Wateibeddenshow Over 6 dagen is het zover. 1200,- Een beetje meer Provincie Zeeland Vinex en Zeeland Vedior Werk maken van talent. Textiel- pakket KWIEK Restaurant 't Opstapje Café-Rest. 't Opstapje ■VOENSDAG 4 FEBRUARI 1998 HETEXIKA NIEUWSBLAD Abdij Nieuws is de 1 'ormatierubriek van jje Provincie Zeeland. "Redactie; 'Afdeling Voorlichting, Aüdii 6, postbus 6001, .4330 LA Middelburg, toon (0118) 63 13 92 Abdij (en aantal ouderen van 75 jaar en ouder heeft hulp 6oo g. maar krijgt dat niet. De reden is eenvoudig: er is niet gevraagd. Ouderen in oezelfde leeftijdscategorie die ^el hulp krijgen, hebben •igeniijk meer hulp nodig. De b -igrijkste reden dat ze die bi e t ontvangen is opnieuw: er rs n et om gevraagd. U'. onderzoek dat de V' - - beeft laten doen naar Baten te zorgvraag" bij ouderen I t- c dig wonen. Met andere r.oorden: hebben ouderen meer pulp nodig dan bekend is. Jtet an r,voord op de vraag of er l Jrieer hulp nodig is "ja". Behalve ^at he: nteressant is te weten Baar om ouderen met om (meer) [fulp vragen, willen GS ook na gaan op welke manier tegemoet gekomen kan worden aan de >raag naar"meer hulp. in die echt weten of behoefte hebben aan v zijn de ouderen zelf. dat m het afgelopen 330 ouderen door ekers zijn ondervraagd, d over heel Zeeland zijn benaderd uit stedelijke ten en plattelands- 'e'Volgens de yveten- irs .vijken de uitkomsten •.derzoek met af van de uitkomsten als alle ouderen zou den zijn ondervraagd. Gezondheid en leefomstandigheden (huis, buurt en dergelijke) zijn van in vloed op de antwoorden van ouderen. Gezondheid Bijna driekwart van de ouderen geeft aan amper problemen te hebben met algemene dagelijkse dingen: winkelen, een dagje uit, vrijwilligerswerk, een klusje doen. Op bezoek gaan bij of bezoek krijgen van (klein)kinderen, overige familie of vrienden, levert bij zestig procent geen problemen op. Daarentegen zegt ongeveer ook zestig procent van de ouderen vanwege gezondheid problemen te hebben met het verrichten van dagelijkse huis houdelijke activiteiten als: koken, afwassen, stofzuigen, stof afne men en bedden opmaken. Bijna de helft van de ouderen beoordeelt zichzelf als goed gezond en driekwart ziet zichzelf met als neerslachtig of depres sief. Ruim de helft van de ouderen geeft aan met eenzaam te zijn. De latente vraag Tien procent van de ouderen vraagt niet om de hulp die men eigenlijk nodig heeft. Daarbij gaat het om 5,5% die geen hulp krijgt en daar wel behoefte aan heeft; 4,4% ontvangt hulp, maar geeft niet aan dat er meer nodig is. Een kleine groep ouderen (1,2%) heeft geen vraag naar hulp, maar te verwachten is dat zich in de toekomst problemen kunnen voordoen omdat hun levens omstandigheden minder goed zijn. De onderzoekers gaan ervan uit dat er rekening mee moet worden gehouden dat ouderen die nog geen hulp hebben en daar eigen lijk wel behoefte aan hebben, dat binnenkort wel gaan vragen. Het niet vragen tot nu toe heeft te maken met de behoefte zich zelfstandig te blijvenj-edden en de gedachte dat men niet voor hulp in aanmerking zou komen. Bij de groep mensen die al wel hulp heeft en eigenlijk meer zou willen, spelen de volgende over wegingen een rol niets te vragen: niet urgent genoeg, niet in aan merking komen, bijbetalen, duur en duurt te lang voordat het is geregeld. Omgerekend voor heel Zeeland luidt de conclusie dat rekening moet worden gehouden met een toenemende vraag van minstens 1.500 en hooguit 3.000 ouderen. Het kan gaan om uitbreiding van zorg en een beroep op zorg 'voor de eerste keer'. Ten hoogste 500 personen die zich nu nog redden, zullen op enig moment met een hulpvraag ko men vanuit de combinatie gezond heidsproblemen en minder goede leef- en woonsituatie. Evaluatie Evaluatie van de zorg, preventief huisbezoek en flexibele opvang zijn volgens de onderzoekers de eerste aangewezen manieren om een vervolg te geven aan het onderzoek. De provincie heeft ondertussen diverse instanties gevraagd mee te denken over het zoeken naar oplossingen. Gratis informatieblad Over het onderzoek heeft de pro vincie een informatieblad uitge bracht onder de titel "Mag het een beetje meer zijn". Het blad is gra tis verkrijgbaar bij het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 631400. Nieuws De Vierde nota voor de ruimtelijke ordening is door de minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu aangepast aan de actualiteit. En dat heeft gevolgen voor Zeeland. Zo is onder meer de mogelijke verhuizing van De Schelde in Vlissingen onderdeel van de nota. Positief is dat met het Rijk valt te praten, als aantoonbaar is dat de kosten van woningbouw op het terrein van De Schelde in Vlissingen onverhoopt hoger uitvallen dan gebruikelijk. Ook het opnemen van de kosten van de infrastructuur op het Scheldeterrein na de verhui zing van het bedrijf, in de verkenningsfase meerjaren programma infrastructuur transport (MIT) is gunstig. De provincie wil op een ander gebied nog met het rijk om de vergadertafel gaan zitten: over het gebrek aan milieu ruimte in het Sloegebied. Sloe In de bijgestelde Vinexnota heeft de provincie een aantal hectares voor nieuwe bedrijfsterreinen toegewezen gekregen, waarop zich ook zware industrie zou - kunnen vestigen. De provincie wil die sector concentreren in de havengebieden. In het Sloegebied zou de vestiging van één zwaar volcontinubedrijf er al voor kunnen zorgen dat de milieuruimte, de hoeveelheid milieubelasting die de bedrijven volgens de geldende normen mogen veroorzaken, wordt overschreden. De provincie wil graag dat het Rijk meedenkt over oplossingen voor dit probleem. De staatssecretaris van VROM is het daarmee eens maar ook de ministeries van landbouw, natuurbeheer en visserijvan economische zaken en van verkeer en waterstaat zouden aan oplossingen voor dit probleem moeten meedenken. Middellange termijn In de vorige Vinex, die van 1993, Ruimte voor woningbouw. zijn de hoofdlijnen voor het ruim telijk beleid uitgezet voor de pe-. riode tot 2015. Deze hoofdlijnen blijven overeind. In de actualise ring van de nota die het rijk nu heeft uitgebracht zijn concrete maatregelen verwoord voor de periode 2005 tot 2010. Het gaat dus om de middellange termijn. Maar het is niet uitgesloten dat die toekomst eerder begint. Als het gaat om woningbouw op het Scheldeterrein in de Vlissingse binnenstad zou dat vrijwel iedereen zelfs goed uitkomen. Stadsgewest Het Scheldeterrein is een zoge heten Vinexlocatie. Dat is een terrein waarop het Rijk woningen wil laten bouwen. Het stadsge west denkt aan ongeveer 1500 huizen. Omdat het om een terrein gaat dat van functie verandert, van industrieel naar woongebied, betaalt het Rijk in plaats van de gebruikelijke bijdrage van 3.000 gulden per woning 9.500 gulden per huis. Zou het stadsgwest meer dan 100.000 inwoners heb ben gehad dan zou dat bedrag zelfs nog veel hoger uitvallen, namelijk 27.500 gulden per wo ning. De verwachte kosten van woning bouw op het Scheldeterrein zullen hoog zijn omdat er vooraf veel kosten moeten worden gemaakt: verhuizing van het bedrijf, slopen van gebouwen, bodemsanering enzovoort. Maar het Rijk heeft in de nieuwe Vinexnota toegezegd maatwerk te willen leveren als het gaat om de invulling van het terrein van de scheepsbouwer. Het stadsgewest moet dan wel hard maken dat het met de algemene bijdrageregeling niet uitkomt. MIT Het opnemen van de infrastruc tuur voor het Scheldeterrein in de verkenningsfase van het MIT 1999 - 2003 is eveneens een belangrijke zaak. Via d^,wegen op dit terrein kan de binnenstad van Vlissingen een stuk toegankelijker worden gemaakt. De bouw van een brug over de Dokhaven, onontbeerlijk voor een goede infrastructuur, is eveneens onder deel van het MIT. Woningbouw In de Vinex zijn ook de taken voor Zeeland vastgelegd op het gebied van de woningbouw. Na het jaar 2000 bekijkt de minister de verhouding tussen de aantallen op het platteland en in steden gebouwde huizen in de periode 1995 - 2000. Daarna volgt een discussie over eventuele bijstel ling. De vraag waar het dan om draait, komt neer op: meer bou wen in de steden en de dorpen ontzien. De uitkomsten van die discussie krijgen hun'beslag in het wohingbouwprogramma 2005 -2010. Gratis verkrijgbaar Dit artikel is ontleend aan Milieu tijdingen, nr 45. In Milieutijdingen staan allerlei actuele beschrijvin gen op het terrein van ruimte, natuur, milieu en water. De volgende onderwerpen komen in de nieuwste uitgave aan bod: meer mogelijkheden voor natuur- gerichte recreatie aan Ooster- schelde; groene stroom voor provincie: goed-nieuws-campagne voor doelgroepenbeleid; onder zoek naar perspectief woelmuis; korstmos goede biologische graadmeter; miljoenen voor sa nering Goese vesten; jaarverslag ruimte, milieu en water; milieu zorg bij PSD kan beter en een aantal kleine berichten. Milieutijdingen is gratis verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118 - 631400. Een gratis abonnement nemen kan ook. Havenschap De formele uittreding van het Rijk uit de Havenschappen Vlissingen en Terneuzen is een feit. Als gevolg hiervan is per 1 januari de Gemeenschappelijke Regeling tot oprichting en instandhouding van het Havenschap Westerscbelde in werking getreden. Commissies Woensdag 11 februari, aanvang 14.00 uur, vergadert de afdeling basisonderwijs en speciaal onder wijs van dë Provinciale Onderwijs raad (POR). De bijeenkomst is openbaar en vindt plaats in het provinciehuis, Abdij 6 in Middel burg. De agenda vermeldt de volgende onderwerpen: invloed POR op bestedingen uit de begrotingspost Activiteiten Onderwijs Algemeen onderdeel cultuureducatie uit de provinciale cultuurnota; concepf jaarverslag POR 1997. De openbare vergadering van de afdeling voortgezet onderwijs en volwasseneneducatie van de POR is donderdag 12 februari, aan- vang 14.00 uur. De bijeenkomst is in het provinciehuis. Abdij 6 in Middelburg. Onderwerpen die aan bod komen zijn: advisering POR over de be grotingspost Activiteiten Onder wijs Algemeen; grensoverschrij dende samenwerking "scholen aan de Schelde"; herschikkings operatie mavo/vbo/vso; rappor tage risico-groepen; onderdeel cultuureduca-tie uit provinciale cultuurnota; concept jaarverslag POR 1997. De Provinciale Commissie Milieu beheer en Waterhuishouding (PCMW) vergadert vrijdag 13 februari, aanvang 14.00 uur. Dë vergadering is openbaar en vindt plaats in het kantoor van de provincie aan Het Groene Woud 1 in Middelburg. De volgende onderwerpen staan op de agenda: advies stappenplan vestigingsbeleid veehouderijen; jaarverslag PCMW 1997; concept Provinciaal Sociaal Economisch.' Beleidsplan; voorontwerp m.e.r. windenergie; beleidsplan grens overschrijdend krekengebied; notitie Sporen in de toekomst. Agenda's en stukken liggen ter inzage in het informatiecentrumj van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. mmmmummmmm mmm mmmmm Officiële Mededelingen Verkeer en Vervoer Stremming scheepvaart Kanaal door de Oude Arne oreerde Staten van Zeeland nebben op 13 lanuart 1998 van NS Raii nfrabeheer een aanvraag ontvangen voor het maken, hou den en onderhouden van een nieu we beweegbare spoorbrug c.a., ter vervanging van de huidige uoorbrug. over het Kanaal door de Oude Arne. Op grond van de Scheepvaartver keerswet is gevraagd ook een besluit te nemen tot tijdelijke stremming van het scheepvaart verkeer van het Kanaal door de Oude Arne vanaf 1 september 1998 tot eind april 1999 of zo veel korter als mogelijk of zoveel ger dan noodzakelijk zal zijn. aanvraag met bijbehorende situatietekening ligt, tijdens kan tooruren, van 5 februari tot en met 5 maart 1998 ter inzage bij Directie Infrastructuur en Vervoer, Abdij 6, Middelburg (kamer 0 104). Belanghebbenden kunnen tot en met 5 maart 1998 schriftelijke of mondelinge reacties indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 524, 4330 AM Middelburg, telefoon 0118- 6311543 (dhr.J.J. Dingemanse). Ontheffingverlening Zeelandbrug In verband met de plannen voor renovatie van het wegdek en ver vanging van de geleiderailcon- structie op de Zeelandbrug, zal vanaf dit voorjaar bij wijze van proef op de hoofdrijbaan van de brug een inhaalverbod worden ingesteld. Met het oog op de ver keersveiligheid dienen langzaam rijdende voertuigen dan zoveel mogelijk van de brug te worden geweerd. In verband hiermee bestaat het voornemen om met ingang van 1 april a.s. geen ont heffingen meer te verlenen voor het berijden van de brug met lang zaam rijdende voertuigen. Het besluit tot dit voornemen ligt, met bijbehorende stukken, van 5 februari tot en met 6 maart 1998 tijdens kantooruren ter inzage bij de Directie Infrastructuur en vervoer, Abdij 6, kamer D107, Middelburg. Belanghebbenden kunnen tot en met 6 maart 1998 hun zienswij ze over dit voornemen meedelen aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 524, 4330 AM Middelburg. Ontheffinghouders zijn per brief op de hoogte gesteld en om een reactie gevraagd. Zij behoeven niet nogmaals op deze bekendma king te reageren. Over 6 dagen kunt ook u in uw direc te omgeving terecht bij Vedior. Want op maandag 9 februari aanstaan de openen wij onze deuren aan de Oude Haven 6 in Zierikzee. Een bu reau dat op een andere manier werkt. Persoonlijker en vrien delijker. Bij het zoeken naar een baan kijken wij niet alleen naar uw diploma's, maar ook naar uw ta lenten. Wij nemen de tijd om uit te zoe ken welke baan het beste bij u past. U bent van harte welkom op onze nieu we vestiging om uw mogelijkheden te bespreken. Een afspraak hoeft u niette maken. Tot ziens op onze vestiging in Zierikzee. Telefoon (0111) 417900. HET EXTRA NIEUWSBLAD GOED BEKEND IN UW REGIO I M«t |4H«I| 1 100 van 531. r, W««- 22 1?2 f lts.. 90 220 470. voor I 2J5.- 120 190 T 00 200 van 510 voor I 266,- 110 t 190 «0 210 van flflQ. voor I 140.- 140 190 - 90 i 190 van 510. voor «9,- 140 t 200 90 200 van 590, voor 299.- 160 200 ■"2 90 a 210 van 600 .oor I J40.- 140 «-200 n 1100. voor I 690.- 10 x 200 voor 90x200 voor 69 140x200 voor 1195.- 2-persoons Halcyon softsider, compleet met 5 |aar fabrieks-garantie Elders -230S;- (errand en ladenblok) (dekbed, 2 kussens, waterbedhoeslaken), van 400,- nu (Zolang da voorraad ïfrrkt) Diverse stabilisaties moqelllk eventueel Inbouw In Goes UW elpen ledikant MET RUIM 23 WINKELS DE GROOTSTE WATERREDDENSPECIALIST VAN NEDERLAND Wijngaardstraat 49 tel. 0113 -221852 'Jng Kéf 7 J Gymvereniging Bruinisse Kleuters tot 6 jaar di. middag van 16.30 tot 17.30 uur leidster Paula Meisjes van 6 tot 10 jaar do. avond van 17-30 tot 18.3O uur leidsters Christina en Karin Meisjes van 10 tot i§ jaar do. avond van 18.30 tot 19.30 uur leidsters Miranda en Adriana Meisjes vanaf lb jaar do. avond van 19.30 tot 20.30 uur leidster Miranda Dames di. ochtend van 9.00 tot 10.00 uur leidster Katrien Mulder Doe gewoon eens mee! Sporthal "de Vanger" in Bruinisse. Info! Bel Olll 465 465 zoekt na een grootse interne verbouwing personeel voor de bediening en keuken: 2 parttime medewerkers (m/v) voor de bediening (20 uur) 1 parttime medewerker (m/v) voor de keuken (20 uur) 2 afwassers (m/v) vanaf 15 jaar (kunnen per direct beginnen) Ons team bestaat uit jeugdige en enthou siaste mensen, dus ben Jij dat ook dan kan je nu gelijk met ons contact opne men. Den Osse 5", 4318 TP Brouwershaven 0111 -691893 Gaby - Eric Berrevoets 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 7