ySfullum Kermissen zwaar onder vuur Blauwe mossel dreigt uit Nederland te verdwijnen Feest in boerendracht Kassenbouw aantasting 'maagdelijk' Schouwen Symposium kerncentrale Meer subsidie mogelijk voor duurzaam bouwen Leden LTC Zierikzee eens met compromis lichtmasten AGENDA Drank- en horecabeleid Zonnemaire wil praathuis 3 Stad en Lande waarschuwt commissie ZIERIKZEE - De vereniging Stad en Lane van Schou- wen-Duiveland heeft maandagavond in de commis sie ROEZ nogmaals een stevig pleidooi gehouden te gen de uitbreiding van het kassengebied in Sirjansland. De heer Schorer maakte van de gelegeheid gebruik om na mens Stad en Lande in te spreken. ,,Er wordt in wezen een industriegebied gemaakt. Het college haalt 'Een paard vanTroje' binnen. Uit de gla zen doos komen de komende decennia alle elementen te voorschijn die kenmerkend zijn voor de Randstad en het Westland: Landschapsverar ming, lucht-, water- en grond- vervuiling, geluidsoverlast en steeds meer asfalt. Kortom verlies van natuur, rust en ruimte. We willen u daarom waarschuwen voor een licht vaardig besluit. Ons advies is, laat- het bij de bedrijven die er nu zitten en haal er geen nieuwe bij, dan ligt er over tien jaar al 40 hectare netto glas. En dat is meer dan genoeg. "Hoewel sommige commissieleden (Groen- Links) zich bij Schorer aan sloten, bleek een meerder heid van hen toch meer voordelen dan nadelen te zien in een uitbreiding van het kassengebied. P. van der Mei- de (SGP/GPV) „E)e toon van de inspreker is te zwaar aan gezet. Glastuinbouw is tegen woordig een duurzame ont wikkeling. We moeten de bezwaren minimaliseren en de voordelen optimaliseren." Het CDA toonde zich bij mon de van R. van der Wekken blij met de extra werkgelegen heid want, ,,die kunnen we gebruiken." Wethouder C. Veerhoek sloot zich daarbij aan net als A van den Berge (PvdA): „Inpassen in een ge bied is beter dan her en der verspreid toestaan en het le vert veel werkgelegenheid op."J. van der Veer (D66) wees nog wel op de kosten die het wellicht voor de gemeente met zich mee zou brengen. Veerhoek kon die nog niet precies inschatten. „Maar er is wel haast nodig met de pro cedure, anders loopt het voor- bereidingsbesluit af en dan moet de gemeente bouwaan- vragen afwijzen." Voor april wil het college een totaalplan presenteren. ZIERIKZEE - De leden van LTC Zierikzee zijn maandagavond tijdens de algemene ledenverga dering akkoord gegaan met het compromisvoor stel van het bestuur in het lichtconflict met de omwonenden. Het gebruik van de licht masten op de tennisbaan in de Grevelingenstraat zal voortaan in de zomerperio de beperkt blijven tot 22.30 uur, in plaats van tot 23.00 uur en in de winterperiode tot 20.30 uur. Waar moge lijk zullen de tennissers ook zo veel mogelijk gebruik maken van de banen één en twee, waarvan de lichtmas ten de minste overlast ge ven. De LTC Zierikzee door breekt hiermee de impasse die ontstaan was in het con flict over het gebruik van de lichtmasten tussen bewo ners van de Krabstraat en de tennisvereniging. De be woners kantten zich des tijds tegen de ontwerp-mi- lieuvergunning, die de toenmalige gemeente Zie rikzee aan de LTC Zierikzee verstrekte voor het plaat sen van de lichtmasten. De rechtbank stelde de be woners medio 1996 in het ge lijk, maar de Raad van Sta te besliste in tweede instantie dat de lampen voorlopig toch mochten branden. Dit in afwachting van de bodemprocedure, die de Raad van State wilde uit voeren. Het bestuur van de LTC Zierikzee streefde naar een doorbreking van deze impasse en een betere ver standhouding met de be trokken bewoners door met een compromisvoorstel te komen. Eén van die bewoners, R. Kok, liet vorige week te genover deze krant al we ten, tevreden te zijn met dit voorstel van het LTC be stuur. BORSSELE - De Elektrici- teits-Produktiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ) sluit maandag 2 maart het project Modificaties van de kerncen trale Borssele officieel af met een symposium. De voorzitter van de Raad van Commissarissen van EPZ, H. Crijns, verricht om 16.15 uur de symbolische han deling. De EPZ heeft medio vorig jaar het project officieel afgerond. Het veiligheidsni veau van de eenheid is vol gens de elektriciteits-produk- tiemaatschappij als resultaat van de aanpassingen verge lijkbaar met dat van nieuw te bouwen kernenergiecentra les. Onderdeel van de modifi caties vormde de installatie van een compleet nieuwe re- gelzaal. Het symposium in het complex van de centrale in Borssele is van 13.00 tot 18.30 uur. KNEELE IX Oe lanhe bin jie noe al ier Kneele? Wè bienae 'n jaer. Wae bluuft d'n tied Helok- kig haet 't noe 'n stik beter mee je been. Je kan wee wat lööpe. Ja dat Wè. Mè ik weet nie of 't nog wè onderd pre- cent oord. Mè ik bin blie da'k 'n aende op knapt bin. Ik ao wel is docht, at m'n been d'r mè nie of mot op d'n duur. Aje zöó mè doelloos op 'n stoel zit stae je hedachten aok nie stille. Mè je weet wat 't spreekwoord zeit: 'n méns lie 't meest deu 't lijden wat 'n vreest, in nimmer op kom daehen. Zukke ménsen binne d'r nog a wat. Je krieg tehenwoordig nog al is bezoek van je femielje? Ja dat is mien aok op vaole. Ze wille nog a wat vö je doe? Ja da's wae. Ik ao a docht: zou dae niks achter zitte. Oe zoo? Wè zouë ze nie op m'n sentjes aeze? Dienk jie dat? J§ dae binne d'r wè bie die vertrouw ik vó heen sent. Vroeher zag je ze nie. In noe zouë ze de deure plat hae lööpe, noe ak in de lapmande zitte. Afijn, ik ouwe ze op 'n of- standje in laete nie meer los dan ik wil. Ik kan aoles zaelf nog rehele. In dat mot 'n mens doe Sje je verstand nog eit. In je motter aok rekenienhe mee ouwe dat 'n méns ier nie bluuft. In dat öör vee verhete. of t'r nie vaerder bie stille stae. Vö mien öörter vee re- held deu de boekouwer. Die betael de vaste lasten in de biedraehen an verschillende instandjes. Dat zit zöö. Ik was aoltied vee van uus. Soms maenden an 'n stik. In dat aok zöö mè laete. In de notaoris rehelt de naela- etenschap. Dat stae aomae vast. Mè d'n lesten tied bin ik 't mee m'n eihe nie eens. Zöö a je wè za weten datter bie 'n vriehezel vee nae de Ouwe Aevende haet. De rehering neemt z'n posje. In dat is nie hering aje heen naeste femiel je eit. Ik ao 'n eihe uus, nog twee uzen in Olland. Die ver uur ik. Dae bin'k vö 'n prikje an komme. 'n Kennis was om senten verlehe in kon z'n uzen nie kwiet. In toen kwammen bie mien. Ik wou ze eest nie ao. Mè ja ie zat zo moeilijk. In toen ze mè no- me. Noe zit ik nog me wat. 'k Ao d'r lanhe over docht Kneele, mè ik wil je 't noe wè zae. Wil der zouë motte trouwe. Noe oef je nie zöö te kleuren Je oef trek heen ja of nee te zaen. Mè ik vinde dit de beste op lossing vö beide. Laeter prae- tem'n wè vaerder. Trouwen Siem. M'n hoeije man dae is heen aere op m'n ööd die at dae over docht eit. Hè, hè je zuchter van. Ja, ik bin ineens uut m'n doen Siem. Dat mö je m'n mè nie kwae- lijk neme, WULLUM Dinsdag 3 februari Kerkwerve Start cursus 'zelf uw tuin ont werpen'. Dorpshuis 't Zuudènde. 19.30 uur. Woensdag 4 februari Zierikzee Spreekuur FNV. MFC. 10.00- 12.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcentrum. 14.30 uur. Vergadering Gemeenteraad Schouwen-Duiveland Theater Mondragon. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Regiobijeenkomst vereni ging oud-militairen Indië- gangers. Restaurant Molen berg. 13.30 uur. Scharendijke Algemene Vergadering van de Vekabo in De Putmeet in Scharendijke. 19.30 uur. Zonnemaire Openbare vergadering dorps raad. Dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 5 februari Zierikzee Start cursus Mandala's schil deren. MFC. 13.30-16.30 uur. Vergadering Gebiedscommis- sie; districtskantoor water schap. Kerkhof NZ. 19.30 uur. Vergadering commissie Grondgebiedzaken/Ruimte lijke Ordening en Economi sche Zaken. Theater Mondra gon. 19.30 uur. Oosterland Verkoping van lingerie. Con sistorie Oud Gereformeerde Gemeente. 19.30-21.00 uur. Vrijdag 6 februari Zierikzee Club to Classics Party iriet DJ Daan DJ Sjoerd. Brogum. 21.00 uur. Zonnemaire Uitvoering harmonie vereni ging Nut en Uitspanning. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 7 februari Zierikzee Workshop naaktmodelteke nen van Schildersclub Per spectief uit Zierikzee. 9.30 tot 11.30 uur. Datheen samenzangavond. Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Bluesrock Night met Magie Frankie en Be Careful. Brogum. 22.00 uur. Kerkwerve Feestavond sportvereniging WIK. Dorpshuis 't Zuudènde. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Optreden Bonetti's. Big S. 20.00 uur. Oosterland Blaaskapellenfestival. Sporthal Dr. Schutterstraat. 20.00 uur. Zondag 8 februari Haamstede Zangdienst Haamstede Zingt rondom het boek Job in de Gereformeerde kerk in Haamstede. 19.00 uur. Maandag 9 februari Scharendijke Districtsbijeenkomst Water schap. De Putmeet. 19.30 uur. Donderdag 19 februari Dinsdag 10 februari Zierikzee Start tweedelige ZVU-cursus Wees zuinig op uw lichaam: u hebt er maar één in de RSG Professor Zeeman. 19.30- 21.30 uur. Bruinisse CZAV-informatiebijeen- komst fruitteelt in Grevelin- genrestaurant Bruinisse. 19.15 uur. Woensdag 11 februari Zierikzee Sponsfiguren maken voor kinderen van 6 tot 10 jaar. Kreaclub de Lichtboei. MFC. Aanvang 14.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing over duinen door beel dend kunstenaar Marinus van Dijke in de Schutse. 19.30 tot 21.30 uur. Kerkwerve Open dag school voor Mode vormgeving Cathy de Vos. Ring 110.00 tot 12.00 uur, 14.00 tot 16.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Donderdag 12 februari Zierikzee Bijeenkomst over lesbisch bijbellezen in het MFC. 19.30 tot 21.30 uur. Nieuwerkerk Ledenvergadering Oranje vereniging. Plataanstraat 46. 20.00 uur. Veel partijen willen af van zondagopenstelling Brouwershaven Voor ehergie-en waterbesparing kwijt. Het hoort toch bij een kermis dat de ene kraam mu ziek A speelt en de andere B." Veerhoek ziet meer in een strenge controle op het ge luidsniveau, wil de grens op één meter van de luidspreker op 80 dba leggen en wil daar bovendien streng op controle ren. Volgens vele commissieleden was dat weer iets te streng, want 80 dba zou neerkomen op het geluid van geroeze moes in een bruin café. Zelfs van Huijbrecht mocht dat iets meer zijn. „Maar het moet niet ondraaglijk worden voor de burger. Dat is het nu wel." Ook H. de Vries van Groen- Links ervaarde een kermis zo. „Pokke herrie," vond zij het geluid van een kermis. Van der Veer bekeek het iets genuanceerder. „Termen als ondraaglijk vind ik overdre ven, maar het blijft wel her rie." Veel commissieleden op Schouwen-Duiveland willen af van de kermis oude stijl die te luidruchtig zou zijn en voor te veel over last zou zorgen. (Archieffoto) ZIERIKZEE - De kermissen op Schouwen-Duiveland liggen onder vuur. Het komende zomerseizoen blijft alles nog bij het oude, maar in de volgende jaren ko men botsauto's, zweefmolen, spookhuis en schiet tent in de verdrukking. Geluidsgrenzen, onderne mers, omwonenden en ge loofsovertuigingen staan de kermis oude stijl naar het le ven. P. Huijbrecht van het Zierikzees Ondernemers Col lectief maakte gisteren ge bruik van de inspreekmoge- lijkheid tijdens de commissie Ruimtelijke Ordening en Eco nomische Zaken. „De over last is zo groot. Burgers en on dernemers klagen steen en been. Het centrum is tijdens de kermis onbereikbaar, de woningen rondom onbewoon baar vanwege de geluidsover last en het winkelpubliek mijdt Zierikzee. Dat is geen goede zaak," vindt Huij brecht die wees op een aan toonbare omzetdaling. Bo vendien vindt de ZOC-voorzitter dat er te wei nig mogelijkheden zijn om kermisexploitanten die de re gels overtreden aan te pak ken. Huijbrecht ziet de kermis het liefst helemaal uit het Zierik- zeese centrum verdwijnen en de decibels beperkt door het gebruik van een geluidsbe grenzer. Bovendien zou één centrale muziekinstallatie de overlast volgens hem flink verminderen. Zijn pleidooi vond gehoor bij een groot deel van de commis sieleden. CDA-er R. van der Wekken voegde daar nog een bezwaar aan toe. De zondagse openstelling van de kermis in Brouwershaven. Daar moest ook een eind aan worden ge maakt. Dat voorstel viel niet alleen in goede aarde bij P. van der Meide (SGP/GPV) en J. Roukema (RPF), maar kon ook instemming vinden bij A. van den Berge (PvdA) en J. van der Veer (D66) „Ik heb geen principiële bezwaren te gen een openstelling op zon dag, maar toch vraag ik me af of je dat met het oog op ande re groepen moet doen," aldus Van der Veer. Gevoel Voor VVD-wethouder Veer hoek strookten de meningen van de commissieleden niet met het 'gevoel' dat hij bij kermissen had. „Verplaats je een kermis uit het centrum naar een evenemententerrein buiten de stad, dan is het voor mijn gevoel geen echte ker mis meer. Als je muziek gaat draaien over één centrale in stallatie, raak je daardoor een stukje authenticiteit De wethouder en de commis sieleden waren het er uitein delijk over eens dat het lopen de seizoen het beleid ongewijzigd moest blijven, maar dat er in het najaar wel flink geëvalueerd moet wor den. De advertenties om ex ploitanten te trekken zijn bo vendien al de deur uit. Bij de evaluatie hoort een hoorzit ting voor de inwoners van de zes kernen op het eiland waar jaarlijks een kermis wordt gehouden. Gezien de meningen in de co- missie kan het wel eens de laatste keer zijn dat de ker mis in Brouwershaven op zondag is geopend. Andere kermissen hoeven bovendien niet op uitbreiding te reke ning. Het centrum zal de ko mende jaren nog wel het ter rein zijn waar de kermis zal worden gehouden, maar ge luidsbegrenzers en een cen trale muziekinstallatie die zullen er, afgaande op de com missieleden, dan wel komen. Maar helemaal zonder kermis kan Schouwen-Duiveland ook niet. Daarom wees Veerhoek nog even op de 2,5 ton aan inkom sten die de gemeente jaarlijks aan verhuur en vergunningen opstrijkt. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil in de loop van dit jaar komen tot een uniform beleid op het ge bied van drank- en horeca- wetgeving. Op dit moment is er alleen voor de Westhoek sprake van een consistent beleid. Voor het midden en oostelijk deel van Schouwen-Duiveland wordt zolang een interimbe- leid ontwikkeld. Hiervoor verschijnt binnenkort een conceptnota. Hierover wordt vervolgens de mening ge vraagd van vertegenwoordi gers van de.horeca. Dit ge beurt tijdens het reguliere overleg van gemeente met on dernemers. ZONNEMAIRE - Zonnemaire wil een eigen praathuis. De dorpsraad heeft een speciale commissie samengesteld, die de mogelijkheden voor het creeëren ervan gaat onderzoe ken. Die commissie stelt zich ten doel voor 1 juli dit jaar een concreet plan op tafel te heb ben. Het onderwerp komt woensdagavond ook aan de orde tijdens de openbare ver gadering van de dorpsraad Zonnemaire in het dorpshuis, aanvang 20.00 uur. ZIERIKZEE - De stimuleringsregeling voor duur zaam bouwen, de zogenaamde Dubo-regeling is aan gepast. Via deze regeling is het mogelijk om subsidie te krijgen voor voorzieningen op het gebied van ener gie, waterbesparing en/of geluidsisolatie. Ook voor het gebruik van mi lieuvriendelijke bouwmate rialen kan men subsidie aan vragen. Deze regeling is van toepas sing voor eigenaren van een permanent bewoonde en een voor 1996 opgeleverde wo ning. Voorwaarden waaraan men moet voldoen zijn: De ge hele schil van de woning (ge vels met ramen, deuren, ko zijnen en dak en vloer) moet voldoen aan een minimumni veau van isolatie. De subsidie wordt alleen dan gegeven als de aanvrager nog niet is begonnen met de bouwwerkzaamheden. Het subsidiebedrag is minimaal 500 gulden en maximaal 5000 gulden. De Dubo-regeling geldt nog tot 31 december 1998. Meer in formatie, aanvraagformulie ren en de brochure kunnen aangevraagd worden bij Oos- terschelderegio BWS, Post bus 2118, 44660 MC Goes, tele foon: 0113-249700. Volgens onderzoeker uit Yerseke den zich allemaal in boerendracht gehuld en nog eens honderdvijftig bruiloftsgasten kwa men 's avonds als boer en boerin naar het feest. De boerendracht varieerde van kledij uit Duitsland - het land van herkomst van de bruid - tot uit alle windstreken van Neder land. Alleen de originele Schouwse dracht was niet te zien. (Foto: Marieke Mandemaker) YERSEKE - De inheemse blauwe mossel (mytilus edulis) zal op steeds meer plaatsen langs de Atlanti sche kust van Frankrijk en Spanje en op termijn ook uit Nederlandse wateren verdwijnen. Dat zegt dr. H. Hummel van het Nederlands Instituut voor Oecolo- gisch Onderzoek en het Centrum voor Estuariene en Mariene Oecologie in Yerseke. De oorzaak van het mogelijk verdwijnen van deze hier zo bekende consumptie-mossel en het steeds verder naar het noorden opschuiven van de Middellandse-zee-mossel (mytilus galloprovincalis) is volgens Hummel de vervui ling en opwarming van het water. Hij baseert zijn voor spelling op onderzoeksresul taten van de laatste zeven jaar. Hummel is coördinator van een groot onderzoeksproject naar de verspreiding van ver schillende zoutwaterdier soorten. Behalve het ge noemd onderzoeksinstituut uit Yerseke doen aan dit pro ject ook Franse, Italiaanse, Russische en Noorse weten schappers mee. De belangrijkste vraag van dit onderzoek is welke facto ren de grens van het versprei dingsgebied van een dier soort bepalen. In het geval van het nonnetje - een klein tweekleppig roze schelpdier dat algemeen is in de Zeeuwse wateren - bleek dat naast de temperatuur van het water ook vervuiling van de Franse en Spaanse kustwateren een rol speelde bij de achteruit gang van deze soort. Behalve het nonnetje bleek ook de blauwe mossel zich steeds meer noordwaarts terug te trekken. Blauwe mossel en Middel- landse-zee-mossel zijn uiter lijk nauwelijks van elkaar te onderscheiden. Hummel ge bruikte daarom moleculaire technieken om de twee mos selsoorten te determineren. Een belangrijk verschil tus sen de twee soorten is dat de Middellandse-zee-mossel be ter geschikt is voor hangcul- tures dan de blauwe mossel. Het Yersekse onderzoek- zoeksinstituut doet funda menteel onderzoek naar bio logische processen in riviermondingen en kustwa teren. Het instituut is ont staan uit het voormalige Del ta-instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek dat de biologische gevolgen van de Deltawerken onder zocht. In 1992 fuseerde het in stituut met het Limnologisch Instituut in Nieuwersluis en het Instituut voor Oecolo- gisch Onderzoek in Heteren tot het Nederlands Instituut voor Oecologisch Onderzoek (NIOO). Het NIOO is een in stituut van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. „De bedoeling van dit feest is dat iedereen die komt zichzelf verkleedt als boer of boerin." Dat stond op de uitnodiging voor het 25-jarig bruiloftsfeest van Piet Jan van der Schoor en Erika Kahle in Bruinisse. De feestzaal was zelfs speciaal voor de gelegenheid omge bouwd tot boerenschuur. Het idee van de feestcommissie sloeg, zo bleek, bijzonder aan. De veertig gasten die 's middags kwamen had-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3