Schouwspelers Oosterland herleven Scepsis over plan voor uitbreiding Soeten Haert Meer bezoekers Zeeuws museum Bijdrage voor de jeugdsoos Panik Samenzangavond over leven Petrus Datheen 'Dag schat, ik ben d'r hoor' over wisseling rollenpatroon Toegankelijkheid stemlokalen 'Vuurtoren, inspiratie voor kunstenaars' 'Het is de vraag of je het op die plek moet toestaan' Uitreiking van certificaten cursus minicampinghouders Afwisselend programma In Christelijke Gereformeerde kerk BIBLIOTHEEK DONDERDAG 29 JANUAR11998 NR 26323 OOSTERLAND - De Schouwspelers zijn nooit echt weggeweest, maar het is wel heel lang geleden, dat er een avondvullende productie werd opgevoerd. Daar komt verandering in. De Oosterlandse toneelvereni ging herleeft zaterdagavond 14 februari met de op voering van het blijspel 'Dag schat, ik ben d'r hoor,' van Jack Popple well. „Dat wordt tijd," vindt regis seur Jan de Bil. Het repetitie proces voor dit stuk startte al in september 1996. Ongeveer gelijktijdig met het begin van zijn vierjarige middenkader- regieopleiding bij amateur- theaterschool 'De Ambitie' van het Zeeuws Centrum voor Amateurtheater (ZCA). 'Als je zo lang met een stuk be zig bent, is het volgens hem een hele toer om de spelers en thousiast te houden. Toch z^gt het vooral iets over het doorzettingsvermogen bin nen De Schouwspelers. De re den van het lange repetitie proces is immers de vele rolwisselingen door het ver lóóp in het ledenbestand. De vaste kern hield stand en uit eindelijk is het toch gelukt de cast compleet te krijgen. De regisseur neemt zelf een klein rolletje voor zijn rekening en een van de mannenrollen wordt door een vrouw ver tolkt. Voor het verloop van het stuk heeft dat echter geen nadelig effect. Rolwisseling 'Dag schat, ik ben d'r hoor', gaat over wisseling van het traditionele rollenpatroon van man en vrouw. De man blijkt geen al te best zaken man en brengt het bedrijf dat hij ooit van zijn schoonvader overnam tot aan de rand van het faillissement. De vrouw voelt zich niet bijster geluk kig in de huishouding. Ze be sluiten van werk te wisselen met mei'kwaardige en vooral komische ontwikkelingen tot gevolg. .„Het is een vrolijk stuk voor een brede doel groep," zegt De Bil. Volgens hem zullen kinderen mis schien niet alle onderliggende grapjes oppikken, maar kun nen ook zij veel plezier bele ven aan deze voorstelling. Sinds de verbouwing van het dorpshuis en vooral met het ruimere podium kunnen De Schouwspelers goed uit de voeten. Óp het verlanglijstje staat nog wel een betere licht voorziening. Met wat er hangt aan bouwlampjes is het voorfront niet te verlichten. Het verbaast De Bil dat er enerzijds wel een gritcon- structie boven het podium is aangebracht, maar dat het stichtingsbestuur van het dorpshuis heeft aangegeven dat er nooit een 380 volts stroomvoorziening zal ko men. Met andere woorden wel de mogelijkheid om to neelverlichting op te hangen, maar niet de krachtstroom die daarbij nodig is. De Schouwspelers beschik ken zelf over wat spots en sta tieven en proberen zo in elk' geval wat meer licht op de zaak te werpen. Jan de Bil volgt nu ruim an derhalf jaar de regieoplei ding. Niet alles wat hij daar leert, kan hij direct loslaten op zijn spelers in Oosterland. Dat is een kwestie van aan voelen waar ze wel en niet voor in zijn. Zelf hoopt hij bij Cursist middenkader-regie opleiding Jan de Bil: ,,Met dramaturgie leer je heel veel dingen voor jezelf op een rijtje te zetten. (Foto: Marijke Folkertsma) het opstarten van een nieuw stuk met de spelers wel wat meer met rolopbouw aan de slag te gaan. Het lesblok dramaturgie, dat docente Esme Soesman uit Nieuwerkerk bij de regieop leiding verzorgde, heeft hem geleerd heel veel dingen voor zichzelf op een rijtje te zetten. „Je leert door die lessen dra maturgie veel meer dingen over een toneelstuk begrij pen, maar daar moet je de spelers niet allemaal mee las tig vallen. Daar heb je vooral als regisseur wat aan." Eenakter De Schouwspelers zijn al en kele jaren ook een trouwe deelnemer aan het ZCA-Ee- nakterfestival. Dit j^ar vindt dat plaats op 17,18 en 19 april in Theater Mondragon. De Oosterlandse toneelvereni ging treedt daar op met de ee nakter 'De witte kamer van mijn herinnering,' van Jean Lenox Toddie. Voor dit stuk is een beroep gedaan op gast- regisseuse Cora Neele uit Ou- werkerk en neemt Jan de Bil een rol voor zijn rekening. „Want spelen is ook wel weer eens leuk en je moet ook niet altijd dezelfde regisseur voor dezelfde groep zetten, "vindt hij zelf. De opvoering van het blijspel op zaterdag 14 februari in De Oosterhof begint om 20.00 uur. Kaarten kunnen vooraf telefonisch worden gereser veerd bij P. Bekedam, tele foon: 642858. ZIERIKZEE - Stichting Het Klaverblad Zeeland roept de Zeeuwse waterschappen en gemeenten op stemlokalen en kieslijsten toegankelijk te maken voor mensen met een handicap. Dit met het oog op de nade rende verkiezingen op 4 maart en 6 mei. Om stemloka len ook bereikbaar te maken voor mensen met een functie beperking moet gezorgd wor den voor een goede bereik baarheid van het gebouw, toegankelijkheid van het stemlokaal en bruikbaarheid van stemhokjes door onder meer een verlaagde balie. Voor blinde en slechtziende mensen is de beschikbaarheid van kieslijsten op geluidscas sette dan wel in groot letter schrift van belang. Het Kla verblad verzoekt gemeenten en waterschappen bovendien publiciteit te geven aan de be schikbaarheid van aangepas te kieslijsten. Via een speci aal 'wenkenblad' geeft de organisatie aan hoe het stem men ook voor mensen met een functiebeperking bereikbaar wordt gemaakt. ROTTERDAM - 'Vuurtoren, inspiratie voor kunstenaars' is de titel van de tentoonstel ling die van 14 februari tot en met 21 juni te zien is in het maritiem museum Prins Hendrik aan de Leuvehaven in Rotterdam. Het museum heeft in samen werking met vuurtorenver eniging De Vuurboet een se lectie gemaakt uit het werk van hedendaagse kunste naars die door vuurtorens worden geïnspireerd. Er zijn diverse technieken, zoals aquarel, edelsmeden, grafi sche vormgeving, ets, foto grafie, keramiek, olieverf en zeefdruk. De openingstijden zijn: dinsdag tot en met zater dag van 10.00 tot 17.00 en op zon- en feestdagen van 11.00 tot 17.00 uur. BORDERLINERS MIDDELBURG - Artemis, buro voor vrouwenhulpverle ning, aan de Koudekerkse- weg in Middelburg start don derdag 5 maart een groep voor borderliners. Dit zijn mensen die last hebben van te hevige emoties. Volgens een woordvoerster van Artemis gaat het om mensen die gren zeloos zijn, afspraken niet na kunnen komen, zwart/wit denken, problemen hebben met relaties en dingen niet af kunnen maken. De bijeen komst is van 13.30 tot 16.30 uur. Voor nadere inlichtingen of aanmelding: telefoon 0118- 642.979. RENESSE - De gemeente Schouwen-Duiveland wijst het uitbreidingsplan voor bungalowpark De Soeten Haert niet op voorhand af, maar staat er wel scep tisch tegenover. ,,Op zich staat het college er niet af wijzend tegenover. De vraag is alleen of je het op die plaats toe moet staan," aldus wethouder C. Veer- hoek. mingsplan niet in," aldus de wethouder. Hij haast zich te zeggen dat hij (nog) niet na mens het college spreekt. B&W van Schouwen-Duive land moeten zich nog over de materie buigen. Eerst, zo legt hij uit, komt er nog een ge sprek met bouwer de Wal- cherse Bouw Unie (WBU) en exploitant De Soeten Haert Recreatiepark BV. De Soeten Haert Recreatie park BV, die het vakantie park gaat exploiteren - wil naast de reeds gebouwde 165 bungalows een centrumvoor ziening en 36 één- en tweeper soonsunits bouwen. Hoewel dat bouwtechnisch gesproken binnen de bestaande ruimte voor het park kan, moet om het plan mogelijk te maken het bestemmingsplan gewij zigd worden. „Ze vragen nu feitelijk eigen lijk of ze een hotel mogen bouwen," aldus een woord voerder van de afdeling grondgebiedszaken van de gemeente. En dat kan, zo gaat hij verder, niet gerealiseerd worden zonder dat eerst het bestemmingsplan aangepast wordt. „Want in het gebiedje waarin ze die appartementen willen realiseren zouden vol gens het bestemmingsplan 'dienstgebouwen' komen." Wethouder Veerhoek beaamt de uitleg van de ambtenaar. „Daar voorziet het bestem- Kwaliteit Op zich staat het college vol gens hem niet afwijzend te genover uitbreiding van de hotelaccommodatie. „Het be treft hoog kwalitatieve ac commodatie en daar hebben we in verhouding niet veel van," aldus de wethouder. De noodzaak tot het wijzigen van het bestemmingsplan is volgens Veerhoek niet de eni ge hobbel die genomen moet worden wil men de plannen daadwerkelijk uit kunnen voeren. De Stichting Renesse, waar hij zelf tot voor kort voorzitter van was, heeft ook nog een vinger in de pap. Het plan voor de Soeten Haert komt oorspronkelijk uit de koker van de Stichting Re- nesse. Later werd het project 'overgedaan' aan de WBU. Stichting Renesse heeft het project echter nooit helemaal uit handen gegeven. Overeenkomst „De stichting heeft destijds een privaatrechtelijke over eenkomst gesloten over de bouw van de Soeten Haert. Daarin staan duidelijke voor waarden vermeld waaraan de WBU dient te voldoen bij de bouw van het park. De nu voorgestelde uitbreiding van hotelaccommodatie voldoet niet aan die voorwaarden," aldus Veerhoek. De kwestie moet derhalve binnen het bestuur van de Stichting Renesse nog bespro ken worden. „En je hebt best kans dat die zegt 'Sorry, je moet het doen zoals in de voorwaarden bepaald is'." Binnen het bestuur van de stichting zijn de plannen vol gens D. Kooman nog slechts zijdelings aan de orde ge weest. „Wij hebben als stich ting nog geen aanvraag ge kregen dus wij kunnen ons er ook nog niet over buigen." De zes- en achtpersoonsbungalows zijn zo goed als klaar. In april start de verhuur. (Foto: Marieke Mandemaker) Verdubbeling opbrengst museumwinkel MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum in Middel burg heeft vorig jaar 1714 bezoekers meer getrok ken dan in 1996. In totaal brachten 38.183 mensen een bezoek. In het zomerseizoen waren de tentoonstellingen van Wim Riemens en Nehalen- nia de trekpleisters voor de bezoekers. Vooral de expo sitie van Riemens heeft veel Zeeuwen verleid tot een be zoek aan het Museum. Bijna een kwart, circa 10.000 personen, bézocht het museum in de maanden juli en augustus. En dat on danks het warme zomer weer. Ook het voor- en na seizoen trekken aan. Herfst-, kerst en voorjaars vakanties zijn nog altijd piekperiodes in het bezoek. In de komende jaren wil het museum extra aandacht ge ven aan stimulering van het herhalingsbezoek door de inwoners van Zeeland. Het Zeeuws Museum wil daar naast een bijdrage leveren aan de bevordering van het dagtoerisme. Sinds de stichting 'Vrien den van het Zeeuws Muse um' de museumwinkel 't Winkeltje in de kelder on der de entreehal beheert, is de omzet meer dan verdub beld. Uit de opbrengst heb ben de 'vrienden' onlangs een bijzondere armband ge kocht die dateert uit de eer ste eeuw voor Christus. De ze is geschonken aan het museum. Afsluiting met excursie VLISSINGEN - De cursus minicampinghouder(ster) en zijn/haar gasten, die in Vlissingen werd gehou den, wordt vrijdag 6 februari afgesloten met een ex cursie naar West Zeeuwsch-Vlaanderen. Tijdens deze excursie worden de certificaten uitgereikt. In totaal nemen 27 personen deel aan deze cursus. Onder hen bevinden zich zowel toe komstige campinghouders, pas beginnende en camping houders van het eerste uur. De deelnemers zijn afkomstig van Schouwen-Duiveland, De Bevelanden, Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. Hoofddoelstelling van de cur sus was professionalisering van de dienstverlening. Gas ten die graag op een minicam- ping verblijven, zoeken in de eerste plaats rust en ruimte, maar verwachten daarnaast een goede kwaliteit van dienstverlening. Tijdens de cursus is aandacht besteed aan administratie op de camping, informatievers trekking zowel over eigen be drijf als bezienswaardighe den in de omgeving, doeltreffende P.R.. gastge- richtheid en conflictbehande ling en meting van de kwali teit van dienstverlening. Uit de behandeling van dit laatste onderwerp vloeit voort, dat campinghouders aanstaand seizoen aan de slag gaan met het houden van een enquête onder de gasten. De resultaten worden in een rap port samengevat en vormen het uitgangspunt voor een vervolgcursus. De cursus werd ontwikkeld en verzorgd door de Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon en kwam tot stand met steun van de Provincie Zeeland in het kader van het Project Plattelandstoerisme. Eerder werden vergelijkbare cursussen gegeven op Walche ren en Schouwen-Duiveland. Voor nadere inlichtingen kan men bellen naar Stichting Oranjezon, telefoonnummer: 0118-581507. IN BEROEP BORSSELE - De stichting Borssele 2004 heeft beroep ingesteld bij de Raad van Sta te tegen de beschikking van de minister van Economische Zaken om de geldigheidsduur van de vergunning voor de kerncentrale in Borssele te beperken tot 31 december 2003. Voorheen gold de ver gunning voor onbepaalde tijd. Volgens de stichting biedt de Kernenergiewet niet de mogelijkheid hiervan af te wijken. Bovendien is de maatregel niet inhoudelijk beargumenteerd. SCHARENDIJKE - Jeugdsoos Panik uit Scharendij- ke kan een gemeentelijke exploitatiesubsidie van 275 gulden voor 1997 en 2365 gulden voor 1998 tege moet zien. Voor 1998 heeft de soos een gevarieerd programma klaar. Op grond van de begrotingen voor 1997 en 1998 blijken bo venstaande bedragen beno digd te zijn om tot een posi tief saldo te komen. Vooralsnog wordt gekozen voor een eenmalige subsidie. Vanaf 1999 kan structurele subsidiëring overwogen wor den. Panik heeft geen mogelijkhe den zelf de inkomsten op te schroeven. Door het ontbre ken van een eigen honk, is de jeugd overgeleverd aan het dorpshuis. De inkomsten van drankverkoop komen dan ook ten bate van dit pand. Aan deelnemers aan activitei ten wordt per keer een bijdra ge van nul tot 7,50 gulden ge vraagd. Het verhogen van deze bijdrage werkt drempel- verhogend, zo stelt de ge meente in een nota. Actief Zowel jeugd als volwassenen zijn enthousiast en actieL Za terdag 21 februari staat een wedstrijd schilderijen maken gepland. Later in het jaar staan onder meer een disco verkleed, film, een race wed strijd, een zelfbouwwedstrijd van karretjes, een inline ska- tewedstrijd en een flipper- wedstrijd op het programma. ZIERIKZEE - In de Christelijke Gereformeerde kerk aan de Zevengetijstraat in Zierikzee wordt zaterdag 7 februari een samenzangavond gehouden, waarbij het leven en werk van Petrus Datheen centraal staan. Uit zijn psalmenbundel, die voor het eerst in 1566 het licht zag, worden negen psalmen gezongen. Henk Ruitenbeek begeleidt de samenzang op het orgel. J. Rommers uit Krabbendijke vertelt over het leven van Petrus Dat heen. Ds. J. Oosterbroek ver zorgt de sluiting. 'Als een hert gejaeght, o Heere' is wel de meest bekende dichtregel uit de bundel van Petrus Dat heen. Menig volgeling van de 'nije leer' heeft in het verle den h.et leven gelaten op het schavot of de brandstapel met een ps,alm van Datheen op de lippen. Aandacht Op veel plaatsen is deze berij ming al geruime tijd geleden ingeruild voor de berijming van 1773. De Petrus Datheen- stichting uit Krabbendijke, de organisator van deze avond, streeft er naar om deze berijming opnieuw onder de aandacht te brengen van jong en oud. Deze stichting heeft echter nog meer noten op haar zang. In Frankrijk zijn veel ge loofsgenoten verstoken vap psalmbundels in hun eigen taal. Het bestuur van de Petrus Datheenstichting is er in ge slaagd een originele Franse psalmbijbel te bemachtigen. Het bestuur wil deze bundel vermenigvuldigen en ver spreiden onder de geloofsge noten. De heer Rommers ver telt meer over dit project. Musicassettes In de hal van de kerk worden musicassettes aangeboden van de eerder gehouden sa menzangavond in de Nieuwe Kerk in Zierikzee in septem ber vorig jaar. Verder zijn er wenskaarten en bijbeltjes met Datheenpsalmen ver krijgbaar. De opbrengst komt ten goede aan het pro ject in Frankrijk. De samen zangavond begint om 19.30 uur. Vrijdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 uur. Kerkwerve Christelijke Bibliotheek Tolle Lege. In Chr. Geref. Kerk, Beatrixstraat. 19.00-20.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 10.00-12.00 en 18.30-20.00 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek De Zae- te. 13.30-17.00 en 18.30-20.30 uur. Zaterdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 9.30-12.00 uur. Maandag Zierikzee Openb. bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 en 18.30- 20.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De-Schutse. 13.30-17.00 en 18.30-20.00 uur. Dinsdag Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-17.00 uur. Oosterland Bibliotheek in consistorie Her vormde kerk. 19.00-19.30 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek DeZaete. 10.00-12.00 en 18.30-20.00 uur. Strip-o-theek (in De Zaete). 18.30-19.30 uur. Woensdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-17.00 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek De Zae te. 13.30-17.00 uur. Donderdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 9.30-12.00, 14.00-17.00 en 18.30-20.00 uur. Nieuwerkerk Bibliotheek Rehoboth. 18.30- 19.15 uur. ROOSTER BIBLIOBUS Maandag Renesse Mauritsweg 13.15-14.45 uur. Scharendijke Dijkstraat 15.15-16.30 uur. Dinsdag Brouwershaven Schuitkade 12.45-13.45 uur. Ellemeet Deensestraat 14.05-14.35 uur. Zonnemaire I. M. v. d. Bijlstraat 15.15-16.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis 16.15-17.30 uur. Woensdag Sirjansland Lageweg 11.30-12.00 uur. Oosterland Sporthal 12.45-14.00 uur. Ouwerkerk Ring 14.15-15.00 uur. Schuddebeurs Donkereweg 15.30-16.00 uur. Donderdag Noordgouwe Vijverbergstraat 13.00-13.45 uur. Kerkwerve Vloedstraat 14.00-14.45 uur. Noordwelle Ingridstraat 15.20-15.50 uur. Serooskerke Dorpsplein 16.00-16.30 uur. Renesse Oude Moolweg 16.45-17.30 uur Brouwershaven Markt 18.30-19.30 uur. Vrijdag A Nieuwerkerk /I Burg. v. Eetenstraat I 13.00-14.15 uur. j Dreischor Nieuwe Schoolstraat 14.30-15.30 uur. Oosterland I Markt 16.00-17.00 uur^H

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 7