pop Met korting naar concert The Scene en Sweater VIJF GULDEN beach KORTINGSBON THE SCENE Contacten niet verbreken, maar minder ambtelijke ondersteuning Ruzie na klemrijden Drankrijder voorrechter Poging tot auto-inbraak Actie exclusief voor lezers Zierikzeesche Nieuwsbode ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Hl Als eerste in Nederland Opleiding ondergronds bouwen bij Hogeschool Twijfels over toeval bij drugsvondst Stellendam 9 INGEZONDEN STUKKEN Sociaal economisch beleid Burgh STREEKNIEUWS DINSDAG 27 JANUARI 1998 NR 26322 Jumelage op laag pitje ZIERIKZEE - De jumelage van de gemeente Schou- wen-Duiveland met het Engelse Hatfield en het Franse Saint Hilaire-du-Harcouët moet op een laag pitje gezet worden en de vriendschapsband met Na- mestovo moet op andere leest geschoeid. Dat zijn de belangrijkste aanbevelingen uit de nota internatio nale kontakten. de jumelage met Hatfield en Saint Hilaire heeft de vriend schapsband met het Slowaak se Namestovo. In 1991 besloot de gemeenteraad van Wester- schouwen tot het aangaan van de vriendschapsband. En het moest geen bestuurlijk onderonsje zijn, maar daad werkelijk inhoud hebben. In het begin was iedereen en thousiast, maar er kwamen al snel problemen naar boven: de taalbarrière, het verschil tussen cultuur en structuur en het beeld dat het 'arme Oost- Europa' heeft van het 'rijke westen'. ,,In het verleden zijn wij (als gemeente Westerschouwen) regelmatig geconfronteerd met het feit dat de gemeente Namestovo er vanuit ging dat we ten behoeve van bepaalde projecten een zak geld in onze koffer meedroegen om aan de burgemeester te overhandi gen," aldus de opstellers van de nota. „Om ervoor te zorgen dat de gemeenteband een be paalde mate van wederkerig heid behoudt is het nodig dat de Nederlandse partner niet alleen wacht op verzoeken uit de partnergemeente, maar ook zelf initiatieven toont om op bepaalde terreinen tot ac tiviteiten te komen. Gebeurt dit niet dan bestaat de kans dat de gemeenteband uit mondt in een hulprelatie." Nu, na meer dan zeven jaar vriendschapsband, wordt ge- De vriendschapsband met Hatfield en Saint Hilaire is heel oud. Beide steden 'adop teerden' Zierikzee na de wa tersnoodramp van 1953. De jumelage kreeg in de jaren er na vooral een educatief ka rakter. Volgens de opstellers van de nota zijn de jaarlijkse jeugduitwisselingen uniek in Nederland „Zonder deze jeugduitwisselingen zouden de jumelages een slapend be staan hebben of wellicht niet meer bestaan." Om nu ineens de contacten met Hatfield en Saint Hilaire te verbreken gaat de opstel lers van de nota net iets te ver en met de jeugduitwisselin gen wil men ook zeker door gaan. Anders ligt het voor wat betreft de officiële con tacten op bestuurlijk niveau. Gelet op de jarenlange tradi tie wordt niet aanbevolen de contacten op dit niveau zon der meer stop te zetten. Maar het moet wel minder: „Eén ontmoeting in de vier jaar kan een maatstaf zijn." Verder wordt de aanbeveling gedaan om de directe amtelij- ke ondersteuning terug te schroeven. Het werk zou dan overgedragen kunnen wor den aan de leden van de werk groep internationele contac ten. Nog slechts één ambtenaar zou belast moeten worden met 'het complete pakket'. Een heel ander karakter dan Eind juni vorig jaar brachten vijfentwintig kinderen uit Namestovo een bezoek aan Schouwen-Duiveland. (Foto: Marieke Mandemaker) concludeerd dat er nog maar weinig maatschappelijk draagvlak voor is en er wei nig initiatieven worden ont plooid. „Dat noopt ons tot het inslaan van een nieuwe weg," aldus de toekomstvisie op de stedenband met Namestovo. Zo'n nieuwe weg zou volgens de nota kunnen zijn het zoe ken naar samenwerking met particulier initiatief. De opstellers van de nota doen de suggestie om de inter nationale contacten op te ne men in de portefeuille van ie dere wethouder. „Zo kan bijvoorbeeld de wethouder onderwijs zich intensief be moeien met activiteiten op dit gebied en de wethouder recreatie/toerisme op dat be leidsterrein. Afgezien van het feit dat dat praktisch is kan het daarnaast het draagvlak binnen de politiek vergro ten." GOES - Een 34-jarige in woner van Goes werd maandag in zijn auto op de Zusterstraat in Goes klemgereden door een an dere automobilist, een 37- jarige inwoner van Goes. Hierbij sneuvelde een buitenspiegel en ontstond onenigheid. De klemgereden bestuur der zag vervolgens tot zijn stomme verbazing dat de persoon die hem had klemgereden uitstap te, naar zijn auto liep en luid schreeuwend een ruit van zijn auto intrapte. Een voorrangskwestie eerder in het centrum, waarbij beiden tegen el kaar waren gereden, bleek de aanleiding te zijn. De man die werd klemgereden zou volgens de andere automobilist een gebaar met de mid delvinger gemaakt heb ben. SHEER HENDRIKSKIN DEREN - Een 38-jarige inwo ner van Kamperland werd zondag op de Nieuwe weg in 's-Heer Hendrikskinderen door de politie betrapt op het rijden onder invloed. Het bleek de derde keer bin nen een maand. Hij moet zich voor de rechter verantwoor den. Omdat hij op het bureau niet in staat bleek een adem test af te leggen werd hem een bloedproef afgenomen. De man was de dag daarvoor ook al betrapt op het rijden onder invloed. Hij had toen 625 ug/1 geblazen. Zijn rijbewijs was toen ingevorderd. Hij reed zondag dus ook zonder rijbe wijs. De auto van de man werd in beslag genomen. Hij moet zich binnenkort voor drie keer rijden onder in vloed binnen een maand voor de rechter verantwoorden. De man was 9 januari dit jaar ook al betrapt met te veel drank op achter het stuur. WILHELMINADORP - In een op de Kattendijkseweg in Wilhelminadorp geparkeerde personenauto van een 50-jari- ge inwoner van Kloetinge werd geprobeerd in te bre ken. Door met een scherp voor werp een deurslot te vernie len trachtten de inbrekers de auto binnen te komen. De da ders zijn waarschijnlijk afge schrikt. De schade door braak bedraagt ongeveer 150 gul den. Uit de auto werd niets meegenomen. ZIERIKZEE - De Stichting Beachpop verleent in sa menwerking met de Zierikzeesche Nieuwsbode vijf gulden korting op de toegangsprijs van het concert van The Scene en Sweater komende vrijdagavond in dorpshuis de Schutse in Haamstede. De korting wordt ook verleend op reeds in de voorverkoop ver kochte kaarten. Het dubbelconcert is speciaal georganiseerd voor de men sen uit de eigen regio. Dit in tegenstelling tot het jaarlijk- dé bant van schouwen - duiveland! JUiiidiU De Stichting Beachpop verleent tegen inlevering van deze bon uit de zierikzeesche nieuwsbode een eenmalige korting van op de toegangsprijs voor het concert van ïhe scene en Sweater op vrijdag 30 januari in Dorpshuis De Schutse in Haamstede. Alleen de originele bon geef recht op de korting Op kaarten uit de voorverkoop wordt tegen inlevering van deze bon vijf gulden terugbfaald. Korting/restitutie wordt verleend op maximaal twee kaar ten per bon. se Beachpopfestival dat pu bliek uit het hele land trekt. „Schitterende muziek voor een relatief kleine groep men sen," aldus Marco Verseput van de stichting Beachpop. De populairiteit van The Sce ne is vooral te danken aan de energieke, intrigerende en vaak ontroerende concerten. De rauwe, hese stem van Thé Lau speelt hierin een grote rol. The Scene heeft inmid dels twee Edisons, de Gouden Harp en de BV Popprijs in ontvangst mogen nemen. Tus sen de optredens door is afge lopen jaar gewerkt aan een nieuw album dat dit voorjaar moet verschijnen. The Scene zal in de Schutse laten zien dat zij kunnen zorgen' voor een perfect optreden. In het voorprogramma vrij dag staat het Belgische Swe ater. Deze band bracht na een aantal singels in 1996 het al bum 'Talking to Earl uit. Het is een cd met goudeerlij ke popsongs waarin invloe den zijn te horen van de Foo Fighters, Buffalo Tom, Neil Young en The Beatles. De korting van vijf gulden geldt alleen voor lezers van deze krant. Daarom is alleen de originele bon op deze pagi na geldig. De korting wordt uitsluitend verleend aan de kassa van de Schutse voor aanvang van het concert. De voorverkoopadressen verle nen geen korting. Wel is het zo dat tegen inleveringen van de bon aan de kassa bij de Schutse vijf gulden wordt te rugbetaald aan degenen die hun kaartjes in de voorver koop hebben gekocht. De toegangsprijs zonder kor ting bedraagt fl. 22,50. De zaal van de Schutse gaat om 20.00 uur open. Het concert begint om 20.45 uur. VLISSINGEN (ANP) - Hogeschool Zeeland in Vlissingen begint in oktober, als eerste in Neder land, een opleiding Ondergronds Bouwen. Het gaat om een post-hbo-opleiding die kan leiden tot de internationale Master-of-Sciencegraad. De nieuwe opleiding wordt opgezet in nauwe relatie met de arbeidsmarkt van het ondergronds bouwen. Daarbij zijn onder meer be trokken: Rijkswaterstaat, de Technische Universiteit Delft, de projectbureaus HSL-zuid en Betuwelijn, de Kombinatie Middelplaat Westerschelde en diverse in genieursbureaus. Zij leve ren ook docenten. Daar naast wil de Hogeschool gastdocenten uit het buiten land inschakelen. De leergang behandelt be halve ondergrondse bouw techniek ook de logistiek op en buiten de werkplek. Daarnaast komen kwali teit, veiligheid, gezondheid en milieu aan bod. Ook is er aandacht voor overheidsbe leid en planologie, nationa le en internationale wetge ving, integrale besluitvor ming, maatschappelijke in passing en communicatie. De aanleg van de Wester- scheldetunnel in Zeeland, de langste tunnel die in West-Europa in een „slappe ondergrond" wordt ge boord, wekte de interesse van de hogeschool in het on dergronds bouwen. Na vraag leerde dat specifieke opleidingen in die richting alleen in het buitenland mo gelijk zijn. De hogeschool nam daarop het voortouw voor het post- hogeronderwijstraject On dergronds Bouwen. „Er wordt momenteel zoveel on dergronds gebouwd", legt woordvoerder A. Hulstijn van de Hogeschool uit. „In de eerste plaats voor een stuk infrastructuur. Maar daarnaast gaan er ook al ge dachten naar ondergrondse logistiek, bijvoorbeeld voor opslag of bevoorrading van winkels." Eerder vormden de Delta werken en de vestiging van ecologische onderzoeksin stituten in de regio al aan leiding voor de hogeschool te beginnen met de, even eens landelijk unieke, hbo- opleiding Aquatische Eco- technologie (watermilieukunde). ROTTERDAM (ANP) - De douane wist heel goed waarnaar zij op zoek was, toen zij op 9 september 1997 aan boord van een plezierjacht in de haven van Stellendam 474 kilo cocaïne vond. De coke werd niet gevonden tijdens een „toevallige controle" zoals Justitie heeft beweerd. Dat voerde mr. G. Spong, raadsman van verdachte P. van L. (31), maandag aan bij de rechtbank in Rotterdam. Daar stond Van L. samen met drie medeverdachten, die ook aan boord waren van het schip, maandag terecht. Mr. Spong overhandigde de rechtbank stukken waaruit zou blijken dat het Openbaar Ministerie in Arnhem al twee jaar onderzoek naar de ver dachte deed. „In het kader van dat onderzoek heeft de Belgische justitie twee weken voor de drugsvondst in Stel lendam in de Belgische wo ning van verdachte een inval gedaan. Daarbij zijn zeekaar ten met de route van het schip gevonden. De douane heeft mogelijk misbruik gemaakt van haar recht op controle aan boord, omdat men al wist wat men zocht. En dat staat niet in de stukken", aldus mr. Spong. De rechtbank besloot hierop de zaak tegen Van L. terug te verwijzen naar de rechter commissaris. Die moet onder zoeken of er samenhang is tussen beide zaken. Boven dien moeten de douanebe ambten gehoord worden over de omstandigheden rond de drugsvondst. Ook de zaken tegen de andere drie verdachten, de Belg F. J. (51), de Amsterdamse M. C. (26) en de Veenendaler C. de G. (36) zijn terugverwezen naar de rechter-commissaris. Wanneer de zaak wordt voortgezet is nog niet bekend. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. De hoorzitting over diverse ondernemers-initiatieven in Burgh met de bedoelig de plannen een rechtskracht te geven heeft wellicht velen aan het denken gezet. In een tijd van versplintering en verharding in de samenle ving, de uitholling van de de mocratie, de vergroting en verscherping van de tweede ling, de ontmanteling van de collectieve voorzieningen, de veronachtzaming van de pu blieke moraal en de commer cialisering van de maatschap pij, wordt ook nog even een poging gedaan een aantal ge meenten op Schouwen-Dui- veland te laten samensmel ten. Wie zal het in z'n hoofd halen nog een prijs uit te rei ken, die tot doel heeft de leef baarheid van het dorp te sti muleren. Burgh, maar ook Haamstede, Noordwelle, Serooskerke en Nieuw-Haamstede zijn veel vuldig aan onderzoeken on derworpen. Burgh dreigt nu het strijdtoneel te worden van elkaar betwistende on dernemers en belangengroe pen. Een Distributie-Planolo- gisch-Onderzoek werd mede onder mijn leiding al meer dan vijftien jaar geleden uit gevoerd. Ook de recreant werd uitgebreid bij deze on-, derzoeken betrokken. De'to tale kosten beliepen 1.500.000,-, of daaromtrent. Algemeen was men van me ning, dat de kosten nu een maal voor de baat gaan. Wel licht is de keuze Haamstede, 'nonfood' en Burgh 'food' be paald op basis van argumen ten, die mij niet bekend zijn. Ongelukkig lijkt mij dat wel, gehoord de vele protesteren de ondernemers in Burgh. Hoe zit 't met de vierkante meters van de kampwinkels? Behoud van het karakter van het dorp is toch steeds van.be- lang geweest? Wordt dan dé! gevel bedoeld, of de mensen erachter, of beiden. Een ka rakter wordt toch in hoofd zaak door de mensen be paald. Laat dan de gevel 'oude stijl' en bescherm het dan. De toerist vindt dat ook mooi. Toch nog eens even kij ken in al die onderzoekrap porten, of daar nog zinvolle dingen instaan. P. VAN DEN AARSEN oud-wethouder Westerschpy- wen Burgh-Haamstede ZIERIKZEE melmarkt/bazar worden ge houden ten bate van de He- Kerstpakketten derlands Hervormde kerk. Tien procent van de op brengst gaat naar - een nog nader te bepalen - goed doel: De markt wordt eens in de twee jaar georganiseerd. Be kend is al wel dat het een- groot feest gaat worden. De markt valt samen met het Zeeuws Palingrookkam- pioenschap in het dorp. De or ganisatie is nog op zoek naar rommelmarktspullen. Men sen die spullen kwijt willen, kunnen dit melden bij: 420263. Ook is het mogelijk spullen rechtstreeks af te le veren. Dat kan bij familie Van de Have aan de Taaijersweg 7 ih Kerkwerve. De mensen van het Leger des Heils hebben 52 kerstpakket ten en zestien andere artike len bezorgd bij mensen die tij dens de feestdagen een extraatje konden gebruiken. Dit is het gevolg van de op roep om kerstpakketten in te leveren. De opbrengst van de kerstpot van het Leger des Heils be droeg 1540 gulden. De kerst collecte heeft 4389 gulden op gebracht. 101-jarige J. Gudde wordt zaterdag 31 januari 101 jaar. Tot zijn hon derdste heeft hij zelfstandig in Dreischor gewoond. Hij woont sinds november vorig jaar in zorgcentrum De Wie ken in Zierikzee. In deze plaats was Gudde lange tijd opticien/drogist Hij heeft vijf kinderen, waar van er twee zijn getrouwd. ELLEMEET Jaarvergadering NBvP De afdeling Noordwelle en omstreken hield een drukbe zochte jaarvergadering in het dorpshuis van Ellemeet. De dames A. Vis-den Hartigh en T. Steur-Stuyts traden af. Als hun opvolgers werden A. Oosters-Bongers en F. Bak- ker-Weeda, beiden uit Scha- rendijke, gekozen. Verder kwamen onder meer het jaar verslag en het financieel ver slag aan de orde. Na de pauze hielden de dames een quiz over Schouwen-Dui- veland. KERKWERVE Rommelmarkt Zaterdag 30 mei zal in Kerk werve weer een grote rom- BROUWERSHAVEN Jaarvergadering NBvP De afdeling Brouwershaven van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hield onlangs de jaarvergadering in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. De bestuursleden M. de Wilde en D. van Ast waren aftre dend en niet herkiesbaar. De dames N. Geluk en H. de Vos werden in hun plaats geko zen. Voor de pauze werden de verslagen van secretaresse en penningmeester goedge keurd. Na de onderbreking volgde een quiz over Schou- wen-Duiveland. De platte landsvrouwen vieren op woensdag 18 februari het 45- jarig bestaan. DREISCHOR Jordanië De heer Husslage uit Middel burg geeft vrijdag 30 januari voor de Vereniging Tot Nut en Genoegen een lezing met dia's over Jordanië. De bijeenkomst in het dorps huis van Dreischor begint om 20.00 uur. LU LU CU b— OO Liefde Een jonge moeder zat gebogen, aan 't bedje van haar eersteling. Voelde zich door 't lot bedrogen, omdat haar tijd met traan verging. De kleine kon niet lachen, huilen, alleen wat kreunen in de sluim. Trapt in haar bedje dan weer kuilen, kon zelfs niet zuigen op een duim. Zij weet hem nu al bij een ander, vond het maar niets meer in hun huis. Eens hielden zij toch van elkander Zwaar is zo wel een moeders kruis, verlaten zit zij aan die sponde: Maar breekt geen moederband aan gruis P. C, Noordhoek, Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks In de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuls-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze op sturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5