Tien jaar Galerie Galerij in RSG Felle kritiek op falend gemeentelijk apparaat Bureau Jeugdzorg Zeeland geopend Partnerschap heikel punt in commissie Zeeuwse Gezicht houdt oog op kwaliteit ruimte Grote ravage bij botsing vrachtwagencombinaties Viering met exposities en speciale uitgave Maggezien Convenant waterschap Surprise Party Fakkel over tijdens contactdag STREEKNIt Verkeer lange tijd gestremd MUZIEKAGENDA t DONDERDAG 29 JANUARI 1998 NR 26323 ZIERIKZEE - 'Op het blauwe uur draag ik mijn groe ne das', zo was de titel tien jaar geleden; in het Frans dan natuurlijk: 'A l'heure bleue je porte ma cravate verte.' Nu bij de viering van het tienjarig jubileum van Galerie Galerij wordt de titel omgedraaid en ge toond hoe het werk van de exposanten van toen zich heeft ontwikkeld. Galerie Galerij is de speelse omschrijving voor de wanden van het trappenhuis en de vi trines in de hal van de Regio nale Scholengemeenschap Professor Zeeman in Zierik- zee, waar al tien jaar lang met grote regelmaat opmerkelij ke exposities worden inge richt. Initiatiefnemer is docent Frans Joh. Everaers uit Noordgouwe. Het begon ooit met het op hangen van wat werk van toenmalig leerling Alex van der Woel achter in de klas. De 'officiële opening' werd om lijst met videobeelden van een concert van Tom Waits. Everaers wil jongeren graag op een toegankelijke manier met kunst laten kennisma ken. Niks met de haren erbij slepen, wie belangstelling heeft, komt gewoon kijken zonder daar hoge drempels voor te moeten nemen. Ruiten De ruiten in de trappengale- ;rij waren destijds speciaal aangebracht ten behoeve van exposities. Everaers besloot •er gebruik van te gaan ma ken. Hij stuurde een foto van zichzelf naar enkele leerlin gen en docenten met het ver zoek er hun eigen interpreta tie op los te laten. De verrassende respons leverde het materiaal voor de eerste expositie van Galerie Galerij. Diezelfde exposanten van het eerste uur heeft hij nu weer benaderd en bereid gevonden hun medewerking te verlenen aan een jubileumtentoonstel ling van 24 maart tot en met 14 mei. Ze hebben nu geen fo to als uitgangspunt toege stuurd gekregen, hun enige houvast is de titel van de ex positie: ,,A l'hëure verte je porte ma cravate bleue.' Bij de start van deze tentoon stelling wordt ook het speci aal aan tien jaar Galerie Gale rij gewijde nummer van schoolkrant 'Maggegezien' gepresenteerd. Deze plechtig heden worden gelardeerd door het programma van het openbaar tentamen muziek op dinsdag 24 maart. Eerder al, op maandag 2 maart, begint een andere ju bileumexpositie 'Mail-Art in the Gallery,' waar interna tionale mail-art kunstenaars voor zijn uitgenodigd. Zeker niet alles wat in Galerij Galerij in tien jaar tijd werd getoond, behoort tot mail-art, maar deze kunstvorm stond wel regelmatig centraal. Mail-art? ,,Ja, heel simpel ei genlijk," zegt Everaers: ,,post kunst of kunst die je per post verstuurt." Mail-art kent we reldwijd een vaste kern van kunstenaars, die er zich speci fiek op toeleggen. Daarnaast zijn er velen die af en toe eens meedoen met een specifiek thema. Kunstenaars maken hun eigen interpretatie op zo'n thema. Het resultaat moet handzaam en per post te versturen zijn. Everaers zelf beoefent het al sinds 1983. Eigenlijk wist ik niet eens dat het bestond. Ik maakte te keningen met een wat poli tiek gehalte en stuurde die af en toe naar wat kennissen in de hoop hen tot een reactie te Joh. Everaers dringt de leerlingen niks op, maar wil graag, dat ze via Galerie Galerij op eenvoudige wijze met kunst in aanra king komen. (Foto: Marijke Folkertsma) prikkelen. Zelf noemde ik het toen nog art mail." Diversiteit De huidige tentoonstelling van Arie Berkulin is de 59e in tien jaar tijd. Opvallend is de grote diversiteit aan kunste naars, die in de loop der jaren de revue zijn gepasseerd. Zeer opmerkelijke waren: 'Profes sor Zeeman goes crea', waar in mail-art kunstenaars va rieerden op het effect van de 'lichtbreking' van deze we tenschapper, de tentoonstel ling van Christo nog voordat hij de Rijksdag in Berlijn in pakte, affiches en ansichten van Klaus Staeck, werk van Gust Romijn, Tien Heester mans (echtgenote van Evera ers), Kees Francke en vele an deren. Met regelmaat werd een expositie gewijd aan de Frankrijkreizen van de RSG- leerlingen en mocht de RSG- fotoclub een expositie inrich ten. Onder het motto 'Van Rijk naar Regio' bij de over gang van het schoolbestuur van rijk naar gemeente werd een bijzondere tentoonstel ling samengesteld met fraai werk van Jan van Munster, Gust Romijn, David van de Kop, Arie Berkulin, Marinus van Dijke, Teja van Hoften, Tien Heestermans en Gerrit van de Ven. Tussen de art stamps van Jan Verschoore ontdekte Everaers de kop van Mondriaan. Hij maakte er een grote afdruk op textiel van en bekleedde er, tot ver driet van sommigen, de mo len van Moriaanshoofd mee. Meer dan een grap, inspe lend op het Mondriaanjaar was het niet," grinnikt Ever aers. Het zijn zo van die her inneringen, die komen boven drijven bij tien jaar Galerie Galerij. BROUWERSHAVEN - De leden van de commissie Externe Contacten zijn dinsdagavond akkoord gegaan met het conve nant tussen gemeente en Watersdhap Zeeuwse Ei landen. ,,Ik had verwacht dat het voor 1998 niet meer zou lukken, maar nu blijkt dat aan de samenwerking toch al vorm en inhoud kan worden gegeven," schetste wethouder D. van der Wekken het snel le verloop. Wel worden nog wat kinderziektes verwacht. Een samenwer king op het gebied van het kwijtscheldingsbe- leid levert voor de betaler een financieel voordeel op, omdat zijn/haar bet alingscapaciteit over ge meente en waterschap verdeeld wordt. Boven dien hoeft nog maar één kwijtscheldingsformu lier te worden ingevuld, wat ook voor de betrok ken instanties een admi nistratief voordeel ople vert. Via een speciale berekening zal het ver schil in percentage dat beide organisaties hante ren worden berekend. Omdat het waterschap al op 12 februari tot publica tie in de kranten over wil gaan, was haast geboden met de instemming van commissie en raad. Het voorstel komt woensdag 4 februari in de raad. RENESSE - In discotheek Trinity in Renesse wordt za terdagavond 31 januari een Hot Erotic Show en een Surp rise Party gehouden. Er zijn een black jacktafel en een popcommachine aanwe zig. De Hot Erotic Show zou eerst op zaterdag 24 januari gehouden worden, maar is dus verschoven naar aan staande zaterdag. GEEN SUBSIDIE OOSTBURG - De Stichting Herdenking Zeeslag op Schoneveld uit Oostburg moet het dit jaar zonder sub sidie van de provincie stellen. In voorgaande jaren kende de provincie de stichting wel geld toe (7.500 gulden in 1997), maar dat was volgens de pro vincie een eenmalige waarde ringssubsidie om het evene ment van de grond te tillen. Volgens de provincie is dit ge lukt en heeft de subsidie het beoogde doel gehad. Wegens achterstand verzending aanslag reinigingsrechten BROUWERSHAVEN - ,,De organisatie schiet enorm tekort. Ik schaam me soms raadslid te zijn." SGP-er P. van der Meide stak tijdens de vergadering van de commissie GGZ/OWMIL gisteren zijn ergernis over het feit dat er tijdelijk extra personeel aangetrokken moet worden door de gemeente om de aanslag reini gingsrechten de deur uit te krijgen niet onder stoelen ofbanken. Voor de herindeling was het de Reinigingsdienst Schou- wen-Duiveland die de aan slag reinigingsrechten ver zorgde, maar na de her indeling moest dat in de nieu we gemeente door de afdeling financiën gedaan worden. En dat lukt van geen kanten. El ke maand vertraging in de verzending van de aanslagen kost de gemeente 20.000 gul den en dus moet er snel iets gebeuren, zo oordeelde het college. Aan de afdeling rei niging is nu opdracht gegeven de verzending van de aanslag voor 1998 te verzorgen. Vanaf 1999 zou dat dan weer door de afdeling financiën moeten ge beuren. Het extra personeel vergt een investering van 67.000 gulden. Van der Meide stond bepaald niet alleen in zijn kritiek. Ook W. Jumelet (VVD) vond dat het nooit zover had mo gen komen. ,,Het is rampza lig dat dit moet gebeuren. Dit loopt de spuigaten uit en dat baart me grote zorgen," was zijn commentaar. RPF-er J. van den Berge bleek wat ge nuanceerder tegen de zaak aan te kijken. „We worden er SGP-er P. van der Meide: „Ik schaam me soms om raadslid te zijn." RPF-commissielid J. van den Berge: „Ik vind het allemaal een beetje krokodillentra an steeds mee geconfronteerd dat de gemeentelijke organi satie na de herindeling duur der werkt dan de oude zes ge meenten. Maar dat wisten we vantevoren. Er is nu geen effi ciencywinst en straks ook niet. ïk vind het allemaal eer lijk gezegd een beetje kroko dillentranen. We moeten nu zorgen dat we de boel goed op de rails tillen." Jojo-oplossing D66-vertegenwoordiger R. Geluk schaarde zich - zij het in andere bewoordingen - ach ter de kritiek van Van der Meide en Jumelet en zei bo vendien niet te begrijpen waarom in '98 de afdeling rei niging de aanslag mag verzor gen en de gemeente in 1999 dat toch weer door de afde ling financiën wil laten doen. ,,Ik vind het een beetje een ra re oplossing, een jojo-oplos sing. H. de Vries (GroenLinks) was eveneens hard in haar oor deel. ,,Dit is een gênant voor stel. Ik heb het schaamrood op de kaken. Hier is geen ex cuus voor." Commissieleden E. Overbosch-de Reijger (Pv dA) en C. Legemaate (CDA) waren iets milder. „Als je dit nu niet doet kost het allemaal nog veel meer," oordeelde Le gemaate. Wethouder G. van de Velde- de Wilde trok het boetekleed aan en gaf onmiddellijk toe dat er in dit geval veel mis is gegaan. „Mensen die betaald hadden kregen toch een aan maning, overboekingen gin gen niet goed en nog veel meer." Desalniettemin gaf de wethouder aan toch vast te willen houden aan het stre ven om uiteindelijk de aan slag weer door de afdeling fi nanciën te laten verzorgen. „Dat past in de basisfilosofie en die moeten we nu niet overboord gooien." Geen grip Geluk was niet overtuigd. „Denkt u dat het de burger iets uitmaakt welke afdeling die aanslag verzorgt?" luidde haar vraag richting wethou der. Ze gaf zelf het antwoord: „Welnee, als het maar goed loopt." Geluk ging nog een stapje verder in haar kritiek: „Mijn, geloof in de grip van het college op het gemeente lijk apparaat is niet echt toe genomen. En dan druk ik me voorzichtig uit." Uiteindelijk ging de commissie knarsen- tandend en - zoals commissie voorzitter Houtekamer het uitdrukte - node akkoord met het voorstel van het college. Wethouder G. van de Velde- de Wilde: Basisfilosofie nu niet overboord zetten. BROUWERSHAVEN - Mevrouw J. Bos (VVD) heeft zich dinsdag in de commissievergadering Externe Contacten op persoonlijke titel negatief uitgesproken over de partnerschapsregistratie. Daarmee schaarde zij zich achter de visies van J. van de Berge, (RPF) en G. Houtekamer (SGP/GPV). Het punt kwam ter sprake bij de behandeling van de tarieventabel legesverorde ning, waarin voorgesteld wordt zinsneden in hoofd stuk 3, paragrafen 1, 2 en 4 die betrekking hebben op het huwelijk uit te breiden met 'of een partnerschaps registratie'. „Een dilem ma," aldus Van de Berge die enerzijds zijn christelijke principes en anderzijds zijn functioneren als raadslid in ogenschouw nam. „Een tijd je 'terug was het ondenk baar, toen werd het getoler eerd, daarna geaccepteerd, maar nu moet ik het goed vinden," lichtte hij zijn vi sie toe. Houtekamer, die sprak van een 'pseudohuwe- lijk', vroeg zich af of dezelf de handelingen zouden wor den verricht - inclusief entourage en plaats. Dit werd door een medewerker van de gemeente bevestigd. „Wij hebben dat ambtelijk wel geadviseerd." Bos licht te haar standpunt niet na der toe. „Ik doe dit op persoonlijke titel, omdat ik problemen heb met het partnerschap. Waarschijnlijk denk ik hier anders over dan mijn frac tie, we hebben hierover nog niet gesproken. Maar ik kan hier geen ja op zeggen," al dus Bos. Een inhoudelijke discussie zal nog gevoerd moeten worden. Financieel wethouder G. van der Salm beperkte zich uitsluitend tot de tarieven. Alleen Van de Berge koppelde uiteinde lijk inhoud los van de getal len. „Als de raad besluit dat dit doorgaat, dan hangt daar ook een prijskaartje aan. Ik stem niet tegen de tarieven," meldde hij. GOES - De Stichting Het Zeeuwse Gezicht houdt don derdag 19 februari een contactdag in het stadhuis in Goes. Tijdens deze bijeenkomst wordt ook de Zeeuw se Architectuurprijs uitgereikt aan een van de vier genomineerden. Dat zijn waterpaviljoen Neel- tje Jans, woningbouw aan De Compagnie in Middelburg, woningbouw aan het Vonde- lingenplein in Vlissingen en de woning van de familie Bos- Mol in Vlissingen.De provin cie Zeeland formuleerde in 1994 een eigen architectuur beleid, dat werd vastgelegd in de nota 'Het Zeeuwse Ge zicht.' In deze nota werd be nadrukt, dat architectuur van hoge kwaliteit alleen kan worden gerealiseerd als alle betrokken partijen zich daar gezamenlijk voor inzetten. De provincie nam derhalve het initiatief tot oprichting van de stichting 'Het Zeeuw se Gezicht'. Het bestuur bestaat uit per sonen, die op uiteenlopende wijze betrokken zijn bij de ontwikkeling en totstandko ming van ruimtelijke projec ten. De provincie acht nu het moment daar de fakkel over te dragen aan deze stichting. De contactdag van Het Zeeuwse Gezicht markeert deze overdracht.H. van Hun- nik, voorzitter van de stich ting gaat in op de doelstellin gen van Het Zeeuwse Gezicht en zal een blik in de toekomst werpen. Ruimtelijke projecten De sprekers E. Bolle en W. van Winden gaan in op de re latie tussen ruimtelijke pro jecten en hun omgeving. Ver volgens zal M. Struys het juryrapport van de Zeeuwse Architectenprijs toelichten, waarna deze wordt uitgereikt door gedeputeerde G. de Kok. ZIERIKZEE Jaarvergadering NBvP De afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen hield on langs haar jaarvergadering. Het verzoek van het hoofdbe stuur om de naam te verande ren in afdeling Zierikzee stond ter discussie in verband met verwarring over de hui dige naam. Het bestuur zal zich hierover beraden. Verder kwamen de verslagen van de secretaris en penningmeester aan de oyde en werden twee videofilms vertoond over de landelijke bond door de jaren heen. KERKWERVE NCVB De afdeling Kerkwerve van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond hield onlangs een ledenvergadering. De presidente mevrouw Hui- gens-Stoel hield een medita tie. De leden kregen dia's te zien van de studiereis die An- ja op 't Hof vorig jaar naar Brazilië maakte. Ze bezocht gedurende drie weken zowel Nederlandse als Braziliaanse boeren. Nederlandse land bouwers wonen daar nies en zijn in de jaren naar Brazilië geëmigret. Toen kon een boer daar direc een aan de slag, tegenwoordig moet ongeveer één miljoen gulden meegebracht worden. De verschillen tussen arm en rijk zijn enorm. De ene landbouwer bezit 133.000 hectare land, terwijl anderen bijna omkomen van de honger. SCHARENDIJKE Feestavond ZSC Sportvereniging ZSC houdt zaterdag 14 februari haar jaarlijkse feestavond. De le den voeren de komische thril ler Poesekater op. Na afloop van het toneel kan gedanst worden op muziek van de band De Stamgasten uit Elle- meet. Deze avond is alleen toegankelijk voor leden, do nateurs, sponsors en hun partners. Aanvang 19.30 uur. De generale repetitie op vrij dag 13 februari om 19.00 is be doeld voor alle jongeren tot zestien jaar. De ouderen krij gen de thriller donderdag 19 februari vanaf 14.30 uur voor geschoteld. Alle opvoeringen zijn in De Putmeet in Scha- rendijke. SLUISKIL - Een botsing tussen twee vrachtwagen combinaties op de kruising Provinciale Weg N252 met de westelijke oprit van de brug in Sluiskil ver oorzaakte woensdagmiddag om 15.23 uur een grote ravage. Eén van de chauffeurs, een 25-jarige inwoner uit Terneuzen raakte licht gewond. De andere bestuurder, een 48- jarige inwoner van Oostburg, reed met een trekker met een dieplader, geladen met een Atlaskraan op de westelijke oprit van de N252 en verleen de geen voorrang aan de uit de richting van Terneuzen ko mende trekker met oplegger bestuurd door de 25-jarige in woner uit Terneuzen. Laats- genoemde combinatie betrof een buikwagen geladen met plastic korrels. Als gevolg van de klap raakte de trekker met buikwagen volledig ver nield. Het voertuig versperde de rijstrook bestemd voor het verkeer richting Sas van Gent. Als gevolg van de botsing ver loor de dieplader de daarop staande Atlaskraan, die op zijn beurt de rijstrook rich ting Terneuzen blokkeerde. Het gehele kruisingsvlak was geblokkeerd waardoor de po litie in samenwerking met de wegbeheerders Provinciale Waterstaat en Rijkswater staat genoodzaakt was de ge hele provinciale weg N252 en de westelijke oprit naar de brug voor alle verkeer af te sluiten. GOES - Het Bureau Jeugdzorg Zeeland gaat in febru ari officieel van start. Bij de vestiging in de Zonne bloemstraat in Goes zal woensdag 11 februari de ope ningshandeling worden verricht. De acht vestigingen van het Bureau Jeugdzorg Zeeland worden ondergebracht in de gebouwen van het algemeen maatschappelijk werk. Die in Zierikzee komt dus in de Gre- velingenstraat waar ook de thuiszorg gevestigd is. Tijdens de opening, om 15.00 uur, zal L. Coppoolse, gede puteerde jeugdzorg van de provincie Zeeland, een korte toespraak houden. Daarna zal hij samen met D. van de Werve, wethouder van de gemeente Goes, de ope ningshandeling verrichten. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 31 januari: Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Karin Dolman en Ceacile Boschman (altviool en piano). Ars Musica 3. 7 februari: Chr. Ger. keek, Zierikzee. Datheen samenzangavond. (19.30). 7 februari: Sporthal De Oosterpoort, Oosterland. Blaaskapellen-festival t.g.v. 100 jaar Ooster- lands Fanfare. 7 maart: Sint Willibrorduskerk, Zierikzee. Madrigaalkoor en Strijkersensemble Zeeuwse Muziekschool. (20.30). Ars Musica 4. 7 maart: Chr. Ger. kerk, Zierikzee. Chr. gem. koor VZOS (Oosterland), Muziek groep Christengemeente Zierikzee (Zangavond Breng de Joden thuis). 21 maart: Theater Mondragon. Jaaruitvoering Kunst en Eer. 21 maart: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Jubileumconcert 50 jaar Gereformeerd Kerk koor Zierikzee m.m.v. Liesbeth Franken en Liesbeth Noordhof. (17.00). 22 april: Theater Mondragon. Jaarlijkse uitvoering van de Zeeuwse Muziek school regio Schouwen-Duiveland. (19.30). 24 april: Bethlehemkerk, Scharendijke. Koor- en samenzangavond, m.m.v. de koren Sursum Corda, VZOS (St. Annaland), instru mentalisten van de Zeeuwse Muziekschool en Kees Groenleer, orgel en piano. (19.45). 25 april: Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Ronald Slager, hoorn (met pianobegeleiding). Ars Musica 5. 25 april: Jacobuskerk. Renesse. Uitvoering Ned. Hervormd Kerkkoor. (19.30). 16 mei: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Mannenkoor De Lofzang (Heerde), Klaas Jan Mulder, orgel (ZOA-avond). (19.30). Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5