Bouwtekeningen spoorloos GOED KOOP College legt kransen ter herdenking slachtoffers 1'.' Politie zet hond in tegen agressieve treinreiziger Sportvisser verdronken vöor kust van Domburg CS3 Gedeputeerde installeert landinrichtingscommissie Weer meer bezoekers aan Waterland Neeltje Jans Gezamenlijk controle voor bestrijding drugstoerisme Bromfiets in brand gestoken Auto in sloot in Noordgouwe AGENDA MAANDAG 2 FEBRUAR11998 NR 26325 3 'Schouw en-W est' ivil snel beginnen SEROOSKERKE - Gedeputeerde G. de Kok heeft vrijdag in het dorpshuis van Serooskerke namens de provincie Zeeland de landinrichtingscommissie Schouwen-West geïnstalleerd. In zijn begeleidende toe spraak wees De Kok er nog eens op dat waar land geruild wordt, dat op vrijwillige ba sis dient te gebeuren. Verder hoopte hij dat de commissie doeltreffend kan werken. ,,Te veel aangegane verplichtin gen en te weinig geld leidt tot een te lange duur van landin richtingprojecten. Dat staat haaks op het streven naar een vernieuwende, flexibele en snelle landrinrichting." Een van de belangrijkste din gen die de commissie wil re aliseren is de aanplant van 200 hectare bos en landschap pelijke beplantingen in de binnenduinrand en de aan grenzende polder van Schou wen-West. Burgemeester J. Asselbergs van Schouwen-Duiveland wees in Serooskerke op de 'win-win' situaties die door de herinrichting zullen ont staan en gaf nog eens-aan dat het project op de warme on dersteuning van de gemeente raad kan rekenen. ,,We moe ten die nieuwe natuur niet omgeven met prikkeldraad, zodat ze ondoordringbare bastions worden, maar er wandel- en fietspaden in aan leggen. Ze creëer je draagvlak en alleen dan heeft het meer waarde voor de recreatie en kan die recreatie ook meer marktcomform gaan wer ken." Vooral omdat er al veel voorwerk is verricht, heeft Asselbergs goede hoop dat de commissie snel tot daden kan komen. De commissie staat onder voorzitterschap van me vrouw A. de Haan. De voor malig plaatsvervangend bur gemeester van Brou wershaven is tevens voorzit ter van de landinrichtings commissie Schouwen-Oost en Walcheren. Zij. stelde vrijdag dat 'voorkomen moet worden dat formele procedures tot vertraging zullen leiden'. Ondanks de formele installa tie van vrijdag is de commis sie al twee keer bijeen ge weest. In overleg met de streek moet de commissie tot uitvoering van de plannen komen. Wat de inwoners van Schouwen West willen moet in diverse vergaderingen en inspreekavonden naar voren komen. De Dienst Landelijk Gebied van de provincie Zeeland voert het secretariaat voor de commissie en zal het gebied eerst gedetailleerd in kaart brengen. De eerste taak is het opstellen van een landinrichtingsplan. Wanneer dat plan gereed is, zal de eerste schop in de grond worden gezet. Verbeteringen op stapel NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans heeft in 1997 ruim 14.000 bezoekers meer getrokken dan het jaar daarvoor. Na zes jaar van daling, is dit het tweede achtereenvolgende jaar van stijging. Dat staat vermeld in 'Mu- zeeade,' het informatieblad voor musea in Zeeland. Aangenomen wordt dat de jongste attracties zoals het dolfijnencentrum, het pij- lerklimmen, de Waterspeel plaats en het futuristisch Waterpaviljoen debet zijn aan de stijging van het be zoekersaantal. Voor 1998 wordt een (bescheiden)ver- dere stijging voorzien. Informatie Voor dit jaar staan twee be langrijke verbeteringen op stapel. Allereerst wordt in het waterpaviljoen de nodi ge informatie bereikbaar gemaakt voor de bezoekers. Daarnaast wordt in de tweede helft van dit jaar een begin gemaakt met de inrichting van het binnen terrein. Wat nu nog als een relict aan de bouwtijd her innert, zal straks als een kop j es duinenlandschap worden gemaakt. Een land schapstype dat logischer wijs aansluit bij het karak ter van andere delen van Neeltje Jans. GOES - De politie van Goes heeft zaterdag een hond in moeten zetten om een treinreiziger tot bedaren te brengen. Dezelfde avond moest, eveneens in Goes, een conductrice bijstand worden verleend. met een dagvaarding op zak naar huis gestuurd. Proces verbaal is opgemaakt. Omstreeks 23.45 uur werden drie mannen aangehouden omdat ze hun naam niet wil den opgeven aan de conduc teur. Zij bleken niet in het be zit van een geldig plaatsbewijs. Een van de drie, een 23-jarige man uit Reimerswaal, wilde absoluut geen medewerking verlenen en begon zich agressief te ge dragen tegenover de politie. Hij verzette zich hevig tegen zijn aanhouding, waarop een worsteling ontstond. Een po litiehond werd ingezet om de man onder controle te krij gen. Na een beet in zijn arm te hebben gekregen van de hond, brak de man zijn ver zet. Hij werd een nacht inge sloten in het politiebureau van Goes. In de loop van zon dagmorgen is hij verhoord en In de trein van Vlissingen naar Goes reisde zaterdag avond een 16-jarige asielzoe ker uit Vlissingen zonder gel dig plaatsbewijs. Bij controle kon hij geen identiteitspapie ren tonen. Omdat de politie de door hem verstrekte naam gegevens niet vertrouwde werd hij aangehouden. Uit onderzoek bleek dat hij een valse naam aan de conductri ce en de politie had opgege ven. Naast de boete van 43 gulden, opgelegd door de NS, kreeg de jongen ook bekeu ringen (in totaal voor 240 gul den) voor het opgeven van een valse naam en het niet tonen van identiteitspapieren. Vierenzestig jarige Goesenaar DOMBURG - Op de Noordzee ter hoogte van Dom burg kwam zaterdagochtend omstreeks 11.00 uur een sportvisbootje in moeilijkheden, waarbij één van de opvarende, de 64-jarige W. van den Ende uit Goes is verdronken. Het bootje maakte aan de achterzijde water. Het water kon er niet meer uitgehoosd worden. Tevergeefs werd ge tracht de kust te bereiken. Nog voordat de boot zonk, konden de opvarenden nog een vuurpijl afschieten, waarop een collegavisser te hulp schoot. Deze heeft de drie betrokkenen aan boord gehaald. De 64-jarige Goese naar bleek toen inmiddels te zijn overleden door onderkoe ling of verdrinking. De ande re twee opvarenden, een 39- jarige inwoner van Lewedorp en zijn 10-jarige zoon waren onderkoeld en werden over gebracht naar het ziekenhuis in Zierikzee. Dorpsraad Noordgouwe loopt vast in speurtocht naar muziektent De muziektent van Noordgouwe zoals hij in het verleden in de dorpskern stond. De bouwtekeningen zijn nog sjioorloos. NOORDGOUWE - De speurtocht naar de originele bouwtekeningen van de muziektent die ooit in Noordgouwe heeft gestaan en die de dorpsraad graag wil herbouwen, is vooralsnog vastgelopen. Zowel ge meente-archivaris Sander den Haan als Wil Alkema de, voorzitster van de dorpsraad, hebben de afgelo pen tijd veel spitwerk verricht. Zo goed als tevergeefs. De houten muziektent stond van 1909 tot 1953 in de dorps kern van Noordgouwe. Na de watersnoodramp is hij ver dwenen en sindsdien maakt muziekvereniging Con Amo- re incidenteel gebruik van een mobiele muziektent. Den Haan deed voor de dorps raad naspeuringen in de ar chieven van de voormalige gemeente Brouwershaven, maar kon niets vinden. ,,In de tijd dat de muziektent ge plaatst werd, werden er nog geen bouwtekeningen inge diend. Dat was gewoon niet gebruikelijk. Maar uit de ar chieven blijkt nu dat het hele maal geen nieuwe muziektent was. Hij heeft eerst in Drei- schor gestaan en is in 1909 door Noordgouwe aange kocht." Met dat gegeven is W. Alkem ade, voorzitster van de dorps raad, in Noordgouwe verder gaan speuren. Zij is in het dorp gaan zoeken naar ar chiefstukken van het muziek gezelschap en vond inderdaad notulen waaruit bijvoorbeeld blijkt dat de aankoop een ini tiatief was van Con Amore. De muziekvereniging liet bij de overdracht vastleggen zelf voor de onderhoudskosten op te draaien. Maar daar er geen sprake was van nieuwbouw, kreeg ook Alkemade geen bouwtekeningen boven wa ter. Leed In het archief van Crescendo, de muziekvereniging uit Dreischor had zij die wellicht kunnen vinden; Maar het leed van Crescendo is al een ver haal op zich. Trots als de ver eniging was op de uitgebreide historie, had het haar archief ondergebracht bij de Rabo bank in Dreischor. Secretaris C. J. van Pixhoorn raakt nog uit zijn doen als hij het relaas over het archief van Crescen do ve2*telt. ,,Toen de bank uit het dorp vertrok, wilden wij onze boeken terughalen. Maar die waren er toen hele maal niet meer. Enkele jaren terug is het archief ver schoond, en toen zijn ook al onze boeken verdwenen. Dat is echt heel erg, ik ben er we ken beroerd van geweest." Diverse naspeuringen bij an dere banken leverden niets meer op Van Dixhoorn: ,,Ik wil niet zeggen dat ze er niet meer zijn, maar wij bestaan in 2001 honderd jaar en heb ben niets meer over de eerste negentig jaar van ons be staan. Dus ook geen bouwte keningen van de muziek tent." De laatste strohalm voor de dorpsraad was een bezoek aan Middelburg. Alkemade: ,,We zijn eerst naar het kadas ter geweest om te kijken of ze daar kaarten hadden of bouwtekeningen, maar dat bleek niet zo te zijn. Vervol gens zijn we naar het Rijksar chief gestapt in de hoop dat ze daar oude ansichtkaarten of luchtfoto's hadden. Maar ook daar was niks te vinden." De laatste halte in de speur tocht was de afdeling Zeeland van de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg. Uiteindelijk kwam er een luchtfoto van Dreischor boven water die in 1950 werd genomen. „Maar de muziektent staat daar zo klein op, daar hebben we ei genlijk niets aan." Berekeningen Ondanks alle tegenslagen wil de dorpsraad van Noordgou we op korte termijn toch een zo getrouw mogelijke teke ning laten maken. Dit moet gebeuren met de informatie die afkomstig is van ansicht kaarten en foto's. Sander den Haan denkt dat dat mogelijk is. „Wanneer je de foto's goed bekijkt, kun je door allerlei berekeningen bij benadering de maten vaststellen. Dan moeten we het origineel toch redelijk kunnen benaderen." Ramp 1953: vijfenveertig jaar na dato OUWERKERK - „Wij herdenken met verdriet over de slachtoffers, met piëteit voor de nabestaanden en ook met grote dankbaarheid aan de velen die, met ge vaar voor eigen leven, hulp hebben geboden." Aan het woord burgemeester J. Asselbergs zaterdagmid dag tijdens de herdenking van de watersnoodramp in 1953. Die herdenking gebeurde met kransleggingdh op de be graafplaatsen in Ouwerkerk, Nieuwerkerk, Oosterland en Sirjansland, het gebied dat vijfenveertig jaar geleden het zwaarst getroffen werd door de ramp. Op Schouwen-Dui veland verdronken 531 men sen, van wie 288 in Nieuwer kerk, 90 in Ouwerkerk, 57 in Oosterland en 8 in Sirjans land. „Op Schouwen-Duiveland ben je van vóór of na de ramp .'"aldus de burgemees ter, daarmee aangevend welk litteken de watersnoodramp in de historie heeft nagelaten. De huidige generatie is, vol gens hem, opgegroeid met de zekerheid van de Deltawer ken en kan nauwelijks besef fen hoeveel verdriet, ontred dering en totale ontwrichting de ramp in 1953 met zich mee bracht. „Het water kwam als een dief in de nacht en een dag later was Schouwen-Duiveland tot rampgebied verklaard." Verwerken Ieder heeft, zo zei Asselbergs, op eigen manier moeten trachten de ramp te verwer ken, het verleden achter zich te laten en weer verder te gaan. „Dat is gemakkelijker gezegd, dan gedaan." De burgemeester zei veel be wondering te hebben voor de enorme wilskracht, waarmee de mensen Schouwen-Duive land weer hebben opge bouwd. Hij wees ook op de talloze sporen van de ramp, die in dorp en landschap ach ter zijn gebleven. Vijfenveertig jaar lijkt heel lang geleden, maar voor tallo- ze families in dit gebied is de ramp nog heel dichtbij. „Bij velen van onze inwoners is het leed nog steeds tastbaar. Voor hen werkt de ramp een leven lang door," aldus Assel bergs. Hij benadrukte in dit verband het belang van het herdenken. Rustplaats Het bezoek van het college aan de kernen van Duiveland begon met de kranslegging op de algemene begraafplaats in Ouwerkerk. De begraaf plaats, een geschenk van de gemeente Enschede, werd op 1 februari 1958 in gebruik ge nomen. Alle negentig slacht offers van het dorp kregen hier hun laatste rustplaats. Ook de dorpsbewoners die na de ramp nooit meer zijn te ruggevonden hebben hier hun eigen plekje gekregen met on der hun naam op de steen de vermelding 'vermist'. Een steen zonder opschrift ligt op de graven van de slachtoffers, die wel gevonden zijn, maar niet meer geïdentificeerd konden worden. In Ouwer kerk legden de wethouders G! van de Velde-De Wilde en D. van der Wekken een krans bij het monument met de reiken de en toegestoken handen. De vlaggen in Duiveland hin gen in verband met de ramp herdenking, ondanks de ver jaardag van Koningin Beatrix tot 15.30 uur half stok. De kranslegging door het college op de begraafplaats in Nieuwerkerk. (foto: Marijke Folkertsma) Zeventien mensen aangehouden TERNEUZEN - In het kader van de bestrijding van het drugtoerisme werd vrijdag vanuit het bureau voor politie in Terneuzen de eerste grensoverschrij dende controle gehouden. Er werden zeventien mensen aangehouden, van wie één Nederlander, acht Belgen en acht Fransen. In totaal werd 38,4 gram hash, 41,1 gram ma rihuana, twee spacecakes en één gasbusje in beslag geno men. De controle werd vrijdag uit gevoerd tussen 16.00 en 23.00 uur. Aan de actie werd deel genomen door de douane, de koninklijke marechaussee en de politie. In totaal waren dertig personeelsleden be trokken bij de controle op Ne derlands grondgebied. Ook de Belgische politie nam met vijftig mensen aan de ac tie deel. In het kader van de bestrij ding drugstoerisme volgen dit jaar nog meer grensover schrijdende controles. GOES - Op de Grote Markt in Goes werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een brom fiets in de brand gestoken. Dit gebeurde rond 2.45 uur De brandweer moest er aan te pas komen om de brand te blussen. De eigenaar van de bromfiets, een inwoner uit Kats, trof zijn bromfiets eni ge tijd later uitgebrand aan. De politie verzoekt getuigen van de brandstichting contact op te nemen. NOORDGOUWE - Een auto, bestuurd door een 20-jarige inwoner van Dreischor kwam zaterdagmiddag omstreeks 14.40 uur door een eenzijdig ongeval op de Kloosterweg in Noordgouwe in de sloot te recht. De auto kwam eerst gedeelte lijk door onbekende oorzaak in de berm terecht. Toen de bestuurder vervolgens afrem de en naar links stuurde, schoot hij aan de andere zijde van de weg af, botste daar te gen twee bomen en vervol gens kwam de auto op de kop in de links gelegen sloot te recht. De auto werd geheel vernield, de bestuurder kwam met de schrik vrij. CONCERT GOES - De Christelijke Ora toriumvereniging Goes geeft zaterdag 14 februari een con cert in de Nederlandse Her vormde kerk jn Kapelle. Ver der werken mee: Jakobijn Wallis (alt), Mark Lambrecht (cello) en Janny Dieleman (or gel). Aanvang 20.00 uur. Advertentie HERSCHI original cola, sinas of pub regular of light fles 1,5 liter van jUjfT SLAVINKEN flÖSTUSÜ, 5 stuks oo NU NU BLOEMKOOL per stuk Ainbiedingtn getd-g van ma 2 leb t/m ra 7 leb 1998 AAP Seances BV lel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS Dinsdag 3 februari Burgh-Haamstede Diaserievertoning bij de NVvH afdeling Westerschou- wen in de Schutse. 14.00 uur. Kerkwerve Start cursus 'zelf uw tuin ont werpen'. Dorpshuis 't Zuudènde. 19.30 uur. Woensdag 4 februari Spreekuur FNV. MFC. 10.00- 12.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcentrum. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Regiobijeenkomst vereni ging oud-militairen Indië- gangers. Restaurant Molen berg. 13.30 uur. Scharendijke Algemene Vergadering van de Vekabo in De Putmeet in Scharendijke. 19.30 uur. Donderdag 5 februari Zierikzee Start cursus Mandala's schil deren. MFC. 13.30-16.30 uur. Vergadering Gebiedscommis- sie; districtskantoor water schap, Kerkhof NZ; 19.30 uur. Vrijdag 6 februari Zierikzee Club to Classics Party met DJ Daan DJ Sjoerd. Brogum. 21.00 uur. Zonnemaire Uitvoering harmonievereni ging Nut en Uitspanning. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 7 februari Zierikzee Workshop naaktmodelteke nen van Schildersclub Per spectief uit Zierikzee. 9.30 tot 11.30 uur. Datheen samenzangavond. Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Bluesrock Night met Magie Frankie en Be Careful. Brogum. 22.00 uur. Kerkwerve Feestavond sportvereniging WIK. Dorpshuis 't Zuudènde. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Optreden Bonetti's. Big S. 20.00 uur. Oosterland Blaaskapellenfestival. Sporthal Dr. Schutterstraat. 20.00 uur. Maandag 9 februari Scharendijke opvoering toneelstuk 'Poese kater' ZSC (voor ouderen). De Putmeet. 14.30 uur. Districtsbijeenkomst Water schap. De Putmeet. 19.30 uur. Donderdag 19 februari Dinsdag 10 februari Zierikzee Start tweedelige ZVU-cursus Wees zuinig op uw lichaam: u hebt er maar één in de RSG Professor Zeeman. 19.30- 21.30 uur. Bruinisse CZ AV-inf ormatiebi jeen- komst fruitteelt in Grevelin- genrestaurant Bruinisse. 19.15 uur. Woensdag 11 februari Burgh-Haamstede Lezing over duinen door beel dend kunstenaar Marinus van Dijke in de Schutse. 19.30 tot 21.30 uur. Kerkwerve Op dag school voot Mode vormgeving Cathy de Vos. Ring 1. 10.00 tot 12.00 uur, 14.00 tot 16.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Donderdag 12 februari Zierikzee Bijeenkomst over lesbisch bijbellezen in het MFC. 19.30 tot 21.30 uur. Nieuwerkerk Ledenvergadering Oranje vereniging. Plataanstraat 46. 20.00 uur. Vrijdag 13 februari Zierikzee Ledenvergadering Vereni ging van Beroepsaalvissers Zuidwest-Nederland. Huis van Nassau. 10.30 uur. Jaarvergadering van vissers vereniging Helpt Elkander in restaurant De Zeelandbrug. 14.00 uur. Start cursus bloemschikken bij De Lichtboei. MFC. 19.30 uur. Scharendijke Generale repetitie toneelstuk 'Poesekater' ZSC (voor jonge ren tot 16 jaar). De Putmeet. 19.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3