Expositie watersnoodramp Zeelandkaart is om te ruilen voor de Chipper Telefoneren wordt goedkoper in Zeeland STREEKNIEUWS In Mini-Scheepvaartmuseum in Ouwerkerk Bijeenkomst slechthorenden KERKBERICHTEN ui Nog weinig vertrouwen in chipkaarten Oud faxnummer van Torentijd Gegevens gedetineerden per fax naar staalhandel DINSDAG 3 FEBRUAR11998 NR 26326 5 OUWERKERK - Vijfenveertig jaar na dato is de be langstelling voor de watersnoodramp nog steeds groot. Reden voor familie Van de Marei van het mini- Scheepvaartmuseum in Ouwerkerk speciale aan dacht aan het onderwerp te wijden. Honderden kran ten, gedrukt in de eerste dagen na de ramp, getuigen van de verbijstering die heel Nederland destijds in de ban hield. J. van de Marei bij de speciale expositie Een flink aantal van deze kranten ligt uitgespreid op een tafel in het karaktervolle museum aan het water bij het vroegere landbouwhaventje langs de dijk Viane. De kop pen uit de kranten maken veel van de toenmalige ver warring duidelijk. Er worden schattingen gemaakt over het totaal aantal slachtoffers en een foto van een meisje is voorzien van de veelzeggende kop 'Naamloos maar veilig'. De bekende namen van de uitgestalde bladen en kran ten - zoals Telegraaf, Panora ma en Margriet - halen de ramp opeens heel dichtbij. Maar het onderwerp blijkt nooit echt uit de belangstel ling te zijn verdwenen. „We kwamen op het idee omdat het eigenlijk nog steeds zo leeft onder de mensen. We krijgen er altijd vragen over, ook omdat de caissons hier zo dicht in de buurt liggen. Niet alleen van ouderen hoor, juist ook jongere mensen zijn be nieuwd. Bijvoorbeeld omdat hun ouders of grootouders evacués in huis hadden," licht het echtpaar Van de Ma- rel toe. De expositie in Ouwerkerk kenmerkt zich, evenals het museum zelf, door een hoge graad aan persoonlijk materi aal. Naast kranten zijn er fo to's van onder meer de werk zaamheden bij het dichten van de dijk bij Ouwerkerk. Asbakken en tegels geven een andere glimp bloot van de heropbouwwerkzaamheden 'S HEER ARENDSKER- KE - Het Klaverblad Zee land houdt donderdag 5 februari een voorlich tingsbijeenkomst voor slechthorenden in zorg centrum Poelwijck aan de Slotstraat in 's-Heer Arendskerke. Aan de orde komt het pro ject gericht op hulpmid delen en ringleidingvor- men voor slechthorenden. Mevrouw A. Kooiman van het Klaverblad ver telt wat de aanleiding van het project is. Vervol gens worden de interna tionale symboolbordjes 'ringleiding aanwezig' voor de drie goedgekeur de ringleidinginstallaties in het gebouw overhan digd aan directeur M. Heijboer. Aansluitend houdt een lid van de tech nische groep Zeeland van de Nederlandse Vereni ging Voor Slechthoren den een inleiding met als titel 'Slechter horen..., doe er iets aan'. De bijeen komst begint om 14.00 uur. DIEFSTAL GOES - Uit jeugd- en jonge- rensoos De Bronx in Goes werd zondag spelcomputer- apparatuur ontvreemd. In to taal is er voor 1500 gulden aan materiaal verdwenen. De po litie stelt een onderzoek in naar de dadgrs. Tot op heden ontbreekt van hen ieder spoor. MINI-ONDERNEMING VLISSINGEN - De onderne mers van Mini-Onderneming 4T houden donderdag 12 fe bruari hun tweede aandeel houdersvergadering in de Ho geschool Zeeland in Vlissingen. Het gaat om een groep technische studenten die als leerproces een eigen bedrijf begint met een eigen product en dat op de markt gaat brengen. De vergadering begint om 19.30 uur. BEROERTE GOES - De Vereniging Samen Verder voor CVA-getroffenen en hun partners houdt zater dag 14 februari een bijeen komst in het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes. Leden, belangstellenden en allen die te maken hebben (gehad) met een beroerte, her senbloeding of herseninfarct zijn welkom. De aanvang is om 14.00 uur. Voor nadere in lichtingen: telefoon 0118- 626719. na de ramp. Er hangen regis- tratiekaarten die laten zien welke goederen er op bon ver strekt werden én er is een brief van Marie-Cécile Moer dijk die ook haar bijdrage aan de verzameling leverde. Niet compleet De heer J. van de Marei verza melt al jaren alles wat met scheepvaart en water te ma ken heeft. Zo sprokkelde hij in de loop der jaren terloops ook heel veel materiaal over de ramp bijeen. Maar de ver zameling is wat het echtpaar betreft nog niet compleet. „Onze bedoeling is het hele rampgebied erbij te betrek ken, maar dan moet je het he le land af gaan reizen. Het is natuurlijk óok heel aangrij pend als je dit hebt meege maakt, dus ik denk dat je ook niet snel spullen uit die tijd zult bewaren. Toch geloof ik dat er nog veel meer onder de mensen is. Misschien dat dat vrij komt als ze ooit overlij den," aldus mevrouw J. van de Marei. Het echtpaar zelf maakte weinig van de ramp mee. J. van de Marei was door het werk van zijn vader als bin nenschipper wel verbonden aan Zierikzee, maar logeerde ten tijde van de ramp als 8-ja- rige jongen bij familie in het Westland. Zijn echtgenote woonde in die tijd - toevallig - in diezelfde streek. „Mijn oma heeft wel in het water ge legen, maar daar is het bij ge- In plaats van de,oplaadbare Zeelandkaart kunnen de kaarthouders een smartsco- pekaart met Chipper krijgen van PTT Telecom of de Giro- pas met Chipper van de Post bank. De Zeelandkaart is nog te gebruiken tot 1 januari 1999, maar kan vanaf 1 mei 1998 niet meer worden opge laden. Daarmee komt er een einde aan de proef met de Zeeland kaart. Deze proef is in 1996 gestart op initiatief van de provincie Zeeland in samen werking met de PTT, de Post bank, de ANWB en de ZWN- groep. De PTT noemt in een persbe richt het gebruik van de kaart als betaalmiddel voor parkeren, telefoneren en het openbaar vervoer een succes. D. Meulblok van de Federatie Ondernemersverenigingen Schouwen-Duiveland noemt de Chipknip en de Chipper tot nu toe 'een fiasco'. „Tot nu toe wordt tussen de één en vijf procent van de omzet via deze kaarten afgerekend. Dat het geen succes is blijkt ook wel uit de houding van de banken die de houders voor volgend jaar ook geen abon- bleven. We hebben niemand verloren. Wat ik me wel her inner was dat iedereen dag en uur aan de radio gekluisterd zat," blikt mevrouw Van de Marei terug. De speciale expositie zal ze ker een jaar te zien zijn. Be langstellenden kunnen - bij voorkeur na een telefonische afspraak: 641480 - in het scheepvaartmuseum terecht. Zij kunnen dan ook meteen de nementskosten rekenen. Op lange termijn kan het mis schien wat worden. Maar dat is een 'zaak van hele lange adem. Het succes van de pin pas is nog lang niet geëven aard." Een woordvoerster van de af deling verkeer van de ge meente Schouwen-Duiveland heeft bedenkingen over het effect. „Ik kan niet zeggen dat we op deze manier nou ontzettend veel aan parkeer- gelden binnenhalen. Het is meer een extra service. Slechts 1,9 procent van de parkeergelden komt via de Zeelandkaart binnen." Wel verwacht ze meer gebruik als ook de Chipper en de Chip knip benut kunnen wprden. „Dan zullen ook toeristen va ker via deze manier gaan be talen. Want die weten, nu bij na niet wat de Zeelandkaart inhoudt. De Chipper kennen ze wel allemaal." De woordvoerster bevestigt dat bij aanvang van de proef met de PTT is overeengeko men dat in de loop van dit jaar de parkeerautomaten waarbij de Zeelandkaart kan worden gebruikt, worden vervangen door een automaat met Chipper en Chipknip. rest van het museum bekij ken. En dat belooft wat. Want wat ooit als een privéverza- meling begon, is inmiddels uitgegroeid tot een bonte ver zameling van goederen die met scheepvaart en andere 'waterzaken' te maken heb ben. Modelbouwschepen, een scheepvaartbibliotheek, boe ken over Zeeland, duizenden ansichtkaarten en ander scheepvaart- .visserij- en Del tawerkenmateriaal staan in Ook meer busterminals en winkels in Zeeland zouden geschikt worden gemaakt voor acceptatie van de Chip per. Bij de ZWN zijn ze wel en thousiast. Volgens commer cieel manager H. Bouma ma ken zo'n 12.000 Zeelandkaarthouders weke lijks gebruik van de kaart bij een busritje. „Hij geeft veel gebruikersgemak. Voor ons is de Zeelandkaart of een Chip per ideaal. We weten dan pre cies waar gebruik van een bus wordt gemaakt. Een strip penkaart kun je bijvoorbeeld in Groningen kopen en in Zee land gebruiken. Dat is voor ons onoverzichtelijk." Voor de klant heeft de kaart als voordeel dat gebruik kan worden gemaakt van het voordeeltarief. Over de aanvraag van de Chipper ontvangen de hou ders van de Zeelandkaart op korte termijn bericht. Klan ten kunnen bij vragen over de kaart terecht bij de Klanten service van de Zeelandkaart. Deze is te bereiken via het gratis telefoonnummer 0800- 0220003. Volgens de PTT voorziet ze sinds de zomer van 1997 dage lijks zo'n 20.000 klanten van een Chipper-kaart. Op dit moment zijn twee miljoen Chipperkaarten op de markt. De PTT zegt dat dat er aan het eind van het jaar acht miljoen zullen zijn. het museum - dat ooit als huis diende - uitgestald. Sleepbootkapitein Van de Marei was tussen 1979 en 1986 zelf betrokken bij de Deltawerken. Momenteel werkt hij als sleepbootkapi tein in Spanje. Op elke zes weken is hij twee weken thuis. Dat laat weinig ruimte voor verdere uitbreiding van Het faxnummer van het be drijf was tot drie jaar geleden van Torentijd. Volgens direc teur P. Hermsen van Hersta co zijn de meeste faxen af komstig van het parket van de arrondissementsrecht bank in Rotterdam, één keer is er een fax uit Leeuwarden binnengekomen. ,,Op de faxen stonden namen en een pasfoto. Er stond op of de be treffende persoon getrouwd was, wat hij het liefste at, of hij zat voor inbraken of voor wat anders", aldus Hermsen. Het bedrijf heeft de gegevens steeds doorgefaxt naar Toren- tijd en nam diverse malen contact op met de inrichting over de gang van zaken. Alge meen directeur N. van den Akker van Torentijd zegt dat de wijziging van het faxnum mer drie jaar geleden uitge breid is doorgegeven aan alle Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nieuwleusen (Rehoboth): C. M. Buijs te Kesteren; te Zwijndrecht: P. H. vanTrigt te Wapenveld. Aangenomen naar Hans- weert-Schore: mevr. M. T. van der Vlugt-Plet te Wilhel- minadorp (part-time). Bedankt voor Capelle aan den IJssel (wijk west): P. Mo lenaar te Scherpenzeel (Gld.); voor Lunteren: C. J. P. van der Bas te Putten; voor Her wijnen: P. J. Stam te Katwijk aan Zee; voor Harmeien: J. C. van Trigt te Goudriaan en Ot- toland; voor Wateringen: W. M. M. Moonen te Heusden. Gereformeerde Kerken Beroepen te Barendrecht: D. J. Couvée, kahdidaat te Lei den; te Paesens-Moddergat en Lioessens c.a.: K. Snijder, kandidaat te Moddergat, die dit beroep heeft aangenomen; te Den Ham (Ov.): drs. K. J. van der Sloot te Diever. Beroepbaarstelling: K. Snij der, kandidaat te Moddergat. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Dokkum: dr. G. C. den Hertog te Leiden. (Foto: Marieke Mandemaker) het museum, al staat het echt paar altijd open voor nieuw materiaal. In een verre toe komst echter behoort vergro ting van het museum wel tot één van de wensdromen van familie Van de Marei, al be staat daarover nog geen enkel concreet idee. Maar dat het verzamelde materiaal de moeite vah een grote locatie waard is, is duidelijk. Van de Marei: „En nu staat het toch allemaal op elkaar gepakt." instanties. Ook op de tele foontjes van Herstaco is vol gens hem actie ondernomen. V er antwoordelijk „Buitengewoon vervelend", vindt Van den Akker. „We hebben alles in het werk ge steld, en het is toch fout ge gaan. De fout zit niet in mijn organisatie. Ik voel me er wel verantwoordelijk voor dat justitie in zijn algemeenheid onzorgvuldig is omgegaan met persoonlijke gegevens, zeker wanneer het om deze menden gaat, die toch al in een kwetsbare positie zit ten." Van den Akker vermoedt dat bij een van de faxen van de rechtbank in Rotterdam het voorgeprogrammeerde num mer van Torentijd niet is ver anderd. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te Chilliwack (Ca nada): J. Roos te Opheusden, die bedankte voor Terneuzen. Evangelisch Lutherse Kerk Beroepbaarstelling: drs. G. H. Westra, Willibrorduslaan 160, 1216 PE Hilversum, tele foon 035-6211317. Haamstede beroept ds. J. S. van der Net HAAMSTEDE - De Gerefor meerde Gemeente te Haam stede heeft een beroep uitge bracht op ds. J. S. van der Net te Apeldoorn. Haamstede is vacant sinds de institutionering in 1903. De gemeente Haamstede telt on geveer 170 leden, die van Apeldoorn circa 1190. Ds. Van der Net werd geboren op 21 november 1941 en is sinds 1991 predikant tc Apel doorn. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE - Vrijdag 6 fe bruari, 14.45 uur: dhr. H. Mo lendijk, huwelijksbevesti ging. ZIERIKZEE Kreaclub Tijdens de Kreaclub van de Lichtboei in het MFC in Zie rikzee kunnen kinderen op woensdag 11 februari terecht voor het maken van sponsfi- guren. Dit met behulp van ge kleurde sponsen en ijzer- draad. De bijeenkomst duurt van 14.00 uur tot'15.30 uur en is bestemd voor kinderen in de leeftijd van zes tot tien jaar. Voor meer informatie over de Kreaclub: 0111- 412075. Zangavond Het district Dordrecht van de Christelijk gereformeerde Zangverenigingen in Neder land houdt vrijdag 13 febru ari een zangavond in de Chris telijk Gereformeerde Kerk in Zierikzee. Er wordt mede werking verleend door kin derkoor de Sjofar, het Prins Mauritskoor uit Middelhar- nis, het Internos Evangalisa- tiekoor uit Middelburg en het koor De Lofstem uit Zierik zee. Verder is er een solozang en een muzikaal intermezzo. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Postzegelbeurs De Postzegelvereniging Schouwen-Duiveland houdt zaterdag 14 februari een post zegelbeurs in het scoutingge- bouw aan de Van Veenlaan. Er zijn onder meer postzegels, mapjes en eerstedagenvelop- pen. Ook is een dubbeltjes- hoek ingericht met zegels die niet meer dan een dubbeltje of een kwartje kosten. Verder zijn er rondzendboekjes. De beurs begint om 10.00 en duurt tot 16.00 uur. Geslaagd Oud-stadgenote Bianca Kra- Het tarief voor interregio naal telefoonverkeer wordt 17 cent per minuut en mobiel bellen gaat 69 cent per minuut kosten. Wie voor meer dan 100 gulden belt krijgt twintig procent extra korting op het internationale en vijf procent korting op het nationale deel. Iedereen kan met zijn huidige telefoonaansluiting gebruik maken van het nieuwe sys teem. Wel dient men zich vooraf aan te melden als klant bij Zeka Tel MultiCom- municatie. Voor gesprekken binnen Nederland en naar mobiele nummers kiest de mer heeft aan de Katholiek-» Universiteit Nijmegen haar doctoraal examen behaald in cultuur- en mentaliteitsge schiedenis. BROUWERSHAVEN Jubileum NBvP De afdeling Brouwershaven van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen viert woensdag 18 februari haar 45- jarig bestaan in het Tonnen,- magazijn. Op het programma staat onder meer een huldi ging van jubilarissen, een op treden van Peter Dieleman met liedjes en praatjes in dia lect en het zingen van het bondslied. De viering begint om 19.30 uur. OOSTERLAND Verkoping lingerie In de consistorie van de Oud Gereformeerde Gemeente in Oosterland wordt donderdag 5 februari van 19.30 tot 21.00 uur een verkoping van linge rie gehouden. De opbrengst is bestemd voor de Stichting Adullam. Blaaskapellenfestival Op initiatief van de jubileum commissie 100 jaar Ooster- lands Fanfare wordt zaterdag 7 februari in de sporthal aan de Dr. Schutterstraat een blaaskapellenfestival gehou den. De aanvang is om 20.00 uur. Oud papier In Oosterland en Sirjansland wordt zaterdag 7 februari .oud papier opgehaald. De op brengst is bestemd voor de zending van de Gereformeer de Gemeenten. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. beller voor ieder nummer eerst 1600. Voor internationa le gesprekken toetst de beller 1600 in plaats van De gesprekskosten worden per seconde in rekening ge bracht en klanten krijgen el ke maand een overzichtelij ke, gespecificeerde rekening voor het telefoongebruik.Ie dereen die voor meer dan 100 gulden belt krijgt een gratis autodialer, de Enerbox. Dat is een apparaatje dat er volle dig automatisch voor zorgt dat men altijd via het voorde lige tarief belt. LU CU I— Ons witte bruggetje Aardig, historisch wit bruggetje We liepen zo vaak over je ruggetje. Nu ben je van ons weggenomen. Wanneer zal je ooit naar ons wederkomen? Je liet veel te veel over je lopen dat moetje nu met je gezondheid bekopen. Je kreeg last van een ouderdomskwaal en je ligt nu in een bruggenhospitaal. Menigeen, die staart naar jouw lege plek voelt zich beroofd, ook al klinkt dat gek. We zijn beschaamd en tevens bezeerd Dat we jou te weinig hebben gewaardeerd. Je had soms minder mooie trekjes Bij ijzel vielen velen op hun bekjes. Wat kraakte je dan vol leedvermaak Je was 's winters vaak een ondeugende snaak Niemand is volmaakt in dit leven dus deze streken zijn je nu vergeven. Jouw afwezigheid is nu een groot gemis. Dat is een feit dat wel zeker is. Hoe gaat het met de andere brug? Die torst nu veel meer verkeer over zijn rug. Hij heeft heimwee naar 't kameraadje en mist het gezellige burenpraatje Zie, hoe hij af en toe een traantje wegpinkt Door zijn verdwenen vriend voelt hij zich verminkt. Die twee bruggen horen bij elkaar. Nu is er maar één en dat vinden we naar. Zal men jou nog op kunnen knappen? Zodat we weer over je kunnen stappen? Geliefde brug je beseft toch wel Dat we snakken naar jouw volledig herstel! Dus mooie vertrouwde witte brug Kom zo spoedig mogelijk naar ons terug. leder die van ons stadje houdt weet: Zonder jou is Zierikzee niet meer compleet. Leny Streefkerk-Levasier Deze rubriek verschijnt wekelijks In de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten ie hebben kan deze op sturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. ZIERIKZEE - Alle 25.000 houders van de Zeeland kaart kunnen hun chipkaart binnenkort omruilen te gen de Chipper. De Zeelandkaart is in feite de voorlo per van de Chipper, een initiatief van PTT Telecom en de Postbank. MIDDELBURG (ANP) - Bij Staalbedrijf Herstaco in Middelburg' zijn de afgelopen drie jaar regelmatig faxen met zeer vertrouwelijke gegevens over gedeti neerden binnengekomen. De gegevens waren be stemd voor de penitentiaire inrichting Torentijd in dezelfde stad. MIDDELBURG - Nationaal, internationaal en mo biel bellen wordt voor de Zeeuwen goedkoper met de introductie door Zeka Tel MultiCommunicatie van Bel*1600.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5