Op termijn minder bomen Deel docenten legt werk neer ZIERIKZEESCHE R NIEUWSBODE K Schouwse paren naar concert jarige Beatrix Stichting Kinderopvang in pand kantongerecht DE FE TER VASTGOED <>n. Districtsgezworene over Groenstrnctuurplan waterschap Zeeuwse Eilanden EUROPAKKER. Hydroplantén 95 Donderdag stakingsactie in het onderwijs Opnieuw diefstal schapen Nieuwe traumaberen in Zierikzee Financiering nog niet rond Diefstal bij Albert Heijn GEEF MEULBLOK EEN STUKJE VERSTHËATER VOOR DE KONINGIN? dé krant van schouwen - ZIERIKZEESCHE Voor vakkundige begeleiding bij de aan- of verkoop van uw woning tot een optimaal resultaat. MBO\ de*#** LeoS. deFeiter Rog 33 4328 AH Burgh-Haamstede Te). 0)1) 6522)7 Fax. 0111 658048 DINSDAG 27 JANUARI 1998 153e JAARGANG NR 26322 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 (om de hoek ötj Koffie- Luncht- Eetcafé Brandenburgh/ DREISCHOR - Er komen o,p termijn minder bomen en meer open land op Schouwen-Duiveland. Het groenstructuurplan van Waterschap Zeeuwse Eilan den gaat uit van een ver verleden - circa 1600 - toen open en uitgestrekt land de aanblik van het eiland bepaalde. Bomen blijven er vooral in het middenge bied en in de polders van Duiveland; elders zullen veel bomen plaatsmaken voor haagbeplanting. Districtsgezworene L. Klom- pe uit Dreischor windt er geen doekjes om. Belangrijk ste motief voor het groen structuurplan is het beheers baar houden van de kosten. Die dreigden in de bestaande situatie de pan uit te rijzen. Voor uitvoering van het structuurplan is de eerste ja ren ook veel geld nodig, maar uiteindelijk moet het goedko per uitpakken. Klompe noemt een bedrag van 42 mil joen gulden in plaats van de aanvankelijk begrote 62 mil joen gulden. De uitvoering van het groen structuurplan heeft ook di recte gevolgen voor de heffing per woonruimte. De districtsgezworene verwacht een verhoging van zeven a tien gulden per aanslag bin nen nu en enkele jaren, maar in de bestaande situatie was die verhoging, volgens hem, ruim boven de tien gulden uitgekomen. Er gelden meer argumenten voor het opstellen van het groenstructuurplan. Het op lossen van bestaande knel punten is er één van. Zo moet zestig a zeventig procent van het iepenbestand op Schou wen-Duiveland worden ge- kapt in 'verband met de iep ziekte, waar het waterschap de laatste zes jaar mee wordt geconfronteerd. Een iep ge dijt goed in zilte lucht en wil ook spontaan in het wild tot wasdom komen. Maar sinds de iepziekte zich hier mani festeert, wordt deze soort niet meer nieuw aangeplant. Goe de ervaringen heeft het wa terschap wel met tot nu toe resistente iepen aan de Bette- waardsedijk bij Zierikzee, maar Staatsbosbeheer ver wacht ook daar op termijn aantasting door de iepziekte. Verder zijn de populieren, die tijdens de herverkaveling na de ramp werden geplant, nu aan het einde van hun levens duur. Ook die zullen binnen afzienbare tijd worden ge ruimd. Een ander aspect dat mee speelt bij de uitvoering van het structuurplan is d.e ver keersveiligheid. Waar bomen het zicht op een kruising ont nemen bijvoorbeeld, zullen ze plaats moeten maken voor la gere begroeiing. Objecten als schrikhekken zullen door groenbeplanting ook een ex tra accentuering krijgen. Tureluur De planting in het structuur plan geeft vrij nauwkeurig de grenzen van de verschillende polders weer. Rond Drei schor, Zonnemaire, Noord- gouwe en Brouwerhaven staat veelal opgaande beplan ting met essen en kastanjebo men ingetekend. Dat geldt ook voor de polders: in D-.r'vo- land. Meer naar het westen van het eiland wordt uitge gaan van een lagere haagbe planting. Dat vormt, volgens Klompe, een logische aanslui ting op het plan Tureluur en de daarop gebaseerde inrich tingsplannen voor Schouwen- Oost en West. De Gaanderse Weg tussen Dreischor en Zonnemaire levert een voorbeeld van hoe het was en hoe het worden moet volgens het groenstructuurplan van Waterschap Zeeuwse Eilanden. (Foto: Marieke Mandemaker) Het voormalige Waterschap Schouwen-Duiveland stelde in 1986 ook een groenstruc tuurplan op in nauw overleg met Staatsbosbeheer, dat voor de uitvoering ervan ook «ren fors© feuhsidii?-in vnnr. uitzicht stelde. Klompe geeft aan dat ongeveer veertig pro cent van het plan is uitge voerd. Tussentijds bleek de rijkssubsidie opgedroogd. Hij benadrukt, dat bij de op- stelling^van het huidige struc tuurplan voor het hele gebied van het Waterschap Zeeuwse Eilanden wel rekening is ge houden met reeds bestaande plannen. Het groenstructuur plan is opgesteld door het bu reau Bosch en Slabbers uit Gapinge in nauw overleg met rl© UlaliixTk^Vinrj-Fdo-n V»ti V>©:- waterschap. Een voorbeeld van hoe het was en hoe het worden gaat, levert volgens Klompe, de Gaanderse Weg tussen Drei schor en Zonnemaire. Daar ziet men nu aan de ene kant nog de oude populieren en aan de andere kant de nieuwe beplanting, die uit essen be staat. Aan bomen kleven emoties. Daar is districtsgezworene Klompe zich wel van bewust, rrtjï.-Yr T7i©1<="! nvn gx^feavnsüvo» veranderen in de loop der ja ren en over wat wel of niet mooi is, zijn de meningen meestal verdeeld. Rond 1600 was Schouwen dus een open land met weinig bomen. La ter werden er bómen geplant. Niet uit esthetische overwe gingen, maar vooral ten be hoeve van ambachtelijk ge bruik van het hout. Op 10 februari gaat de alge mene vergadering van het waterschap een besluit ne men over het' concept-groen st,- bruari wordt het toegezonden aan alie betrokken organisa ties. Voor particulieren ligt het plan niet ter inzage. Wie er meer over wil weten, kan wel terecht bij de districts vergadering op maandag 9 fe bruari in De Putmeet in Scha- rendijke, aanvang 19.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE - De echtparen Meulblok en Ginjaar zijn vanavond, dinsdag, te vinden in het Amsterdamse Concertgebouw tijdens het con cert ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van Hare Majesteit de Koningin. ,,Ik vind het best wel een eer dat ik bij de tweedui zend genodigden mag zijn," zegt de Burghse groenten- specialist Dick Meulblok. Hij en zijn vrouw Karin werden door de Rijksvoor lichtingsdienst uitgeno digd. Meulblok kreeg zijn uitnodiging vanwege zijn bestuurlijke functie in het Midden- en Kleinbedrijf Ne derland en zijn voorzitter schap van de Federatie On dernemersverenigingen Schouwen-Duiveland. De genodigden moeten al vroeg in Amsterdam zijn. Meulblok: ,,Tot kwart voor zeven kunnen we parkeren bij de RAI. Vandaar worden we per bus naar het Concert gebouw gebracht. Het con cert duurt van half acht tot half tien. Daarna is het re ceptie in de foyers." Meul blok wil proberen Hare Ma jesteit te feliciteren met haar verjaardag. „Daar voor zijn we tenslotte bij el kaar. Maar ik ga niet staan dringen." Andere Zeeuwen die, voor zover bekend, het concert van de Russische cellist Rostropovitch mogen bijwonen zijn WD-Eerste Kamerlid N. Ginjaar en zijn vrouw, ex-staatsgecretaris N. Ginjaar-Maas uit Burgh- Haamstede en het Vlissing- se slagersechtpaar T. en F. Gillissen. Het hof heeft een kledingvoorschrift uitge vaardigd. Heren dienen te verschijnen in smoking of in donker kostuum. Meul blok: „Ik heb maar een don ker kostuum gekocht. Dat kan ik volgende week ten minste ook nog aan." Advertentie Decoratieve groene kamerplanten in een, zinken emmertje. Dankzij het Hydro- systeem vragen ze weinig verzorging. Keuze uit 5 soorten. 19|95 Oete j.,nbf»dlni J'lfllt I/I<I IM HÉT TUINCENTRUM VOOR GROENllEFHEOBERS RENESSE. LAONE 20. 0111-461031 ZIERIKZEE - Een deel van het onderwijzend perso neel van de RSG Professor Zeeman en Scholenge meenschap Schouwen-Duiveland neemt donderdag middag deel aan de stakingsacties. Met de staking proberen de onderwijsbonden bij de schoolbesturen verlaging van de werkdruk af te dwingen. Het aantal lesuren zou van 28 naar 26 terug moeten. De vakbonden deden daarom enkele weken geleden een op roep de scholen een halve dag plat te leggen. Dit gaat echter maar ten dele lukken. Rector R. Soesman van de RSG in Zierikzee verwacht dat zo'n tien docenten de reis naar Utrecht maken om aan de landelijke demonstratie mee te doen. „We proberen de les sen door te laten gaan. Al zal het rooster misschien voor sommige klassen aangepast worden." Directeur Van Dam van de Scholengemeenschap Schou wen-Duiveland (VBO) in Zie rikzee heeft nog geen idee hoe groot de groep leraren is die donderdagmiddag staakt. „Ik verwacht dat tussen de tien en de 25 procent van de docenten geen les zal geven. Een aantal lessen zal door de acties mogelijk vervallen." Later vandaag krijgt Van Dam meer inzicht in de sta kingsbereidheid van zijn per soneel. Gisterenmiddag is een brief uitgegaan waarop de do centen in konden tekenen vöor de actie. Vanmiddag verwacht Van Dam de lijst te rug. De directeur heeft wel enig begrip voor de acties. „Zelf vinden wij de lessentaak ook zwaar. Maar een verminde ring van lessen kunnen wij niet bekostigen. Als werkge ver zijn we geen partij. De on derwijsbonden onderhande len met het ministerie en dat gaat pas daarna afspraken maken met de werkgevers. Dat is een probleem. Minister Ritzen is de enige die dat kan oplossen, maar hij wil geen partij zijn." J. Schreinemacher is een van de docenten van de Scholen gemeenschap die aan de op roep van de bond gehoor geeft. Hoeveel collega's hem volgen weet ook hij niet. „Maar voor het lesrooster heeft mijn afwezigheid geen gevolg. Ik geef donderdag middag nooit les." De lessen van de examenklas sen gaan in ieder geval ge woon door. De onderwijsbon den willen niet dat die leerlingen de dupe worden van de staking. Die docenten is ook opgedragen niet te sta ken. Volgens docent R. Plu is de actiebereidheid wel groot. „Maandagmorgen in de lera- renkamer was iedereen posi tief." De halve stakingsdag wordt kracht bijgezet met een lan delijke demonstratie in Utrecht. Levert dat geen re sultaat op dan gaan de scho len, wat de bonden betreft, half februari een hele week plat. Een deel van de lessen op de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland en op de RSG Profes sor Zeeman zal donderdagmiddag door de stakingsacties geen doorgang kunnen vinden. (Foto: Marieke Mandemaker) i ZIERIKZEE - Opnieuw heb ben schapendieven hun slag geslagen op Schouwen-Duive land. Uit een weide aan de Steenovenseweg in Zierikzee zijn 25 schapen ontvreemd. Deze schapen moeten ergens tussen half december en half januari zijn gestolen. Aangif te werd gedaan door een 30-ja rige man uit Schuddebeurs. Eerder deze week deed een man uit Kerkwerve melding van hetzelfde feit. Uit een wei aan de Inlaagweg in Seroos- kerke bleken 46 schapen verdwenen te zijn. Een schapendief uit het Belgi sche Zandvliet werd dit weekend in de kraag gevat. Hij bleek schapen te hebben gestolen in Rilland, Tholen en Waarde. Die schapen zijn bij de rechtmatige eigenaars te rug bezorgd. ZIERIKZEE - ANWB Ver keersslachtofferhulp schenkt woensdag 28 januari nieuwe Good Bears ofwel traumabe- ren aan de afdeling EHBO in Zierikzee. Dat gebeurt om 15.30 uur. In totaal schenkt de ANWB hon derd pluchen beesten aan de Zeeuwse ziekenhuizen. Eer der die dag worden de beren officieel overhandigd aan het Streekziekenhuis Walcheren in Vlissingen, het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes en het ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen in Terneuzen. De beren van de internationale stichting Good Bears of the World worden gegeven aan kinderen die slachtoffer zijn geworden van een verkeers- of ander ongeval. De beren blijken bij te dragen aan de traumaverwerking. ANWB Verkeersslachtoffer- hulp ondersteunt dit initia tief. Er is voor gezorgd, dat de bomen niet in de hemel groeien. Spreekwoord Wolken HET WEER Wolkenvelden en in het noorden af en toe een winters buitje. Vannacht in het zuiden nog opklaringen. Min. temp. van plus 2 graden op de Waddeneilanden tot min 7 graden in het zuidoosten van het land. Middagtemp. ±3 graden. Zwakke tot matige wind, kracht 3 of minder uit zuidwestelijke richting. 2 TWIJFELS Steeds meer twijfels over beschuldigingen stagiaire tegen president Clinton. 3 LICHTCONFLICT Tennisvereniging Zierikzee is bereid lichtconflict met buurtbewoners te schikken. 5 JUMELAGES Gemeente Schouwen-Duiveland verleent minder ambtelijke ondersteuning bij de jumelages. 6 VOLLEYBAL Volleybal-dames van Kwiek pakken puntje weg bij de lijstaanvoerder. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - De Stichting Kinderopvang Schou wen-Duiveland verkast als alles volgens plan ver loopt naar het pand Havenpark 33 in Zierikzee, waar nu nog het kantongerecht is ondergebracht. De finan ciering is nog niet rond. dit hmnume^llipana?^clate? gendom is van de Domeinen, kan nog tot maart/april ge huurd worden door het kan tongerecht. Naar verwach ting verplaatsen de zittingen van het gerecht rond die tijd naar de nieuwe locatie in het voormalig stadhuis van Zie rikzee aan de Meelstraat. De Stichting Kinderopvang heeft te kampen met wacht lijsten. In de huidige accom modaties aan de Schelde- straat en in een woonhuis aan de Steenbank zit geen rek. Terwijl met name het kinder dagverblijf in Zierikzee, maar ook de buitenschoolse opvang nodig moeten worden uitgebreid. Bovendien is de ruimte voor administratie en directie niet optimaal. n jzerbamd met de ei sen UIC gw.w— kindveiligheid en hygiëne. Zo zullen de radiatoren moeten worden beschermd, trap en stopcontacten beveiligd, kin dertoiletten geplaatst, een ex tra vluchtweg gerealiseerd en de tuin heringericht. Ook een opfrisbeurt is gewenst. De stichting heeft echter laten weten zich te realiseren dat stapsgewijs zal moeten wor den aangepakt. Noodlokaal Aanvankelijk werd gedacht aan verplaatsing van een noodlokaal van de voormali ge basisschool in Seroosker- ke. Gekozen is echter voor centrale huisvesting in Zie rikzee. De nieuwe functie zal nog wel wat aanpassingen ZIERIKZEE - Een winkel diefstal is een 66-jarige vrouw uit Zierikzee duur ko men te staan. De vrouw ging er maandag morgen in de supermarkt Al- bert Heijn aan de Lange No- belstraat met vlees ter waarde van 39 gulden 15 van door. Dat leverde haar een proces-verbaal en boete op. De vrouw moet 240 gulden be talen. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving èf 19,50 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 52,50 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 55,00 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 99,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ104,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ188,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ198,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! PROEF-abonnement 4 weken met automatische afschrijving 10,00 Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw j j j I j j j j r~ bank-/gironummer vermelden: l1 L_J II lI II II Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, gf% Antwoordnummer 12,4300VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 1