Bagdad zou inbinden Verbreden van de werkgelegenheid Druk op afschaffen van bouwvakantie neemt toe Brabantse politiechef bepleit inzet pepergas Vrouw ten onrechte als seropositief aangemerkt Kans op besmettelijke dierziekten neemt toe De Breitling Orbiter mag China niet over Veel schade door gladheid WATERSTANDEN Marine helpt bij redding Oudste raadslid is overleden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 Op dit moment kunnen deze bedrijven nog een plaatsje vinden op de bedrijventerrei nen bij Haamstede en Renes- se. Naast het inspelen op behoef ten van gezinnen met kinde ren zal het recreatiebeleid gQr richt zijn op het aantrekken van nieuwe doelgroepen. Door in de recreatiesector te streven naar kwaliteitsver betering seizoensverlen ging, productdifferentiatie en innovatie moet getracht worden Schouwen-Duiveland ook in de toekomst aantrek kelijk te houden voor recre anten. Een attractief landschap, een mooie en toegankelijke na tuur met daarbij een aantrek kelijk verblijfsklimaat, moe ten volgens de structuurvisie, zorgen voor vernieuwing, verbreding en versterking van het recreatieve aanbod. Prioriteit Gezien het beeldbepalende karakter van de landbouw voor het gebied wil de ge meente in de toekomst een aantal gebieden aanwijzen waar de agrarische functie de hoogste prioriteit heeft. In ge deelten van de regio met een waardevolle landschaps structuur wordt het gewenst geacht om relaties te leggen tussen landschap en agrari sche bedrijfsvoering. Bij knokpartijen in de horeca DEN BOSCH (ANP) - Korpschef E. van Hoorn van de regiopolitie Brabant Noord vindt dat uit de ernstige hloreca-incidenten die zich het afgelopen weekeinde in zijn regio voordeden, blijkt dat de politie een ex tra wapen nodig heeft. ,,lk doel daarmee op pep- perspray, dat minder gevaar lijk is dan het dienstpistool, maar belagers meer afschrikt Üan de knuppel." De politiecommissaris is er trots op dat zijn agenten de afweging hebben gemaakt om niet te schieten, „want daarmee was het incident dat zich' zaterdagnacht in het uit- gaansdorp Zeeland voordeed hoogstwaarschijnlijk ernstig geëscaleerd. Maar de wapen stok haalde zaterdagnacht weinig uit." Pepergas is een soort spuit bus met een extract van dat wordt geraffineerd uit rode pepers. Het gas veroorzaakt een, branderig gevoel in ogen en slokdarm eri maa,kt de ge troffene een tijdje weerloos. In de VS is vrijwel iedere agent er mee uitgerust. De commissaris zegt zich tegelijk te realiseren dat de Tweede Kamer zich tegen dit machts middel voor de politie heeft uitgesproken. Platteland Volgens de Brabantse politie chef moeten plattelandskorp sen zich bezinnen op de vraag wat hen te doen staat als het horecageweld in landelijke gebieden een structureel ver schijnsel blijkt. „Als dit verschijnsel zich voortzet zou de politie een re serve-eenheid kunnen vor men die in geval van nood snel te mobiliseren is. Zeg maar een soort Mobiele Hore- cabrigade". Kort geding om verkeerde diagnose ROTTERDAM (ANP) - Een vrouw heeft een kort ge ding aangespannen tegen het Academisch Zieken huis Rotterdam, omdat door een computerfout in haar medisch dossier stond vermeld dat zij seroposi tief was. Daar was echter geen sprake van. Vólgens het ziekenhuis is het „eigenlijk" uitgesloten dat bij meer patiënten een ver keerde diagnose -in het dos sier is gekomen. De vrouw ontdekte de fout zelf toen zij in 1994 haar dos sier meekreeg naar een ander ziekenhuis. Zij eist een scha devergoeding wegens geleden materiële en immateriële schade, omdat ze enorm is ge schrokken toen ze de diagno- se las. Nadat ze de fout had aange meld bij het ziekenhuis, duur de het een maand voor het zie kenhuis kon traceren waar het, mis was gegaan. „Dat kostte ons heel veel moeite", aldus de woordvoerder. „Het bleek uiteindelijk om een computerfout te gaan en er was maar zo'n ongelooflijk klein kansje dat het kon ge beuren, dat het eigenlijk uit gesloten is dat er verder ook fouten zijn gemaakt." Het ziekenhuis heeft steek proefsgewijs andere dossiers die in die tijd zijn uitgedraaid door de computer gecontro leerd. Daarbij zijn geen ande re fouten gevonden. DRIEBERGEN (ANP) - Door gladheid hebben zich dins dagochtend tot tien uur op de snelwegen 55 verkeersonge vallen voorgedaan, verspreid over het hele land. Twintig ongevallen deden zich voor in de nachtelijke uren en de rest tijdens de och tendspits. In totaal waren er 45 veelal lange files. Voor zo ver bekend vielen er vier lichtgewonden, bij een aanrij ding op de A67 (Turnhout- Venlo), zo meldt de verkeers politie in Driebergen. In de rest van de gevallen bleef het bij blikschade. Tijden en standen volgens getijdctabcl Hydro-mcteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 2JERIKZEE 4 febr. 08.35 149 02.20 -126 21.15 144 14.50 -160 5 febr. 09.35 140 03.15 -123 22.20 132 15.50 -149 ^ROOMPOT BUITEN 4 febr. 07.20 152 01.05 -124 19.55 145 13.40 -158 5 febr. 08.20 140 02.05 -119 21.10 130 14.45 -144 BRUINISSE 4 febr. 08.55 158 02.25 -136 21.25 157 14.50 -169 5 febr. 09.45 152 03.15 -133 22.25 145 15.45 -157 WEMELDINGE 4 febr. 08.45 172 02.25 -141 21.20 166 15.00 -174 5 febr. 09.40 161 03.25 -137 22.25 151 15.55 -162 Doodtij: 5 februari Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 Russische gezant komt positief gestemd uit onderhandelingen MOSKOU (AFP) - De Russische regering meent dat de missie van gezant Posoevaljoek in Bagdad „posi tieve resultaten" heeft opgeleverd. De woordvoer der van het Kremlin herhaalde dinsdag dat Bagdad concessies heeft gedaan in het conflict met de Ver enigde Naties. Bagdad begint tegemoet te komen aan de eisen van de internationale gemeenschap. Maandag ontstond verwar ring over de opstelling van het Iraakse regime, toen het Kx-emlin trots meldde dat Saddam Hussein tegenover Posoevaljoek tot toegevingen bereid was geweest. Saddam zou ingestemd hebben met de inspectie van acht van de 63 „presidentiële" eigendom men, die Bagdad eerder tot verboden gebied voor potten kijkers had verklaard. Dat was de aanleiding tot de hui- dige crisis. Een Iraakse minister ontken de later in alle toonaarden De Russen houden daarmee vol dat de Iraakse leider Sad dam Hussein tot inkeer komt en dat zijn regime bereid is omstreden wapenopslag- of productieplaatsen toch te la ten inspecteren. Gewapende actie tegen het land is niet no dig. China heeft dinsdag her haald resoluut tegenstander te zijn van militaire acties en houdt contact met Moskou over de toestand aan het di plomatieke front. De Ver enigde Staten blijven scep tisch en verzamelen steun voor militaire actie. dat dergelijke toezeggingen zijn gedaan. De woordvoer der van het Kremlin zei dins dag dat hij het niet kon hel pen dat de Iraakse leiders hun uitspraken niet coördineren, maar de toezeggingen zijn ge daan. De Amerikaanse president ziet Clinton weinig positiefs in het diplomatieke gekrioel. De dreiging van een militaire aanval van de VS op Irak blijft. De bij de vorige crisis tussen de VN en Irak zo suc cesvolle Russische diploma tie heeft feitelijk nog steeds niets concreets opgeleverd. Terwijl de Amerikaanse pre sident maandag in een tele foongesprek met zijn Russi sche ambtgenoot Jeltsin zei dat „de tijd voor diplomatie snel verstrijkt", arriveerde een derde Amerikaanse vlieg- dekschip in de Perzische Golf. Eerder op de dag had het Witte Huis al in bedekte termen met een nucleaire aanval op Irak gedreigd via de mededeling dat de VS „snel en verwoestend" zullen optreden als Bagdad een van de bondgenoten van de VS met chemische of biologische wapens aanvalt.' Rondreis Op de laatste dag van haar rondreis door een aantal Ara bische landen probeert de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Albright dinsdag nog in Bahrein en Cairo steun te krijgen voor de harde Amerikaanse opstel ling in het conflict. Ook in Irak zijn westerse di plomaten in actie. In Bagdad praat de Franse diplomaat Dufourq met de Iraakse lei ding over een politieke oplos sing. De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Esmat Abdel Meguid, onderneemt daar eveneens een bemidde lingspoging. Chemische wapens De Britse minister van Bui tenlandse Zaken Cook waar schuwde maandag dat Irak spel grote hoeveelheden che mische wapens kan produce ren als de wapeninspecties door Unscom ophouden. Dan kan Bagdad genoeg miltvuur maken voor twee raketten per week, aldus Cook. Ook de productie van een grote voor raad zenuwgas is volgens hem na het vertrek van de VN-wapeninspecteurs moge lijk. Collectieve sluiting bemoeilijkt bedrijfsvoering Steeds meer aannemers en toeleveringsbedrijven werken door tijdens de bouwvakantie. (Foto: Marijke Folkertsma) AMSTERDAM (ANP) - De druk om de collectieve bouwvakantie af te schaffen, neemt langzaam toe. Tweevijfde van de bouwbedrijven verwacht in de toekomst onder druk van opdrachtgevers ook in de zomerperiode de deur open te moeten houden. Het aantal bedrijven dat 's zomers doorwerkt neemt ook toe. Momenteel sluit driekwart collectief de deur, 5 procent werkt gewoon door en 20 procent doet het met een minimale bezetting. In 1991 ging nog 82 procent van de bedrijven in de zomerva kantie een aantal weken vol ledig op slot. Dit blijkt uit het onderzoek „De bouwvakantie" van het EIB (Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid). Ruim 40 procent van de bouwbedrijven ervaart de collectieve vakantie als een knelpunt in de bedrijfsvoe ring. Het grote verlies aan productiedagen noemt 38 procent als een probleem. Het niet kunnen voldoen aan de wensen van de opdracht gever vindt 32 procent een knelpunt. Een kwart noemt de verhoogde druk op de op- leveringsdatum als een be langrijk bezwaar. Uit het onderzoek blijkt dat de bedrijven elkaar een beet je in de greep houden en daarom niet staan te trappe len de collectieve vakantie af te schaffen. Het zijn met name de grotere onderne mingen die doorwerken. Als hoofdaannemers, onderaan nemers, handel en toeleve ranciers tegelijk de deuren sluiten, levert dat' voor de betrokken bedrijven de min ste afstemmingsverliezen op. Bijna 20 procent van de be drijven verwacht problemen met de materiaalvoorzie ning en beschikbaarheid van onderaannemers als zij in de vakantie wel doorwerken. Verstoring In het verlengde daarvan verwacht 15 procent vertra ging en verstoring van het bouwproces. Het EIB conclu deert dat het daarom voor bedrijven economisch gezien een rationele beslissing kan zijn met het hele bedrijf tege lijk op vakantie te gaan. Door groeiende mobiliteit DEN HAAG (ANP) - De dierengezondheidssitu- atie dreigt op lange termijn de achilleshiel van de Nederlandse veehouderij te worden. De kans op besmettingen met dierziekten zal, als er geen maatregelen worden genomen, in de toekomst eerder toe- dan afnemen. Dit concludeert de Nationa le Raad voor Landbouw kundig Onderzoek (NRLO) in het rapport Naar een ge zonde veehouderij. De stu die is vandaag, dinsdag, aangeboden aan directeur- generaal J. de Leeuw van het ministerie van Land bouw. Volgens de raad zal de kans op besmettelijke ziekten toenemen door de groeiende mobiliteit van mensen, die ren en goederen, de toene mende contacten met be smettingshaarden in Oost-Europa en de groeien de omvang van de veehou derij. Het Europese beleid om beesten niet te vaccine ren tegen besmettelijke dierziekten als varkenspest en mond- en klauwzeer leidt ook tot grote ziekterisico's, aldus de raad. De organisatie stelt dat de Nederlandse veehouderij en de Nederlandse overheid voor een groot dilemma worden geplaatst. „Noch het vasthouden aan non vaccinatie, noch het opge ven daarvan is aantrekke lijk. Het zoeken naar nieuwe strategieën vormt tot ver in het komende de cennium een grote uitdagng voor alle betrokkenen", schrijft de NRLO. De raad constateert ook dat informatie over de gezond- heidsstatus van de veesta pel wel volop wordt verza meld, maar onvoldoende wordt benut. Alle instellin gen die gegevens hebben, zouden nauwer moeten gaan samenwerken. In ene dergelijk netwerk moet het inzicht in risicofactoren voor ziekte-uitbraken ver groten. BRUSSEL (ANP) - Peking geeft geen toestemming aan de ballon Breitling Orbiter om over China te vliegen. Dat hebben de Chinese autoritei ten laten weten aan het vluchtcentrum in het Zwit serse Genève. Dat betekent dat de Belg, de Zwitser en de Brit aan boord van de ballon hun tocht rond de wereld moeten staken. Ondanks de diplomatieke in spanningen in Peking van de ambassadeurs van Groot- Brittannië, Zwitserland en België bleken de Chinese au toriteiten niet te vermurwen. De bemanning wil de ballon woensdag aan de grond zetten in de buurt van de Nepalese hoofdstad Kathmandu. De Belg Wim Verstraeten re ageerde dinsdag ontgoocheld op het nieuws. Volgens hem zou de poging om rond de we reld te vliegen geslaagd zijn als China had meegewerkt. „Over vier dagen zouden we Mexico bereikt hebben." De ballon was woensdag op gestegen in Zwitserland. Het was de veertiende poging om met een luchtballon rond de wereld te vliegen. DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse marine is dinsdag ochtend bezig met het redden van een Spaans vrachtschip in de Atlantische Oceaan. Het schip bevindt zich 500 ki lometer ten westen van Gi braltar. Dertien drenkelin gen zijn inmiddels gered, één bemanningslid bevindt zich nog op een reddingsvlot. Het weer in het gebied is zeer slecht. De reddingsoperatie wordt naast het Nederlandse fregat Tromp uitgevoerd door een fregatten van de marine van Canada en Groot-Brittannië. De schepen maken deel uit van een Navo-eskader dat in de buurt was. UITGEBRAND BEVERWIJK (ANP) - Het Sportfondsenbad in Bever wijk is in vlammen opge gaan. De brandweer is nog be zig met nablussen. Dat heeft de brandweer in Haarlem be kend gemaakt.Het zwembad ligt in een woonwijk. Voorzo ver bekend zijn geen gevaar lijke stoffen vrijgekomen. Bij het nablussen is de brand weer wel voorbereid op het eventueel vlam vatten van de opslag van chloor. Suske en Wiske 'DE MOMPELENDE MUMMIE'' door Willy Vandersteen Verwachting Vm zaterdag 7 februari WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht west 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 1 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht z.west 4 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 4febr. Zon op 08.16, onder 17.31 Maan op 11.54, onder 01.46 5febr. Zon op 08.14, onder 17.33 Maan op 12.31onder 02.58 Volle maan: 11 februari (11.24) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Na het koude weekeinde, zit de vorst goed in de grond. Met de dooiaanval die gisteren inzette, resul teerde dat afgelopen nacht en van- tochtend in gladheid op uitgebreide schaal. En komende nacht behoort dat weer tot de mogelijkheid. Van avond klaart het hier en daar op en op de meeste pfeatsen blijft het droog. De temperatuur zakt bij opklaringen in het binnenland weer onder het vriespunt. Natte weggedeelten kun nen door opvriezing dan opnieuw glad worden. Bovendien kan op een enkele plaats ook gladheid ontstaan door aanvriezing van mist. Morgen loopt de temperatuur op tot een graad of 5. Er zijn wolkenvelden waar op de meeste plaatsen de zon gere geld doorheen komt. Later neemt in het noorden van het land de bewol king toe, maar veel neerslag wordt daaruit niet verwacht. Bij dit alles staat een matige zuidwestenwind, die op de Wadden af en toe aantrekt tot krachtig. Komende dagen kwak kelt de winter door; 's nachts ligt de temperatuur rond het vriespunt en overdag wordt het een graad of 6. HENGELO (ANP) - Het oud ste raadslid van Nederland, de Hengeloër Alle Kost, is zondag op 88-jarige leeftijd overleden. De raadsnestor was in 1992 medeoprichter van landelijke ouderenpartij Unie 55-plus. In Hengelo beklede Kost één van de drie zetels die de partij tijdens verkiezingen in 1994 in Hengelo won. Het raadslid was al geruime tijd ernstig ziek. In verband met de korte tijd tot de volgende gemeen teraadsverkiezingen op 3 maart wordt Kost waar schijnlijk niet opgevolgd. TEGENVALLERS ROTTERDAM (ANP) - Minis- ter Zalm van Financiën ver wacht dit jaar tegenvallers in de uitgaven voor gezond heidszorg en de opvang van asielzoekers. Het gaat om honderden miljoenen. De mi nister weet nog niet of de te genvallers tot extra bezuini gingen moeten leiden. Er zijn namelijk ook meevallers te verwachten. ZIERIKZEESCHE BH NIEUWSBODE Él Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18 00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 78 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7.80 De advertentiepnjzen zijn exclusiel 17Vj)% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 2