VOETBAL Zwijnen in laatste seconde Van der Wielen blij met een 23e plaats Toekomst tennisster Graf hoogst onzeker 1 Tactische ingrepen All-Ready voldoen voorzege op Nikantes Korda krijgt standbeeld in geboorteland Tsjechië Nederland verwelkomd in het olympisch dorp Amerikanen voetballen na 49 jaar weer tegen Cuba Bos verkouden, Wennemars heeft last van jetlag Tegenstander Geesink is stille kracht MAANDAG 2 FEBRUARI 1998 NR 26325 9 Tijdens Grunobokaal in Groningen GRONINGEN - Leon van der Wielen is afgelopen weekeinde bij de Grunobokaal in Groningen, plaatsingswedstrijden voor het NK allround, op een 23e plaats geëindigd. Hij reed geen persoon lijke records. zijn persoonlijke record op de vijf kilometer. Overi gens verbeterde geen enkele schaatser zijn pr in Gronin gen. Daarvoor waren de om standigheden in de hal niet goed genoeg. De 29-jarige rijder zetten de volgende tijden neer: 500 meter in 41.05 seconden, 1.500 meter in 2.03.52 en 5.000 meter in 7.36.28. Van der Wielen plaatste zich door deze resultaten niet voor de afsluitende tien ki lometer. Met het gewest Zuid-Holland werd hij der de in de eindstand van de Zilveren Schaats, een soort ploegenklassement. Het (lange) seizoen is ria Groningen niet voorbij. Ko mend weekeinde is hij ac tief in Den Haag bij de sprintmeerkamp (tweemaal 500 en 1.000 meter). Over drie weken staat in de resi dentie een grote meerkamp op het programma. Geert van der Wielen: ,,Als je bo venin zit, krijg je veel wed strijden." ,,Voor ons is dat goed,',' zei vader Geert van der Wielen maandagochtend, die zijn zoon vaak begeleidt bij wedstrijden. Ze hadden ver wacht ver in de achterhoede te geraken. Met een deelne mersveld van 32 schaatsers viel dat dus mee. Van der Wielen was in het Groningse sportcentrum Kardinge de enige niet-gese- lecteerde rijder. Alle andere personen zitten in Jong Oranje of in de gewestelijke selectie. Ondanks de voor sportbegrippen lage klasse ring van een 23e stek viel de Zierikzeeënaar op, ook bij oud-trainer Jan de Kok, de huidige coach van Jong Oranje. „Leon kreeg com plimenten dat hij zo goed had gepresteerd," sprak va der Van der Wielen met schorre stem na het geven van de vele aanwijzingen tijdens de Grunobokaal. De prestaties van Van der Wielen waren niet eens zo slecht'. Als één van de weini gen bleef hij in de buurt van Duitse speelster staakt trainingen WENEN (DPA/RTR) - De terugkeer van Steffi Graf op de tennisbaan is hoogst onzeker. De Duitse winna res van 21 grand slams meldde zich vrijdag af voor het toernooi van Tokio waar ze na acht maanden haar rentree zou maken. Graf (28) liep bij de laatste training in Mannheim een peesontsteking in de linker knie op. Aan die knie werd ze acht maanden geleden geope reerd in Wenen; Na de ontste king meldde de speelster zich direct in de Oostenrijkse hoofdstad bij chirurg Wein- stabl. Die adviseerde Graf haar ren tree voor onbepaalde tijd uit te stellen. ,,We hebben beslo ten haar terugkeer niet te for ceren," verklaarde hij. „Vroeger zou Steffi daarover moeilijk gedaan hebben, maar tegenwoordig houdt ze meer rekening met haar ge zondheid." Graf heeft de trai ningen voorlopig gestaakt. Weinstabl heeft haar aange raden terug te keren naar het gezondheidscentrum van Wil li Dung in Gars-Kamp, waar ze na haar operatie langdurig revalideerde. Dung bezit vol gens Weinstabl alle appara tuur om Graf goed te behan delen. Het was de vierde keer dat Graf gedwongen werd haar rentree uit te stellen. In no vember had ze willen terug keren in Philadelphia, daar na twee weken later in dé Masters of Champions in Frankfurt. Beide keren meld de ze zich kort ervoor af. Daarna schreef ze zich in voor de Australian Open. Ook die Grand Slam bleek niet haal baar, waarna Tokio als alter natief verscheen. Op de we reldranglijst staat Graf maandag 49e. PRAAG (DPA) - De Tsjechische tennisser Petr Kor da, winnaar van de Australian Open, krijgt een standbeeld in Praag. Volgens het nationale persbu reau CTK komt er binnenkort een marmeren buste van de dertigjarige in de grote ten- nishal van de Tsjechishe Ten- nisbond.Korda veroverde zondag in Melbourne zijn eer ste Grand Slam-titel door een afgetekende overwinning in de finale op de Chileen Marce- lo Rios. Korda kwam verras send in het toptennis terug nadat hij in 1995 bijna zijn racket in de bomen had ge hangen wegens slepende bles sures. SAB A 1 - Zierikzee Al 4-1, Philippine Al - DFS Al 4-1, Aardenburg Al - SKNWK Al 3-3, MEVO Al - Duiveland Al 3-1. Zierikzee BI - BSC BI 0-6, SKNWK BI - AZW BI 2-3, Duiveland BI - 's-Heer ArendskerkeBl 0-18, Renesse BI - Dauwendaele B2 6-1, Kruiningen BI - Renesse B2 uitg., Brouwershaven BI - DFS BI 5-7. Zierikzee Cl - Steen Cl 9-2, Hontenisse Cl - Bruse Boys Cl 2-6, Noormannen Cl - Zie rikzee C2 1-3, WIK Cl - Drei- schor Cl 9-0, MEVO Cl - Zee land Sport C2 3-0, RCS C3 - SKNWK Cl 1-1, DFS Cl - Colpl. Boys Cl 8-1, Renesse Cl-Zierikzee C3M9-1. Terneuzen D2 - Zierikzee Dl 2-7, Goes Dl - Duiveland Dl 6- I, Bruse Boys Dl - Zeeland Sport Dl 0-7, Luctor '88 Dl - DFS Dl 10-6. Colpl. Boys Dl M - Bruse Boys Dl 1-2, Zierik zee D2 - Wissenkerke Dl 0-14, Noormannen D2 - SKNWK Dl 2-2, DFS D2 - Domburg D2 3-7, ZSC Dl - Brouwershaven Dl 3-7, Dreischor Dl - WIK Dl 2- 4, Kapelle D3 - Renesse Dl 5- II, RCS D4-MEVO Dl 2-0. G-voetbal: Schouwen-Duive- land 1 - Oranje Wit 1 9-1 Zierikzee - E-pupillen: Bruse Boys 1 - Colpl. boys 2 0-2, ZSC 1 - WIK 1 1-0, Bruse Boys 1 - ZSC 1 1-1, Colpl. Boys 2 - WIK 1 0-0, Bruse Boys 1 - WIK 11-1, Colpl. Boys 2 - ZSC 1 4-1, WIK 2 - Bruse Boys 3 1-0, Zierikzee 1 - Wissenkerke 1 1-1, WIK 2 - Zierikzee 1 0-1, Bruse Boys 3 - Wissenkerke 1 0-4, WIK 2 - Wissenkerke 1 0-1, Bruse Boys 3 - Zierikzee 1 1-5, Zie rikzee 2 - SKNWK 1 0-1, ME VO 2 - Bevelanders 1 0-1, Zie rikzee 2 - MEVO 2 1-0, SKNWK 1 - Bevelanders 1 0-0, Zierikzee 2 - Bevelanders 1 0- 2, SKNWK 1 - MEVO 2 0-0. SKNWK 2 - Zierikzee 3 0-1, Brouwershaven 1 - Bevelan ders 2 0-0, SKNWK 2 - Brou wershaven 1 0-1, Zierikzee 3 - Bevelanders 2 1-0, SKNWK 2 - Bevelanders 2 1-1, Zierikzee 3 - Brouwershaven 1 0-0, Renes se 1 - MEVO 1 0-5, Duiveland 1 - DFS 1 0-0, Renesse 1 - Duive land 1 0-0, MEVO 1 - DFS 1 1- 1, Renesse 1 - DFS 1 0-5, ME VO 1 - Duiveland 1 1-0, Zonnemaire I - Bruse Boys 2 0-0, MEVO 3 - Bevelanders 3 0- 0. Zonnemaire 1 - MEVO 3 2-0, Bruse Boys 2 - Bevelanders-3 0-0, Zonnemaire 1 - Bevelan ders 3 0-0, Bruse Boys 2 - ME VO 3 1-0. Peter Bos maakt met gelijkspel tegen Westlandia rentree hij handballers Delta Sport NAGANO (ANP) - De Nederlandse delegatie is zon dag officieel verwelkomd in het olympisch dorp in Nagano. Chef de mission Ard Schenk en de sprint- ploeg onder leiding van schaatscoach Peter Mueller waren bij de ceremonie aanwezig. Nederland was de eerste van de drie landen die op het strakke programma voor 13 uur 30 waren voorzien. Polen en Zweden volgden. Eigenlijk werd Nederland twee keer verwelkomd. Na 'the Nether lands' werd 'Holland' in plaats van 'Poland' genoemd. De taalproblemen zijn een van de grootste zorgen voor de organisatie van de acht tiende Winterspelen. Een 25-tal leerlingen van de Kawanakajima-basisschool uit Nagano waagde zich niet temin aan het Wilhelmus. Na een jaar oefenen kwam de tekst redelijk verstaanbaar over. Jan Bos en Erben Wen- nemars hoorden hun eigen volkslied op klompen aan, Jakko-Jan Leeuwangh zorg de met zijn geverfde haardos 1 voor een oranje tintje. Sandra Zwolle, Marieke Wijsman en Marianne Timmer brachten het aantal sporters op zes. Een aantal begeleiders com pleteerde het gezelschap, dat numeriek ver in de minder heid was bij de ploegen uit Polen en. Zweden. Rintje Ritsma liet het tafe reeltje aan zich voorbij gaan. De Europees kampioen al lround schaatsen bleef in het olympischdorp, kwam pas naar buiten toen de ceremo nie al was afgelopen en de Ne derlandse vlag al was gehe sen. Zijn coach Wopke de Vegt liep wel mee in de korte ere- ronde over het binnenterrein van het olympisch dorp. IOC-lid Anton Geesink was met zijn echtgenote en secre taris naar het olympisch dorp afgereisd om de officiële ont vangst te volgen. „Ik ken Sa- sahara al jaren," zei Geesink over de burgemeester van het olympisch dorp, die als wor stelaar in 1956 een gouden olympische medaille won. OAKLAND (DPA) - Na 49 jaar hebben de Verenigde Staten en Cuba weer tegen elkaar gevoetbald. De Amerikanen wonnen zondag in Oakland tijdens een tienlandentoernooi om de Gold Cup met 3-0 van de politieke aartsvijanden. De laatste ontmoeting tussen beide teams was in 1949 tij dens de kwalificatie voor het wereldkampioenschap in 1950 in Brazilië. Toen wonnen de yankees met 5-2. Tussen de twee landen zijn vooral sinds de zogenoemde rakettencrisis in 1963 nauwelijks sportcon- tacten geweest. Het was voor het eerst dat de twee landen tegen elkaar speelden op Amerikaanse bodem. Tijdens de eerste helft lieten het Amerikaanse team wei nig zien tegen de Cubaanse amateurs. Pas daarna scoor den eerst Roy Wegerle in de '55ste minuut en vervolgens Eric Wynalda drie minuten later. In de 75ste minuut be paalde Joe-Max Moore de eindstand via een strafschop. Op de eerste speeldag van het toernooi kwamen Guatemala en El Salvador niet tot sco ren. Trinidad/Tobago ver sloeg Honduras met 3-1. Van de tien deelnemers hebben Amerika, Mexico, Jamaica en Brazilië zich geplaatst voor de WK in Frankrijk. HARTAANVAL TREVISO (EFE) - Een fo-jari- ge supporter van de Italiaan se voetbalclub Treviso is zon dag na een confrontatie met fans van Cagliari overleden aan een hartaanval. Beide clubs hadden daarvoor in de Italiaanse tweede divisie te gen elkaar gespeeld. Fabio di Maio bevond zich midden in een groep vechtende suppor ters toen hij de aanval kreeg. Hij overleed korte tijd later in het ziekenhuis. NAGANO (ANP) - Het eer- ste trainingswedstrijdje op olympisch ijs leverde Jan Bos een goed gevoel op. De we reldkampioen sprint werd derde op de 500 meter. Erben Wennemars eindigde als zes de en heeft nog een week de tijd over zijn vermoeidheid heen te komen. Dan wacht ook hem in Nagano het echte werk. Bos heeft in de eerste dagen Japan nog weinig van olym pische koorts kunnen mer ken. „Dat zal nog wel ko men," meende de rijder uit Hierden. „Het is leuk in het olympisch dorp, deze baan is leuk. Maar Olympische Spe len? Nee, dit was gewoon een wedstrijdje." Bos heeft moei te met de airconditioning die in elk Japans etablissement op volle kracht draait. „Over al," zuchtte Bos. „Ik ben ook behoorlijk verkouden. Zater dag had ik een totale off-day en heb ik de trainingen maar laten schieten." Ploegmaat Erben Wennemars heeft nog niet met de jetlag kunnen afrekenen. „Ik ben moe, heb geen pit," zei Wen nemars in de gang van de M- Wave, waar 4000 toeschou wers van de vrije entree profiteerden om de schaat sers te kunnen zien. „Ik heb het gevoel als een oud wijf over het ijs te gaan." NAGANO (ANP) - Een stille kracht, die in 2001 misschien de machtigste sportofficial ter wereld is. Zo luidt de kwa lificering van dr. Jacques Rogge, 53, chirurg te Gent. Hij is de'grootste tegenstan der van Anton Geesink voor een plaats in het Executive Board (hoofdbestuur) van het Internationaal Olympisch Comité. Op 5 februari is de verkiezing in Nagano, pal voor de Olympische Winter spelen. Een dienaar van de sport die niet in de krant hoeft te staan, noemt Rogge zichzelf. Een bestuurder op de achter grond, maar wel met de nodi ge ambities. Jacques Rogge heeft een grote staat van dienst in de sport. Hij nam deel aan drie Olympische Spelen ('68, '72, '76), was we reldkampioen in de finnjol en chef de mission van België. Thuisrecord tegenstander na tweeëneenhalf jaar verbroken Jan-Willem van Nieuwenhuijze (rechts) werd in het belangrijke duel tegen Nikantes topscorer voor zijn ploeg. Hij maakte vier treffers. (Archieffoto) HOOGVLIET - All-Ready blijft het verrassend goed doen in de standaardklasse IA. De Zierikzeese korf balploeg staat na de, vooral tactische, zege (11-15) op Nikantes van afgelopen zaterdag tweede. Deze plaats geeft recht op promotie. De overwinning van All-Rea dy was van velerlei waarde. Sinds de oprichting van Ni kantes, een fusieclub tussen Hoogvliet en Waterschip, van tweeëneenhalf jaar geleden had het eerste team in de ei gen hal niet verloren. „Dat re cord hebben we aan diggelen geschoten," merkte All-Rea- dy-coach Peter Groenewoud terloops op, voor wie cijfers abstracte begrippen zijn. De trainer liet zich liever uit in lovende woorden over Pe ter Talen, de vervanger van de op wintersport zijnde Wou ter van Marle en normaliter speler in het tweede. „Hij heeft zijn taak honderd pro cent volbracht. Dat vind ik heel knap. Die één of twee keer dat hij in het eerste moet spelen, staat hij er." Talen kreeg vooral tactische aanwijzingen mee om één van de sterkste heren van het team uit Hoogvliet, dat door het verlies van zaterdag zijn titelkansen verspeelde, niet in de wedstrijd te laten ko- 1 men. Verder gaf Groenewoud zijn team de opdracht lange aanvallen te spelen om zo doende de tegenstander onge duldig te laten worden. Het Zierikzeese achttal slaagde volledig stond ondanks een spannende ruststand nooit achter. Groenewoud: „Nikantes heeft achter de fei ten aangelopen." Minder aantrekkelijk Hoewel de overwinning fraai te noemen was, Was het spel minder aantrekkelijk. Zeker niet zo mooi als "in sporthal Onderdak van een paar we ken terug. „Dat zal me een worst wezen," sprak de trai ner, die ondanks het bereiken van de tweede plaats - Oranje Zwart is de waarschijnlijke zaalkampioen in dc stan daardklasse - nog niet te veel ambities tentoonspreidt. Denken aan promotie is vol gens hem niet' aan de orde. Pas na volgende week, als concurrent voor de tweede stek, het Rotterdamse Thor, op bezoek in Zierikzee komt, kijkt Groenewoud verder. „Ik wil niet te veel druk op de ketel zetten." De A-junioren van All-Ready verloren zaterdag de topper tegen mede-kampioenskandi daat Stormvogels Al. Het jeugdteam uit Westkapelle bracht de Zierikzeese forma tie met 11-8 de eerste neder laag van het zaalseizoen toe. Doelpuntenmakers All-Rea dy: Van Nieuwenhuijze 4, Voshart, Brul, Snoek 3, Jon- gejan, Van Tiggelhoven 1, All-Ready A: Torensma 4, Krello 2* Van Tiggelhoven, Voshart 1. Standaardklasse IA Uitslagen: Nikantes-All-Rea- dy 11-15, Fluks-Thor 17-18, Spirit-Oranje Zwart 11-17. Stand: Oranje Zwart 10-18, Nikantes 10-12, All-Ready 10- 12. Thor 10-12, Fluks 10-8, DES 8-8, Spirit 9-6, ODI9-0. Overige uitslagen: All-Ready CM-Swift CM 11-1, All-Ready B-TOP B 7-2, Stormvogels Al-All-Ready A 11-9, TOGO E-All-Ready E 0-4. plaus of zoiets dergelijks. Maar Bos was terug en her enigd met vader Piet en broer Erwin, iets wat sinds een aan tal seizoenen niet was voorge komen toen het drietal in Del ta Sport 2 acteerde. Voor zijn gevoel werd Bos te laat ingebracht door de Belgi sche coach. Niet dat Bos zijn ploeg op dat moment uit het dal kon trekken. „Niet dat ik ze had gemaakt," stelt hij zich terughoudend op. „Hij wil te graag," antwoordde De Brauwer. „We moeten hem tegen zichzelf in bescherming nemen." Maar dat de trainer hem er in de toekomst graag bij wil hebben, stak hij giste ren niet onder stoelen of ban ken. De Brauwer ziet in Bos een spelverdeler voor het team. Gezond Voor Bos ziet het handballe ven er weer gezond uit. Zijn rentree beschouwt hij vooral als een overwinning op zich zelf. „Ik kan weer handballen in plaats van op de tribune te zitten. Ik was niet'benauwd dat het niet goed zou gaan. Het gaat alleen maar beter." Zoals iedereen, voor- en te genstanders, was Bos van me ning dat Delta Sport de wed strijd niet uit handen had mogen geven. Hij kan bijna niet wachten tot het volgende duel zich aandient. Strijdlus tig en fanatiek kijkt hij uit zijn ogen: „Ik richt mijn blik op volgende week. Hopelijk speel ik dan iets langer dan vandaag." Dat Delta Sport een gewon nen duel uit handen gaf, was zo. klaar als een klontje. De eerste helft had Westlandia, dat vier basisspelers van vo rig seizoen miste maar wel vierde in de tweede divisie C staat, geen melk in de pap te brokkelen. Desalniettemin mocht Delta Sport het zich zélf aanrekenen dat het bij rust niet 2net 20-10 maar 'slechts' met 16-10 voorstond. Dat de ploegen met die cijfers gingen rusten, had twee oor zaken. Delta Sport liet te veel open kansen onbenut en doel man Bos hield er aan de ande re kant veel uit. Toch bleef de thuisploeg na de hervatting aanzienlijk aan de goede kant van de score. Westlandia knabbelde een doelpunt af van de marge van zes bij rust. Bij 20-15 scoorde Westlandia zes keer .op rij en produceerde Delta Sport niet eens fatsoenlijke kansen. Met nog een krappe tien minuten te gaan, kwam Westlandia voor het eerst in de wedstrijd op voorsprong, 20-21. Een her haling van het scoreverloop in het duel tegen EMM zat er aan te komen. Ideale kans Peter Lefèvre scoorde op die stand twee doelpunten en had de ideale kans de voorsprong iets op te schroeven. Hij faal de echter bij een strafworp op 22-21. Westlandia profiteerde onmiddellijk en scoorde tweemaal op rij, waarna Je an-Marie Toubiana met nog twee minuten te gaan de ge lijkmakende 23e treffer aan tekende. Delta Sport zou toch niet weer de boot ingaan, zag je mensen denken. De laatste halve minuut was een ijzingwekkende. Een aan val van Delta Sport smoorde, de uitbraak van Westlandia zag er angstaanjagend uit. Een uitgestrekt been van doelman Bos bezorgde Delta Sport een punt in - echt waar - de laatste seconde. Delta Sport-Westlandia: zwijnen of de terugkeer van Peter Bos. Doelpuntenmakers: Lefèvre 11, Toubiana 5, Schaalje, E. Bos 2, Nuyens, L. van Zwie- ten, Verwest 1. Tweede divisie C: Uitslagen: Delta Sport-West landia 23-23, Mountain Stars- HEC 32-27, Wings-EMM 25-29, Animo-Hellas 2 22-16, Ro- da'71-DWS 21-17. Stand: 1. EMM 13-22,2. Hellas 2 13-21, 3. Animo 13-18, 4. Westlandia 13-15, 5. Roda'71 13-14, 6. Wings 13-12, 7. Moun tain Stars 13-12, 8. Delta Sport 13-8, 9. HEC 13-6, 10. DWS 13-3. ^ZIERIKZEE - Wat er zondagmiddag ook is gebeurd in het treffen tussen Nutsspaarbank/Delta Sport en Westlandia (23-23), de wedstrijd draaide eigenlijk om de familie Bos, vader Piet en zonen Erwin en Peter. Voor het eerst speelden ze samen in liet keurkorps van de Zierikzeese handbalvereniging. ,,Het geeft een apart gevoel," glom keeper Piet Bos van trots en .wan blijdschap. In de allerlaatste seconde redde hij Delta Sport van (weer) een nederlaag. De familie Bos vertoont ka raktertrekken van onkruid. Je kunt het wel uit de grond halen, maar ergens diep in de 'grond zit een stekje dat zijn Weg naar boven weet te vin- den. Piet Bos behoort met zijn 51 jaar tot de inboedel van de handbalclub en wordt vanzelf antiek. Een goede re servegoalie - de andere doel man Mare Veldhorst is er niet altijd vanwege zijn werk - is niet makkelijk te vinden, in het provinciaalse handbal. Pas als 4e vereniging een keeper op de kop heeft getikt, gaat Bos in de verkoop. Jongste zoon Erwin is dit sei zoen tot de selectie van trai ner Alex de Brauwer gaan be horen. Samen met Rick Evert.se en Jean-Marie Tou biana keerde hij terug naar Zierikzee. Als verloren zo nen, om maar in familiesfe ren te blijven, werden ze inge haald. Dagdromen Pa nog onder de lat, broer weer terug. Zou het niet mooi zijn als de derde Bos, Peter dus, daar ook niet bij was? Zo heeft hij vaak lopen dagdro men. En steeds ging hij min der dromen, steeds kwam de werkelijkheid dichter bij. 'Never say never again' luid de en luidt zijn motto. Zijn zo verfoeide rugklachten gingen over middels een simpele in greep onder zijn voet en Peter Bos meldde zich in sporthal Onderdak. De trainingsarbeid van de af gelopen weken resulteerde gisteren in een plaatsje bij de handbalselectie van Delta Sport. Na rust kreeg Bos van De Brauwer orders zich warm te lopen. Bij 21-21, niet de meest ideale stand, maakte Bos zijn rentree sinds het sei zoen 1992/1993, het jaar waar in Delta Sport voor het eerst en het laatst op het hoogste nationale niveau uitkwam. Zijn intrede in het veld werd niet verwelkomd met ap- Lars van Zwieten haalt uit. Zijn ploeg, Delta Sport, blonk tegen Westlandia uit in het missen van open kansen. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 9