een dag hetzelfde in de installatietechniek Videoband 'Zeeland in het polygoonjournaal' Lola haat katten ABC Vastgoed Advies actief vanuit Nieuwerkerk dier in het vizier Berichten gaan elektronisch Pallandtcross Middelharnis Run-bike-run Middelharnis Afscheidscadeau huisarts De Jager WOENSDAG 4 FEBRUARI 1998 HET EXTRA NIEUWSBLAD Open Dagen geven goede indruk van toekomstperspectief ZIERIKZEE MIDDELHARNIS - Jongeren die graag 'zelfstandig werken en niet bang zijn voor wat water, "4s of vuur kunnen terecht in de installatietechniek. <?n baan waarbij geen dag hetzelfde is. Er wordt ge werkt met gas, water of lucht. Het werk is afwisse lend en wordt steeds in een andere omgeving gedaan. Installateurs komen vaak in contact met klanten en collega's en hebben veel vrijheid en zelfstandigheid. Voor iedereen met een diploma is er een baan met .ëkomst. Een goede gelegenheid om te zien wat dit boeiende vak te bieden heeft zijn de Open Dagen die deze weken op allerlei scholen voor VBO-onderwijs worden gehouden. Installatietechniek is een ver zamelnaam voor vele techni- ■W bedrijven, die elk hun ei gen specialismen hebben. Binnen de hranche zijn acht ^vakgebieden: gas, water, sanitair, dakbedekking, cen trale verwarming, luchtbe handeling, gas- en waterdis tributie en kasverwarming. het algemeen hebben in- .fllatiebedrijven een of twee van deze specialismen in huis. In de installatietech niek kan men binnen één vak gebied voor meerdere beroe pen worden opgeleid. Vaak 'ijn dat uitvoerende beroe- pi, zeg maar het instailatie- verk zelf. Maar men kan ook doorstromen naar beroepen op middelbaar en hoger ni veau. Daar krijgt men te ma ken met ontwerp, calculatie en leidinggeven. In de acht vakgebieden van installatie techniek kan worden gekozen Üt ruim 30 beroepen. Zij zijn nderverdeeld in vijf beroe penvelden: Installeren, servi ce en onderhoud, ontwerp en ♦I tekenen, leiding geven en les geven. Installeren omvat werkzaam- A heden als leidingen aanleg- ^jen en toestellen aansluiten plaatsen. Dit kunnen cv- .etels zijn, een gashaard, gei ser of boiler, maar ook sani tair zoals wastafels, toilet, b douche of bad. Ook dakbe dekking, kasverwarming en de aanleg en onderhoud van airconditioning of gas- en wa terleidingen onder de straat vallen binnen het beroepen veld installeren. Bij kleinere bedrijven voert men als in stallatie- of verwarmings monteur vaak burger- en klantenwerk uit, waarvoor men dagelijks met een servi ce-auto naar klanten rijdt om oude toestellen te vervangen of nieuwe te plaatsen. Grote bedrijven doen het werk vaak in nieuwe wonin gen. Daarbij legt een installa teur leidingen aan, richt bad kamers in of installeert een nieuwe centrale verwarming. In grote gebouwen gebeurt hetzelfde op grotere schaal. Om monteur te worden be gint men meestal met VBO- onderwijs (voorbereidend be roepsonderwijs). Maar ook met MAVO kan men installa tiemonteur worden, om later door te leren voor beginnend en zelfstandig monteur. Ook doorleren binnen het MBO is mogelijk. Service en onderhoud Service en onderhoud omvat werkzaamheden aan installa ties op het gebied van gas, (warm) tapwater, centrale verwarming en luchtbehan- De installatietechniek biedt heel veel verschillende mogelijk heden. deling. Tot de werkzaamhe den behoren schoonmaken, onderhouden, verhelpen van storingen en in bedrijf stellen van installaties. Dit kan bij voorbeeld in de buitendienst als servicemonteur, onder houdsmonteur of als service technicus bij kleine tot mid delgrote bedx-ijven, waarbij de servicemonteur met de au to op pad gaat. Daarnaast kan men als onder- houdsmanager terecht bij grote bedrijven of als onder houdsmonteur in gebouwen met grote installaties zoals ziekenhuizen, kantorencom plexen en winkelcentra. Ook kan men aan de slag als gas- storingsmonteur bij energie bedrijven. Onderhoudsmon teur wordt men met de Beroepsbegeleidende leer weg op kwalificatieniveau 2 of een vooropleiding VBO, af deling installatie- of elektro techniek. Iemand die eenmaal onder houdsmonteur is kan ver volgopleidingen volgen voor servicemonteur servicetech nicus, en uiteindelijk als zelf standige werken. Ook zijn er bijscholings- of beroepsge richte cursussen. Onder- houdsmanager word men na eerst als servicetechnicus ge werkt te hebben of door het volgen van een HBO oplei ding installatietechniek. Ontwerpen en tekenen Ideeën voor technische instal laties ontstaan vaak op de ontwerpafdeling. Achter de tekentafel of computer wordt een installatie uitgedacht, ontwerpen waarmee de mon teur dan aan de slag kan. Ook hier bestaat keuze uit ver schillende beroepen. Als ont- werptechnicus doet men voorbereidend werk. Op in stallatietekeningen geeft de ontwerptechnicus aan waar apparaten geplaatst moeten worden, hoe en waar leidin gen en luchtkanalen moeten lopen en welke omvang deze moeten hebben. Het is ver antwoordelijk werk waar veel rekenwerk voor nodig is, want fouten leveren later problemen op bij het installe ren. Men kan ook kiezen voor het beroep van tekenaar. In dat geval werkt men de ont werptekeningen van de ont werptechnicus uit tot gede tailleerde tekeningen, meestal op de computer. De tekenaar bepaalt ook de hoe veelheid benodigde materia len. Zijn werkgevers zijn meestal grote installatiebe drijven of adviesbureau's. Bij deze bedrijven, maar ook op een Technische Universi teit, kan men ook aan de slag als onderzoeker op een re searchafdeling. Over het al gemeen is voor ontwerpen en tekenen een middelbare of hogere beroepsopleiding no dig. Jongeren die tekenaar gebouwinstallaties willen worden, beginnen met een Beroepsbegeleidende leer weg op kwalificatie niveau 2. Voor ontwerptechnicus is een MBO-opIeiding nodig in com binatie met een specialisti sche cursus. Jongeren die als luchtbehandelingstechnicus aan de slag willen, volgen meestal een post-MBO of post-HBO opleiding. Een on derzoeker heeft meestal een opleiding aan de Technische Universiteit gevolgd. Onder dit beroepenveld val len alle leidinggevende beroe pen: leidinggevend monteur installatietechniek, assistent projectleider, projectleider en ondernemer/directeur. De ze mensen zijn grotendeels bezig met het begeleiden van de uitvoering van projecten. Zij moeten opdrachten wer ven, werkplanningen maken, de benodigde materialen be rekenen, de juiste en het goe de aantal medewerkers bepa len en bouwvergaderingen bijwonen. Als zelfstandig on dernemer geeft men ook lei ding, hetzij als eigenaar van een klein installatiebedrijf, of als projectgericht onderne mer bij een klein tot middel groot bedrijf. Jongeren die kiezen voor een functie als strategisch ondernemer, wor den meestal .vestigingsleider in een vestiging van een groot installatiebedrijf. Voor een leidinggevende functie is over het algemeen een oplei ding op MBO- of HBO-niveau nodig. Voor assistent-project leider begin je met de Be roepsbegeleidende leerweg voor aankomend projecttech nicus. Voor projectleider volgt men een post-MBO cur sus differentiatie Projectlei ding Utiliteit gebouwbeheer of technisch manager. Zelf standig ondernemer worden kan natuurlijk ook, maar daar worden dan weer andere eisen aan gesteld. Lesgeven Jongeren, die kiezen voor het beroepenveld lesgeven, leren op hun beurt jongeren de fijne kneepjes van het installatie vak. Dat kan als docent in stallatietechniek op een school voor beroepsonder wijs, maar ook als praktij kopleider in het bedrijf, waar leerlingen worden begeleid in het dagelijkse werk en bij de uitvoering van hun praktijk opdrachten. Iemand die rui me praktijkervaring opdeed in de installatietechniek, is door zijn praktijkervaring geschikt om les te geven op een VBO-school. Heeft men een dagopleiding gevolgd aan de Pedagogische Technische Hogeschool, is men door de meer theoreti sche scholing eerder geschikt voor het middelbaar beroeps^ onderwijs. Een ervaren mon teur in een installatiebedrijf, kan praktijkopleider vorden. Als chef tekenkamer kan men praktijkopleider zijn van leerlingen die het beroep van tekenaar of aankomend pro jecttechnicus ambiëren. Als vakman of ervaren technicus tenslotte kan men opleider worden door de cursus prak tijkopleider te volgen. KEESJE BOK OVERLEDEN OUDDORP - In Ouddorp werd maandag 'Keesje Bok' begraven. Hij over leed op 86-jarige leeftijd na 'een hartaanval. Met zijn heengaan verdween een van de meest markan t-te en bekende persoon lijkheden van Ouddorp. Niet alleen de Ouddor- pers. maar ook vele recre- anten bewaren goede her inneringen aan de overledene. Toen de re- creatie op Goeree nog in de kinderschoenen stond verhuurde Kees van der Bok al zomerhuisjes. Zijn 'Bokbazar' was bekend om zijn vele gewone en j ongewone artikelen. I 'Kijk maar eens bij de Rommelhok' was in Oud dorp een bekende aanra der wanneer iemand wat zocht. Van der Bok was een energiek mens. Hij was jarenlang brand weercommandant en ge- J meenteraadslid en hield -voordrachten in Oud- 'dorps dialect. Grote bekendheid genoot zijn verzameling mam moet-overblijfselen. Zeer velen bewezen de heer Van der Bok maandag de laatste eer. CURSUS DANS EN STEMVORMING MIDDELHARNIS - Moderne dans en stemvorming. Dat zijn de onderwerpen van twee ïrsussen. die bij voldoende belangstelling vanaf woens dag 11 februari worden ge houden in het Diekhuus in Middelharnis. De cursussen worden verzorgd door expres siecentrum 'Totaal Expres'. De stemvormingscursus wordt verzorgd door de eige- fcresse van het expressiecen trum Herien Wieringa. De cursus moderne dans en im provisatie wordt gepresen teerd door twee danseressen van de Dansacademie in Rot terdam. Beide cursussen om vatten tien lessen. Voor nade re informatie of opgave kan k telefonisch contact, worderf ^opgenomen vi 0111-462551. DRESSUUR OUDDORP - Jaap van Eek won met het paard Jesse de dressuur-menwedstrijd van ,de Sa.sruiters in Ouddorp. Hij behaalde 168 punten. Lobke Blokland werd, eveneens met Jesse, tweede met 163 punten. Kristel van der Heyden sleep te met Naomi 161 punten in de wacht, hetgeen haar een der de plaats opleverde. Er deden vijfentwintig combinaties aan de wedstrijd mee. Zater dag 28 februari is de vaardig- heiasproef Daarna volgen nog marathon en ringsteken. NIEUWERKERK - „Wij willen meer de markt op. In Oosterland was dat niet goed mogelijk, vanwege concurrentie van de Rabobank. Hierin Nieuwerkerk kunnen we onze dienstverlening meer volledig ma ken, onder meer door samenwerking met adminis tratie- en assurantiekantoor De Baak." Dat zegt L. Cardol uit Ooster land. Samen met zijn echtge note J. P. A. Cardol-van Ben- nekom runt hij sinds februari 1995 ABC Vastgoed en Ad vies. Een makelaardij in on roerend goed en een hypo theekadviesbureau, dat actief is in Schouwen-Duive- land, Tholen, Sint-Philips- land, Goeree-Óverflakkee en Noord- en Zuid-Beveland. De afgelopen jaren werkte het echtpaar Cardol vanuit een kantoor aan huis in Ooster land. Kort geleden werd het bedrijf verplaatst naar het vroegere schoolgebouw aan Riebesstraat 20 in Nieuwer kerk. Behalve ABC Vastgoed en Advies is in dat gebouw ook het postkantoor geves tigd, de Regiobank en admi nistratie- en assurantiekan toor De Baak. Met dit laatste bedrijf wil het echtpaar Cardol een samen werkingsverband aangaan. ,,Zo kunnen wij de mensen voor wie we bemiddelen bij aan- of verkoop van onroe rend goed en het uitzoeken van de meest gunstige hypo theek, ook verzekeringen aanbieden. Dat maakt onze dienstverlening volledig." Het echtpaar Cardol is ook ac tief met het taxeren van pan den. Doordat de Rabobank Oost-Duiveland gratis be middelt bij de aankoop van onroerend goed ondervonden zij in hun woonplaats Ooster land veel concurrentie. ,,De Rabobank verkoopt wonin gen én verstrekt hypotheken. Een belangenverstrengeling, die de dienstverlening min der neutraal maakt." Bij ABC Vastgoed en Advies is die neutraliteit volgens Cardol .gewaarborgd. „Ons bedrijf is onderdeel van een landelijk netwerk van hypo theekverstrekkers, waardoor we precies kunnen uitzoeken welke hypotheek voor een klant financieel het meest aantrekkelijk is en het beste past bij zijn persoonlijke om standigheden." Het bedrijf zit momenteel nog in een tij delijk onderkomen in het vroegere schoolgebouw aan de Riebesstraat. „Binnenkort begint een verbouwing, waar bij onder meer het luifel aan de voorzijde van het gebouw wordt dichtgemaakt. Daar achter wordt een kantoor ruimte gecreëerd, waar wij, naar verwachting in maart, definitief intrekken met ons bedrijf." Het echtpaar Cardol blijft in Oosterland wonen. „We ervaren het als een voor deel dat ons bedrijf nu is los gekoppeld van ons privé-le- ven. We waren al langere tijd op zoek naar een geschikte kantoorruimte om dat te kun nen realiseren." Filmbeelden bijzondere gebeurtenissen ZIERIKZEE - Het audiovisuele erfgoed van Neder land toegankelijk maken. Dat heeft het Nederlands Filmarchief zich ten doel gesteld. In die doelstelling past het uitbrengen van een videoband met beelden over Zeeland uit de polygoonjournaals van 1924 tot en met 1950. De videoband bevat beelden uit heel Zeeland. Zo worden beelden getoond van de enor me brand die Middelburg in 1929 teisterde en waarbij hui zen en winkels afbrandden. Ook wordt verslag gedaan van hoog bezoek aan Zeeland, zoals dat van Koningin Wil- helmina en Prins Hendrik aan Middelburg in 1924. Ook de rondtocht van Koningin Juliana en Prins Bernhard door Zeeland in augustus 1950 wordt in beeld gebracht. On der escorte van een politie- boot en een aantal vissersbo ten arriveert het echtpaar op Schouwen-DuiveJand. In Zie- rikzee is het stadhuis feeste lijk versierd met vlaggen en worden middeleeuwse dan sen opgevoerd. Op de band ook beelden van de viering van het 1100-jarig bestaan van Zierikzee in 1949 waarbij zowel de kleinste huisjes als de kerken en poor ten versierd waren. Een beeldverslag verder van de ingebruikname door minister Beel van Binnenlandse Zaken van het vliegveld Haamstede, de bombardementen op Mid delburg tijdens WO II en de wederopbouw na de oorlog. De videoband duurt ongeveer 50 minuten en is verkrijgbaar bij de boekhandel. De bouw van de 'Willem Ruu.i' in de werven van Koinklijke Maatschappij 'De Schelde' is te zien op de nieuwe video van het polygoonjournaal, Van Van Weel Bethesda naar huisartsen DIRKSLAND - Medewerkers van het Van Weel Bet hesda Ziekenhuis in Dirksland sturen berichten over patiënten sinds kort elektronisch naar de huisartsen toe. Ook de retourberichten komen op die manier binnen. Het grote voordeel hiervan is, volgens directeur patiënten zorg van het ziekenhuis J. S. van der Heide, de tijdwinst en het voorkomen van fouten. Gegevens hoeven niet meer overgeschreven te worden, maar komen direct binnen in de computer van de betreffen de huisarts of het ziekenhuis. In september vorig jaar maakten het ziekenhuis en het huisartsenlaboratorium in het ziekenhuis een begin met deze elektronische vorm van berichten verzenden. Sinds die tijd worden opna me- mutatie- en ontslagbe- richten en laboratoriumuit slagen per computer verzon den. Daaraan zijn nu ook de verslagen toegevoegd van de afdeling radiologie. Naar verwachting zal het overgrote deel van de berich ten in de gezondheidszorg in de toekomst elektronisch worden verzonden. De elek tronische berichten worden strak gereguleerd via een Edifact protocol, om te voor komen dat zij worden opge vangen door mensen voor wie ze niet zijn bedoeld. MIDDELHARNIS - De Pallandtcross, die jaarlijks wordt georganiseerd door de atletiekvereniging Flakkee, heeft dit jaar een extra dimensie. Het eve nement, dat zaterdag 14 februari wordt gehouden op het terrein van Hernesseroord, is tevens de finale wedstrijd van de Zeeuwse crosscompetitie van Atle tiek Zeeland. Het is de afsluiting van zeven loopwedstrijden, die werden gehouden op diverse lokaties in Zeeland. Op 14 februari wordt in Middelharnis duide lijk wie Zeeuws crosskam pioen 1997/1998 wordt. Aan de wedstrijd kunnen alleen lopers deelnemen die in het bezit zijn van een licentie van deKNAU. Maar de Pallandtloop is te vens een prestatieloop, waar aan iedere belangstellende kin dMlnamn. Dm (bNlm* mors kunnen kiezen uit de af standen twee. vier of zes kilo meter. Het, parcours is uitgezet in het groengebied rondom Hernesseroord. Het programma begint om 12.30 uur op het sport veld van Her nesseroord. Daar vertrekt de eerste groep, de B en C pupil len die een afstand lopen van een kilometer. Om de tien of twintig minu ten gaat op het sportveld een andere groep van start, met als laatste om 14.05 uur de mannen senioren en mannen van veertig tot vijftig jaar. De winnaars van elxe catego rie worden meteen na afloop van hun prestatie gehuldigd. Belangstellenden, die aan het evenement willen deelnemen kunnen telefonisch contact opnemen via 0187-483545. Onder de naam Polltiepreventje brengt de politie OosterBcheldebekken in deze rubriek een praktische tip ot wenk onder uw aandacht. Het onderwerp kan gaan over, ot heeft raakvlakken met, het verkeer, crimina liteit, openbare orde, milieu, algemene plaatselijke verordening en andere zaken waar u als burger en wij als politie bij betrokken kunnen raken. VERKEERSONGEVAL I Voorbereid zijn op pech in het verkeer betekent voor veel mensen niet meer dan het meenemen van een sleepkabel, reservelampjes en een gevarendriehoek. Aan ergere din gen denkt men liever niet. Het overrompelende effect van een ernstig ongeval is daardoor des te groter. De trieste ba lans van het aantal verkeersslachtoffers die jaarlijks wordt opgemaakt laat zien dat heel wat mensen worden overvallen door dit soort tegenspoed. (Jaarlijks ruim 200.000 verkeersgewonden en bijna 1400 verkeersdoden) Het is dan ook "normaal "dat men als verkeersslachtoffer nauwelijks weet waar men aan toe is na een ongeval. Op grond van ervaringen met verkeersslachtoffers kun nen vier achtereenvolgende fasen worden onderscheiden, die u als verkeersslachtoffer of nabestaande achtereenvol gens doorloopt: 1het verkeersongeval 2. gebeurtenissen.handelingen direct na het ongeval 3. verwerking en zakelijke afwikkeling 4. herstel, stabilisatie en definitieve afronding van de zaak. Het doorlopen van deze fasen gaat in het ene geval sneller dan in het andere geval. Bij aanrijdingen met zwaar ge wonden bent u vaak een paar jaar bezig voordat de zaak definitief is afgerond. Bij een volgende aflevering zullen we verder ingaan wat de konsekwenties zijn van een verkeersongeval. Overgenomen met toestemming van ANWB rechtshulp uit: "Wegwijzer voor verkeersslachtoffers". Een uitgave van ANWB Rechtshulp. Initiatief stichting Triathlon Coeree-Overflakkee MIDDELHARNIS - De run-bike-run van de stichting Triathlon Goeree-Overflakkee wordt dit jaar in Mid delharnis gehouden. Het evenement is gepland op za terdag 16 mei. Het startschot wordt gegeven bij re creatiecentrum De Staver. Het is dit jaar voor het tiende achtereenvolgende jaar dat de stichting Triathlon een duursportevenement organi seert. Voor de tweede keer werd hierbij gekozen voor een 'run-bike-run'. Een eve nement waarbij de deelne mers eerst vijf kilometer lo pen, vervolgens twintig kilometer fietsen en tenslotte weer 2,5 kilometer lopen. Het parcours wordt uitgezet in de polders rondom Som- melsdijk. Het fietsparcours ligt in de polder tussen de Langeweg en de Stadsedijk. De wedstrijd telt mee in ver schillende klassementen. On der meer de verenigingscom petitie waarin, behalve de TVGO'ers, ook leden van de triatlonverenigingen in Spij- kenisse, Dordrecht, Gorin- chem en Binnenmaas mee strijden. Ook telt de wedstrijd mee voor het clubkampioenschap van de Triathlonvereniging Goeree-Overflakkee en het Zeeuwse run-bike-run circuit En tenslotte wordt gestreden om de titel Flakkees kam pioen duursport. De run-bike- run begint om 13.30 uur. Be langstellenden vanaf 14 jaar. die eraan mee willen doen, kunnen voor informatie of opgave telefonisch contact opnemen via 0187-602779. NIEUWE-TONGE -De inwoners van Nieuwe Tonge lieten huisarts M. de Jager niet met stille trom ver- tekken. Enkele mensen zetten een actie op om vorm te geven aan de waardering voor de 35-jarige inzet van het echtpaar De Jager. Een bankrekeningnummer werd geopend en via huis- aan-huis briefjes werd ieder een op de hoogte gesteld van de bedoeling van de actie. Za terdagavond werd in samen werking met de Oranjever eniging en muziekvereniging Apollo voor aanvang van de lampionoptocht ter ere van de koningin, eerst hulde ge bracht aan het echtpaar De Jager. Mevrouw C. Peter hield een korte toespraak waarna het verraste echtpaar bloemen en een cheque met het voorlopige bedrag van 5500,-werd aangeboden. (Foto: Marijke Folkertsma) Do vijf jaar oude rode poes Lola heeft het niet naar haar zin in het Dierenasiel in Zierikzee. Ze kan het absoluut niet vinden met de andere kat t en in het onderkomen aan de Zandweg. Het vrij kleine dier mijdt elk contact met soortgenoten. Het rou dan ook het beste voor Lola zijn als zij spoedig opgehaald werd door een nieuwe baas. Omgang met een rust ige hond zal volgens asielbeheerster Jolandn Meerman waarschijnlijk geen problemen opleveren. Lola kan prima opschieten met mensen. Ze is erg gesteld op aandacht en beloont dat door gere geld kopjes te geven, Belangstellenden die Lola uit het asiel willen halen, kunnen contact opnemen via telefoonnummer 0111-417013. Er zitten dertien katten en twee honden Kater Joris, die vorige week in de krant stond, is nog niet geplaatst

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 15