Eerste succes Clinton-team um Bijna 130.000 scholieren doen mee aan Cito-toets Arbeidsmarkt groeit met 200.000 banen Actieplan van kabinet voor levenslang leren Drie doden bij brand in pension Harderwijk Dutroux-getuige bekent zelf moord op een meisje Partij wil van Curasao een provincie maken WATERSTANDEN Levenslang voor moord prostituee Ontsnapt aan aanslag op taxibedrijf 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Leerplicht vanaf vier jaar DEN HAAG (ANP) - Kinderen moeten vanaf hun vierde in plaats van hun vijfde jaar naar school. Be drijven die scholing- van hun personeel stimuleren, nlöeten een keurmerk krijgen. En werklozen moeten tenslotte kunnen bijscholen zonder hun uitkering te verliezen. Dat zijn de belangrijkste voorstellen die het kabinet doet in het Nationale Actie programma Een leven lang le ren. De kosten voor dit pro gramma kunnen variëren van 666 miljoen tot 1165 miljoen gulden per jaar, afhankelijk van het bedrag dat een vol gend kabinet eraan wil spen deren. Inzet van het kabinet bij het actieprogramma is dat alle - Nederlanders de mogelijk heid krijgen om voortdurend te leren. Iedereen moet het ge woon gaan vinden om gedu rende zijn hele leven bij te scholen. Het nationale pro gramma creëert daarvoor de ruimte. Voorzieningen in ar beidsorganisaties, op de ar beidsmarkt, in de sociale ze kerheid en het onderwijs zullen levenslang leren be vorderen. Diploma Naast een vervroeging van de leerplicht en betere scholings mogelijkheden wil de rege ring met het actieplan voor tijdige schooluitval voorkomen. Iedereen die op zoek gaat naar een baan, moet in het bezit zijn van een diplo ma. Brandweerlieden en huurder HARDERWIJK (ANP) - Het lichaam van een man die in het dinsdagmorgen uitgebrande pand aan de Har derwijkse Smeepoortstraat woonde, is geborgen. De brandweer gaat er inmiddels van uit dat de twee ver miste brandweermannen ook zijn omgekomen. Éen kamerbewoonster die eveneens vermist werd heeft zich gemeld. Zij bleek de nacht elders te hebben door gebracht De vrijwillige brandweer uit Nunspeet, Putten en Ermelo is op zoek naar de lichamen van de twee brandweerlieden uit Harderwijk. Het vrijwil lige Harderwijkse korps is van de zaak gehaald toen dui delijk werd dat hun collega's in het brandende pand omge komen zijn. De brandweerlie den krijgen professionele op vang op een plek elders in het Gelderse stadje. Vanuit een hoogwerker pro- 'ÏS' gestorte pand te verwijderen. De stoffelijke overschotten moeten onder de smeulende resten liggen. Hoelang het karwei gaat duren is nog on duidelijk. Burgemeester De Groot van Harderwijk heeft gezegd.dat hij „diep geschokt" is door de ramp. Hij noemde het wrang dat juist volgende week feeste lijkheden op het programma stonden in verband met het honderdjarig bestaan van de vrijwillige Harderwijkse brandweer. De feestelijkhe den zijn afgelast. Onderzoek De Groot is samen met brand weer en politie begonnen aan een diepgaand onderzoek naar de brandveiligheid van drijf. Uitgezocht wordt wan neer de brandweer het pand voor het laatst gecontroleerd heeft en wat de resultaten van die controle waren. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Vijftienjarige Katrien de Cuyper ANTWERPEN/BRUSSEL (ANP) - De getuige Regina Louf, die Dutroux en zijn mede-verdachte Nihoul heeft beschuldigd van betrokkenheid bij een moord op een meisje in Brussel, zegt zelf ook een meisje te hebben gedood. Louf, in de Dutroux-neven- dossiers aangeduid als XI, bekent in een fax aan de re cherche de moord op de 15-ja- rige Katrien De Cuyper uit Brasschaat in 1991. Justitie in Antwerpen heeft een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de bekente nissen, bevestigde de woord voerster van het parket. Er zijn mensen opnieuw ver hoord en er is gezocht op plaatsen die Louf had aange wezen. Het onderzoek, dat nog niet is afgerond, heeft tot nu toe niets concreets opgele verd. Wel zijn twee mensen geïdentificeerd, die via een videocamera bij Katriens graf zijn gesignaleerd. Louf, die naar eigen zeggen deel uitmaakte van een seks- netwerk dat gebruik maakte van jonge meisjes, vertelt dat ze Katrien heeft leren kennen op een seksfeest in een kas teeltje ten noorden van Ant werpen. Ze zou veel details hebben gegeven over de moord, waardoor Justitie haar verhaal voldoende seri eus neemt om het te verifië ren. Ze zegt op bevel van het netwerk te hebben gehan deld. Teruggevonden Katrien verdween op 17 de cember 1991 na een bezoek aan haar vriend in Antwer pen. Haar lichaam werd bij toeval teruggevonden in juni 1992 tijdens graafwerken ach ter een loods in de Antwerpse haven. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v, NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 28 jan. 03.30 163 09.30 -147 16.00 176 21.40 -131 29 jan. 04.20 167 10.15 -153 16.45 182 22.30 -130 ROOMPOT BUITEN 28 jan. 01.40 174 08.05 -152 14.00 192 20.15 -138 29 jan. 02.25 182 08.45- -162 14.40 204 21.00 -138 BRUINISSE 28 jan. 04.00 167 09.25 -156 16.30 182 21.45 -140 29 jan. 04.50 174 10.15 -163 17.20 192 22.30 -139 WEMELDINGE 28 jan. 03.30 188 09.30 -163 15.50 201 21.45 -148 29 jan. 04.15 193 10.15 -170 16.40 208 22.35 -147 Springtij: 30 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-977 J Steeds meer twijfels aan getuigenis van 'minnares' Monica Lewinsky WASHINGTON (AFP/DPA/ANP/RTR) - Het team dat Bill Clinton moet beschermen tegen de aanhou dende speculaties over vermeende seksuele caprio len van de Amerikaanse president, heeft maandag en dinsdag de enkele bescheiden successen mogen note ren. De betrouwbaarheid van Mo nica Lewinsky wordt steeds meer in twijfel getrokken, en een getuige die de stagiaire en de president in een compro mitterende situatie zou heb ben betrapt, blijkt niet te be staan. The Dallas Morning News meldde dinsdag in de elektro nische editie het bestaan van een getuige, een agent van de geheime dienst, die de twee zou hebben „betrapt" op het Witte Huis. De man zou al in contact staan met speciaal aanklager Kenneth Starr. De ze had de man „in zijn hand", zo wist de krant te melden. De berichten leidden meteen tot een stroom van nieuwe speculaties. De advocaat van Lewinsky, die in ruil voor een getuigenis immuniteit voor eerder gepleegde meineed wil, zag zich gedwongen te er kennen dat de nieuwe ont wikkelingen de kans voor een deal voor zijn cliënt vermin derden. Televisiestations, internatio nale persagentschappen, ra diozenders en honderden journalisten in Washington en erbuiten stortten zich op het nieuws. De staf van Clinton ontkende het bericht onmiddellijk en categorisch, maar wist daar mee niet meer dan een voet noot te plaatsen. Na alle ontkenningen van de afgelopen dagen viel de voor spelbare reactie nauwelijks op. Toen enkele uren later het stof optrok, bleek het verhaal onjuist. The Dallas Morning News trok het bericht in. De bron had bij nader inzien ge constateerd dat de informatie op niets gebaseerd was. De ontwikkeling was teke nend voor de overspannen si tuatie in de Amerikaanse me dia waar het de zaak-Clinton betreft. De president wordt volgens zijn advocaat Robert Bennett in de media onophou delijk besmeurd. Succesjes Het in het weekeinde gefor meerde team van Clinton boekte al enkele bescheiden succesjes in de strijd tegen de negatieve publiciteit, soms uit onverwachte hoeken. Zo tekende maandag het Zweed se Aftonbladet uit de mond van een voormalige Zweedse klasgenote van Lewinsky op, dat die laatste op school al een fantast was geweest. Op school in het Amerikaanse Portland verzon ze verhalen om indruk te maken. Afdoende Vandaag, dinsdag, staat voor president Qlinton in het te ken van de State of the Union. De korte verklaring waarin hij maandag met zichtbare irritatie opnieuw ontkende een seksrelatie te hebben gehad met de vroege re stagiaire Monica Lewins ky, moet even afdoende zijn. Het Witte Huis heeft al laten weten dat Clinton niet van plan is ook maar met één woord te reppen over het schandaal. Nog steeds groei in aantal kinderen Het aantal basisschoolleerlingen dat meedoet aan-de jaarlijkse Citotest groeit nog steeds. (Archieffoto) ARNHEM (ANP) - Het aantal leerlingen dat deel neemt aan de eindtoets voor het basisonderwijs, de zogenoemde Cito-toets, blijft groeien. Dit jaar ma ken op 3, 4 en 5 februari bijna 130.000 kinderen uit groep 8 de toets, een stijging van 6 procent ten op zichte van 1997. jaar kwam Den Haag erbij, nu Utrecht. De toets is voor het eerst af genomen in 1970. In dat jaar hadden zich 1291 scholen met in totaal ruim 41.000 leerlin gen ingeschreven. Dat heeft het instituut voor Toetsontwikkeling Cito in Arnhem dinsdag meege deeld. Het aantal basisscholen dat deelneemt beloopt 5503, of wel 75 procent van alle be trokken scholen. De toets is bedoeld als hulpmiddel bij de keuze die leerlingen aan het einde van groep 8 moeten maken voor een bepaald ty pe voortgezet onderwijs. De eindtoets basisonderwijs bestaat uit de onderdelen taal, rekenen, informatie verwerking en wereldoriën tatie. De uitslagen zijn op 26 of 27 februari bekend. De toename van het aantal deelnemers is volgens het Ci to te danken aan de ontwik keling dat steeds meer grote steden met alle scholen aan de eindtoets meedoen. Vorig Onderdelen De toets bestond toen uit de onderdelen rekenen, taal en algemene kennis. Dit laatste onderdeel is later vervangen door „informatieverwer king". Sinds 1995 bestaat de toets ook uit opgaven over we reldoriëntatie. Dit onder deel is facultatief; 84 procent van de scholen neemt het on derdeel echter af. C'93: 'Geen halve Nederlanders' WILLEMSTAD (ANP) - ,,Wij willen geen halve Nederlanders meer zijn. Ons Nederlandse pas poort moet ons ook de rechten geven die de Neder landers in Nederland hebben, met name eenzelfde werkloosheidsuitkering en ouderdomspen sioen. Dit zegt Stanley Brown, de leider van de politieke par tij C'93, die Curagao de nieuwste provincie van Ne derland wil maken. De par tij is vernoemd naar een van de vier mogelijkheden, de zogenoemde C-optie, tijdens een referendum in 1993. Daarmee konden eilandbe woners hun voorkeur be kendmaken voor de toe komstige bestuursvorm van het eiland. Brown hoopt bij de parle mentsverkiezingen van vrijdag politieke macht te kunnen verkrijgen om het ideaal van zijn partij te ver wezenlijken. Op diverse plaatsen op het eiland wap peren grote partijvlaggen: de Nederlandse driekleur, met in de witte baan dc naam van de nieuwe partij. Het provincie-idee leeft overigens alleen op Cu rasao. Op de andere eilan den is het niet gelukt de kie zers ervan te overtuigen dat de Antillen geen afzonder lijk land in het koninkrijk moeten blijven, maar een wezenlijk deel moeten wor den van het Europese deel van het koninkrijk der Ne derlanden. Brown wijst erop dat door het voortschrijdende verval van de Antillen reeds een derde van de bevolking is verhuisd naar Nederland. „We hebben totaal geen geld om onze kinderen beter onderwijs, een baan en goe de recreatiemogelijkheden te bieden. De misdaad aan pakken zonder hulp van Ne derland is ook niét moge lijk." VOORBURG (ANP) - De arbeidsmarkt is vorig jaar sterk gegroeid. Het aantal mensen met een baan nam met ongeveer 200.000 toe vergeleken met een jaar eer der. In tegenstelling tot voorgaan de jaren groeide vooral het aantal vaste banen, zo blijkt uit de Enquête Beroepsbevol king van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het jaar 1996 leek al een goed jaar voor de arbeidsmarkt, met een toeneming van het aantal banen met 124.000. Dat valt in het niet met de uit komst van 1997: het aantal mensen met een betaalde baan steeg met 213.000. Het verschil met topjaar 1997 is zo groot, dat het CBS de uitkom sten enigszins afzwakt. Moge lijk is de werkelijke groei iets minder spectaculair, omdat het om schattingen gaat, zo waarschuwt het CBS: De werkloosheid daalt veel minder snel dan het aantal banen groeit. Dat komt door dat de beroepsbevolking toe neemt door schoolverlaters en herintredende vrouwen. Vorige week werd al bekend dat de geregistreerde werk loosheid vorig jaar met 65.000 is afgenomen. Opmerkelijk is de geringe groei van het aantal zogehe ten flexibele banen, zoals tij delijke arbeidscontracten en uitzendwerk. DEN BOSCH (ANP) - Het ge rechtshof in Den Bosch heeft dinsdag de 48-jarige F. van de V. uit Eindhoven veroordeeld tot levenslange gevangenis straf. De als „uiterst gewelddadig" gekenschetste Van de V. kreeg die straf wegens moord op zijn 20-jarige ex-vriendin Sylvia Schenkels, seksuele misdrijven en pogingen tot doodslag, drugshandel en gij zeling. Van de V. schoot zijn ex in 1992 neer vanuit een rijdende auto op de toenmalige tippel zone in Den Bosch. De ver dachte bekende aanvankelijk dat hij haar had vermoord omdat zij hun relatie had ver broken. Later trok hij die ver klaring weer in. Advocaat-generaal mr. A. Broek-BIaauboer had twintig jaar cel en TBS met dwang verpleging geëist. Het hof wees deze vordering van de hand. Van de twintig jaar zou een derde afgaan. Het hof vindt die straf te laag voor Van de V. en legde hem daarom levenslang op, in plaats van TBS. Suske en Wiske "de mompelende mummie' door Willy Vandersteen if Be dikke Blumenbnh tn die imk nuttin wt noqhltn tirdwïnm,nrl zwls die bi/fgire Sirs bis tn zin tritnitn 0e kroMtlltn turn ften honger Ibdtn Hihsb Verwachting t/m zaterdag 31 januari WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht var. 3 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 4 graden Windkracht west 3 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht var. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 28 jan. Zon op 08.26, onder 17.18 Maan op 08.15, onder 17.58 29 jan. Zon op 08.25, onder 17.20 Maan op 08.53, onder 19.16 Nieuwe maan: 28 januari (07.02) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Np de soms felle noordoos tenwinden van de afgelopen dagen is de atmosfeer nu tot kalmte gekomen. Dat betekent overigens niet dat er niet van alles gebeurt. Vanavond en vannacht drijven in het noorden wol kenvelden over en er valt een enkel winters buitje. In de zuidelijke provin cies blijft het nog lang helder en dat heeft verregaande consequenties voor de minimumtemperatuur. Die varieert van plus 2 graden op de Waddeneilanden tot min 7 in Lim burg. Overdag heeft het hele land met wolkenvelden te maken en een enke le winterse bui. Dat kan met regen of sneeuw zijn en plaatselijke gladheid opleveren, 's Middags kruipt het kwik op tot ongeveer plus 3 graden. Daar bij waait een zwakke tot matige wind, kracht 3 of minder, meestal uit het zuidwesten. Na morgen blijft het uiterst rustig winterweer met wolken velden en misschien een bui. BELFAST (RTR) - De katho lieke werknemers van een taxibedrijf in de Noord-Ierse hoofdstad Belfast zijn dins dagmorgen aan een aanslag ontsnapt. Een man kwam rond 05.00 uur het bedrijf binnen en richtte zijn wapen op een van de werknemers. Het wapen ketste echter en. de aanvaller iendé weg. Een woordvoerder van het bedrijf zei dat de politie hem had gezegd dat de actie past in het patroon van aanslagen van protestanten tegen ka tholieke taxichauffeurs. Sinds kerstmis zijn in Noord- Ierland tien mensen om poli tieke redenen vermoord, van wie acht katholieken. De protestantse Ulster Demo cratie Party (UDP) verloor maandag haar plaats bij de onderhandelingen over vrede in Noord-Ierland, nadat haar militaire vleugel, de UFF, had toegegeven bij drie moor den betrokken te zijn ge weest. ZIERIKZEESCHE BB NIEUWSBODE SU Uitgever l/iO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor t Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren' van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op-woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur - Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 78 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m4 regels) 7.80 De advertentieprijzen zijn exclusief 17V?%B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 2