Milieustraat wordt uitgc Milieustraat wordt uitgebreid Traumaberen voor EHBO's in Zeeuwse ziekenhuizen Wethouder haalt uit naar Anbovoorzitter Gezien toenemende verkeersdrukte 'Ambulancepost Neeltje Jans blijft noodzakelijk' Onderhandelingen met OLAZ gaan de goede kant op Extra personeel bodemsanering Vermiste man dood gevonden I I 4 Aperte leugen' Onderzoek Coopers en Lybrand Jaarrekening Mondragon goed tegen licht houden Dankzij sponsoring van ANWB 'Ik verwacht geen snelle oplossing' Pessimisme over mogelijk afsluiten van Loensweg DONDERDAG 29 JANUAR11998 NR 26323 NEELTJE JANS - Hoewel het veel geld kost moet de ambulancepost op Neeltje Jans gehandhaafd blij ven. Die conclusie wordt getrokken in het evaluatie rapport over het functioneren van de post in 1997. De huidige milieustraat aan de Deltastraat voldoet goed, maar moet worden uitgebreid met bijvoorbeeld een de-pot voor scho ne grond. (Foto: Marijke Folkertsma) BROUWERSHAVEN - Mits de onderhandelingen met het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijde- ring Zeeland (OLAZ) tot een goed einde kunnen wor den gebracht wordt de milieustraat van de gemeente aan de Deltastraat in Zierikzee uitgebreid. Dat kost de gemeente 280.000 gulden maar daar staat tegen over dat het OLAZ bijdraagt aan de exploitatie. Het aantal ritten dat vanaf deze post wordt verreden is beperkt en dat maakt het een dure post. Toch vindt R. Leeu wenburg, sprekend namens de drie ambulancediensten die samen voor bemanning van de post zorgen, dat de post moet blijven. Als argu ment daarvoor wordt aange voerd de toenemende ver keersdrukte in de zomerperiode en de aange scherpte 15-minutengrens. Op Hemelvaartsdag, tijdens Pinksteren en verder in de pe riode van 16 juni tot 1 septem ber heeft een ambulance op Neeltje Jans dienst gedaan. De post is 84 dagen bemand geweest. Alles bij elkaar wer den 89 ritten gemaakt waar van meer dan de helft (53) spoedeisend waren. Naast 28 minder spoedeisende ritten werd de ambulance vijf keer ingezet voor besteld vervoer. Ondersteuning In de meeste gevallen arri veert de ambulance die vanaf de post op Neeltje Jans ver trekt binnen vijftien minuten nadat de melding bij de Cen trale Post Ambulancedien sten (CPA) bij de plaats des onheils. Totaal acht keer werd de minutengrens niet gehaald, maar in vijf geval len was dat buiten de schuld van het ambulancepersoneel. Zo werd een ziekenwagen die op weg was naar Neeltje Jans ingezet voor ondersteuning Dat zegt G. Peijs, directeur van de Zeeuwse Theater Stichting (ZTS) als reactie op het onderzoek, dat accoun tantsbureau Coopers en Ly- brand in opdracht van de ge meente Schouwen-Duiveland heeft uitgevoerd. Belangrijke conclusie in de eindrapportage van Coopers en Lybrand is volgens Peijs, dat de administratie van de ZTS professioneel is opgezet. Cijfers Exacte cijfers over de exploi tatie van het Mondragon- complex kunnen echter nog niet worden geleverd. „We zijn op het moment druk be zig met de jaarrekening,' zegt Peijs. Pas als die gereed is, kunnen nadere conclusies worden getrokken. Van be lang, volgens de directeur van de ZTS, is dat daar de ele menten worden uitgehaald, die zich alleen in zo'n aan loopjaar manifesteren. Zo voorspelt hij nu al zeer ho ge telefoonkosten en kosten voor extra mailings om diver se publieksgroepen van de nieuwe situatie binnen Mon- bij een ongeluk. Ook is het voorgekomen dat de ambu lance arriveerde bij een duin overgang, en vervolgens daar weer werd doorgestuurd. 15-minutennor m Drukte in Renesse speelde het ambulancepersoneel par ten en ook is het voorgeko men dat een weg afgesloten was door een paaltje waar door omgereden moest wor den. Op het totale aantal rit ten gerekend werd in 3,4 procent van de gevallen de 15- minutennorm niet gehaald. Voor wat betreft de spoedeis ende Al-ritten lukte het in 5,4 procent van de gevallen niet op tijd ter plaatse te zijn. Strandwachten In 1997 is het een paar keer voorgekomen dat strand wachten hun voertuig ge bruikten om patiënten naar de huisarts te brengen en dat is niet toegestaan. Inmiddels is er een gesprek geweest tus sen de ambulancediensten en de gemeente Schouwen-Dui veland, die verantwoordelijk is voor het doen en laten van de strandwachten en daarin is afgesproken dat er een 'be- slisboom' komt aan de hand waarvan strandwachten een beter inzicht krijgen in welke handelingen ze zelf wel en welke niet kunnen en mogen verrichten. dragon op de hoogte te stel len. Dat zijn posten, die een volgend jaar veel lager zullen zijn en dus apart bezien moe ten worden, vindt Peijs. Aanleiding voor de gemeente om accountantskantoor Coopers en Lybrand opdracht te geven een onderzoek in te stellen naar de exploitatie van het complex Mondragon, was het besluit van de Be- heerstichting Mondragon in december om en bloc op te stappen. De leden van de be- heerstichting hadden veel eerder al inzicht willen heb ben in de exploitatiecijfers. Toen die, na vele malen aan dringen, uitbleven legde de beheersstichting het bijltje erbij neer. Het beheer van Mondragon wordt nu tijdelijk waargeno men door het college van B&W. Het rapport van Coopers en Lybrand komt dinsdag 3 fe bruari als ingezonden stuk aan de orde in de vergadering van de commissie Maatschap pelijke Aangelegenheden in het voormalige stadhuis in Brouwershaven, aanvang 14.30 uur. De gemeente Schouwen-Dui veland heeft - net als de ge meente Kapelle - een eigen milieustraat. Het OLAZ wil echter overal in Zeeland de zelfde milieustraten en die De pluchen beesten zijn be doeld om uit te delen aan kin deren, die het slachtoffer zijn geworden van verkeers- of andere ongevallen. De traumaberen worden sinds 1992 in Nederland door hulpverlenende diensten uit gedeeld. Na een ongeluk, ramp of plotselinge zieken huisopname leveren ze een bijdrage aan de traumaver werking van kinderen. Vol gens M. Sanders, coördinatri ce van de Nederlandse afdeling van Good Bears, wijst de praktijk uit dat slachtoffers werkelijk troost kunnen putten uit de beer en dat de traumaverwerking wordt versneld. Witte vlek Zeeland is nog een tamelijk witte vlek wat betreft het ge bruik van de Good Bears. Re den voor Sanders óm te be sluiten het ANWB-sponsor- geld in eerste instantie ten goede te laten komen aan traumaberen voor de Zeeuw zijn wat uitgebreider dan de milieustraat in Zierikzee. De gemeente exploiteert de mi lieustraat zelf én betaalt mee aan de andere milieustraten in Zeeland die het OLAZ bezit se ziekenhuizen. Twee jaar geleden kregen de ambulan cediensten de beren al aange boden, ook met geld van de ANWB en nu was het dus de beurt aan de EHBO-posten. Honderd beren is voorlopig wel genoeg om een periode van ongeveer anderhalf jaar vooruit te kunnen, volgens L. Verrijzer, sectorhoofd ambu lante zorg. Volgens A. Trom melen, hoofd EHBO van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes, zal als de beren op zijn, het initiatief op eigen kosten worden voortgezet. Sanders lichtte woensdag middag tijdens een bijeen komst in het Rode Kruis Zie kenhuis in Zierikzee toe, dat de Good Bears zijn ontstaan vanuit een particulier initia tief in Amerika. Peter Buil had het als kind erg moeilijk tijdens een periode in het zie kenhuis. Later besloot hij lot genootjes enige troost te bie den door een beer cadeau te doen. Dit initiatief werd op gepikt door een journalist, die het verder uitdroeg. San ders zette vijf jaar geleden sa- en exploiteert. ,,In feite beta len we dubbel," aldus wet houder G. van de Velde-de Wilde. ,,En daar willen we vanaf." De gemeente wil zelf zeggen schap houden over de eigen milieustraat, maar dat is een doorn in het oog van het OLAZ. Die wil onvoorwaar delijke zeggenschap over alle milieustraten in Zeeland. De kwestie is al ruim anderhalf jaar onderwerp van overleg dat zich moeizaam voort sleept. „Telkens weer ge- men met een groep vrijwilli gers haar schouders onder de Nederlandse organisatie van de Good Bears. Dat het een succes is, blijkt volgens haar uit de duizend beren, die elke maand aan patiënten worden aangeboden. De grens van het kind-zijn moet niet te scherp getrokken worden. „Ook een knul van achttien kan in een traumasi tuatie troost putten als hem zo'n beer wordt aangebo den," is de ervaring van San ders. De manier van aanbie den is daarbij zeer belangrijk. Voorwaarden De Good Bear blijkt aan alle voorwaarden te voldoen om als troostobject te kunnen dienen. Een beer is niet kin derachtig, geschikt voor jon gens en meisjes, is zacht en straalt tevens kracht uit en er kan stevig in worden gekne pen. L. Wijma van de ANWB Ver- keersslachtoffërhulp lichtte toe, dat deze sponsoring goed past in het beleid van deze or ganisatie. De ANWB Ver- keersslachtoffeijtiulp geeft via de verkeersslachtoffer- lijn gratis advies op het ge bied van smartengeld, aan sprakelijkheids- en verkeers recht. raakt het overleg4 in een im passe omdat het doel wel het zelfde is maar de belangen te genstrijdig," aldus het college in haar toelichting op het voorstel om zelf te inves teren in uitbreiding van de milieustraat en aan het OLAZ een bijdrage te vragen in de exploitatie. Optimistisch Wethouder Van de Velde toonde zich gematigd opti- A1 geruime tijd wordt ge werkt aan snelheidsremmen- de maatregelen aan de weg en verbetering van de weg. Om te voorkomen dat er te hard gereden wordt komen er drie snelheidsremmers in de vorm van middengeleiders. Verder wordt geprobeerd de ton rondheid van de weg wat minder te maken en de weg zo'n 15 centimeter te verla gen. De beste oplossing van de problemen op de Loens- weg zou echter afsluiting van de weg zijn zodat de weg niet meer als sluiproute gebruikt kan worden. Nu kunnen weg gebruikers vanaf de N59 de weg oprijden en zo een stuk afsnijden. Het pessimisme van Van de Velde werd gedeeld door en kele commissieleden. „Ik krijg niet de indruk dat rijks waterstaat daar echt serieus mee bezig is," aldus D66-ver- tegenwoordigster R. Geluk. Zij kon zich, net als de andere commissieleden, geheel vin den in de aanpak van de Loensweg die het college voorstaat. Verschillende Nieuwerkerkers echter maakten gebruik van het spreekrecht om hun kritiek op de plannen nog eens onder MIDDELBURG - De provin cie wil tijdelijk extra perso neel inzetten om bodemsane- ringsprojecten voor te bereiden. Reden daarvoor is dat er op het gebied van bodemsane ring financiële meevallers zijn, maar geen projecten waar dat geld aan besteed kan worden. Het ontbreekt met name aan 'saneringsgere- de locaties'. Door tijdelijk ex tra personeel in te zetten kan een voorraadje projecten ge maakt worden. Gedacht wordt aan het via een uitzendbureau inhuren van personeel of via detacher ing van personeel van een on derzoeksbureau bij de pro vincie. Voorlopig wordt uitgegaan van extra perso neel voor 1998 en 1999. mistisch over de kans dat de gemeente en het OLAZ bin nen afzienbare tijd met el kaar overeenstemming berei ken. „Maar het overleg is nog steeds gaande en over de hoogte van de mogelijke bij drage van het OLAZ is nog niets te zeggen," stelde de wethouder. Tijdens de verga dering gisteren in Brouwers haven van de commissie grondgebiedszaken, openba re werken en milieu (GGZ/OWMIL) werd door de commissieleden met wat ver wondering gereageerd op de kwestie. De huidige milieustraat in Zierikzee, zo antwoordde de wethouder opvragen uit de commissie, voldoet op zich prima. Alleen wil het OLAZ een milieustraat met nog meer mogelijkheden. Op de vraag hoe het verder gaat als het OLAZ onverhoopt niet in gaat op het jongste voorstel van de gemeente antwoordde de wethouder dat het OLAZ dan op een andere - nog nader te bepalen - locatie haar eigen Schouwen-Duivelandse mi lieustraat kan realiseren. „Wij hoeven dan alleen de grond maar aan te bieden, maar we blijven dan wel dub bel betalen. Dat is niet onze insteek," aldus Van de Velde- De Wilde. Zij hoopt dat eenzelfde rege ling getroffen kan worden als die tussen het OLAZ en de ge meente Kapelle. Net als de ge meente Schouwen-Duiveland is de gemeente Kapelle ver gunninghouder voor een re gionale milieustraat en is met het OLAZ overeengekomen dat de laatste een vast bedrag per jaar betaalt aan de ge meente Kapelle voor beheer en exploitatie van de milieu straat. De commissie ging met alge mene stemmen akkoord met het voorstel van het college. De uitbreiding van de milieu straat kan op het terrein van de gemeente - waar ook het overslagstation gevestigd is - gerealiseerd worden. de aandacht te brengen. Vori ge week deden zij dat al tij dens een drukbezochte hoor zitting in Nieuwerkerk en gisteren deden ze het in Brou wershaven nog eens dunne tjes over. Hun kritiek - teveel verkeersremmers, onveilig heid voor fietsers en voetgan gers en te weinig parkeer ruimte - werd door de commissie voor kennisgeving aangenomen. Op één punt wil de gemeente, zo liet wethouder Van de Vel de weten, tegemoet komen aan de kritiek vap de bewo ners van de Loensweg. „We gaan kijken of er een andere, geluidsarmere, steen ge bruikt kan worden voor de bestrating,' aldus Van de Vel de. Zij voegde daar aan toe dat op details nog overlegd zal worden met de bewoners van de weg en dat de kantop sluiting van de weg extra ver stevigd wordt om te voorko men dat de stenen van het wegdek 'uit elkaar drijven'. Terugbrengen van het aantal verkeersremmers heeft vol gens de wethouder geen zin. „Als ze te ver uit elkaar lig gen hebben ze geen effect," al dus de wethouder. IJZENDIJKE - De politie heeft dinsdag de 62-jarige vermiste H. Bevin uit IJzendijke dood in zijn woonplaats aangetroffen. De man is vermoedelijk door het koude weer on wel geworden en overle den. De 85-jarige moeder meldde de politie eerder dat haar zoon vrijdagoch tend in depressieve toe stand was vertrokken, waarna ze niets meer van hem had vernomen. De politie wil over de vind plaats van de man niet meer kwijt dan dat het er gens buiten was. V Donderdag 29janu Noordgouwe Ledenvergadering ijsve* ging Schuddebeurs. Dorpb huis. 2p.00 uur. Vrijdag 30 januari Zierikzee Start computercursus Win dows '95 voor beginners. MFC. 13.00-14.30 uur. Vergadering PvdA-fractie. Vergaderkamer 78. Gemeentehuis. 15.00 uur. Westenschouwen Maffia-avond bij Schouwse Tapperij en restaurants Bella Vista en De Schouwse Pot. Vanaf 19.00 uur. Dreischor Dialezing over Jordanië. Ver eniging Tot Nut en Genoegen. Dorpshuis. 20.00 uur. Oosterland Halve finale Karaokekam- pioenschappen Nederland in Neffen d'Eule. 19.30 uur. Zaterdag 31 januari Zierikzee Ars Musica concert violiste Karin Dolman en pianiste Caecilia Boschman. Zeeuwse Muziekschool. 20.00 uur. 't Gelag, theatervoorstelling van Fred Delfgaauw; Theater Mondragon; 20.00 uur. Zonnemaire Uitvoering harmoniever- enigng Nut en Uitspanning (voorouderen). Dorpshuis. 13.30 uur. Ouwerkerk Herdenking rampslacht offers met kranslegging op algemene begraafplaats door college B&W. 14.00 uur. Nieuwerkerk Herdenking rampslacht offers met kranslegging op begraafplaats Burg. Van Veenstraat door college B&W. 14.20 uur. Oosterland Herdenking rampslacht offers met kranslegging op algemene begraafplaats door college B&W. 14.40 uur. Sirjansland Herdenking rampslacht offers met kranslegging op algemene begraafplaats door college B&W. 15.00 uur. Zondag 1 februari Zierikzee Moluks sprookje De aap en de goheba door poppen theater Parabel. MFC. 15.00 uur. Neeltje Jans Winterwandeling natuurge bied. Start bij (betaalde) par keerplaats Waterland Neeltje Jans. 14.00 uur. Burgh-Haamstede ATB snerttocht in de Domei nen. Vertrek vanaf restau rant de Molenberg om 10.30 uur. Haamstede Concert The Jolly Beggars. Muziekcafé Brandenburgh. 15.00 uur. Renesse Concert 'Oog in oog met Bach' in Jacobuskerk. Van 11.00 tot 11.40 uur. Dinsdag 3 februari Burgh-Haamstede Diaserievertoning bij de NVvH afdeling Westerschou- wen in de Schutse. 14.00 uur. Kerkwerve Start cursus 'zelf uw tuin ont werpen'. Dorpshuis 't Zuudènde. 19.30 uur. Woensdag 4 februari Zierikzee Spreekuur FNV. MFC. 10.00- 12.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcentrum. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Regiobijeenkomst vereni ging oud-militairen Indië- gangers. Restaurant Molen berg. 13.30 uur. Scharendijke Algemene Vergadering van de Vekabo in De Putmeet in Scharendijke. 19.30 uur. Donderdag 5 februari Zierikzee Start cursus Mandala's schil deren. MFC. 13.30-16.30 uur. Vergadering Gebiedscommis- sie; districtskantoor water schap. Kerkhof NZ; 19.30 uur. Vrijdag 6 februari Zierikzee Club to Classics Party met DJ Daan DJ Sjoerd. Brogum. 21.00 uur. Zonnemaire Uitvoering harmonievereni ging Nut en Uitspanning. Dorpshuis. 19.30 uur. M. Sanders (r.) van de organisatie Good Bears of the World Nederland en L. Wijma (tweede van links) van de ANWB Verkeersslachtofferhulp overhandigden de eerste beren aan EHBO-ver- pleegkundige E. Merle uit Zierikzee en EHBO-hoofd A. Trommelen uit Goes. (foto: Marijke Folkertsma) BROUWERSHAVEN - „Wat Van Wezel heeft ge zegd in zijn Anbotoespraak is een aperte leugen." Met deze woorden haalde wethouder D. van der Wekken fel uit naar Anbo-voorzitter J. van Wezel die in zijn nieuwjaarsrede kritiek leverde op on der meer het Wvg-beleid van de gemeente. Van Wezel beschuldigde de gemeente Schouwen-Duive land ervan nog geen eigen bijdragen in het kader van de Wet voorzieningen ge handicapten (Wvg) aan de betrokkenen te hebben te rugbetaald. Hij spoorde de aanwezigen aan zich niet in slaap te laten sussen met kreten als krantvriende lijkheid. „Wij vragen om daden," aldus de voorzitter van de ouderenbond on langs. Volgens Van der Wekken is dit een verkeerde voorstel ling van zaken. „Bij ons is de zaak tijdig de deur uitge gaan," antwoordde hij in re actie op de vraag van me vrouw M. Hack-Engel (CDA) dinsdag tijdens de vergadering van de commis sie Externe Contacten naar de werkelijke stand van za ken. „Zo draagt hij wel aan de beeldvorming van de ge meente bij en dat neem ik hem kwalijk. Als voorzitter van zo'n belangrijke organi satie had hij zich ervan moe ten vergewissen hoe het werkelijk zat," stelde Van der Wekken. Mogelijkheid De mogelijkheid dat men sen nog niets ontvangen hebben, bestaat wel. „Mis schien dat zich bij de wo ningbouwvereniging nog problemen hebben voorge daan," opperde Van der Wekken. ZIERIKZEE - „Voor een juiste beoordeling van de exploitatiecijfers van theater en theatercafé Mon dragon dient de jaarrekening straks goed tegen het licht te worden gehouden." ZIERIKZEE - De EBHO-afdelingen van de zieken huizen in Zierikzee, Goes, Vlissingen en Terneuzen kregen woensdag ieder honderd traumaberen aange boden door de organisatie Good Bears of the World Nederland. Dit geschenk werd mogelijk gemaakt dankzij de sponsoring van de ANWB Verkeersslacht offerhulp. BROUWERSHAVEN - De gemeente Schouwen-Dui veland verwacht op korte termijn geen afsluiting voor doorgaand verkeer van de Loensweg in Nieu werkerk. „Ik verwacht geen snelle oplossing," aldus wethouder G. van de Velde-de Wilde gisteren tijdens de vergadering van de commissie grondgebiedsza ken, openbare werken en milieu (GGZ/OWMIL) in Brouwershaven

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3