Mosselprijs naar beneden WÉ» mÊmÈMiÊËËiMéi Armoedenota in maart ter sprake Nu al slag om arm bij Voorjaarsnota ZO - khlaa I Behoefte aan kermis liËmiMIÊËmËmVH GS houden vinger aan de pols in zaak Stora 5 Gemeente wacht op officiële subsidietoezegging van Monumentenzorg Uitvoering pas in 1999 'Noggeen volwaardig product' Zeelands Roem hoogste bieder met 178 gulden r- -f ■mV! iih fihi •Ilmllm STREEKNIEUWS Diefstal kleding Snelkraker opgepakt EXPOSITIES 1 VRIJDAG 30 JANUAR11998 NR 26324 Reparatie brug vertraagd ZIERIKZEE - Het karwei had in drie weken ge klaard moeten zijn, maar er prijkt nu al bijna vier maanden een gat waar vroeger de brugdelen van de Witte Brug waren. De gemeente wacht met smart op eennfficiële subsidietoezegging van de kant van Mo numentenzorg. Officieus is die toezegging er inmid dels. Begin september 1997 werd de brug gedeeltelijk gede monteerd en afgevoerd naar een bedrijf in Sliedrecht voor -een grondige opknapbeurt. Waar vooral de aandacht naar uitging was het balans probleem van de brug. De Witte Brug is de enige brug in Zierikzee die handmatig geo pend en gesloten moet wor- den en dat werd steeds lasti ger. Volgens een gemeen tewoordvoerder is het pro bleem in de loop der jaren steeds erger geworden. „Er is steeds iets aan aangepast en daardoor is de balans hele maal zoek geraakt. In eerste instantie was het plan om de brug te voorzien van een elektrische lier. „Maar feitelijk kan dat niet omdat het een monument is," aldus de gemeentewoord voerder. Hij voegt er aan toe dat als de balans van een brug goed is deze zeker ook mak kelijk met de hand te bedie nen is. De gemeente werd al vrij snel geconfronteerd met een te genvaller. Uit inspectie van het Sliedrechtse bedrijf bleek dat de reparatie wel wat meer moest omvatten dan alleen een schilderbeurt en het weer in balans brengen. Alle hout- verbindingen bleken behoor lijk aangetast en delen ervan moesten vervangen worden. De renovatie werd daardoor wel een stuk duurder. Een woordvoerder van de ge meente schat de meerkosten op 30 a 40 procent van het oor spronkelijke investeringsbe drag. De totale kosten bedra gen nu naar schatting 135.000 gulden. De gemeente maakte geld vrij door wat te schuiven met de restauratieprojecten. „Er waren wat gemeentelijke panden waarvan de renovatie nog wat uitgesteld kon wor den." Snel beginnen Gezien de hoogte van het te investeren bedrag besloot de gemeente subsidie aan te vra gen bij de Rijksdienst voor monumentenzorg. De dienst werd om een bijdrage van 80.000 gulden gevraagd. Zo lang daar nog geen toezeggin gen over waren kon volgens de gemeentewoordvoerder ook nog niet met de restaura tie begonnen worden. De toe zegging, zo meldde de ge meentewoordvoerder vrijdagmorgen, is inmiddels binnen. „Maar het duurt nog even voordat het ook op pa pier binnen is." „We willen graag zo snel mo gelijk beginnen," liet wet houder G. van de Velde-de Begin september werd de brug gedemonteerd. Verwacht werd toen dat de reparatie binnen een maand zou kunnen worden uit gevoerd. (Foto: Marieke Mandemaker). Wilde deze week tijdens een mer terug te plaatsen." Met „Maar we kunnen wel alvast ook meteen aan de slag." Bin- commissievergadering we- de daadwerkelijke uitvoe- de tekeningen laten maken, nen enkele dagen wordt de ten. „Anders lukt het niet ring van de reparaties moet Als de subsidietoezegging schriftelijke toezegging van meer om de brug voor de zo- nog even gewacht worden, dan echt binnen is kunnen we Monumentenzorg verwacht. ZIERIKZEE - De Armoedenota zal dit jaar geen vertaling meer krijgen in de praktijk. De voor stellen, die eerder aan bevolking en belangenor ganisaties zijn voorgelegd, zullen in maart in commissie en raad worden vastgesteld. In februari wordt de Ar moedenota ambtelijk afge rond. D66 pleitte gisteren in de begrotingsraad voor een snelle effectuering van de nota, met het oog op „de toe nemende verarming van een belangrijk gedeelte van on ze inwoners". De fractie tik te B&W alvast even waar schuwend op de vingers en verzocht om een eenmalige dekking voor het komende jaar. „Het geeft geen pas een armoedenota te presen teren zonder de daarbij be horende financiële midde len," aldus J. van der Veer. Volgens wethouder D. van der Wekken is daarvan ook geen sprake. „Het maken van de juiste keuzes en het doorrekenen van de finan ciële consequenties vraagt nog veel tijd." Reden om er van uit te gaan dat de plan nen niet op de begroting 1998 zullen drukken. „Maar we zijn dan wel op tijd om voor 1999 te kijken hoeveel geld er nodig is," blikte hij alvast vooruit. Het voorstel van het CDA, verwoord door C. Legemaate, alvast iets extra's te doen in het kader van het armoedebe leid werd door Van der Wek ken verworpen. „We heb ben die nota juist ook voor een samenhangend beleid opgesteld. Als je nu eens dit en nu eens dat doet, kom je niet verder." Terug-houdend De wethouder erkende wat het Wvg-beleid betreft te rughoudend te zijn. „Maar dat is niet hetzelfde als stop pen met preventief beleid," stelde hij nadrukkelijk. Vooralsnog moet een deel daarvan uit de Wvg-reserve worden betaald, al biedt het voornemen van het ministe rie om het Wvg-beleid tegen het licht te gaan houden wel wat positievere vooruit zichten - zo gaf hij te ken nen. Van der Veer stelde vraagtekens bij de interpre tatie van het begrip preven tief beleid. Beide partijen kwamen overeen zich hier nog eens gezamenlijk nader in te verdiepen. ZIERIKZEE - ,,De gedane toezeggingen worden waargemaakt, maar de Voorjaarsnota zal nog geen volwaardig product zijn." Met deze uitspraak, giste ren in de begrotingsraad, hield wethouder G.J. van der Salm alvast een slag om de arm voor het nieuw te creëren product. „Stellen we de lat weer te hoog dan maken we dezelfde fout opnieuw," motiveerde hij zijn uitspraak - daarbij verwijzend naar de te hoge druk op de organisatie1. Zo moet in de voorjaarsnota on der meer nadere invulling worden gegeven aan de meer jarenbegroting. Het college van B&W deed haar best de ontstane beeldvorming over efficiencywinst na een ge meentelijke herindeling af te breken. „Dat uit zich niet al leen in financien, maar ook in organisatie. Meer specialis me, wat je als een duurzaam schaaleffect moet zien, en een betere regiefunctie in regio nale ontwikkelingen," stelde burgemeester J. Asselbergs. Van der Salm sprak van 'een duidelijke plus' in relatie tot de kwaliteit van de gemeen telijke organisatie. Ook ten aanzien van de door de raad veel bepleitte dienst verlening naar de burgers toe, liet Van der Salm zich op timistisch uit. Aanleiding daartoe is de uitslag van een in het najaar uitgevoerd klan- tenonderzoek. Dat wijst, vol gens de wethouder uit, dat 'de gemeente het naar de burgers toe absoluut niet gek heeft ge daan.' BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 19 tot en met 24 januari werden 24 ladingen mosselen op de veiling in Yerseke aangeboden, met een totaal ge wicht van 10.017 ton netto. Dat is ruim 3.000 ton meer dan in de voorgaande week. Alle partijen verdwenen voor een gemiddelde prijs van 100,35 per ton in de natte pakhuizen van de handelaren. Een week eerder bedroeg de gemiddelde tonnageprijs nog ruim 114 gulden per ton. Zee lands Roem kwam in week vier als de royaalste koop man uit de bus met een be drag van 178,88 per 100 kilo. De verzending was voor zover bekend: België 4.944 ton, Frankrijk 4.089 ton, binnen land 1.920 ton en diverse lan den 1.042 ton. Maandag 19 januari maakte de handel keuze uit twee Zeeuwse ladingen, aangebo den door de BRU 8 (Fa. J. en C. Padmos) en de YE 70 (Ste- ketee). De eerstgenoemde aanvoerder voer uit de Ham men met 347 nettoton. Deze lading telde bij een stukstal van 205 een vleesgewicht van 20,7 kilo. De YE 70 verscheen met 341 nettoton met een stukstal van 186 en een vlees gewicht van 23,5 kilo. Hoog ste bieders bleken Krijn Ver wijs en Vette Verhaert. Een dag later gaven opnieuw twee vaartuigen acte de presènce. De BRU 8 was deze keer goed voor 383 nettoton met een vleesgewicht van 21,3 kilo bij een stukstal van 194. De YE 24 (Prins Dingemanse) loste 310 ton met een stukstal van 155 en een vleesgewicht van 22,4 kilo. De royaalste kopers op dinsdag waren Goud schelp en Zeeuwsche Banier. Op woensdag meerde een handvol vaartuigen af met een gezamenlijk aanbood van 2.201 nettoton. De YE 30 (Dhooge) verscheen als enige uit de Waddenzee met een la nding van 1.079 ton in twee partijen. Prins Dingemanse nam de volledige vracht met een stukstal van 174 en een vleesgewicht van circa 26 kilo over. Verder waren de HON 14 (De Bruyn), de YE 70 en de ZZ 10 (Chr. Schot bv) present met een lading Zeeuwse schelpdieren. Later op de dag knoopte de YE 24 vast met 315 ton uit de Hammen. Deze partij met een stukstal van 224 werd in de wacht gesleept door Zeeuwsche Banier. Donderdag werd dankzij de komst van zeven vaartuigen uit het noorden de drukste dag voor het veilingperso- neel. De grootste vracht, be staande uit 1.361 ton, werd aangeboden door de YE 19 (Barbé). De stukstallen va rieerden tussen 146 en 158, het vleesgewicht bleek ruim 26 kilo. Aquamossel en Zeelands Roem drukten elk het hoogst af voor één partij. De overige vaartuigen van de Waddenzee waren goed voor ladingen van 779 ton (YE 181, Leu- schel), 327 ton (YE 74, Zoete- weij), 382 ton (YE 87, Rie- dijk), 506 ton (YE 50, W. Bom bv), 216 ton (BRU 19, N. L. en L. de Keijser) en 442 ton (BRU 39, H. en B. Jumelet). Vanaf de Oosterschelde wa ren de YE 46 (Hoogstrate) en de YE 70 van de partij met re spectievelijk 432 ton en 480 ton. De YE 89 (S. L. Schot) vis te voor rekening van de BRU 43 (St. Jumelet) 116 ton met een stukstal van 173. Deze schelpdieren kookten een vleesgewicht van 19,6 kilo. Op vrijdag tenslotte arriveer de de YE 30 voor de tweede keer deze week uit het noor den, nu met 1.079 nettoton. Hollestelle en Triton toonden de meeste belangstelling en werden zodoende eigenaar van mosselen met stukstallen van 163 en 178, bij een vlees gewicht van circa 24 kilo. FOTO JOOP VAN HOUDT 7v:.- .'s ---- - S-':; Achtentwintig mensen herkenden de locatie op het Zoekplaat- je in de krant van vorige week vrijdag: de Nieuwe Kerkwcg in Looperskapelle. De negenentwintigste inzender meent de Hoogenboomsweg bij Brijdorpe op de foto te herkennen. Een van de inzenders meldt wat voor hem het meest opvallend op de foto is: het huis van Greet en Jan Hofman. „De familie Hof man kweekt namelijk Fuchsia's en van het vroege voorjaar tot in de late herfst is het een grote weelde van soorten, kleu ren en maten." Uit de stapel goede oplossingen werd die van Christina Knop, Schipperslaan 26, Bruinisse getrokken ge trokken. Zij krijgt de cadeaubon van vijfentwintig gulden toe gestuurd. Wie denkt te weten waar fotograaf Joop van Houdt boven staand Zoekplaatje heeft geschoten kan zijn of haar oplossing per brief op briefkaart sturen naar: redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4301 AA Zierikzee. Inzendingen kun nen ook in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Janne- wekken 11 in Zierikzee worden gedeponeerd. Inzendingen moeten voor woensdag 4 februari binnen zijn. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden In het artikel over de eilande- lijke kermissen van afgelo pen maandag wordt tussen neus en lippen door gemeld dat er veel vraag is naar ker mis op zondag in Renesse. Een dergelijke uitlating van B&W zal natuurlijk nooit worden gedaan zonder gron dig onderzoek. Ik heb echter niet gelezen dat het college een duurbetaald onderzoeks bureau heeft ingeschakeld om dit te weten te komen. In elk geval is de bewoners van de Ring nooit naar hun me ning gevraagd. Van de meer derheid van die bewoners is reeds in december 1996 nog bij het gemeentebestuur van Westerschouwen een petitie gedeponeerd om de kermis uit het dorpscentrum weg te halen, dus hun mening zal men ook liever niet willen ho ren. Ik neem aan dat het 'onder zoek' hetzelfde gehalte heeft als dat van begin juli 1-997 toen geconstateerd werd dat de bussen van het transferi um in de eerste twee weken al duizenden mensen hadden vervoerd, terwijl de dorpsbe woners voornamelijk lege bussen voorbij hadden zien komen. Om de uitkomst van dat onderzoek is toen veel ge lachen. Op de voornoemde petitie heeft het huidige college in juli geantwoord en er onder andere op ge.wezen dat op een eerdere 'inspraakavond' niet was geprotesteerd. Daarom nu maar bij voorbaat een op roep aan Renessenaars die geen zondagse kermis willen: let op uw zaak! Want voor we het weten heeft het college duizenden voorstanders ge vonden, al dan niet in een transferiumbus J. H. BLOM Renesse ZIERIKZEE Bloemschikken SEROOSKERKE Pinkstersamenzang Liesbeth Giltay geeft vanaf vrijdag 13 februari in het MFC aan de De Huybert- straat in Zierikzee de cursus bloemschikken.Deze cursus, een initiatief van Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei, omvat zes wekelijkse bijeen komsten van 19.30 tot 21.30 uur. Voor nadere inlichtin gen: telefoon 0111-412075. BURGH-HAAMSTEDE Bewaerschole Belangstellenden die in 1999 in de Bewaerschole in Burgh- Haamstede willen exposeren, kunnen zich nu reeds aanmel den. Jaarlijks zijn er twaalf exposities. Kunstenaars -zo wel beroeps als amateurs - uit de disciplines fotografie, schilderen, beeldhouwen, ob jecten en ruimtelijke vormge ving, en experimentele kunst wordt verzocht voor 15 maart dit jaar te reageren. Drie ex posanten kunnen werk tonen binnen het thema 'Zeeland, de mens, het licht, het water', in het kader van de jaarlijkse thema-exposities. Een selec tiecommissie maakt een keu ze uit de inzendingen. Voorwaarden tot deelname en inschrijvingsformulieren zijn verkrijgbaar bij: Els Kiers, Hoge Hilleweg 4, 4328 RB Burgh-Haamstede, tele foon 653403. In de Hervormde kerk in Se- rooskerke wordt maandag 1 juni, tweede pinksterdag, een pinkstersamenzangavond ge houden. Evangelist J. van Dooij- eweert houdt een inleiding. Aanvang 19.30 uur. OUWERKERK Gezondheid Het onderwerp 'Leven en ge zondheid' staat woensdag 18 februari centraal tijdens een bijeenkomst van de afdeling Duiveland van de platte landsvrouwen in het dorps huis van Ouwerkerk. Een medewerker van de fir ma Jan de Boer natuurpro ducten uit Elsoo in Limburg geeft een lezing over het the ma. Er kan kennis gemaakt worden met diverse artikelen op het gebied van gezond heid. De aanvang is om 19.30 uur. NIEUWERKERK Oud papier Belangstellenden kunnen za terdag 31 januari tussen 9.30 en 11.00 uur oud papier inle veren in gebouw Salem aan de Molenstraat. De opbrengst is bestemd voor de zending. GOES - Onbekenden hebben woensdag omstreeks 10.15 uur uit een geparkeerde vrachtauto aan de Singel straat in Goes een partij kle ding gestolen. De chauffeur heeft tussen 10.15 en 10.30 uur bij een win kel in Goes kleding afgele verd. In die tussentijd heeft de dader de kans gegrepen om de diefstal- te plegen. De chauffeur kwam er op een volgend adres in Roosendaal achter dat de kleding gesto len was. Eventuele getuigen wordt verzocht contact op te nemen met de politie in Goes. MIDDELBURG - De rechter commissaris in Middelburg heeft een 37-jarige inwoner van Arnhem in bewaring ge steld. Hij wordt verdacht van betrokkenheid hij de snel- kraak bij Jaap-herenmode in Goes op woensdag 21 januari. De man, eigenaar van de door de politie in beslag genomen personenauto waarin zich de buit bevond, had bij de poli tie Amsterdam aangifte geJ daan van diefstal van zijn personenauto. Hij werd ech ter door de politie in Goes herkend als een van de vluch tende daders die nacht. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland houden de mogelijkheid open om de vestiging van de Zweedse papierproducent Stora in Zeebrugge bij de Europese mededingingsraad aan te kaarten. Stora koos uiteindelijk voor een vestiging in België in plaats van Vlissingen en de CDA-fractie in de provincie vraagt zich af of er misschien sprake is geweest van boven matige overheidssteun en daardoor concurrentieverval sing die strijdig is met de E\i- ropese regelgeving. Het colle ge van GS ziet in antwoord daarop alle aanleiding de vin ger in dit opzicht nauw aan de pols te houden. 'Indien uit dossiers mocht blijken dat er sprake is geweest van markt verstorend overheidsingrij pen ligt het in de rede dat een geconcentreerde actie in de richting van de Europese me dedingingsautoriteit wordt overwogen', aldus GS in een antwoord op de CDA-vragen. Volgens GS is het overigens niet zo dat de keuze van Stora voor Zeebrugge invloed zal hebben op de bestaande werkgelegenheid in Zeeland. Zierikzee Tot en met zaterdag 14 maart Japans schilderwerk Skan-dy-sign. Ate lier 4B. Verrenieuwstraat 32. Op afspraak via 0111-414912.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5