The Scene toetst nieuw werk Zesde Modelbouwshow in Zeelandhallen Goes Thoolse jongeren op het dievenpad s Lach verstomt in 't Gelag Subsidie VAC verhoogd Politie vordert rijbewijzen van drie drankrijders in Zang- en orgelavond VORSTELIJK MAANDAG 2 FEBRUARI 1998 NR 26325 RECENSIE Ali Ponkow Campingarrangementen Beach Pop-weekend zijn rond BURGH-HAAMSTEDE - Ze waren op doorreis, de le den van The Scene en op die doorreis naar Brussel de den ze op uitnodiging van de Stichting Beach Pop vrijdag Haamstede aan. Een mooie gelegenheid om voorafgaand aan de opname van een nieuwe CD het daarvoor bestemde werk eens in de praktijk te toet sen. Leadzanger The Lau, Eus van Someren (gitaar), Emilé Blom van Assendelft (bas), Jeroen Booy (drums) en Dante Boon (key boards), oftewel: The Scene tijdens het optreden vrijdagavond in De Schutse in Haamstede. (Foto: Marijke Folkertsma) „Dit nummer is nog nooit live gespeeld," liet leadzanger Thê Lau het publiek weten en hij doelde op de song 'Zomer zonder regen.' Een lied, dat volgens hem best hier aan de Schouwse kust geschreven had kunnen worden. De op bouw komt overeen met voorgaande successen van The Scene, maar door middel van een computerachtige sound onderscheidt dit num mer zich toch danig. Nieuw en oud werden afge wisseld, want na de zomer zonder regen, gaven de leden van The Scene hun succes nummer 'Blauw' ten beste. De fans genoten, want 'Blauw' staat voor één van de mooiste teksten van deze for matie. Al moet gezegd, dat die teksten tijdens het live concert in dorpshuis De Schutse in Haamstede niet al te best verstaanbaar waren. De geluidskwaliteit liet over de gehele linie nogal te wen sen over. Zo zelfs dat gitarist Eus van Someren af en toe vertwijfeld naar het pyrami- de plafond keek, terwijl een op zich interessant nummer als 'Horizon' gedeeltelijk de mist in ging, omdat de mu ziek toen zelfs ging rondzin gen. Enthousiast De mensen die er waren toon den zich enthousiast, zowel over oud als nieuw werk. Dat laatste kenmerkt zich door behoorlijk wat afwisseling. Naast langzame nummers, wordt er flink wat tempo ge geven. Een nummer als 'Stil te zijn', ook voor die nieuw op te nemen CD in Brussel, on derscheidde zich vooral door een opmerkelijk aandeel van Dante Boon op keyboards. Het was overigens niet echt druk te noemen in De Schut se. ,,Ik denk zo'n 250 bezoe kers," zegt Beach Pop-organi sator Marco Verseput, maar zijn schatting lijkt zeer opti mistisch. Verseput is in elk geval blij met dit winterse aanloopconcert. Hij geeft eer lijkheidshalve toe, dat hij geen kapitaal behoeft neer te leggen voor dit optreden van The Scene. ,,Ik heb goede con tacten met ze, ik ken ze een beetje. Ze zijn op doorreis naar Brussel. Ze blijven met een crew van veertien a vijf tien mensen in hotel Bom sla pen en morgen gaan ze door naar Brussel en deze tussen stop gebruiken ze dus ook als try-out voor wat nieuwe num mers," aldus Verseput. In overleg met een woord voerder van het Belgische CD label, werd besloten de Belgi sche formatie Sweater in het voorprogramma te zetten. Ook daar toonde Verseput zich tevreden over. De avond ging bewust wat vroeg van start, maar ook voor het voor programma bestond, volgens hem, een redelijk goede be langstelling. Aanvankelijk was het de be doeling om drie aanloopcon certen als deze te houden voorafgaand aan het Beach Popfestival 1998. „Dat lukt niet, misschien dat er voor april nog een leuk aanbod komt om op in te spelen, maar ze kunnen ook na het eigenlij ke festival plaatsvinden," zegt Verseput. Hij heeft in middels geconstateerd, dat er in de organisatie van het ei genlijke Beach Pop Festival op 12 en 13 juni nu al heel veel tijd en energie gaat zitten, dus geeft hij er de voorkeur aan de aandacht niet onnodig te versnipperen. Zo'n winter- concert is overigens wel goed voor de teambuilding bij de vrijwillige medewerkers con stateert Verseput. Hij roemt de grote inzet en de inmiddels opgedane ervaring van die vrijwilligers. Met een concert van The Scene laat je als orga nisatie, volgens hem, ook zien dat je meer doet dan alleen in de dance-richting. Bovendien wordt er ook nieuw publiek mee aangeboord. Dat het nog niet storm loopt bij dit eerste concert vindt Verseput niet zo verwonderlijk. Het is immers ook een kwestie van opbou wen. „Sommigen wisten niet eens waar De Schutse was. Als je Brogum zegt, weet ie dereen dat. De Schutse niet, dat is een kwestie van even wennen." Het dorpshuis in Haamstede is niet echt de meest ideale plek voor een popconcert. Krachtstroom is er bijvoorbeeld niet. Daarom is er êen 100 KVA aggregaat met geluidsdemping inge huurd. Ook wil Versput graag klachten vanuit de buurt over geluidshinder voorkomen en is er derhalve voor gekozen redelijk vroeg te beginnen en het concert voor middernacht af te ron den. Ten aanzien van het Be ach Pop festival op 12 en 13 juni dit jaar kan hij laten we ten, dat de campingarrange menten inmiddels rond zijn. Voor 99,50 gulden kan men straks tweemaal op een cam ping overnachten, gebruik maken van de pendel van en naar het festivalterrein en be schikt men over een passe partout voor Beach Pop. Ze ker is inmiddels dat de campings Duinhoeve in Haamstede en de Elzenhof en De Brem in Renesse eraan meedoen. Met een vierde cam pinghouder wordt nog over legd. Verseput is in zijn nop jes met de structurele subsi die van 10.000 gulden, die de provincie Zeeland de Stich ting Beach Pop voor de ko mende drie jaar heeft toege zegd. Met de gemeente Schouwen-Duiveland moet nog onderhandeld' worden over een financiële bijdrage. Verseput meent er voor in aanmerking te komen. „We bieden toch een stukje sei zoensverlenging en maken heel veel promotie voor Schouwen-Duiveland." Op maandag 16 februari heeft hij er een gesprek over met wet houder P. Berrevoets-Ringel- berg en de betrokken beleids ambtenaar. 't Gelag, nieuwste voorstel ling van Fred Delfgaauw; za terdagavond 31 januari in Theater Mondragon in Zierik- zee. Theatermaker Fred Delf gaauw houdt van de lach als contrast met de ontroering. In zijn nieuwste voorstelling 't Gelag kan er wel gelachen worden, maar uiteindelijk verstomt de lach. Om te blij ven lachen is de sfeer in de huidige feestartikelenwin kel, oftewel het voormalige café veel te beklemmend. De dolle clown in zijn geruite jasje en blozende wangen moedigt zijn publiek er wel toe aan om te blijven lachen ook al staat de wereld in brand. Hij doet dat ook, zegt- tie en hij zal terugkomen, be- loofttie. 'Met hand op hart' voegt hij er in jiddische tong val aan toe, maar als hij zijn hand optilt, prijkt daar een Davidster onder, dus.... Het is één van die prachtige momenten in 't Gelag, waar op Delfgaauw zijn publiek stevig bij de strot grijpt. Hij laat je als toeschouwer wan kelen op de navrante balans tussen lach en pijn. De feest verlichting bijvoorbeeld flik kert plots vrolijk op, maar ook die blijkt weer in de de vorm van een Davidster te zijn opgehangen. En de vrolij ke tonen van 'In the mood', kenmerkend voor de bevrij- dingsroes, heeft je op zo'n mo ment nog nooit zo droevig ge maakt. Vergeten Hoofdpersoon Harry Drabbe leeft om te vergeten. Te ver geten, dat hij ooit aan die fle mende man vertelde dat Ro- MIDDELBURG - De Vrou wen Advies Commissie voor de Woningbouw in Zeeland krijgt tot en met 2001 jaar lijks een provinciale subsidie van 8.700 gulden. Dit is een verhoging met 2.500 sa, het meisje bij hen thuis in de kelder ook zo'n ster droeg. Leven om te vergeten, maar uiteindelijk vergeet Harry om te leven. Hij vlucht in zijn feestartikelen: somt de kwa liteiten op van fopdrollen en praat met zijn maskers. Har ry gaat nooit naar buiten en klanten komen er niet, Harry fantaseert ze. Totdat boek houder Van Kalfshoven in grijpt en hem met de neus op de feiten drukt: de zaak is failliet. De zaak of Harry's le ven? Delfgaauw doet het helemaal alleen. Alle personages wor den door hem leven ingebla zen en als toeschouwer weet je hét, maar vergeet je het. Het is of er een scala aan pers onages in 't Gelag aan je voor bij trekt: vader Drabbe, de oude kerels in het café, de lal lende man aan de bar, de zwoele vrouw met haar schuddende borsten en Van Kalfshoven natuurlijk. Delf gaauw beschikt over een uniek talent en weet dat te versterken met een indruk wekkende vormgeving, waarin je voortdurend nieu we metaforen ontdekt. Van 't Gelag niks dan goeds? Nee, niet helemaal. De aan loop is wat traag en in de dia logen tussen Harry en de boekhouder ligt een dip op de loer. Een beetje teveel van hetzelfde, teveel herhaling van zetten en wat mij betreft had er hier en daar wel iets meer licht op gezet mogen worden, zonder de magie te verbreken natuurlijk. Het zijn kanttekeningen in de marge. De voorstelling doet waar hij voor gemaakt is: het publiek opzadelen met de vraag 'waarom toch die oor log?' gulden in vergelijking met voorgaande jaren. De advies commissie heeft hierop aan gedrongen omdat de porto- en telefoonkosten zijn verhoogd en de werkzaamheden van de vrijwilligers zijn toegeno men. THOLEN - De politie van Tholen heeft de afgelo pen week twee groepen minderjarigen aangehou den op verdenking van diefstal en inbraak. Drie jongens, in de leeftijd van 8 tot 13 jaar, werden verhoord in verband met in braken in een leegstaande woning in Oud:Vossemeer. Tijdens bezoeken aan de ou derlijke woningen van de jongeren werden diverse ge stolen goederen aangetrof fen. Tevens bleek dat de drie op diverse plekken in Oud- Vossemeer muren, borden en goederen met spuitbus sen met verf hadden bespo ten.Vijf andere jongeren in de leeftijd van 12 tot 14 jaar werden aangehouden in ver band met diefstal van snoepgoed en levensmidde len uit een supermarkt in Sint Maartensdijk. Door de 51-jarige eigenaar van de su permarkt is aangifte ge daan van winkeldiefstal. De politie sluit meer aan houdingen in deze zaak niet uit. Tegen de acht jongeren is proces-verbaal opgemaakt en zij zullen zich ter zijner tijd voor hun gedrag moeten verantwoorden. Tijdens grote alcoholcontrole GOES - Tijdens een grote alcoholcontrole in de Oos- terschelderegio heeft de politie vrijdagavond drie rijbewijzen ingevorderd. Van 22.00 tot 1.00 uur werd gecontroleerd op de Deltaweg (N286) op Noord Beveland. Van de 380 automobilisten moesten er 46 een blaastest ondergaan. Een 38-jarige be stuurder uit Bergen op Zoom blies zich rond 00.30 uur in de problemen. Hij bleek ruim drie keêr de toegestane hoe veelheid alcohol te blazen. Na het inleveren van zijn veer tien dagen daarvoor verlopen rijbewijs, mocht hij met een dagvaarding en een rijverbod van acht uur naar huis. Een 22-jarige man uit Krab- bendijke werd op de Spoor- laan aldaar van de weg ge haald. De adem-analyse- apparatuur registreerde hier bijna drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol. Ook hij moest zijn rijbewijs op het po litiebureau achterlaten. Een 22-jarige man uit Geer- truidenberg reed op de Jo- achimkade in Goes tegen het verkeer in. Hij bleek onder invloed te zijn en kreeg een dagvaarding en een rijver bod. Ook hij moest zijn rijbe wijs inleveren. Gesnapt Op de Drieweg in Heinkens- zand werd rond 4.30 uur een bromfietser gesnapt op de hoofdrijbaan. Hij trok de aandacht door erg veel te slin geren. Zowel de bestuurder als zijn passagier bleken bo vendien geen helm te dragen. De bestuurder bleek te veel gedronken te hebben. Hij kreeg bovenop de bekeuring van negentig gulden voor het niet dragen van een helm een dagvaarding mee en een rij verbod van negen uur. ZIERIKZEE - De Jeugdbond Gereformeerde Gemeenten uit Woerden houdt zaterdag 14 februari een zang- en orgel- avond in de Nieuwe Kerk in Zierikzee ten bate van de ac tie 'De verborgen Bron'. Mannenkoor Rehoboth uit Geldermalsen en de jongeren koren Het Kleinood uit Aag- tekerke, Laudate Dominum uit Kapelle en Jubilate uit Dordrecht verlenen hun me dewerking. Jan Wisse en Hen ri Adema bespelen het orgel. Ds. W. Harinck houdt een ap pèlwoord. De leiding is in handen van J. Mauritz. De avond begint om 19.30 uur. Meer dan zeshonderd deelnemers GOES - In de Zeelandhallen in Goes wordt zaterdag 14 en zondag 15 februari de zesde Modelbouwshow gehouden. Meer dan zeshonderd leden van clubs uit Nederland, België en Duitsland presenteren zich op 10.000 vierkante meter ruimte. De grootste tentoonstellings stukken zijn circa drieëneen halve meter lang en hebben een gewicht van bijna vier honderd kilo. Het gaat hier bij om reusachtige radiogra fisch bestuurbare 1:4 Renault Scania en Volvo Trucks. Ook zijn andere disciplines verte genwoordigd, zoals: scheeps bouw, vliegtuigen, spoorba nen, legervoertuigen, modelstoom, minikermis, houtbouw, bouwplaten, mec cano, poppenhuizen, mini- trucks, science fiction, plastic modelling. Kinderen mogen hun behendigheid uitprobe ren op de slotcarbanen. Leve ranciers van mobelbouwpak- ketten, onderdelen, acces soires en miniatuurgereed schap bieden hun materialen te koop aan.Verder zijn er Warhammer verfwedstrijden voor basisscholieren en jon geren, een nieuwe rage uit En geland. Warhammer is een nieuw strategisch getint fan tasiespel. De startset bestaat onder meer uit ongeveer vijf tig figuurtjes- van slechts twee centimeter. Die moeten eerst in elkaar worden gezet en daarna beschilderd of van airbrush voorzien, waarna het spel gespeeld kan wor den. De Alternative Reality Warhammer Club demon streert dit spel. De openingstijden van de mo delbouwshow zijn beide da gen van 10.00 tot 18.00 uur. De padvinders en de kabouters van Scouting groep Prinses Margriet uit Bruinisse maak ten, verdeeld in twee groepen, vrijdagavond en zaterdagmiddag hun eigen jam bij fruit- boerderij De Stelle van de familie Kuyper aan de Stelweg in Ouwerkerk. W. Kuyper jr. ont ving zijn jeugdige gasten in de jamkeuken en vertelde hen eerst iets over het proces van het jam maken en legde uit, waarom de potten en de deksels gesteriliseerd moeten worden. Daarna mochten de scoutingleden twee aan twee zelf aan de slag met het verdelen van het fruit - frambozen dit keer - over de pannen, het afwegen van de geteersuiker en het aan de kook brengen van die massa. Intussen diende er opnieuw suiker te worden afgewogen, dat na de eerste keer koken aan de jam moet wor den toegevoegd. Als de jammassa twee keer gekookt heeft, wordt het tijd voor een smaak- proef. 'Jam toveren' noemt Kuyper dat. Er wordt een klein beetje jam op een schoteltje geschept en als het product aan de eisen vol doet, kun je dat schoteltje omkeren, zonder dat de jam eraf valt. Daarna mocht er ge proefd worden door de scouts. Terwijl de jam, die inmiddels in de potjes is geschept, staat af te koelen, kunnen de koks aan de slag met het inkleuren van de etiket ten, die daarna op de potjes worden geplakt. Bij een bezoek aan De Stelle behoort ook een kijkje bij de schapen en het voederen van deze dieren. Met voor ieder twee potjes zelf ge maakte jam vertrokken de padvinders en de kabouters weer bij de familie Kuyper. (Foto: Marijke Folkertsma) Zo, dat was een royaal weekje. Meulblok apetrots natuurlijk. Hij had nog nooit zo'n happy hour meegemaakt. Hij mocht dinsdag op het verjaardagspartijtje van de koningin komen. U mocht dat niet. Hij wel. Maar je moest er wel wat voor over hebben: een klassiek concert helemaal uitzitten. Daarbij proberen met een quasi interessant gezicht naar de bibberende wangen vanRostropo- vitsj te kijken en tegelijk stiekem vanuit je ooghoeken in het rond loeren, want het was veel leuker om naar mensen te kijken dan om naar muziek te luisteren. Uit de mond van Meulblok hoorde je na afloop dan ook niets over een indrukwekkende vertolking van het celloconcert van Dvorak, maar wel dat hij allemaal beroemde mensen had ge zien. Ik heb me daar bij het gewone volk niet vertoond. Het sprak vanzelf dat ik tot de vor stelijke elite zou behoren die in het Paleis op de Dam ontvangen werd. Nou, dat was hard werken geblazen. In plaats van oranje tom poezen trakteerde de koningin op stevige porties cultuur. Nederland is een waar cul tuurland, dat moesten de avondjurken weten. Dus sleepte Hare Majesteit ons van museum naar museum, van concertzaal naar balletzaal. En wij maar oh! en ah! gapen roe pen. De etiquette gebiedt dat je alleen mag denken dat je er geen barst aan vindt. Was het gezellig? vraagt u. Het antwoord luidt: nee. Het was een ramp. Stiltes en spie den naar eikaars kleren die zeker niet van C A kwamen. De stemming wilde er maar niet inkomen. Vorsten zijn verwende wezens die altijd door anderen vermaakt worden. De gesprekken waren serieus en somber. Waar praten vorsten zoal over? Over hetzelfde als u en ik en dat is dat het leven tegenwoordig zo duur is. Straks sta ik nog in de kou zei een vorst en ik begreep waarom een vorst vorst genoemd werd. Het leven is duur en bovendien word je juist als koning regelma tig afgezet sprak een ander. De gesprekken werden steeds saaier. Hebben wij als vor sten niet een te hoog ambitieniveau? Moeten we niet terug naar de basis? en meer van die stadhuistaal. Het lag voor in m'n mond te roepen: Hebben jullie niks anders te ouwe hoeren!, maar ik beheerste me. Ik voelde dat ik dit feest moest redden en met de inspira tie van drie glazen champagne sprong ik op een grote ronde tafel. De kristallen kroon waar ik mijn kop tegen stootte begon hevig te zwiepen, maar ik zette door. Hooggeëerd publiek! Ik wist in mijn zenuwen niets beters te verzinnen. Ik ga tonen dat bij ons zelfs de gewoonste politicus vervuld is van cultuur. Wij kijven niet, maar wij vertellen elkaar ver halen. Alle hooggeplaatsten kwamen nieuwsgierig onder me staan terwijl ik het verfrommelde stukje Nieuwsbode glad streek. Er was eens een heel klein, small, lit tle, petit mannetje. Helmut Kohl! grapte er een, maar deze werd door een beschaafd gesis tot de orde geroepen. Dat mannetje nam de trein maar ontdekte dat de trein bij Gouda niet stopte. Kouda? probeerde een prinses. Nee, Ggggouda deed ik voor, waar na de hele schare zich ging oefenen in de Nederlandse schraap G. Toen ik mijn hand als een scepter omhoog hield gehoorzaam den de vorsten en ik vervolgde: Een bereit- willige passagier biedt aan hem to help. Hij zal het m'nnelein oben das perron lassen down loaden. De train soil immers wohl Fahrt minderen. The man falls wholehouts on the perron. It seems to be geslaagd. Eb en lasser duikt the man wieder auf dans Ie train. Die hilfvar dige Man ist verbast. The little man explains: Auf das Perron stood auch ein hilfvardige Man, er dacht dass ich noch mit de trein mit muss! Het verhaal sloeg in als een bom. De konink lijke tongen kwamen eindelijk los. leder be sefte dat men niet langer een thema hoefde te zoeken voor de komende kersttoespraak. Ze waren de koning te rijk. Van wie is diese Erzahlung? vroeg een Duitse prinses nieuwsgierig. Von Jos von der Fehr ant woordde ik in mijn beste Duits. Von D sex- und-sexy Clinton? vroeg de koning van Zweden die het maar met een half oor ge volgd had. No Jos, Koning, antwoordde ik met een buiging. Alle vorsten drongen zich om me heen. Wat een land, waar de koningin beelden maakt en de politicus in beelden spreekt. Luid ver telde ik dat het in Nederland zelfs een sport is om als politicus zo literair mogelijk je alge mene beschouwingen te houden. Beginne lingen als Heieen de Vries proberen het met versleten beelden als op de rails en paniek voetbal. Houtekamer is al verder en geeft een beeld van een kersentaart zonder bodem. Jos is nog het verst in de kunst van de retorica. Deze goeroe vertelt hele gelijke nissen. Voor zo'n cultuur kan geen ambitie niveau te hoog zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5