie," aldus mevrouw Seel mann. „Ik heb het laatst nog gezien met mijn zoontje. Een auto stopte om hem over te la ten steken, maar toen hij daaraan begon kwam er ook een auto van de andere kant. Die kon nog op tijd remmen, maar voor hetzelfde geld was mijn zoontje aangereden en gewond geraakt. Hij had wel tussen zes plankjes kunnen liggen." Geen animo Het is niet de eerste keer dat de Oosterlandse de verkeers onveiligheid bij de scholen - vlakbij de Oosterburcht be vindt zich de reformatorische ds. J. Boogermanschool - aan de orde stelt. „Ik heb het bij de school ook aangekaart, maar daar is nooit op gere ageerd." Dat laatste wordt bevestigd door Oosterburcht- directeur P. Bolkenbaas. „Zij heeft via de schoolkrant ou ders opgeroepen om dienst te doen als 'oversteekouders' maar daar is bijna geen reac tie op gekomen," aldus Bol kenbaas. Hem hebben van an dere ouders nooit signalen be reikt dat er sprake zou zijn van gevaarlijke situaties. „Aan de andere kant zeg ik dat het in feite nooit veilig ge noeg kan zijn. Misschien heeft mevrouw Seelmann op zich wel gelijk," aldus Bol kenbaas. Hij omschrijft de kwestie als 'wel belangrijk, maar niet urgent'. „Maar dat is mijn persoonlijke me ning." Directeur K. Keijman van de ds. J. Boogermanschool on derschrijft de mening van zijn collega. „Ik heb van de ouders van de leerlingen op mijn school nooit signalen in die richting gekregen," aldus Keijman. Dat de Burgemees ter van der Havestraat een vrij drukke straat is die ook door de ZWN-bus gefrequen teerd wordt beseft Keijman terdege. „Maar ik denk dat bijvoorbeeld een oversteek plaats met verkeerslichten hier in Oosterland niet te re aliseren is. Wat hij niet helemaal kan vatten is waarom de ZWN- bus helemaal door Ooster land heen rijdt terwijl de hal tes in bijvoorbeeld Nieu- werkerk en Bruinisse aan de rand liggen. Dat zou volgens mij in Oosterland ook moeten kunnen. Natuurlijk is het dan wel een eind tippelen voor ie mand die in het centrum woont, maar dat is het ook voor iemand die vanuit Riek- Aan de Van den Abeelestraai (foto) is een gemarkeerde oversteekplaats voor de kinderen, maa breekt op de Burgemeester van der Havestraat. usweel in Bruinisse naar de bushalte moet." Wethouder C. Veerhoek is in middels ook benaderd door mevrouw Seelmann. „De weg is naar haar gevoel niet meer veilig en daar willen wij als gemeente best naar kijken. Maar het is nog veel te vroeg om nu al over met verkeers lichten beveiligde oversteek plaatsen te gaan denken. We moeten de situatie eerst ter plaatse gaan bekijken en overleg plegen met de leiding van de twee scholen. Ze kan best gelijk hebben, maar dat willen we eerst zelf van dicht bij bekijken." De suggestie van Keijman om een andere route voor de lijn- een dergelijke voorziening ont- FotoMarieke Mandemaker) dienstbus te kiezen bekijkt Veerhoek met enige scepsis. „Ik ben er persoonlijk heel huiverig voor om een bus uit een dorpskern te halen," al dus Veerhoek. Oud-inwoner van Noordwelle AMSTERDAM/ZIERIKZEE - Solist Jacco van Re nesse (61) neemt tijdens een speciaal optreden in de Stadsschouwburg in Amsterdam na veertig jaar af scheid van de operette. Hij zal op 15 maart in een ma tineevoorstelling van Die Fledermaus, die de Hoofd stad Operette dit seizoen opvoert, een kleine extra rol spelen. eind vorig jaar met de VIJT, maar er was nog geen af scheid geweest. Het vorige seizoen was Van Renesse ziek en het seizoen daarvoor was hij uitgeleend aan Stardust Theater voor 'La Cage aux Folies', waarin hij de hoofd rol van Albin/ZaZa speelde. Jan Haringman Jacco van Renesse. Van Renesse zat 23 jaar bij de Hoofdstad Operette als zoge heten buffo-type, dat Jiet 'luchtiger' gedeelte van een operette voor zijn rekening neemt. De laatste jaren ver tolkte hij vooral karakterrol- len.Van Renesse zal tijdens de speciale voorstelling opko men in de tweede akte, waar hij als 'rare gast' één lied zingt. Hij speelt een Zwitser se admiraal, een rol die hij had in 'La Vie Parisienne' uit 1994. De operettester ging Jacco van Renesse werd op 24 oktober 1936 geboren in Noordwelle onder de naam Jan Haringman. Bij aanvang van zijn artistieke loopbaan veranderde hij die naam. Van Renesse begon zijn carrière veertig jaar geleden, even eens in de hoofdstedelijke Stadsschouwburg. Hijzat tussen 1958 en 1964 in het ABC-Cabaret van Wim Kan en Corry Vonk. Ook werkte hij mee aan musicals voor te levisie en speelde hij Rogier in de televisieserie Floris van Paul Verhoeven. Receptie Na de extra voorstelling krijgt hij een huldiging en een receptie. Jacco van Renesse blijft wel doorgaan met zijn radioprogramma Jacco's Keus voor de Avro.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5