'Afwisseling' dit jaar thema Beachpop De mogelijkheden van 'groen onderwijs' Controles schone haven gaan door 'Beter slapen' en 'hoofdpijn te lijf' De allermooiste kleurplaat dier in het vizier PJZZELRUBRIEK Zandsupplesie voor kust van Goeree Nieuwsgierige Joris WOENSDAG 28 JANUAR11998 HET EXTRA NIEUWSBLAD De prijswinnaar van de puzzel van woensdag 14 januari it,: Een waardebon van 2b,-: J. Ringelber-Moes, Inlaag 6, ScharendijKe De oplossing van de puzzel van 14 januari is: Kop noch staart hebben De oplossing van de nieuwe puzzel Kan worden gestuurd naar de Redactie Het Extra Nieuwsblad, Postbus 1, 4300 AA Zlerikzee. De enveloppe of briefkaart kan natuurlijk ook In de brievenbus van het kantoor aan het Jan- newekken worden gedeponeerd. De Extra-puzzel verschijnt iedere veertien dagen. Een vriendelijk verzoek Is om op de inzending duidelijk het woord Extra- puzzeJ te vermelden. Enveloppen of briefkaarten waarop niet slaat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzen dingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 6 februari in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 1. pijnlijke aandoening; 3. buitenschil; 5. samengewrongen doek; 6. enigszins ziek; 8. orgaan; 9. uitroep; 10. onder; 13. meubelstuk, 14. geëtste plaat; 16. soort wafeltje; 17. goede naam; 18. afloop; 19. lang slank; 21. open plaats; 23. spraakklank; 26. vent van niets; 29. vogel; 30 voorwaarde; 31. voornamwoordelijk bijwoord; 32. boom; 33. te weten; 34 soort borstel. Verticaal: 1. karakter; 2. volksoverleveringen; 3. oever; 4. wenteling; 5 deel van de voet; 7. langwerpig plat lichaam, of deel vari een lichaam; 10. met actueel, verouderd; 11. Europeaan; 12. hulpwet; 14, hevig; 15. garnituur, 19. soort snoepje; 20. buitrund; 22. verhoogde toon; 24. muziekinstrument; 25. aan de rugzijde; 27. smal. stilstaand water, 28. dichterbij. De sleutelwoorden worden gevormd door de letters in de vakjes 111 13, 15, 8, 12, 25, 30, 4. 5, 16. 24, 19, 32,14, 33.10. 34, 31. 28, 21, 17. 26 Bij Flaauwe Werk en Kop van Goeree OUDDORP - Wanneer alles volgens plan verloopt be gint Rijkswaterstaat nog dit jaar met het opspuiten van een miljoen kub zand op het strand van Goeree. Het gaat om 'groot onderhoud', dat ervoor moet zor gen dat de huidige kustlijn van Goeree gehandhaafd blijft. Volgens hoofd Dienstkring Haringvliet, Bootsma, komt het grootste deel van het 'nieuwe zand' op het strand bij het Flaauwe Werk bij Ouddorp. Daar wordt, bij het dijkvak, ruim 800.000 kub op gespoten over een lengte van vier a vijf kilometer. De ove rige 200.000 kub zand word aangebracht op een kleiner stuk strand bij de Kop van Goeree. Volgens Bootsma, is het de bedoeling om het zand met speciale apparatuur 'op te zuigen' uit de vaargeul, die de toegang vormt naar de haven van Stellendam. Op die ma nier wordt niet alleen het strand onderhouden, maar ook deze toegangsweg voor schepen op de juiste diepte ge houden. Vanaf Stellendam wordt het zand met pijpleidingen door het water naar het strandge- deelte gepompt, waar het te recht moet komen. Daar wordt het gelijkmatig over het strand verspreid door middel van kraanwagentjes met grijpers. Het is ongeveer tien jaar geleden dat op dit strangedeelte supplesie plaatsvond. Andere strand- delen voorde kust van Goe ree werden vier jaar geleden opgespoten. Boonstra verwacht dat de werkzaamheden pas na het zomerseizoen zullen begin nen, omdat Rijkswaterstaat het toeristische strandseizoen aan de Goereese kust niet wil verstoren met de zandsupple sie. Rijkswaterstaat heeft het werk momenteel nog niet aanbesteed. Vrijdag 30 januari reeds concert The Scene De Schutse HALOWEEN PARTY DIRKSLAND - In de Victo- f riahal in Dirksland wordt vrijdag 30 en zaterdag 31 ja nuari een haloween party ge houden. Het betreft een initiatief van de stichting Thunderbird. Het feest staat in het teken van griezelen. De zaal wordt daarvoor aangekleed met al- J lerlei haloweenattributen, terwijl ook de muziek wordt aangepast aan de sfeer. Deel nemers aan de party dienen verkleed te zijn. Het evene ment is vrijdag van 20.30 tot 0.00 uur en zaterdag van 19.30 tot 23.00 uur. KOOR- EN SAMENZANGAVOND DEN BOMMEL - Drie koren en twee solisten verlenen mu- zikale medewerking aan de koor- en samenzangavond 'Zingen voor Israël'. Het eve nement wordt woensdag 4 fe bruari gehouden in de Her vormde Kerk in Den Bommel. Het betreft een initiatief van de stichting 'Christen voor Is- raël'. De koren die aan de avond meewerken zijn de christelijke gemengde zang vereniging 'Soli Deo Gloria', het christelijke jongerenkoor 'Psallite Deo', beiden onder leiding van Paul Kievit, en het dameskoor 'De Lofstem' j dat wordt geleid door P. H. Wessels. De solisten zijn trompettist Adrie van den Hoek en organist Bart-Jaap de Bakker De zangavond wordt om 19.30 uur geopend door predikant A. Vos. De voorzitter van Christenen voor Israël dominee W. J. J. I Glashouwer spreekt over het thema van de bijeenkomst 'Breng de Joden thuis'. BUURTGESPREK MET POLITIE I MIDDELHARNIS - De veilig- heid van de woonomgeving en de verkeersveiligheid stonden centraal tijdens het buurtgesprek dat de politie in het politiebureau in Middel- bamis hield met een achttien inwoners. Namens de ge meente was de heer Mol aan wezig, terwijl de politie werd i vertegenwoordigd door buurtagent De Vos. buurta- gent/wijkcoördinator Van Heemst en preventiemede werker Voorham. De inwo ners gaven aan dat In de Lan ge Weg. het Beneden Zandpad, de Hobbemastraat en de Doetinchemsestraat erg hard wordt gereden door ge motoriseerd verkeer. De heer iyfol gaf de bezoekers een toe lichting op het verkeerscircu latieplan en liet tekeningen zien van geplande verande ringen van wegen. Tijdens de bijeenkomst werd ook ge sproken over stankoverlast, geluidsoverlast, het dumpen van vuil en slechte verlich ting. Haven Stellendam STELLENDAM - „Het begin van een mentaliteits verandering is in gang gezet. Om ervoor te zorgen dat die verbetering doorgaat en blijvend is zullen de con troles worden voortgezet." Uit een brief van het In tergemeentelijk Samenwerkingsverband Goeree- OverfLakkee (ISGO) blijkt dat ook dit jaar intensief zal worden gecontroleerd op milieuovertredingen in de haven van Stellendam. De overheidsinstanties, die betrokken zijn bij het beheer van de haven, sloegen in 1997 de handen ineen om de mi lieuhygiënische situatie in de haven te verbeteren. Zij de den dit omdat in de haven steeds meer milieu-inciden ten plaatsvonden, zoals olie lozingen van boten en het ille gaal storten van afval. De gemeente Goedereede, de havenbeheerder Rijkswater staat, de Politie te Water, de plaatselijke politie en de mi lieudiensten, begonnen hun milieu-handha vingspro j eet' in april 1997 met een voorlich tingsbijeenkomst. Daar werden medewerkers van de plaatselijke bedrijven en de visserij geïnformeerd over het voorkomen van op pervlaktewatervervuiling. Ook werden zij op de hoogte gesteld van de intensieve con troles die hierop zouden wor den gedaan. In de maanden daarna werd meer dan 350 uur toezicht uit geoefend. Daarbij werd onder meer gesurveilleerd vanuit de lucht en vanaf het water. Er werden tien processen-ver baal opgemaakt. Onder meer voor vervuiling van het op pervlaktewater door 'overlo pers' vanaf volgebunkerde vissersschepen. Eén bedrijf werd twee keer bekeurd voor het verbranden van afval in strijd met de mi lieuvergunning. Volgens het ISGO bestaat bij gebruikers van de haven en bij toezicht houders de indruk dat de situ atie is verbeterd. De ovei'- heidsinstanties beschouwen dit als een begin, maar gaan door met de conf roles om een blijvende mentaliteitsveran dering te bewerkstelligen. Cursussen Gezondheid Service MIDDELHARNIS - 'Stoppen met roken', 'omgaan met rugklachten' en 'ongewild urineverlies, daar is iets aan te doen.' Het is slechts een greep uit de cur sussen, die dit voorjaar op Goeree-Overflakkee wor den gegeven door de Gezondheid Service. De cursus 'Beter slapen' is speciaal bedoeld voor mensen die van de slaapmiddelen af willen, ehronisehe pijnklach- len hebben of slecht. slapen. Tijdens de bijeenkomsten le ren ze zich ontspannen en de gevolgen van pijn zo te beïn vloeden dat ze zich prettiger voelen. De cursus 'Omgaan met rugklachten' is bedoeld voor volwassenen die al lange tijd last hebben van 'lage' rugpijn, die niet wordt ver oorzaakt door hernia of reu ma. Bij de cursus 'Ongewild uri neverlies, daar is iels aan te doen' kri jgen jonge en oudere vrouwen, die iast. hebben van ongewild urineverlies een training om dit ongemak te aan te pakken. 'Hoofdpijn te lijf' is de titel van een cursus waarbij een cursusleider en een diëtist de deelnemers le ren wat zij kunnen doen om hoofdpijn te verminderen en voorkomen. Tenslotte is er do cursus 'Stoppen met roken' waar! mensen die van hun vers ving af willen komen worden begeleid en gesteund Het programma is gebaseerd op ervaringen van 'stoppers' or de resultaten van welen- schappelijk onderzoek. Be langstellendcn kunnen zich tot half februari via telefoon nummer 0181-628228 (tussen 9.00 en 12,00 uur) aanmelden voor een of meer van de cur sussen, die begin maart va start gaan (Folo: Marieke Mnndcmakcr) De fotograaf heeft deze keer haar vizier gericht op de oudste bewoner van het dierenasiel in Zierikzec: do twaalfeneenhnlf jaar oude kater Joris. Volgens beheerster Jolanda Meerman /iel hij er nog goed uit voor zijn leeftijd. De cyperse viervoe ter, met wit vlekje op de borst, is heel aetiof en nieuwsgierig Joris gaat graag naar buiten. Hij wil weten wat zich zowel bin nen als buiten net onderkomen aan de Zandweg afspeelt. De hele grote, maar slanke levensgenieter is erg rustig van aard. Met katten en kinderen kan Joris goed overweg Belangstel lenden die de leuke kat een goed thuis willen geven, kimden contact opnemen via telefoon 0111-417013. Er zitten in het asiel twintig katten en vier honden. De hond Joerie. die vorige week in de krant stond, is geplaatst. RENESSE - Peter André met zijn band en de pop groep De Kast. Deze twee bands zijn reeds geboekt ■voor het Beachpop Festival, dat dit jaar in Renesse wordt gehouden op vrijdag 12 en zaterdag 13 juni. Met een tweedaags dubbelprogramma, het aanbie den van een arrangement en aandacht voor theater en kunst speelt de stichting Beachpop in op een breed publiek. Met een driedelig winterprogranuna in De t Schutse worden muziekliefhebbers uit eigen regio tevoren alvast warm gemaakt.Vrijdag 30 januari is in daar een concert van The Scene. Grote namen en grote plan nen. ..Stilstaan is achteruit gaan. Je moet blijven innove ren," meent Beachpop- ^oorzitter Marco Verseput. Reden voor hem en de vijf be stuursleden en dertig mid denkaderleden van de stich ting om in 1998 extra groot uit te pakken. Aan de nadruk, die vorige 2omer op tape-acts lag, is rigoureus een einde ge smaakt. Afwisseling is dit jaar het motto. Dat betekent een aantal volwaardige concerten op het buitenpodium. Onder meer van Peter André en De Kast. Ook Total Touch zal mogelijk op het zomerse festi val van zich laten horen. ,,En .1 het programma is nog niet compleet," belooft Verseput. Tape-acts De concerten op het buitenpo dium worden afgewisseld met enkele tape-acts, waaron der 2 Unlimited. Charlie Lownoise Mental Theo en Venga Boys. Tegelijkertijd met de buitenoptredens kan worden gedanst in een grote feesttent; het Mega Dance café. Bekende Nederlandse dj's zorgen op deze plaats voor de muziek. Onder hen zijn Jean, Erick E, Miss Moni ca. Remv. Ronald Molendijk, .Michel de Hey en 100% Isis. ,,De crème de la crème van Nederland, misschien komen er ook nog buitenlandse dj's bij. Dat programma wordt aangevuld met danseressen, bewegend licht en effecten," zet Verseput de plannen uit een. De bedoeling is dat het publiek uit het dubbele aan bod keuzes maakt. „Valt een optreden je tegen, dan kun je naar de andere plek gaan." Op het hele festivalterrein worden ook theateracts ge programmeerd. Zoals Moving Mobile Close Acts, die op het Oerolfestival op Terschelling waren te zien. „We zijn bezig met een inventarisatie van al lerlei leuke gebeurtenissen. Verrassende presentaties, waarvoor we bijvoorbeeld ook kunstacademies aan schrijven. Daarnaast willen we met de aankleding van het terrein dit jaar meer doen." Het servicedorp is eveneens uitgebreid. De festivalgan gers kunnen dit jaar gebruik maken van onder meer een af- spreekpunt. De beveiliging en andere ondersteunende diensten zijn al volop in voor bereiding. Het hele jaar door vindt maandelijks overleg plaats tussen onder meer ge meente, politie. Rode Kruis, brandweer en security. „Als je het predikaat landelijk evenement draagt, heeft dat consequenties. Je hebt voor dergelijke evenementen de juiste maatregelen nodig," al dus de voorzitter. In De Schutse in Burgh-Haamstede is vrijdag 30 januari een concert van The Scene; het eerste in de serie die stichting Beachpop organiseert in aanloop op het Beachpop Festival in juni. (Foto: Roy Tee) Mensen van buiten de regio (de promotie wordt onder meer door TMF, de Hitkrant, radio 538 en Passoa verzorgd) kunnen kiezen voor een ar rangement. In ieder geval drie campinghouders hebben zich tot nu toe bereid getoond op het evenement in te spelen. Naast overnachtingen op vrij dag- en zaterdagavond zal er voor transport tussen cam ping en festivalterrein wor den gezorgd. „Wat er verder op het kampeerterrein ge beurt, laten we over aan de creativiteit van de onderne mers zelf. Je kunt er veel van maken, maar daar gaan wij niet tussen zitten." Het vrij- dagavonaprogramma zal in hoofdzaak in de tent plaats vinden. De bedoeling is die avond reeds dezelfde mix aan het publiek aan te bieden als zaterdags. Als voorloper op het evene ment worden in De Schutse in Burgh-Haamstede drie con certen gehouden. Vrijdag 30 januari staat de bekende Ne derlandse formatie The Scene geprogrammeerd. Het Belgi sche Sweater neemt die avond het voorprogramma voor haar rekening.Half maart zal een tweede concert in De Schutse plaatsvinden. Het derde concert staat in de eerste week van mei gepro grammeerd. De Stichting Be achpop heeft wat dit laatste concert betreft haar oog laten vallen op Guus Meeuwis Vagant. Het concert in De Schutse be gint vrijdag om 20.45 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij ondermeer Delta Discs in Zie- rikzee, de Schutse en de ver schillende VVV's. GOES - Jongeren die bijzondere interesse hebben in planten, dieren, natuur en milieu kunnen terecht bij het Groen College in Goes. Deze opleiding voor voor bereidend beroepsonderwijs, middelbaar beroepson derwijs en leerlingstelsels geeft veel vervolgmoge lijkheden, zowel wat opleidingen betreft als inzetbaarheid op de arbeidsmarkt. Bij VBO Groen worden alle 'groene vakken' aangeboden: Dierenverzorging, veehoude rij, bloemschikken, milieu toezicht, groenvoorziening, plantenteelt, levensmidde lentechnologie en beroepsge richte techniek. Gedurende de eerste twee jaren worden al deze vakken gegeven, ter wijl de leerlingen zich gedu rende de laatste twee jaren van de opleiding specialise ren in drie groene vakken. Het aantal leerlingen dat voor VBO-Groen koos, groei de de afgelopen vier jaar tot ruim 500; een verdubbeling. Dat houdt in dat het vier jaar oude schoolgebouw binnen kort wordt uitgebreid met een nieuwe vleugel. Bij de MBO-Groen opleiding kan een twee-, drie- of vierja rige opleiding worden gevolgd in Plantenteelt (ak kerbouw, fruitteelt, groen- tenteelt), Veehouderij of In richting en Beheer van de Groene Ruimte (groenbe- heer). Met ingang van vol gend schooljaar start ook een drie-jarige opleiding Tech nisch medewerker recreatie- bedrijf. De leerstof is sterk gekoppeld aan de praktijk en vanaf het begin van de oplei ding worden praktijkstages gedaan. Er wordt gewerkt met certificaten, die zijn ver deeld in kleine stukjes leer stof (modulen). De leerlingstelsels op school zijn bedoeld voor leerlingen die het liefst inde praktijk willen leren, maar wel met ondersteuning vanuit school. Er zijn drie studierichtingen; Bloemschikken en binden, In richting en Beheer Groene Ruimte en Plantenteelt (ak kerbouw, fruitteelt, groente en bloementeelt). De leerlin gen werken minstens twintig uur per week op een bedrijf en gaan een dag per week naar school. ZIERIKZEE - De Kids Colors kleurwedstrijd van Fixet Zierikzee leverde fantasievolle werkstukken op, waarvoor kinderen heel wat meer materiaal ge bruikten dan alleen kleurpotloden. Daarom had de Fixet-jury het erg moeilijk, toen ze moest uitmaken wie de hoofdprijs verdiende. Na zorgvuldig beraad werd die prijs, een uitgebreide te kenset, toegekend aan Frans Kooman. De prijs werd hem overhandigd tijdens een fees telijke bijeenkomst in de nieuwe doe-het-zelf zaak. De vijf tweede prijzen, Kids Co lors rugzakken, waren voor Cherique Kooman, Erika Starreveld, Charlotte Koo man, Arko den Boer en Niels Bakker. Eervolle vermeldin gen werden toegekend voor de kleurplaten van Eveline van Klinken, Ward Blokland, Robert Bil, Edward Bil en Si- men Blokland. floofdprijswinnaar Frans Kooman (links) en de vijf kinderen die een tweede prijs wonneneen Kids Colors rugzak. (Foto Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 13